,Over twee jaar draaien ti ons land de roulettes' Rechtsadvies in de winkel Politiek zonnetje koestert de roulette ndernemingsraden raden in werking VV-directeur G. W. L. Sliepen: Nieuwe uitgaven LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. DAG 7 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 olitiek zonnetje koestert na Initiatiefvoorstel in te dienen... zon- van de kansspelenwet geen belang- lette zal uitspreken, staat dit wel en PSP zijn om maatschappelijke iezingen de roulette. Als er ,jnet komt van KVP-ARP- ct VVD en/of DS'70 hoeft er op te rekenen dat wjj- aii de Wet- op de Kansspe- tjet regeringsprogram wordt en. Dat hoeft ook niet. Het alleen maar om dat de rou- 5tle „een vrye zaak" wordt, verwachting mogen mensen het kansspel houden wel De VVD-er mr. A. Geurt- gt dan de weg vrij om zijn der dat de regering daarop uit el kaar zal spatten. Hjj kan in de nieuwe Tweede Ka mer de volgende houdingen ver wachten D'66 en PPR: vóór; PvdA: geen bezwaar, al bestaat de kans dat een klein aantal leden de roulette strijdig vindt met de oude socialistische principes en daarom uit het (casino)schip zal vallen; VVD: uiteraard vóór; DS'70: Drees junior vindt wijziging rijk punt, maar verzet uit die kring valt niet te verwachten. Zonder dat er ook maar één con fessioneel aan te pas komt kan het initiatief van Geurtsen hiermee al bijna op een meerderheid rekenen. Maar er is meer: de KVP heeft in haar nieuwe programma opgenomen dat er ruimte moet worden gemaakt voor gereglementeerde roulette, kien- en lottospel. Hoewel dit geen garantie biedt dat de hele KVP-fractie zich voor rou- i borg dat een ruime meerderheid van Veringa's fractie met een wets wijziging akkoord zal gaan. Veringa is pesoonlijk voorstander. In de nieuwe Tweede Kamer kan voor invoering van roulette in ons land derhalve gerekend worden op een ongeveer tweederde meerder- heil. SGP en GPV blijven fervente te genstanders op godsdienstige gron den, dezelfde houding kan worden verwacht van ARP en CHU. CPN redenen tegen roulette („Voor inko men moet worden gewerkt".) Het standpunt van de Nederlandse Middenstandspartij is nog niet be kend, maar middenstanders zijn meestal niet ongevoelig voor de gunstige neveneffecten van een ca sino. Boer Koekoek heeft na de jongste stembusuitslag nog maar één stem in het parlement (die van zich zelf) maar of hij vóór of tegen is heeft geen enkele invloed. Frans de Lugt. ,DA Over twee jaar hoeft nie- meer voor een „dagje gokken" naar of Knokke, omdat tegen die tijd (1973) ook in ons land de roulettes legaal draaien .De grootste optimisten hebben de champagne al in het ijs gezet. arm politiek zonnetje koes kans dat een' „roulettewet" komende regeringsperiode veel moeite de eindstreep Sen rekensommetje maakt dat de meerderheid van er voorstander is van de in- van gereglementeerde kans spelen (roulette, baccarat, chemin- de-fer). Niets lijkt de wijziging van de Wet op de Kansspelen nog te kunnen tegenhouden. De verkiezingen in het vooruit zicht hebben in Januari de beide voor legalisering van het roulette spel ijverende stichtingen hun zelf- Door W. B. Burgers .-onderhandelingen kan ten van de werknemer worden in van de nieuwe wet op de tiingsraden, die op 1 april ng is getreden. Op die wijze medebeslissingsrecht van de ningsraad worden uitge- e vakbeweging zal waar r even mogelijk is deze eid aangrijpen om tot een democratisering van het iven te komen. :t uit een kortgeleden ver- publikatie van de drie vak- NW, NKV en CNV, over re wet op de ondernemings- inders dan in 1950, toen de et op de ondernemingsraden n, hebben de vakcentrales keer niet naar gestreefd sa- de werkgevers een toelich- geven. Zij hebben er de aan gegeven nu op eigen i vanuit hun eigen visie n advies te geven, elijk word in het boekje op de door minister Rool- ociale Zaken) in de Eerste aangegeven mogelijkheid wet af te wijken. Dat mag leuren bij reglement. Maar, oolvink, men mag nu een- i.o.-onderhandelingen in tal gevallen ten gunste van nemer afwijken. In dit ge it dat dus neer op een gro- jraak. adres aan de Tweede Kamer de vakcentrales destijds ongen op een medebeslissen- oegheid van de onderne- ad bij zaken als «lef- of andere beloningsre- ingsmaatregelen, Selingssystemen, lijnen van aanstellings-, of promotiebeleid, regelen op het terrein van idrijfsmaatschappelijk werk, over niet geregeld in een rlement is daarmee echter koord gegaan en bovendien le minister de vraag of de mingsraad zichzelf in zijn Qt medebeslissende bevoegd- nag toekennen op deze pun- tkennend beantwoord. Uit- van de medebeslissende be- eden van de ondernemings an dus alleen langs de weg arleg tussen de vakbonden en aming worden gerealiseerd, f idernemingsraad-nieuwe stijl verigens wel een aantal be- eden om mee te beslissen. Daarbij gaat het om vaststelling of wijziging van een arbeidsreglement. een pensioenregeling, winstde- lingsregeling of spaarregeling, een werktijd- of vakantieregeling, een maatregel op het gebied' van de veiligheid, de gezondheid of de hygiëne, mits deze zaken niet in de c.a.o. zijn geregeld. De inwerkingtreding van de nieuwe wet op de ondernemingsraden, die ondernemingen met in de regel tenminste honderd man personeel verplicht een dergelijke raad in te stellen, heeft reeds geleid tot een stroom van aanvragen om informa tie bij het ministerie van Sociale Zaken. Bestaande ondernemingsra den behoeven niet opnieuw te wor den ingesteld. Wel moeten de regle menten worden aangepast aan de nieuwe wet en wel vóór 1 april 1973. Op grond van de oude wet verleen de ontheffingen en vrijstellingen hebben per 1 april hun geldigheid verloren. Ondernemingen, met meer dan honderd man personeel, die geen ondernemingsraad hebben, moeten binnen een „redelijke tijd" een dergelijk orgaan instellen. De voorbereidingen daartoe zijn nogal omvangrijk en het ziet er dan ook naar uit dat pas over enkele Jaren de nieuwe wet optimaal zal werken. Sociale Zaken zal naar de werking van de wet te zijner tijd een on derzoek instellen. De wet ondernemingsraden 1950 kende geen sancties, waardoor een grote mate van vrijblijvendheid in de hand werd gewerkt. In de nieu we wet wordt bepaald dat de on dernemer indien hij zijn verplich tingen niet nakomt bij een uit spraak van de kantonrechter daar toe gedwongen kan worden. Wel moet dan eerst de bemiddeling van de (gehandhaafde) bedrijfscommis- sies, bevoegd tot uitoefening van de nieuwe wet ten aanzien van de on der hen ressorterende ondernemin gen, worden ingeroepen. Conclusie van de drie vakcentrales: met de nieuwe wet is een aantal verbeteringen tot stand gekomen, zeker als men daarbij andere maat regelen tot bevordering van de de mocratisering van het bedrijfsleven betrekt (jaarverslaggeving, herzie ning ondernemingsrecht, fusiege dragsregels) „Toch blijft dit alles een dode let ter indien niet bij de werkgevers, de ondernemingsraad en het perso neel de bereidheid aanwezig is om met een eerlijke inzet en wederzijds begrip de mogelijkheden optimaal te benutten? standigheid opgegeven om achter de schermen één sterk front te vor men: het front van de Nationale Stichting Casinospelen, dat zich volgende week (12 mei) officieel zal voorstellen. Zes jaar Vice-voorzitter G. W. L. Sliepen (58), directeur van Breda's VVV en al zes jaar druk in de weer voor een wettelijke regeling van de rou lette, geeft als zijn (privé)-mening: „Ik ben ervan overtuigd dat de zaak van de kansspelen bij de kabi netsformatie geen breekpunt zal zijn. Trouwens: de roulette zal be slist niet het urgentste punt zijn voor een nieuwe regering. Ik hoop dat bij de behandeling van de begroting van Justitie voor 1972 de roulette in de een of andere vorm een voorstel van de regering of een initiatiefwet te sprake komt. Dan moet het een haalbare kaart zijn in 1973 de eerte casinos met kansspelen te openen". Waarom zijn de VVV's zo actief voor de oprichting van speelban ken? Het Nederlandse publiek loopt er in elk geval niet om te bedelen. Sliepen: „De roulette is een nood zakelijke accessoire in het toeristi sche. pakket van ons land. We kun nen het ons niet veroorloven nog langer casino's te verbieden. Het toerisme wordt een zorgelijke zaak. de buitenlandse concurrentie is groot. Speelbanken zijn een aan trekkingsfactor. Ik heb weliswaar geen overtrokken denkbeelden van het effect voor het toerisme, maar zeker is dat roulette het seizoen verlengt, het is óók een soort slecht-weer accommodatie. Het staat eveneens vast dat casino's het dag-toerisme sterk bevorderen. Kijk maar naar België. Uit ons land rij den dagelijks bussen naar Namen, Blankenberge en Knokke. Zestig procent van de spelers in Knokke komt uit Nederland". In veel kringen bestaat tegen stand tegen het roulettespel. Er wordt gewaarschuwd voor het bin nenhalen van de georganiseerde in ternationale misdaad. Mooie vrouwen Sliepen: „Roulette is een van oudsher beladen zaak die in samen hang wordt gezien met mooie vrou wen en zelfmoorden. Da's waanzin. Ze. de tegenstanders, zeggen: Je moet dat niet aanmoedigen. Maar dan antwoord ik: er zijn toch ook mannen die hun geld naar de kroeg of naar een bordeel brengen? Ik ben ervan overtuigd dat bij een volksstemming de roulette wordt aanvaard. Wij als stichting hebben het niet willen doen, maar het kost weinig moeite een vereniging op te richten van mensen die een legale roulette willen". Hij argumenteert verder: „In onze stichting domineren de alge meen maatschappelijke belangen en die zijn veel groter dan de bezwa ren tegen het roulettespel. Neem de opbrengsten ik schat die in de beginperiode op twaalf a vijftien miljoen gulden: geld dat voor toe ristische objecten kan worden ge- steed. Manifestaties als Ahoy' en E 55 in Rotterdam krijgen we in ons land nooit meer te zien, omdat geen gemeente de financiële risico's aandurft. Maar met het geld van de speelbanken kan dit soort zaken wél worden gestimuleerd, en in een later stadium wellicht ook een Olympiade of een wereldten toonstelling". Welke exploitatievorm krijgen de casino's? Sliepen: „Daar kan ik geen zinnig antwoord op geven. Ik zie wel een beheersvorm zoals die van de sport- toto: een stichting, gevormd door niet-belanghebbenden die de op brengsten beheren en verdelen. De beheersvorm moet waterdicht zijn. De bezoekers moeten de garantie hebben dat de casino's werken bin nen het keurslijf van strenge richt lijnen". Aan welke exploitatie geeft de Stichting Casinospelen de voorkeur? Commersieel „Er ls er slechts één", zegt Slle- Afstand recht en bevolking verkleind Af en toe duiken er in Nederland stemmen op om het recht dichter bij het publiek te brengen, het pu bliek dat maar al te vaak denkt dat recht alleen kan worden gevon den door veel geld te betalen aan dure advocaten. Een ruime beurs biedt inderdaad veelal meer moge lijkheden recht te zoeken en te krijgen, al zijn er ook voorzieningen voor mensen met een beperkt inko- Door Albert Stol pen beslist. „Dat is de commerciële exploitatie. Alleen daarmee is effi ciënt te werken en geld op tafel te krijgen. Maar het moet wel een ex ploitatie zijn met de ingebouwde zekerheid dat een „zeker deel" van de inkomsten naar toeristische dol- einden gaat". Speelt de stichting de tegenstan ders van roulette niet in de kaart door mensen in haar bestuur op te nemen van wie men kan denken dat ze commerciële belangen (kun nen) hebben bij casino's? Bij voor beeld: oud-minister Veldkamp, die commissaris is van Zwolsmans EMSI De Bredase VVV-directeur tilt er niet zwaar aan. „In het bestuur zit ten geen mensen vanwege hun commerciële achtergronden, maar vanwegé hun persoonlijke capacitei ten. Dat geldt ook voor een man als Veldkamp, die ruime politieke ervaring en invloed heeft". De Stichting Behendigheidsspelen, één van de twee gefusioneerde stichtingen, gaf indertijd haar voor keur aan vijf casino's, gesitueerd in Valkenburg, Breda, Den Haag-Sche- veningen, Zandvoort-Amsterdam en de omgeving van Arnhem. De nieu we stichting heeft aantal en plaats ondergeschikt gemaakt aan een on derzoek dat op het ogenblik aan de gang is. Het is één van de activiteiten die onder het dak van de stichting worden uitgevoerd. Een andere is de samenstelling van een „pakket" richtlijnen-voor-casino's, dat Sliepen de overheid als veelzeggend ge schenk wil aanbieden, als het gere glementeerde kansspel eindelijk het fiat van "Den Haag" krijgt. Over de haast die de voorstanders achter de zaak willen zetten, bestaat dus nauwelijks twijfel... Pepmiddel Sliepen is weer helemaal WV- man als hij de speelbank verbindt met toerisme. Casino's zijn, gelooft hij, een pepmiddel voor uitbreiding van het buitenlands bezoek, en niet alleen in het vakantieseizoen. „We maken nog steeds de fout, het toe risme als een soort natuurverschijn sel te zien. Zo van: als het mooi weer is, komen de mensen! Maar VVV-directeur G. W. W. Sliepen het toerisme is een bedrijf dat zo mer én winter doorgaat. Als je de boot niet wilt missen, moet je je daarop prepareren Het toerisme heeft het tooh al moeilijk genoeg sinds we geen goedkoopte-eiland mee? zijn en de service ook niet meer is om over naar huis te schrijven. Om van ons klimaat dan maar niets te zeggen!" Terwijl sommige studenten in Nederland nu met plannen rond lo pen zich meer aan de sociale kant van hun werk te gaan wijden in plaats van zich uitsluitend bezig te houden met zaken die geld opleve ren, is men in Engeland dit sta dium al voorbij. Daar heeft men nu een Jaar ervaring met de zoge naamde „advocatenwinkel", waar men recht kan krijgen zoals in de winkel ernaast een kilo suiker te koop is. Belangrijkste zin uit het eerste ver slag van dit „North Kensington Neighbourhood Law Centre" (het buurtcentrum voor rechtsbijstand) .We werken nog tekort om een ge detailleerd verslag te kunnen geven en conclusies te trekken. Maar één ding is bijzonder duidelijk: als het nog nodig was te bewijzen dat er grote behoefte bestond aan ons werk dan hebben we dat nu reeds bewezen". Het idee van de „Neighbourhood Law Centres" is afkomstig uit Ame rika waar zij voortvloeiden uit het „Poverty Program" (het programma tegen de armoede) Ongeveer twee Jaar geleden kwam de „Society of Labour Lawyers" bijeen om de mo gelijkheden te bezien een dergelijk systeem in Engeland ook in te voe ren. Omdat de besprekingen zeker I enkele jaren in beslag zouden ne- I men wilde de 36-jarige advocaat Peter Kandler niet wachten en richtte hij met toestemming van de „Law Society" de eerste „advocaten- winkel" op in de arbeiderswijk van Nort Kensington en Notting Hill. De „Law Society" verleende hem als eerste, en bij wijze van proef, toe stemming te adverteren en te wer ken zonder honorarium. Het buurt centrum ontving vierduizend pond van twee charitatieve instellingen en het werk kon beginnen. Eindjes Het arbeidsveld van het centrum ligt uitsluitend in Notting Hill en North Kensington waar in hoofd zaak een bevolking woont die net de eindjes aan elkaar kan knopen in de uitgeleefde herenhuizen. In dit gebied wonen veel immigranten uit Ierland en de Commonwealth en kamerbewoners, groepen van mensen die veelal vrijwel geen lega le bescherming genieten. De „advocatenwinkel" is gevestigd in een verbouwd winkelpand in een zijstraat van de beroemde Portobel- lo Road. Het winkeltje is opgeno men in het normale straatleven. Het ligt ingeklemd tussen een uit dragerij en een kruidenier, terwijl voor de deur de bewoners zich ver dringen tussen de marktkramen. De problemen waar de bevolking van een dergelijke wijk mee te ma ken heeft zijn vele. Vele Jongeren moeten voor de rechter verschijnen omdat de kleine criminaliteit in de buurt een normaal verschijnsel is. Verder zijn er de klachten over huisbazen die weigeren te repareren en mensen bedreigen met uitzetting recht zoals dat in deze wijken vaak het geval is, wordt gezien als een Instrument van de huiseigenaren, de politie of de financieringsmaat schappij, ontstaat er bitterheid en verliest men het ontzag voor de wet. Evenals Nederland kent Engeland ook het „Legal Aid" systeem waar bij men een pro deo advocaat toege wezen kan krijgen. Maar toch blijkt dat voor velen in Notting Hill on danks deze Legal Aid „recht voor allen" een inhoudloos begrip is. Op de eerste plaats is de Legal Aid niet beschikbaar wanneer het geval len betreft die verschijnen voor huurcommissies en instanties van de sociale verzekering, juist die pro blemen waarmee men in een arbei dersbuurt het meest te maken heeft. Vaak wordt een pro deo advocaat ook zonder opgave van redenen ge weigerd en kenmerkend is wel dat uit een recent onderzoek is gebleken dat de bereidheid van de rechtban ken om een pro deo advocaat ter beschikking te stellen sterk uiteen loopt. Terwijl het Lambeth Court 71 procent van de aanvragen weigerde, werd in Greenwich geen enkele aanvraag afgewezen. Omdat het pro deo-werk een advo caat niet veel oplevert en ook de kleine bedragen die de mensen zelf kunnen betalen geen zoden aan de dijk zetten, installeren de meeste Toekomstshock, door Alvin Toffler. Uitg.: Van Holkema Warendorf, Bussum. Netsky, door Johan Sonneville. Sfinx-paperback. Uitg.: J. Sonneville, Brugge. Bewijzen uit het ongerijmde, het probleem Achterberg, door Martien J. G. de Jong. Uitg.: Nijgh van Ditmar, Den Haag. Swordplay-Wordplay, door A. Ro land Holst/S. Vestdijk. (Nijgh van Ditmar). De weg van een arend, door Dan Poter. Uit.: Wereldbibliotheek, Am sterdam. uit hun huizen zonder de wettelijke bescherming in acht te nemen. Er zijn moeilijkheden met afbetalingen, huwelijken en ongelukken. Indien voor al deze gevallen geen advoca ten beschikbaar zijn of als het ADVERTENTIE Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks In de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. advocaten zich in de betere wijken. Dit versterkt het idee van de bevol king van de arme wijken dat de diensten van een advocaat niet voor hen zijn bestemd en wekt de angst dat een advocaat geen interesse voor hun problemen heeft (veelal geen ongegronde angst). Waar het recht niet te bereiken valt ver dwijnt ook het respect voor de wet. Voordat het centrum verleden Jaar juli met zijn werkzaamheden begon In North-Kensington, oefende slechts één advocaat in deze buurt een praktijk uit. Vrijwel zonder in komsten voorzag deze vrouw in de problemen van dertigduizend men sen in het gebied terwijl gemiddeld In Engeland één advocaat per 2275 inwoners ter beschikking staat. Het rechtskundig wijkcentrum ver leent gratis rechtskundige bijstand aan een ieder die dat niet kan be- j talen. Er is een 24-uur service j waarbij twee advocaten, twee kan toorbedienden en twee secretaresses I elkaar aflossen. Het centrum kan I alle stappen ondernemen welke een advocaat die privé in de arm wordt genomen ook kan doen. Het rechtskundig wijkcentrum, nog steeds enig in zijn soort in Londen, maar spoedig gevolgd door „win kels" in Bristol, Liverpool en Eding- burgh, stelt geen grenzen aan de soort van bijstand; alleen vallen puur zakelijke geschillen buiten het werk van het centrum. Zonder eni ge betaling nemen de advocaten al het werk op zich om de cliënten bij te staan in alle geschillen en te verdedigen voor rechtbanken en an dere tribunalen. Nadat de buurt de eerste schroom had overwonnen, overstroomde men de staf met vragen en problemen. Plotseling zagen de huisbazen zich geconfronteerd met huurders die met behulp van een rechtskundige op hun rechten stonden en de huis bazen daardoor veelal dwongen eveneens een advocaat in de arm te nemen. Gemiddeld ontvangt het wijkcentrum ongeveer tien personen overdag en drie éi vier 's avonds en ook beantwoordt het dagelijks tien tallen telefoontjes waarin vaak in enkele minuten een probleem wordt opgelost, dat anders jaren zou blij ven slepen omdat men het niet zou wagen een advocaat op te bellen. In de eerste zeven maanden van hun bestaan behandelden Peter Kandler en zijn kleine staf 629 zaken waar van er 278 voor de rechter werden uitgevochten. Huis- en huurproblemen maakten 30 procent uit van het totaal aantal zaken, acht procent besloeg het ter rein van onrechtmatig ontslag, ach terstallig loon etc. Het Law Centre schrijft in het eer ste verslag: „Het is onmogelijk te zeggen wat er met deze zaken ge beurd zou zijn als wij er niet waren geweest. Wij geloven dat de meeste zaken nooit onder de ogen van een advocaat zouden zijn gekomen. In menselijke termen betekent dit dat onschuldlgen misschien niet waren vrijgesproken, dat achterstallig loon nooit zou zijn verkregen, dat men sen met een rechtvaardige zaak het er maar bij zouden hebben laten zitte Zou niet elke dag in Nederland ook dergelijke trieste gevallen te zien geven? Het Britse voorbeeld lijkt dan ook navolging te verdienen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21