LOOPT OP ZIJN LAATSTE BENEN Natrinon! 1 Hoe politiek is de Nederlandse rechter? Hollandse nieuwe op zijn vroegst 3 juni aan de wal Zoutarm dieet? I O-landen zijn zuiniger geworden MTENTIE MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Horloges, stereofonische radio's, draagbare televisies, rubberboten, sterrenkijkers, regenpakken, Afgani- sche bontjassen, Marokkaanse hanglampen en bokshandschoenen zijn een paar artikelen uit de war winkel van de dumpkoning. Lou Lap: ..Naar het militaire goed is praktisch geen vraag meer. De handel is zeker 80 procent terugge lopen. Om een voorbeeld te geven, een soldaten jack raak Je vandaag alleen nog maar kwijt aan een of andere hippe vogel. De tendens is sterk veranderd. Waren het vroeger de arbeiders die dat soort artikelen kochten, vandaag moet een militair kledingstuk „in" zijn, anders raak je het niet meer kwijt. Dat is lo gisch, ga maar kijken bij het eerste de beste kledingmagazijn. Daar vind je een degelijke werkbroek die maar een paar gulden meer kost dan een nieuwe dumpbroek. En dan ben je gek als je zo'n uniformpan talon aan trekt." er op de dag van een dumpveiling een partij wordt terugehaald omdat ze er achter zijn gekomen dat er. J weet ik veel waar, een legeronder- deel zit dat die spullen nog mooi kan gebruiken. ADVERTENTIE „In deze tijd, van relatieve wel stand, heeft het voor niemand zin meer om militaire dump te kopen en te verkopen. De Russen, de Ja panners en de Duitsers maken het Minder geworden 10 °,U"U"'d ï'"'dk"0" en van kwaliteit dat je een gebruikte radar Goedkoper aan een gek zoals ik kwijt raakt". uaflêt m' i ii i Lou Lap na de laatste oorlog kwamen ze uit de grond zo- jaar of tien, vijftien later de patat-friteszaakjes de met hun vettige dampen overspoelden. De militaire ken. Ze werden geboren uit een chronisch gebrek De oorlog was een ware slijt ageslag geweest industrie. Isoenlijke broek was bij - te krijgen, degelijke een ongekende luxe. De legers begonnen, di- let einde van de strijd rraden af te stoten die aarheid door een aantal n lieden voor een zacht ontvangst werden ge- gehele land, maar voorna- grote steden, verrezen takjes. Vaak onder schit- namen zoals „American bij veel zaken wapperde id Stripes aan de gevel, jen in een grote behoefte, lacks, de befaamde solda- pukkels, overjassen in maxi en tankoveralls gingen voor een appel en een ei van de hand. Techniek Naast de kledingsector waren er ook dumphandelaren die zich spe cialiseerden in technische appara tuur. Mijndetectors. walkie-talkies, meetapparaten en voor de a-tech nische leek allerlei toestanden voor net berekenen van afstanden en in gewikkelde radardingen uit vliegtui gen. Fabrieken, scholen, universitei ten en ook de knutselaars waren de maar wat grage afnemers van de dure elektronische legerapparatuur. „Dat is typerend voor de hele dumphandel, de militaire dump be doel ik, het is vaak beter èn goed koper dan een burger-artikel te ko pen dan een al dan niet gebruikt legerkledingstuk of -apparaat. Ik heb in mijn zaak een aantal, maar echt geen stapels, legerkijkers. Din gen die optisch erg goed zijn, ze zijn alleen groot en zwaar. Die moeten zo'n veertig, vijfenveertig gulden opbrengen. Ik heb ook schit terende Russische kijkers, met een oujectief waar je akelig van wordt. Die kosten zegge en schrijve 75 inclusief beschermdoppen en lederen draagtas. Wijs mij nu eens de man die liever zo'n zware gebruikte le- gtrkijker heeft?" Hobbyist ..Natuurlijk, de knutselaar, de fer- vente hobbyist. De mannetjes die de hele winter avond aan avond zitten te knutselen aan een mijndetector. Die ontvangers uit elkaar gooien, j kijken wat ze er van kunnen ma ken. Maar dat is een uitstervende soort. De technische-militaire-dump heb ik nog wel, maar ze is bestemd voor wat ik noem de exclusieve hobbyist. De knutselaars zijn een andere weg ingeslagen Ze zijn, hoe zal ik het zeggen, meer efficiënt I gaan werken. Aan de auto romme len, het huis opknappen, een boot oouwen. Ze doen het meer uit een soort eigenbelang. Japan met name, maar ook de Duitsers, maken het vaak zoveel be- ter, zo volmaakt en meestal spot- j goedkoop, c(at er met legerartikelen j niet meer tegen te concurreren is. j De dump kan niet op tegen de lage i prijzen. Daar komt bij dat de kwaliteit èn de kwantiteit niet te vergeten, sterk is afgenomen De Nato-landen zijn j voorzichtiger geworden met de uit gaven. Het gebeurt vaak genoeg dat 1 Zodra een land de hemel zij ge- j of walkie talkie alleen nog maar prezen niet meer actief oorlog voert worden de dumpverkonen minder. Verkopen zoals Je ze tien, vijftien jaar terug zag vind je niet meer. Als straks Amerika eindelijk eens ophoudt in Vietnam dan komt er wel weer wat los. Maar ik zie er van komen dat de hele dump-han del zal verdwijnen als de ontwikke ling naar meer internationaal be grip, zeg maar vrede, zich voort zal zetten is het gedaan met de zaken. Alhoewel je dan misschien een an dere handel zal krijgen. Technische toestanden, zoals meetapparatuur bijvoorbeeld, zal dan zijn weg vin den naar de ontwikkelingslanden. Die mensen zijn blij met datgene wat hier door vernuftige Japanse apparaten is achterhaald. Misschien krijg Je hier dan een boterham in het verkopen van helicopters en vliegtuigjes. Niemand kan zeggen waar we naar toe gaan. Volgens Pierre Beeckam. een der grootste Belgische dumphandelaren zijn er op de hele wereld niet meer dan 1350 dumpinkopers. Lou Lap betwijfelt dat getal sterk. „Ik ken sowieso al honderd opko- pertjes. Er staat nergens geregi streerd wie er dump kopen. Natuur lijk zal er wel eens een intekenlijst zijn geweest waar 1350 namen op voor kwamen. Maar ik vraag me af hoe die Belg aan dat cijfer komt". Dezelfde Belg zegt ook dat het Amerikaanse leger in Duitsland per jaar voor 70 miljoen dollar aan nieuwwaarde verkoopt. „Dat kan best, zegt Lap', „dat gaat van de hand voor zeg maar 1/6 van de prijs, dat is dus grofweg 11V2 miljoen, dat lijkt veel maar ik ge loof dat het wel klopt". Zoutarme melk van Nutricia.éS^l 'r iwgSJ Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervonn of vloeibaar i In Beek bij Nijmegen opende 1 derden kinderen met vlaggetjes Prinses Margriet gistermiddag in de hand en eestmutsen op het I het verpleeghuis 'Kalorama' Hon- I hoofd verwelkomden de prinses. Drie miljoen De totale omzet van de Nederlandse handelaren ligt volgens Lou Lap in de buurt van de drie a vier miljoen gulden. En dan is het nog een schatting die aan de hoge kant is. „Het lijkt veel, maar het is niks", zegt hij. De dump die er in Nederland nog te koop is komt voor een groot deel uit Engeland, het enige land waar volgens Lap nog overproduktie is. Verder is Frankrijk een goede leve rancier alhoewel de kwaliteit nog wel eens te wensen over lijkt te la ten. UJVERTENTIE rgelegenheid heeft U bij tor de deur. Of op een afstand, v. d. Werf- Oude Rijn, Kaasmarkt, minuten Hooigr. (Ir. Istraat) Oude Vest en lacht 1 Lichtfabrieken ut de moeite om onze ilectie en de beste nier- te zien. aditie is „altijd voor geen valse leuze „van voor zoveel" maar het jaar „voor zoveel". En jk-standing als echte en Horlogers. Onze leliers onderstrepen dit hte vakservice te bie- et er uw voordeel mee. sieraden, verlovings horloges, klokken, cas- Verzilverde geschenk - tikelen, briljaont.' De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger d. WATER hrlemmerstraal 181 Door Henk Ruigrok Toen, bij het begin van wat men later het welvaartstijdperk zou gaan noemen, kwam er een lichte kente ring in, om te beginnen, de leger- kledingsector. Het waren voorname lijk arbeiders, veel bouwvakmensen, die nog wel het militaire jack en broek afnamen. Op het kleding-ver- tende werk was zo'n broek van een paar gulden een dankbaar kleding stuk. De mensen die vlak na de oorlog dergelijke kleding kochten wilden niet langer in een broek lo pen „waar een ander had ingeze ten," ook al was de soldatenbroek brandnieuw. Hoe is het nu, 26 jaar na wereld oorlog nummer twee, gesteld met de militaire dumpverkoop. Lou Lap Om dat aan de weet te komen is men aangewezen op de nog weinige grote mannen in de dumphandel. Eén van hen is Lou Lap, eigenaar Van zeven goed lopende dumpzaken in Nederland. Maar wie wel eens bij Lap is binnengestapt heeft zelf I kunnen constateren dat hij welis waar militaire bullen verkoopt, maar dat het overgrote deel van zijn collectie goederen uit de zoge- l naamde burger-sector afkomstig is. In iedere samenleving bestaan een aantal ficties, afspraken, waar aan ieder in zijn hart wel een twij- I lelt, maar waar toch aan wordt vast- 1 gehouden, dikwijls bij gebrek aan be- j ter. 1 Eén van die ficties is dat de recht- spraak buiten de politiek staat. In deze opvatting past de rchter louter en alleen de wet toe. Hij is „le bouche de la toi", hij verwoordt wat de wet gever heeft uitgemaakt. Deze leer de trias politica van Montesquieu heeft model gestaan voor een aantal staatsinrichtingen, waarin de drie staatsmachten de uitvoerende, de wetgevende en de rechtsprekende als onafhankelijke, elkaar controle rende machten worden voorgesteld. Hoewel er op dit moment niemand meer zal beweren dat deze schei ding der machten in de praktijk ook opgaat, blijft de leer als een soort ideaal op de achtergrond een rol spelen. Dit bleek bijvoorbeeld bij de be handeling van het wetsvoorstel ter bescherming van het telefoongeheim. Volgens dit wetsvoorstel mag de staat in het belang van de staatsvei ligheid particuliere telefoongesprek ken afluisteren. Sommige kamerleden stelden voor, in navolging tot bijvoor beeld een land als Zweden, deze be voegdheid te laten controleren door de rechter, of een commissie waar van de voorzitter een lid van de rech terlijke macht zou moeten zijn. Er bestond grote weerstand tegen de ze suggestie, met name omdat de trias-leer de scheiding der machten hierdoor in het nauw zou komen. Dit terugvallen op de trais-leer dreigt de werkelijk verhoudingen wel eens te vertroebelen. Zo heeft prof. Crince le Roy hoogleraar staatsrecht in Utrecht gesignaleerd dat aan onze aandacht dreigt te ontsnappen de macht van het ambtenarenapparaat, door hem „de vierde macht" genoemd Door het vasthouden aan de fictie van de drie onafhankelijke machten, dreigt bovendien een stuk werkelijk- j heid te worden miskend, n.l. het po- litieke aspect van het rechterswerk. GROTE ROL Dit aspect speelt in een snel ver anderende samenleving waar de wet- geving noodgedwongen achterloopt j een veel grotere rol dan in de betrek- kelijk statische samenleving van voor de tweede wereldoorlog. Boven- j dien kenmerkt onze samenleving zich door het naast elkaar bestaan van een veelvoud van opvattingen, zodat I de wetgeving niet meer dan een raam kan geven, waar de rech ter met behulp van begrippen als goede trouw en billijkheid in moet Door juridische medewerkster werken. Toch deed ook vroeger de, rechter wel uitspraken met belangrij ke politieke consequenties. Door een arrest van de Hoge Raad van 1880 werd echtscheiding op verzoek van beide echtgenoten moelijk. Het wets voorstel hierover is nu dus bijna een eeuw later) in behandeling. Vooral in het kort geding wordt de rechter steeds vaker met brandende actuele problemen geconfronteerd. Zo moest de president van de Haag se rechtbank onlangs het subsidiebe leid van Buitenlandse Zaken en CRM beoordelen, waardoor het con gres over anti-kolonialisme benadeeld was. De president, mr. Slotemaker, oordeelde dat de inhouding van de toegezegde subsidie rechtmatig was. Een voor arbeidsrust belangrijk ar rest werd in februari gewezen dooi de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. Reuder. aan wie het conflict tussen Rotterdamse sle pers en hun bazen werd voorgelegd. Mr. Reuder gelastte een afkoelingspe riode van een maand. Op de een na laatste dag van deze maand bereik ten de partijen een akkoord. Politieke „hot stuff", vooral nu een wetsvoor stel over dit stakingsrecht aanhan gig is waarin géén afkoelingsperiode is opgenomen. Een misser waar met j name het Nederlands Christe-1 lijk Werkgeversverbond grote bezwa ren tegen heeft. Vlak daarvoor diende het kort ge ding waarin de regering de vervoers- bonden op straffe van een dwangsom een dreigende één-uursstaking wilde verbieden. De president van de Haagse rechtbank oordeelde de aan gezegde staking onrechtmatig en de ze ging dan ook niet door. Het sta kingsrecht is typisch „rechtersrecht" Maar ook in het strafrecht heeft de rechter ruimte om een „beleid" te voeren, Binnen het algemeen mi nimum van 1 dag en het per misdrijf bepaalde maximum kan hij „zijn gang gaan". Hij kan bijvoorbeeld volstaan met het opleggen van een symboli sche boete. De rechter zal dit voor al doen bij delicten die op de nomi natie staan om uit het wetboek van strafrecht te worden geschrapt. Zo is onlangs de strafbaarheid van de verkoop van voorbehoedmiddelen ver vallen. Voordat het zo ver is, bestaat er een periode van onzekerheid (zo als nu b.v. met betrekking tot abor tus) waarin de rechter een beleid kan en moet voeren, wil de rechtspraak voor het publiek enigszins geloof waardig overkomen. Een groot bezwaar van de fictie, van de trias -eer-de scheiding der machten is, dat dit politieke as pect van het rechterswerk, wordt ver doezeld. Hierdoor wordt er met na me in de opleiding van rechters geen aandacht aan besteed. Het gevolg is dat iedere rechter naar eigen gewe ten te werk gaat. Prof. Enschedé wijst in zijn brcohure „strafrecht en politiek" op het gevaar dat de rech ter zich bij de interpretatie van de wet door zijn eigen waardeoordelen, en overtuigingen zal laten leiden, on der de fictie dat deze „algemeen gel dend zijn". Doordat het selectie-systeem van dit moment, waarbij de rechters, zelf bepalen wie zij „er bij" willen hebben, een zekere eenvormig heid van opvattingen binnen de rechterlijke macht in de hand werkt, wordt deze fictie: mijn oordeel als rechter, is algemeen aanvaard, nog versterkt. De Rotterdamse hoogleraar J. Ter Heide heeft in zijn intreerede eind vorig jaar, getiteld „de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht", scherp stelling genomen tegen de wij ze van selectie en opleiding van de Nederlandse rechter. „Echte onaf hankelijkheid is niet alleen politieke onafhankelijkheid, maar ook onaf hankelijkheid van de wet en de co des van de magistratuur". In de training van de rechter kan dit gevaar van zelfprojectie van de rechter in zijn vonnissen onderkend worden en door bepaalde technieken worden geneutraliseerd. Een selectie van de leden van de rechterlijke macht, door een onafhankelijk or gaan. bestaande uit deskundi gen. aan de hand van een aantal dui delijk geformuleerde criteria, zou, al dus Ter Heide, de feitelijke onafhan kelijkheid van de rechterlijke macht ten goede komen. De haringvloot zal dit Jaar pas op zaterdag 29 mei mogen uitvaren. De donderdag daarna op 3 Juni zullen de vissers pas hun eerste Hol landse „nieuwe" mogen aanvoeren. Na urenlange discussies heeft het be stuur van het produktschap voor vis en visprodukten dit gistermiddag tij dens een openbare vergadering beslo ten. Achtergrond van dit besluit is de voor dit jaar getroffen internationa le regeling ter bescherming van de haringstand op de Noordzee. Het voorstel aan het produktschap kwam van de redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij. Een lid van deze vereniging, de rederij Kwakkelstein, was het echter niet met dit voorstel eens. Per telex had de rederij gedreigd het produktschap aansprakelijk te zullen stellen voor I eventuele verliezen die uit een der- 1 j gelijke regeling zouden voortvloeien, j De protesterende rederij voerde als I argument aan 'dat zij reeds rege lingen met schippers en bemannin gen had getroffen en dat deze nu in gevaar zouden komen. Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten was ech ter van mening dat de opzet van de rederij lijnrecht in strijd is met de hedoeling van de harmgteeltregelin- gen van dit Jaar. Na een lange dis cussie ging het bestuur daarom toch met het voorstel van de reders vereniging mee. Het uitvaren naar de haringgebie- den buiten de Noordzee en naar het Skagerak tot op heden toegestaan van 15 mei af is dit Jaar pas toe gestaan van 24 mei af. Vlaggetjesdag zal dit Jaar op za terdag 22 mei worden gehouden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse zeevisserij dat de Noordzee-haringvloot pas een week later na dit vlaggenfeest zal uitvaren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17