Tweemaal zoveel mist voor de kust Bouwstaking wordt groter DS '70 BEREID OM VERDER TE PRATEN Mogelijk fluor in de suiker VAN ACTIE VERWACHTEN: Nieuwe ervaring in pijproken Royal Niemeyer ELEKTRICITEITSCENTRALE MAASVLAKTE: 4 oplichten voor vele miljoenen Verdachte militair steelt kleding Voorzitter K.v.K. weer looneontrole B/ack&Decken laat u 40,- tot 70,- verdienen 149,- 149,- Gouwenaars wilden zaken LErosCH DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE Royal Niemeyer is ongekend aangenaam. Verrassend zachte tabak, die onverstoorbaar doorsmeult. Geur en aroma zijn vacuüm verpakt in een tinnetje. Opdat u het „volle bouqueG volledig proeft. Ervaar zelf, ontdek zelf <5£> t Ukuntiich gratis abonneren op het. Pijprokers Magazine' n Briefkaartje naar Postbus 41N. Groningen is voldoende UTRECHT (ANP) De drie bouwbonden van het NVV, NKV en CNV gaan zich zaterdag met de leiders van de l 2 regionale actiecentra beraden over het effect van de prikstakingen en modelacties. Daarbij zal worden nagegaan op welke „mogelijk spectacu laire wijze" volgende week uitbreiding aan de acties kan wor den gegeven. Men wil meer druk op de werkgevers uitoefenen om met de vakbonden een aanvaardbaar cao-akkoord te berei ken. UTRECHT Wanneer de elektri citeitsvoorziening in ons land gevaar loopt, zouden sommige grote fabrie ken voor korte tijd wel eens van 6troomlevering uitgesloten moeten worden. Dit verwacht ir. P. J. We melsfelder van de directie waterhuis houding en waterbeweging van de Rijkswaterstaat. Andere vooruitzichten: als Zwitser land en Duitsland hun plan uitvoe ren om gigantische kerncentrales te bouwen aan de oever van de Rijn, zal boven het opgewarmde Rijnwa ter mist een vrij normaal verschijn sel worden. Voor de Nieuwe Water weg bij Hoek van Holland is bere kend dat het aantal mistdagen zal verdubbelen als de nieuwe centrale op de Maasvlakte voor zijn capaci teit van 6500 megawatt koelwater zal lozen dat het oppervlaktewater drie graden Celsius verwarmt. Deze berekening is van ir. H. R. A. Wes- sels van het KNMI in de Bilt. Ir. Wemelsfelder en ir. Wessels spraken gisteren op een vergade ring van de Nederlandse Vereniging tegen Water- Bodem- en Luchtver ontreiniging die gewijd was aan de gevolgen die opwekking van elektri sche energie kan hebben op het mi lieu. Koelwater dat de temperatuur, van het ontvangende oppervlaktewa ter te veel verhoogt, beschadigt het biologisch milieu omdat water min der zuurstof kan bevatten en boven dien de biochemische reacties ver snelt. Om 1000 megaWatt (1 megawatt is 1000.000 Watt) te kunnen maken is 630 hectare wateroppervlak nodig. Ir. Wemelsfelder rekende voor dat Nederland binnen afzienbare tijd aan het eind van de mogelijkheden zit. Hij verwacht dat in ons land geen enkele centrale aan de Rijn gezet kan worden, omdat de atoomcentra les van Bazel tot de grens het Rijn water zodanig zullen opwarmen, dat de temperaturen zomers bij Lobith waarden van 40 graden Celsius kun nen bereiken en in de winter van 33 graden, waarna de temperatuur be- nedenloops niet veel meer zal dalen. Nederland heeft volgens de prog noses in het jaar 2000 een energie behoefte van 100.000 megaWatt. Ir. Wemelsfelder bepleitte het maken van een koelwaterplan om de moge lijkheden van het binnenwater vol ledig te benutten. Als privé-suggesties noemde hij voorts de bouw van grote centrales op zandplaten in het Grevelingen- bekken en op Tiengemeten in het Haringvliet. Centrales van tenmins te 10.000 megaWatt op de Wadden eilanden noemde hij voor de naaste toekomst niet erg waarschijnlijk om dat niet minder dan vijf of zes le lijke hoogspanningsleidingen met 'n totale breedte van 800 tot 1200 me ter nodig zouden zijn om de energie naar het vasteland te brengen. Ooi het IJsselmeer biedt slechts beperk te mogelijkheden. Voor een centra le van 6000 megaWatt is 4000 hecta re water nodig met lange geleidinge dammen waarvan de aanleg in hei diepe IJsselmeer nog onmogelijk is In drie smaken 50 gr. i 3.- ADVERTENTIE Deze unieke kortingen alleen bij: Fa. IMTHORN, Kerkplein 2-4, Hiliegom D 2535 Modern Homes Kit. Hobbyset met hulpstukken voorzegen, polijsten, ontroos ten, auto poetsen, eenvoudig schuurwerk, In handige op bergdoos. Bevat cirkelzaag- hulpstuk, komslsaldraadbor- elel, rubber steunschljt, sche- pewollen pollJstvacht,6 schuur- schijven en 5 mm stoenboor. Geen SO maar W j D 245 Home Workshop Kit. Hobbyset In prachtige,gelakte beukehoulen gereedschaps kist Zwaluwstaartverblndln- gen.Verend draaghandvat;op. hangogen.Bevalalle hulpstuk ken voor zagen, polijsten, ont- roesten. aulo poetsen, eenvou dig schuurwerk (Inhoud als D 2535). Volop ruimte voor uw boormachine en extra gereed- Geen -70 /i K maar j D 2550 Eurokit. Nóg mooier. Hobbyset met In houd als O 2535 plus vlak- achuurhulpstuken horizontale boorstandaerd. Niet alleen za gen, polijsten, ontroesten, euto poetsen, maar ook hout en verfwerk schuren als een vak- msnl Nu belachelijk goedkoop. Geen SO pf) maar j MSTERDAM In Gouda zijn een >-jarige oud-aannemer en een 29-ja- ge werkloze gearresteerd omdat zij r van worden verdacht bij een druk- erij in Antwerpen een order te heb- len geplaatst voor het drukken van Honderd miljoen zegels van tien ent, die uitgegeven worden door een fcvensmiddelenzaak. Als het tweetal inderdaad kans had ezien de zegels uit te geven zou het edrijf een schade hebben ondervon- en van ongeveer 37 miljoen gulden [et bedrijf A. en O. heeft in Ne- J erland bijna duizend winkels. - Het tweetal was van plan met en- cele bekenden iedere week enkele iienta-llen boekjes met zegels bij de rinkels te innen. Van de opbrengst louden ze rustig kunnen leven. Het is e politie nog niet bekend met hoe- 'eel mensen het duo wilde samen- ierken. Het tweetal heeft al enige tijd ge- >efend met het uitgeven van valse egels. Dat was zo goed bevallen, dat iet besloot om een goede slag Ce laan. n de agenda van een van de twee rrestanten stond al wat ze verder an plan waren. Met de data er bij. Ie wilden onder meer tien miljoen Libert Heijnzegels, vijf miljoen Spar- egels, vijf miljoen Kroon en Centra egels en voor veertien miljoen va- :antiezegels voor de bouwvakkers aten drukken. DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) laat de Gezondheidsraad onderzoeken of fluor in de suiker kan worden ge daan om zo het tandbederf tegen te gaan. Hij reageert hiermee op een suggestie van de Arnhemse kinder specialist dr. H. Beekhuis. De idee "snoep verstandig, neem een koekje met fluor" wordt door deskundigen echter niet erg enthousiast ontvan gen. Dr. Beekhuis schreef onlangs in het blad Medisch Contact, het offi cieel orgaan van de Nederlandse artsen, dat fluor in het drinkwater wel goed is, maar dat fluor nog be ter de kindergebitjes kan bescher men als het al in de suiker zit, d;e tenslotte de grote boosdoener is. De Amsterdamse arts C. Nieman, adviseur in zaken die met de waren wet te maken hebben van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen, vindt het riskant als fluor ver werkt wordt in suikerwaren. "Als Je fluor aan drinkwater toevoegt, heb Je de dosering veel beter in de hand' zegt hij. "Fluor in de suiker is ge vaarlijker, omdat Je bijna geen con trole hebt en teveel fluor is niet goed Bij gefluorideerd drinkwater kun Je er van uitgaan dat alle mensen onge veer dezelfde hoeveelheid binnen krijgen. Bovendien is de fluor over grote hoeveelheden drinkwater ver deeld. By snoep is dat anders. Er zijn mensen die veel snoepen, maar er zijn er ook die helemaal geen sui ker gebruiken". Als positief punt van fluor in de suiker ziet de Amsterdamse arts dat de mensen niet gedwongen worden om het te consumeren. Zij kunnen zelf kiezen of ze lekkers met- of zon der fluor nemen". De directeur van Jamin, de heer E. J. M. Jamin, durft geen uitspraak te doen omdat hij "het allemaal niet kan overzien". "Ik zou eerst moeten weten of fluor in de suiker ten koste gaat van de kwaliteit van de spul len. Maar ik sta open voor nieuwe ideeën. Het laboratorium zou het eerst moeten onderzoeken". ANTWERPEN In een vuilnis bak bij een huis aan de Bredabaan in de Belgische plaats Brasschaat heeft de politie kleren gevonden die waarschijnlijk van de 22-jarige Ne derlandse militair zijn, die in Knok- ke twee politiemannen doodschoot en twee anderen ernstig verwondde. De voorvluchtige militair, die, on danks een gigantische opsporingsac tie tot nu toe uit handen van de po litie is gebleven, heeft in datzelfde huis kleren gestolen. Hij draagt nu waarschijnlijk een groene overal, een grijze pullover met een collkraag, een grijze sport- pet en halfhoge groene laarzen. Wielrennen Het Caubergpar- oours, waar op 19 en 20 juni a.s. het Nederlandse wielerkampioenschap op de weg zal worden verreden, is giste ren door de KNWU gekeurd en goed bevonden. Het traject dat in totaal 9 kilometer lang is, zal zyn start en finish hebben op de top van de Cauberg. Dit hebben de heren A. Buys en L. Brouwer resp. voorzitter van de bouwbond-NW en voorzitter van de katholieke bouwbond St. Joseph gis teren meegedeeld.. De voorzitters van de actievoeren de bouwbonden toonden zich tevre den over het aantal acties, met name over de steun die zij daarbij krijgen van de met het categorale zwarte korps gelieerde wegenbouwers. De heer Brouwer van St. Joseph heeft de indruk, dat heb aantal stakers dagelijks varieert van 2000 tot 5000. Er is sprake van een oplopend cijfer. Bovendien wordt een tendens tot meerdaagse stakingen merkbaar. ..En niet vergeten moet worden dat dage lijks enkele tienduizenden bouwvak kers een bijdrage verlenen aan onze actie door het voeren van uitvoerige ZAANDAM (ANP) De inflatie- bestrijding voltrekt zich thans op kosten van de ondernemingen, wat zich uit in afnemende winsten, en op kosten van de genieters van vaste inkomens, zoals gepensioneerden. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Zaandam, de heer G. W. A. Kaars Sijpesteijn, die dit in zijn vandaag gehouden Jaarrede opmerkte, ziet als uitein delijk resultaat van de thans gevolg de wijze van inflatiebestrijding slui ting van bedrijven. De bedrijven zul len zich tijdens een inflatie met prijsstop een tijd kunnen verdedi gen door alle niet direct produktieve activiteiten te staken, maar dit heeft ongetwijfeld een opteren van de toekomstmogelijkheden tengevolge. De enige veilige methode om aan de huidige ontwikkeling een halt toe te roepen, ziet de heer Kaars Sij pesteijn, in een wederinvoering van de controle op de loonontwikkeling door de centrale overheid. Doet men dit niet, dan zullen wij een snelle uitdunning van de economische ac tiviteiten in Nederland moeten ac cepteren. Steek tientallen guldens In uw zak door nu een B D-boor- mschlne en/ol hobbyset te kopen. Korting van 40,-op de Gouden U)n boormachines en 15,- tot 3J,- voordeel op de hobbysets. Wét u ook koopt alléén een boormachine, alléén een hobby set of allebei samen - uwvoordeel Is enorm.Tot 70.- toel Tijde lijk aanbod met volle B 4 O- en dealergaranlle. Gouden Lijn - D N J 73v de specialist. Hp mnnicto Klopboormochlne met regel- uc 11 "-»VIOK? baar (oerental van 0-2400 loe- die er zijn. ultschakelbaar voor normaal boorgebruik en aandrijving hulpstukken. Cap. 10 mm en 370 W krachtmotor. Draaisnel heid elektronisch regelbaarvla r-schskelaar. Magnlllek :hlne met regei- r toerental van 0-900 en van 0-2400 toeren p. m. Cap. 13 mm en 370 W kraehtmotor. Inge- mechanisme vergroot boorkracht 21/s* bij laag toerental.Draai snelheid elektronisch regel baar met trekker-schakelaar. Geschikt voor hel fijnste en hulpstukaandrijving. sluk gereedschap. Tijdelijk geen JÖ9 maar DNJ 74 de stier van B A D. Twéé-loeren klopboormachine. Cap. 10 mm en 370 W kracht- motor. De machtigste van alle maal. Ingebouwde klopboor plus uniek landwlelmechanls- mevoor2t/2x méér boorkracht bij laag loerental. Hardsle steensoorten, venijnigste be ton, alles wijkt voor dll boor- gewold. Klopboor uitschakel- baar voor normaal boorwerk en aandrijving hulpstukken. Beter, sterker Is er niet. Tijdelijk geen 189 maar Tijdelijk geen 189 maar gesprekken en modelacties" aldus de heer Brouwer. Gisteren werd verder gestaakt op ongeveer 30 bouwprojekten en werden nieuwe acties gemeld van ruim 30 andere projekten. „Het wordt steeds moeilijker de bouwvakkers in de wo ningbouw in toom te houden", zei de heer Brouwer. De organisatie graad in de woningbouw ligt vrij hoog en de bouwbonden worden steeds meer geconfronteerd met le den in deze sector die ook een soli dariteitsbijdrage willen verlenen. De Tilburgse stakingsleider H. Schellekens zei het gisteren by een demonstratie allemaal een stuk fel ler. Hij sprak over een aanzienlijke uitbreiding van de bouwstaking in de komende week. En voegde deze hoofdbestuurder van St. Joseph daaraan toe: „Als het onverhoopt nodig zou zijn, gaat de hele bouw in Nederland een half jaar plat. wy voeren een oorlog op sociaal terrein, een styd die niet is gericht tegen enkele aannemers, maar tegen de grootkapitaalbezitters, die miljoe nen werknemers een rechtvaardige welvaartsstijging willen onthouden. „Welnu, wy zyn bereid tot een hard gevecht met meneer Bakkenist en zyn club". Tien mei wordt er on derhandeld over een nieuwe cao voor de grindbaggeraars. Als aan onze eisen niet wordt voldaan, komt de grindwinning stop te liggen, dan kan er geen beton meer worden ge maakt", zei de heer Schellekens Als de acties worden uitgebreid, zal ook de woningbouw niet buiten schot kunnen blyven. DEN HAAG DS '70 zal de be sprekingen met de vier regerings partijen over de aanwijzing van een formateur voortzetten. Dat heeft de fractie van de partij van Drees jr. bekend gemaakt. Gezondmaking van de financiële situatie in ons land acht de fractie dringend gewenst Juist ter wille van de verwezenlijking van so ciale eisen als de verhoging van de aow. uitbreiding van de woningbouw en verbetering van het basis- en kleuteronderwijs. Fractieleider Drees heeft nog opgemerkt dat de Jongste publikaties over de binnen landse ontwikkeling, met name het Jaarverslag van dr. Zijlstra van de Nederlandse Bank, zijn indruk beves tigen, dat zonder beperking van som mige overheidsuitgaven inflatie en prysstygingen zullen voortgaan. Het gevolg daarvan is dat de zwakste so ciale groepen het eerste worden ge troffen en dat werkeloosheid verder om zich h^en zou kunnen grijpen. Dr Drees heeft verder de indruk, dat met name de confessionele partijen nog niet geheel van de ernst van de situatie zijn doordrongen. Overigens ziet het er naar uit. dat het formatiedebat niet volgende week dinsdag, maar pas woensdag zal wor den gehouden. Zelfs is het nog mo gelijk dat er helemaal geen debat zal komen, maar dat uitsluitend zal worden vastgesteld, dat er eerst een Informateur moet worden aangewe zen. Met name in de top van de KVP vraagt men zich met enige vrees af, of de fractieleiders deze week al ver genoeg komen om volgende week een formateur te kunnen laten aanwij zen. Als de inventarisatie van wensen en mogelijkheden voor de komende kabinetsperiode niet voldoende zou vorderen, zou volstaan moeten wor den met een Informateur. Voor deze positie worden genoemd SER-voor zitter drs. De Pous, oud-KVP minis ter Witte (burgemeester van Eindho ven) en KVP-fractieleider dr. Verin- ga. Het Centraal stembureau heeft de resultaten bekend gemaakt van de lo ting om kamerzetels. Bij de KVP werden gisteren tot ka merlid benoemd P. G. J. Zelissen (Oss), W. R. V. Dusarduijn (Goes) en W. G. Bremer (Kerkrade). Het nu zittende kamerlid B. J. M. Hermsen uit Emmen, die by de lotingen een kans maakte, viel af. Bij de PvdA werden, eveneens ten gevolge van de lotingen, tot kamer lid verklaard: A. J. Voortman (Wa- geningen), W. Meijer (Hengelo», J. P. Pronk (Krimpen aan de Lek), Th. J. A. M. v. Lier iDen Haag), D. Dolman (Den Haag), J. Schaefer (Amsterdam), P. Dankert (Zaan dam), P. R. Stoffelen (Oudekerk a/d Amstel), H. J. Roethof (Voorburg), J. T. Vellenga (Lec^*?, D. A. Th. v. Ooijen (Huissen), 'mevrouw R M. Haasberger (Leek), A. T. ter Beek (Coevorden). J. Knot (Heerlen) en J. W. Spinks (Rijen). Gisteren is de Rijkspolitie- kapel van Schiphol naar Wenen gevlogen om daar een internatio naal politiecongres vrolijker te stemmen. ■k Shocking Blue maakt een jernee door Israël, waar de band nel succes boekt. Hier een foto Jeruzalem.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7