usie Verolme-Rijn-Schelde angt af van uitslag geding 1 - KVP'er Van Thiel blijft voorzitter Tweede Kamer ijdag 25 mei beslissing over opschorting oe Kaatje leverde )0.000 liter melk Een op de drie mannen is gestopt met roken GROETEN UIT VEENHUIZEN (3) snode verschil mening Dankzij Partij van de Arbeid W 900.000 kroppen sla doorgedraaid Satchmo speelt weer trompet DAG 12 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HAAG Vrijdag 25 mei zal president mr. J. H. C. Slo- van de Haagse rechtbank bekendmaken of hij de fusie iet Verolme-concern en de Rijn/Schelde-groep zal op- Als hij tot opschorting besluit, dan zal scheepsbouwer Inie door de Rotterdamse rechtbank laten uitmaken of siepartners gebonden zijn aan het advies van de com- finsemius. Voorlopig is deze civiele procedure (die zou dienen) uitgesteld. Het kort geding dat de heer Ver- olme en de Stichting Verolme Trust zijn aangegaan tegen de Staat, Rijn Schelde, Verolme Beheer en Verol me Verenigde Scheepswerven heeft gisteren zeven uur in beslag geno men. President mr. Slotema- ker kreeg van de advocaten van eiseres en gedaagden langdurige uiteenzettingen te horen over het pro en contra van de fusie. ECHT (ANP) Tot voor de generale synode van de erken is gekozen dr. A. predikant te Enschede. K. Runia uit Geelong in is benoemd tot hoogleraar heologische Hogeschool in lü wordt opvolger van prof. Jonker, die een benoeming raar in Zuid-Afrika aan- openingstoespraak van de dr. Kruyswijk, dat het in in wel gemakkelijker is ge leiding te geven aan een pnode. In deze tijd bestaat ile diversiteit van menin- de Geref. Kerken. Dit moeilijker om beslissingen Men zal bereid moeten zijn egen het gevaar om eigen te verabsoluteren. Mr. J. van Andel had 's ochtends namens de eisers verklaard geen ge vaar te zien in een uitstel van de fusie, onder andere omdat de or derportefeuille van het Verolme-con cern nu weer goed gevuld is. Landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuyn echter meende dat van uit stel afstel komt. Dat is niet in het belang van de betrokken partijen, ERSWOUDE „Het is maar een hobby van me om met deze koe de 100.000 liter vol te maken". Dit zegt veehouder R. Zaal over zijn koe "Kaatje". „Het dier is al achttien jaar. oud en dat is voor een koe heel wat. De laatste tien maanden heeft de koe me aan voer veel meer gekost dan zij aan melk heeft geleverd. Maar ja, ik wilde proberen met haar de "ton" vol te maken en dat is me vorige week gelukt, vandaar de grote aandacht die aan dit gebeuren wordt geschonken. „Volgende week gaat "Kaatje" er echter uit. Zij is zo langza merhand een echte "worstkoe" geworden. Geloof maar niet, dat van zo'n achttienjarig dier nog van een lekker mals biefstukje kan worden gesproken. Vijftien jaar heeft boer Zaal de koe op zijn bedrijf verzorgd. „Er waren dagen" vertelt de heer Zaal, „dat ze bijna 40 liter melk gaf. Een bus vol dus, dat is een enorme prestatie. „Er komt nu echter een eind aan, ook al omdat "Kaatje" an ders te veel gaat kosten. Vergeet niet dat de gemiddelde leeftijd van melkvee zo rond de vijf jaar ligt". Op de foto: Veehouder Zaal, zijn vrouw en "Kaatje". Foto Dijkman. zo meende hij. Het fusie-advies van de Commissie-Winsemius noemde hij in de eerste plaats van belang voor het behoud van de werkgelegenheid in de Nederlandse scheepsbouw. Eenstemmig Hij wees er ook op dat de heer Schwenke. financieel directeur van het Verolme-concern, als commissie lid ook voor de fusie is (als er geen eenstemmigheid in de commis sie was geweest, was ook het advies niet bindend). Volgens mr. Droogle ver Fortuyn is dientengevolge de pro cedure voor 't totstandkomen van het advies niet in strijd met het conve nant, (dat alle partijen hebben ge tekend voordat de Commissie-Win semius begin vorig jaar aan het werk ging (daarin staan alleen de taken genoemd, meent hij). Mr. Van Andel had die procedure onrechtmatig genoemd. Ook het door mr. Van Andel aangevoerde feit dat de fusie overbodig is, om dat het Verolme-concern nu weer een sterk positie heeft, bestreed mr. Drooglever Fortuyn. Het is volgens hem geen duurzame oplossing, want Verolme heeft slechts werk tot eind 1974. Gewest Namens Verolme Beheer en Verol me Verenigde Scheepswerven zei mr. G. de Groot dat de fusie door alle partijen wordt gewenst, behalve door de heer Verolme. Ook de on dernemingsraden en de beleidscom missie van het Verolme-concern zijn ervoor, aldus mr. De Groot. Mr. S. L. Buruma (die namens Rijn/Schelde pleitte) merkte op dat het Verolme-concern begin 1970 bijna failliet was en dat de rege ring Rijn/Schelde toen heeft ge vraagd te helpen, eventueel door middel van een fusie. Volgens mr. Buruma heeft Rijn/Schelde meer voor- dan nadelen van een fusie. Overigens vroeg hij zich wel af waarom Rijn/Schelde gedaagd was, omdat er van die kant niets mis daan is. Mr. Van Andel zei in tweede in stantie nog dat het best mogelijk is dat beide partijen, als de fusie wordt opgeschort, gaan praten over een andere vorm van fuseren of samen werking. Van Thiel ADVERTENTIE boodschappenlijstje is tegenwoordig niets bijzonders. En waarom ook? Condooms is een normale zaak. Dat vinden steeds meer mensen, zowel mannen als vrouwen. !en gelukkige ontwikkeling, want gezinsplan ning is in ons drukke landje geen overbodige Het Durex condoom van de betrouwbaarste en makkelijkste voorbehoedmiddelen. Overal te koop, in winkels en automaten, waar en wanneer u maar wilt. Durex is niet storend in het gebruik en volkomen veilig, ook op langere termijn. Daarom adviseren veel huisartsen het gebruik van condooms. Zeven van de tien verkochte condooms zijn Durex-condooms. Dat zegt genoeg. THE BÉST THERE IS... Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. LEIDEN/VALKENBURG De jaarlijkse herdenking van de ge vallenen van het voormalig 4 R.I. wordt ook ditmaal op Hemelvaarts dag in Valkenburg gehouden. Om 10 uur begint in de hervormde kerk 'n samenkomst, waarin de legeraalmoe zenier Th. Menting en ds. D. Veld kamp zullen voorgaan. Na een ont vangst in de kantine van het marine vliegkamp volgt om 1.15 uur een tocht naar de Erebegraafplaats. Hier zal burgemeester N. van 't Woud 'n toespraak houden, gevolgd door een kranslegginjg. Na deze plechtig heid is er in het Dorpshuis een ont vangst door het gemeentebestuur van Valkenburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. F. J. F. M. v. Thiel (KVP) blijft voorzitter van de Tweede Kamer. Bij de stemmingen voor een nieuw presidium, door de nieuwgekozen Tweede Kamer giste ren in haar eerste openbare verga dering gehouden werd de zittende voorzitter opnieuw als nummer één op de voordracht geplaatst. De twee de en derde plaats op deze voor dracht worden ingenomen door res pectievelijk dr. ir. A. Vondeling (PvdA) en de heer Th. H. Joekes (WD). Aan deze stemmingen was in de afgelopen dagen een briefwisseling tussen de socialistische fractievoor zitter drs. J. M. den Uyl en zijn KVP- collega dr. G. H. Veringa vooraf ge gaan. In de brief van de heer Den Uyl memoreert deze, dat het ge bruikelijk is, dat een kandidaat van de grootste fractie in de Kamer als eerste op de voordracht wordt ge plaatst. Nu echter de huidige voor zitter heeft doen weten, dat hij prijs stelt op een afronding van zijn voor zitterschap en zich heeft voorbehou den tussentijds als kamerlid terug te treden in de PvdA daaraan mee te werken door mr. Van Thiel op de voorzitterszetel te handhaven. Met dien verstande, dat aan het einde van het zittingsjaar 1972—1973, wanneer de heer Van Thiel de hamer zal neerleggen, de PvdA haar kandi daat dan wel naar voren zal schui ven. Waarbij er van wordt uitge gaan, dat de KVP dan de socialisti sche kandidaat zal willen steunen. In zijn antwoord aan drs. Den Uyl is dr. Veringa met deze gang van za ken akkoord. Zodat de voorzittersze tel dus voorlopig nog enkele Jaren door de heer Van Thiel zal worden bezet en wanneer er althans tus sendoor geen verkiezingen meer worden gehouden en de PvdA dus de grootste partij in de Tweede Kamer blijft dr. ir. Vondeling hem waar schijnlijk na het zittingsjaar 1972— 1973 zal opvolgen. Het presidium zal opnieuw uit zes leden bestaan. De SGP-er ir. H. v. Rossum, die namens de kleine frac ties daarin was vertegenwoordigd, moest het veld ruimen. Tot 4e, 5e en 6e voorzitter werden namelijk be noemd mr. w. Aantjes (ARP), mej. mr. A. M. Goudsmit, die daarmee D'66 voor het eerst in het college bracht en drs. A. D. W. Tilanus, waardoor de bijna uit het presidium verdwenen CHU nog net over de streep kwam. HENGELO (ANP) De rook gewoonten bij de Nederlandse mannen vooral de jongeren hebben zioh sinds 1958 dui delijk gewijzigd. Bijna één op de drie mannen rookt niet meer, terwijl het aantal sigarettenro kers sinds 1966 eveneens terug is gelopen. Dit verklaarde gis teravond de Nederlandse rook- bestryder dr. L. Meinsma tij dens een bijeenkomst in het stadhuis te Hengelo, waar hij B. en W. nog eens de gevaren voorschotelde, die er zijns in ziens ten aanzien van het ro ken van tabaksprodukten en met name sigaretten aan de dag treden. Dr Meinsma maakte ook ae gegevens bekend van een ia maart j.l. gehouden NIPO-on- derzoek. Uit dit onderzoek is komen vast te staan dat thans 31 procent van de mannen van 15 jaar en ouder niet rookt (59 procent voor de vrouwen). Uit een in 1966 door het NIPO ge houden soortgelijk onderzoek bleek, dat het aantal manne lijke (15 jaar en ouder) niet- rokers 19 procent bedroeg en het aantal niet-rokende vrou wen in dezelfde leeftijdsgroep 60 procent. Uit 'een vergelijking van beide onderzoekingen heeft d r Meinsma geconcludeerd, dat het percentage mannen (15 jaar en ouder), dat sigaretten en/of shag rookt in 1966 nog 67 pro cent was, maar thans 58 pro cent. Het percentage sigarenro- kers daalde in dezelfde perioa<- van 33 tot 25 procent, de pijp rokers van 14 tot 9 procent BANKENBOSCH/ WOENSDAG Ook deze dag begint met het gewone ritueel: opstaan, tellen door 'n bewaarder of er nog ge noeg mensen zijn, wassen, aan kleden, eten. Maar nu moeten we dan echt aan het werk. Dat zal niet meevallen, het regent behoorlijk. De richtlijnen van de officier van de justitie ver melden over dat werk: Iedere tot vrijheidsstraf veroordeelde dus ook u is ver-plicht de arbeid, die hem in het gesticht zal wor den opgedragen, te verrich ten. Voor deze arbeid ont vangt u een geringe beloning, waarvan, indien u tot gevan genisstraf bent veroordeeld, een gedeelte kan worden be steed voor de aankoop van kantine-artikelen zoals rook warenversnaperingen e.d. Het overige deel ivordt be waard en bij ontslag aan u uitbetaald. Dat geringe beloning klopt aardig: het dagloon bedraagt tachtig cent. Daarbij komt dan nog een toeslag van minimaal dertig en maximaal zeventig cent, zodat het loon dat Je hier ten hoogste kan verdienen an derhalve gulden per dag is. Op zaterdag en zondag heb je vrij dus dan verdien je ook niets. Het lijkt niet veel, maar uit de begroting van de gevangenis sen in Veenhuizen blijkt dat ie dere gedetineerde de belasting betalers op f 59,- per dag komt te staan. En het geld heb Je alleen maar. nodig voor de kan tine-aankopen. Waar mensen ook sinaasappelen hebben ge haald en dat blijkt nodig, want veel fruit is er hier niet bij. Na een wandelingetje van een minuut of tien komen we met een bijzonder vriendelijke werk meester bij het werkterrein. Dat is een groot bos langs de Bankenboschweg waar ook een schaftwagen staat opgesteld. Daar duiken we in omdat het regent en dan barsten de verha len weer los. Ook van de werk meester, die zeer onderhoudend kan vertellen over allerlei ste nen die hij in de grond heeft gevonden. Stenen waarin resten zijn te vinden van waterdieren die hier vele, vele jaren geleden hebben geleefd. Om half tien wordt er kofife gehaald door een van mijn me degevangenen die het erg zwaar heeft. DWALING. „Ik moet voor m'n werk veelvuldig in café's afrekenen. Op een avond was dat ook zo en ik dronk twee, diie kleintjes pils. Onderweg naar huis werd ik aangehou den en men verzocht of ik een bloedproef wilde laten nemen. Ik zei natuurlijk ja. De politiemensen brachten mij naar huis en dronken nog een kopje koffie. Later kreeg ik een oproep voor de rechter en ik verwachtte dat het wel los zou lopen. De rechter begon een verhaal en ik vroeg naar de uitslag van de bloedproef. Die is zoekge raakt, zei hijop de verkla ringen van de politiemensen kreeg ik veertien dagen en een half jaar ontzegging. Om een uur of elf werd het zo goed als droog en gingen we nog even het bos in. Bos dat deel uit maakt van de 3300 hec tare die Veenhuizen groot is. Hierin moet een gedeelte wor den weggehaald, opdat de ande re bomen meer lucht krijgen en beter kunnen groeien. We be ginnen nu met vlijmschèrpe bijlen de bomen die al op de grond liggen van takken te ontdoen en dan de stammen naar de weg te dragen. Gelukkig zijn de bomen niet zo zwaar dus het werk valt nogal mee. Ook al omdat het zo kort duurt: na een half uurtje is het afnokken en terug naar de barak voor de broodmaaltijd. De andere groep vertelt over zijn ervaringen: een hekwerk maken om een gedeel te waar jonge aanplant komt. Dat hek is wel nodig omdat er hier veel konijnen en herten zijn die de jonge boompjes erg lekker vinden. Daarvoor staat het hek ook om het kamp. Dat is niet om de mensen binnen te houden maar de dieren buiten die zich vroeger tegoed deden aan de heersters die waren ge plant in de plantsoentjes. Dat hek is ook zo iets. Aan de weg staat het altijd open dus je zou er zo uit kunnen lopen. Eigenlijk is dat een verzwaring van de straf: Je weet dat Je er uit kan maar Je kan het toch niet doen. Je zou zeggen ik wan del naar buiten, maar wat Je dan moet doen is niet zo een voudig. Heel Veenhuizen is één grote strafkolonie, waar alleen ambtenaren wonen. Daar val je dus onmiddellijk op en als Je wordt gepakt dan verspeel Je hoogstwaarschijnlijk het verblijf in Bankenbosch en kom Je in de „echte" gevangenis terecht. De middag begint met een bespreking van het werk. Veel valt er niet te bespreken natuur lijk, omdat het allemaal zo kort heeft geduurd. Maar wat er uit komt geeft duidelijk een open hartige sfeer aen, waarin men echt wel durft te vertellen hoe men er over denkt. Het aantal sprekers is weer wat groter ge worden, meer mensen dan de eerste maal durven hun mond open te doen en geven ook blijk er over gedacht te hebben. Na dit gedeelte komt de sport. Een groot woord voor het elkaar toespelen van kleine balletjes. Voor mij en één van m'n mede gevangenen is er geen sport bij. We gaan op zoek naar de maat schappelijk wérker. Deze is er en ontvangt ons vriendelijk. We leggen hem het probleem voor dat we door deze cursus bepaald meer roken dan het geval zou zijn als we steeds aan het werk zouden zijn en proberen een extra pakje shag los te praten. De maatschappelijk ambtenaar belooft zijn best'te doen bij de directeur. Voor mijn medeprater zal er ook worden gekeken of hij naar huis kan bellen in ver band met een zakelijk gesprek. Voldaan keren we terug. In de barak wordt de mid dag volgemaakt met gezelschaps spelen, zoals dammen en klaver jassen. Langzamerhand leer Je ook de mensen beter kennen en ga Je wat door de uiterlijke schijn heen kijken. Zoals die van de man die erg veel moei lijke woorden gebruikt nog al eens over de uitspraak ervan struikelt. Of die ander die altijd het hoogste woord heeft maar later blijkt hij toch oh zo klein hartje te hebben. De maaltijd is een merkwaar dige combinatie: goulash met een gebakken wijting. Toe is er pap, dat wordt welwillend aan vaard omdat melk ontbreekt in het normale rantsoen. Na de maaltijd trekt een lange stoet naar de televisiezaal in verband met een voetbalwedstrijd. Slecht? een enkeling blijft in de barakken over,, misschien omdat hij niet van voetbal houdt, mis schien omdat hij graag eens een keer alleen wil zijn. Want dat is een luxe als je zo de hele dag met een grote groep om Je heen zit. Na de televisie terug, even napraten over de gemiste kan sen en de voetballer die het veel beter zou kunnen, tellen door de brigadier en naar bed. Waar weer het sfeertje heerst van de Jongens op schoolreis. Mijn kostuum hangt nog steeds op een spijker, een kast is er nog niet. Gedetineerde 10.700. VENLO Negenhonderdduizend kroppen kassla zijn gisteren op de veilingen in Venlo en Grubbenvorst (ZL) doorgedraaid, omdat ze de mi nimumprijs van twaalf cent per stuk niet haalden. De hele dag hebben vrachtwagens bi4 deze twee veilingen af en aan ge reden om de sla naar de vernieti gingsplaatsen af te voeren. De Ne derlandse kassla heeft de laatste da gen door het warme weer veel gele den. NEW YORK (AFP) De trom pettist Louis Armstrong, wiens ge zondheidstoestand enkele weken ge leden ernstige zorgen baarde, is gis teravond weer opgetreden en wei in een televisie-show met David Frost. De 70-jarige Satchmo, die door een hartkwaal zeven weken lang aan bed gekluisterd was, toonde zich la uitstekende vorm.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7