dere dag gaat er een paar iljoen gulden de oven in Japan hard op weg, maar waar naar toe? derlandsche Bank selecteert: Groeiende welvaart in verstikkend klimaat Martin Airmaakt vliegtuigmaaltijden in Rijnsaterwoude nst- ng acht Mammoetopdracht Noorlander N.V. De Waterloper is uit STIJGENDE GOUDPRIJS - PAG 13 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 elke werkdag gaat er voor een paar miljoen aan e bankbiljetten de oven in, onderin de hoge toren derlandsche Bank op het Amsterdamse Frederiks- krachtproef ligt echter nog in het verschiet, e komende jaren moet de complete voorraad van re bankpapier de oven integen de tien miljard het veld ruimen vóór [biljetten, met nieuwe ook met nieuwe hand de signaturen van dr. I, sedert de vorige uit- tuwe financiële veld- land, en van dr. C. T. henius, de secretaris. ische industrie Joh En- in Haarlem komen de )iljetten met miljoenen De nieuwe tientjes Is in omloop gebracht: Is het huidige briefje iet drie balletjes links- erkenningsteken voor tt op hun vingers alle- kunnen natellen. er gewerkt aan de ng van ons nieuwe geld. ere coupures dan het trouwens nog volop ;ven er niet op te reke- dit jaar ook nieuwe 25- es, duizendjes of vijf- nen. Dat wordt op zijn en intensieve studeren heeft Nederland wel de erd dat zijn bankbil- n tot de moeilijkst na lorten. Het tegengaan ies blijft immers één zorgen van de centrale wereld. Op de burger ieder geval niet te re- erom gaat vals geld te onderscheiden, ten niet eens hoe zijn Nu gaan we even vele Algerijnen die itoffer werden van een Fransen. De mooiste verhandeld tegen be- "geld" uit een mono- nderzoek van enige Ja-1 tonde aan dat ook de ïoogst zorgeloos is met i Ijld. Slechts een luttel j iderlanders dat de elfs bij lange na niet t achter elkaar op te heren op onze bank- a: Vondel op de vijf de Groot op-het tien- i Huygens op het "geel- i), Erasmus op de hon- randt op de grote groe iend. lerlei geheime foefjes moeten inge bouwd worden om namaak te be moeilijken of zo kostbaar te maken dat het niet loont om falsificaten te gaan drukken. De nieuwe biljetten zullen alle maal voorzien zijn van een herken ningsteken in de vorm van bolletjes die "op" het papier liggen, opdat de blinden het nieuwe bankpapier ge makkelijker kunnen gebruiken. dergelijke herkenningstekens zijn nu des te noodzakelijker omdat het niewe papier niet dadelijk aan het formaat kan worden herkend. In de breedte zullen de biljetten iets ver schillen, maar de hoogte za! van al lemaal gelijk zijn: 76 millimeter, de hoogte van ons huidige vijfje. Het formaat houdt verband met cje automatisering. Papiergeld wordt geregeld ingenomen, gecon troleerd. geteld, vernietigd als het beschadigd is, en weer in omloop gebracht als het er nog fatsoenlijk uitziet. Daar hebben nu 25 tot veer tig mensen dagwerk aan, een hoop werk kan hun uit handen worden ge nomen door een sorteermachine die ook nummers kan lezen. De halve wereld kijkt naar Amsterdam om te zien hoe de moeilijkheden, die daar aan zijn verbonden, worden opgelost. (Van de bankjes van honderd die bij de Nederlandsche Bank terugkeren, wordt iets meer dan een kwart afge keurd, van de 25-jes een-derde en van de lientjes bijna de helft. Brief jes van vijf gaan achter elkaar de oven in als ze tenminste netjes zijn geteld De mensen gebruiken het biljet zo als kleingeld dat het va'ik bij munten, en vele malen ge- vouwen, wordi opgeborgen). Al het nieuwe geld zal in zijn op- i bouw iets weg hebben van ons hui- dige vijfje. Over de vorm van het tientje werden bank en ontwerper bijna drie Jaar geleden al ongeveer eens. Het eerste bankbiljet van de Neder landsche Bank was immers slechts 'n schuldbekentenis van de bank, dat zij aan toonder van het papier dui zend gulden zou betalen. Dat was e e n-duizend gulden. De weekstaat van de Nederlandsche Bank meldt elke week dat er nu tegen de tien miljard aan bankbiljetten in omloop is. Dat eist voorzorgen die heel ver gaan. Geld dat zogenaamd door zweet is aangetast, laat zich wellicht moei lijker als vals geld herkennen. Van daar dat in een machine met boter papier en bankbiljetten rond draaien omdat men wil pogen iets te ontdek ken waardoor papiergeld niet van zweet te lijden heeft. In de laboratoria wordt gepuzzeld op de verf die voor bankpapier ge bruikt kan worden, vooral op verf die tegen onze moderne wasmidde len kan. Want hoeveel bankbiljetten gaan er niet mee de was in? En wel ke handige vos kan niet een bank biljet namaken en ervan zeggen dat het er zo slecht uitziet doordat het in de wasmachine is meegedraaid. De Nederlandsche Bank wil zich teweer stellen tegen de steeds per fecter wordende kopieer-apparatuur. Al menigeen is er ingelopen als hij een papiertje in handen kreeg dat een kopie van een echt bankbiljet was, gemaakt met een kopieerma chine. Ken uw geld De grote wens van de Nederland sche Bank blijft daarom: mensen, ken uw geld en kijk wat u in handen krijgt. Neem niet een opgevouwen briefje aan zonder het eerst open te vouwen, aan beide kanten te bekij ken alvorens het in de zak te stop pen. Velen hebben al briefjes geac cepteerd die zo slechte vervalsingen waren dat ze maar aan één kant be drukt waren. Bij banken en postkan toren komen ze er wel tussenuit, daar hoeft men niet te proberen ze te slijten, maar mensen die minder op letten worden er te gemakkelijk de dupe van. Op de nieuwe bankbiljetten komt in tegenstelling tot de huidige op alle vier hoeken de waarde vermeld te staan. Maar, mensen, wordt niet te gemakzuchtig. Vouw 'n briefje opèn om u ervan te verzeke ren dat u een héél biljet hebt. Voor een half biljet betaalt de Nederland sche Bank echt niet meer dan de helft van de opgedrukte waarde uit. Van maandag af heeft Nederland twee soorten tientjes. De oude zul len worden ingenomen en vernietigd als ze bij de Nederlandsche Bank te rechtkomen. Over een paar jaar zal al het oude geld verdwenen zijn. Te gen die tijd komt bij de Nederland sche Bank opnieuw het proces op gang van het ontwerpen van nieuw geld dat over twintig jaar zal uitko men. Ook dan zal er nog wel steeds op staan dat „hij die muntspeciën of munt- of bankbiljetten namaakt of vervalscht met het oogmerk om die muntspeciën of munt- of bankbiljet ten als echt en on vervalscht uit te geven of uit te doen geven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren". Door de aanduiding „copyright Nederlandsche Bank" staat op de nieuwe bankbiljetten trouwens straks ook al dat het ook verboden is om bankpapier na te maken ook al ge beurt dat niet om het als echt uit te geven. De Nederlandsche Bank: „Het zou niet de eerste keer zijn dat iemand betaald krijgt met de afbeel ding van een bankbiljet in een ad vertentie". Als dan ook weer eens iemand met de inhoud van een asla bij de bank binnenstapt omdat na het aanma ken van de kachel iemand bedacht dat er toch nog drieduizend gulden in moest zitten, dan verzuchten ze daar weieens bij de bank: „Een Ne derlander is haast in niets zo non chalant als in de behandeling van zijn papiergeld". Toch zijn er men sen in het grote gebouw die zich met engelengeduld over zo'n asla buigen om te zoeken naar verbrande res ten van de duizendjes. En wat ze eruit halen, krijgt de eigenaar nog in keurige, gave, nieuwe briefjes uit betaald ook. Bij proeven in Groningen om auto's te laten lopen op aardgas is gebleken dat daaraan vele voordelen verbonden zijn, onder meer op het gebied van de milieu hygiëne. Het bericht hierover in spireerde onze fotograaf tot bij gaand plaatje. Een grapje, maar wie weet hoe dicht hij bij de waarheid is. Alles even hoog en van de geldvoorraad ïfeld terugkerend ver- Nederlandsche Bank elke vijftien tot twin- ïieuwe serie bankblliet- en. Wat het er voor de onaantrekkelijk op il het liever zoeken in nse dollars, waarvan jet van twintig dollar t gemakkelijk na te egelmaat duiken ze op. bars in de Verenigde al toe overgegaan bij kleine ultravioletlamp aarmee twintig-dol lar- ïtig op hun echtheid n gecontroleerd, ldsche Bank gaat bij van bankpapier uiterst werk. Bijna tien Jaar ig men in zee met de t E. Oxenaar. Hij ont- jet van -vijf gulden en it gezicht aan voor de trie. Na het eerste ont- ichter de jaren van het soms zo sterk dat er irspronkelijke ontwerp Ijks iets overblijft. Al- SCHIPHOL/RIJNSATERWOUDE ANP— Martin Air heeft i.v.m. het toenemend aantal vluchten en we gens plaatsgebrek op Schiphol een gedeelte van de afdeling catering (proviandering) overgebracht naar Rijnsaterwoude, een dorpje aan de Braassemermeer in Zuid-Holland. De maaltijdplateaus, die de va kantiegangers tijdens de vluchten in de vliegtuigen van Martin Air krij gen opgediend zullen voortaan in dit (ANP) Gisteren is man groot en klein I van de Koninklijke igeroepen in het kader i ïmstoefening. Het per opgeroepen personeel enheden va nde elfde riebrigade en kreeg ,te begeven naar mel- n Schaarsbergen, Val- Aalst. m de oefening was de a') het mobilisatie-sy- testen van de paraat- et eerst wordt od deze van een brigade voor op volle sterkte ge- oze opkomst komt een M>el bataljon, het 15de tfebataljon onder de "flen onder meer een afdeling artillerie en tèseskadnon voor hon- geformeerd. LEIDERDORP In de gemeen te Hoogland, bij Amersfoort zal men binnenkort beginnen met de bouw van het uitbreidingsplan „Bieshaar". •-..De eerst fase omvat ca. 700 wo ningen. Het gehele plan „Bieshaar" is ruim 58 ha. groot. Het is bestemd voor de bouw van ca. 1700 woningen winkels, scholen en gebouwen met bijzondere bestemming. De uitvoering zal geschieden door de Bouw- en Aannemings Mij. Noor lander N.V. in Leiderdorp, de bouw plannen zijn ontworpen door het Ar chitectenbureau Geels en Kamsteeg uit Oegstgeest. Gisteren maakte mr. W. R. van der Sluis, lid van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht op officiële wijze een begin met de ontwikkeling van het bestemmingsplan „Bieshaar". LEIDERDORP Het eerste num mer van een voorlichtingsblad van de gemeente Leiderdorp viel deze week bij de Leiderdorpers in de bus. Het is de bedoeling dat - De Water loper", de inwoners van de gemeente de nodige informatie over hun ge meente verschaft. „De Waterloper" is een naam afgeleid van het ge meentewapen. Boven de ingangsdeur 1 van het gemeentehuis ziet men in het wapen een sleutel op laagwater. Het is de bedoeling dat eens in de vyf weken dit blad by de Leider dorpers in de bus zal vallen. In het blad vinden we by de eerste editie de mededeling dat voor wat de mil- lieuvervuiling betreft er 'n speciaal nummer die klachten in ontvangst neemt. Dit nummer is 33941. plaatsje worden klaargemaakt. Op het ogenblik werken er acht perso neelsleden, een aantal dat binnen enkele weken zal worden opgevoerd tot twaalf. Met deze ploeg kan een jaarproduktie van meer dan één mil joen plateaus worden gehaald. Hier van zullen naar schatting 750.000 in de vliegtuigen worden geserveerd, de overige zijn bestemd voor de bin nenlandse markt. De belangstelling voor liet afne men van kant- en klaar-maaltij- den wordt steeds groter. Martinair Holland produceert ze regelmatig voor grote manifestaties, bijvoorbeeld op sportgebied. Het bestaande cate ringgebouw van Martinair op Schip hol blijft in gebruik. door l Henk Ruyssenaars LONDEN (AP) De stijging van de vraag naar goud temidden van het voortduren van de monetaire crisis heeft gisteren de goudprijs op gedreven tot z'n hoogste peil in 18 maanden op de Europese vrye goud- markten. De prijsstijging kwam op de dag dat de Belgische Nationale Bank aankondigde dat zij voor 60 miljoen dollar goud had aangekocht uit de Amerikaanse goudvoorraad. De bank verklaarde dat zijn binnenlandse beleid niet toestaat dat zij nog meer dollars aanhoudt dan de reeds sterk gestegen dollar-reserves telden. De Belgische stap, die de dollar crisis van verleden week op de voet volgt, zou wel eens een onplezierige verrassing kunnen worden voor de Amerikaanse regering. Als andere Europese banken-individueel of ge- zameniyk het Belgische voorbeeld zouden volgen en hun dollars gaan Inwisselen voor goud uit Fort Knox zou dit het hele bestaande monetai re stelsel in de wereld kunnen onder mijnen. Polaris-raket onderschept Een Amerikaanse Sprint-raket heeft bij een oefening boven de Stille Oceaan voor het eerst een duibootraket van het type Polaris onderschept. Vol gens het Amerikaanse departement van Defensie heeft de raketafweer hiermee „een nieuwe dimensie" ge kregen. De Polaris werd van een proefschip gelanceerd, de Sprint van de basis KwaJaleLn. (Van onze verslaggever Henk Ruyssenaars) TOKIO Japanse zegslieden bekennen onomwonden dat bet niet de politici zijn die het land regeren, maar dat de koortsachtige ontwikkeling en het alles omvattend protectio nisme een gevolg zijn van de machtsgreep die de grote indus trieën hebben op parlementaire aangelegenheden. Een voorbeeld daarvan is „Tsjoe- sansjo", in het buitenland beter be kend als MITI (Ministry of Inter national Trade and Industry). MI- TI is namelijk een dankbare bron van corruptie-schandaaltjes. Oor zaak hiervan is de z.g. „Ojaboen"- koboen' tra'ditie, een soort van leer meester-leerling verhouding tussen superieuren en ondergeschikten. De op 55 jaar gedwongen i met pen sioen gestuurde hogere ambtenaar, verdwijnt meestal naar de industrie en dirigeert van daaruit zijn, „be schermeling" of „leerling" die nog een post bezet op het MITI. De invloed van de groot-industrië len. „Zaikai" óp het MITI is dan ook vrijwel onbeperkt. Daarom heeft pre sident Nixon zo'n moeite de Japan ners ertoe te brengen hun textiel- export naar de VS vrijwillig te be perken. Zelfs nu men'dreigt de teruggave van Okinawa te vertragen, is de enige reactie van het MITI een gro te stilte geweest. Men rekent er na melijk op dat Amerika erin kan sla gen Zuid Korea. Taiwan en Hong- Kong over te halen tot het inkrim pen van de textielexpost, waardoor, het land van de rijzende zon weer ongeschonden uit de strijd tevoor schijn zou komen. Dat is wat de in dustrie wil. en wat het MITI pro beert te verwerkelijken. En dat fa brieken als Toyota en Nissan <Dat- sun) 'n vinger in de pap hebben inza ke de auto-import is duidelijk. Daar om, rijden er in Japan niet meer dan 0,5 pet buitenlandse wagens en ligt de invoerbelasting rond de 80 pet. Da dit protectionisme niet eeuwig kan duren, begrijpt men in Japan ook .wel, maar zolang de vergaarde winst de protesten smoort, zit er weinig verandering in de lucht. Dat deze politieke onmacht ook de kiezers raakt, is duidelijk: tijdens de laatste verkiezing stapte slechts 60 pet naar de stembus, de rest liet het erbij zitten. Het aantal studenten dat geen vertrouwen meer heeft in de huidige bestuursvorm was volgens een laatste opinie-onderzoek 55 pet., ondanks het feit dat slechts één pro cent regelmatig deelneemt aan de- monstraties. En dat worden dan de opinievormers van de toekomst. Wonen Hoe woont dan de opinievor- men van de toekomst, de student van 1971 die liever niet over Keizer Hiro- hito spreekt en informeert naar een Nederlandse beweging die hij Pixies' of "Trolls" noemt? Na het doorwer ken van Playboy en Newsweek (Am sterdam, the do your own thing ca pital) vormen voor hem de Kabou ters geen probleem meer. Een ver schijnsel dat op 't zelfde niveau staat i als de Toepamaros en in de Japan se pers ook de nodige publiciteit j krijgt. De Japanse student kant ont- zaglijk veel begrip opbrengen voor de „krakers" in Amsterdam. Woon ruimte is in Japan al even schaars als de zuurstof in de grote steden en een pas afgestudeerd academicus die met een salaris van 100 dollar moet zien rond te komen heeft weinig j keus. Evenals zijn collega's komt hij doorgaans terecht in een woning die j de Japanse doorsneematen heeft, zo'n 35 m2. En waarvoor men binnen een cirkel van vijftig minuten reizen van Tokio rond 700 gulden huur per vierkante meter per jaar betaalt. Met eigen huis. de nationale wens- i droom van elke Japanner, is een fata morgana die slechts bereikt kan wor den via de moeizame spaartocht door banklokalen. Banken die lenen tegen een rente van 9 a 10 procent en een spaarrente van 2ti a 3 pet. ver strekken. Neem een academicus als Kaji Ja- maha en zijn vrouw Misjiko, dié in een voorstad van Tokio wo nen. Een voorstad die een waar centrum is voor de petro-chemische Industrie en waar dan ook elke win terdag de waarschuwingsbellen van de snuffelpalen rinkelen. Waar 40 pet van de schoolkinderen zeggen voort durend hoofdpijn, hoestaanvallen en last van hun hals te hebben. Kaji en Misjiko bleken inderdaad te be schikken over de gebruikelijke 35 m2 maar in die ruimte was dan wel een ijskast, tv, de bedden, een bureau, radio, en verder meubilair onderge bracht. Kinderen? „Geen plaats, la ter, als we een eigen huis hebben". Maar wèl zes verschillende program ma's op de televisie, in kleuren, va riërend van rijlessen tot data-tech niek, plus de gebruikelijke amuse mentsprogramma's. En elektrisch, verwarmde pantoffels voor Kaji. Te vreden? „Als Je de ontwikkeling in Japan van vandaag bekijkt", ver klaart Kaji in keurig Engels „dan j heb Je het gevoel passagier te zijn in een sneltrein die met een enorme vaart op weg is. Op weg naar iets wat niet duidelijk is, maar veel men sen denken dat de machinist het ook niet weet". Findi Eén van de haltes van deze expres naar het handelskampioenschap, j wordt ongetwijfeld het einde van i het enorme protectionisme dat een Japans patent schijnt te zijn. Een i Zweeds Journalist heeft eens de vol gende vergelijking gemaakt: Japan en de andere handelspartners zijn net twee boksters. Slagen onder de gordel zijn niet toegestaan, maar ter wijl de handelspartner/bokser zijn broekje normaal draagt, heeft Nip pen hem opgetrokken tot onder de kin. En protesteert wanneer de an der gaat sjorren. Er zijn dan ook bijna geen buiten landse investeringsobjecten, of ves tigingen op de Japanse markt waar in niet een groot gedeelte van de aandelen in handen is van de zonen van het land van de rijzende zon. Of de „Jen-expres" aan het ont sporen is, valt nu nog niet vast te stellen. Maar een land waar de trot toirs aan de industrie worden opge offerd, waar men een slip-jas moet hebben om nog een plaatsje in de overvolle ondergrondse te veroveren, en voor de arbeiders een transpira- Eén procent van de opinie vormers van de Japanse toekomst op weg naar een al of niet ge welddadige confrontatie met de handhavers van het huidige ge zag. tie - index bestaat, dat stemt tot nadenken. Nadenken ook over de toekomst van Europa. Zijn we anno 2000 een dollar-of Jen-kolonie? Dui delijk is dat het huidige protectio nisme Japan als exportmarkt on mogelijk maakt en het land vanuit industrieel oogpunt bezien thans meer een bedreiging dan een belofte Is. En zolang het hele parlement, de „Kokkai" in handen is van de Groot industrie zal daar weinig verande ring in komen, verzekerde een Ja panse collega. Maar het gaat wel in een „moordend" tempo, dat wel. Letterlijk en figuurlijk.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15