SPARTA TOCH WEER TOPCLUB jPuskas ook als trainer man met sluwe invallen Na van spanning zinderende bekerfinale ex aequo (2-2) afgevlagd met Ajax Klijnjan de beste'' Jitvoering DOS DONDERDAG 6 MEI 1971 PAGINA 27 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Door Ier Stolk Kessler „pept" zijn spelers op de officiële speeltijd en de ver- f ijdens de korte rustpauze tussen lenging. Van onze speciale verslaggever otterdam Ook als trainer bleek erenc Puskas een man met allerlei luwe invallen. Na AJax-Sparta, dat j materiaal moest verschaffen oor de EC-finale tegen ..zijn" Pa-1 athinaikos, wisselde hij zinnige af met ettelijke holle kre- en. Ajax is gevaarlijk, vooral in zijn lotselinge uitvallen. Een ploeg met eel kwaliteit, meer dan Feijenoord, at ik wel solider vind. Ik heb me anavond best geamuseerd. Het was en pittige wedstrijd, in een hoog empo afgewikkeld. Keizer, Rijnders Cruijff hebben mij in deze vols- de geïmponeerd. Maar de beste an allemaal was in mijn ogen lijnjan van Sparta". Ia enkele misleidende manoeuvres Is „Stuy is, op dat ene foutje na. uch een betrouwbare doelman ge- ïken", analyseerde hij voort op leer serieuze toon. „Nee, de Ajax- ilman is me niet meegevallen, mij was Doesburg twee klas- beter. Beide ploegen maakten ;al wat fouten op het beslissende iment, als de openingen waren eforceerd. Niettemin heeft Ajax en stel uitgekookte individualisten. ?tj ook, maar dan weer in te rui- ie mate. Als geheel sla ik Ajax hoger aan dan Rode Ster Bel- rado. Maar tegen die Joegoslaven )eelden we twee wedstrijden en at is heel wat anders dan één en- ele finale". ver de ga la-voorstelling van 2 juni P Wembley bleef hij maar hardop agdromen. „Waarom zouden we at verliezen. We zijn de underdog Q daar ligt onze kans. Let maar P Ajax is voor honderd percent de ivoriet en dat wordt de ondergang oor de Amsterdammers. Velen chijnen plotseling te vergeten, dat bijvoorbeeld Everton hebben uit- eschakeld. Ach nee, je moet Ever- in niet vergelijken met Ajax. Die ngelsen slaan gewoontegetrouw het nddenveld over en dat doet Ajax ou bepaald niet". ■O draaide hij het repertoire tot in et oneindige af aan de vele be- ingstellenden in het Feijenoord- estaurant; de Nederlandse club, die 1] eens met vier projectielen met e grond had gelijkgemaakt. En assant drukte hij collega's amicaal LEIDEN De Christelijke gym- tetiekvereniging DOS houdt zater- a?avond een uitvoering in de Stads ftoorzaal. De uitvoering begint om &ht uur. de hand - Ernst Happel als oude bekende zelfs met enthousiaste om helzingen. „Hij heeft beloofd me nog wat telefonische informaties over Ajax toe te spelen". Van kor tere duur was de kennismaking met Michels, die hij maar het beste toe wenste. Michels: „Op zijn verzoek zijn we zelfs nog een half uur lan ger doorgegaan. Hij trof het overi gens wel: een leuke wedstrijd en Ajax in zijn sterkste opstelling". Ferenc Puskas discussieerde al weer elders. „Mijn ploeg is vanmiddag gewipt in de kwart-finales voor de beker. Met 3—2 is verloren van het mindere Paok. Maar die beker boeit me niet". Waarna hij zich, met het uitgebreide gevolg, beleefd groetend uit het stadion terugtrok. „Ik moet nu haastig naar Kreta, waar w*J zondag Kavalla bestrijden. Mis schien kon ik nog eens langs". Wat na gisteravond vrij overbodig lijkt. Twee grote vragen houden het Ne derlandse volk bezig: wie wordt mi nister-president, en waar gaat Cruijff naar toe? Of blijft hij misschien? Het zou een springtouwliedje kunnen worden: "Jopie Cruijff en Piet de Jong. Wie van de twee maakt de grote sprong?" Ze hebben beiden ge meen, dat ze in feite niet hoger kun nen springen, alleen maar lager. Ik bedoel uiteraard niet financieel. Het is algemeen bekend, dat je meer verdiend als president-commissaris van een wereldconcern dan als eer ste minister van Nederland (en zo zijn er nog wel enkele functies te noemen die meer opleveren dan de premier-post, ik denk aan het make laarschap, en het conferencier schap en zo lijkt het mij evenmin uitgesloten dat Jopie Cruijff bij Bar celona of Real Madrid meer zou kun nen verdienen dan bij Ajax. Als ik dus zeg dat noch Piet de Jong, noch Johan Cruijff zich hoger kunnen op werken dan hun huidige betrekking bedoel ik het "kwalitatief". Van Piet de Jong is dat zonder meer duide lijk, van Cruijff eigenlijk ook, dacht ik, want waarom zou zo'n Jongen zichzelf degraderen naar een Spaan se club, die geen kans ziet kampioen te worden (zoals Ajax misschien), geen kans ziet de beker te winnen (zoals Ajax misschien) en de laat ste Jaren nooit kans zag deel te ne men aan de Europacupcompetitie, laat staan in drie Jaar twee maal de finale wist te bereiken.Nog even afgezien van het feit, dat die Span jaarden Cruijff blijkbaar niet erg liggen, want hij speelde in Madrid tegen Atletico een kansloze wedstrijd, en in Amsterdam kreeg hij zo'n lel tegen zijn oor dat er acht krammen Is Sparta echt een topploeg? Een vraag die na de derde deling met Ajax (competitiecijfers 22 en 00. resultaat van 120 minuten beker voetbal 22) bevestigend beant woord kan worden. Zij het met de clausule: slechts wanneer tegen in spirerend werkende opponenten dient te worden opgetornd. Omdat dan de opponant zijn les eerst mag opzeggen en pas dan blijkt hoe mo- kerhard de counter kan zijn. Hij had het ze dan ook dagenlang ingeprent, de man die als toekom stig trainer van Anderlecht wordt genoemd. Georg Kessler. „De wed strijd zelf maken, zoals mét Bosveld tegen Feijenoord, is er niet bij" brieste hij bijvoorbaat. „Het mid denrif, de drie op het middenveld, dient risicoloos te werk te gaan. Terugblijven, Ajax komen laten en meedogenloos toeslaan wanneer Ajax inderdaad uit de egelstelling stapt". Zó luidde Kesslers parool voor de wedstrijd. „Een strategie die later glimlachend als supple ment kreeg: „Ajax' speelde zoals ik had gehoopt. Hóóg, een kolfje naar de hand van Eijkenbroek, Ter Horst cn Walbeek. Het droeg bij tot die snelle counters.' Krijgslist Een krijgslist die daardoor uitste kend functioneerde omdat Ajax' 4- 2-4 op een forceren duidde. Op één hoogstens twee snelle treffers en een de boel afsluiten. Ajax' beproef de methode, gebukt als het gaat onder een loodzwaar programma. Gevolg ook van Michels' vurige wens om ter geruststelling deelne ming aan Europa Cup II verzekerd te weten. Want de Amsterdamse sfinx is realist genoeg om zich Leeds United te herinneren. Dat ooit kans op alles had, maar ten slotte buiten alle prijzen viel. Michels somde zijn strijders dan ook regelmatig de volgorde van im portantie op. Met als nummer één de Europa Cup, nummer twee de vaderlandse competitie en op de laatste plaats de KNVB-beker. „Maar", zo hield hij zijn spelers voor: hebben is hebben. Wat zoiets impliceerde als tegen Spartr. uit zo weinig mogelijk energie een zo hoog mogelijk rendement léés de KNVB-beker, slaan. Ajax' stormachtige eerste meters en de latere frontsoldaat Barry Huls- hoff, waren daar het duidelijke be wijs van. Ajax, dat kon een kind zien, was daartoe bereid zelfs risi co's. grote risico's te nemen. Risico's omdat Sparta's tegenprikken, veelal geleid door Jan Klijnjan, een angel vol gif bleken. Furieus aanvallend Ajax deed zich daar zelfs pijn aan. Zag vaak machteloos toe hoe weinig Jan Klijnjan zich in zijn schitterrol aan Neeskens gelegen liet liggen („Ik had weinig last met hem") en hoe koel Van der Veen de door In moesten en hij liep te duizelen over het veld. Dat zou hij bij ver trek naar Barcelona dus elke week krijgen: acht krammen in zijn oor, nu eens het ene oor, dan weer het andere, af en toe ter afwisseling zes krammen in zijn neus, nee hoor, ik zou nog net zo lief voor 200.000 gul den per jaar tegen Telstar en NAC blijven voetballen. Nog afgezien van het genante gevoel als je straks met Je Spaanse club in de eerste ronde tegen Ajax of Feijenoord loot en er dan meteen weer uitligt, zodat nie mand zich meer herinnert wie ook weer dat handige knaapje was. dat vroeger onder de bijnaam Jopie Pe seta bij Ajax speelde. Ook Feijenoord wordt nog genoemd als gegadigde voor Johan Cruijff. Ik denk niet dat Ajax genegen zal zijn Johan Cruijff voor (veel) geld aan de grootste concurrent te verkopen, maar misschien voelt Van Praag wel iets voor een eerlijke ruil: Jo han Cruijff in ruil voor Rinus Israel, Wim van Hanegem en Wim Jansen. Israel is weliswaar wat aan de oude kant, en Van Hanegem lijkt niet he lemaal in het Ajaxspel te passen, maar Wim Jansen als knappe reser ve achter de hand lijkt me een vei lig gevoel voor Michels. U begrijpt dat het voorgaande alleen maar be doeld is om de Rotterdamse of Feijenoordelijke lezers op de kast te Jagen. Ik denk dat Ajax Johan Cruijff nog liever onder de prijs aan Barcelona verkoopt, dan boven de prijs aan Feijenoord. Ongetwijfeld zal Ajax zich zijn eigen meesterzet herinneren, toen het Henk Groot van Feijenoord terugkocht voor een toen- dertijd fabelachtig hoog bedrag. Ma nager Brox had het bedrag voor zijn Mühren gezette voetklemmen voor' bijdraafde („Mühren wilde me van dat middenveld lokken, maar daar trapte ik mooi niet in.") Sparta's afweer zat. een schoon heidsfoutje daargelaten, trouwens tijdens het eerste bedrijf solide in elkaar. Johan Cruijff alom gevreesd Amsterdams lieverdje (dat overigens mazzel had dat Van Ravens zijn natrappen tegen Heijerman niet zagt zou als spits bewaakt worden door Ger ter Horst. En wanneer hij zou blijven hangen door Stef Wal beek. Wat meestal het geval was. Moeilijkheden met Cruijff ontston den voor Sparta in feite pas in de tweede speelhelft. Omdat Michels toen gokte met Hulshoff als extra aanvaller en het tekort aan impro visatie Sparta toen ook tweemaal opbrak. Zeker nadat Ter Horst zich naast Hulshoff posteerde en Wal beek Van Dijk voor zijn rekening nam. Waardoor Venneker, daarvóór vaste aanklever van Keizer, kwam te zwemmen wanneer Cruijff aan het front opdook. Wat ook twee Cruijff-goals tot gevolg had. Hoe het ook zij. Ajax verslikte zich in eerste instantie in Sparta. Het eerste, door Michels later als mat gekwalificeerde, bedrijf gaf ook niet de door sfinx zo vurig gewenste voorsprong. Waarmee meteen zij gezegd, dat Ajax' nul in die periode in rechtstreeks verband stond met het hoge cijfer dat Kessler later op Ter Horsts rapport schreef. .De ag- gressiviteit van het duo Rijnders- Cruyff werd door de drankenslijter kien doorzien, welk kunststuk hij minuten later copieerde toen Keizer en Cruijff samen aan het stoeien sloegen. Achterstand Geen voordelig saldo derhalve voor de Michels-elf bij het eerste inruk ken, maar zelfs een achterstand. Omdat Kristensens trekbal, Eijken- broeks kopbal bij de tweede paal en Heijermans luchtduel met Stuy, dit alles tenslotte Kowaliks veiligheids pal loswrikte. Waarna Sparta leid de. de dans der duizenden begon. De vreugdegalm echoode trouwens nog na toen Jan Klijnjan op centi meters na 20 verzorgde. Welk feest dus net niet doorging. En toen trad Sparta's niet profes sioneel zijn aan het daglicht. Waar mee meteen de gelijkenis met Bayern MünchenSparta er was. Want counterde Sparta tijdens die Runners Up Cup strijd niet even gehaaid? Nam het toen ook niet af stand en speelde het de blessure van Pim Doesburg toen ook niet onvoldoende uit. Sparta's gewonde was ditmaal Ja- nusz Kowalik. Geen enkele Kess- ler-discipel die de bal de tribune intrapte. Waardoor Kowalik onver zorgd bleef liggen, Ajax' spel ook niet van een intermezzo had te lij den. „Misschien was het wel toe val". mokte later Hans Eijken broek." Maar Juist toen kwam Ajax terug. Oók mijn schuld, want ook ik zag Kowalik niet liggen." Hoe het ook zij, Ajax' gelijkmaker was een „gouwe-ouwe" Zo'n heel dunne één-twee Cruyff-Swart. En die streep waarvan de baan niet meer verlegd kon worden van de voet van „Jopie". waarna er van beide kanten plotseling wreed aan schenenschopperlj werd gedaan en Van Ravens de verkeerde, Dries Visser, een prent gaf in zijn ijver het brandje te blussen. Wat nochtans snel geschiedde, waarna ook weer ambitieus aan voetbal gedaan kon worden. Dat Mühren Van der Veen niet voldoende kon volgen, was inmid dels ook Michels niet ontgaan. Rec tificatie: Blankenburg voor Mühren. Al hield Mühren later bij hoog en laag vol: „Ik kreeg een tik tegen mijn enkel." Dries Visser, eerder zoals gezegd de man die de klappen van Ravens kreeg, zou daarna de wonderlijkste treffer, ooit op een voetbalveld ge produceerd. bejubelden. Aan welke Spartaanse vreugde Kowaliks pro voceren ten opzichte van Rijnders vooraf ging. Waarna de uitblinken de Pool zijn linksback breed aan speelde, Stuy zijn doel uit rende en de inzet via een vreemde curve i plotseling een doelpunt bleek. Visser later eerlijk: „Ik weet ook niet hoe die bal er ging. Toen Stuy eruit kwam dacht ik doorknallen". Dat Sparta's onverwachte toverbal (voorlopig?) tóch niet voldoende bleek voor de KNVB-beker 1970- 1971, dat wilde daarna Cruyff wel even duidelijk maken. Eijkenbroek: „Die treffer van ons was een lucky schot. Maar van Ajax ook. Niet te geloven Van Dijk en ik koppen op hetzelfde moment. Waarna de bal dood valt, precies voor Cruyff." Rinus Michels sprak inmiddels lo vende woorden ten aanzien van Sparta. „Een geprikkelde tegenstan der" dacht hij hardop. Wat Ger ter Horst beaamde „Go Ahead hebben Hushoff juicht nadat Cruijff (links) Ajax' tweede doelpunt heeft gescoord. we weggegeven" vertelde hij achter 'n schaal sandwiches. „Ik vind dat we ons gerehabiliteerd hebben. ■Hl Prins Claus, die de beker zou j gelijk was) in gesprek met uitreiken (wat dus nog niet mo- KNVB-voorzitter Meuleman. ADVERTENTIE GEMEENTE LEIDEN Op maandag 10 mei 1971, van 16.30 tot 17.30 uur, wordt In de burgerzaal van het stadhuis* een openbare receptie gehouden ter gelegenheid van de installatie van dr. A. J. Vis tot burgemeester van Leiden. Inwoners van Leiden en vertegenwoordigers van Leidse organisaties, verenigingen, bedrijven en instellingen kunnen dan kennismaken met de nieuwe burgemeester en zijn echt genote. Burgemeester en Wethouders nodigen deze groeperingen gaarne langs deze weg uit voor de receptie. Ingang: trap Breestraat. gevoel zo hoog opgeschroefd, dat hij meende dat Ajax er nooit op zou in gaan. Maar Ajax hapte wel dege lijk toe, omdat het twee dingen ont dekt had. Met Groot als spielmacher kon Ajax aan zijn wederopbouw be ginnen (Michels had Ajax Juist van degradatie gered), bovendien dank te Hans Venneker het voor een groot deel slechts aan de passes van Groot dat hij topscorer kon worden. Twee vliegen in één klap: Ajax Groot er bij, en Feijenoord een topscorer minder. Het kwam uit. Groot sti muleerde Ajax naar het kampioen schap, en Venneker liep verloren rond, verspeelde zijn plaats in het eerste van Feijenoord, ging naar NEC en is nu pas, bij Sparta, op de rechts backplaats, de kwaliteitsvoeballer geworden die htf dank zij Groot al even bij Feijenoord was. Johan Cruijff is ook het soort voetballer, dat een dubbele uitwerking heeft bij verkoop aan de grootste concurrent: Ajax extra minder doelpunten, Feije noord extra meer doelpunten, dus dubbele waskracht. Ik voorspel dat Johan Cruijff niet naar Feijenoord gaat, tenzij Feijenoord afstand zou willen doen van Israel of Van Hane gem, zodat het verlies wat wordt ge compenseerd. Een wielerliefhebber zal de ko mende competitie weken ongetwijfeld met verbazing gade slaan. Ajax kan kampioen worden, de beker winnen en de Europacup veroveren. De kans dat Feijenoord kampioen wordt be staat, maar is kleiner (zwaarder programma, slechter doelgemiddel- de). bekerkampioen kan Feijenoord al niet meer worden, voor de Euro pacup zijn ze in de eerste ronde uit geschakeld, wat ligt meer voor de hand (zal de wielerliefhebber den ken) dan een voetbalcombine terwil- le van het Nederlandse voetbal? Dat gebeurt bij wielrennen toch ook, dat de ene stayer zich opoffert voor de voorop liggende landgenoot, of dat alle renners van de wegploeg weige ren kop te doen omdat een van him ploegmaten ontsnapt is? Waarom zou Ajax zich niet volledig op het win nen van de Europacup concentre ren? Behalve de eer is dan ook de deelname aan de volgende Europa cupcompetitie verzekerd. Feijenoord mag dan kampioen worden door Ajax in Amsterdam te verslaan, zo dat het Nederlandse voetbal volgend Jaar twee deelnemers aan de Euro pacup heeft. Ajax mag dan desnoods nog van Sparta winnen in de natio nale bekerfinale, omdat Ajax toch niet kan gaan bekeren voor de Euro pacup 2. Op die manier zou het Ne derlandse voetbal het best gediend zijn. Maar Ajax kijkt wel uit. Die Grie ken van Panathinaikos krijgen fraaie grietjes aangeboden ter lering en- de vermaak voor het geval ze moch ten winnen (terwijl ze in feite aan meer troost behoefte zouden hebben bij verlies), en weliswaar wegen die nooit op tegen het fraaie vrouwelij ke schoon waarmee al die AJacieden gewoon getrouwd zijn of verloofd, maar u weet hoe Grieken zijn: voor een vrouw zijn ze graag bereid wat harder te lopen. Maar nog geheel af gezien van de risico's, en de eer die op het spel staat, is er ook nog de concurrentie tussen Ajax en Feije noord die zo'n combine in de weg staat. Als Ajax aan Feijenoord de deelname aan de Europacupcompeti tie cadeau geeft, schenkt het de Rotterdammers naar schatting drie vier thuiswedstrijden tot een waar de van ongeveer 1 miljoen tot m miljoen gulden waarvoor Feije noord zich kan versterken met een, twee of drie belangrijke krachten, die Ajax in de volgende competitie de nek om kunnen doen, respectievelijk de das kunnen breken. Nog afgezien van de onaangename gedachte, dat Ajax in de tweede ronde tegen Feije noord zou loten en dan door de Rot terdammers zou worden uitgescha keldJa maar, hó eens even, roept de wielerliefhebber nu uit. Je hebt me verkeerd begrepen, bij het wielrennen staat er financieel iets tegenover als zo'n landgenoot kam pioen wordt dankzij de steun van zijn ploegmaten. Ajax hoeft natuur lijk niet voor niets Feijenoord kam pioen te laten worden, het is tenslot te profvoetbal, Feijenoord moet daar gewoon een redelijk bedrag voor be talen, bijvoorbeeld 500.000 gulden. O, bedoelt u het zo, dan is het iets an ders, daar zit iets redelijks in. Feije noord betaald Ajax een half miljoen, Ajax beveelt Stuy een bal te laten glippen en geeft Vasovic opdracht 'n penalty te veroorzaken. Feijenoord wordt kampioen, speelt zijn eerste wedstrijd in de Europacupcompeti tie tegen Ut Ar ad en verliest. Feije noord in geldnood. Ajax schiet te hulp en koopt van dat halve miljoen Wim JansenAls u het mij vraagt, zit wielrennen veel simpeler in elkaar dan voetballen. ROTTERDAM En weer stelde Spar ta de kenners sprakeloos. Zoals het dit sei zoen zo vaak deed vanuit de positie van schlemielige underdog. In die van span ning zinderende bekerfinale in de kolkende kuip, tot barstens toe geprapeerd met smul- voetbal, spektakel en emotie, waarin het tenslotte door kamprechter Lau van Ra vens nek aan nek, ex aequo, me t Ajax werd afgevlagd, heette Sparta dan toch weer topclub Sparta. Welk label de Kessler-elf dit sei zoen al eerder kreeg opgeplakt, maar weer haastig zag verwijderd na gapend diepe inzinkingen tegen Feijenoord en Go Ahead. Met als smalende kanttekening dat Sparta de competitie begon als gold het een honderdmetersprint in plaats van een lange lange marathon.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27