!randt zal alles doen om onden in deEEGte krijgen Oe Thant dringt aan op 'top' grote vijf Economie Pakistan in het slop Gruwelijke moord mafia op Sicilië Paul van Vliet Algiers van olie wil prijs verlagen Grootste deel van betogers naar huis impagne tegen Rusland in de VS Jet proces van de vorming van JVest-Europa in kritiek stadium Om te profiteren van internationale dooi Politiefunctionaris neergeschoten In Washington: Door burgeroorlog nu al verbes van meer clan 350 miljoen dollar rdag 6 mei 1971 LEIDSCH DAGBLAD DEN (Reuter, AP, DPA, ANP) Bondskanselier Willy van West-Duitsland heeft plechtig beloofd, dat zijn re- in nauwe samenwerking met Frankrijk en de andere pan de EEG alles zal doen wat in haar vermogen ligt, nd in de EEG te krijgen. zei dit in een toe- ot de Brits-Duitse parlemen- iep in het Britse Lagerhuis zijn aankomst in Londen, zou aanzitten aan een diner ing van het 150-jarig be- jji 't Britse blad „The Guar- istduitse kanselier zal bespre- 'oeren met de Britse premier, Heath, over de vooruitzich- ie in Brussel volgende week indelingen op de toetreding eland tot de EEG. hs Brondt heeft het proces ij vorming van West-Europa }iek stadium bereikt. Het al- [rijkste doel is naar zijn me- geschikte grondslag te leg- gi' politieke samenwerking in ropa opdat Europa met één reken. Hiervoor zou de sche Gemeenschap Enge- lig hebben. Heen zal Engeland profijt van het lidmaatschap ver brandt, „er is zelfs geen re- tematief. De consequenties lukking zijn voor ieder dui- regering zal daarom in ►verleg met Frankrijk en Jdere EEG-genoten alles t in haar macht ligt om dit Europese doel te bereiken". Tijd rede aan het diner zei ïog, dat de tijd dringt bij de ^delingen over Engelands g tot de EEG en dat in de paar v/eken verstandige ant op onopgeloste kwesties vorden gezocht, jetrokkenen moeten bereid iet treffen van schikkingen", andt. jr Heath van Engeland ver- e'dat naar zijn gevoelen de utivan de uitbreiding der EEG was. Deze zou in het bij voeten rusten op vrienschap and en Duitsland en ip tussen Engeland en even hecht als de hui- J ise-Duitse vriendschap, voerde vandaag besprekin- Heath en onderhandelaar na^oor de wijze waarop Frank- het gareel" moet worden In de ogen van Engeland •Duitsland geeft Frankrijk d blijk van aarzeling of En- jvju wel of niet tot de gemeen- 5e oet worden toegelaten. "17u. Voorbehoud er Luns is „onder voorbe- timistisch" over de vooruit van Engelands toetreding. De ndelingen zijn thans in een n d stadium gekomen, maar verre van zeker dat de vol lek óp de Brusselse mara- de zo zeer gewenste door- cl aar een definitieve oplossing uts hebben", zo waarschuwde hij gisteravond op een bijeenkomst, van de „Europa Union" in het Zwit serse Luzern. Vooruitgang Tijdens onderhandelingen op het ni veau van de plaatsvervangers, dins dag en gisteren in Brussel, tussen de EEG en Londen is men het over een aantal zaken eens geworden, die vol gende week, als de ministers weer on derhandelen waarschijnlijk vastgelegd kunnen worden. In de eerste plaats is men een heel eind tot elkaar ge komen voor wat betreft de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Wat .Euratom' betreft is ook ver gaande overeenstemming bereikt. Dë Britten zullen zonder overgangster mijn tot deze gemeenschap kunnen toetreden, al moeten nog wel enkele zaken geregeld worden. Ook op het stuk van de tariefcon tingenten is men gevorderd. Zoals be kend hadden de Britten voor een der tiental produkten tariefcontingenten gevraagd en over elf daarvan is men het vrijwel eens geworden. Van beide zijden was men de me ning toegedaan, dat deze twee dagen de besprekingen zeker succesvol ler geweest zijn dan bij alle onder handelingszittingen, die men dit Jaar op plaatsvervangersniveau heeft ge houden. CHICAGO (Reuter, AFP) Se cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteravond gepleit voor het bijeenroepen van een topconferentie van vijf grote mogendheden met inbegrip van Chi na, omdat zulks een „nieuwe blad zijde in de menselijke geschiedenis" zou kunnen betekenen. In. een toespraak tot de raad voor buitenlandse betrekkingen verklaar de Thant in Chicago dat een topcon ferentie zoals door hem voorgesteld van groot belang zou kunnen zijn voor de beëindiging van de oorlog in Indo-China en doorbreking van de impasse in de kernontwapening. Oe Thant riep China, de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, Enge land en Frankrijk op te profiteren van de huidige dooi in de interna tionale betrekkingen en op het hoog ste niveau met elkaar bijeen te ko men in Genève. Hij verklaarde dat de kernontwa pening waarschijnlijk het centrale thema zou zijn voor een topconfe rentie. maar voegde daaraan toe:. .Niettemin ligt het in de aard der sche bladen over ontspanning met China :od (ap) Een in de En- •1 al verschijnend blad „Mos- ws" schrijft „dat er niets Tin steekt dat de Amerikanen Ïekkingen met China op een peil willen brengen, maar deugt is „dat de Amerikaan- 3de onbetekenende stap in die namelijk het bezoek van leirikaanse tafeltennissers aan J heeft gebruikt voor de la- propaganda van kennelijk issische aard". 0 ington ontkent dit „maar de jj tanse pers heeft het overtui- 1 bewijs geleverd dat het ge- aqet Peking anti-Russische be-» mi heeft". >w News komt over het al- op zaterdag uit maar nu uittreksels van het artikel door het officiële Russische persbu reau Tass verspreid. Prawda houdt zich bezig met de kwestie. Volgens het blad is de door het Pentagon gesteunde anti-Rus sische campagne in de Verenigde Staten bedoeld om een einde te ma ken aan de ontspanning tussen de twee landen en aan de poging om tot een wapenbeperkingsovereen- komst tekomen". Deze „koude bries" komt voorna melijk van de kant van het Ame rikaanse militair-industriële com plex, aldus de Prawda. Generaals en admiraals hebben gemerkt dat po gingen om 't Amerikaanse volk bang te maken door waarschuwingen dat de Sowjet-Unie een aanval op de VS voorbereid „Belachelijk zijn en zeer weinig succes hebben". dingen dat de besprekingen op zul ke conferenties een breed terrein be strijken en veel meer aanroeren dan- wat op een altijd beperkte agenda staat". „Ik geloof stellig dat een samen komst van de staatshoofden of de regeringsleiders of de ministers van Buitenlandse Zaken van de Volks republiek China. Frankrijk, de Sow jet-Unie. de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk van grote in vloed zou zijn op smartelijke nog niet opgeloste kwesties als het con flict Indo-China", aldus de secre taris-generaal. Oe Thant noemde de oorlog in Indo/China de meest onmenselijke uit de geschiedenis en betreurde het feit dat er bij de Vietnam-bespre- kingen in Parijs geen vopruitgang werd geboekt. Hij zei dat de besprekingen een „confrontatie van hardnekkigheid" waren geworden, en niet langer pen gelegenheid waardoor snel een einde kon worden gemaakt aan het lijden van de volkeren in Indo-China. „Ik betreur eveneens dat, meer dan twee Jaar na een stap die des tijds werd begroet als een voorbode van de vrede, het conflict zich heeft uitgebreid tot meer gebieden, en dat, ondanks maatregelen die wor den beschreven als de-escalatie er meer vluchtelingen en meer ver woesting zijn gekomen". Wat betreft het vraagstuk van de krijgsgevangenen zei Oe Thant: „als 6ecretaris-generaal van de Verenig de Naties betreur ik het feit dat on danks mijn vele oproepen zulke ele mentaire rechten als contact van humanitaire organisaties met krijgs gevangen niet worden toegestaan. Mijn hart gaat uit naar de vrou wen, de ouders en de kinderen van de „geïnterneerden die wegkwijnen, duizenden mijlen verwijderd van degenen van wie zij houden". „Evenmin kan ik het gebruik goed keuren van' bepaalde technieken die miljoenen onschuldige en weer loze mensen hebben verminkt, uit hun huizen verdreven en dakloos gemaakt. Het is waar, de oorlog in Indo-China is de meest onmenselij ke uit de geschiedenis". „Deze oorlog wordt gevoerd uit naam van bepaalde beginselen die, zoals ik reeds vele malen heb ge zegd, de strijdende partijen zelf elke dag schenden. Het schiereiland is de plaats geworden waar Oost en West zich tegenover elkaar hebben opge steld, met totale minachting voor de culturele waarden en de traditione le ethos van de volkeren in het betrokken gebied. Oe Thant zei van mening te zijn dat als China zowel als andere lan den, die nu het lidmaatschap van de Verenigde Naties wordt ontzegd, lid van de volkerenorganisatie zijn ge worden de landen van Indo-China zouden kunnen worden geholpen door de instrumenten die de Ver enigde Naties heeft ontwikkeld voor het oplossen of voorkomen van cri- CHICOUTIMI De grond verschuiving die dinsdagavond het Canadese mijndorp St. Jean de Vianney trof, heeft naar tot dusver bekend is, 33 doden geëist, onder wie 25 kinderen. 65 mensen konden gered worden. Politie, militairen en burgers waren gisteren nog steeds koorts achtig aan het zoeken tussen de wrakstukken en resten van dertig huizen, twee auto's en een bus. die doenmoddermassa's in een 60 meter diep ravijn geveegd zijn. Naar men vermoedt is de grond verschuiving veroorzaakt door zware regenval en door dooi. St. Jean de Vianney is een dorp van 2000 inwoners dat ten noor den van de stad^Quebec aan de rivier de Saquenay ligt. Door de aardverschuiving ontstond een gat van enkele honderden meters doorsnee en zestig meter diep dat ongeveer dertig huizen geheel verzwolg. komt VRIJDAG 7 MEI in de LEIDSE SCHOUWBURG. (Van onze correspondent) PALERMO In Palermo op Si cilië is een gruwelijke mafia-moord gepleegd. Dr. Pietro Scaglione, hoofd-procureur der republiek voor de provincie Palermo (de op één na hoogste magistraat van Sicilië) is gisterochtend even voor 11 uur mid den in de stad, terwijl hij op weg was naar het paleis van Justitie, door bandieten, gewapend met mitrailleur en pistolen, vermoord. Ook de chauf feur van de regeringsauto die tot.z'n beschikking stond, werd zwaar ge wond en is op weg naar het zieken huis overleden. Dr. Scaglione was 65 Jaar oud en geboortig uit een plaatsje in de om geving van Palermo. Het was bekend dat de magistraat iedere ochtend eerst naar de begraafplaats ging om daar bloemen te brengen en te bid den op het graf van zijn vrouw. Van daar begaf hij zich dan, steeds langs dezelfde weg, naar het paleis van Justitie. De bandieten hebben hem kennelijk opgewacht. In de smalle Via Cipressi werd hij door 'n passe rende auto tegen het trottoir ge duwd en gedwongen te stoppen. Op datzelfde ogenblik werden uit de an dere auto tal van schoten gelost. Beide slachtoffers zijn door verschil lende kogels geraakt en het aantal gevonden patroonhulzen bedraagt meer dan dertig. Ontsnapping Dr Scaglione werd in de laatste maanden fel aangevallen in verband met de ontsnapping van een zeer ge vaarlijke mafia-leider, Luciano Lig- gio. Hij kreeg toestemming zich te laten opnemen in een vermaarde kli niek in Rome, waar hij onder politie toezicht stond. Toch is het hem ge lukt uit die kliniek te ontsnappen. Dr Scaglione werd kortgeleden be noemd tot procureur-generaal voor de provincie Lecce. Over enkele da gen zou hij naar zijn nieuwe stand plaats zijn vertrokken. Hij was op de hoogte van zeer veel geheimen van de mafia en werd dus in die kringen als een uiterst gevaarlijk man beschouwd. Juist die over plaatsing naar het vasteland, naar Lecce, hetgeen inhield dat hij vrijer zou kunnen spreken dan op ALGIERS :AFP) Volgens het semi-officiële Algerijnse dagblad „El Moedjahid" zou Algerije verlaging van de olieprijs in overweging willen nemen. De Franse oliemaatschap pijen moeten thans 2,95 dollar per barrel betalen. Dit is nl. één van de voornaamste punten van het olie conflict tussen de twee landen dat onlangs een hoogtepunt vond in een orpoep van de zijde der Franse oliemaatschappijen voor een wereld boycot van Algerijnse ruwe olie. „El Moudjahid' 'voegt hieraan toe dat in ieder geval in beginsel over eenstemming moet zijn bereikt over twee punten: 1. Betaling van achterstallige belas blad is Algerije bereid de oliemaat schappijen meer tijd te geven om aan hun verplichtingen te voldoen. 2. Het investeringsprogramma van de nieuwe Algerijns-Franse maat schappijen. Deze plannen moeten volgens „El Moudjahid" worden be sproken aan de hand 'van techni sche gegevens. Het dagblad schrijft verder dat deze voorstellen zijn gedaan toen functionarissen van Franse maat schappijen onlangs een ontmoeting hadden met hun Algerijnse collega's. De ondernemingen, zo schrijft „El Moudjahid", hebben echter de voor keur gegeven aan .manoeuvres, tingen. Volgens het Algerijnse dag- intriges en uitoefening van druk". Sicilië raadzaam is zal wel aan leiding zijn geweest tot het door de mafia uitgesproken doodvonnis. Het geval herinnert sterk aan de moord enkele Jaren geleden op de hoofdcommissaris van politie van Agrigento, dr. Tandoy, een moord die nooit helemaal is opgehelderd. Ook Tandoy stond op het punt het eiland te verlaten. WASHINGTON (RTR) Onge veer 3000 anti-oorlogsdemonstranten hebben gisteren een mars van het Kapitool naar het Congresgebouw in Washington gemaakt. Zij wilden op de leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden een beroep doen een "vredesverdrag met Vietnam" te tekenen. Dit ver drag voorziet in de terugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam en de vrijlating van politieke gevangenen in Vietnam. De meeste demonstranten hadden na twee dagen van straatgevechten met de politie geen zin meer in een nieuwe confrontatie. Het grootste deel van de vele duizenden betogers heeft inmiddels de terugreis naar huis al aanvaard. Voor het begin van de mars naar 't Congres kwamen de Jonge demon stranten op een massabijeenkomst tot de conclusie dat zij met te wei nigen waren om de Congres-gebou wen van de buitenwereld af te slui ten. Besloten werd in drie groepen naar het Congresgebouw, die bij wij ze van voorzorgsmaatregel voor het publiek was afgesloten, op te trek ken. De tocht verliep zonder inciden ten. Er was minder politie op de been dan de beide vorige dagen. Het hof van beroep in Washing ton heeft bepaald dat de demonstran ten die maandag zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld, waren gearresteerd, onmiddellijk vrij te la ten. Van de 7000 arrestanten van maandag zitten er nog 300 vast. Po litiecommissaris Jerry Wilson had zijn manschappen opdracht zonder de formaliteiten in acht te nemen tot arrestatie over te gaan. Op de trappen van het Kapitool wer den woensdag ongeveer duizend be togers gearresteerd. Het totale aan tal arrestaties van de afgelopen drie dagen liep daarmee op tot bijna 11.000. In College park vlakbij Washington heeft de politie gisteravond traan gas gebruikt om circa 5000 studenten van de universiteit van Maryland te verspreiden die de verkeersweg nr 1 wilden versperren. Drie agenten werden gewond. Daar werden 29 ar restaties verricht. KARATSJI (AP) Een geheim rapport van de Pakistaanse regering over de situatie in Oost-Pakistan is in tegenspraak met de herhaalde be weringen van het militaire regime dat de toestand in Oost-Pakistan weer normaal wordt. Dit hebben wel ingelichte zegslieden woensdag in Karatsji verklaard. Economen die meegewerkt hebben aan de opstelling van het rappe t schatten dat Pakistan door de bur geroorlog al meer dan 350 miljoen gulden op de uitvoer heeft verloren Details van het niet voor publi catie bestemde rapport kwamen aan bet lioht doordat economen bekend maakten dat de Pakistaanse centra'e ADVERTENTIE bank heeft verklaard dat de vrij be schikbare reserves aan buitenlandse valuta van de bank in december ne gatief waren een maand na de algemene verkiezingen en midden april een negatief saldo vertoonden van 70 miljoen gulden- Economen van de centrale bank en andere regeringsambtenaren hebben in Oost-Pakistan 12 dagen materiaal verzameld voor hun rapport. De economie van Oost-Pakistan waarop de Pakistaanse export drijft kan volgens het rapport alleen weer op de been worden gebracht als het leger erin slaagt orde en rust te herstellen en de verbindingen op te bouwen die zij verbraken Personeel In tegenstelling aan wat de re gering heeft gezegd dat de in dustrie in Oost-Pakistan de produk- tie heeft hervat toont het rapport zich gealarmeerd door het volledig ontbreken van hoger personeel in net bedrijfsleven en de overheidsbureaus. Economische ontwikkeling zal in deze situatie onmogelijk zijn. aldus het rapport. Volgens het rapport Zal het maanden duren voor het spoorweg verkeer is hersteld. Een groot deel van het materieel en de rails zijn vernield. Volgens het rapport zouden minstens 1500 bussen naar Oost-Pakistan moeten kotner. wil men het vervoer weer enigszins op gang brengen In het rappori wordt verder aanbevolen minstens 50 grote veerponten naar Oost-Paki stan te zenden voor het onderhoud der verbindingen in de rivierenrijke Ganges-delta. Hoeveel schade er in Oost-Pakistan Is aangericht en hoeveel er nodig is voor het herstel wordt in het rap port niet gezegd. Het blijkt dat, afgezien van de spoorwegen, de nutsinstallaties en fabrieken geen belangrijke schade hebben geleden. De installaties op de aardgasvel den zijn onbeschadigd, maar de dis tributie stagneert ten gevolge ven tekort aan bedieningspersoneel. De regering van Pakistan heeft voorlopig de betaling van interna tionale schulden voor zes maanden geschorst wegens het gebrek aan bui tenlandse valuta. India De Indiase regering heeft Pakistan er weer van beschuldigd onvoldoen de maatregelen te treffen ter voor koming van „gevaarlijke incidenten" langs de grens met India en Oost- Pakistan. In een nota zegt het dat een groot aantal slachtoffers is gevallen bU een inval van het Pakistaanse leger in Radhikapoer in West-Bengal *n. ongeveer 300 kilometer ten noorden van Calcutta. De inval heeft zater dag plaatsgevonden. Verdere inci denten zijn niet genoemd. Bij vorige incidenten zijn volgens Indiase no ta's 41 Indiase burgers gedood of ge wond.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9