S willen el praten ver een ertrek uit ietnam IN DACCA STILTE VAN EEN KERKHOF ogers contra Israëlische oppositie Parijs9 vredesoverleg Chinees terug naar ambassade Russen willen zachte landing op Mars •YPTE TELEURGESTELD OVER MEDEDELINGEN AMERIKA [EDS MEER ELSEN W EEG Buitenlands postwissel- verkeer is stopgezet Eerste bezoek verslaggever hoofdstad Oost-Pakistan IRRITATIES WASHINGTON OVER CRISIS VAN DOLLAR lAG 7 MEI 1971 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Reuter, AFP) De Ver slaten zijn bereid op het it edesoverleg te spreken over ellen van een datum voor rekking- van Amerikaanse lit Zuid-Vietnam. Noord- Clfou ophelderingen moeten over zijn plannen met f tot de terugtrekking van •t, ivietnamese troepen uit nam, Laos en Cambodja. erikaanse onderhandelaar, uce heeft dit donderdag, op de 112ste zitting van lesprekingen. Vorige week Noordvietnamese delegatie- en ean Thuy voor onmiddel- irwaardelijke besprekingen, it(3n over de terugtrekking e merikaanse en geallieerde, titen. Als het overleg post ij Itaten zou opleveren zou- troepen die aan de oorlog snel naar huis terugke- betekent dat u nu bereid ui rdvietnamese troepen te- ai eken uit Zuid-Vietnam, La- mbodja geloof ik dat we te vooruitgang kunnen boe een eerzame en blijvende tling", zo zei Bruce. Hij zei ent Nixon duidelijk heeft pat hij bereid is een datum illen voor de terugtrekking Amerikaanse troepen uit lam als Hanoi dat ook doet. ixon zou 12 maanden een Jdschema kunnen zijn voor g iterugtrekkingen. De Ame- "t regering houdt niet vast diplomatieke formules „als diven volhouden dat er geen ie lamese strijdkrachten zjjn bi N (AP) Steeds meer En- tegenstander van toetre- hun land tot de Europese JJphap, zo blijkt uit een tweede Verzoek binnen vier dagen in de Daily Express is «jerd. "jday Times heeft in zijn laat- Qer een opinieonderzoek ge- i waarbij het percentage te- •ijeding van de ondervraagden g, één procent meer dan in Harris poll die vandaag ubliceerd, levert 63 procent U procent meer dan in april. n zijn ook andere uitkom- J derzoek van het Opinion Re- a lentre dat verleden jaar st kwam bij de voorspelling -onservatieven de nationale (en zouden winnen een percentage van 56 itreding gekomen, vier pro der dan in april bij een on- door hetzelfde bureau. Vol- Louis Harris en de Sunday iderzoek is momenteel res- Ük 17 en 20 procent ^an de voor toetreding. 20 en 15 weet het nog niet. Opinion Centre zegt dat 30 procent reding is en 14 procent nog ndpunt heeft bepaald in Zuid-Vietnam, Laos en Cambod ja zullen we daarover niet redetwis ten, vooropgesteld dat deze troepen zich zullen terugtrekken en we be trouwbare garanties krijgen dat ze er niet terugkeren". Van de hand De Noordvietnamese delegatieleider Thuy heeft het nieuwe Amerikaanse voorstel in zijn redevoering, die ove rigens tevoren was opgesteld indirect afgewezen. „President Nixon heeft de absurde eis van een „wederzijdse te rugtrekking" op tafel gelegd, waar mee hij de Amerikaanse agressor op één lijn stelt met het Vietnamese volk dat zich tegen de agressie keert", aldus Thuy. PARIJS (AP) De verdoofde Chinees die door ingrijpen van de Parijse politie vorige week niet mee aan boord kon worden gebracht var een vliegtuig met bestemming Sjang hai, heeft het Parijse ziekenhuis waar hij was opgenomen verlaten en is vrijwillig naar de Chinese ambas- Op 28 april werd Chang Chi Jung door een groepje Chinezen tussen zich in naar het vliegtuig gebracht, in half bewusteloze toestand. De po litie plukte hem uit de groep, wat leidde tot vechtpartijen met de an dere Chinezen en te hulp geroepen personeel van de ambassade. Cha.ig had als technisch adviseur in Al giers gewerkt. Gisteren heeft Chang de wens te kennen gegeven met de Chinese am bassade te mogen telefoneren. Tegenover Franse functionarissen heeft hij verklaard uit vrije wil naar China te willen terugkeren. Een auto van de ambassade heeft Chang daar op in de loop van woensdag opge haald in het ziekenhuis. Gisteren werd in Vaticaan stad een aantal nieuwe leden van de Zwitserse garde van de Paus ingezworen. Op de foto een van de zeventien nieuwe Duits spre kende Zwitsers uit de persoon lijke lijfwacht van Paus Paulus die de eed aflegt met de hand op pauselijke standaard. LEIDEN De PTT heeft met in gang van gisteren het buitenlands postwisselverkeer tot nader order stopgezet. De maatregel houdt ver band met' de opschorting van het valutaverkeer en het als gevolg daar van ontbreken van wisselkoersen. Bij de grote banken was de situatie wat betreft het buitenlands geldver keer gistermorgen zeer onregelmatig en verschillend. Een woordvoerder van de Algemene Bank Nedeland zei dat aan alle kantoren is opgedragen be- perkt te handelen in buitenlandse valuta. Tot f500 kan vrij worden ge handeld met dien verstande dat de koers voor Duitse marken per 100 stuks f105 bedraagt. Voor de dollar wordt nog maar f3.45 gegeven en voor het pond f8,30. Bij de Amrobank past men een andere werkwijze toe. „We bekijken de situatie van klant tot klant en houden bij de koersvorming marges aan waarbij de dollar tussen f 3,45 en f3,55 fluctueert. Maar natuurlijk worden toeristen zoveel mogelijk ge holpen". LONDEN (AP) De Russen zijn van plan, binnen dertig dagen twee ruimtevaartuigen naar de planeet Mars te zenden. Zij zouden daar in november of december moeten arri veren en capsules met instrumenten afstoten voor een zachte landing. Dit verklaarde de secretaris van het Britse Interplanetaire Genootschap Kenneth Gatland. De ruimtevaartuigen zouden van hetzelfde type zijn als de Venera- sondes, die naar Venus zijn ge stuurd. Volgens de Russen is 'n in strumentencapsule van de Venera-7 onbeschadigd op Venus geland, vol gens de Amerikaanse berekeningen verging het apparaat vóór de landing in de dichte en hete dampkring. De Venera-capsules maakten him vlucht door de atmosfeer met behulp van een parachute. Een veel grotere pa rachute en misschien ook remraket- ten zullen nodig zijn voor een lan ding op Mars, waar de atmosfeer veel ijler is dan op aarde en Venus. De Amerikanen zijn van plan op 9 en 19 mei Mariners naar Mars te sturen die om de planeet moeten gaan draaien maar niet landen. Een zachte landing staat pas voor 1975 op het Amerikaanse programma. DACCA (AP) Een verslaggever, van het Amerikaanse persbureau Associated Press die als eerste bui tenlandse journalist na de opstand van 26 maart in Dacca werd toegela ten. heeft een stad aangetroffen die zich moeizaam tracht te herstellen van de bloedige verwondingen van de onafhankelijkheidsopstand. Dacca wordt volledig beheerst door het, Pakistaanse leger. Aan de win kels velen gesloten, maar enkele open en de huizen hangen dui zenden nietige groen-witte vlaggetjes roerloos in de windstilte. „Tot mijn spijt moet ik bevestigen dat er zeer veel bloedbaden zijn aan gericht", vertelde luitenant-generaal Tikka Khan, militair bevelhebber in Oost-Pakistan, „maar het waren voornamelijk de Bengalen die de niet-Bengalen uitmoorddden". Gedwongen Over het begin van de opstand zei Tikka dat zijn' eigen troepen wel ge dwongen waren om studenten en an deren dood te schieten, omdat dezen het vuur hadden geopend toep de militairen hen trachtten te ontwape nen. Volgens de generaal waren in de eerste nacht van de opstand in Dacca ongeveer 150 opstandelingen' gedood. Over de verschrikkelijke schade ADVERTENTIE aan het zakenleven, die overal kon worden waargenomen, zei hy dat het onder de allergunstigste omstandig heden tenminste een jaar zal vergen deze te her stellen. Slechts een fractie van de miljoen inwoners van de stad waagt zich op de vroeger zo drukke straten. In de voormalige Hindoe- wyk Ramana Kali Bari, waarvan nog nog slechts verkoolde resten overeind staan, troffen de verslaggevers alleen maar een aantal kraaien en bede lende kinderen aan. Verteld werd dat de Hindoe's zowel door de Ben gaalse nationalisten als door het le ger waren vervolgd, omdat zij als vijanden van de moslims golden, aangenomen wordt dat velen van hen een goed heenkomen hebben ge zocht in het oerwoud of naar India zijn gevlucht. Waarom Langs de Nawab Pur Avenue waren hele blokken zwaar door brand be schadigde gebouwen. Een Bengaal wees op de gebouwen en zei: „Kijk wat de regerin gheeft aangericht waarom heeft uw regering niets ge zegd over de moordpartijen?" Vol gens deze man dreven er nog altijd lijken in de rivier die door Dacca stroomt. De man wilde niet meegaan naar de rivier. De universiteitsge bouwen leken voor het merendeel onbeschadigd wel was duidelijk dat zware aanvallen waren gedaan op twee studentenhuizen. In één van de huizen vertoonden de muren de gaten van ingeslagen granaten. De kamers waren uitge brand. In het tweede huis was de schade alweer gedeeltelijk hersteld. Overal ziet men Pakistaanse vlag gen. De Bengalen' zeiden dat zij de vlaggen uitstaken om hun bezittin gen te beschermen. Bij de British Council hing een enorme Engelse vlag en een kleine Pakistaanse vlag uit. Hulp De Amerikaanse senaatscommissie van Buitenlandse Zaken heeft tegen de zin van de regering-Nixon een ontwerp-resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op opschorting van alle Amerikaanse militaire steun aan Pakistan, zola ng het conflict in Oost-Pakistan niet is opgelost. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had gepoogd aanvaarding van het voorstel te voorkomen met het argument, dat een volledige opschor ting van de Amerikaanse militaire bijstand zeer nadelig zou kunnen zijn voor de betrekkingen met Pakistan. Bovendien zou er dan wel van an dere zijde wapensteun voor dat land komen. SALEM (GPD, AFP, Reu- indaag heeft Amerika's on bare minister van Buiten zaken Rogers hier een twee- 'ek met premier Meir. Bo er een lunch met de op- het parlement. Men stelt veel voor van het hete Q Gachalleider Menachem de Amerikaanse bewinds- efiin heeft al aangekondigd, toet de Amerikaan de degens "ïn over de wijsheid van elk Iraëlische terreinwinst geheel ongedaan te maken. Rogers identificeert zich sident Nixons stelling, dat «nstige grenzen van Israël Piegeling mogen vormen van de veroveringen uit de zesdaagse oorlog. Begin en de zijn'en dromen van een Israël dat zich aan beide zijden van de Jordaan uitstrekt en elders ook al het bezette gebied omvat. In de parlementaire commissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken zijn er voor de Amerikaanse minister on getwijfeld ook andere geluiden te be luisteren, die zullen gewagen van gebiedsafstand. Intussen gaan stu dentendemonstraties tegen Rogers bezoek door. De eerste besprekingen van Rogers en zijn onderminister Sisco met pre mier Meir en zijn Israëlische colle ga hebben nog weinig concreets op geleverd. De Amerikaanse bewinds man zou de Israëlische bewindslie den hebben bezworen dat 't geen zin heeft om vredesbesprekingen als maar verder te verschuiven. Bij zijn aankomst op het vliegveld Lyd- da had hij ook al te verstaan gege ven, dat "er nooit een beter tijdstip was geweest om tot een recht vaardige en duurzame vrede te ko men". Hij gaf toe, dat aan instemmen met vrede "een zeker risico verbon den was", maar liet er dadelijk op volgen dat 't afwijzen' van vrede on eindig gevaarlijker was. Tot nu toe heeft men geen aanwij zingen dat Rogers bezoek aan Cairo tot concrete resultaten heeft geleid. Egypte houdt onverkort vast aan de eis dat Israël de Sinaï gedeeltelijk moet ontruimen en dat Egyptische troepen het recht moeten krijgen de oostelijke kanaaloever te bezetten. Onaanvaardbaar zegt Israël daarop. De algemene indruk in Caïro na afloop van Rogers' tweedaags bezoek was, dat de Amerikanen er tevrede- ner over zijn dan de Egyptenaren. Rogers lijkt in zijn voornaamste op zet geslaagd: toenadering tot de Ara bische landen tot stand brengen zon der Israël voor het hoofd te stoten. Zijn bezoek dient te worden beoor deeld in het perspectief van de reis die zyn assistent Joseph Sisco vorig Jaar door het Midden-Oosten maak te. Toen werd een bezoek aan Am man afgelast met het oog op waar schijnlijke ongeregeldheden, en hef tige demonstraties in Beiroet. De rondreis die Rogers nu langs vier Arabische hoofdsteden heeft ge maakt, is vrijwel zonder incidenten verlopen. De Amerikaanse minister sprak gisteren voor zijn vertrek naar Israël zijn voldoening uit over de vriendelijke ontvangst, en noemde zijn bezoek nuttig. Andere stemming Aan Egyptische kant was de stem ming ietwat anders. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad ontkende niet dat het bezoek nuttig was geweest maar "nuttig is iets anders dan bevredigend", zei hij. Een teleurstelling voor Cairo was dat Rogers in tegenstelling tot verklaringen van Amerikaanse zijde niet met voorstellen is gekomen over de heropening van het Suezka- naal, ook niet namens Israël. Een tweede teleurstelling vormde Roger's mededeling dat zijn regering zou blijven trachten Israël tot versoe peling van zijn houding te bewegen maar niet van zins is over te gaan tot pressiemiddelen als opschorting van de militaire hulp. Minister Riad verklaarde na afloop van de bespre- -kingen, dat deze duidelijke verschil len van opvatting aan het licht had den gebracht. Hoewel belde landen vrede wensten, dachten ze verschil lend over de manier van verwezen lijking daarvan. WASHINGTON Financiële kringen in Washington achten het onwaarschijnlijk dat de Nixon-re- gering zal besluiten de Amerikaan se dollar te devalueren om tege moet te komen aan de spanningen op de Europese geldmarkt. Even min wordt het waarschijnlijk ge acht dat de goudprijs omhoog zal gaan (wat hetzelfde devaluerende effect op de dollar zou hebben). Maar deze zelfde kringen wagen zich niet aan speculaties over de mogelijke revaluatie van een aan tal Europese valuta, voornamelijk omdat zij van mening zijn dat er nog andere oplossingen gevonden kunnen worden om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen. Door mr. H. L. Leffelaar Tot deze minder ingrijpende op lossingen behoren maatregelen die de Amerikaanse regering zou kun nen nemen om de dollar-toevoer naar Europa af te knijpen door het aantrekkelijker te maken het geld in de Verenigde Staten zelf te be steden. Een andere mogelijkheid is, zoals in enkele gevallen al werd gedaan, om Amerikaanse regerings obligaties beschikbaar te maken op de Europese geldmarkt waar door noch de Amerikaanse econo mie aan banden gelegd hoeft te worden, en tegelijkertijd toch Eurodollars worden „terugge zogen". In sommige Amerikaanse kringen is mén geïrriteerd door de pressie die door Europa wordt uitge oefend om het ruimere geldbeleid van president Nixon te beperken. Men wijst er dan op dat de Euro pese bankiers in niet geringe ma te hebben meegeholpen aan de huidige toestand door „indiscreet te speculeren in Eurodollars". De dollarstroom naar Europa, die al enkele weken aanhoudt is het ge volg van de verlaging van de ren tevoet in de Verenigde Staten, waar door het lonender werd om dollars in Europa uit te zetten tegen de daar nog vastgehouden hogere ren tevoet. De rentevoetverlaging in Amerika was een maatregel van de Nixon-regering can de gestag neerde economie weer op gang te brengen, waarbij politieke overwe gingen (nu er weer een presidents verkiezing in zicht is) geen geringe rol hebben gespeeld. Het is om de ze zelfde politieke redenen dan ook niet te verwachten dat president Nixon zal besluiten de dollar te devalueren. Jean-Paul Schweitzer, directeur van het Internationaal Monetair Fonds, dat revaluatie of devaluatie uiteindelijk moet goedkeuren, heeft in de afgelopen weken discrete kri tiek geuit op het economische be leid van de Amerikaanse regering. Hij wees erop dat monetaire maat regelen (zoals de verlaging van de rentevoet waardoor er meer geld beschikbaar komt) gepaard dien den te gaan met een inkomens-po litiek, dat wil zeggen het voeren van een loon- en prijsbeleid. Maar Juist het opleggen van een lonen- en pr ij zenstop druist fundamen teel in tegen de Republikeinse op vattingen van de Amerikaanse re gering, die van mening is dat een dergelijke ingreep van hogerhand onjuist is in een vrije economie. President Nixon maakte tenslotte een klein gebaar door de bouwvak kers beperkingen op te leggen, maar deze maatregel wordt als on- voldoende beschouwd. Wanneer Europese economen en financiers (in Amerika bekend met de niet helemaal flatteuze term „Eurocraten") echter spreken van economisch beleid, wordt echter over het hoofd gezien dat de Ver enigde Staten een veel kleiner be lang hebben bij him export naar Europa, dan Europa heeft bij zijn export naar de Verenigde Staten. Ongeveer vijf procent van 't Ame rikaanse bruto nationaal produkt is betrokken bij de buitenlandse handel, vergeleken met de 50 tot 60 procent voor een land als Ne derland. Niettemin is de Amerikaanse re gering niet ongevoelig voor "n con flict met West-Europa, maar de ge voeligheden liggen minder op het economische dan op het politieke vlak. President Nixon zal in de hui dige situatie deze factoren dan ook moeten afwegen tegen de gevolgen van een wat straffer binnenlands economisch beleid, maar gezien z'n eigen kwetsbare politieke positie zal hij er vermoedelijk de voorkeur aan geven in ieder geval minder ingrijpende tussenoplossingen te vinden. ATHENE (Reuter, AFP) Grie kenland en Albanië hebben officieel bekendgemaakt dat ze hun diploma tieke betrekkingen, die in 1940 wer den verbroken, zullen hervatten Volgens het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen diploma tieke vertegenwoordigingen op am bassadeursniveau worden uitgewis seld. In 1970 sloten de twee landen al een handelsakkoord en werd een directe telegraafverbinding geopend.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9