Grootscheepse klopjacht op politieagenten Ontslagen directeurs betichten uitgever wat eten we 5Karbonaadje voor de zondag Nederlander in Parijs vermoord Publiek springt met aardgas zorgeloos om Vijf man gevlucht Marechaussee grendelt grenzen af Economie-studenten - bezetten instituut Amsterdam: ZOONRIJDT VADER DOOD - Extra\bordelig Varkensvlees Bendeleden Black Poema veroordeeld Proefconcert in Paleis verstoord ID AG 4 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE NOKKE (GPD) Aan beide zijden van de Neder- 1-Belgische grens is gisteren op grootscheepse wijze de geopend op de man, die in de nacht van zondag op sdag in Knokke twee Belgische politiemannen doodde 2-jarige in Curacao geboren Robert van S„ Nederlands tplichtig militair. Hij vermoordde zondag omstreeks ernacht twee Belgische politiemensen met een Uzi- inepistool en bracht twee man van de Belgische po- trnstige maar geen levensgevaarlijke verwondin- oe. S. was gisteravond nog steeds ..ponden. Nadat hij kort na de "larty gevangen was genomen je parkwachter van het natuur- (at, wist hij toch te ontsnap- IU stal in Knokke een kleine |n wist tot nabij Antwerpen te Dat, hoewel de Belgische po- iet honderden mensen tegelijk op hem maakte, terwijl de Ne- dse marechaussee en de politie nzen hermetisch afgesloten en en op de Westerschelde voort- l onder controle werden ge- i lelgië beschouwt de politie het a: de hand liggend, dat de man, ~ee moorden pleegde, naar Ne- '"b is gevlucht of dat alsnog rt. "Als hij slim is, dan gaat er Nederland terug, want hier de kans heel hard aange- '•e worden. De mensen zyn be- Hiet het gebeurde en dat zal ook y zijn, als hij voor het hof verklaarde een politie-inspec- p Knokke. "Als de Belgische ""I hem te pakken krijgt, dan ~1j er aan", voorspelde een man ■de plaats van de moord was. |n rond Knokke werden, ook |e officiële instanties, verschil- Uidende verklaringen gegeven ie gebeurtenissen in de nacht van zondag op 'maandag. De lezing van het parket van Brugge is als volgt: "Even voor middernacht arri veerde een politiepatrouille, bestaan de uit de 27-jarige agent Paul Du- marey en zijn collega Rigobert de Vooght, op het parkeerterrein bij het natuurreservaat. Zij troffen daar een auto, een zilvergrijze Corvair, aan met een man achter het stuur. Bi) wijze van routine controleerden zij de papieren van de man in de wa gen en de beide politiemensen kwa men op het idee dat de auto gestolen was. Agent De Vooght ging naast Van S. de man in de auto,zit ten en maakte met handboeien zijn rechterhand vast aan de linkerhand van Van S. Dumarey vroeg intussen per walkie-talkie om versterking. Om die te geven kwamen de agenten Willy de Bree (27) en Andre Maen- hout. Toen zij op de auto van Van S. af kwamen, greep die een machinege weer en loste een salvo schoten. Agent Dumarey werd door zes kogels in de buik getroffen en agent De Bree kreeg zeven kogels in de borst. Bei den stierven onmiddellijk. De agenten De Vooght en Maenhout liepen ern stige verwondingen op. De één werd vlak bij de halsslagader getroffen door een kogel, de ander raakte een vinger kwyt. De dader schoot vervolgens de handboeien kapot en vluchtt* in de richting van de ingang van het na tuurreservaat. Daar stond de park wachter, Norbert Tricau. Hij was ge wekt door de schoten, had zijn kara bijn gepakt en liep naar buiten. Trieau dwong Van S. - wiens machi nepistool niet meer geladen was mee naar binnen te gaan. Daar belde de vrouw van Trieau de politie in Knokke, terwijl Van S. zijn handen waste: hij had een wond opgelopen rTERDAM De ontslagen di- van de Amsterdamse uitge- loussault NV heeft gisteren bij van zijn advocaat mi'. J. W. tl tijdens een kort geding voor sident van de Haagse recht- oeweerd, dat bij de uitgeverij oor NV te Den Haag de kwa- ewoonte bestaat om welbewust tematisch gedeelten van hono- pchter te houden ten nadele Iteurs van de door haar uitge- jboeken. Amsterdamse advocaat uitte an'tijging ter staving van zijn Dg dat Moussault-directeur P. la en diens echtgenote op on- latige gronden zijn geschorst (slagen als directeur van het dat enige tijd geleden is opge- door Van Goor en dat sinds- opgenomen in het uitgeverij- :*n "Edicom". Volgens mr Ver- Sijn de Jaarsma's en ook nog )dere employé door Van Goor jen omdat zy zich niet hebben willen neerleggen met het te kort doen van de auteurs. Van Goor-directeur dr. P. A. F. van Veen en diens advocaat mr R. W. baron De Vos van Steenwijck wezen de beschuldigingen met grote ver ontwaardiging van de hand. Dr. Van Veen legde de rechtbankpresident uit dat bijna een eeuw lang door Van Goor de auteurshonoraria volgens nauwkeurige schattingen bij vooruit betaling zijn" voldaan en dat pas sinds de laatste paar jaar daarin ver andering moest komen, nadat door marktwijziging de statistische schat tingen fouten bleken op te leveren, die echter voor 90 procent in het na deel van' de uitgeverij uitvielen: de auteurs kregen meer betaald dan waarop zij krachtens de verkoopcij fers recht hadden. Inderdaad bleek tevens dat een klein aantal auteurs te weinig hono rarium had ontvangen. Met inscha keling van' een interne registerac countant en een computer zijn alle STERDAM (ANP) Stu- ti aan de economische fa int van de universiteit van ïrdam hebben maandag- rs| het Instituut voor Bedrijfs- mie en Accountancy aan de igracht in de hoofdstad be- actie, waaraan 40 tot 50 iuden deelnemen, is onder uit protest tegen de in- tg van de ideeën van Post- b (regeringscommissaris t onderwijs) en heeft voorts ;oel op langere termijn de Itie binnen de faculteit te Iseren. [bezetters hebben een aantal flaggen en een witte vlag uit jen. De laatste draagt in rode het opschrift "bezet". Hun Voerder verklaarde dat aan de Bit een reorganisatie van de aan de gang is met de bedoe- Po^thumus" definitief aan de Dit in te voeren. Verens hem bsloten de kandidaatsstudie na ropaedeuse van 1 jaar tot 1% Bamen te persen" en worden er en uitgewerkt om de doctoraal- tot 1?4 jaar te beperken. Te- levert dit een officiële studie van vier jaar. tvoering van deze regelingen worden voorbereid door een sie onder leiding van het staf- eau. Volgens de woordvoer- it de oppositie aan de facul- tlftiziging van het besluit van de itsvergadering tot invoering regeling-Morreau betreffende ididaatsstudie; dat projectgroepen die door stu denten worden geïnitieerd tentamens geheel of gedeeltelijk zullen vervan gen. Voorts dienen docenten te wor den aangetrokken die projecten kun nen begeleiden met een enigszins an der inhoudelijk karakter da nthans aan de economische faculteit gebrui kelijk is en stopzetting van de werkzaamhe den- van de commissie-Morreau, die, aldus de woordvoerder, thans bezig is de doctoraalstudie op basis van de uitgangspunten van Posthumus te herstructueren. In plaats daarvan moet worden begonnen met een dis cussie tussen studenten en docenten over de vorm en inhoud van de eco nomiestudie. afrekeningen van de afgelopen tien jaar geverifieerd en rechtgetrokken, aldus dr. Van Veen. Zijn advocaat bestempelde de beschuldiging van de ontslagen Moussault-directeurs dan ook als wraakzuchtige pogingen om van een intern arbeidsconflict een rel te maken. Mr. De Vos van Steenwijck legde uit dat het directeursechtpaar van Moussault eerst is geschorst en toen is ontslagen omdat de Jaarma's on danks herhaalde waarschuwingen doorgingen met het voeren van on dermijnende acties tegen het alge mene concernbeleid van Edicom. Zijn tegenpleiter mr. Verduin hield vol dat de Jaarsma's zijn ontslagen om dat zij zich niet wilden neerleggen bij de onoirbare praktijken van het "moederconcern". Pleiter legde ze ventig brieven over van auteurs en zakenrelaties die aan het echtpaar hun adhesie hebben betuigd. Mr. Ver duin achtte schorsing en ontslag ook op formele gronden onrechtmatig. Vonnis 17 mei. bij het schieten. Op een gegeven mo ment evenwel ging Van S. er op nieuw van door. Parkwachter Trieau achterhaalde hem en raakte met hem in een vuistgevecht. Toen zijn vrouw hem riep. rende hij echter naar haar toe, in de veronderstelling dat Van S. niet alleen was geweest. Koningin Juliana heelt gis teren een begin gemaakt met de consultaties over een komende kabinetsformatie. In Huis Ten Bosch ontving zij achtereenvol gens mr. F. J. F. M. van Thiel (voorz. Tweede Kamer), dr. L. Beel, president van de Raad van State en mr. M. de Niet, voor zitter van de Eerste Kamer. De voorzitters van de tweede-kamer fracties zullen bij de koningin ontvangen worden na het debat dat deze week in de kamer wordt gehouden over de aanwijzing van een kabinetsformateur Dit is de auto waarmee de Nederlandse militair Van S. naar België kwam. Hij liet de auto ach ter nadat hij tioee politie-agenten had doodgeschoten. VINKEVEEN Terwijl hij een aanhangwagen loskoppelde is gister middag in Vinkeveen de 58-jarige grondhandelaar C. Voorneveld dood gedrukt tussen de trekker, die door zijn zoon werd bestuurd, en de aan hanger. De zoon wist niet dat zijn vader bezig was de aanhanger te ontkop pelen. Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? Karbonaadjes van 150 gram goed plat kloppen, door de bloem halen en aan weerszijden bruin braden in boter. Neem er wat vet spek bij, dat u in blokjes bruin bakt. Opdienen met gebakken champignons. Heerlijk met gestoofde komkommer. Jus afmaken met tomatenpuree, óf gepelde druiven toevoegen. DEN HAAG (ANP) Het Neder landse publiek vindt aardgas veilig en betrouwbaar en neemt daardoor een nogal zorgeloze houding aan ten op zichte van deze energiebron. Het ge- volg is. dat men op het gebied van het onderhoud niet of nauwelijks at tent is en dit kan tot gevaarlijke si tuaties leiden. Het VEG-Gasinstituut en de Nederlandse Gasunie hebben daarom in samenwerking met een j veiligheidsinstituut te Amsterdam een voorlichtingscampagne opgezet, om de drie miljoen op aardgas aange sloten Nederlandse gezinnen er op te attenderen, dat een goede ventilatie van de vertrekken, waar aardgasap- Uit Selectie-instituut DOETINCHEM (ANP) Pas nu is bekend geworden dat in de nacht van' zaterdag op zondag vijf mensen zijn ontvlucht uit de dependance in Doetinchem van het Selectieinstituut voor ter beschikking van de regering gestelden te Utrecht. Een van de gevluchten heeft zich meteen al gemeld. Twee anderen werden enige tyd later tijdens een grote opsporingsactie in het gehele centrum van de Achterhoek aange troffen in een boerderij in de omge ving van Doetinchem. Twee mensen zyn nu nog voortvluchtig. PARIJS (AP) De Parijse re cherche stelt al bijna een week een onderzoek in naar de moord op de Nederlandse ingenieur W. A. Nieuw- veld, wiens lijk vorige week dinsdag uit het kanaal van de Ourcq in Pa rijs is gehaald. Nieuwveld, als elektrotechnicus is in dienst van een Amerikaans be drijf in elektronica, waarvoor hij de overal in Europa geplaatste installa ties controleerde, was vorige week maandagmiddag uit zyn woonplaats Brussel in Parijs aangekomen. Toen hU dinsdag niet op zijn afspra ken verscheen en ook daarna wegbleef stelde de politie op last van de direc tie van het Amerikaanse bedrijt een onderzoek in. Daarbij bleek dat dins dag uit het kanaal van de Ourcq het schoffelyk overschot van een lange, gezette man was gevist die kennelijk was gedood voordat hij in het water was geraakt. Hoewel op het lijk geen enkele aan wijzing omtrent de identiteit werd gevonden, werd het stoffelijk over schot door collega's van Nieuwveld en door zijn vader herkend. De politie onderzoekt nu wat de 40-jarige Nieuwveld heeft gedaan na dat hij zich maandagmiddag in een groot hotel op de Boulevard Brune had laten inschrijven. Van getuigen is vernomen dat de ingenieur zich 's avonds in een groot café in Montparnasse bevond, waar hy een glas bier bestelde hy was toen alleen. Uit een antecedentenonderzoek is gebleken dat Nieuwveld een uiterst serieuze levenswandel had. Daar door is bij de politie het vermoeden gerezen dat de eventuele moorde naars het op zijn geld voorzien had den. Vaststaat dat Nieuwveld op brute wijze is mishandeld. Een kilometer van de plaats waar zijn lijk werd aangetroffen, vond de politie bloed sporen van het slachtoffer. Ook op drie andere plaatsen werden bloed sporen waargenomen. Dit zou er vol gens de politie op kunnen wijzen dat het reeds deerlyk toegetakelde slacht offer tot driemaal toe heeft getracht de wallekant te bereiken maar dat zijn moordenaars, die hem volgden, telkens weer door klappen op het hoofd van de kant af hielden. paratuur staat opgesteld een nood zaak is en dat aardgasapparatuur ge regelde inspectie en/of vakkundig on derhoud nodig heeft. De zorgeloze houding van het pu bliek heeft men kunnen vaststellen bij een onderzoek onder ongeveer 10.000 Nederlanders. De neiging om het onderhoud van de apparatuur te verwaarlozen is ook riskant omdat eerder ontoelaatbare co-vorming kan optreden dan bij stadsgas. Dit blijkt bij het publiek nauwelijks bekend, Dat is nog geen nadelige ge volgen voor de volksgezondheid zijn opgetreden is vooral te danken aan het feit, dat veel van de toegepaste apparatuur nog betrekkelijk nieuw is en de gevolgen van slecht of geen on derhoud zich daardoor nog nauwelijks hebben geopenbaard. Naarmate de tijd verstrekt, zal de kans op defecten en ongewenste situaties echter grote worden. De actie zal het eerste jaar worden gevoerd door middel van de versprei ding, huis-aan-huis, van folders. Volgens de SROG (Commissie Sa menwerkende Regionale Organen Gasvoorziening) zyn de technici van oordeel, dat de gasdistributiebedrijven periodiek de gasapparatuur in de wo ningen moeten gaan controleren. Dekkos ten hiervan zullen aanzienlijk zijn: er zal daardoor een speciaal ap paraat moeten komen met hiervoor opgeleide mensen. Bij sommige ba- dryven heeft men deze controle in middels al ter hand genomen. MAASTRICHT (ANP) De recht bank te Maastricht heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen de beruchte jeugdbende "Black Poema", die zich in 1970 in Hoensbroek en omgeving aan een groot aantal mis drijven heeft schuldig gemaakt, waar onder aanrandingen, verkrachtingen, diefstallen, brandstichtingen, vernie lingen en mishandelingen. De hoofddader, de 21-jarige bouw vakarbeider C. K. uit Hoensbroek, werd tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was tweeën eenhalf jaar geëist. Twee jongelui van 17 en 18 jaar uit Hoensbroek, dio in groepsverband ontucht hadden ge pleegd met minderjarigen en zich aan diefstallen en vernielingen had den schuldig gemaakt kregen één jaar gevangennisstraf. AMSTERDAM (ANP) Tijden® het "proefconcert" dat maandag avond in de Burgerzaal van het Ko ninklijk Paleis op de Dam is gege ven, hebben Jeugdige bezoekers na de pauze tot twee keer toe gepoogd een discussie met de zaal op gang te brengen. Burgemeester Samkal- den wist hen ertoe te bewegen de verdere uitvoering van het program ma niet te verstoren. Namens Ko ningin Juliana traden Prinses Bea trix en Prins Claus als gastvrouw en gastheer op voor circa 375 personen. Er werd ook nog "n stinkbom gewor pen. Na de incidentjes werd het pro gramma door het Nederlands Ka merkoor en het Nederlands Kamer orkest onder leiding van Felix de No bel verder zonder ordeverstoringen uitgevoerd. Na afloop bleef een groep van circa 150 bezoekers nog enige tijd met de Jongelui discussiëren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7