Raad voor Milieudefensie wil inspraak bij overheid VAKBONDEN RAZEND OP UNISCHOEN NV Uw Leidsch Dagblad „Mooie" opgaven voor leao-kandidaten Dierenfokkers willen toch weer een show Kusje van de prins 2 Wetenschapen 'publiciteit' in actie Tweede examendag voor havo en mavo mee op vakantie egenng is kant tegen "irvroeging rinsjesdag iieuwe uitgaven Mariner-9 start pas op 20 mei Geen keuze tussen E.O. en N.C.R.V. Vijfde rechter trekt zich terug in zaak tegen Angela Davis )£NSDAG 12 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 j IEN HAAG Bekende Nederlanders uit kringen van we- ichap en publiciteit zijn van plan een Raad voor Milieude- sie op te richten. De raad zou in een zo vroeg mogelijk lium van besluitvorming bij de overheid inspraak moeten jgen om de belangen van natuur- en leefmilieu goed te kun- i verdedigen. In dat opzicht wil de raad zich vergelijken t de Sociaal Economische Raad. SER en Raad voor Milieu- ensie samen zouden een beter milieubeheer kunnen voeren. de mensen die zich in een atiefcomité beijveren voor de op ting van een dergelijke raad be en Godfried Bomans, drs G. J. Rijntjes (bureau vormingswerk, suniversiteit Utrecht)Jan van O (NCRV), drs. M. F. I. J. BiJ- ld (Wereld Natuur Fonds), B. v. ..Meulen (uitgeverij Sijthoff), dr. 1. Copius Peereboom (Jan Swam- iam Instituut, Amsterdam) en hoogleraren dr. K. H. Voous p| sterdam), dr. J. W. Tesch (Wa ngen) en dr. J. Lanjouw echt). rste initiatiefnemer is Jaap Mo- ar, free-lance auteur en produ- w die bij veel Nederlanders bekend de NCRV televisiequiz Zo der, zo dochter. Amerika raad voor milieudefensie zal vereniging worden waarvan .niet tein alle individuele burgers lid ïen worden, maar vooral ook al- estaande actiegroepen en we- verenigingen die zich het gebied van de milieuhy- bewegen. Model heeft gestaan merikaanse organisatie „Friends ie Earth", die nauw samenwerkt het Environmental Defense i (fonds ter verdediging van het w>. EDF heeft onlangs een >0^igrijke rol gespeeld bij de beslis- van de Amerikaanse senaat om oppen met het project voor een :soon vliegtuig (SST), om- lergelijke vliegtuigen in het hui stadium van de techniek zoveel al maken en zoveel uitlaatgas- produceren, dat een on- itwoord grote aanslag op het ju zou worden gepleegd. Boeken als Friends of the Earth, dat sterverenigingen heeft in Enge- Frankrijk. Zwitserland en en, wil de Nederlandse Raad Milieudefensie behalve uit lid schappen geld werven on- indere door middel van een spe- B fonds dat boeken en andere pu- ties uitgeeft. De uitgeverij Else- gaat dat op zich nemen, t initiatiefcomité heeft de me- rking van de Stichting Aarde. stichting waarin de Utrecht actiegroep Strohalm samen- met mensen van enkele reclamebureaus als Young,, cam. Van Staal en Koster. Prad, 'HVR, Smit en Bates en Arrow Productions. Volgende week start in een aantal opiniebladen een ad vertentiecampagne nadat aanstaande vrijdagavond Jan van Hillo in zijn derde televisiedocumentaire „We stin ken er in" aan de Raad voor Mi lieudefensie aandacht besteedt. Pressie Op de Nederlandse hoogleraren en andere wetenschapsmensen die een bijdrage kunnen leveren wordt een beroep gedaan adhesie te betuigen, en/of zich beschikbaar te stellen, voor een wetenschappelijk adviescol lege, dat met een zo groot mogelijk deel van de bevolking achter zich een zware pressiegroep kan vormen. Het initlat::f?3 l.é ven de :aad, voor Milieudefensie vindt dat de be- j staande plaatselijke actiegroepen hun werk moeten blijven doen, maar zij zullen dat via de Raad voor Mi lieubeheer beter op elkaar kunnen afstemmen en bovendien in een vroeger stadium kunnen meepraten. Met een groot deel van die actiegroe pen en verenigingen zijn tot dusver re twee vergaderingen gehouden. V N HAAG (ANP) Het demis- ire kabinet koestert overwegen- ezwaren tegen het voorstel tot 'oeglng van Prinsjesdag van de t dinsdag in september tot de te dinsdag in augustus. De be- jjj en acht de regering dermate be dijk, dat zij meent de aanne- in tweede lezing van het oor- ikelijke initiatief-ontwerp te en ontraden. bezwaren van de regering hou- verband met de synchronisatie, de begrotingscycli in Europees and en met de vaststelling door laad van de Europese gemeen- ppen van een Jaarverslag over de lomische situatie in de gemeen- p. De regering acht het voor een Ie begrotingsbehandeling van it belang, dat de staten-generaal hikken over de resultaten van H coördinerend overleg in het van de Europese Gemeen- ppen, alvorens met deze be- rj aan te vangen. Bij het tijdschema van de begro- foehandeling in ons land zouden kamers bij de aanvang van de otingsbehandeling kennis kun- nemen van althans het concept het bedoelde Jaarverslag. De re eg noemt het zeer onwaarschijn- dat bij een vervroeging van de ctlngsbehandeling de Staten-Ge- ial over deze informatie zou kun- beschikken. I rotsen van Zervos, door Colin I- Uitg.; Hollandia. Baarn. Hingen van de Veluwe, door i Gazenbeek. Uitg.: Zomer en toings. moest gedaan worden, door f Noach Opgetekend door M. G. nan Uitg.: Semper Agendo, UTRECHT (ANP) De vakbon den zyn uiterst verontwaardigd over het feit, dat zy door de directie van de schoenfabriek Unischoen N.V in Waalwijk niet tijding zijn ingelicht over de sluiting van dit bedrijf eind deze maand en over het ontslag van de 220 man personeel. Gisteren deelde de directie mee, dat de bonden tijdig waren ingelicht De heer H. Guichelaar, districtsbe stuurder van de Christelijke Be- dry fsgroepencentrale „Maandagoch tend kreeg een van mijn collega's een simpel telefoontje van de direc tie, dat de zaak ging sluiten. Voorts werd gevraagd of we gisteren kwa men praten, dat was alles. En dat is niet wat wij onder inlichten ver staan". Bij dit gesprek gisteren tussen de bonden en de directie van de schoenfabriek bleek, aldus de heer Guichelaar, dat hoogstwaarschijnlijk faillissement zal worden aange vraagd. Al het personeel (130 man in Waalwijk, 90 in Brunssum) staat op straat. Het bedrijf de schulden lopen volgens de vakbonden in de miljoenen heeft geen geld om de lonen tot eind mei uit te betalen Dit in tegenstelling tot wat in het officiële directiecommuniqué werd meegedeeld. De bedrijfsvereniging zal de gelden moeten fourneren. Van een afvloeiingsregeling is geen sprake De vakbonden zijn des te kwader, omdat zij over de op 30 maart ver kregen surséance van betaling ook pas werden ingelicht, toen dit al was aangevraagd. Toen deed het bedrijf voorkomen, dat de produktie ge woon zou worden voortgezet. Er is met de bonden tevens afgesproken om op 28 mei de zaak nog eens dóór te praten. Mochten zich intussen onverwachte ontwikkelingen voor doen, dan zouden de bonden dat meteen horen, zo had de directie, volgens de vakbonden, toegezegd. „Een belofte, waai- men zich bepaald niet aan gehouden heeft", aldus de heer Guiohelaar. De schoenfabriek, die in licentie voor de Amerikaanse maatschappij Wolverine World Wide .hush-pup- pies" voor dames produceerde, ver keerde allang in moeilijkheden, al dus de vakbondswoordvoerder. De laatste maanden was er wel een verbetering en een redelijke or derportefeuille, maar toen waren de schulden en de voorraden zo hoog opgelopen, dat het bedijf niet meer te redden was. LISSE De dierenfokkers van de vereniging "Lisse en Omstreken" heb ben tot besluit van dit seizoen een vergadering gehad in het clubhuis van de "Luchtklievers". Voorzitter N. J. Dol stak het niet onder stoelen en banken, dat het moreel der ver eniging een ernstige deuk heeft ge kregen door het feit, dat tot twee maal toe een te houden grote ten toonstelling op het laatste moment moest worden afgelast, de laatste door de heersende vogelpest. De dierenfokkers zetten er alles op om met de gefokte dieren naar de tentoonstelling te kunnen gaan, het geen door hen gezien wordt als de kroon op het werk. Zelfs het bestuur was down geworden door deze tegen slag. Men heeft dat uitgepraat en tenslotte sloeg men de handen weer ineen en lonkt nu naar de in de win ter te houden tentoonstelling. Het bestuur zoekt naar tentoon stellingsruimte, waarvoor men op de veilinghallen is aangewezen. Voor de laatste (afgelast) tentoonstelling wa ren al meer dan 1300 nummers in geschreven. Voorts gaat de vereniging 4 september weer een grote tafelkeu ring met show houden, waarvoor men al ruimte gevonden heeft. Met keur meesters is men al in contact ge treden. Gelukkig kon penningmeester Ne- derpelt een opgewekte toon laten ho ren omdat het jaarverslag sloot met een voordelig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende le den herkozen en J. J. v. d. Bosch uit Sassenheim als nieuwe bestuurslid gekozen. Gisteren heeft Prins Claus in Veenendaal het sportcomplex "De Vallei" ge opend met het afschieten van een startpistool. Nadat twee van de schoolkinderen de Spaanse meisjes Josephien en Fernandito de prins een cadeautje hadden aangébo den, honoreerde hij deze geste met een kus. Op de achtergrond is Conny Vink zichtbaar die ook bij de of ficiële opening aanwezig was. WASHINGTON (DPA) Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) heeft besloten de lancering van het tweede Mariner ruimtestation van het oorspronkelijke dubbel-experiment bij Mars. de Ma riner-9, uit te stellen. Het ruimte station vertrekt nu op zijn vroegst 20 mei. NASA hoopt voor die tijd achter de oorzaak te zijn gekomen van het mislukken van het Mars-schot met de Mariner-8, die zaterdag uit de koers raakte en op aarde terugviel. Het bureau wil verder nog enkele koerswijzigingen aanbrengen, omdat de Mariner-9 zoveel mogelijk op drachten, die oorspronkelijk door zijn verongelukte voorganger zouden wor den vervuld, moet overnemen. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt heipen, doe* O gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. T-*-~ fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Ais brief versenden frankeren met 26 ct. Ons HUISADRES tK Naam; Straat: Woonplaats: Kwartaal Wij hebben eenMa-^id Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing la- Ons VAKANTIE-ADRES is: straat plaatsnaam S.v.p. in blokletters. (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. a le dag laatste dag-..w...— Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg 11,25 per vakantieperiode. De Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydeiyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te reel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer ln het vakje rechts onder punt 3 te vermelden. UTRECHT Vele leden van de Geref. Bond en de Ned. Herv. Kerk uit Leiden, Ryn- en Bollenstreek woonden gisteren in het Utrechtse K. en W. de jaarvergadering van deze bond by. Tydens de discussies verkaarde het hoofdbestuur geen keuze te willen maken tussen de Ned. Chr. Radio Vereniging en de Evang. Omroep. Het bestuur hoopte op een meer positieve houding van de NCRV. Uit de vergadering werd aanbevolen beide omroepen te steu nen. Men vroeg zich af of het gun stig oor er by de NCRV wel zou zyn geweest indien er geen E.O. bestond. In zyn referaat „De godsvrucht" merkte de voorzitter, ds. W. L. Tuk ker, o.m. op, dat hy met grote zorg vervuld is over de afgaande iyn ln de kerk en het kerkeiyke leven. Toch mag niet over het hoofd worden ge zien, aldus spreker, dat in de ge meenten nog levend en gezond ge loof wordt gevonden. De hoop op het aankomend geslacht mag men niet wegnemen. Er zyn krachtige belof ten. dat God met zyn geest niet zal wyken als men in zyn geboden wan delt. De kerk heeft een achterban nodig, die God vreest. Dr. H. Bout sprak ln de middagvergadering over „Rekenschap en verantwoording", waarin hy om. de betekenis van de beiydenisgeschriften aan een be schouwing onderwierp. SAN RAFAEL (Reuter) By het vooronderzoek in de zaak tegen An gela Davis heeft een vyfde rechter zich teruggetrokken nadat de mede- beklaagde van Angela Davis, Ruchee Magee, bezwaren tegen hem had in gebracht. Viermaal eerder hebben rechters gezegd zich niet bevoegd te achten in de zaak omdat zy niet objectief zouden kunnen zyn. Angela Davis wordt ervan beschuldigd medeplich tig te zyn aan een vuurgevecht dat vorig jaar in de rechtzaal van San Rafael plaatsvond en waarby een rechter en drie anderen werden ge dood toen verdachten probeerden te ontsnappen. Maandag wraakte Magee die vyftien jaar van zyn leven hij Is eenendertig in de San Quentin- gevangenis heeft doorgebracht en daar uitgebreid rechten heeft gestu deerd, rechter Alan Lindsay. De rech ter zei hierop geen keuze te hebben alhoewel de wraking sloeg op zyn ln- tellectuele integriteit. Zyn voorgan ger rechter John McMurray verliet op 17 maart het vooronderzoek nadat Magee via een wetteiyke manoeuvre had bewerkstelligd dat het hem juri disch niet mogeiyk was het onder zoek te leiden. (Van een medewerker) LEIDEN Gistermorgen werd de havo-kandidaten de opgave Neder - derlands-b voorgelegd, het opstel. In plaats van de traditionele op somming van lukrake titels, kon de kandidaat kiezen. De eerste mo- gebjkheid was een opstel-artikel over „gastarbeiders in Nederland". Om de gedachtenstroom op gang te brengen, bevatte de opgave zeven citaten (waarvan één met statisti sche gegevens). Tezamen byna drie bladzyden lang. Uiteenlopende me ningen over wat Nederland voor zyn gastarbeiders kan of doet, wa- hier samengebracht. De tweede mogelijkheid was het kie zen van een onderwerp uit een lyst. Deze onderwerpen waren hier en daar iets nader uitgewerkt. Een voorbeeeld: onderwerp nr. 6: „De zachte krachten zullen zeker win nen in het eind" deze uitspraak van Henriëtte Roland Holst formu leerde de verwachtingen of de hoop van velen in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog. Thans klin ken soms slogans als „Love, not warl Flowerpower!" en opwek kingen tot geweldloze aktie. Bespreek de verwachtingen en ge zindheden die hier tot uiting ko men. Titel byvoorbeeld „De zachte krachten De Duitse prozastukken voor het havo in de middag, waren gevuld met actualiteit. Zo by voorbeeld: opgave 6, een tienregelig stukje over de sportverwording. MAVO-3 besteedde de ochtend aan Engels volgens het geykte patroon. De gekozen stukjes, gemiddeld een regel of tien lang. waren lang niet even gemakkeUjk. Men behoeft en dat geldt voor al dergeiyke op gaven niet alle woorden te kun nen vertalen. Vaak zyn ze uit de samenhang duideiyk. Maar op het begrypen van die samenhang heeft moeiiyke woordkeus toch wel een nadelige invloed. Een kenner van mavo-3 leerlingen sprak mét enige verwondering ovei de hoge eisen die men aan dergelyke leerlingen stelt. Dat gold met name ook voor de mid- dagopgaven Handelskennis I (boekhouden). De eerste opgave betrof het boeken van posten in een tabelarisch kasboek. In het of- officiële studie programma voor de mavo-3 wordt dit boek niet (meer) apart genoemd. Het zou ons der halve niet verbazen als menig kandidaat zich by het lezen van dit woord de ogen heeft uitgewre ven. Over het algemeen achtte men dit werk aan de moeiiyke kant voor leerlingen van dit intelligen tie niveau. Maar opgave 3 was in een veel aan trekkelijker vorm gegoten. Vragen naar algemeen bekende zaken op handelskennisgebied. Hier komt een voorbeeld: vraag 5: by welk van de volgende ondernemingsvor men is de aansprakeiykheld van de eigenaars het grootste? a. vennoot schap onder firma; b. naamloze vennootschap; c. coöperatieve ver eniging WA.; d. coöperatieve ver eniging U.A. Mavo-4 maakte ook Engels ln de ochtenduren. De stukjes, ln op klimmende moeilijkheidsgraad wa ren concreet genoeg van Inhoud om het begrypen niet te moeilijk te maken. De vraagstelling was niet lastig, hoewel men dikwyis niet de letteriyke tekst van het goede antwoord in de vraagmoge- ïykheld had opgenomen. Men moest toch wel erg goed lezen en combineren. Hier een voorbeeld: De verteller verhaalt van een bezoek met een vriend aan een „awaymatch" van diens voetbalclub. „Our side lost the match. Deze twee gegevens verschaften de sleutel voor de vraag 21: How did the match end? a. the hometeam lost; b. the visi tors lost; c. It ended in a draw; d. the text does not tell us. Het goede antwoord Is natuuriyk b. Tenslotte handelskennis I voor de middaguren in 'iet mavo-4. Alleen al som 1 die vier bladzyden lang was! Vroeg het uitvoeren van ne gen gevarieeerde opdrachten by het invullen en afsluiten van het kasboek van een koffie- en thee handelaar. Lang werk dus. dat nogal was pre- cisle-elsen stelde. Hoewel het bin nen de grenzen der normale leer stof bleef, zal de tijdsduur van twee uur voor menig kandidaat krap- aan genoeg geweest zyn. Gisteren begon ook voor het eerst sinds de invoering van de Mam moetwet het examen voor het Lager Economisch en Administra tief Onderwys (LEAO), 's Mor gens Nederlands, uiteenvallend in een tekst met vragen, een dictee, een opstelletje en handelscorres pondentie. Alle onderdelen hadden met muziek te maken. De tekst waarover vragen beantwoord moes ten worden gaf een korte uiteen zetting over 15 jaar lichte muziek: van rock and roll, via beat naar pop. Namen als Cliff Richard, Elvis Pres ley, Radio Veronica en Joost den Draayer maakten het stuk volle dig herkenbaar voor de leerlingen. Tegeiyk zaten er mogeiykheden ge noeg in voor byvoorbeeld een diep gravende vraag als: waaruit maak Je op dat de markt de Jeugd schynt te veroveren? Dat ook het opstelletje over muziek moest gaan was voor de volledig a-muzikale leerling wellicht wat te veel ge vraagd. Na Nederlands volgde kantoorprak- tyk-deel 1; de eigen leraar had deze opgaven mogen uitzoeken, de meeste leraren lieten dit echter doen door de drie pedagogische studiecentra <3pc), die de leerlin gen 90 minuten de tyd gaven te doen alsof ze werkten op de loon administratie van de NV Blachman en Co. De 3pc hadden er heel wat zorg aan besteed: elke leerling kreeg niet minder dan 15 werk- briefjes, een coupurestaat, een uit- betalingsstaat, een belastingtabel en een loonstaat als byiagen uitge reikt! Het machineschryven voor winkel- praktyk, dat ook al een aantal by iagen vereiste, gaf veel werk te verzetten, maar het betrof volgens Insiders mooie opgaven en dat kon eigeniyk van de hele eerste exa mendag gezegd worden. Deze werd besloten met boekhouden; ook daarby veel werk. maar de opga ven waren goed gesteld, zodat ver wacht mag worden dat de leerlin gen er wel weg mee geweten heb ben. Het LEAO examineert ook vandaag en morgen schrifteiyk en binnen vyf weken moet dan nog het mon deling volgen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13