Franse premier Chaban-Delmas timmert wat meer aan de weg Libre wreed gokspelletje Natrinon! Goed aangepaste opstelonderwerpen Ons Eiland moet positie waarmaken Zoutarm dieet? President Pompidou trekt zich meer en meer terug Eindexamens havo en mavo Di ie debutanten in nationale titelstrijd LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. In beslissingsduel met KVS [RIJDAG 14 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 ADVERTENTIE (Van onze correspondent Frank Onnen) PARIJS (GPD) Frankrijks {treurde volkszangeres Edith iaf had op haar repertoire van nartlappen ook nog een fleuri- ir chanson, voorzien van mooie. Dge. snerpende uithalen dat de tel droeg van 'La vie en rose', et een lichte variatie op die iam zouden de Fransen nu, wat inder opbeurend, in koor een »d kunnen aanheffen dat 'La ance en morose' zou mogen he il. Het begrip 'morose' is niet zo makkelijk te vertalen: er zit n flinke dosis lusteloosheid of lster onlust en zelfs wanhoop die echter aangelengd is met n tikje wellust, om niet te zeg- masochisme. En vandaar dan k dat die geestestoestand moei- valt te genezen. Alle Fransen van uiterst links tot treem-rechts zijn het nu onderling hans over één ding wel eens, te sten dat het geestelijke of morele maat waarin ze momenteel leven it die aanduiding „morose" nog zuiverste wordt gekarakteriseerd, jilijker is uiteraard alweer dat rschijnsel te verklaren of in zijnin- rediënten te ontleden. Zeker is dat geestesgesteldheid enerzijds voort oeit uit de politieke toestand en nderzijns tot gevolg heeft dat de gering haar greep op de Fransen rij wel helemaal mist. Psychologisch is het onmiskenbaar at de Fransen een volk zijn dat een ikere neiging vertoont tot emotio- •le spanningen of vervoeringen, tot ealisme, heroisme, romantiek, •ood plus bovendien zelfs nog spe- a alléén bevredigen zijn aspiraties et. Aan dat programma dienen, bij ibrek aan werkelijke drama's als, jrlogen of revoluties, ook nog enig lebtakel, wat sensaties te worden f legevoegd. En die aanvullingen be- loeven de kern of de ziel van de ngen en waarden des bestaans dan Dg niet eens te raken, zo had de irde Republiek haar periodieke re- ringscrises, het nationale kegelspel iet ministers dat elke vijf of zes landen wat leven bracht in de po- leke brouwerij. Die attracties deden zich ook voor der de Vierde Republiek zelfs met terest, terwijl het Franse publiek, e Jaren bovendien nog de minder instmatige emoties gepresenteerd, te beleven kreeg die het gevolg iren van de onvrijwillige liquida- e van een koloniaal wereldrijk. En aardoor dit volk tenminste de in- ■uk of de illusie kon blijven behou- it het als toeschouwer van de iternationale pojitiek nog altijd ïn logeplaats bezette. Solonummer De Algerijnse oorlog met de staats- eep van degeneraals in Algiers de afgang van de vierde Repu- iek als theatrale hoogtepunten be oten dit tijdperk van de geschiede- is van Frankrijk, dat vanaf dat- ilfde moment tot een Europese pro- ncie in de vorm van een zeshoek erd gedegradeerd, 'n Degradatie die geniale regisseur-acteur Charles, e Gaulle met z'n ..One-man's show" 'enwel gedurende jaren wist te ver- loemen, zoals hij in de jaren '40- 5 eveneens uitsluitend door de ma- ie van zijn woord en optreden, een itastrofale militaire nederlaag in, in souvereine overwinning had doen irkeren. Doch zelfs dit „heilige monster van politiek", dat op zijn troon in het lysée zijn volk de indruk vermocht geven dat hij net als de Zonne- oning indertijd de ganse wereld nog Egeerde of althans naar zijn and wist te zetten moest, enke- Jaren vóór zijn fysieke verschei en, constateren dat zijn „solonum- Dier" het bij de Fransen niet hele maal meer deed. Precies 3 jaar ge leden publiceerde de hoofdredacteur Van „Le Monde" Pierre Viansson— Pon te een lange analystische be schouwing in zijn krant onder de ti- «1 „La France s'ennuie" (Frankrijk verveelt zich). Een paar weken later verveelde Frankrijk zich al aanzien-: minder, want toen brak in de nei-dagen van 1968 de studentenre volutie uit. Een al weer typische tans-romantische pseudo-revolutie, die binnen enkele maanden dan ook In haar tegendeel van een nog nim mer vertoonde rechts-gaullistische Stembusoverwinning resulteerde. Maar die me haar uitvloeisels en re- :cussies van stakingen, forse loonsverhogingen en onderwijsher vormingen het volk dan toch weer, ;cn klein halfjaar stof voor gesprek en, discussies en opwindingen kon geven. Met eerst het vrijwillige ver trek en daarna de definitieve dood Van generaal De Gaulle had Frank rijk tenslotte voor. goed het gevoel, dat van deze nationale en epische hel denzang de laatste noten waren ge- tongen. verkiezingscampagne gaf hij al te kennen dat het ideaal dat hem voor Frankrijk voor ogen stond gekopieerd was naar het voorbeeld van het hui dige Zweden. Een socialistische wel varend en glad-georganiseerd Zwe den waaraan hij als zoon van Auverg ne, alleen nog wat zon toe zou wil len voegen. Dat Georges Pompidou een ver standig, geletterd en begaafd man is, die alle problemen van zijn land op zijn duimpje kent, kan moeilijk betwijfeld worden. Maar in de anderhalf jaar dat hij zijn hoge post nu bezet, is niet minder dui delijk geworden, dat hij met al zijn kennis en kwaliteiten voor Frank rijk bepaald géén bron is van na tionale inspiratie. Als uitvoerder dn als aanvulling van en naast gene raal De Gaulle (die hij soms zelfs wel eens van al te hoge bokkespron- gen wist te weerhouden) had pre mier Pompidou zijn grote en erken de verdiensten. Ale president en staatshoofd in welke functie voor generaal De Gaulle, als oprichter der Vijfde Republiek, het monar chistische leidersbeginsel besloten lag mist hij evenwel elk spoor van be zieling. En vaak zelfs van politieke moed, bijv. wanneer Pojnpidou de kleine en opstandige boeren waagt voor te houden dat hun toekomst, als familiebedrijf, veilig is gesteld i terwijl iedere deskundige natuur lijk weet dat die verzekering een demagogisch leugentje is). In de eer ste maanden van zijn ambtstermijn wilde de nieuwe president bovendien alles zelf nog regelen en beslissen, zodat zijn macht en invloed toen nog verder strekten dan die waar over zijn bijna absolutistische voor ganger al had beschikt. De vruchten van die almacht overtuigden echter zelden van zijn visie of zelfs maar bekwaamheid en de balans van zfjn binnen- en vooral zijn buitenlandse politiek kijk naar Algerije en de Middellandse Zee schijnt de Fransen nu toch wel negatief te zijn. En in die constatering schuilt dan zeker al een belangrijke oor zaak van de heersende morose-stem ming. Frankrijk heeft op een ver keerd paard gewed. Tegenstrijdig Een paar maanden geleden leek president Pompidou ook zelf tot de gevolgtrekking te zijn gekomen, dat de Franse staatsmachine niet geheel bevredigend meer functioneerde. Vol gens de huidige constitutie is de pre sident der republiek gelijktijdig ar biter en opperchef van de regering, een tegenstrijdige combinatie waar over al veel krantenkolommen en zelfs boekwerken zijn volgeschreven Pompidou besloot toen zich meer op het soheidsrechterssohap te concen treren. en hij verzocht premier Cha ban-Delmas wat vaker naar buiten te treden en aan de weg te gaan timmeren. Sedertdien vertoont het staatshoofd zich nog wat minder in het openbaar of op het tv-scherm en trekt hij zich, zelfs tijdens be langrijke politieke gebeurtenissen, hermetisch terug in het Elysée of in een zijner vele vakantieresiden ties. Naast of tegenover Pompidou is Chaban-Delmas zonder twijfel een figuur die sterker tot de publieke verbeelding spreekt. Hij kleedt zich elegant en hij is welgeschapen, zodat hij op zijn 56ste Jaar nog het voor komen vertoont van een nauwelijks grijzende sportieve play-boy (hij was nationaal tenniskampioen en hij zat in de rugbyploeg). En ofschoon zéér ambitieus, gaat hij voor zijn carrière toch ook weer niet over lij ken, zodat hij zelfs zonder zijn po litieke tetenstanders meer vrienden dan uitgesproken vijanden bezit. Men mag zelfs vaststellen dat Chaban- Delmas de zwaarste persoonlijke en ook politieke weerstanden eerder in het eigen regeringskamp dan bij de oppositie ondervindt, omdat zijn overwegend rechtse parlementaire aanhang voor zijn liberalisme en zijn hervormingsstreven weinig sympathie weet op te brengen. Chaban-Delmas, wie als Jong par lementariër onder de linkse voor man Mendès-France zijn eerste mi- nisterportefeiolle werd toevertrouwd (generaal De Gaulle sloot hem elf Jaar op als kamerpresident in de vergulde gevangenis van het Palais- Bourbon) wordt zeker nog altijd ge dreven door een oprecht liberalisme en een hervormingswil waarmee hij de steriele bureaucratie van de „ge blokkeerde Franse samenleving' de formule is van hemzelf hoopt te doorbreken. Een gigantische op gave waarop, met zijn verworpen re ferendum, zelfs generaal De Gaulle de nek heeft gebroken en waarbij Chaban-Delmas nu dus noch op de hartelijke medewerking van presi dent Pompidou noch dus vooral van zijn eigen parlementaire meerder heid mag rekenen. Wanneer hij zelf in het Elysée zetelde en men kan gerust zeker zijn dat hij met die gedachte voor 1976 al met ani mo speelt zou Chaban, met de autoriteit en het aanzien waarover een Frans staatshoofd tegenwoordig kan beschikken, natuurlijk kunnen pogen een conservatief en recalci trant parlement naar zijn hand te zetten. Op zijn huidige post is zo'n poging bij voorhand tot mislukking gedoemd. In zijn al lange carrière is Jacques Chaban-Delmas die op zijn dertigste jaar reeds burgemees ter-kamerlid van Bordeaux en bo vendien nog generaal van het ver zetsleger was, tot dusver eigenlijk alles wel zo ongeveer gelukt .Maar als geneesheer of psychiater van de geheimzinnige en slepende ziekte met haar onophoudelijke koortsex plosies waaraan Frankrijk vandaag lijdt, dreigen zijn krachten en meer nog zijn bevoegdheden nu toch wel tekort te schieten. Wat niet alleen voor zijn briljante persoonlijke car rière. maar vooral ook nog voor de toekomst van Frankrijk te bereuren valt. Geen bezieling Op de legendarische held Charles de Gaulle volgde dus de oud-bankier en ex-academicus Georges Pompi dou die Frankrijk een nieuwe perio de van orde, rust, welvaart en van tociale vooruitgang beloofde. In zijn BERGEIJK Een nieuwe generatie libre-spelers is doorge drongen tot het voorste plan, de ereklasse. Alleen Henk Schol- te (38), nog steeds houder van alle wereldrecords in het vrije spel, maar geen Europees en wereldkampioen meer en Hans Sundquest (30) resteren van de „oude garde". Tini Wijnen is met stille trom uit de wedstrijdsport gestapt, Janus Jacobs is vorig jaar overleden, en spelers als Vultink, Rijvers, Ligthart en Roodenburg vinden het "kleurloze" libre beneden hun waar digheid of kunnen zich door werkzaamheden niet vrij maken. De nationale titelstrijd in het i (26) uit Egmond aan Zee, Chris Brabantse Bergeijk telt dan ook i Nobels (271 uit Haarlem en „laat- drie debutanten: André van Ham I bloeier" Jaap Schmitt (40) uit Rot terdam. Ook Gerard Klinkert (22) uit Amsterdam, Piet Vet (22) uit Berkhout en Ben Velthuis 26) uit Oldenzaal hebben zich pas de laat ste jaren bij de top geschaard. ADVERTENTIE Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. Chris Nobels bleek aanvankelijk weinig last van plankenkoorts te hebben. In zijn eerste partij ging hij in* twee b^urtin naar de zege op Ben Velthuis (slotserie 492). Een koelbloedige prestatie voor een de butant, die niemand kon evenaren. Ook libre-specialist Henk Scholte niet. die 's middags in het benauw de zaaltje veel last van de warmte had en bovendien wordt gehinderd door een breuk. Tegen Klinkert (in valler voor Hagenaar Piet Buys) componeerde hij weliswaar een serie van 326, maar hij had in totaal toch zeven beurten nodig. Ook 's avonds moest hij tandenknarsend tot de slotsom komen dat zijn macht over de glanzende tafels ta nende is. IJij strandde op simpele stootbal ken, maar de moeizaam sco rende Schmitt vormde toch geen ernstige bedreiging. Pas in de zesde beurt kon Scholte weer een ouder wetse serie Americaine langs de banden dwingen en sloot hij de partij met een reeks van 388 af, Schmitt miste de nastoot. I Dat libre ook een wreed gokspelletje kan zijn, ondervond Chris Nobels in zijn tweede optreden en wel tegen invaller Klinkert. De jonge Amster dammer speelde geïnspireerd en joeg een Amerikaanse serie in het rond. In vier beurten slotserie 309 sneed hij Nobels de pas af, die zich tevreden moest stellen met het schamele totaal van 22. Na de eerste dag zijn Scholte, Sundquest en Vet nog ongeslagen, maar Scholte heeft toch weer het minste aantal beurten verbruikt (13' Sundquest had er zelfs 19 no dig om Schmitt nog juist te kunnen bedwingen. Uitslagen Velthuis 66 2 6 33.00 Nobels 500 2 492 250.00 Van Ham 416 13 289 32.00 Vet 500 13 410 38.46 Klinkert 91 7 66 13.00 Scholte 500 7 326 71.42 Schmitt 440 19 128 23.15 Sundquest 500 19 156 26.31 Velthuis 125 5 88 25.00 Vet 500 5 493 100.00 Sundquest 500 3 203 62.50 Van Ham 293 8 123 36.62 Klinkert 500 4 309 125.00 Nobels 22 4 20 5.50 Scholte 500 6 388 83.33 Schmitt 229 6 197 38.16 Zoutarme melk van Nutricia Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar LEIDEN Het komende week einde in de korfbalcompetitie staat in het teken van de beslissingsduels. Een groot aantal van deze wedstrij den werd noodzakelijk, omdat de competitieresultaten geen uitkomst brachten. Wat de Leidse club6 be treft, komen Ons Eiland, TOP en de reserveploegen van De Danaïden en Vicus Oriëntis in het veld. Zaterdag ontmoet eersteklasser Ons Eiland het Scheveningse KVS in een extra duel, om uit te maken, wie er zal moeten degraderen naar de twee de klasse. Zoals bekend eindigden beide clubs met hetzelfde punten- aantal op de voorlaatste plaats van de eerste klasse C. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van SVE te Leidschendam en begint om 16.00 uur. Eveneens zaterdag gaan TOP uit Sassenheim en Thor (Rotterdam) duelleren om het kampioenschap van de derde klasse D en dit zal plaats vinden op het terrein van VEO te Voorburg. Indien de Sassenheimers erin slagen de titel te veroveren, zal TOP een week later reeds aan de promotiewedstrijd kunnen beginnen (ALO). TOP—Thor begint om 16.— uur. Het district Zuid West telt 2 re serve eerste klassen, en in beide af delingen snelde een Leids twaalftal onbedreigd naar de titel: Vicus Oriëntis 2 in A en De Danaïden 2 in B. Voor één van deze twee ploe gen is een plaats ingeruimd in de res. hoofdklasse voor het volgend seizoen. Een beslissingswedstrijd is daarom noodzakelijk en deze zal a s. zondag 16 mei op het terrein in de Leidse Hout plaatsvinden (Pernix- terrein). Aanvang 14.00 uur. Het resterende programma ziet er als volgt uit: Promotie naar hoofdklasse: Deetos PKC (15/5) Stand: brt. h.s. pnt. gem. Scholte 13 388 4 76.92 Vet 18 493 4 55.55 Sundquest 27 203 4 37.03 Nobels 6 492 2 87.00 Klinkert 21 309 2 28 14 Van Ham 21 289 0 33.76 Velthuis 7 88 0 28.14 Schmitt 25 197 0 26.76 Promotie naar overgangsklasse: Kinderdijk—Fortune (15/5). Promotie naar eerste klasse: Ani moAchilles (15/5)Amersfoort DSV (15/5). Promotie naar tweede klasse: BKC Dubbel Zes. IIIE: Valto-Warmond (15/5): ODOSpirit (16/5); Fluks (N)— TOP (R) (15/5). Res. IIID: Oranje Nassau 2—VEO 2 (15/5). Jun.: De RegenboogSperwers. Toernooi De Leidse kolfbalvereniging De Algemene organiseert het komende weekeinde een toernooi, dat een bij zonder karakter heeft. Terwijl de discussies over het al of niet wegla ten van het middenvak (microkorf bal) in deze tijd in volle gang zijn, heeft de Leidse micro-over gangs- klasser gemeend een en ander eens in de praktijk te toetsen, in de vorm var een microkorfbaltoemooi in do opc ilucht. Voor de hoofdafdeling is De Algemene erin geslaagd een be hoorlijke bezetting te formeren. Naast de organiserende vereniging zullen de volgende clubs van de par tij zijn: hoofdklasser Pams (Den Haag), de overgangsklassers Trekvo gels (Rotterdam), OEC (Helmond) en Fluks (Leiden), terwijl in de 2de afdeling (sterkte eerste klasse) teams van Pams, Crescendo, Trekvogels, OEC en De Algemene zullen uitko men. Tot de overige deelnemende clubs aan dit 6 afdelingen tellende toernooi behoren ALO (Den Haag), Emma (Den Haag), De Danaïden en Zuiderkwartier. Een dag eerder op de zaterdag vindt een soortgelijk toernooi plaat» voor adspiranten en pupillen, waar bij naast De Algemene, de volgende clubs van de partij zijn: A van tl (Pijnacker), Dubbel Zes (Den Haag), TOP (Sassenheim) en Tempo (Al phen aan den Rijn). „Transfer'* Nauwelijks is de Korfbalcompetitie ten einde, of de eerste „transfer" in de Leidse korfbalwereld heeft inmid dels plaatsgevonden. Deze week na melijk heeft Zuiderkwartier-speel- ster Yvonne Devilee zich aangemeld als lid van hoofdklasser De Da naïden. een overschrijving waarvan reeds eerder sprake was. maar die nog steeds geen feit toas Yvonae Devilee had dit seizoen een groot aandeel in de doelpuntenproduktie van overgangsklasser Zuiderkwartier. (Van onze medewerker) LEIDEN Nederlands II voor mavo-3 betekende het opstel, het zelf te schrijven stuk. Een ervaren mavo-docent was van mening dat hier het ontwikkelingsniveau van de kandidaten doorslaggevend is. De onderwerpen waren goed aan dit onderwijsniveau aangepast. Sugges ties waren heel concreet gericht. Daarom achtte hij bijvoorbeeld on derwerp een bepaald geen succes. 1. Neem het onderstaande over als aanloop voor een verhaal en bedenk zelf een titel (vul zelf een plaats naam in). „Met een schok werd ik wakker, hoe lang had ik geslapen? Waar was ik? Langzaam reden we de nacht in. Op het perron las ik. daar moest ik uitstappen!" De opgaven handelskennis maak ten een realistische indruk. De uit werking van de vraagstukken berust te hoofdzakelijk op de vertrouwd heid met bekende factoren, zoals korting, omzetbelasting, bruto en netto prijzen, valuta-omrekeningen enz. Zo liet opgave vier het prijsver schil berekenen tussen een all-in vakantie naar een chalet in Zwit serland voor 14 dagen voor 4 per sonen en deze zelfde reis per auto gemaakt met alles wat daarbij komt plus particuliere huur van het huisje. Mavo-4 Ook mavo-4 zette zich aan het Nederlandse opstel. Een aantal sug gesties was abstracter dan bij mavo- 3. Uitgesproken moeilijk was het eerste onderwerp: het schrijven van een dialoog met de schooldekaan! Dan waren er verder natuurlijk de milieu-verontreiniging, de mini- en de maxi-mode. Farce Majeur in de titel „Dit is uit het leven gegre pen", de verkiezingen, en het trim men. En voor de meer filisofisch aangelegden een citaat van Wim Kan: ..Kleine mens met je grote ideeën". Handelskennis II voor de mavo- 4 gaf enkele leuke opgaven te zien zoals een docent het omschreef. De machinestaat waarover opgave 1 handelde zou voor een aantal leer lingen echter wel eens een struikel blok kunnen worden wegens onbe kendheid met het onderwerp. Opga ve twee vroeg een kolommenbalans samen te stellen, aan de hand van een groot aantal inventarisgegevens. Opgave vier ook vorig Jaar al eens in deze vorm werd opgegeven, n.l. de belegging van een in de voetbaltoto gewonnen som gelds in obligaties en aandelen. En wat daar verder natuurlijk aan te berekenen valt bij verzilve ring van de coupons en inning van de dividenden. Opgave vijf tenslotte bevatte een kolommenstatistiek van jaarlijkse winsten, directe en indirec te winststijgingen ten opzichte van vorige jaren en de bepaling van in dexcijfers. Goed en leuk werk. aldus de mavo-docent die wij om een oor deel vroegen. Havo Ook de havo besteedde tijd aan handelswetenschappen, maar liefst drie volle uren. Dat maakt het re laas van vandaag wel wat erg een zijdig. De havo-opgaven waren veel gecompliceerder en omvangrijker dan de mavo-problemen. Laten we vol staan met een korte opsomming een Jaarbalans van de NV Mosterd. Een uitvoerige inkoop- verreken en verkoopprijsbetrekening van twee artikelen die in duizenden kilogram men tegelijk worden ingekocht, op geslagen respectievelijk doorverkocht opgave drie vroeg het journaliseren van een aantal gegevens van een onderneming die in haar boekhou ding het decimale stelsel toepast. Op gave vier bestond uit een aantal kor te sommen die bekendheid met deel gebieden testte, o.a. schadeuitkerings- berekening en de berekening van een annuiteitenaflossing. De natuurkunde opgaven voor de havo in de ochtend waren ook hoofdzakelijk een kwestie van ken nis van formules en reacties. Som een ging over het smelten van ijs. over soortelijks warmte en smeltings- warmte. Som twee over wrijving en veeruitrekking. Som drie over een magnetisch veld en inductiestroom daardoor opgewekt met bepaling van de uitslag van een ampèremeter. Som vier vroeg de berekenmg van elektronenafbuiging onder invloed, van verschillende daarop inwerkende krachten. En tenslotte een tweetai sommen over golfbewegingen en ge luidstrillingen waarvan de kandi daat er één mocht laten vallen naar keuze. Leao Leao (hoger economisch en admini stratief onderwijs) begon met kan toorpraktijk 2 en dat was een om slachtig karwei. Een van de opdrach ten: een adressenlijst in alfabetisch lexicografische volgorde zetten (al fabetisch was voldoende, examencom missie). Alleen wie efficiënt werkte kon binnen het beschikbare ander half uur klaar zijn. Bedrijfsrekenen 's middag, zat goed in elkaar en was up to date. Leraar en leerlingen die wij spraken waren er dik tevreden mee. Het laatste examenvak was Duits, een beetje een erg lieve tekst „Pfad- finder" redt moeder van invalide. Jongen van verdrinking, stuurt be loning terug en wordt zelf beste, vriend van gehandicapte kinderen. Hoeveel goede daden zijn dat? moest in antwoorden op 20 vragen worden weergegeven. Zeker vragen met de opmerking „begrtinde deine Antwort" waren voor de leerlingen die net twee jaar Duits hebben gehad wel wat zwaar. Hoe het ook zij, het leao heeft met dit eerste landelijke examen dui delijk laten zien dat het leer lingen aflevert met een grot» praktische bekwaamheid. Lts-T De theorie-leerlingen van de LTS deden gisteren Nederlands-2 en daarbij konden ze uit vier mogelijk heden kiezen:een opstel waarbij weer vier keuze titels gegeven werden mijn hobby als ik het voor het zeggen had sport en dope meer ma chines. meer vrije tijd), een verslag van een verkeersongeluk waarbij de „ingrediënten" waren aangegeven "n opstel maken of een brief aan een neef (met het voorstel samen va kantiewerk te gaan doen). De Jongelui waren snel en actief aan het werk. Teken dat ze het za gen zitten. Sommigen hadden graag geweten hoe lang het allemaal moest voor de examencommissie een tip: geef dat volgend Jaar bij benadering aan, de onzekere leerling heeft er veel houvt»t aan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23