Raad bedingt met Heineken zelf akkoord Vurige bekeerling teleurgesteld Moe en voldaan keerden allen huiswaarts DE LEID' SE BAUD JL Installatie burgemeester Vis toch in de middaguren Acad. examens DINSDAG 4 MEI 1971 PAGINA 3 J' LEIDEN Als een collega van de sportredactie gister avond de Leidse raadsverga dering zou hebben moeten verslaan, dan was hij onge twijfeld aan komen zetten met voetbalkreten als "boei end, kleurrijk en spectacu lair". Natuurlijk is het slaken van dergelijke kreten niet geoorloofd ten aanzien van een zo serieus lichaam als de gemeenteraaddus u houdt mij ten goede. Maar oordeelt u zelfaan de hand van de volgende flitsenuit een bijna 4V2 uur durend spel- beeld: Om kwart voor acht mag kabouter Gerkema gaan uit leggen waarom hij is overge gaan naar de PSP, voor wel- ke partij zijn oude vriend" Kees Walle over veertien da gen plaats neemt in de raad (zijn geloofsbrieven werden gisteren akkoord bevonden). Gerkema begint vol goede moed en heeft het er enige tijd over dat hij al eerder lid is geweest van "de partij", maar eruit is gegaan na ru zie, maar dat was in hun en mijn pubertijd en nu zijn het aardige mensen en dat toe treden tot de kabouterorde, dat was na overmatig alko- holgebruik, geen blijvende reden dus en nu Walle weer in de PSP komt is het wel gezellig om naast hem te gaan zitten hoewel dat na tuurlijk niet het enige argu ment Door Henk de Kat Op dit punt gekomen ha mert loco burgemeester Menken de er juist schik in krijgende Gerkema af rpet een zacht vermanend: geen geschiedenissen asjeblieft, 't wordt zo'7i lang verhaal, toe nou joh". Gerkema gaat ge heel ontmoedigd zitten met de opmerking: "U merkt nog wel van onze samenwer king." De volgende spelflits is een lange gedegen solo van Van Aken, die hij afrondt met een fraai schot voor de boeg. Aangezien B enW van Leiden de bal inzake de Heineken- vestiging niet hebben opge nomen, zijn Van Aken c.s. er mee gaan spelen met het ge volg dat z{jn ploeg wèl het gewenste resultaat behaalt. Het moet gezegd, dat B en W ploegleider Menken hen ach teraf sportief bedankt voor het brengen van de bal In de landurige slotfase speelt zich een voor het pu bliek opwindende scrimmage af rond de nieuwe burge meester die aanstaande maandag zal worden geïn stalleerd. Maadagmiddag heeft Menken op eigen hout je beslist en ie uitnodigings kaarten al op de bus gedaan. Nee, werpt een deel van de raad met de PAK-fractie in 't spits nu tegen, maandag avond. Dan kan eerst 's mid dags in een speciale raads vergadering een hartig woordje worden gesproken over de gang van zaken rond de benoeming van de heer Vis (diens PERSOON daarbij geheel buiten beschouwing gelaten) en in een avond vergadering zal dan de in stallatie kunnen plaatsvin den, met het voordeel van een grote opkomst van het thuispubliek de Leidse be volking, die dan meteen ken nis met hem zou kunnen maken. Op deze tackel van het PAK reageert Menken met: "Zeer verontwaardigd schandaal, dit kan niet, de raad onwaardig" waarna tij dens een schorsing de raads leden zich in kleine clubjes over het speelveld versprei den. Ook KVP-er Cornelissens ziet in de PAK-aanval een ongeoorloofde manoeuvre volgens zijn spelregelboekje: "Je kunt deze man (de heer Vis) niet zo voor de leeuwen werpen. Dat is onchristelijk" En in de richting van de snuivende Kuypers (D'66): "U maakt al zo'n geluid als een leeuw." Van Aken legt nog even uit dat het niet de bedoeling is om "rot te doen, maar om volwassen te praten over de procedure van de burgemees tersbenoeming". Zijn club makker In 't Veld trekt ge lijk met hem langs de lijn op: hier mag echt wel een dis cussie aan worden gewijd. Op het profiel dat we van de nieuwe burgemeester hebben geschetst, hebben we niets anders gehoord dan een ko ninklijk besluit." Tenslotte gaat men ak koord met een puntenverde ling: tóch de installatie en de receptie 's middag (in de seniorenvergadering van woensdag zal nog worden be zien wie wat zegt namens de raad) met daarop volgend een avondvergadering voor het hartige gesprek. En nadat de voorzitter voor de laaste maal heeft afge floten, keren allen moe en allmaal wel een beetje vol daan, huiswaarts. LEIDEN Leidens nieuwe burge meester Vis aal a^. maandag middag ln het stadhuis worden ge ïnstalleerd. De gemeenteraad heeft hiertoe gisteren besloten, nadat een deel van de raad zich aanvankelijk had uitgesproken voor verschuiving van deze plechtigheid naar de avond, teneinde 's middags onderling ta kunnen discussiëren over de onbevre digende gang van zaken rond deze benoeming en om 's avonds een gro ter deel van de Leidse bevolking ln staat te stellen de zitting bij te wo nen. De kaarten voor de receptie bleken evenwel al te zijn verstuurd. Om de ze reden besloot men de Installatie 's middags ongestoord doorgang te laten vinden en 's avonds op de be noemingsprocedure terug te komen in een daarvoor bijeen te roepen ver gadering. LEIDEN Loco-burgemeester Menken toonde zich vannacht tegen klokslag twaalf, aan het slot van de Leidse raadsvergadering, heel fideel. Openlijk deelde hij waarde rende schouderklopjes uit aan een aantal raadsleden voor de afhandeling van een zaak, die B. en W. eigenlijk lelijk hadden laten liggen: de Heineken-vestiging in Zoeter- woude. Vanuit de raad was er vorige week op gewezen dat de nederzetting van de biermammoet in Zoeterwoude niet alleen een aangelegen heid is van deze buurgemeente, maar gezien de gevolgen woning behoefte personeelinfra-structuur, aan te leggen recreatiepark en zwembad, lozing afvalstoffen) de gehele regio Leiden raakt. LEIDEN We mopperen vaak op de Leidse binnenstad, maar die heeft toch ook een hoop edelsteentjes". Dit doorkijkje in de Haarlemmerstraat is uniek, zeker nu het torentje op het gerestau reerde Elisabeth Gasthuishof is geplaatst en kortgeleden uit de stei gers gekomen. Het Stevenshofje is aantrekkelijker geworden met dit doorkijkje uit de winkelstraat. (Foto Holvast) De Leidse raad heeft tenslotte de gewenste vinger in de pap gekregen, maar dankzij eigen inspanningen. Enkele raadsleden hebben gister middag urenlang gesproken met een „zware" delegatie van Heineken en ook nog even met de burgemeester van Zoeterwoude. Het resultaat van dit in goede sfeer verlopen overleg kon Van Aken (PvdA) gisteravond B. en W. voorleggen. Het behelst de instelling van een overlegorgaan, waarin de betrokken gemeenten van het gewest Leiden en Heineken elkaar geregeld zullen ontmoeten voor het uitwisselen van informatie. Van Aken zei vertrou wen in de werking van dit overleg orgaan te hebben, daarbij afgaan de op de gebleken bereidwilligheid van de Helneken-directie. Bij alle kritiek van vorige week stelde hij trouwens nog eens voorop, dat het niet te doen is geweest om bezwaar te maken tegen de vestiging van Heineken of om te tornen aan de autonomie van Zoeterwoude. De voorgestelde subisidie-ver lening aan de NZH van minimaal één gulden per inwoner, was even eens een punt dat de tongen in be weging bracht. Portheine (WD) Zunderman (DS '70) en Jonker P.v.d.A. toonden zich verheugd over de gemeentelijke steun aan het noodlijdende busbedrijf. Wel hadden ze hun financiële twijfels, ten aanzien van de voorgespiegelde tegemoetkoming van het rijk. Sprekers meenden, dat het verle nen van subsidie de gemeente het recht geeft om haar verlangens over het busvervoer kenbaar te maken Bij Zunderman en Jonker stonden een hogere busfrequentie en specia le tarieven bovenaan genoteerd. Jonker kwam aanvankelijk met een ruimer voorstel, omvattende de Instelling van een intergemeentelijk beleidsadviesorgaan, dat de open baar-vervoerbehoef ten in Leiden en randgemeenten zou moeten peilen. Nadat wethouder Kret tvervoersza- ken» hem liet weten daarmee niet te kunnen werken, ook al omdat met de gemeenten Warmond, Zoe terwoude, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten een samenwerkingsver band is. trok 't raadslid zijn voor stel terug. De wethouder wilde wel een idee van Zunderman goedko pere bustarieven voor bejaarden en invaliden voorleggen aan de NZH, maar met het nodige voor behoud. Op een vraag van mevrouw Ker- ling (PvdA) gaf wethouder Menken toe dat de mozaïekversiering aan de eerste flats in de Merenwijk wat somber is uitgevallen. Er wordt ge zocht naar een fleuriger verslering voor de volgende woningen. Inzake het wonlngbeheer deelde hij mee, dat de gemeentelijke woningstichting nog maar voorlopig beherend op treedt in de Merenwijk. De derde huisvestingsnota kwam als gevolg van het late uur niet meer ter sprake, evenmin als de voorgenomen interpellatie van Driessen over het aan studenten huisvesting verkochte St. Elisabeth- ziekenhuis. LEIDEN Den Burcht" was gisteravond in lentesfeer gesto ken. De Nederlandse Kapperspa troonsbond hield de slotavond van de vaktechnische clubs. Er werd een keur aan kapsels ge maakt. Voorzitter Langezaal feli citeert op de foto Holvast een winnend model Ter verhoging van de feestelijke sfeer gaven leerlingen van academie Wielinga een dansdemonstratie. LEIDEN Het is al weer gerui me tijd geleden dat twee Engels sprekende mannen zich ten kan tore van het Leidsch Dagblad vervoegden om hun beklag te doen over een laatdunkend arti kel in het weekblad Vrij Neder land over scientology. De man nen die zich voorstelden als jour nalisten werden toen door mij verwezen naar de raad van de Journalistiek, die dergelijke klachten over een oneervolle be roepsuitoefening pleegt te behan delen. Van een uitspraak door deze raad is het om welke reden dan ook nooit gekomen. Door Hein Elbrink Wat wel gebeurd is, dat sinds het eerste signalement van mr. J. C. F. Bletz de Londense correspondent van Het Parool op 1 augustus 1968, de scientology die hij "de religie van de angst" noemde voet aan de Ne derlandse wal heeft gezet. De springplank voor deze scientology (die wel is beschreven als een soort modern aandoend, quasi-wetenschap- pelijk laagje over een explosief mengsel van over-populaire, gods dienstige filosofie, psychoanalyse, en communicatie-training, totale en on voorwaardelijke toewijding aan één zaak: verpersoonlijkt door de figuur van Ron Hubbard en het kritiekloos aanvaarden van disciplinaire weerzinwekkende maatregelen), de springplank en het bruggehoofd van de scientology werd Leiden. Sinds ongeveer eind oktober 1970 hebben de scientologen aan de Oude Vest op nummmer 73 hun hoofd kwartier. Op 2 november 1970 werd in het Openbaar Centraal Stichtings- register van het ministerie van Justi tie de L. Ron Hubbard Stichting, ge vestigd te Leiden, ingeschreven. Het doel van de stichting is volgens het register: "De bevordering en be werkstelling van de leef vaardigheid van het menselijk individu als lid van de samenleving teneinde in ruimer verband een beschaving te krijgen zonder oorlog, misdaad en krankzin nigheid". Aangepast them; Een nobel doel waarvan ze gister avond na ruim zes maanden van ves tiging ter plaatse ook de Leidse be volking deelgenoot wilde maken. In het Kreatief Sentrum aan de Bree- straat sprak Jef Rossie over het the ma "Scientology, bewustzijnsverrui mend": een thema dat waarschijn lijk aan publiek en plaats was aan gepast. Rossie had gelijk toen hij van de veronderstelling uitging dat hij in onze plaatselijke, geestelijke stoei- plaats aan de Breestraat kon reke nen op een publiek ddt vernieuwing en/of bewustzijnsverruiming in zijn vaandel schreef. Onder zijn niet on aanzienlijke gehoor bevonden zich prominenten uit de Leidse "incrowd" als Kabouter-raadslid Gerkema, Ron Visser en Michael van de Putten (die destijds in 1969 min of meer als leiders de universiteit nog hebben bestormd)het in het zo langzamer hand obligate rode-stoeipak gesto ken ex-PSP-raadslid Hei-man Ampt- meyer, maar ook Johan Phaff, re dacteur van Vrij Nederland die op zijn kruistocht tegen de scientology ook even Leiden aandeed. Vrije teugel De heer Rossie die waarschijnlijk had verwacht dat het alternatieve JEF ROSSIE (Foto Holvast) publiek hem de vrije teugel zou la ten werd echter zichtbaar teleurge steld. Terwijl hij zich met enkele nog zeer Jonge geestverwanten geïsoleerd aan een tafeltje opmaakte om zijn pleidooi voor "scientology' te begin nen, werd een stencil rondgedeeld met als opschrift "Big brother wants you, little brother warns you" (Gro te broer wil Je, kleine broer waar schuwt Je). Waartegenover: "dat 't (scientology) geld kost, veel geld zelfs (een deelnemer was voor zich en z'n vrouw in een paar maanden enkele duizenden guldens armer). Pikant dtaildie deelnemer en echt genote en dat staat niet in het sten cil is een Leidse ex-studentendecaan en zijn voormalige echtgenote. In een artikel in Vrij Nederland van 28 november vorig jaar bekent hij van zijn dwalingen te zijn terug gekeerd, maar niet nadat het hem 'n kleine 2250 gulden had gekost en zijn "privacy", want docenten en cursisten bezetten zijn huis. Hij ont hult "Als ik het licht liet branden op mijn eigen slaapkamer kostte me dat 'n gulden boete en als je de bad kamer langer dan tien minuten ge bruikte een tientje". Ook verklapt hij: "Er is een bankdirecteur in Lei den die de Stichting een krediet heeft gegeven van f 15.000 rekening -.ourant. Een rekening ten name van ïen of ander "Educational Fund". De kern van Rossies betoog komt >p het volgende neer: De mens kent momenten van ver- aagde bewustzijn. Het analytisch denken is aan uitgeschakeld en hij mtvangt dan indrukken op cellulair iis dierlijk) niveau. Die indrukken djn bepalend voor zijn verdere le zen of hij gelukkig wordt of niet. Zijn voorbeeld: Iemand valt als kind op het ijs, hij krijgt een gat in zijn hand. Zijn analytisch denken is dan uitgeschakeld. Hij ontvangt on aangename indrukken, pijn aan zijn hand, de kou, de stemmen van de mensen om hem heen, zijn bloed stuwt calcium naar zijn hand om de wond te stelpen. Wat gebeurt er dan als de man la ter weer de schaatsen onderbindt vol gens Rossie: "Hij krijgt weer pijn aan zijn hand, zonder dat hij weet waarom". Prikkels Hoe komt dat? Een bijna dansende Rossie: "Op dierlijk niveau zijn er prikkels die zeggen: IJs, Ijs, bloed, bloed, zend bloed, zend calcium". De (zoals hij zelf zegt pas begin nend» scientoloog Rossie die mis schien gelooft dat het heilige vuur waarmee hij de laatste verklaring uitstoot aanstekelijk zou werken, krijgt een koude douche van de in hilariteit ontstoken zaal. Interruptie: „Dat lijkt me erg ama teuristisch". Rossie: "Mij leek het ook eenvou dig". Interruptie: "Eenvoudig best. maar niet slecht eenvoudig". Onder zoveel ongeloof grijpt hij naar het wapen van het persoonlijke getuigenis: "Op het gevaar af voor een simpele ziel versleten te worden en dat iedereen mij zot mag ver klaren, zeg ik dat ik door scientolo gy gelukkig ben". Interruptie: "Dat waren de beulen ln de concentratiekampen misschien ook". Rossie: "Het kan mij niet schelen of het reëel of irreëel is. als ik maar gelukkig ben. Ik ben bereid om wat om het even te doen, als ik maar gelukkig ben. Ik ben echter nog gelukkiger als ik zie dat ande ren ook gelukkig zijn. Interruptie: "Waarom zegt u dan niet zonder meer, er is een methode om gelukkig te worden en er zijn ook anderen gelukkig mee geworden. Waarom al die zogenaamd weten schappelijke poespas". Rossie verzoekt om een pauze, waarna hij de E-meter, de ark des verbonds, de fetisj van de scientolo- gisten den volke zal tonen. Zijn te leurstelling zal echter na de pauze nog groter worden, want dan volgt voor hem min of meer de apocalyp se in de vorm van twee met normale Ohm-meters gewapende elektro-tech- nici die menen te kunnen aantonen dat de heilige koe van de scientolo gen niets meer maar ook niets min der is dan een uiterst kostbaar (naar schatting f 500) tweelingbroertje van hun meters, die niet duurder zijn dan f 150. Ark des verbonds De scientoloog Rossie krijgt eerst echter de kans om uit te leggen wat de E-meter is, een electrische me ter om de psychische spanningen te meten. Bij wijze van demonstratie neemt een geestverwant plaats ach ter een tafeltje. Hij legt zijn handen om twee blikjes, het zouden norma le sperciebonen blikjes kunnen zijn geweest, aan de blikjes komen twee elektroden. De E-meter wordt aan gezet en de geestverwant concen treert zich. Aan het uitslaan van de meter meent Rossie tenslotte psy chische spanning te kunnen consta teren. Veel tijd om dat te bewijzen krijgt hij echter niet, want zijn on wankelbaar lijkend geloof wordt da- nis op de proef gesteld, wanneer de twee normale meters ter tafel ko men. Uitgelegd wordt dat het uit slaan van de wijzer slechts met twee factoren ln verband gebracht kan worden: het aanrakingsoppervlak, van de hand en de vochtigheids graad van de huid. ADVERTENTIE Ubóff als u van vis houdt, j HEERLIJK... GEBAKKEN VIS Schol, schar, makreel, wijting schelvis, kabeljauw, spiering, tong... gebakken: verrukkelijk! Koop uw gebakken visje bij uw vishandelaar, of bak ze zelf Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een ver giet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desge wenst de vis door de bloem en schud ze goed uit Bak de vis in hete boter, margarine ol olie mooi bruin. Vis houdt fit Vrog recepten bij uw vishandelaar ol bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, I Wsssenaarsewsg 30. Dan Haag. Angstzweet En wat is er begrijpelijker dat iemand die over zijn persoonlijke le ven uitgevraagd wordt en onder psy chische spanningen staat met beven de handen de blikjes zal hanteren, waarbij hij soms bang zal zijn en zijn huid door angstzweet vochtig? Een na deze wetenschappelijke waarheid aarzelende Jef Rossie kan niets anders meer dan begrijpend knikken, maar tijdens de dLscussle die volgt blijkt hij opnieuw de rots te zijn waarop de scientology zal kunnen bouwen wanneer hij waar schuwt tegen al te snel afwijzen: „Je moet het kind niet met bad water weggooien". Interruptie: "Jawel als het kind maar lelijk genoeg is". LEIDEN Aan de universiteit van Leiden slaagden voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej. F. Aarts (Maastricht), mej. E. Nollen (Den Bosch), E. ter Bals (Den Haag), F. Berserik (Den Haag). H. J. F. Reeringh (Breda), P. Rled- stra (Giekerk Fr.), P. d. Rijk (Arn hem). J. A. Voorsteegh (Den Haag), W. H. v.d. Wal (Olst), R. J. G M. v. Woerden (Oegstgeest). J. Demmlnk (Blaricum). N. A. M. Fennes (Kat wijk). H. Fontein (Leiden), L. V. Gertenbach (Stolwijk). E C. G. Klinkhamer (Breda). R. J. C M. Ko ning (Roosendaal), H. v. Nispen tot Sevenaar (Den Haag). Doctoraal examen algemene Taal wetenschap: M. v.d. Berg (Rotter dam). Doet. ex. Zuidafrikaans recht: A. Kruger (Leiden) met lof. Doet. ex. vrije studierichting: L. v, Limburg Stirum (Noordwljk).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3