Buitengewoon onderwijs verkeert in grote nood Alkmaarse pyromaan lag op bank te slapen dV GROETEN UIT VEENHUIZEN (5) DUBIEUZE VERWIJZING EN LICHTVAARDIGE BESLUITEN Volledige bekentenis na snelle arrestatie Italiaanse medeweek in de H4I im Scheepers leidersplaats weer ontnomen VRIJDAG 14 MEI 1971 PAGINA 5 Door Loek Elferich DEN HAAG Bestuurder H. Redemeijer m de Algemene Bond van Onderwijzend rsoneel heeft eind vorige week met al het zag van zijn positie voorzitter van de ctie buitengewoon onderwijs de drasti- ie groei en de grote verscheidenheid van t onderwijs ter discussie gesteld. In de ope- Dit geluid, van déze functiona- 1s zeker te waarderen als men het afgelopen half Jaar steeds rker verontrust is geraakt door schijnselen en voorvallen binnen rondom het huidige buitenge- on onderwijs. Voorvallen Een opsomming van deze ver- lijnselen en voorvallen: De directeur van een technische looi in de randstad zegt mij dat graag werkt met jongens af- ustig van zogenaamde „debielen- olen", want „aan hen is name- op een enkele uitzondering na, de voorgaande zes jaren niets laan: ik weet zelfs een school die Jongens vrijwel niks anders et bij te brengen dan dammen"; veel ouders, die mij benaderen, |ken onthutst te zijn door hun arlngen rrfet functionarissen van -scholen die ieder afzonderlijk kinderen onderzoeken, maar sy-. matisch lijken te verzuimen mee Vdelen, dat zij gezamenlijk de of- ele, wettelijke toelatingscommis- vormen: een vader die mij telt dat hoofden en leerkrachten het Haagse LOM-onderwijs holen voor kinderen met leer- en oedingsmoeilijkhedensamen iben besloten een eenmaal bin- •komen kind binnen te houden in strijd is met de bedoeling voorschrift, want plaatsing bij LOM is bedoeld als tijdelijk); (re contacten met andere men- binnen en buiten het LOM, be- Itigen deze houding van het per- eel; een betrokkene uit de medische eld geeft toe dat hem inderdaad eens twijfel bekruipt over de nden waarop hij eigenlijk kinde- zit te verwijzen naar het BO de gemeente Zoetermeer, van zins LOM-school te stichben, uéteert allerlei hoofden van ge- ïe scholen en die weten domweg m 160 kinderen als kandidaatjes loemen. en mengeling van voorvallen en schijnselen, die met elkaar als enstapeling van soms slechte aliteit. kille bejegening van ou- s, met de wet strijdig beleid, du- verwijzing en lichtvaardige ningsrede voor het congres van zijn sectie pleitte hij regelrecht voor het zoveel mogelijk opheffen van de nu strikte scheidslijnen tus sen gewoon en buitengewoon onderwijs waar toe hij namens zijn bestuur zelfs bepaalde in tegrerende experimenten als begin voorstel de. Ik had contact met hem gezocht omdat in een meestal serieuze krant hem een opmerking in de mond was gelegd over „mensen uit het basisonderwijs, die het BO beschou wen als een opvang van hun moei lijkheden". Hij bleek dat niet te hebben gezegd, maar wel achter te staan, zij het onder de toevoeging dat dit afschuiven en afstoten ge beurt omdat men in dat gewone onderwijs thans vaak zo sterk on der structurele moeilijkheden ge bukt gaat. Ik meen hem goed aan te voelen als er hier wordt gesteld dat hij dit afschuiven uit eigen nood wel begrijpt maar niet vergoe lijkt. Wat een tragiek (en niet eens zo zeer voor de scholen en de leer krachten, maar vooral voor de ou ders en de kinderenterwijl de vooruit-kijkenden streven naar ver nieuwingen en verbeteringen en naar beperking van de omvang van eens op z}ch konden gaan nemen of het BO en zo goed mogelijk inte- j be^r vervullen, van goede dossier gratie ervan met het gewone onder- vorming over de leerlingen tot en wijs, groeit datzelfde BO voorlopig met huisbezoeken, schoolbezoeken nog even hardnekkig door; en nu en intern ontwikkelingswerk, vaak door omstandigheden die niet binnen het kind liggen maar er Ongevraagd zei de heer Rede buiten: in de structurele nood van me"er mll dat er nu toch eigenlijk over BLO. De traditionele term, die inderdaad een wat vervelende klank heeft maar wel duidelijk is. Het is in verhouding daarmee een opluchting dat ABOP-sectievoorzit- ter Redemeijer het onbehagen lijkt te delen dat men thans kan horen uit de mond van menige ouder en van een enkele leerkracht. Waarbij het in het geheel geen moeite kost om hem te volgen in zijn schets van de onvoorstelbare tekorten aan mensen, mogelijkheden en middelen waaronder ook het buitengewoon onderwijs gebukt gaat. In dat ver band noemde Redemeijer zeer ex pliciet de nu demissionaire staatsse cretaris Grosheide, die hij verweet te hebben gefaald toen hij bij het schuiven met de weinige beschikba re onderwijs niet ook dacht aan taakverlichting van hoofden van BO-scholen. Dossiers Redemeijer somde liefst 14 eigen tijdse taken en taaksoorten op, die deze hoofden daardoor eindelijk het gewone onderwijs. Integratie De opvang van kinderen met li chamelijke en/of zintuigelijke han dicaps (van spastici tot en met slechthorenden) blijven hier buiten beschouwing, hoewel Juist ook in hun geval integratie met het gewo ne ondewrjjs veelal wenselijk en mogelijk is. Laten we het hier hou den op het onoverzichtelijke, ver warrende gebied vol kunstmatige scheidslijnen, dat bestaat uit „de- ZMOK-scholen (zeer moeilijk op voedbaren) en MOK-scholen (moei lijk opvoedbaren). Bij herhaling is in deze krant bekendheid en steun ge geven aan de standpunten van deskundigen <drs. K. Doornbos, mej. dr. A. Wilmink. Joh. Knijff, de arts J. Valk», dat Nederland te lang en te veel stukjes buitengewoon onder wijs heeft gebouwd en afgezonderd, «Wchttag'wei een uiterst zorg- dat Nederland dit onderwijs niet meer moet uitbreiden maar eer der beperken en integreren (zoweJ onderling als met het gewone on- derwjis), en dat dit beperken en in tegreren, als het nu niet gebeurt (met een nieuwe wet op komst), nooit meer gebeurt. Uit de kring van het BO is op déze publiciteit, die toch zeer pri mair de huidige toestanden aan vecht, nooit reactie gekomen: reac tie kwam telkens echter wel als in kkend totaalbeeld geven. Stuntwerk )at voorbeeld van het Zoeter- erse stuntwerk heb ik voorgelegd tie heer Redemeijer. die zelf al geschetst in zijn rede dat sinds het Nederlands BO wat kinde- betreft is gegroeid van 20.000 72.000, wat leerkrachten betreft 1400 tot 5600 en wat scholen treft van 177 tot 725. „En zo'n quéte van Zoetermeer gaat er dan Jkbaar maar van uit dat al die ofden en onderwijzers ook geschikt niemand meer is die kan volhouden dat de verwijzing naar dit of dat, naar LOM of ZMOK. anders is dan vrij willekeurig: en dat er bij die verwijzing eerder wordt uitgegaan van de nu eenmaal bestaande soor ten BO dan van de individuele be hoefte van en voor een kind. (Een nette omschrijving van de ook te horen cynische opmerking: „Een debiel kind is het kind dat wy ir» het debielenonderwijs plaatsen" Voorzitter Redemeijer hekelde ook in zijn rede dat de overheid alles heeft nagelaten om het BO te voor zien van materiaal voor het toela- tings- en het herhalingsonderzoek, en dat dit materiaal er nu slechts is dank zij particuliere actie <o.m. van zijn sectie), maar dat „er bijna geen tijd is om het onderzoek ver antwoord te verrichten". Wat een uit hun zorgen. Staatsecretaris Grosheide rampzalige toestanden, als ik Rede- meijers schets voeg bij mijn erva ringen. Zijn schets bevestigt het onbehagen van zoveel ouders en draagt bij tot begrip voor de mate loze problemen van de leerkrachten. De ellende is dat deze op him beurt dat onbehagen lastig vinden of niet herkennen. Terwijl het voortvloeit ALKMAAR - Alkmaar haalde gis- It ben de pyromaan te.ravond om negen uur opgelucht adem. Met de arrestatie van de 29 jarige H. K. door de Alkmaarse po- deze krant werd bericht hoe ouders i litie is een einde gekomen aan de protesteren tegen gehannes met hun kind, waarbij het BO slechts zijdelings werd genoemd. Dan ziet in staat zijn om te beoordelen of j men daarin al „een aanval op het kind naar een LOM-school j gO". Waarbij nog de erste toorn zei hij. neerdaalt als men durft schrijven reeks van brandstichtingen in deze Noordhollandse plaats. Na urenlang door rechercheurs op het hoofdbu reau te zijn verhoord bekende K ADVERTENTIE Zo'n geheugensteuntje is vandaag de dag heel Durex. En dat percentage stijgt nog steeds. gewoon. Meer dan een half miljoen mensen Logisch. Want Durex geeft zekerheid en is niet in Nederland kopen geregeld condooms. In de storend in het gebruik. En er zijn geen winkel of uit de automaat. Even makkelijk bijverschijnselen, ook niet op langere termijn. als een rol drop of een tube tandpasta. Dat is ook de reden dat veel huisartsen het Ruim 70% van de verkochte condooms is gebruik van condooms adviseren, 'n veilig gevoel THE BEST THERE IS. Dtirex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. Kort voor zijn arrestatie troffen enkele voorbijgangers K. slapend op een bank aan, vlak bij het door zjjn toedoen gisternacht afgebran de confectie-atelier. Zij waarschuw den onmiddellijk een agent in bur ger, die toevallig voorbij kwam, omdat zij de zaak niet vertrouwden. K. verzette zich niet toen hij werd meegenomen naar het hoofdbureau. De „pyromaan van Alkmaar" heeft gisternacht nu blijkt, bij het aan steken van de vijf branden niet on gemerkt zijn gang kunnen gaan. Een langs V en D lopende inwo- Door onze moderedactrice Amsterdam Italië is ongemerkt Nederlands belangrijkste modeleve rancier geworden, maar omdat het publiek dat eigenlijk niet weet be sloten twintig vooraanstaande Ita liaanse couturiers en ruim tweehon derd fabrikanten daar door middel van een speciale modemanifestatie meer bekendheid aan te geven. Aanstaande zaterdag is het zover dan zal ambassadeur Livio Theodoli in het Amsterdamse RAI-gebouw, als onderdeel van de aktie „Modieus Italië', een Italiaanse modebeurs openen die tot 23 mei as. gratis toegankelijk zal zijn. Winkeliers en importeurs kunnen er 's-morgens van tien tot één uur terecht en het publiek mag van 's- middags één uur tot 's-avonds ne gen uur komen kijken. Iedere avond om zeven uur is er een show van de nieuwe Italiaanse zomermode. Op de beurs wordt niet alleen da- mes- en herenkleding geëxposeerd maar men kan er ook schoenen, le derwaren. byouteriën, lingerie, prul ken. cosmetica en de fameuze Bor- salina hoeden bewonderen. ner van Alkmaar ontdekte daar 's nachts om drie uur een man, die aan de uitstekende gevel hing. Op zijn geroep „wat moet dat daar" vluchtte* de man. Onbewust voorkwam deze voor bijganger hier ongetwijfeld mee, dat de Alkmaarse vrijwillige brand weer die nacht voor de zesde keer moest uitrukken. Bij een confron tatie op het hoofdbureau heeft de man K. positief herkend als .gevel toerist". Na deze confrontatie „sloeg K. door Daarvoor had hij urenlang vol gehouden niets met de zaak te ma ken te hebben. Volgens hoofdinspec teur J. Volwerk van de Alkmaarse politie was K. na zijn bekentenis zichtbaar opgelucht. Bij zijn bekentenis gaf hij niet alleen toe, dat hij woensdagavond en-nacht vijfmaal brand heeft ge sticht, ook bekende hij de dader te zijn van de vier branden op 27 en 28 mei vorig Jaar en van de zeven branden van 13 tot en met 15 de cember, allemaal in Alkmaar. Volgens de politie heeft K. bij zijn reeks van branden impulsief gehan deld. Over zijn motieven heeft hij tegenover de politie nog weinig los gelaten. De politie heeft verder het sterke vermoeden, dat er nog een tweede man bij de brandstichtingen is betrokken. Wandelde K. heeft tegen de politie gezegd: „Ik heb steeds bewust brand ge sticht In panden waar geen mensen woonden. Ik zocht mijrr objecten niet van te voren uit, maar wandel de van het ene naar het andere pand. De Alkmaarse politie heeft eerder het vermoeden gehad dat K. iets met de brandstichtingen te maken zou kunnen hebben. Na de branden in december kwam hij wel in aanmer king voor een verhoor, maar daar uit kwam geen enkele aanwijzing naar voren dat K. de dader zou kun nen zijn. De politie onderzoekt nu of K. „zijn werkterrein" beperkt heeft tot Alkmaar, of dat hij z'n vernietigen de werk ook elders heeft laten op laaien Het verhoor zal zich verder toe spitsen op de „tweede man" en op de motieven van K Alkmaar kan na gisteravond weer gerust gaan slapen. BANKENBOSCH VRIJDAG. Vanmorgen na het bed op maken en het ontbijt weer vol goede moed naar het bos: za gen, hakken en slepen. Ieder een probeert er zo druk moge lijk mee bezig te zijn zonder zioh nu echt in te spannen. Dc Leider heeft het nog het moei lijkst: hU heeft het idee dat de werkmeester hem loopt te con troleren en rent als een zenuw achtige moederpoes langs al z'n jongen. Het botert ook niet zo best meer in deze opzet, maar na deze morgen is het voorbij Dan worden we weer opgeno men in de normale tredmolen en zijn de speciale werkregels voorbij. Bij de koffie wordt er weer uitgebreid gepraat over de fos sielen die hier in het veen wor den opgegraven. Dat is erg leuk, omdat je dan een beetje op de hoogte raakt van wat er zoveel duizend jaar geleden heeft ge leefd. Zoals een zeester, die je nog duidelijk in een steen ziet afgedrukt. De leider maakt het nu een beetje al te bont door na twintig minuten te zeggen: „We gaan maar weer eens aan het werk jongens", maar ja, nog een uurtje dan is dat ook weer voorbij. Na dat uurtje dag zeggen te gen de bomen, gereedschap schoonmaken en opbergen en terugwandelen naar het kamp Tijdens die wandeling vertelt ae werkmeester wat over de flora en de fauna en we zien warem pel nog een specht en een boom klever. In het kamp kun Je gaan douchen. Dat is een heel pret tige maatregel: iedere dag kan je hier bij de douches terecht ials je tenminste op tijd bent). Dat betekent ook schoon onder goed en sokken en eens in de twee dagen een overhemd. 4. Het is toegestaan een ei- jen veiligheids-scheerappa- raat, een scheerkwast, een tandenborstel en een haar kam mede te nemen en te gebruiken. Bij een vrijheids straf van minder dan 3 maanden wordt van rijks wege geen tandenborstel verstrekt. Het meenemen van lotions, huidcrèmes e.d. is niet toe gestaan. U mag 'n elektrisch scheer apparaat meenemen, maar niet in alle gestichten is gebruik van een dergelijk apparaat mogelijk. Als uw elektrisch scheerap paraat niet op een geaard stopcontact past, verdient het aanbeveling een zgn. verloopstekker mee te ne men. (Uit de aanwijzingen van de officier van justitie). Na de maaltijd stonden spor tieve activiteiten op het pro gramma. Ten bewijze dat het hier een moderne opzet geldt is inspraak mogelijk zodat we nu niet met balletjes gaan gooien maar een wandeling gaan ma ken met de cursusleider van de volkshogeschool (de bioloog) en een werkmeester die ontzettend veel van de natuur weet. Voor velen van ons betekent dat een eerste kennismak mg met mest kevers, verschillende soorten heide en veenafgraving. Mei grote belangstelling wordt alles aangehoord en men probeert ook zelf bijzondere dingen te ontdekken. Groot is de vreugde als een aantal herten wordt waargeno men. Deze zijn niet erg bang, lopen wel een stukje weg, maar staan dan weer nieuwsgierig te kijken wat er nu eigenlijk aan de hand is. Dat is nog eens wat anders dan een hertenkamp of de dierentuin! Vertederend zijn de reacties als een nest jonge eenden wordt gevonden. Het „ach" en „oen" is niet van de lucht en fle men sen die altijd het hoogste woord hebben en de ruwste indruk maken moeten nu persé even zo'n klein wezentje op de hand hebben gevoeld. Nog voor de maaltijd stond het volgend onderdeel van de cursus op het programma: na bespreken van het praktisch werk. Het is toch wel leuk om te zien dat er nu meer en meer mensen uit hun schulp kruipen en ook wat zeggen, soms hele rake dingen. Daarbij worden dan wel eens opmerkingen ge maakt over de anderen die be paald niet vleiend zijn, maar dat wordt zonder meer geaccep teerd, zonder dat er mensen zijn die daar boos over worden. De Vereniging en de bij haar aangesloten volkshoge scholen gaan daarbij uit van de overtuiging dat de mens de opgave van zijn bestaan heeft te verwerkelijken in mede-menselijkheid en in mede-verantwoordelijkheid ten aanzien van de gemeen schappen waarvan hij deel uitmaakt. Uit de statuten van de Vereniging voor Volkshoge- schoolwerk Aan de hand van cijfers is een balans opgemaakt en uit eindelijk blijkt dat iedereen toch wel tevreden is. Ook de werk meesters, die verklaren dat do bewoners een bijzonder prettig geheel vormen waar goed mee te werken is. PSid voor de avondmaaltijd: natuurlijk vis. Jammer als je dat niet lust, dan heb je pech gehad. Het is jammer dat die maaltijden ook wat tekort schie ten. Niet omdat er in grote hoe veelheden moet worden gekookt, dan lukt het toch nog wel iets smakelijks te maken. Nee, meer omdat de voedingswaarde niet honderd procent is, vooral niet als je zo'n tyd in de buitenlucht bent geweest. Maar gelukkig hebben we er weer een sinaas appeltje bij. zodat tegelijk is be wezen dat klagen echt wel helpt Na het eten gaan we verder met het volkshogeschool-werk Door middel van een plaatje wordt een bedrijfssituatie ver teld, het eeuwenoude conflict tussen arbeider en fabrieksbaas, waarin de personeelschef moet optreden als een soort vredes- rechter. Na twee keer naar het plaatje te hebben geluisterd wordt er gevraagd of er drie mensen zijn die de situatie verder willen uitspelen en ze komen ook. Tot grote vreugde van de overige aanwezigen Na dit voorbeeld wordt het nog tweemaal herhaald, nu met an dere mensen en er komen ook drie oplossingen. Een en ander is goed door ledereen opgenomen en het ver volg is een discussie. Een dis cussie waar je eigenlijk een beetje moedeloos van wordt Niet omdat de mensen niet goed hun best doen. nee, omdat, blijkt dat men nog onvoorwaar delijk gelooft in de onaantast baarheid van het gezag. Als een baas een fout maakt mag hy dat niet toegeven aan zijp „minderen". Deze zouden hem dan gaan gebruiken en hij was zijn overwicht kwijt. Pas na heel veel praten wil men dan wel toegeven dat het misschien ook anders kan. Maar zeker niet in een groot bedrilf Daar is het onmogelijk dat iedereen iedereen kent en dan moet je ook de zaak strak hou den. Misschien dat de komende generatie er anders over denkt, nu is dat zeker het geval nog niet. Laat naar bed omdat de dis cussie wat is uitgelopen De meesten van de verkeerszon- daars duiken vermoeid het bed in. „de vaste ploeg" blijft nog even achter voor een sigaretje en een babbeltje. Gedetineerde 10.700 BURGOS Wim Scheepers ls slechts kort leider geweest in het Al gemeen klassement van de Ronde van Spanje. De wedstrijdcommissa rissen die hem op de eerste plaats zetten door Bracke dertig seconden straftijd te geven wegens het aan nemen van ravitaillering bulten de daarvoor bestemde zone. hebben na een urenlange vergadering waar van de uitslag pas bij het ter perse gaan van deze editie bekend werd ge maakt besloten de straf van Bracke weer kwijt te schelden De wedstrijdoommissarissen van de Ron de van Spanje heboen het b-roep van Bracke aanvaard. De Belg stelde dat hij de omstreden ravitaillering had aangenomen van zijn ploegge noot Bernard Th eve net was ls toegestaan en dat het hem niet bekend was hoe Thevenet het kruik je drank te pakken had gekregen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5