Dngeveer 7000 arrestaties n Amerikaanse hoofdstad McCloskv kan het Nixon moeilijk maken De gangmaker. ■jrbeiders lenault ;ezetten ihrick Crisis in kerken Dwarsligger in Republikeinse kamp daagt president uit yeg voor opnieuw dtvoeren loodstraf n VS vrij Grote kostenstijging bij dagbladen in '70 unstige reacties op pogingen betogers bruggen te bezetten DINSDAG 4 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIF (Van onze correspondent) WASHINGTON Gedurende enkele uren in de vroege -indagmorgen leek Washington een belegerde stad tijdens burgeroorlog. Naar schatting 10.000 demonstranten pro- rden op een vijf tien-tal knooppunten (wegen, pleinen en jgen) het forensenverkeer naar de stad te blokkeren om de itenaren te beletten hun kantoren te bereiken. Bijna 7.000 igers werden gearresteerd en overgebracht naar overvolle sgevangenissen en een in de haast ingericht „internerings- 'Ipement" op een voetbalveld naast het Kennedy-stadion. lang van tevoren aangekon- p actie (compleet met de in- voor het bezetten van de ■tgrijkste aanvoerwegen naar ping ton) werd georganiseerd de „Mei-dag"-groep een mi- tere afsplitsing van de anti- gsgroepen die verleden week If waren in Washington. De lei- hl. L. Leffelaar pan de „Mei-dag"-groep, Rennie werd kort na een door hem iden persconferentie gearres- door de Amerikaanse binnen- veiligheidsdienst (FBI). Da- ie verleden jaar terecht stond Jhicago voor zijn vermeen- ideel in de rellen rond het par- van de Democraten in 50 in 1968, werd ten laste ge- dat hij de ambtenaren ver- |rd zou hebben om hun „bur- ce rechten" uit te oefenen. es ld j (Van onze correspondent) HMANS Met een grote meer- 5d van stemmen hebben de ar- van de genationaliseerde au- van Renault in Le Mans )nen besloten een staking die ze I april begonnen waren, voor t.de tijd voort te zetten. In m van hun actie, die verho- salarissen en verlaging van iioengerechtigde leeftijd tot beoogt, houden de stakers de •eide fabriekscomplexen dag :ht bezet. itaking wordt zowel door de inistische als de ex-katholieke ilAtrale gesteund. De Renault- dme heeft gisteren echter gewei- 3 de vakbondsvertegenwoordigers ïopangen, omdat, volgens haar tejunique slechts een negentig- arbeiders de steen aan het rol- njiad gebracht om nu de salaris- n pg vian het hele personeel jjaar te brengen. ai ïat de Renault-arbeiders bij- jiditioneel het spits plegen af te ai van alle belangrijke sociale ,J die in Frankrijk worden ge- 'J is het begrijpelijk dat men HU weer de gebeurtenissen in Le met grote aandacht volgt. uitbreiding van de stakin- de regering zich voorlopig nog geen bijzondere zor- hoeven maken en ook in de bij Parijs werd 't éis teren normaal voortgezet, BHINGTON (AFP) Een I arrest van het Amerikaanse kte gerechtshof zou wel eens de Itstelling van een aantal ter- feroordeelden kunnen bespoedi- I hof heeft namelijk maandag atieverzoeken verworpen van P C. McGautha en James E. frton, die beiden wegens moord porbedachte rade ter dood zijn Beeld. j arrest van het hof erkent het van een Jury in haar rapport lit te spreken of een verdach- doodstraf of levenslang dient Igen. De achtereenvolgende be ll van McGautha en Crampton n ertoe geleid dat in de afge- [vier jaar in de Verenigde Sta- •n enkel doodvonnis is vol- In de dodencellen in de ge- lissen in 33 Amerikaanse sta rten nog 644 mannen en zeven *n op executie van hun von- wachten. Deze Juridische formule zal door het ministerie van Justitie vermoe delijk ook toegepast worden op de kopstukken van de arrestan ten, waardoor zij langer in hechte nis gehouden kunnen worden. (De straffen op deze aanklacht zijn aan zienlijk, waardoor vrijlating van de betrokkenen op borgtocht een kost bare aangelegenheid zal zijn).De rechtbanken in Washington zullen naar schatting drie dagen nodig hebben om alle arrestanten te ho ren een periode die al of niet toe vallig samenvalt met de belangrijk ste acties van de betogers, waardoor de gearresteerden geen deel zouden kunnen nemen aan de geplande ak- tiviteiten gedurende de rest van de week. Eigen recht Ofschoon de politiemacht van Washington, bijgestaan door hon derden van elders aangevoerde mili taire troepen, al om zes uur de be langrijkste aanvoer-knooppunten hadden bezet zodat de betogers geen gelegenheid hadden om hun posten daar in te nemen voor het begin van de forensen-stormloop op de stad, slaagden de betogers erin op versohillendé andere punten het ver keer enkele uren op te houden. We gen werden afgezet met vuilnisva ten, houten barricades, over de weg gespannen touwen, van hun plaats gebroken brievenbussen, en dwars over de rijbaan geplaatste auto's. Automobilisten, geïrriteerd door de opstoppingen en de „langharigen", narnen het recht in eigen hand en raakten slaags met de demonstran ten. Politieauto's doorkruisten de stad en schoten traangas-granaten af vanuit de autoramen. De ver- keers-verwarring werd opgevoerd door talrijke oproepen voor de brandweer en de hoofdstedelijke am bulance-diensten een „valse alarms"-tactiek van de demonstran ten. Tegen elf uur in de morgen was het verkeer echter weer normaal. Minister van Justitie, John Mit chell, zei in een korte verklaring „De stad is open. De wegen zijn ontruimd. De regeling functioneert". Zijn verklaring deed denken aan het rapport van een generaal na afloop van een beslissende veldslag. President Nixon had om vijf uur gistermorgen een boodschap uit doen gaan aan de politiemacht van Washington (Nixon is in zijn retrai te-verblijf in San Clemente in Cali- fornië), waarin hij zijn bewondering uitsprak voor de manier waarop de agenten in de afgelopen dagen de de monstraties tegen de oorlog hadden aangepakt. Nixon riep op om de ko mende acties navenant te bestrijden. Zijn boodschap deed denken aan het soort aanmoediging waarmee gene raal Eisenhower zijn manschappen aan de vooravond van D-Day in Nor- mandië in juni 1944 e enhart onder de riem trachtte te steken. Drie leden van het Huis van Afge vaardigden niet helemaal afkerig van publiciteit, ondernamen hun rit naar het Kapitool niet in hun auto's, maar in een kano over de Potomac- rivier om eventuele verkeersopstop pingen te ontlopen. Maar ook zij kwamen twee uur later aan dan de bedoeling was op een steiger bij het Cpngres-gebouw. Senator Hugh Scott, de leider van de Republikeinse minderheid irf de Senaat, noemde de demonstranten "kleine monsters" die het Jef had den om vuilnis in de straten te ver branden. Scott hoopte dat de rech ters hen er niet met tien dollar borg tocht vanaf zouden laten komen. Se nator Mike Mansfield, de leider van de. Democratische meerderheid in de Senaat zei: "Deze groep van demon stranten probeert een verandering in de regering aan te brengen door de regering af te breken". Commentaren Ook de commentaren van niet-be- trokkenen waren niet onverdeeld gunstig. Deze varieerden van "een oprechte maar verkeerd geïnspireer de actie", tot "het werk van bandie ten". De meest gehoorde reactie was dat de actie te niet deed wat de ac ties in de afgelopen week van de Vietnam-oorlogsveteranen tegen de oorlog en van de massale demon- Anti-Vietnamdemonstranten achter de hekken van het oefen terrein bij het Kennedy-jootball- stadion in Washington. straties van verleden weck zaterdag hadden bereikt. Niettemin was het veelzeggend, dat het laatste nationale opinie-on derzoek (gisteren gepubliceerd) aan toonde dat een overtuigende meer derheid van de Amerikanen (te we ten 42 tegen 39 percent) zich geheel tegen de oorlog heeft gekeerd en er geen bezwaar tegen zou hebben, wanneer er in Saigon een coalitie-re- gering zou worden gevormd, waarin ook de communisten zitting zouden hebben, wanneer dit een einde van de oorlg zou betekenen. De uitslag van dit opinie-onder- zoek steunt op geen enkel punt het door president Nixon gevolgde be leid in Indo-China. Het valt te bezien in hoeverre de reactie van de rege ring op de demonstraties in Washing ton blijk zal geven van deze nieuwe feiten, die president Nixon aller minst gerust kunnen stellen. Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, doet hij zijn voortreffelijk werk. De gangmaker van Istizin. Laxerende tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten in doordrukstrip. Gewoon de beste oplossing, f DEN HAAG (ANP) Alhoewel in de kring van de Neder landse Dagbladpers (de organisatie van de Nederlandse dag bladondernemingen) is afgesproken, dat per 1 juli aanstaande de abonnementstarieven opnieuw met tien cent omhoog gaan, is het niet uitgesloten dat alsnog overwogen wordt die verho ging aan te passen aan de inmiddels groter gebleken kosten stijgingen en aan de niet voorziene tegenvallers in de inkom stensector door het nog verder achterblijven van de stijging van de omvang van het aantal advertenties. In het vandaag gepubliceerde jaar verslag 1970 van de Nederlandse dag bladpers NDP, wordt gezegd dat de NYBORG (ANP) „In de wereld en ook in de kerken heerst momenteel een diepgaande geestelijke crisis, die grote onzekerheden met zich mee brengt. Ook de huidige technologi sche ontwikkelingen stellen de men sen voor nieuwe, ongekende proble men. De kerken zullen hun ethiek moeten herzien. Samen met de men sen van de wetenschap zullen de kerken studies moeten maken over de problemen, die zich momenteel op grote schaal in de samenleving voor doen," aldus dr. W. A. Visser 't Hooft, oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, aan het slot van de zesde Europese kerken- conferentie, die van 26 april tot 2 mei in de Deense plaats Nyborg werd gehouden. Met de Europese kerkenconferen- tie staat 't er financieel net zo best voor. De Nederlandse bankier E. E. van Eeghen uit Heemstede, die de financiën voor deze organisate be hartigt, zei dat een bankroet dreigt, wanneer niet alle kerken financieel aan het werk van de Europese ker- kenconf eren tie bijdragen. Thans ko men de grootste financiële bijdragen uit West-Duits land en Nederland. belangrijke verhoging van de abon nementsprijs per 1 januari j.l. iets meer nadelige invloed, heeft gehad op het abonnementsbestand dan vroegere verhogingen, "maar toch ook weer niet in die mate, dat niet zou kunnen worden overwogen de ko mende vastgestelde verhoging alsnog aan te passen". Voor de dagbladen was het jaar 1970 in economisch opzicht een wei nig opwekkend jaar, aldus de eerste regels van het NDP-verslag. De scher pe staging van de kosten kon by lange na niet door de hogere op brengsten worden opgevangen. De abonnementsinkomsten stegen met 15 procent (als gevolg van de toeneming van het oplagecijfer en de verhogingen van de abonnements prijzen), maar deze inkomsten dek ken niet meer dan één derde deel van de Jtasten. Hierdoor is de be drijfstak nog steeds te conjunctuur gevoelig, aldus het NDP-verslag. Het advertentievolume van de dag bladen was in 1970 maar 0,9 procent meer dan in 1969. De advertentie- inkomsten stegen don ook met slechts 4,3 procent en dan hoofdzakelijk nog als gevolg van een aanpassing van de tarieven aan het begin van vorig jaar. aldus het verslag. Tegenover de geringe en moeizame vergroting van de inkomsten stond een kostenstijging van ongeveer 15 procent. Gegeven het feit, dat in 1969 voor de bedrijfstak als geheel de winst voor (met' accenten) belasting, uitgedrukt in percenten van de om zet, 3,1 procent bedroeg, is het dui delijk dat 1970 een negatief bedrijfs resultaat heeft opgeleverd, zo consta teert het verslag van. de NDP. (Van onze correspondent) WASHINGTON Onlangs werd in de kleine staat Rhode Island een massabijeenkomst belegd on der de weinig dubbelzinnige naam: „Weg met Nixon". De organisator er van was het voormalige lid van het Huis van Afgevaardigden, Al- lard Lowenstein, die in 1968 ook de „Weg met Johnson"-beweging op touw had gezet. Zoals toen ging het verleden week niet om Lowenstein, maar om een ander- en in dit geval concentreerde de aandacht zich op het 43-jarige Republikein- •se lid van het Huis van Afgevaar digden, Paul McCloskey. Het was McCloskey, die niet lang geleden tot ontzetting van zijn mede- Republikeinen voorstelde president Nixon uit zijn ambt te zetten we gens zijn Vietnam-beleid. Paul McCloskey is, zoals zijn naam doet vermoeden, van Ierse afkomst. Uiterlijk heeft hij tegelij kertijd iets van wijlen president Kennedy (de grote kaak, het haar) en van de Amerikaanse tekenstrip figuur Li'l Abner (zijn vierkante, gespierde figuur), maar daar hou den alle vergelijkingen op, ook die met ex-senator Eugene McCar thy, die in 1968 als eerste Demo craat het waagde om zijn eigen pre sident Johnson in de voor verkiezin gen uit te dagen (het was niet lang daarna dat Johnson zich terug trok), ook op grond van diens Viet nam-beleid. Voor Europeanen, gewend aan rechtlijnige standpunten van door hun pajtij in toom gehouden po litici, is McCloskey één van die Amerikaanse fenomenen, die zich niet gemakkelijk laten verklaren, overweeg de volgende feiten: Voor zijn middelbare school tijd was hij enkele Jaren ingeschre ven aan een militaire school voor' jongeren. Hij ging als vrijwilliger naar Korea (als tweede luitenant) en kwam behangen met een aantal onderscheidingen terug. Later bood hij zich opnieuw als vrijwilliger aan voor Vietnam, maar werd af gewezen (hij heeft nu de reservis tenrang van kolonel). In de rede, waarin hij de af zetting van Nixon propageerde, zei hij: „Wat wij in Laos doen is net zo'n grote misdaad, als die waar voor wij Japanse en Duitse func tionarissen uit de Tweede Wereld oorlog ter dood hebben veroor deeld". Ten tijde van het „Pueblo" incident (het spionageschip dat met zijn bemanning in handen viel van Noord-Korea), verklaarde McCloskey dat, wanneer president Johnson de oorlog zou verklaren aan Noord-Korea, hij „voor" zou stemmen. Maar dan weer deze verkla ring: „Zoals de president (Nixon) dat doet, te spreken van het af wikkelen van de oorlog, terwijl hij integendeel de luchtoorlog uit- breidt, is het moedwillig mislei den van het Amerikaanse volk". Eerder dit jaar in een rede zei hij, dat wanneer Noord-Viet- nam de Amerikaanse krijgsgevan genen na de terugtrekking van A- merikaanse troepen zou blijven vasthouden, hij zijn steun zou ver lenen aan een invasie om ze te bp- vrijden. Als advocaat hij komt uit een juristenfamilie verdedigde hij „liberale" zaken als die van ho- mosexuelen, de belangen van de „kleine luyden" tegen een machtige telefoonmaatschappij en die van milieu-verontreinigingbestrijders. Tegelijkertijd is zijn vacobu- laire doorspekt met zulke „reactio naire" woorden als eer, plicht, trouw en opoffering. Dan weer: „Het Amerikaanse volk weet niet dat het het officië le beleid is van de regering om ie der dorp in Noord-Laos dat zich in hetg ebied van de Pathet Lao be vindt, te vernietigen". Het zijn niet alleen Europeanen, die zich verbazen over deze tegen strijdigheden en die moeite hebben de kern van de mens McCloskey te ontdekken, maar ook zijn eigen partijgenoten en Amerikaanse Journalisten die geprobeerd hebben hem te doorvorsen. R. W. Apple, een verslaggever van de New York Times (die aan McCloskey onlangs een groot stuk wijdde in een week end-bijlage) slaagde er tenslotte na talrijke vragen in het volgende aan McCloskey te ontlokken over zijn gevoelens met betrekking tot presi dent Nixon: „Ik was onder de in druk van zijn inaugurele rede, en ik hoopte werkelijk op openhartigheid in het presidentschap Maar ik ben nu tot de conclusie geko men dat hij (Nixon) een totaal politieke man is, zonder principes, die bereid is alles te doen zolang het zijn doeleinden dient". Het is dan ook niet te verwon deren dat McCloskey een soort pri- vé-oorlog heeft gevoerd met het Witte Huis. In maart 1969 schreef hij een brief aan de president waarin hij er op aandrong de illu sie van een militaire overwinning in Vietnam op te geven. „Ik bracht deze brief persoonlijk naar John Ehrlichman, de assistent van de pre sident. die ik persoonlijk ken, zei Paul McClosky: moeilijk te doorvorsen. McCloskey. Ehrlichman belde me op en vroeg of ik met Henry Kis singer wilde praten. Kissinger vroeg me 60 dagen te wachten om dat ze bezig waren een plan uit te werken om de oorlog te beëindigen. Ik zag hem toen weer een paar maanden later en hij (Kissinger) zei dat het eerste plan was mis gelopen, maar dat ze nu bezig wa ren aan een ander plan". McCloskey heeft sindsdien nog vijf brieven aan president Nixon gericht, zonder ooit antwoord te krijgen. Men kan zich voorstellen hoe iemand met het temperament van een McCloskey hierop reageer de. HIJ groef zich verbeten in om de president dan op een andere manier tot luisteren te dwingen. Dat was het punt van zijn nu be kende rede waarin hij tot afzet ten van de president opriep. (Dat was na de invasie van Cambodja). Maar het tekent McCloskey's poli tieke naïviteit dat hij zich ver baasde over de reacties op zijn re de, want naar zijn gevoel had hij niets meer gedaan dan het opsom men van de grondwettelijke moge lijkheden waarmee de president ge dwongen kon worden om zich te richten naar de wensen van het Amerikaanse volk. Zijn rede tegen Nixon heeft hem sindsdien een aanhang bezorgd, niet van Republikeinen (die hem, op een enkeling na, schuwen uit angst met hem vereenzelvigd te worden), maar van Democraten, „onafhankelijken", jongeren, die (ten onrechte) in hem een soort McCarthy zien, en bonafide libera len. Het is een aanhang die Mc Closkey noch gewenst en ook niet op gerekend had. De conservatieve Republikeinen in Californië zijn nu bezig hem, onder leiding van gou verneur Ronald Reagan, uit de partij „te lezen" (zoals ook de li berale ex-senator van New York Charles Gooddell door Nixon en Agnew met succes werd „uitgele zen" in de verkiezingen van 1970 hij verloor zijn zetel McClos key steunde gouverneur Rockefel ler voor het presidentschap in 1968. Samenvallend met het begin van Nixons presidentschap begon hij aan zijn eerste ambtstermijn in het Huis van Afgevaardigden, na de po pulaire Shirley Temple (ooit nog eens Nixons keuze voor een post in de Verenigde Naties) op verrassen de manier verslagen te hebben. Mc Closkey weet dat hij in de volgen de verkiezingen weinig kans maakt herkozen te worden, maar het blijft hem om het even: „De kern van een uitdaging (aan Nixon) is, dat hier iemand is die zichzelf een toegewijde Quaker (pacifisten) noemt en die een generatie van vrede in het vooruitzicht stelt, maar die in werkelijkheid de oorlog op voert en duizenden hulpeloze, ont heemde burgers doodt. Ik zal we) verslagen worden, maar daarover kan ik niet zwijgen". Of McCloskey zich in november inderdaad kandidaat zal stellen te gen president Nixon is allerminst zeker. Hijzelf geeft er de voorkeur aan wanneer figuren als gouver- neur Rockefeller, burgem. Lindsay van New York, of senator Mark Hatfièld zich daarvoor bereid ver klaarden, maar zijn pogingen om één van hen daarvoor te interes seren zijn op niets uitgelopen. In middels heeft Nixons deurwachter in het Witte Huls, John Ehrlich man, een vroegere vriend van Mc Closkey, hem aangeraden zijn mond te houden; werd hij aan de dijk gezet als de leider van een bij eenkomst van „Jonge Republikei nen", en verklaarde de ultra-con servatieve Republikeinse partijafde ling van Californië dat hil „een vijand was van het Amerikaanse politieke proces". Binnenkort opent McCloskey een klein kantoor om een eventuele campagne tegen Nixon te begin nen. Geld daarvoor is binnengeko men van enkele liberale industrië len en teleurgestelde Nixon-suppor- ters. Wanneer hij doorzet en in derdaad zou deelnemen aan een aantal voorverkiezingen voor het presidentschap van 1972, dan zou hij de president misschien in de .moeilijke positie dwingen om ook aan deze voorverkiezingen deel te nemen een vooruitzicht waar geen enkele president prijs op stelt. Het kan zijn dat McCloskey alleen al door dat gebaar (zelfs wanneer Nixon het met die verkiezingen zou winnen) Nixons image als pre sident zoveel schade heeft berok kend, dat er anderen in de Re- pulbikeinse partij opstaan om de president uit te dagen. Het is Mc Closkey's grootste vrees dat hij daarmee iemand als de zeer con servatieve Ronald Reagan een kans zou geven een vooruitzicht waar zelfs het Witte Huis al ernstig re kening mee houdt. Hoe dan ook, Paul McCloskey blijft een ondefinieerbare figuur die het presidentschap nooit zal ha len, maar die de herverkiezing van Nixon wel op zijn kop zou kunnen zetten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9