herhaal over harsdamp uit de lucht gegrepen Familie Espeet begon edelsteenslijperij lennen en sparren )ok dennebossen zuiveren de lucht Rijnsburg veilt de meeste tulpen Scientologie (2) OAü 7 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 ZWOLLE (GPD) Ruim zestig procent van ons vader- ndse bos bestaat uit zuiver naaldhoutbos, overwegend den- en en sparren in enkele soorten. Zuiver loofbos brengt het iet verder dan even boven de tien procent van het totale ederlandse bosareaal, De rest bestaat uit gemengd bos (waarin ook weer dennen n sparren, samen met andere houtsoorten) en verder uit arkachtige bebossing, uit hakhout, grienden en zogenaamde nvolwaardige bosgrond, waarmee ondermeer sommige zand- ïrstuivingen en heidevelden worden bedoeld, die ten dele oor vliegdennen zijn begroeid. In Nederland worden verschillende soorten dennen- en >arrensoorten voor bosaanplant gebruikt en daarnaast la- ixen, die in de winter hun (zachte) naalden verliezen. Van e dennensoorten in Nederland is overheersend de grove den ebruikt. Zoals bekend kan men het verschil tussen spar en den aan de lengte van de naalden en aan het feit dat naalden bij de echte dennen (pinus) in pakjes van twee, of vier in de takken vastzitten. Bij de sparren (waarvan naalden prikken) zitten die naalden stuk voor stuk los elkaar in de tak. Bij de larix zitten de naalden in bun van drie. Er is een naaldhout die in sommige bossen nogal veel veel ls aangeplant, waarbij men zich kan vergissen. Dat zijn de rechtopgaande, fris-groene Douglas-dennen, waarvan de takken fraai omlaag hangen. Bij deze dennen, die van een apart geslacht zijn (pseudo tsuga) zitten de half lange en zachte naalden apart ingeplant, evenals bij de spar De Douglasden valt in goede jaren op door de bijzonder geschulpt lichtbruine kegels. zaró achryaen aanleiding van het verslag LD van 4 mei en het ingezon- stuk van 5 mei willen wij graag olgende opmerkingen maken, lentologen beweren dat de elek- he weerstand van een dode man vrouw bedraagt 5000 i. resp. 12.500 Ohm, maar dat van een mens die leeft zijn onderbewustzijn" kan va- tussen 500 en 1.000.000 (een Ohm. Voorts zeggen zij dat van een gelukkig mens is dan die van een ongelukkige, ht de waarde van de weerstand verklappen kan van allerlei ge iten en emoties. Met gebruik van door hen gebouwd wonderinstru- t zou men deze weerstand kun- meten en daardoor allerlei psy- stoornissen kunnen opheffen en door gelukki- vervangen, wij beiden haast dagelijks weerstandsmeters werken hoor- wij dit verbaasd aan, want: er iets van waar. In werkelijkheid weerstand van het menselijk 11- wn een paar honderd Ohm. Daar- feomt nog de weerstand van de die sterk afhangt van de en grootte van het op lak waarmee men de elektrode bet instrument vasthoudt. Om- de proefpersonen de elektroden bakjes) met hun handen moeten aanknijpen, kan men om bo vengenoemde reden en door trillingen in de handen elke gewenste weer stand of weerstandsverandering waarnemen. Hun instrument is een willekeurig gebalanceerde Wheatstone-brug, zo danig uitgevoerd dat de weerstands variaties willekeurig grote meteruit slagen kunnen geven. Cijfers op de meetschaal ontbreken, zodat men niet eens kan nagaan hoe groot de variaties werkelijk zijn. Geen enkel verband met emoties, gedachten of psychische stoornissen van de proef persoon is dan ook te vinden. Deze wóndermeter van de sciento- logen is dus niets anders dan een bijzonder dure en tegelijk bijzonder slecht uitgevoerde weerstandsmeter. Niet alleen denken we dat, we heb ben maandagavond aangeboden om het te bewijzen en hun E-meter met onze gewone weerstandsmeters te vergelijken. Veelzeggend genoeg werd dit geweigerd. Op al deze bezwaren en nog vele andere gaat de heer Vriens niet in, evenmin als de heer Rossie dat deed. Wij echter kunnen er niet van on der de indruk zijn dat de heer Vriens na een half Jaar scientologie (en dik duizend gulden armer) bij zichzelf vooruitgang ziet in het con fronteren, communiceren en concen treren. Ons aanbod om te laten zien dat de E-meter inderdaad zo werkt geldt nog steeds. Zolang de scientologen dit blijven ontwijken moeten wij staande houden: Men zij op zijn hoe de voor scientologie en de E-meter! Nikolos Spatharakis Drs. Peter Das Leiden. ZWOLLE (GPD) „Een groot dennenbos van omstreeks driehonderd hectare brengt op warmere dagen tengevolge van harsafscheiding een even grote luchtvervuiling teweeg als een hoogovenbedrijf". Ziedaar een uitspraak van de socioloog van de Friese maatschappij voor Landbouw, drs. A. A. Jaarsma, die hiermee enkele maanden geleden nagenoeg de hele lande lijke pers haalde. De uitspraak moet een lichte schok hebben veroorzaakt bij een groot deel van de bevolking, want een niet onbelangrijk deel van het Nederlandse publiek zoekt in de va kanties en tijdens de weekeinden de 280.000 hectaren vaderlands bos op met het doel er de longen vol frisse boslucht te pompen en bovendien staan nagenoeg al onze sanatoria in bosrijke gebieden ook in dennenbos sen. Drs. Jaarsma moet derhalve wel een gegronde reden hebben gehad om op die manier de banvloek over onze naaldhoutbossen uit te spreken, zou men zeggen, maar die heeft hij nu juist niet gehad. Hij heeft een re de gehouden in Wolvega, waar de plannen werden besproken om enke le vroeger op het water veroverde polders in Friesland weer onder wa ter te zetten, omdat de recreatie meer blijkt op te brengen dan de landbouw daar en toen kwam een snuggere agrariër op het idee de landerijen niet onder water te zetten, maar te bebossen, want per slot brengt hout op den duur geld op voor de grondeigenaar. Op die vraag lanceerde drs. Jaarsma zijn beden kingen tegen dennenbossen. Picknicken Hij had het beter niet kunnen doen want zijn bewering slaat voorzover thans bekend nergens op. Eenmaal aan de tand gevoeld zei de socio loog dat hij die uitspraak een jaar of zes geleden eens had gelezen in het Amerikaanse weekblad Time en hij zei zich de details van het stuk niet meer te kunnen herinneren. Daarmee kwam zijn geruchtma kende bewering op losse schroeven te staan, want wat misschien onder extreme omstandigheden in Amerika opgaat, behoeft niet te gelden voor ons Nederlandse zeeklimaat, maar daar was drs. Jaarsma intussen zelf al achter gekomen en op het ogen blik krijgt men de indruk dat hij lie ver zijn tong had afgebeten dan een voor negentig procent vergeten arti kel aan te halen. Maar goed, het is gezegd, het pu bliek heeft het gelezen en nu heeft dat publiek recht op een nadere ver klaring. Want ga Je nou vanuit bij voorbeeld het Botlekgebied naar de Veluwe om je longen te zuiveren of kun je net zo goed tegen de Hoog ovens bij IJmuiden aan gaan zitten picknicken. Dat is de vraag, waar mee men zich na de uitlating van drs. Jaarsma zou kunnen bezighou den. Sabatoria De rijksoverheid is al jaren druk doende antwoord op die vraag te ge ven op velerlei manieren. Er wordt wetenschappelijk naarstig gezocht wat bossen nu precies doen op het gebied van de milieu-zuivering aan de rand van grote industriegebieden en men is al ver genoeg om er van uit te gaan dat er langs onze indu striegebieden grote stroken bos moe ten komen, mede omdat bos in staat is kwalijke stoffen uit de lucht te nemen en te zuiveren. Dat wisten we eigenlijk al heel lang, want omdat het zogenoemde microklimaat in een bos veel zuiver der is dan elders, hebben we onze sanatoria en vakantiekolonies voor ziekelijke kinderen in bosrijke stre ken gebouwd en de medici die dat hebben bevorderd, zijn ook niet gek. Sterker nog: de overheid is van plan subsidies te verlenen op de aan plant van bomen op landbouwgron den en boseigenaren worden, zoal niet verplicht, dan toch door gelde lijke tegemoetkomingen aangemoe digd om plekken, waar hout ten be hoeve van de produktie is gekapt, op nieuw in te planten met bomen. Er moet dus meer bos komen in Neder land en meer bos betekent voor een belangrijk deel: meer dennebos. Of in elk geval naaldhoutbos, want het mogen ook sparren, Douglasden- nen of larixen zijn. Want in Neder land zijn we nog wel zo economisch ingesteld dat we (met uitzondering van in Oostelijk en in de toekomst ook Zuidelijk Flevoland) onze goede landbouwgronden niet op gaan of feren om er eiken of andere lang zaam groeiende loofhoutsoorten in te planten. Nee, we blijven bij voorkeur de ar mere gronden gebruiken voor bebos sing en die gronden geven in het al gemeen aan naaldhout de kans om redelijk snel te kunnen groeien. Per slot hebben we ook hout nodig voor ondermeer onze papierindustrie en in bijna de gehele wereld is op het ogenblik meer industriehout nodig dan we hebben. Meer bos dus, en dan snel groeiend bos zowel voor de indu strie als voor onze longen. Lucht happen Jawel, ook voor onze longen, want de hoofdingenieur-directeur van Staatsbosbeheer in Overijssel, ir. J. L. F. Overbeek, vertelt dat de hele Nederlandse bosbouwwereld 't ver haaltje van drs. Jaarsma naar 't rijk der fabelen verwijst. Op de lagere school hebben we 't al geleerd, ^bla deren verstaan de kunst om koolzuur om te zetten in zuurstof en zodra we geen groen meer hebben lopen we di rect tevergeefs naar lucht te happen. Nu zijn de naalden in onze dennen bossen dan wel veel kleiner dan de bladeren van loofbomen, maar den nen hebben veel meer bladeren, en daarom is het effect hetzelfde. En dat met die harsdampen van drs. Jaarsma dan? Staatsbosbeheer haalt er de schouders voor op. Behalve de spaarzaam voorkomende zeedennen is er in heel Nederland geen enkele naaldhoutsoort, waaruit hars zou kunnen worden gefabriceerd. Daar voor moeten we op z'n minst naar Frankrijk, naar Les Landes. Meer bos Het bosbouwpr oef station in Wage- ningen zegt het verhaaltje over luchtverontreinigende harsdampen boven dennenbossen, zoals drs. Jaars ma het heeft gezegd, onbegrijpelijk te vinden, ook voor Amerika. Bos, ook dennebos, produceert wel een greintje zwavel en een spoortje fluor, maar dat is nauwelijks aan te tonen, en daar staat dan tegenover de natuur lijke reiniging van de lucht door bos. Men zal dan ook in Nederland, on danks het verontrustende bericht van de Friese drs. Jaarsma, wel doorgaan met een intensievere bebossing. De laatste jaren is, mede door royale bosaanplant in Oostelijk Flevoland, het Nederlandse bosareaal gestegen van 7 tot 8,4 procent van de totale oppervlakte van ons land. In het ka der van een studiekring is de Nederlandse Bosbouwvereniging on langs tot de conclusie gekomen dat het technisch gezien geen probleem op zal leveren om de Nederlandse op pervlakte bos <280.000 ha groot) uit te breiden met 100.000 hectare. Dat zal dan voor 'n belangrijk deel weer den nen- of sparrenbos moeten worden, omdat men er het eerst toe over zal gaan de armere landbouwgronden te bebossen. In de wat verdere toekomst dus misschien 'n wat grotere mogelijk heid om zich in Nederlands bos te recreëren in, volgens wetenschappe lijk onderzoek vastgesteld, zuivere, of in elk geval door de invloed van ook dennebomen, gezuiverde lucht. DEN HAAG/LEIDEN De coop veiling HBG in Lisse is over de in zinking van 1969 heen, zo blijkt uit de statistiek siergewassen 1970 welke onlangs door het Produktschap vooi Siergewassen werd gepubliceerd. In 1968 had deze veiling een omzet van f 3.128.000,- aan snijbloemen, in 1969 was het gezakt naar f 2.796.000. Vo rig jaar, met het jubileum in zicht, is dat flink veranderd en werd een aandeel van 111% op de markt ver overd, in geld betekent dat f 4.339.000. De veiling Flora in Rijnsburg boek te een veelvoud van deze bedragen. In 1968 "ging er voor f 40.609.000 langs de klok, in het afgelopen jaar was dat maar liefst f 58.884.000, waarmee Rijnsburg 14,8% van de markt in handen heeft. Flora heeft de grootste omzet in tulpen van alle Nederlandse veilingen, bij elkaar ging er in Rijnsburg 50.7% van alle tulpen door de veiling: 149.367.000 stuks. Het aantal geregistreerde kwekers loopt terug, zo valt er te lezen ult- de statistieken. In 1967 waren er 11.778 kwekers van bloembollen, in 1970 nog maar 10.936. Het aantal kwekers van bloemen en planten liep terug van 15.729 in 1967 tot 14.894 in het vorig jaar. Opvallend is de groei van het aantal expor teurs van bloemkwekerijprodukten. In 1967 werden er 1263 geteld, vorig Jaar maar liefst 2097. Het Produktschap had een totaal aan inkomsten in het Jaar 1969 van f 28.680.652,80, de begroting voor 1971 gaat van dit zelfde bedrag uit. Hiervan is f 78.000 voor de voorzit ter bestemd (inclusief sociale voor zieningen) en bijna drie miljoen voor het personeel. Verder wordt er „ge reisd en verbleven" voor een ton, de mechanische administratie kost het lieve bedrag van f 650.000. Opge voerd wordt verder f 300.000 voor marktonderzoek, terwijl er 23 mil joen wordt overgeboekt naar de di verse financieringsfondsen. Wethouder mr. A. J. Dankel- man heeft gistermiddag in Den Haag de modernste autovernieti- gingsinstallatie van Nederland in gebruik genomen. Deze machine die vier miljoen gulden kost is in staat in één uur ongeveer 100 au~ towrakken volkomen aan duizen den kleine stukjes „schoon" schroot te slaan. De ingebruikne ming werd gisteren onder meer bijgewoond door burgemeester Staab van Wassenaar en burge meester Wegstapel van Zoeter- meer. DEN HAAG (ANP) Over een eventuele aanvulling van het thans voor het streekvervoer beschikbaar gestelde subsidiebedrag zal worden beslist, wanneer er meer duidelijk heid bestaat over de loonkosten-ont wikkeling in het tweede halfjaar van 1971. Staatssecretaris M. J. Keijzer (ver keer en Waterstaat) heeft dit giste ren aan de Tweede Kamer meege deeld. Hij acht het totaal van de ver strekte subsidie (f 40 miljoen) ..voor alsnog toereikend" om een wezenlij ke aantasting van het voorzienings niveau in het streekvervoer te voor komen". SOEST (GPD) „Kijk eens hoe mooi", zegt de heer Bert Espeet als zijn zaagmachine een plak aflevert van een kolos van een Braziliaanse agaat. „Dit is landschaps-agaat". In zijn handen een schijf oergesteente, verstilde schoonheid van mil joenen jaren oud. „Hier, twee barstjes van een aardbeving." De man, die 30 jaar lang uit alle delen van de wereld levensmiddelen impor teerde en zich o.m. bezig hield met chocolade-broden uit België en Argentinië heeft zijn n.v. geliquideerd en is een nieuw be drijf begonnen: een sier- en edelsteenslijperij. „Het was een sprong nee, niet Brigitte. De laatste was 14 Jaar gele naar het onbekende naar een an dere arbeid". Uniek wel, want met hem sprongen mee: zijn vrouw Nick, zijn dochter Brigitte (28) haar Engelse echtgenoot Brian, de doch ter Marion (30), zijn zoon Udo (28) en diens a.s. vrouw Greet, en de dochter Irma (26). Allemaal mensen met gouden handjes en aan geboren artisticiteit. Onder het nieuwe huis aan het Kerkpad ZZ 93 (ontworpen dooreen schoonzoon, bij de bouw waren Es peet sr. en Jr. opperlieden) zijn met Zaanse schranderheid en dito netheid atelierruimten geschapen, waarin een voor ons land zeer zeldzaam hand werk wordt beoefend. Edel- en sierstenen worden ge zaagd, verkleind, geslepen en ook ge- faceteerd, om daarna verwerkt te worden tot hangers, armbanden, halskettingen, manchetknopen, rin gen, broches, dasspelden, sierknopen, Ja zelfs wijzerplaten van klokken worden met groot vakmanschap en artisticiteit gemaakt. De heer Espeet en zoon Udo za gen, slijpen en polijsten de stenen, dochter Marion verwerkt de stenen tot sieraden, waarvan 't ontwerp en het smeedwerk (goud en zilver) van Brigitte zijn. Ook boekensteunen en pressepapiers worden door de Es peets gemaakt. Hiervoor nemen zij geodes (gasbellen in de gestolde la va met daarin gevormde kristallen). De ondergrondse winkel, waarin al dit moois is uitgestald, is omgeven door beeldhouwwerken van de heer Espeet, fraaie naaldwerken (wand kleden) van mevrouw Espeet, schil derijen in olieverf en cement, aqua rellen, etsen, pentekeningen en pas tels van moeder Espeet en dochter den kampioenschoonschrijfster Nederland. Zij schildert en tekent en is bo vendien edelsmid. Haar man Brian heeft een wereldnaam als restaura teur van antieke wapens. Irma en Greet maken emailleerwerk op aller lei gebied. En alle machinerieën zijn ontworpen en gemaakt door Udo, de oud-machinist van de koopvaardij. „Zo'n familie-combinatie is uniek", zegt de heer Espeet die van zijn voor tuin 'n Spaanse tuin maakt, met ter rasjes, ruïnes en fonteintjes. Acht Jaar geleden, toen hij nog levensmiddelen importeerde en ver handelde, begon de hobby van het stenen slijpen. „Men had mij gezegd dat er mooie stenen te vinden waren in Idar Oberstein in de Eifel. Ik nieuwsgierig —daarheen en maar zoeken. Ik vond niets, maar op een camping zie ik een jongeman, met een tandenborstel een gekleurde steen goed schoon maken. Het was gelijk raak: hij wist de stenen en had geen vervoer. Ik had vervoer en geen stenen. Dagenlang zijn we op stap geweest. Uit het kei harde basalt heb ik een vijftig kilo steen losgeslagen. Een Jaar daarna ben ik teruggegaan, met goed ge reedschap en toen was de oogst drie honderd kilo". Hij construeerde een inrichting om te zagen, te slijpen en te polijsten. Zoon Udo lachte hem uit en deed het karwei beter. „Volgens een nieuw principe. „Hij denkt veel uit", zegt vader trots en hij laat een hete- luchtmotortje zien, dat zoonlief ont worpen en gemaakt heeft. V^i hobby naar broodwinning is eeifsprong geweest, waarbij de hele familie mee-sprong. „We hebben op niet minder dan zeventig kunst markten in ons land gestaan, om bekendheid te krijgen. Wij repareren hier ook voor Juweliers, die voorheen dit soort reparatiewerk naar Duits land moesten zenden". In plaats van chocolade-broden importeerde de Espeet nu edel- en sierstenen uit de gehele wereld. Stenen, die harder zijn dan staal. Urenlang duurt het voordat 'n sta len cirkelzaag rondom bezet met diamant een plak van de steen le vert. En daarna moeten er nog heel wat uren besteed worden aan 't be werken van de plakken of stukken daarvan. Stukjes steen van miljoen Jaren oud, uit India, Australië, Amerika, Brazilië, Zuid-Afrika en Duitsland gaan door de handel van de Espeets en in die kraakheldere werkplaatsen ervaart men met hoeveel liefde en zorg daaruit sieraden worden ge maakt. „Wij in Nederland weten nauwelijks wat steen is, wij zijn be ter bekend met zand, klei en veen", zegt de heer Espeet, die telkens even verrukt is van de ingegroeide schoon heid van een stukje steen. Behalve zondags, mag iedereen komen kijken, 's morgens en 's middags.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11