GEEN REVALUATIE Bouwvakdemonstratie in Amsterdam Huwelijksbureaus straks onder strenge controle Jan Kok exposeert in Alphen Bespreking van de vijf nog zonder resxdtaten Commissie van EEG adviseert deviezenbeperkingen VOORWAARDELIJKE CELSTRAF GEEIST TEGEN BEHEE VAN DRUGCENTRUM FELLE BRAND IN UTRECHTSE BINNENSTAD Akkoord over éénjarige cao bij stukadoors Niet meer zonder officiële erkenning Politie kent verdachte moordzaak LLADbCH UAOBLAU ADVERTENTIE Ella Fitzgerald (53) is giste-gin van de jazz geeft vanavond \kaanhal. Op de foto Ella Fitzge- en met de trein uit Bonn in Am- met het orkest van Count Basie raid en Count Basie tijdens hun terdam aangekomen. De konin- een concert in de Tilburgse Peli- I ontmoeting in Amsterdam. DEN HAAG Wanneer de onlangs het ministerie van CRM geïn Raad van Toezicht op de Hogere rente op klantenobligaties ZAANDAM De verhoging van het contante dividend bij Albert Heijn, van f 4,20 tot f 4,40 zal ook voor een deel ten goede komen aan de bezitters van de winstdelende klanten obligaties van het groot winkel bedrijf. Per 1 juli 1971 zal op deze 4 pet-obligaties van nom f 50 in totaal 13,5 pet rente worden vergoed tegen 13 pet het Jaar daarvoor. huwelijksbemiddeling zijn zin krijgt dan zullen de huwelijksbureaus het binnenkort niet meer zonder een of ficiële erkenning kunnen doen. De vele tientallen in ons land ge vestigde bemiddelaars en de huwe lijksconsulenten zullen nog deze zo mer willen zij voor goedkeuring in aanmerking komen moeten aan tonen dat zij bonafide zijn en een goede reputatie hebben. Bovendien wil de Raad dat zij •ir de geestelijke en sociale stromin gen in ons land voldoende kennen op de hoogte zijn van lichamelijke en geestelijke ziektebeelden iets weten over het familie- en overeenkomstenrecht en voldoende vaardigheid hebben in gespreks- en adviseringstech- niek. Drie jaar geleden besloot CRM-mi- nister M. A. M. Klompé, dat het nu maar eens afgelopen moest zijn met de activiteiten van de niet-bonafide huwelijksbureaus. Ze gaf de Gezins raad opdracht om een onderzoek in te stellen. Uit een rapport, waarin de werkzaamheden van vele tientallen huwelijksbureaus uitvoerig werden besproken, bleek toen dat men slechts enkele bemiddelaars werkelijk "be trouwbaar" kon noemen. Vier levens beschouwelijke bureaus, die wel aan de toen gestelde normen voldeden, gingen toen een fusie aan en plaat sten zich onder de naam Stichting Landelijk Centrum voor Huwelijks contacten vrijwillig onder toezicht van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn en de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid. Minister Klompé en staatssecre taris van de Poel vonden het echter wenselijk dat er een algehele con trolerende instantie voor alle bureaus zou komen om de huwelijksbemidde ling in ons land drastisch te saneren. BONN/DEN HAAG/BRUSSEL (AP. Reuter, DPA) Er komt géén revaluatie van de mark. Dit heeft de Westduitse regeringswoordvoerder Conrad Ahlers gisteravond verklaard na een vergadering van het Westduitse kernkabinet. Volgens Ahlers is het ook niet waarschijnlijk dat één van de andere vijf EEG-landen een dergelijke maatregel zal nemen. Op dit punt kan geen overeenstemming worden bereikt door de EEG- ministerraad, die zich morgen in Brussel over de crisis in de internationale geldwereld zal buigen. De mededeling van de Westduitse regeringswoordvoerder kwam gister avond als een verrassing. Eerst werd aangenomen dat de Westduitse rege ring pas op de EEG-vergadering van morgen uitspraken zou doen. De Westduitse regering bleek gisteren al te beschikken over een aantal voor stellen van de monetaire commissie van de EEG, die uitgangspunt zullen vormen voor het ministerieel overleg. Volgens berichten uit Brussel om vatten deze voorstellen: ALPHEN AAN DEN RIJN De Noordwijkse kunstenaar Jan Kok zal van 9 tot en met 23 mei exposeren bij Lili Willemsen aan de Lin destraat 10 in Alphen aan den Rijn. Het „open atelier" is iedere zondag middag van drie tot vijf uur open gesteld. Van 6 tot en met 20 juni volgt een expositie van Emile Moni- harapon uit Voorthuizen. Een beroep aan Bonn om binnen het. kader van de huidige wetgeving buitenlanders beperkingen op te leg gen bij de aankoop van Westduitse waardepapieren of het storten van grote bedragen bij Westduitse ban ken en het verstrekken van leningen aan Westduitse bedrijven'. Een verzoek aan alle Euromarkt landen om hun nationale bedrijven te beperken bij 't opnemen van leningen in het buitenland. e Een gezamenlijke afspraak om een grotere marge voor fluctuaties in de koers van de dollar toe te staan. q Een aanbeveling om de rente stand van de Euro- of groene dollar af te stemmen op de binnenlandse rentestand van de EEG-leden. Alleen In ieder geval, zo heeft de West duitse bondskanselier Willy Brandt gisteren meegedeeld, zal de West duitse regering aanstaande maandag een uitgebreid programma ter stabi lisering van de economie ontvouwen. Hij liet doorschemeren dat als de EEG-partners niet bereid zijn de huidige crisis in de valutahandel bij de kern aan te pakken. West-Duits- land dit alléén zal doen. Hoewel Brandt niet zeker was dat het EEG- overleg maandag al zou zijn afgerond verklaarde Bundesbank-president Karl Klasen gisteren dat de devie- zenhandel op die dag zal worden her vat. Ondanks de pertinente uitspra ken van regeringswoordvoerder Ahlers en Klasen blijven de berich ten over de toekomstige positie van de mark nogal verward. Ahlers ver klaarde gisteren ook nog dat de Westduitse minister van Economi sche Zaken Schiller voorstander was van een zwevende mark, daarbij zou hy enkele steunmaatregelen ter sta bilisering van de economie beogen. Die zwevende mark stuit echter op verzet van' de Westduitse landbouw en industrie omdat in de toekomst nog lang niet zeker is dat de mark toch niet zou revalueren. bij bepaalde Europese landen stuit een dergelijke maatregel op verzet, zo werd gisteravond in Bonn ont huld. De EEG-commissie schaart zich achter de tegenkanting m.b.t. het vrijlaten van de koers van het Duitse valuta, ook al was het maar voor korte tijd. Desondanks circuleren in Den Haag hardnekkige geruchten dat niet al leen de mark maar ook de andere Europese valuta zwevend gemaakt zullen' worden. De basis van deze ge ruchten vormt de veronderstelling dat het pakket van maatregelen door de monetaire deskundige van de EEG-commissie uitgewerkt, geen werkelijke oplossing kunnen bieden voor het basisprobleem van de dol- 1 ar stroom. Functionarissen in Brussel meenden gisteren dat het wel doel matige technische stappen zijn die een flinke verlichting kunnen bren gen Dwarsligger Het is vooral Frankrijk dat zich zal verzetten tegen collectieve maat regelen om de valutacrisis te bezwe ren. Aan de vooravond van het EEG- overleg in Brussel blijft de Franse regering bij haar standpunt dat de Verenigde Staten de koers van dollar zouden moeten wijzigen. ,Als de dol lar ziek is of ver boven zijn stand leeft dan is het aan de Amerikaanse regering om de conclusie daaruit te trekken". Om de Fransen te bewegen morgen toch mee te gaan heeft Bonn inmiddels een aantal financiële top deskundigen naar Parijs gestuurd. Witteveen Minister Witteveen van Financiën verwachtte echter gisteravond tij dens een persconferentie niet dat de Duitse mark zwevend zal worden ge maakt. Na afloop van een gesprek met de vaste Tweede-kamercommis sie voor Financiën waarschuwde hij Bonn voor geïsoleerde maatregelen, zoals die door Brandt gesuggereerd waren. Volgens minister Witteveen zouden deze maatregelen de Europese integratie niet ten goede komen. Over de maatregelen die de EEG- ministerraad morgen zal voorstellen zei hij: „Het wordt kiezen tussen enkele kwade oplossingen". Niet alleen minister Witteveen ziet niets in het zwevend maken van de koers van de Westduitse mark, ook DEN HAAG Vijf fractievoorzit ters hebben gisteren in het Neder lands Scheepvaartkantoor aan de Lange Voorhout besprekingen ge voerd zonder tot enige conclusie te komen. Bij de besprekingen waren aanwezig de heren Veringa (KVP), Biesheuvel (ARP), Udink <CHU), Geertsema (VVD) en Drees (DS'70) Na afloop werd een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd dat de „vijf" zijn begonnen met „ter- j reinverkennende besprekingen". Tij- 1 dens de vergadering werd onder meer gesproken over de huidige fi- nancieel-economische situatie, de mogelijkheid om een zodanig uitga venbeleid te voeren, dat de inflatie j wordt teruggedrongen en het toch mogelijk blijft oplossingen te vinden i voor knelpunten in de samenleving, 't huidige sociale klimaat en de ont- j wikkeling van de sociale verze- keringen. De besprekingen werden volgens de „vijf" in een goede sfeer 1 gehouden en zullen zaterdag wor- j den voortgezet. HAARLEM (ANP) Twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Dat hoorde de 24-jarige beheerder van het Opvangcentrum van Druggebrui kers .Moksja", A. de B., gisteren voor de Haarlemse rechtbank tegen zich eisen wegens het bezit van een kleine hoeveelheid hasjiesj. De offi cier van Justitie, mr. J. van den Oever, zei in dergelijke gevallen meestal een boete te eisen, maar hij wilde nu „in overweging nemen dat De B. nog beheerder is van "Moksja' De Haarlemse politie deed op 8 fe bruari een huiszoeking in 'Moksja' waar zich tevens de woning van De B. bevindt. Van de apotheker van h^t Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort had de politie bericht gekregen dat de beheerder van "Moksja" verdo vende middelen voor onderzoek had aangeboden, maar omdat de apothe ker vermoedde dat er een handelaar in het spel zou zijn waarschuwde hfj de politie. De hasj was door de directeur van het Medisch Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme en Drugs naar Santpoort gebracht. Het opvangcentrum 'Moksja" ressorteert onder dit consultatiebureau. Bij het vooronderzoek was van handel niets gebleken, zodat De B. alleen ten laste was gelegd, dat bij huiszoeking hasjiesj was gevonden. Bij de behandeling ter terechtzit ting kwam vooral de vraag naar vo ren. of de hulpverlening aan drug gebruikers door vrijwilligers mag ge beuren. De directie van het Provin ciale Ziekenhuis heeft namelijk het standpunt ingenomen, dat zij bereid blijft middelen te onderzoeken die door het consultatiebureau worden aangeboden, mits dit door een arts en niet door een particulier wordt gevraagd. De raadsman, mr. A. Luns. hod drie psychiaters en een maatschap pelijk werker als getuigen opgeroe pen. Dr. F. van Ree. die verbonden is aan de psychiatrische inrichting Vogelenzang te Bennebroek, ver klaarde het nuttig te vinden dat vrijwilligers meewerken. Hij had gunstige ervaringen met De B., die onder meer goed gedocumenteerde gegevens had verstrekt over een oa- tiënt die opgenomen moest worden. „Het is dringend nodig", aldus dr. Van Ree. „dat de opiumwet het toe laat dat vrijwillige medewerkers hulp kunnen verlenen bij onderzoek naar middelen die van slechte kwaliteit zijn". Uit ervarin gwist hij te mel den dat het gebruik van inferieure stoffen geleid heeft tot ernstige ziekeen. D~ uitspraak vogt op woensdag 18 mei UTRECHT Een moeilijk te be strijden brand in de oude binnen stad van Utrecht heeft gistermiddag de brandweer handen vol werk ge geven. Dank zij de grote inzet van men sen en materieel kon de brandweer voorkomen, dat een aantal winkels aan de Oude Gracht in vlammen opging. Een opslagplaats tussen deze winkels, waar de brand was begon nen, brandde af Twee gezinnen, die in het winkel pand Groot Craeckenborg aan de Oude Gracht wonen, moesten over haast him huis verlaten. Niemand werd gewond. De omvang van de schade is nog niet bekend. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Robert van S. de vermoede lijke moordenaar van twee Bel gische politieagenten is vannacht gearresteerd. De auto van de ver dachte was tijdens de klopjacht nog betrokken bij een botsing, terwijl later in de auto een kist met munitie werd gevonden. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam hebben gistermiddag onge veer vijfduizend bouwvakkers uit Amsterdam, de Zaanstreek en AMSTERDAM „De man met het slepende been", die na de moord op de 58-jarige homofiele apothe kersbediende Jozef Störmann in Amsterdam, door de buren is gezien is de 28-jarige Duitser Walter Paul Dreschler. De politie in een groot aantal Europese landen kijkt naar hem uit. De naam van Dreschler werd gis teren aan inspecteur De Rhoodes van de Amsterdamse recherche ge noemd door de Duitser Karl Heinz Wiegandt, die als verdachte in deze moordzaak in Karlsruhe is gearres teerd. Wiegandt heeft bekend, dat hij, toen Störmann werd vermoord daarbij aanwezig was. „Maar niet '.k, maar Dreschler heeft Störmann ge wurgd", verklaarde hij. Volgens Wiegandt had Dreschler, toen de moord weri gepleegd, een zweer onder een voet, waardoor hij enigszins met zijn been sleepte. Utrecht een demonstratieve tocht gehouden als onderdeel van de ac ties van de bouwvakbonden in het loonconflict met de werkgevers in de bouw. De stoet was ongeveer twee kilometer lang. Als leuzen werder. o.m. meegevoerd; „hogere vakantie toeslag", „langere vakanties in de zomer", „solidair met de stakers" „vorstverlet omhoog", „eenheid van alle werkers", „wij hebben gezinnen - wij laten ons niet dwingen", „40 uur per week is genoeg" „25 gulden dat is een cao-eis en geen anti-stakings- wet". Aan het slot van de bouwvakde monstratie heeft ABB-bondsbestuur- der Rinus Jansen aangekondigd met de Centrale Commissie Bouwnijver heid overleg te zullen plegen ovtr een landelijke demonstratie in D'-n Haag. Hij stelde dit voor omdat hij de demonstratie van donderdag een groot succes noemde. „De strijd van de bouwvakkers is niet los te maken van die van de strokartonarbeidrs. de metaalarbeiders en het sleepboot- personeel". zo zei hij. Hij feliciteerde de baggeraars met hun „prachtige overwinning" en prees de groeiende eenheid onder de arbeiders. Tevens kondigde hij scherpere acties aan als 'het overleg over de bouw-cao zou mislukken. Vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties in het stukadoorsbedrijf hebben gisteren volledige overeenstemming bereikt over de nieuwe cao voor dit Jaar Het stukadoorsbedrijf is de eerste sector in de bouwnij verheid, waar I een cao tot stand is gekomen. In de aanverwante bedrijfstakken werden I tot nu toe contracten afgesloten in j het natuursteen bedrijf en de tim merfabrieken I Na verwerking van de loonsverho gingen volgens de loonmaatregel vai de regering (drie procent per 1 ja nuari en één procent per 1 april) volgt op 1 juli a s. een loonsverhoging van 7,5 procent. Deze bestaat ui' twee procent voor indexering en 51 procent loonsverhoging. Op deze wijze wordt een reële loonsverhoginr van 2.75 procent over 1971 bereikt De vorstverletuitkering wordt mei 20 procent verhoogd en de leef tij c' voor het verkrijgen van „volwassen loon" wordt met één jaar verlaagd tot 21 res. 23 jaar (allrounders en „gewone" stukadoors t De vakantie wordt met één dag uitgebreid (tot 19 dagen), de vakan tietoeslag gaat met tien uur omhoog tot resp. 138 en 145 uur (afhankeliik van het aantal gewerkte uren) er het plafond bij werk in tarief word', afgeschaft. Bij de stukadoors-cao zijn rono 8000 werknemers betrokken. De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende bouwbonden van NW, NKV en CNV toonden ziek tevreden over het onderhandelings resultaat. „Voor een éénjarig con tract bevat het aanknopingspunte: om ook voor de bouw-cao uit de moeilijkheden te komen", zo ver klaarde de heer J. M. Pot, vice-voor- zitter van de NKV-bouwbond St Joseph. Vit/duizend bouwvakkers demonstreerden gistermiddag in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7