ilaak eens een ritje n de oude stoomtram RESIDENTIE ORKEST SPEELT MET MUZIEK Tips voor trips )ver drie weken begint 't visseizoen TRAMWEG STICHTING Varend door Nederland Philippijnse week in Madurodam fissen in de Brielse Maas RESTORAMA MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 service psgitis )^ie deze zomer eens een ritje wil maken in een echte lerwetse stoomtram kan daarvoor terecht in Hoorn of demblik. Tussen deze beide Noordhollandse gemeenten lerhoudt de Tramweg Stichting sinds 1968 in het zomer- oen een regelmatige stoomtramdienst. Er bestaat zelfs officiële dienstregeling met vertrek- en aankomsttijden. stoomtramdienst wordt uitge- d door personeel van de Stich- terwijl zich in Hoorn tevens een ddepot is waar het oude tram rieel wordt gerestaureerd. Wie eze supersonische tijd nog eens ritje wil maken met het open- vervoer van rondom de eeuw- iling kan in mei terecht op za- ig 8, donderdag 20. zaterdag 29, ag 30 en maandag 31. het toeristenseizoen verder op sdagen in de periode van 16 ju- !.m. 25 augustus, op zaterdagen maanden Juni, juli en augus- op de zondagen in de periode 27 juni t.e.m. 15 augustus. Voor retourtje van Hoorn naar Me- )lik betaalt u zes gulden vijftig oor een enkele reis op dit tra- f 3.50. Kinderen onder de vier worden gratis vervoerd, en >ren tussen 4 en 9 Jaar kun- - mits onder geleide reizen half geld. De trams vertrek- ln Hoorn vanaf het NS-station n 4. I n Hellevoetsluis beschikt ramweg Stichting over een kort ct waar ook in het zomersei- maar op beperkter schaal, diensten onderhouden worden idurodam, het kleinste stad- van Nederland, dat onderdak :ft in Den Haag, staat in de lode van 11 tot 18 mei in teken van de Philippijnen. ilijks worden door zes man- uit Manilla collecties dames-lentemode getoond zijn allemaal creaties van toonaangevende couturier in illla Aureo Alonzo. Het pa in van Madurodam zal ver en in een markt waarbij op 't gebied van kunst er jdwjerk uit Manilla uitgestald worden. Gastvrouwen zullen bezoekers specialiteiten voor- uden en krijgen bovendien kleine corsage van bloe- m uit de Philippijnen. De innen kunnen San Miguel r drinken en Tabacalera si- ren roken. met dieseltrams. Het materieel be staat uit tramvoertuigen van de Rot terdamse Tramweg Maatschappij, die door de Tramweg Stichting werden overgenomen bij de opheffing van de tramdiensten in 1966. De heraan- leg van een gedeelte van de oude trambaan is op het ogenblik in volle gang. De oprichting van de Tramweg Stichting met als doel een rij dend railmuseum in Nederland da teert uit 1965. In de loop der Ja ren is de stichting in het bezit geko men van uniek stoomtramwegmate- rieel van onder meer de Gooische Stoomtram, de Nederlandsche Tramweg Maatschappij en de RTM Ook diesel- en elektrische trams die vroeger in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Zeist, Haarlem en Leiden reden zijn door de stich ting aangekocht. In totaal beschikt men nu over meer dan 100 railvoer tuigen die een voor een weer geschikt worden gemaakt voor gebruik op di verse plaatsen in ons land. Mocht u iets meer willen weten over de stichting die maandelijks het blad „Op oude rails" uitgeeft het adres is: Willem Pijperlaan 13 in Leidschendam. Onder de verzamelnaam „Spelen met muziek" geeft het Residentie Orkest de komende weken een vier tal concerten. Op de zaterdagen 8,15 en 22 mei worden er muzikale ma nifestaties gebracht met de namen „Koningen, feesten". Menselijk ver langen" en „Falsche Welt". Tot slot wordt op 5 Juni een muzikale uitsmij ter geboden met zes concerten op één avond overal in het Haagse Con gresgebouw Het orkest streeft er met deze se rie naar een zo groot mogelijk pu bliek te trekken, terwijl bovendien de creativiteit van de orkestleden op de proef wordt gesteld. Alle „nummers" zijn nieuw voor het Residentie-orkest d.w.z. ze moeten speciaal voor deze reeks concerten worden ingestudeerd Op „Koningen, feesten" worden drie mini-opcraatjës van Milhaud voor 't eerst officieel in ons land uit gevoerd. Voorts worden werken uit gevoerd van Feldman. Honegger en Zimmerman, van de laatste met een lichtspel van Henk de Vries. „Menselijk verlangen" brengt de wereldpremière van „Songbooks" van Cage met als soliste de sopraan Ca thy Berberian. werken van Ives. L. Andriessen. Milhaud en het beeldver haal „Allez hop" van Berio met me dewerking van de twaalf mime- en toneelspelers van „Het werktheater" Mime-theater Will Spoor, Guido de Moor, en Wim van Rooy van de Haagse Comedie en lichtdecor- ont werper Henk de Vries werken mee aan de uitvoering van „Les marles de tour Eiffel" van Jean CoCteau, met met scenariomuziek van Auric, Ho negger, Milhaud. Poulenc en Taille- ferre, 'n show. die in 't programma voor „Falsche Welt" is opgenomen Daarop prijken ook werken van Do- natoni. M. Mengelberg, Bach en Ives. Tijdens de zes concerten op één avond kan men kiezen uit: de ro mantiek van Svendsen en Tsjaikows- ky, het orkestrale vuurwerk van Strawinsky een liederenprogramma, de actuele klankwonderen van Ne derlands jongste componisten of ka mermuziek van Pleyel, Viotti en Francaix. Treinreizigers met een 65- plus -abonnement kunnen in de maand mei weer twee dagen gratis sporen. En wel op dins dagen, woensdagen, donderda gen en zaterdagen, uitgezonderd Hemelvaartsdag en de zaterdag voor Pinksteren. Het aantal hou ders van een 65plus-kaart, die normaal een belangrijke reduc tie op treinreizen geeft, be draagt op het ogenblik 110.000 De N S. verwacht dat het er deze zomer ten minste 125.000 zullen worden. 0 De ANWB organiseert in samenwerking met de Haagse fietsclub „De Kampioen" op za terdag 8 en zondag 9 mei een serie van drie toeristische fiets tochten door het Westland. Er is een keuze mogelijk uit de afstanden 35.60 en 90 kilometer. Het mobiele ANWB-kantoor dat als vertrekpunt voor deze toch ten fungeert staat tegenover het zwembad in het Haagse Zuider park. Van 9 tot 12 uur kan men hier routebeschrijvingen halen. Leden van de ANWB be talen voor deze tocht f 2.- niet- leden f 2.50. Op zaterdag 15 en zondag 16 mei zullen de traditionele Groene Kruiswandeltochten voor de 28ste maal worden gehouden. De start vindt plaats bij het wijkgebouw Lindelaan 1 in Delft. Er kan worden gelopen over de volgende afstanden: 5- 10- 25- 35 kilometer De start vindt op beide dagen plaats voor de 35 km van 9-10 uur. de 25 km van 9-12 uur en de overi ge afstanden van 11-14 uur. Inl. 01730-32314 0 In de Jaarbeurshallen in Utrecht wordt van 13 tot en met 20 mei de manifestatie „Leven en welzijn" gehouden. Het is de bedoeling dat een aantal pro bleemgebieden uit de Neder landse samenleving onder de loupe worden genomen zoals het wonen, de milieuverontreiniging en het lichamelijk welzijn. Zo zal er een sneaker's corner zijn waar iedereen zijn mening aan die van anderen kan toeken. Bovendien zijn er groeperingen uitgenodigd, die op deze terrei nen werkzaam zijn. De grote schoonmaak in het Rotterdamse museum Boy mans Van Beuningen is achter de rug. De „schone" muren zijn nu achtergrond voor 'n expositie van eigentijdse kunst vanaf Mondriaan. Behalve schilderij en zijn er ook objecten met flits- effecten. Een apart zaaltje is in gericht met het eigen bezit aan schilderijen en objecten van Salvador Dali. Tenslotte is in het prentenkabinet tot 6 Juni de tentoonstelling „De zegepra lende kerk" met grafiek van de 15de tot en met de 18e eeuw. Het omvat portretten en af beelden uit het leven van de evangelisten, apostelen en heili gen. 0 Van 20 tot en met 23 mei zal Breda in het teken van de jazz-muziek staan Hoogtepunt van een Jazzfestival is een nachtconcert in „Het Turf schip", waar de Amerikaanse jazz-grootheden Jabbo Smith en Benny Waters elkaar voor het eerst sinds 1928 zullen te rugzien. Het programma ver meldt verder: een festival in competitievorm, een „roaring- twenties"-beurs, een jazz-film- nacht en een concert "Vijftig jaar Jazz". Een „jazz-kroegentocht" is mo gelijk met behulp van een auto- treintje, dat de verbinding tussen zes horeca-bedrijven, waar orkesten optreden, onder houdt. Deze zomer krijgt Den Bosch een medisch oudheidkun dig museum. Tandarts L. S. M. C. Breukel zal een permanente tentoonstelling van ongeveer 2300 medische instrumenten in richten. In de loop der Jaren heeft hij 'n verzameling bijeen gebracht. die voorname lijk afkomstig zijn uit de eeuwen voor en rond het begin van de christelijke jaartelling. De instrumenten zijn onder meer afkomstig uit het Midden- Oosten, Egypte, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en China. ROTTERDAM, Ahoy-com- plex t.e.m. 9 mei: Amerikaan se ijsshow „Holiday on ice. VALKENBURG <L) Euro- hal t.e.m. 9 mei: „Alles voor Eva", lentebeurs voor de vrouw ALKMAAR. Kaasmarkt t. e.m. eind sept. vr. 10-12 uur dra gers in historisch uniform en oude ambachten (zie foto). ARNHEM, Openluchtmu seum t.em. 31 okt. Tentoon stelling van oude klederdrach ten. LISSE. Keukenhof t.e.m eind mei: openluchtbloementen toonstelling met waterpartijen, kassen, beeldhouwwerken en bolbloemen. AMSTÉRDAM. Rijksmu seum „De eeuw van Rembrandt, expositie van Hollandse mees ters uit Franse musea. 0 HAARLEM, Frans Hals museum t.e.m. 23 mei 20.30- 22.30 uur Avondopenstelling m kaarslicht, bloemen en oude mu ziek. 0 VOGELENZANG. Tulip- show Frans Roozen en Tulipgar- den en diorama John van Grie ken, t.em. medio mei. 0 UGHELEN, Avondtochten naar de wildtoren Hoog-Buurlo o.l.v. Rijksjachtopziener. 0 NIJMEGEN. 8 en 9 mei Kalorama wandeltocht. Inlich tingen 08800-24471. 0 OUDE WETERING, Braassemermeer, 15 en 16 mei „Voor-Braassem", nationale zeil wedstrijden. g even geduld sportvissers, en t weer zover. Over ruim drie il het startschot voor het ?e visseizoen worden gelost. Dan en we na een onderbreking van inhalve maand weer een plekje waterkant opzoeken. Minis- an Landbouw en Visserij, ir. P. irdinois heeft de opening zelfs e dagen vervroegd en zo kun- we al drie dagen voor de tradi- sr le „eerste Juni" een hengeltje K>ien. wel voor de houders van oude oor nieuwe vergunningen bete dat een extraatje. Immers voor rie dagen in mei kunt u nog lik maken van de oude vergun- terwijl de nieuwe vergunning, Igenlijk pas op 1 Juni ingaat ook de laatste drie dagen van mei Idig is. it de aanschaf van die visver- ling betreft: in Leiden kunt u !bt op de afdeling „Bevolking" het stadhuis en in de omliggen- t Brielse Maas-complex is voor portvissers nog steeds een uit- «d stukje viswater. Het behoort er niet tot het vlot- en bevaar- water waardoor een speciale inning vereist is. Nu is het mo- een dergelijke vergunning te 5n bij de volgende adressen: Brielle, Asylstraat 2, tel. 01886- VW Rotterdam Stadhuisplein el. 010-118855 en by het Recrea- |jl ntrum Kruiningergors, Gorsplein tostvoorne. tel. 01885-2468 De 0 voor een weekvergunning be- ft f5,-, terwyi u voor een ll idvergunning f 15,- betaalt. In hielse Maas zyn het afgelopen onder meer forellen uitgezet. de gemeenten zijn vergunning* *r- krijgbaar bij het politiebureai ui in het gemeentehuis. Nu is de aanschaf van een vergunning in de „Sleutel stad" de afgelopen Jaren geen pret je geweest, gezien de lange wacht tijden. Vooral in de weken vlak voor de lste Juni is de belangstelling bijzon der groot. Een half uur in de rij staan is dan beslist geen uitzon dering. Ik vraag me dan ook af waarom niet zoals in andere grote gemeenten in de weken voorafgaand aan het nieuwe visseizoen ook ver gunningen verkocht worden bij het politiebureau en het WV-kantoor Eén loket is wel een beetje weinig Overigens moet u er rekening mei houden, dat u dit Jaar opnieuw iet meer moet betalen voor uw hengel acte. Om een voorbeeld te geven: d kleine visacte, die vorig Jaar no? f 8.75 kostte is dit seizoen twee gul den duurder geworden. De gestege prijs is een gevolg van de toenemen de administratiekosten bij het rijl Ook het goedkopere „visbijdragebf wijs" is iets duurder geworden. Nu we het over de vergunninge: hebben, wilde ik nog een veelverbrek misverstand de wereld uit helpen Vaak zie Je langs de waterkant Jon gens van twaalf en dertien Jaar vis send met een werphengel en eei lepeltje of spinner. Men verkeert i de overtuiging dat er op die leeftij nog geen vergunning is vereist. Dat is slechts ten dele Juist. Dez- categorie mag „gratis" vissen, wan neer ze zich beperken tot het vis sen met een gewone hengel. Gaa men echter over op een speciale hen gel wat een werphengel met kunst aas ls dan moet men wel eei vergunning hebben. Het is maar da u het weet. Behalve het vervullen van formali teiten als de aanschaf van 'n nieuwe visvergunning zijn er de weken voor het nieuwe visseizoen nog tal van werkzaamheden die verricht moeten worden. In de eerste plaats is dat het onderhoud van de hengel, omdat daardoor de levensduur van uw ge reedschap met vele Jaren verlengd kan worden. Voor de bezitters van de oude ver trouwde bamboe-hengels betekent dat: afschuren met zeer fijn schuur papier en opnieuw vernissen. De eerste keer met een fijn kwastje een dun laagje aanbrengen en nadat het goed ingedroogd is, nog één of twee maal. Op die manier krijgt u een stevige laklaag en kan de hengel de eerste maanden weer en wind trotse ren. Controleer voor alle zekerheid ook even de bussen en de kikkertjes. Fout Een fout die door vele vissers wordt gemaakt, is de overtuiging dat een glasvezelhengel geen onderhoud behoeft. Integendeel. Dit soort hen gels is een stuk kwetsbaarder en maakt dan ook een goed onderhoud noodzakelijk. Wat u vooral goed in de gaten moet houden zijn de slui tingen. Is er slijtage merkbaar ga er dan niet zelf aan prutsen, maar breng hem snel bij de hengelsport winkelier. Hij heeft de beschikking over „vloeibare glasvezel" en een behan deling daarmee is voldoende om uw hengel er weer als nieuw te laten uit zien. Goed onderhouden sluitingen van een glasvelzelhengel zijn van vi taal belang, want mocht de hengel in het water uit elkaar schuiven dan bent u de delen onherroepelijk kwijt: ze zinken namelijk als de welbeken de baksteen Onderhoud vereisen ook uw vis tuigen. Zo maak ik er elk Jaar een gewoonte van voor de start van het visseizoen alle tuigen te voorzien van nieuw nylon. Immers een lijn die vele maanden week in, week uit ge bruikt is heeft veel van zijn rek baarheid verloren en bovendien ont staan door het afwisselend nat ma ken en drogen van de lijn haarfijne scheurtjes in de lijn die fataal kun nen zijn, wanneer het om een fors formaat vis gaat. Risico Neem daarom geen risico en ver vang direct alles, inclusief de haken die ongetwijfeld veel van hun scherp te verloren zullen hebben. Gebruikte u vorig Jaar nog de loodkogeltjes voor het afpeilen van uw pen stap dan nu eens over op de doosjes zacht lood. Ze zijn in de handel in aller- 'ei formaten «staafjes van diverse engte en dikte) en verpakt in klei- e doosjes. Het zacht lood heeft als voordeel at u geen tangetje nodig heeft om iet vast te knijpen aan de lijn en i voorkomt bovendien dat de lijn ip de plaats van het lood verzwakt vordt door inkervingen. Wat u ook oed in de gaten moet houden zijn iw pennetjes. Is er het afgelopen eizoen wat verf vanaf gespron- en. schuur ze dan bij en verf ze op- ieuw, want eenmaal met water in anraking gekomen verrotten ze snel. Tenslotte moet u ook nog even de ondltie van uw schepnet onder de oep nemen. Eert paar maanden in :en vochtige schuur is niet al te best •n het zal niet de eerste keer zijn, 'at bij het binnenhalen van een flin- buit het net plotseling wegscheurt ndat het volkomen blijkt te zijn •rteerd. Volgende week: iets over oude en nieuwe hengelattributen. ADVERTENTIE grill-bar Dagschotels v.a. f4,25 Speciaal aanbevolen chef kok C. Taal. Rijksstraatweg 324 Wassenaar - Telef. 2500 Binnenkort verschijnt bij de uit geverij Contact NV in Amsterdam een boek dat waarschijnlijk door wa- tersportminnend Nederland met vreugde zal worden ontvangen. On der de titel „Varend door Nederland" wordt een overzicht gegeven van let terlijk alle bevaarbare wateren in ons land, of dat nu plassen, rivie ren of meren zijn. Naast de tekst die werd verzorgd door Jaap A. M. Kra mer en Wim de Bruijn staan in het boek 97 foto's waarvan 24 in kleur van Theo Kampa Boven dien zijn in het boek talloze detail- en overzichtskaarten opgenomen die het eenvoudig maken om vooraf een bepaalde vaarroute uit te stippelen. „Varend door Nederland" is vanaf 27 mei verkrijgbaar bij de boekhan del voor f 11.50. Deze gelegenheids- prijs geldt slechts één maand, want na 26 juni gaat het boek f 23 50 kosten. Tekst en samenstelling: Bram van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21