niet in trek" Strand Katwijk vuil is zeer Schoolartsendienst moet groter worden KATWIJK IN RADIOPROGRAMMA HOLLAND WATERLAND 1 ;emade Ik houd niet van dat prikken met roestige spijkers \aring in Dorpshuis leidt tot een sombere conclusie Josephine Baker bij de paus r is te mooi Keukenhof pman stal ansiwagens TOREN rB ALLEN RGEN IN T rimmen in Noordwijk Urine nakijken achter tapkast Katwijker weigerde bloedproef Noordwijk gaat boete-beding toepassen Vernielingen op strand Katwijk 4(J 14 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 De dorpsraad van Abbenes heeft succes gehad de bevolking achter de televisie vandaan te De hearing in het Dorpshuis trok behoorlijk veel be lling. et sociografisch bureau „De Meerlanden" vertelde J. jets over het onderzoek dat is gehouden. Voor deze honden de bewoners van het „nieuwe" Abbenes meer Ming dan die uit de oude kern. In de buitenwijken men slechts bij een kwart van de bewoners mede- Josephine Baker (met zonne brilop het St. Pietersplein in Vaticaan. Met een aantal van haar geadopteerde kinderen was de Franse zangeres op weg naar een ontvangst door Paus Paulus VI. bleek dat nog slechts sector werk vroeger de helf van bevolking. Van de het formulier invulden 17% Abbenes een te vinden, ter- je dorpskern Lisserbroek ponbaar vindt. 1 de helft heeft belang- ir een nieuw Dorpshuis, [t met het toenemen van Het bureau maakte aan p de antwoorden ook een [op: 1. uitbreiding van in winkels, 2. sportter- 4 dorpshuis, j Het warme weer van jeken speelt ook Keuken- De gewassen komen veel bloei en zijn veel eerder Daarom ziet het er niet it de wens van directeur der Lee in vervulling, bolbloementuin tot geopend te hou- j»r de weersomstandighe- gaan de hekken van van Beieren op de voor dit dicht. men zeggen, maar een nen de laatste jaren zo'n lolbloemenseizoen niet lekend. Praktisch van de - 26 maart af is er it in de tuin. Het bezoek «end geweest. Van land- buitenlanders. Hoewel de met is opgemaakt ziet 't dat tijdens dit Keuken bezoekersrecord ge- prden, veel moois te zien in Het zal niet lang meer van wil profiteren zal el Lisse-waarts moeten O Cl ,G'ALPHEN AAN DEN 47-jarige koopman uit den Rijn had een lu- ontdekt. Hij trok dan op uit en haalde plaatsen in de Rijn- die 's- stonden weg en van Justitie bij de had in diens dag- activiteiten ver- it Rijneveld in Boskoop, lastraat in Moerkapelle, i straatweg en Oostvliet- ichendam, doch dat was greep uit de verdwenen was er een fors straf- rdachte en dat was voor om een jaar raf waarvan twee maan- rdelijk met. proeftijd van van voorarrest te heeft uitspraak ge- veroordeeld tot n gevangenisstraf waar- voorwaardelijk en et voorarrest. - De voetbalvereni- Boys en DOSR or- een gezamenlijk De wed en plaatsvinden op het 1 langs de Alkemade- et toernooi zullen 24 elf- men. lie hebben ingeschreven ctrix (Alkmaar), West- fldwijk). RCL Leider - I (Nieuw Vennep), Altior i DOSR. Weteringse s" Lisse. begint om 10 uur en half vijf duren. uit de antwoorden bleek dat de in- 5, huisarts, 6. café, 7. telefooncel len, 8. fietspad naar De Kaag, 9. tweede brug over de Hoofdvaart en 10. een zwembad. ARTS Wethouder Stam vertelde dat Ab benes in 1972 aardgas krijgt, maar wanneer er een arts komt wist hij j ook niet. Niemand kan een arts j verplichten zich ergens te vestigen, j misschien kan een dokter uit Nieuw j Vennep spreekuur houden in Abbe nes. Een tweede sportveld zit er niet ln, vertelde de wethouder, er zijn j zoveel andere aanvragen. J. Tammes uit Abbenes, die in de raad van Haarlemmermeer zit, had scherpe kritiek op het gemeen tehuis van Hoofddorp. Volgens hem ,zou men daar zeggen: "Ga je in Ab benes wonen, weet je wel wat daar voor mensen wonen?" Hij noemde dat discriminatie. Er is dan wel veel tot stand gekomen, maar veel meer kwam er niet tot stand. Er was in dustrie beloofd, maar er komt niets. Wethouder Stam zag hier een po litiek spelletje in. Alles kan nu een maal niet zo vlug worden uitgevoerd als men graag zou willen. Maar het fietspad naar De Kaag komt er in ieder geval nog dit Jaar. I KATWIJK AAN ZEE "Schoon strand" is ook het devies van de Katwijkse strandexploitanten. Daar aan mankeert het nogal eens. Voor al tijdens warme dagen als het druk is geweest aan de kust. De strand- bezoekers, althans velen van hen, nemen het niet zo nauw met dat schone. Op hun beurt werken ze in ernstige mate mee aan de verontrei niging door onder meer papier, plas tic zakken en bekers en zelfs lege flessen maar achteloos weg te wer pen. Hoewel er op het strand tal rijke afvalbakken neergezet zijn door de exploitanten. Er is nu een regeling tot stand ge komen tussen de gemeente en de mannen, die het strand exploiteren. De laatsten zullen er voor zorgen, dat 's-avonds het strand van alle on gerechtigheden wordt gezuiverd en de gemeente zal zorgen, dat dit ver zamelde vuil dagelijks wordt afge voerd. Een voortreffelijk staaltje van samenwerking. Vuil op het strand was het ook gis teravond na de vloed. Het zand waa over een breedte van 15 tot 20 me ter bedekt met een grijze laag vuil. Eén van de exploitanten: "Je kunt wel zien, dat ze weer aan het spuien zijn geweest, 't Wordt hoog tijd. dat „Rijnland" er iets aan doet. Geen reclame. De gasten spreken er ook al over. Vooral de buitenlandse. Ze hebben me vanavond al enkele ma len gevraagd hoe het komt, dat het strand zo "zwart" is". Dit euvel deed zich niet op een klein gedeelte van het Katwijkse strand voor, maar over een grote lengte van het Uitwateringskanaal naar de reddingspost van de K.R.B. en nog verder. Geduld is een schone zaak. Het duurt nog wel enige Ja ren voor de rioolwaterzuiveringsin stallatie in Katwijk in gebruik kan worden genomen. Men denkt nog 'n Jaar of vier minstens. NOORDWIJK AAN ZEE De trimactie voor badgasten en inwoners vorig jaar op het Noordwijkse strand gehouden, is zo'n groot succes gewor den. dat deze ook dit seizoen weer op het programma staat. Van 5 juli tot en met 14 augustus zal men zich op het strand naast het Oranjebad kunnen fit trimmen. Ook dit Jaar heeft de Noordwijkse evenementencommissie weer veel fi nanciële steun gekregen om dit eve nement op de seizoenagenda te krij gen. De NV Zeebad Noordwijk, VVV Horeca en VVHK (huizen- en ka merverhuurders) lieten zich niet on betuigd. Het trimmen zal geschieden onder deskundige leiding, want eindexamen kandidaten van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag hebben hun medewerking weer toe gezegd. ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal leerlingen dat valt onder het gebied van de schoolartsendienst, district Aiphen aan den Rijn, was in 1966 iets meer dan achttien duizend, thans is het uitgegroeid tot 21.090. Dit brengt de nodige proble men mee, zo zal als dit groeitempo gehandhaafd blijft- een vierde, half time schoolarts moeten worden aan gesteld. In het district, dat 148 scholen om vat, zijn slechts in een twaalftal scholen kleedhokjes aanwezig. Veel onderzoekkamers in de scholen heb ben onvoldoende gordijnen om de in- kijkproblemen op te lossen. Mede door het ontbreken hiervan blijft vaak een hinderlijke galm bestaan, in- kijkproblemen dwingen soms tot het werken onder onvoldoende omstan digheden van ventilatie en verlich ting. Indien onderzoekkamers ontbreken dan vragen de artsen gastvrijheid in een wijkgebouw en soms is ook dat niet beschikbaar. Zo werkte men in het afgelopen jaar eens in een schouwburgzaaltje en de assistente keek daar de urines na achter de tapkast. Het betrachten van hygiëne binnen de scholen wordt ook steeds moei lijker omdat de schoolhoofden in ve le gevallen geen goede werksters kunnen vinden om de toiletten schoon te houden. De schoolartsendienst doet de suggestie vaste conciërges in dienst te nemen. Luie ogen Op de kleuterscholen wordt ieder kind jaarlijks minstens één keer door de artsen op oogafwijkingen nage zien. Het ontdekken van een lui oog op de kleuterleeftijd is uiterst be langrijk, -omdat succesvolle thera pie in hoge mate afhankelijk is van het vroegtijdig diagnose stellen. In de praktijk blijft het resultaat van de behandeling echter vaak ach- ter bij de mogelijkheden. Blijkbaar is het volhouden van de voorgestel de therapie voor veel ouders een te I grote opgave. Op vallend is het aantal te dikke kinderen. De welvaart is hier mede schuldig aan. Door het geven van juiste dieetvoorschriften hopen de artsen hierin enige verbetering te brengen. Propaganda tegen het snoe pen wordt door ieder der doktoren zoveel mogelijk gemaakt. Te weinig beweging, door teveel gebonden zijn aan de televisie, is ook één van de oorzaken van dikte en slechte hou ding. Gerichte gymnastiek zou tot de mogelijkheden moeten behoren in het gehele district. In scholen met een kantine, zou men voor de te dik ke kinderen ook steeds suikervrije frisdranken en karnemelk beschik baar moeten hebben. DEN HAAG/KATWIJK "De Officier tekent hoger beroep aan", gaf de officier van Justitie met dui delijke ergernis in zijn stem te ken nen. Naar zijn mening was de Haag se politierechter kennelijk te mild ge weest Jegens een 45-Jarige oud-mari neman uit Katwijk, die na een bier tje of tien te hebben gedronken rus tig zijn auto was gaan besturen. Al thans, dat probeerde hij. Want de bemanning van een politieauto vond het op de Zeeweg gewenst de ex- marineman aan te houden vanwege de laverende koers in de auto. Het was al spoedig duidelijk wat er aan haperde. Een bloedproef had ver dachte geweigerd. "Ik houd niet van dat prikken met roestige spijkers", gaf hij te kennen. "Doet men het bij de marine anders?" Informeerde de rechter. Dc officier vond desondanks wel duidelijk dat het volmaakt fout was geweest met verdachte, die bo vendien reeds eerder voor dergelijk soort feiten is veroordeeld, o.a. door de Zeekrijgsraad. "Van die lessen heeft hij geen pro fijt getrokken", stelde de officier mr. Lulofs vast en hij vorderde twee we ken gevangenisstraf alsmede een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Want het was nog slechts een maand nadat verdachte zijn rijbe wijs l'è Jaar kwijt was geweest, dat hij nu dit feit had begaan. De rech ter volstond met opleggen van twee weken gevangenisstraf en 'n jaar in trekking van het rijbewijs, waarvan zes maanden voorwaardelijk en af trek van de tijd, waarin het rijbewijs reeds is ingenomen. En daar ging de officier niet mee akkoord. Geboren: Thecla -M. A. Schippers en H. A. z.v. T Rietveld en J C. W. d.v. G. J. C. de Sterke, Esther 'txik en N. C. v.d. Wekken, J J. Glasbergen en R. una E. d.v. W. H. v.d. Nat «t, Barkit, d.v. van W. J. IQ en m. G. M. Dirkse, •v- van P. A. van Hoog- J. Meijer. Richard P. z.v. 'raten en A. C. J. van A Roodenburg 69 e.v. e«lt. c. W Pouw 63 Jaar d. Wijngaart. A. J. v. d. ar e.v. p j Reyneveld. W. de Jong en E G. van Leeuwen en A. J. J- J. Herruer en J. M. W. van Wijck en M. Jansen, Ur8 en G. Rijlaarsdam. N.C.R.V.'s Johan Bodegraven is de geestelijke vader van het radio-pro- gramma „Holland-Waterland". De opnamen worden deze week ge maakt en via de programma's van Radio N.C.R.V. „Lost-vast" en ..Hier en Nu" heeft men er al kennis mee kunnen maken. De N.C.R.V.-televisie maakt van deze vaartocht door Ne derland een documentaire van veer- Door Cees Combee tig minuten. Deze zal in juli op het scherm komen. „Holland- Water land" zal ook in het buitenland te horen (radio) .en te zien (televisie) zijn, in het bijzonder in die gebie den waar uitzendingen in de Duitse taal worden gegeven. Katwijk aan Zee is ook in het programma opgenomen. De opnamen zullen zaterdagmiddag en -avond worden gemaakt rond de Witte Kerk. Ook de K.N.Z.H.R.-red- dingsboot „Barend van Spreekens" onder commando van Cor Kruyt zal aan het programma meewerken, evenals de „kostuumgroep" van het genootschap „Oud-Katwijk". V.V.V.-directeur Chi-is Verplancke, die al meer heeft „gedaan" met de N.CR.V.-radio- en televisie-mensen als het om programma's ging. die ook in Duitsland te zien en te be luisteren waren, heeft er een groot aandeel in gehad, dat Katwijk een plaats kreeg in „Holland-Waterland". Hij heeft daarbij veel medewerking ondervonden van burgemeester A. G. Vermeulen, die de binnen- en bui tenlandse radio-mensen zaterdag avond namens het gemeentebestuur een visdiner aanbiedt in restaurant „Triton". Johan Bodegraven is gastlid van de „Arbeitsgruppe Unterhalting Deutschsprechende Sender". Een werkgroep, die programma's en pro gramma-ideeën uitwisselt. Alle Duits- Zwitserse en Oostenrijkse stations zijn lid, de B.R.T.-Hörfuk in Lu xemburg ook. De N.C.R.V. is gastlid. evenals de radio-zenders Noorwegen en Denemarken. Contactleden zijn onder meer Joegoslavië. Hongarije en Tsjecho-Slowakije. De afdeling gevarieerde program ma's van de N.C.R.V. heeft door het taalprobleem niet al te veel aan te bieden. Daarom Bodegravens idee: „Laat de anderen dan iets in Ne derland komen maken over „Holland- Waterland". Bodegraven nadrukkelijk: „Ik had gerekend op de belangstelling van niet meer dan vier of vijf buiten landse stations. Een schromelijke misrekening, want iedereen wilde wel een of meer medewerkers een week op Hollands wateren laten vertoeven Vandaar het respectabele aantal van maar li^'st dertig deelnemers aan deze reis met het passagiersschip „Ve luwezoom". We zijn er erg gelukkig mee". Keus maken Nederland heeft een 3000 kilome ter bevaarbare waterweg, die men na tuurlijk niet helemaal in een tijds bestek van één week in het program ma heeft kunnen opnemen. Er is een keus gemaakt. Wanneer men zater dagmiddag (met de bus) in Kat wijk aan Zee aankomt heeft men on der andere 'Kampen, Giethoorn, Sneek. Harderwijk en Amsterdarfi na het vertrek van de Rijnkade in Arn hem aangedaan. Bodegraven en zijn staf hebben veel medewerking onder vonden van het Nationaal Bureau voor Toerisme, de gemeentebesturen en de V.V.V.'s. NOORDWIJK In het voorjaar van 1970 verkocht de gemeente Noordwijk een stuk bouwgrond aan de Duinwetering in "Boerenburg" aan de aannemer A. P. Kuyl in Voor schoten, waarbij in de koopacte o.m. het beding werd gemaakt, dat het daarop te bouwen woonhuis binnen twee Jaar na de voltrekking niet zon der toestemming van B. en W. aan een ander in eigendom mocht wor den overgedragen. Zonder enige motivering verzocht de heer Kuyl daarna via een notaris om de bouwgrond te mogen doorver kopen. Bij informatie bleek, dat de heer Kuyl het aan de Duinwetering te druk vond. Op dat verzoek werd door B. en W. van Noordwijk afwij zend beschikt, omdat er naar de me ning van het college geen enkele steekhoudend argument was aan gevoerd om de doorverkoop te recht vaardigen. Het huis was reeds Ln april 1970 in aanbouw genomen en de heer Kuyl deelde in december 1970 mee. dat zijn vrouw het omstreeks I het begin van november 1970 voor het eerst had gezien. I B en W. waren door deze medede ling in hun mening gesterkt, dat hier sprake kon zijn van speculatiebouw, omdat zij het ondenkbaar achten, dat iemand een huis voor zelfbewoning bouwt en zijn vrouw het eerst ziet als het bijna is voltooid. Daar de heer Kuyl de woning toch heeft ver kocht, hebben B. en W. hem gesom meerd de in 't koopcontract genoem de boete van f 10.000 te betalen Het college stelt voor een door de heer Kuyl aan de raad gericht schrijven I voor kennisgeving aan te nemen. ")^t Katwijk ook in dit waardevol le toeristische programma kon wor den opgeno nen is in belangrijke ma te te danken aan het gemeentebe stuur en de V.V.V. Een goede pro paganda zouden we zeggen, temeer omdat de Katwijkse „vreemdelin gen industrie" het voor het overgro te deel ro"t hebben van West-Duits- land. Van vele zijden werd spontane medewerking verkregen. De organi satie vande reis berust in handen van Dik Bikker en de verzorging van de programma's is de taak van Ger- rit Vonk. Opgemerkt dient nog te worden, dat de radio- en televisie commentatoren. die deze vaartocht meemaken, in hun land een speci fiek eigen programma verzorgen. De „Veluwezoom" vaart zaterdag van Amsterdam via Schiphol naar het aquaduct over Rijksweg 4. Daar staat een bus gereed, die de gasten naar Katwijk brengt. Zij worden om kwart over drie bij hotel „Noordzee" verwacht, waar ze de nacht van za terdag op zondag hopen door te bren gen. Haring en veel meer Na een verfrissing te hebben ge bruikt begint om vier uur een I strandwandeling, tijdens welke de i reddingsboot „Barend van Spree kens" zal worden gelanceerd. In het strandpaviljoen Guyt zal een drank- Je worden aangeboden. Van het noorden van de Boulevard gaat hpt tegen kwart over vijf weer terug naar de Witte Kerk. Op het Andreasplein zullen de radio- en t.v.-Journalisten aan een ouderwetse haringkar het echte Hollandse zeebanket kunnen i proeven. Leden van „Oud-Katwijk" zullen in kostuum rondwandelen ln de omgeving van de Oude Kerk en I van de bomschuit op het Vuurbaak- I plein. Gelegenheden dus te over om Katwijksen in oude kleder drachten. (Foto Van Duyn) filmopnamen te maken en om ge sprekken te voeren. Daarna wordt een wandeling ge maakt door het duingebied naar het Theehuis „Panbos". Het is niet uit gesloten. dat een gedeelte van het traject zal kunnen worden onthaald op een echt Katwijkse lekkernij .ha ring op ijs en Jonge Jenever. In het .Panbos" blijft men ongeveer een uur want om kwart voor acht staan de bussen gereed om het radio- en tele visiegezelschap naar „Triton" te brengen voor het aanzitten aan het door het Katwijkse gemeentebestuur aangeboden visdiner. Men vertrekt zondagmorgen om elf uur weer uit Katwijk naar Schoonhoven, waar de „Veluwezoom" gereed ligt voor de vaartocht naar Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE Nu het weer toelaat 's-avonds op de Boule- vard en het strand te vertoeven trekt de Jeugd in groten getale naar het parkeerterrein tegenover de Voor- straat. Van verveling weet een aan tal jongeren niets beters te doen, dan op motorkappen van auto's te i gaan zitten en strandpaviljoens te be j smeuren. Ook het stoken van vuur- I tjes in de onmiddelijke nabijheid van de badcabines neemt weer ln hevig- - heid toe. 1 Dit heeft tot geyolg. dat de strand- exploitanten hun paviljoens niet dur ven verlaten voor de laatste Jonge ren van het perkeerterrein en het strand zijn verdwenen. Er is in die j enkele weken al behoorlijke schade j aangericht aan de pas geverfde pa- I viljoens en cabines. "Ik begrijp niet wat voor lol ze er in hebben andermans eigendommen te vernielen", zei één van de strand- exploitanten. "We kunnen onze za ken 's-avonds beslist niet onbeheerd laten staan. Altijd moet er iemand zijn. Meestal tot een uur of twaalf. Gedurende de weekeinden is het Let slimste. Waarom wordt er niet stren ger opgetreden en meer toezich» ge houden? Als iemand z'n auto ver keerd heeft geparkeerd krijgt hil zo een bon en deze vandalenstreken laat men gewoon maar over zijn kant gaan. Onbegrijpelijk".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9