4 over Alphen is niet bezorgd 17 miljoen tekort city-plan Met „De Hoop" bij de tongenvissers in Ierse Zee Rijnstree gaat ove fluor ui water praten In Rayon Leiden zijn meeste bloemwinkeh Gebied rond het city-plan moet geheel worden aangepast Boskoper reed 50km. met nieuwe auto KOE NAM DE BENEN PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 MEI Ir. Hakstege (links) en wet houder Goedhart (rechts) op hei gebied waar men over een jaar of twee zal beginnen met de rea lisering van het city-plan. (Foto Dijkman) LEIDEN In Leiden en omge ving kan men het best terecht om een bloemetje te kopen. Uit een on derzoek van het Centraal Registra tiekantoor bij de Kamers van Koop handel in Nederland is gebleken dat er 592 inwoners zijn per bij de Leidse ------- Kamer van Koophandel ingeschre- ÏÉfilfven1 verkooppunt. Het aanbod van ÜII bloemen en planten is hiermede het best verzorgd: de K.v.K. in Haar lem meldt 970 inwoners per ver kooppunt en komt daarmede op de tweede plaats. Het slechtste figuur slaat het rayon Den Bosch: hier moeten 3947 inwoners het met één bloemenwinkel doen. In Drenthe is het aantal bloemenwinkels het sterkst gestegen. In 1966 waren er hier nog 4445 inwoners per verkoop punt, in 1970 was dit gedaald met 36 pet. tot 2837. De door de Kamers van Koophan del ingeschreven verkooppunten voor bloemen en planten worden Jaarlijks in een statistiek verwerkt door het Centraal Registratiekantoor. Uit de laatst gepubliceerde cijfers blijkt dat er van 1966 tot en met 1970 een re gelmatige stijging viel te constateren, met een daling in 1971. Die daling is het vervolg van een teruglopen van de markt en straathandel, de overige bedrijven vertoonden nog een stijging. Door Jan Westerlaken ALPHEN AAN DEN RIJN Over de zeventien mil joen gulden, die Alphen aan den Rijn tekort komt op het (gehele) cityplan, maken zowel wethouder Goedhart (Fi nanciën) als ir. Hakstege (directeur gemeentewerken) zich geen zorgen. Voor de kosten, die men moet maken voor de aankoop van onroerend goed, heeft men bij het rijk een aanvraag ingediend van tachtig procent. ,,Als alles is aangekocht", zegt wethouder Goedhart, „dan hopen we zo'n tien miljoen gulden in Den Haag te kunnen decla reren In het bedrag dat Alphen bij het rijk wil claimen, is alles ingecalcu leerd. Het gebied rond het city-plan moet geheel worden aangepast en dat kost veel geld. De kosten, die hiervoor moeten worden gemaakt, zijn ook in Den Haag ingediend. ,Maar ja', vervolgt de heer Goedhart, „als het rijk over de brug komt en ik heb daar een goede hoop op, dan blij ven we toch nog met een tekort van zo'n drie miljoen gulden zitten. Het gehele bedrag zal ten laste van het grondbedrijf worden gebracht. Het eventueel tekort zal worden aange past uit de algemene dienst". Zorgen „Heel belangrijk is," zegt ir. Hak stege, die het gesprek overneemt, „wat de grond in dit gebied zal gaan opbrengen. Voor elk werk heb je fi nancieringsmiddelen nodig. En het valt altijd niet mee om de Juiste grondprijs te bepalen. Wat ook zo Jammer is, dat bepaalde mensen he lemaal eeen winkels in het plan wil len. Die willen alles bij het oude la ten. Zij willen wel elders een winkel centrum. Het zou voor ons ook veel gemakkelijker zijn om op een stuk braak liggend terrein een winkelcen trum te creëren. Maar dan zit Je met deze enorme lap grond en wat moet Je daar dan mee? Het enige wat Je er dan nog op kunt doen is woningen bouwen. Daar is de grond wel wat te duur voor." „Het huidige city-plan ligt zo cen traal, dat het bij uitstek geschikt is voor een winkelcentrum. Nee, ten koste van Ridderveld gaat dat beslist niet. Je moet dit centrum niet plaat selijk zien, maar regionaal. Veel mensen uit de omliggende dorpen komen dagelijks naar Alphen om daar hun inkopen te doen. Uit een enquete Is wel duidelijk gebleken dat Alphen aantrekkingskracht uitoefent op zijn omgeving." „Het oude centrum, de Van Man- dersloostraat, zal één geheel moeten gaan vormen met het nieuwe winkel centrum. De aankleding van de straat moet aantrekkelijk worden gemaakt. Dat zal moeten gebeuren voordat het nieuwe winkelcentrum van de grond komt. Maar dat is een taak die niet alleen de gemeente aan gaat. Ook de middenstanders zullen hierin hun steentje moeten bijdra gen". Binnen twee jaar „Als alles volgens plan verloopt, hopen we binnen twee Jaar met de bouw te kunnen beginnen. Er zijn echter nog vele problemen die moe ten worden opgelost. Over parkeer ruimte hoeven we ons geen zorgen te maken. Achter de Van Mandersloo- straat hebben we een parkeerdak ge pland, waarop zo'n driehonderd au tomobilisten hun wagen kwijt zullen kunnen. We willen het oude cen trum zo veel mogelijk bij het nieu we betrekken. Daarom hebben we deze mogelijkheid tussen beide cen tra gepland". De Van Mandersloostraat zal bin nen niet al te lange tijd voor 't ver keer worden afgesloten. Een voorstel hiertoe zal de raad gauw bereiken. De winkeliers zijn ervan overtuigd, dat deze straat zo snel mogelijk prome nade moet worden. Voetgangers kun nen hier niet rustig winkelen om dat auto's hen op geringe afstand voorbij rijden, hetgeen tot gevaar lijke situaties kan leiden. Tenslotte vertelde ir. Hakstege, dat in het ci ty-plan ook het cultureel centrum is gepland. Als (voorlopige) plaats heeft men dit aan de noord of zuid zijde van de Aar gedacht. BOSKOOP Een Boskoper had met zijn nieuwe auto nog geen 50 km gereden toen hij bij het linksaf slaan op de Puttekade een hem tegemoet komende wagen uit Waddinxveen niet of niet tijdig opmerkte. Het ge volg was dat zijn wagen in 'n kleus- je veranderde. NOORD WIJK Gistermor gen ontsnapte in de Abraham van Royenstraat in Noordwijk een koe aan haar begeleiders, toen zij met een slagerij aan de Hoofdstraat als bestemming werd uitgeladen. Het dier, blijkbaar voelend wat haar te wachten stond, nam ijlings de benen, achtervolgd door politie mannen en personeel van de sla gerij. In een woeste ren holde de koe de Oude Zeeweg af, waarna zij haar toevlucht zocht op een stuk met bollen beplante grond, tegenover het politiebureau. Met velen werd het terrein af gezet, maar telkens weër wist de koe haar belagers te ontkomen. Op een gegeven moment nam zij zelfs een agent op de horens en even later ramde het rund een tot afzetting langs de weg ge plaatste veewagen. Na nog een sloot te hebben genomen, ver dween de koe in de bebossing rond de hertenkamp aan de Freesialaan. Het opengezette hek om haar in het kamp te lokken negeerde de koe. Tenslotte ge lukte het met veel moeite om het dier in te sluiten en te kal meren, waarna het kon worden gegrepen. Uiteraard trok deze jacht op „groot wild" heel wat belang stelling. De Van Mandersloostraat, die binnen niet al te lange tijd voor het verkeer zal worden afgeslo ten. (Foto Dijkman) Het aantal markt- en straat delaren van nu is toch nog bel lijk wat groter dan in 1966 he val was: 3934 tegenover 3338. Er men 149 ondernemingen met verkoopplaats bij, zodat het tota1 2675 bedraagt. Het aantal fil verdubbelde bijna van 123 naai Deze groei is opvallend, vooral dat het filialen betreft van besta bloemwinkels. Supermarkten grootwinkelbedrijven worden i lijk onder andere branches gei treerd. BOSKOOP In de vergadf van het algemeen bestuur vanr waterleiding bedrijf "De Rijnstif die vrijdag in Boskoop zal w<r gehouden, zal het zeer uitvol rapport over fluoridering vanr drinkwater ter sprake komen, r over is reeds veel geschreven, y pro als contra, terwijl men nog rf1 stig zoekt naar een oplossing onj1' genen die geen gefluorideerd d^1' water wensen, "gewoon" watei leveren. F1 Wel wordt een aantal mogelif den opgesomd maar, zoals in!_ rapport wordt gesteld, geeft ditT weinig exacte oplossing van het 1 de staatssecretaris opgeworpen j bleem. De oplossing is er doori besluit van de secretaris niet geif keiijker op geworden. Het bel wordt nu verzocht zich duidelijk te spreken over pro en contra fl| dering. Wanneer deze uitspraak}, gunste van fluoridering uitvalt aan de gemeenteraden (in het j strict van De Rijnstreek) eveiJ een uitspraak worden gevraagd. Gemeend wordt dat dit opn] aan de gemeenteraden van Wadi) veen en Boskoop moet worden! vraagd, omdat deze na him be om fluoridering te accepteren de eerste plaats een andere sai stelling van de gemeenteraad is, komen en in de tweede plaats de acties van <Je contra-groep andere meningsvorming kan zijn 1 staan. Voor dit belangrijke or| werp ter discussie zal worden steld zal nog een aantal krediet! vragen worden behandeld. Zo is het uitbreidingsplan ten oosten^ de Bateweg in Woubrugge een t breiding van het distributienet n[ zakelijk waarvan de kosten wofe geraamd op circa f 35.000. I In Hoogmade zal een nieuwe k ker moeten worden gelegd waarn f25.000 nodig is. In Boskoop zalji behoeve van de in het uitbreidüï plan Snijdelwijk-west geplande ti ningbouw, het distributienet mojt worden uitgebreid terwijl er te|' een hoofdleiding moet worden p legd, hetgeen f52.500 zal vergen^ reconstructie van de Rijndijk in F1 zerswoude maakt het noodzak!* dat de hoofdleiding wordt vervar terwijl er tevens dienstleidingen ten worden vèrnieuw-. waar een bedrag van f 35.000 is gemoeid Voorts vergen diverse werkzaak den als bovengenoemd in Waddi veen en Roelof arendsveen, een! drag van f37.000. De watertoreih voorfiltergebouw in Hazerswij moeten nodig in revisie. De to^ kosten hiervan worden geraamd] f 50.000. Tenslotte wordt nog een I; vullend krediet gevraagd voor! bouw van een reinwaterkelden] Boskoop van f 350.000. jj SCHIPHOL FLEETWOOD Maandagmorgen acht uur in de ver trekhal van Schiphol. Een ongekende drukte. Honderden reizigers, die van af de Amtserdamse luchthaven naar andere oorden gaan. Tussen al die passagiers valt een groep van zo'n 150 man wel bijzonder op. Mannen met verweerde gezichten getooid met een grote tas en een plunjezak. Som migen van hen in Urker kostuum. Het zijn Nederlandse vissers, die in het kader van het Containerproject 1971 van het Ministerie van Land bouw en Visserij in de Ierse Zee op de tongenjacht zijn. De eerste we ken was de visserij op tong niet veel. Nu worden er behoorlijke vangsten gemaakt. Het toestel vertrekt om half ne gen. Er wordt nog een laatste hand druk ten afscheid gegeven, de tassen en plunjezakken worden opgenomen en langzaam begeeft men zich met de paspoorten in de hand naar de controlerende marechaussee en doua- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Te Alphen aan den Rfjn slaagden voor het examen Brandwacht 2e klas de heren T. Bultman, H. van Diggele, B. Guldemond en P. van Velzen. Al len zijn leden van de Vrijwillige Brandweer van Koudekerk a/d Rijn BOSKOOP De hefbrug over de Gouwe te Boskoop moest in de maand april 1759 keer omhoog worden ge bracht voor het doorlaten van 2796 vaartuigen. Slechts 51 vaartuigen konden onder de gesloten brug door naren. Door Cees Combee ne. De meesten kunnen zo doorlo pen. Spoedig hebben allen hun plaats ingenomen in de DC 9 van Mar tinair. Dan slaan de motoren aan. Het geronk wordt steeds sterker. Dan taxied het gevaarte langzaam naar de startbaan. Na een paar mi nuten zijn de wielen los van het be ton. Pijlsnel gaat het, door een dik wolkendek heen. Op weg De kotterbemanningen, de men sen van het ministerie en de helft van de bemanning van het hospitaal kerkschip „De Hoop", zijn op weg naar Manchester. Ze zullen deze En gelse luchthaven eerder bereiken dan de wegbrengers Urk of Den Helder. Eén van de vissers zegt bemoedigend tot een collega: „Nog veertig minu ten en we staan weer aan de grond. De rit van Manchester naar Fleet wood duurt meer dan tweemaal zo lang". De stewardessen geven de pas sagiers niet veel gelegenheid tot pie keren. Ochtendbladen worden uitge reikt en er wordt gesproken over de dagen thuis doorgebracht en over de visserij op de Noordzee. Voor ieder een het weet heeft de DC 9 de Noord zee en een groot deel van Engeland genomen. De gezagvoerder is bezig de lan dingsmanoeuvre voor te bereiden. Kijkend door het raampje ziet men de eerste huisjes. Vijf minuten later staat de „kist" op het platvorm. Het is uitstappen geblazen. Niet via „slurven", zoals op Schiphol, maar doodgewoon met behulp van een grote trap. De af stand van het vliegtuig naar de aan komsthal moet lopend worden af gelegd. De controle in Manchester is wat scherper dan in Holland. Ieder een krijgt een stempel in z'n paspoort met de aantekening erop, dat meh in Fleetwood aan boord van een vis sersschip verblijft. Meer moeite heeft men met wat materiaal om een schroef van één van de schepen te herstellen, dat door de fabriek in Nederland is meegegeven, door de douane te krij gen. Dokter H. Lodewijks, chirurg is één van de Hilversumse zieken huizen, die als vakantie-uitstapje een maand als scheepsarts van „De Hoop" zal fungeren, springt voor de vissers in de bres. Na enige ogen blikken komt hij met enkele van hen en de onmisbare materialen naar de bus gelopen, die het gezel schap in twee uur naar de haven plaats Fleetwood zal brengen. Verhalen In die toeringcar komen de ver halen eerst goed los. Waar het over gaat? Natuurlijk over de minder goe de vangsten van de afgelopen weken. Deze en andere gesprekken blij ven nog even doorgaan. Dan wordt het ineens stil in de bus. Bijna ie dereen knapt een uiltje. Aandacht voor de schoonheid van het land schap. Dan rijden we een smoezelig stad je binnen. Het is Fleetwood. De bus „neemt" een lange winkelstraat met allerlei zaken, waaraan je kunt zien. dat deze havenplaats aan de Liver- pool-baai ook een vakantieoord is er zijn heel wat souvenirwinkels. No een paar bochten en wat nauwe straatjes stopt de bus op de kade Vlak bij het hospitaalkerkschip „De Hoop". Gezagvoerder Arie Visser ds. J. C. Jonkers, emeritus hervormr predikant in Renswoude, die als gees telijk verzorger fungeert, en de ii Fleetwood achtergebleven beman ningsleden van deze „wegenwach ter zee" staan op de wal om de man nen te begroeten. Wordt vervolgd hpspjtaalkerkschip ,,Deivood te wachten tot de vissers en de schepen bemand zijn r doop ligt m de haven van Fleet- uit Nederland zijn teruggekeerd kan de tongenvisserij in de ir Izee weer beginnen, f

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8