Dr. Kuyperstichting wat eten we vandaag? 6 Treinreizen op 1 juni weer duurder Politici lieten zich abonneren op De Tijd Politici niet erg optimistisch over Steenkamps kansen Om verlies bij Spoorwegen te beperken istituut geeft wegen aan voor ontwikkeling op lange termijn in ARP Tomaan bekende al zeventien andstichtingen Vragen over beplanting Extra\foordelig Varkensvlees Vlooienmarkt op de KRO-tv Honden beten konijnen dood ISDAG 18 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 d gesprek met de directeur van vijftigjarige Doctor Abraham perstichting (het wetenschappe- instituut van de Antirevolutlo- partij) kan niet voorbij gaan het nieuwste modewoord in de lek: deconfessionalisering. De ;e zetelverliezen van de confes sie partijen worden daar voor belangrijk deel door verklaard. W. C. D. Hoogendijk: Het lp deconfessionalisering wordt ;wee betekenissen gebruikt. A. geloof als een verminderde voe- sbron voor de politiek, en B: betrekking tot de christelijke Ijformatie. In de betekenis zoals emd onder A geloof ik niet. groepen van ons volk zullen akt blijven leggen tussen hun if en hun maatschappijvisie. De vernieuwingsbeweging in de olieke kerk bijvoorbeeld is geen afessionalisering". is de Lugt de vraag in hoeverre geloof politiek nog doeltreffend ge- zal krijgen in christelijke ta les. Van één ding ben ik vast iiigd: als in de kring van de elijke partijen geen perma- wedergeboorte plaats heeft, we voor een verloren zaak. Ik daarmee een mentale weder- rte, waarbij de kern en het pan het Evangelie in eigentijd- ndpunten wordt vertaald", lm Christiaan Dorotheus «dijk (45 jaar oud, geen fa- van dr. Ferry, en sinds vier directeur van de dr. Kuyper- ing) ziet voor christelijke par- het gevaar dat ze „zich zo ge- Blijk vereenzelvigen met wat ponden hebben. Je voegt je zo ikelijk bij gevestigde opvattin- n stereotypen. En dan ben je en om als startmotor te fun- voor vernieuwingen en oog te voor de zwakke kanten in jamenlevtag". Verwant ndijk geeft toe dat hij zich n hele hoop opzichten menig- sterk verwant voelt met men ie naar niet-confessionele par- zijn doorgebroken." Hij zal lf niet doen. want: „Als ik zie inspanning het kost om niet te laten bij een getuigend maar om Je hard te maken politieke werkelijkheid, dan behoefte aan een organisa- ctuur van geestverwanten, tamelijk pragmatische reden en christelijke partij en hele- ïiet een dogmatische", de deconfessionalisering naar Kuyperstichting, het oudste jolitieke wetenschappelijke en Bhinstituut van ons land Het uisvest in de vroegere woning braham Kuyper in de Haagse uyperstraat. In de kelder be- zich de in zijn soort unieke ibibliotheek, gespecialiseerd op ilandse partijpolitiek en de ilijke politiek in het bijzonder, gankelijk voor iedereen", ndijk: „Het partijleven is in ing verband heel moeilijk te vinden. In onze bibliotheek systematisch in catalogus on- iracht. Het leuke is dat Je llerlei dingen terug vindt, die d grote boeken gevonden wor- Kuyperstichting geeft banen oor de ontwikkelingen op lan- termijn en legt daarin accen- Hoogendijk: „Iedere poli- richting moet zich voortdu- rernieuwen van binnenuit. Dat en mogelijk als actueel inge- standpunten niet als laatste worden beschouwd. Onder- kritische beschouwing en con- itie met de opvattingen van en moet mogelijk zijn. Die een kun Je niet missen" uitgangspunt is niet hoe het actuele politiek gebeurt, maar iet zou behoren te gebeuren, kan een spanningselement Wij zijn welbewust niet een lut dat met wetenschappelijke liddelen de gevoerde politiek ARP tracht te verkopen' aak van de Jubilerende dr. ïstichting is. zegt Hoogendijk. pleel gelijk aan vroeger, de methode van werken is atste Jaren wezenlijk veran- De eigen authentieke studie Hedewerkers is op het tweede komen te staan. Het gaat ons tMAAR (ANP) De brand, '23 april J.l. een groot deel van Westelijk arbeidsbureau aan de "straat in Alkmaar verwoestte, eveneens aangestoken te zijn de 29-jarige H. K., die de po- fonderdag j.l. aanhield, ver- van het stichten van vijf te in de. avond en nacht van Wag op donderdag. Hij deed de- tewe bekentenis tegenover re- heurs. I Is de zeventiende brandstich tte hij bekent. ovankfiijk nam de brandweer fot de brand in het gewestelijk Wsbureau was ontstaan, dooi den tijdens laswerkzaamhe- •fo het dak waren overgespron- fovenverdieping van het ge- branade volledig uit. Later dat er zo veel schade aan het P^d was aangericht, dat het "weten worden gesloopt. LEIDEN PAK-fractielelder In 't Veld (PvdA) heeft het college schriftelijke vragen gesteld over voor verkeersdoeletaden verdwijnende be planting. Hij stelt, dat bij de bestra tingswerkzaamheden aan de Willem de Zwijgerlaan door bulldozers en an dere machines duizenden fraaie ro zenstruiken zijn vernietigd. Bij tele fonische informatie werd hem mede gedeeld, dat in de naaste toekomst een groot aantal fraaie peppels en andere bomen aan de Haagweg bij werkzaamheden ter verbreding van de autoweg zal worden verwijderd. Het raadslid vraagt: Was het onmogelijk de rozenstrui ken in de afgelopen herfst uit te graven en "op te kuilen"? En zou door deze handelingen een bespa ring van meer dan flO.OOO zijn be reikt? Was de plantsoenendienst tijdig op de hoogte van het voornemen tot herbest rating van de Willem de Zwijgerlaan? Zal het mogelijk zijn door tijdig ingrijpen de bomen aan de Haag- weg te redden? Draagt het college er in het al gemeen zorg voor dat in allerlei verkeersplannen e.a. tijdig reke ning wordt gehouden met de zorg voor het behoud van de stads- flora? er nu vooral om dat we studies or ganiseren en talent mobiliseren. Vroeger ging het hoofdzakelijk om het produceren van doorwrochte stukken. Tegenwoordig pogen we ook als injectie te werken waarbij Je iets openbreekt". Econoom De dr. Kuyperstichting telt tien personeelsleden, van wie vier weten schappelijke medewerkers. Voor een' dringend gewenste econoom is Dhr. W. C. Hogendijk geen geld. Gestreefd wordt naar nauwe samenwerking met het werk van de AR-fractie. Hoogendijk is niet voor samensmelting met de staf van de fractie. „Want," zegt hij, „dan weet Je bij na zeker dat je teveel wordt bezig gehouden met de eisen van alledag. De fractie werkt per definitie op kortere termijn dan de dr. Kuyper stichting. DEN HAAG Bij de vele pro blemen, die de bezoekers van infor mateur Steenkamp op zijn werkta fel in het eerste kamer-gebouw heb ben gedeponeerd, ligt sinds gisteren ook de dreigende verdwijning van het r.k. dagblad irDe Tijd" Dat ho pen in elk geval de parlementaire redacteuren Rob Vermaas en Ge rard Kerkvliet van dat blad. die prof Steenkamp gisteren, tussen kun normale werk op het Binnen hof door. daarmee hebben gecon fronteerd. Ook andere politici zijn door hen trouwens nog eens met hun neus op de affaire-De Tijd gedrukt. Want de beide redacteuren deden him werk op het Binnenhof gisteren als sandwichmannen.: droegen zij bor den met het exemplaar van him krant, waarin de redactie aankon digt door te zullen gaan, wanneer de abonnees maar willen steunen. Nieuwe abonnees hebben zij in elk geval wel genoteerd. Want tus sen de aantekeningen, die zij be roepshalve over het taformatiege- beuren maakten noteerden zij op het Binnenhof o.m. als abonnees de politici Den Uyl, Veringa, Udink, Biesheuvel en Van Mierlo. Alleen de liberaal Geertseman liet zich niet strikken. Omdat hij toch al zoveel kranten las, zou hij De Tijd toch nooit inkijken, deelde hij de jour nalistieke gelegenheidscolporteurs mee. ADVERTENTIE Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? Bakjes van boterhamworst met piccalilly Laat de plakken worst met vet 1 cm dik worden door ze aan één kant te bakken. Hierdoor gaan ze bol staan en kan men ze vullen met piccalilly. Garneren met sla en tomaten en opdienen met frites of gebakken aardappelen. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Erg optimistisch, dat prof. Steenkamp erin zal slagen de politieke verschillen tussen de partijen te overbruggen en een ka binet uit zijn informateurhoed zal kunn entoveren, is men op het Bin nenhof vooralsnog niet. Zowel mr. Geertsema, de politiek leider der li beralen als dr. Veringa, de fractielei der van de KVP, benadrukten giste ren, nadat zy in het Eerste Kamer gebouw met prof. Steenkamp hadden gesproken, zijn problemen. Dr. Ve ringa zei, dat hij de indruk had, „dat het moeilyk zou gaan worden". Beide politici onderstreepten nog maals hun verlangen, dat de informa teur erin zou slagen een regerings programma samen te stellen, waarin de vijf samenwerkende partijen een samengaan van de drie grote confessionele partijen met VVD en DS'70 leek de enige mogelijkheid zoveel mogelijk van hun eigen pro gramma's terug zouden kunnen vin den. Daartoe zullen aldus mr. Bies heuvel, de AR-fractieleider. die gis termiddag door prof. Steenkamp werd ontvangen, echter alle betrok ken partijen wel iets van' hun eisen moeten laten vallen. „Het gaat niet aan, dat alleen de confessionelen iets van hun programma afdoen", aldus mr. Biesheuvel, „tenslotte hebben die met elkaar altijd nog 58 zetels!" De AR-voorman zette zich op nieuw af tegen de denkbeelden van prof. Drees. Waar deze van mening is, dat in ons land, alvorens nieuwe taken kunnen worden aangepakt, eerst de economische situatie ge zond moet worden gemaakt, zei mr. Biesheuvel, dat het een het ander niet hoeft uit te sluiten. Met name problemen als de woningbouw en de werkende jongeren dienen volgens hem meteen te worden aangepakt, hoezeer ook tegelijkertijd aan de sa nering van de economie moet worden gewerkt. DS'70 ligt trouwens nog altijd wat zwaar op de anti-revolutionaire maag, zolang men bij die partij komt aandragen met moeilijke punten als een bevriezing van de ontwikkelings- W V) De winnende Oostenrijkse inzen ding op het festival om de Gouden Roos van Montreux 1971, „Lodyns- ki's vlooienmarkt", is dinsdag 1 Juni via Nederland H bij de KRO te zien. Deze satirische revue won op het festival van Montreux niet alleen de Gouden Roos maar ook de pers prijs en de prijs van de stad Mon treux. „Lodynskl's vlooienmarkt" is een aaneenschakeling van korte scènes en muzikale nummers, die door el kaar geweven zijn. De samenstelling en realisatie zijn van Peter Lodyns- ki en Felix Dvorak. hulp en een afwijkend zelfstandigen- beleid. De luchthaven Schiphol had gisteren een erergast: de Britse luchtveteraan captain Jerry Shaw, die precies eenenvijftig jaar geleden, op 17 mei 1920. een Havilland 16 dubbeldekker op het Amsterdamse vliegveld aan de grond zette. Daarmee was de eer ste dienst Amsterdam Londen geopend en de geschiedenis van Schiphol als burg er-luchthaven begonnen. Captain Shaw was nu speciaal uitgenodigd voor de opening van een nieuwe lijn tussen Leeds en Amsterdam, die zal worden on derhouden door de Britse maat schappij Northeast AMines". Voor hij uit Leeds naar Amster dam vertrok is captain Shaw, die in 1945 ophield met vliegen, ge- installleerd als ere-piloot van deze maatschappij. BAARLO Twee wilde honden, die zich overdag waarschijnlijk schuilhouden In een hol In de bossen, hebben op nachtelijke strooptochten by konijnenfokkers ln het Limbugse dorpje Baarlo meer dan honderd vijftig konijnen doodgebeten. De moordzuchtige dieren, die de hokken binnendrongen door de gaas afrastering stuk te bi) ten lieten rondom een spoor van kadavers ach ter. Er wordt nu verwoede jacht op de honden gemaakt. ADVERTENTIE GEVPALISEERD MET MEER PUUR SAP UTRECHT De reizigerstarieven van de Nederlandse Spoorwegen gaan per 1 juni opnieuw omhoog. De en kele reizen worden gemiddeld zes procent duurder, retours 6,9 procent. Bij de laatste tariefsverhoging op 16 december van het vorig jaar voerden de Spoorwegen een nagenoeg even grote prijsstijging door. De Spoor wegen hebben niet zoals gebruikelijk was, om deze nieuwe tariefswijziging verzocht. Een communiqué, dat de verhoging bekend maakt, zegt dat „de regering zich in overleg met de Nederlandse Spoorwegen heeft bera den over mogelijkheden om de toe nemende verliezen die in de komende jaren worden voorzien door tarief maatregelen te beperken". Twintig miljoen De verhoging van de tarieven zul len naar ruwe schatting netto twin tig miljoen gulden meer in kas bren gen. Daarbij durven de Spoorwegen nog geen berekening te geven van het aantal reizigers, dat zal afvallen omdat de kaartjes duurder worden'. Men heeft nog geen ervaring met het effect, dat een tussentijdse prijsver hoging op de reislust heeft. In af wachting van het resultaat van de komende verhoging kunnen nog geen mededelingen worden gedaan over eventuele verdere prijsstijgingen bij de NB. De enkele reizen en retours voor de kortste afstanden worden in Juni een dubbeltje duurder. Al naar ge lang de afstanden groter worden gaan de prijzen verder met 20, 40 of 60 cent omhoog. Tien procent Trajectabonnementen worden on geveer tien procent duurder. Voor de 2e klasse komt 'n algemeen maand abonnement van f 125 op f 140, voor de eerste van f 186 op f205. De prijs van de scholierenkaart gaat met ruim tien procent omhoog, die van de vijdaagse trajectkaart met 10,6 proc. en die van de zeven daagse trajectkaart met 9,8 poe ent. Er zijn enkele tarieven, die niet ln prijs stijgen. Het zi)Q de dag- en verlengtagskaarten, de 2+-kaarten, het driedaags randstadabonnement, het "Kris-kras"-abonnement (8 da gen), vastrechtbewijzen als o.m. de 65-f-kaart .toeristische kaarten als de tienertoer en de toeristische ar rangementen. Tenslotte blijven ook de maxi mumprijzen ongewijzigd: voor enkele reis of retour tweede klasse twintig gulden en voor eerste klasse dertig gulden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13