kinderbescherming laat het and in de ton staan Bloei van Rijnland laat weinig vreugdevols zien ARCHEOLOGISCH INSTITUUT a A Leidse politie wint jubileumestafette [NOODKREET OP CONCIUEIN NOORDWIJKERHOUT Huisvesting van Raad van Arbeid Marnix Kappers treedt niet op SECRETARIS KAMER VAN KOOPHANDEL: Autobotsing op Rijksstraatweg Bevolkingsonderzoek Leiden Tuberculose VAT DOEN ZE DAAR RIJKSUNIVERSITEIT DENSDAG 12 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ?en NOORDWIJKERHOUT Een jongen van 17 jaar was gis- en de enige op het "concilie van de particuliere kinderbe- m ïerming" in Noordwijkerhout, die niet als een kat om de hete j heenliep. Hij kon zich die onbevangenheid veroorloven idat hij onder toezicht staat van de kinderbescherming. Over 200 kinderbeschermers die zich in het congrescentrum De eu wen horst presenteerden als de uitverkoren deelnemers "li het kinderbeschermingsberaad, zei hij: „Die mensen zijn ilig in de veronderstelling dat de kinderen er zijn voor de iderbescherming. Aan het omgekeerde denken zij niet". De >ep van 200. die voor het grootste deel bestond uit directeu- nt i van instellingen, had zich toen al twee dagen schuldig ge- 5 lakt aan geleuter over organisatorische problemen. Zij ver- dat ze bij elkaar waren gekomen om de situatie van de ft 000 Nederlandse kinderen in de kinderbescherming te ver teren. toehoorder op de tribune, waar ladderen en ouders ontbraken om- zij niet waren uitgenodigd, her- kt erde even aan het pastoraal o colie dat ook in De Leeuwen- T it werd gehouden. ..Daar werden al minste nog de gelovigen uitgeno- ™jd," riep hij. de kinderbeschermers in de hadden voor hun gebrekkige reden snel een excuus achter de ld. De bijeenkomst, die georgani- d werd door de Nationale Fede- voor Kinderbescherming, was l^;ens hen slechs bedoeld als een tpoging. De 200 kinderbescher- s werden door ruim 11.000 colle- wel gekozen als deelnemers aan kinderbeschermingsberaad, fjfer zij hadden niet de opdracht igekregen om hun vingers te nden aan de chaotische winkel kinderbescherming heet. eijplaats daarvan liepen zij vast in woordenmoeras over wie straks eigenlijk het werk zal moeten Want voor 1 januari van het Ij end Jaar moeten de kinderbe- (rmers duidelijk stelling nemen voorstellen en adviezen aan de eIfrheid voor te leggen. De federa- rerbindt daaraan nog de voor- ll) rde dat de resultaten van het IC lerbeschermingsberaad alleen fjr bindend voor haar kunnen als het om unanieme en prak- he besluiten gaat. richt die deze maand nog gaat pra ten over de problemen in de kin derbescherming. Ooit willen de op richters zich afzetten tegen de nota ..Jeugdbescherming en justitie" van staatssecretaris Wiersma (Justitie) die volgens hen de kinderbescher ming teveel onder Justitie wil hou den. Dat de nota Wiersma het particu lier initiatief in de kinderbescher ming in de hoek drukt, bevestigt een deelnemer aan het beraad. Hij betreurt het dat staatssecretaris Wiersma instellingen zoals Release op den duur overbodig vindt. Het geeft te denken dat Release en soortgelijke instellingen nu kan kam pen met grote financiële problemen. Op de bijeenkomst wordt duidelijk dat de kinderbeschermers geen overzicht hebben over het totaal beeld van de kinderbescherming. Zij gedragen zich als mensen die in zee zijn gevallen en op redding wach ten. Een directeur van een behan delingsinternaat voor jongens meent dat de federatie nu aan de noodrem trekt omdat de overheid duidelijke taal wil horen uit het particuliere j kinderbeschermingswerk. Hij wijt daaraan ook de slechte voorbereiding j van de bijeenkomst van het kinder- j beschermingsberaad. Jongen, die in het thuis woont voor werkende en studerende jongeren Don Bosco in Den Haag woont, is van mening dat de kinderbescher mingskinderen meer hun mond moeten opendoen. Hij zegt dat slechts 10 van de 450 kinderbe schermingstehuizen enige tijd gele gen hun kinderen op de hoogte stelden dat de Nederlandse Jeugd gemeenschap een voor hen belang rijk congres hield. Vijf van die 10 tehuizen gaven hun kinderen boven dien niet de mogelijkheid om naar het congres te gaan.Doen de kinde ren dat toch dan gebeurt het vol gens hem vaak dat de directie van een tehuis sancties neemt door zak geld in te houden. De jongen die in Don Bosco woont, een tehuis waar inspraak van de kinderen een normale zaak is. staat nu twee jaar onder toezicht van de kinderbescherming. Hij vroeg die bescherming zelf aan. Dat moest ik doen omdat ik over hoop lag met mijn ouders." zegt hij. „Ik had twee jaar op een inter naat gezeten omdat ik pater wilde worden. Toen ik weer thuis kwam I was het duidelijk dat ik het buiten- beentje was geworden. Ik had vaak I ruzie met mijn ouders en ik zat j zelf in een groot gewetensconflict. Mijn broers en zusjes waren na de lagere school gaan werken, iets wat ik onterecht vond. En ik zat daar met mijn twee jaar HBS." Zelf aangevraagd i „Ik verwachtte niet dat iedereen zich aan mij zou aanpassen en daarom wilde ik weg. Bij mijn ou ders kwam dat hard aan. maar toen ik eenmaal weg was dachten ze er wat gemakkelijker over. Zij gaven zelfs hun medewerking." „Als je onder toezicht staat van de kinderbescherming vraag Je je wel eens af: wie ben ik nu eigen- lijk. In veel gevallen wordt je on- j persoonlijk benaderd door je om-1 geving. Ik heb drie voogden gehad. maar ik heb er maar ooit twee ont- moet. Nu heb ik een erge fijne voogd, met wie ik veel contact heb. T Maar als ik dit jaar voor mijn eindexamen slaag, moet ik mis schien onder de kinderbescherming uit. LEIDEN Dat de politie hard vooruit komt op het land was algemeen bekend, maar gisteravond heeft iedereen kunnen constateren dat men ook in het water snel uit de voeten kan. In het zwembad De Vliet won de Leidse Politie Sportvereni ging de jubileumestafette om de LGB-cup, met bijna 10 se conden voorsprong op nummer 2, de handbalvereniging HVL. Overzicht van de zaal bij het "concilie" van de kinderbescher ming. Foto Holvast „Ik weet niet wat ik dan moet doen. Je wordt uit het thuis gezet en wat dan? Op mijn ouders terug vallen doé ik niet. dat zou onbillijk zijn. Er bestaat geen nazorg in de kinderbescherming. Ik hoef niet te rekenen op startgeld van de over heid zodat ik een kamer kan huren. Je wordt de maatschappij inge- schopt en Je moet gaan werken. Ik probeer alles te doen om naar de Sociale Academie te gaan, maar zonder geld doe je weinig. Ik werk i nu na schooltijd als vrijwilliger in enkele clubhuizen". Over het concilie van de kinderbe- j scherming zegt hij: ,.Ik vraag me 1 af waarom die mensen hier zitten. Ik kan niet meer geloven in de goede bedoeling van die mensen. Er j moet gewoon iets gebeuren. De kin deren moeten geholpen worden of 1 zitten de kinderbeschermers hier soms om hun eigen baantje vast te stellen?" Deze zwemwedstrijden werden georganiseerd door de Leidse Golf brekers. de zwemclub welke dit Jaar 25 Jaar bestaat. Uit Leiden en om geving kwamen 23 ploegen aan de start, welke elkaar bestreden over 5 x 50 meter vrije slag. Deze teams waren van allerlei pluimage. Er wa ren sportverenigingen (zoals Scylla en Nieuw Brunhilde», bedrijven, maar ook een tweetal teams van hulsvrouwen uit het Oegstgeestse zwembad Poelmeer, die onder de naam Poelmeerminnen op het start blok kwamen. Al deze concurrentie was niet sterk genoeg om de politie van de eerste plaats te houden. "Ur heb de sterk ste formatie opgesteld" zei sportin- structeur Joop Westbroek. En vooral in dit veld was het belangrijk een goede "overall" ploeg op te stellen. Verscheidene teams telden wel één of tweede goede zwemmers tof zwemsters) in hun gelederen, maar de overigen waren dan weer echte plezierzwemmers. Zoals ook duide lijk viel te constateren aan de kle ding: enkele malen moest een deel nemer na de startduik even stoppen om eerst zijn zwembroek op te ha len "Het is Jammer dat we maar één zwembad de Vliet in Leiden hebben" zei Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraten na afloop. "Maar dat is een heel andere zaak. Ik stel hét initiatief van de LGB zeer op prijs en ik vind het erg fijn dat mijn vriend Joop Westbroek nu naast me staat om de LGB-cup in ontvangst te nemen". Eén der kleinste deelne mers aan deze wedstrijden, Rudy Plouvier, trad als een volleerde ve dette op toen hij de tweede prijs voor HVL kreeg uitgereikt. De uitslag werd: 1. LPSV, 2.50.9: 2. HVL. 3.00.3; 3. Assurantiekantoor Saat (Noordwijk( 3.09.9; 4. Gymnas tiekvereniging Excelsior (Voorscho ten) 3.12.-; 5. North West Enginee ring (Vlaardingen), 3.18.1: 6. Leidse Apparaten Fabriek II. 3.21.4; 7. De Sportvereniging Wernink, 3.27.3; 8. Ver. Touwf abrieken (Leiderdorp) 3.31.3. Intussen weten 40.000 kinderen nog steeds niet waar zij aan toe zijn. Er j zijn voogden die 100 tot 200 pupil len hebben. Vaak kennen de kinde ren hun eigen voogd niet omdat er voor contact geen tijd is. Kortom, alle problemen zoals personeelste kort, geldgebrek, ontevredenheid en verzuiling dwingen de kinderbe - Papierwinkel j scherming tot snelle maatregelen. Maar veranderingen zullen pas dan doorgevoed kunnen worden, wan neer de kinderbeschermers er zelf voor vechten. opschriften zoals „Waar zijn i ouders en kinderen," verzorgd enkele mensen van actiegroe- stoorde de vergadering zich De kinderbeschermers werkten nog steeds ijverig door de pa- winkel heen. Besloten werd dat een coördinatiecommissie moet Een landelijke werkgroep is naast regionale werkgroepen actiegroepen, aldus de kinderbe- ermers. Die groepen moeten in obei; hun rapporten inleveren. 5 men het er over eens dat voogdij- en gezinsvoogdijinstel len ubsidie moeten krijgen op lis van een begroting en niet op nd van het achteraf gebleken ital kinderen dat in zorg is. De kan dan open voor vrijwillige pverlening. kinderbeschermingsberaad biedt mogelijkheid om de kinderen het woord te laten. Maar de id van Vrijheidsrechten en Re- se in Amsterdam hebben inmld- een „bond van kinderen" opge- Geen overzicht Van het ongenoegen dat onder de kinderen bestaat, komt maar af en toe iets naar buiten. Een 17-jarige OEGSTGEEST De Zwolse ca baretier. Marnix Kappers die met zijn' one-manshow ,,'t Is maar niks" I vrijdagavond voor K. en O. een voor- stelling .in het Rijnlandslyceum zou verzorgen, komt niet «aar Oegst-1 geest. Oorzaak: voor het optreden i bestaat te weinig belangstelling. LEIDEN Op uitnodiging van de Kamer van Koophandel voor Rijn land heeft meer dan de helft van de Leidse gemeenteraad gisteravond een informeel bezoek gebracht aan de kamer. Bedoeling van het gesprek was een beter contact tot stand te brengen tussen de raadsleden en de kamer. In een discussie die volgde op een historische schets van de functie van de Kamer van Koophandel door de secretaris, mr. H. A. C. Branderhorst, stelde PvdA-raadslid Van Aken, dat de raad weinig merkt van de visie van de Kamer van Koophandel op een aantal problemen. Hij zei het jammer te vinden dat hij nooit on gevraagd de mening van de kamer gehoord had. De heer Branderhorst antwoordde daarop, dat tachtig pro cent van de adviezen zich afspelen op het ambtelijke vlak. "Wij zijn niet gewend aan de weg te timmeren", verklaarde mr. Branderhorst, maar hU kon merken dat een mentaliteits wijziging wat dit betreft op gang is. Op het verzoek van de heer Van Aken in dergelijke gevallen dan al leen de Leidse leden van de kamer te laten meepraten stelde de secre taris: "Dat lijkt me niet zo verstan dig. Leiden is tenslotte een streek- centrum. Eén van de wéinige bewij zen dat buiten Leiden nog belang stelling bestaat voor de steeds meer verschralende streekfunctie van Lei den vind je juist hierin." Andere opmerkelijke uitspraken van de secretaris van de kamer: "De bloei van Rijnland laat de laatste tijd wei nig vreugdevols zien", „Het is sterk de vraag of de vestiging van Heine- ken afgehouden zou mogen worden. Een beetje hulp om een zware pa gina uit de industrie-geschiedenis om te slaan zou Leiden best kunnen heb ben. Het is natuurlijk de vraag of een tweede gigant niet te veel zou wor den. Ik zou me kunnen voorstellen dat je daar dankbaar voor zou moe- j ten zijn". Lof had de secretaris van de kamer over wethouder Lij ten van economische zaken, die bij het ge bouw aan de Stationsweg "kind aan huis" is. De voorzitter van de kamer, de heer Koningsveld, stelde aan het eind van de bijeenkomst voor om over niet al te lange tijd een dergelijke avond te herhalen. "Ik vat het beslist op als een compliment dat de raad en het college in meerderheid aanwezig zijn". LEIDEN In het vandaag ver schenen jaarverslag (1970) van de Raad van Arbeid staat te lezen, dat de directie van C. A. in de loop van dit verslagjaar de R. van A heeft benaderd over de mogelijkheid het huidige pand van deze raad te ruilen met het voormalige Gulden Vlies, welk pand in eigendom aan C. A. toebehoort. Het raadscollege heeft een rapport, waarin vervat een programma van eisen waaraan de nieuwe huisvesting zou moeten vol doen, voor advies in handen gesteld van architect ir. M. P. Schutte. De nieuwe voorzitter, de heer B. van Loen. geeft in dit verslag zijn visie op het uitgebreide terrein van de sociale verzekeringssystematiek, waarbij in 1970 de pensioenproblema- tiek in het middelpunt van de be langstelling stond. De heer Van Loen acht het verheugend, dat de Stich ting van de Arbeid het over het toe komstig te volgen pensienbeleid eens is geworden. Deze overeenstemming houdt in. dat als een redelijke oude dagsvoorziening gezien wordt een pensioen inclusief A.O.W. van 70 van het laatstgenoten bruto- arbeidsinkomen en het pensioen- inkomen in geen geval minder dan het minimumloon op netto-basis be hoort te zyn. Uitvoerig wordt in dit verslag ook ingegaan op tal van sociale verze keringswetten en wordt aandacht ge schonken aan het afscheid van de oud-voorzitter, mr. D. J. Gorter en de chef de bureau, de heer P. J. Bergers, die in deze functie werd opgevolgd door de heer J. G. La- mers. WASSENAAR Een personen auto, bestuurd door een 81-jarige in woner van Wassenaar, kwam gister morgen op de kruising Rükstraat- weg-Houtlaan-Raaphorstlaan in bot sing met een andere personenauto bestuurd door een 50-jarige inwoner van Bussum. De Wassenaar se auto bestuurder, die vanaf de Houtlaan de Rijksstraatweg wilde oversteken, ver leende daarbjj geen voorrang aan de auto die met tamelijk grote snel heid, hoewel daar een maximum snelheid van 50 km geldt, op de in- laatstrook van de Rijksstraatweg richting Den Haag reed. Bij de bot sing werd de 81-jarige en ook de Amsterdamse inzittende <46) van de andere personenauto gewond. De auto van de Wassenaarder werd to taal vernield, terwijl de andere aan de voorzijde ernstige schade opliep. In de nacht van maandag op dins dag is een 43-jarige inwoner van Sassenheim gewond toen hij met zijn auto tegen een boom botste. De man kam. wat slingerertö over de Rijks straatweg. uit de richting Den Haag aangereden. Zijn auto werd totaal verneld en de bestuurder is met ver wondingen in de Ursulakliniek op genomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Delft, G. Juckema te Enschede, te Bodegraven, J. G. van de Vlist te Zevenhuizen (Z-H)., te Papendrecht, H. A. van Slooten te Nijkerk, te Veenendaal, G. Wur- ster. te Sprang, te Schagen, H. E. K. Vegter te Surhuisterveen. Aangenomen naar Stiens, M. Brou wer te Schiermonnikoog. Bedankt voor Ridderkerk-Slikker veer A. den Hartogh te Ede, voor Driebergen, dr. B. W. Steenbeek. te Nunspeet. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Emmen, R. T. Uban te Ferwerd-Hallum. Bedankt voor Hoogkerk, D. Nieu- wenhuis, te Harlingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Enkhuizen, L. Zwaan te Zaamslag. ADVERTENTIE Laatste gelegenheid tot enderzeek: 912 en 1416H uur 14—164 en 19—21 «j uur 912 en 14161^ uur 141614 en 19—21'2 uur 9—12 en 14—164 uur in het WAAGGEBOUW. Aalmarkt. HAAST U DUS DONDERDAG 13 MEI VRIJDAG 14 MEI MAANDAG DINSDAG WOENSDAG 17 MEI 18 MEI 19 mei Tandaag zetten wij onze serie over j bekende en minder bekende insti- I tuten en instituutjes van de Leid- f se universiteit voort. Wij proberen in deze serie een antwoord te ge- ven op de vraag wat men nu pre- j cies doet in de instituten, die soms schuil gaan achter voor veel men I sen onduidelijke namen als „Labo ratorium toegepaste Enzymologie jen Radiologie", „Instituut voor Antropogenetica" e.d. Dit keer de beurt aan het Archeologisch Insti tuut, LEIDEN Het Archeologisch Qstituut is gelegen naast het mil voor Oudheden aan het Rapen- brg- Dat zou een reden kunnen om een samenhang te zien tus- de activiteiten, die in de beide gebouwen plaatsvinden. Prof. dr. F. L. Bastet, hoogleraar in de archeolo gie, verklaart echter uitdrukkelijk, dat het instituut organisatorisch ge sproken weinig met het museum te maken heeft. „Als vak behandelen wij hier alleen de klassieke archeolo gie in de ruimste zin. Dus dat be treft de Griekse en Romeinse bescha ving en hun voorgeschiedenis. Alle andere vormen van archeologie val len buiten onze competentie". In de eerste plaats heeft het in stituut een onderwijstaak. Prof. Bas tet noemt de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs primair. „De hoogleraren en wetenschappe lijk medewerkers zijn aangesteld voor onderwijs én onderzoek. Dat onder zoek komt op het ogenblik echter te vaak op de tweede plaats". Hij be treurt dat veel hoogleraren in andere studierichtinge zeggen trouwens met het zelfde probleem te kampen. Opgravingen Maar er wordt wel degelijk wat aan onderzoek gedaan. Een van dé drie wetenschappelijke medewerkers van het instituut, Jonkvrouwe M. W Stoop, verblijft vijf maanden per Jaar in Italië voor onderzoek. Ze werkt er mee aan opgravingen en verzorgt ook de publikaties van de resultaten ervan in het Italiaans. Eigenlijk valt dit een beetje buiten het werk van het instituut, want Lei den betaalt niet aan het onderzoek van de Italianen mee, maar ten slotte stelt het de tijd van de Leid se kracht beschikbaar. Recente suc cessen van haar werk: hulp bij de opgraving van een tempel bij het Zuid-Italiaanse Paestum en de in richting van een groot archeologisch museum in die plaats. Een tweede wetenschappelijk me dewerker, mevrouw Maaskant (ge huwd met de Leidse beeldhouwer Jan Maaskant) assisteert haar 's zo mers enige tijd. Andere belangrijke taak van haar: het meewerken aan het door het Leids instituut uitgege ven landelijke blad voor klassieke ar cheologen, het Bulletin Antieke Be schaving. Een blad met een omvang van 260 pagina's per jaar, dat geleid wordt door mevrouw Bijvanck, de echtgenote van de onlangs overleden hoogleraar. De derde wetenschappelijk mede werker. de heer Van Straaten. is ster gespecialiseerd op de archeologie van Kreta en Mycene. Zijn werk bestaat voornamelijk uit bibliotheekonder zoek en het publiceren over zijn on derzoekresultaten. Wandschilderkunst En de hoogleraar zelf? Die heeft zich al sinds de tijd, dat hij zelf nog wetenschappelijk medewerker was beziggehouden met de Hellenistische en Romeinse periode In het bijzon der met de antieke wandschil derkunst. Hij publiceerde onder ande re een artikel, dat de chronologie behandelde en de achtergronden van de wandschilderkunst gezien vanuit het belangrijke laat-Hellinistische cultuurpatroon. Daarmee bouwt hij voort op het werk van zijn voorgan ger. prof. H. G. Beyen. Dit Jaar nog begint hij met actief onderzoek in Pompeïi (in samenwerking met de Nijmeegse universiteit). Het door de Stichting Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek gefinancierde onder zoek zal gaan over de architectuur en de wandschilderingen in een al aan het eind van de vorige eeuw op gegraven woonhuis, „waar nog niet goed over gepubliceerd is en dat daardoor door de tijd verloren dreigt te gaan voor het wetenschappelijk onderzoek". Dit onderzoek zal samen gaan met museum- en bibliotheek onderzoek. Dat gaat bij de archeo logen altijd samen. Belangrijk is vooral het onderwijs. Daarvoor komen drie groepen stu denten. In de eerste plaats de groep in de klassieke letteren, die als ver plicht vak ook de archeologie gedu rende twee jaar volgen. De tweede groep bestaat uit studenten kunstge schiedenis, die de klassieke archeo logie ook dienen te bestuderen. De derde groep wordt gevormd door de studenten uit de beide groepen, die klassieke archeologie na het kandi daatsexamen als hoofd- of bijvak kie zen. „Dat zijn de eigenlijke archeo logen" In Leiden worden er op dit mo ment tien opgeleid. Dat is veel, en meer dan elders, verklaart prof. Bastet. „Veel mensen zullen dat ge ring vinden, maar de mogelijkheden zijn voor klassieke archeologen in ons land betrekkelijk gering. Ze komen terecht in één van de drie archeolo gische musea in ons land (Leiden, Nijmegen of Amsterdam) en op de universiteiten". Eindpunt is begin De hoogleraar legt er de nadruk op. dat de opleiding zoveel mogelijk wordt aangepast aan de eigen aanleg en interesse. „Met de studenten ma ken we ook excursies. Daarvan beta len ze de helft van de kosten zelf. Die excursies gaan vooral naar Griekenland en Italië en ook naar grote buitenlandse musea als het ARCHAEQIÖGISCH INSTITUUT 9-12 30 13 30-17.30 .1 Brits museum en de musea van Ber lijn. De studie is sterk gericht op zelfwerkzaamheid. Het is niet zo, dat Je na het doctoraal examen klaar bent. Het eindpunt is tevens pas het beginpunt. Je moet dan zelf met we tenschappelijk onderzoek beginnen". Kortom, wat doet een archeoloog allemaal? Prof. Bastet: „Hij is een manusje-van-alles. Hij is oudheid kundige. Zijn terrein bestrijkt de his torische kennis van Griekenland en Italië in de meest ruime zin. Hij moet behoorlijk thuis zijn in de klas sieke Griekse en Romeinse teksten. Hij moet behoorlijk thuis zijn in de kunstgeschiedenis van de oudheid, de middeleeuwen en de nieuwere tijd. Dat laatste omdat de antieke kunst sterk heeft doorgewerkt in latere Europese cultuurfasen". HANS LUDO VAN MIERLO.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3