Koninginnedag een kinderfeest „lil dit theatertje moet je geloven" Raad van Zoeterwoude zwijgt KjcKens Leidse wijkverenigingen actief Hoorzitting over alternatieve schouwburg t Afscheid dr. v. d. Linden Burgemeester I is ontmoette de wethouders ATTENTIE È71 ZATERDAG 1 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 BIJ- LEIDEN Koninginnedag is en blyft 'n feest voor de kinderen. Gro te mensen mogen zeggen dat we 30 april moeten vieren "om een reëel stuk verbondenheid met ons konings huis te tonen" (loco-burgemeester Menken gistermiddag tijdens de re ceptie van het gemeentebestuur .in het stadhuis), een kind voelt dat niet zo. Nog onbezoedeld door tegenstrij digheden als "monarchie" en "repu bliek". bedelen de meisjes op konin ginnedag om oranje strikken in het haar te mogen dragen, de Jongens zeuren om een roltoeter. De tanende belangstelling van de ouderen voor officiële oranjefestiviteiten bleek ook uit het programma, dat door de vere niging Koninginnedag was opgesteld. Dat behelsde bijvoorbeeld geen oranjebal meer maar wel veel onder delen waar kinderen de hoofdrol bij speelden: de traditionele aubade op het Stadhuisplein, poppenkast in Den Burcht, gymnastiekdemonstraties bij het stadhuis, en een brandweerde- nonstratie. Daarnaast waren ook di verse buurtverenigingen, en wykco- mité actief geweest met het organi seren van kinderspelen. In de Burgemeesterswij k deed het comité koninginnefeest dit voor de 25ste maal. Ter gelegenheid van dit Jubileum doorkruisten een mailcoach en een Jan Plezier de wijk, kinderen mochten bovenop de bok mee. Ook de wijkvereniging van de Ju- welenbuurt had een heel program ma opgesteld, 's Morgens werd be gonnen met een kinderstoet, een lampionnenoptocht besloot de dag Niet georganiseerd was hier een gra tis optreden van de balletgroep van Marjolein Briër. die op het terrein voor de Agaathflat filmopnamen kwamen maken. De Bond voor Poplui (een idee van de 16-jarige Leidenaar Tjeerd Schef- fer) boekte een eerste succes met de organisatie van een popfestival, dat reeds 's middags in de Stadsgehoor zaal begon. Honderden jongeren kwa men luisteren naar de oorverdoven de klanken van o.m. Rob Hoeke en Focus. Honderden jonge en oudere kijkers trok ook de brandweerdemon stratie aan de Turfmarkt. Spectacu lair was vooral weer de auto. die met een pop als inzittende het water in werd gereden. Kikvorsmannen visten de "drenkeling" er vlot uit. In Zuidwest groepeerde het feest zich enerzijds in en rond het Vijf Ho- venhuis. aan de andere kant was daar de wielerronde, waar medailles, blikken ananas, worsten, trossen ba- nanen, pakken sprits en.geldstuk- ken waren te verdienen door de 59 rennertjes. De "Kwikronde" (zo genoemd naar de man die het idee opperde) werd georganiseerd door wijkvereniging Actief in samenwerking met de Leid se wielrenvereniging Swift, werd gis termorgen verreden. Op het onge veer 400 meter lange parcours van 's-Gravensandestraat (start en fi nish) Berlagestraat Bazelstraat en Jacob van Campenlaan, fietsten de jonge coureurs in vier leeftijds klassen. Niet iaru, w.i venijnig én aange moedigd door vader, moeder, broer en/of zuster streden, 58 jon gens en één meisje (die in de cate gorie de jeugd nog tweede werd) van de zes verenigingen Sparta, de Spartaan, Hollandia (den Haag), de (Alphen) en Swift uit Leiden. En de aanmoedigingen bleven niet bij kreten alleen. Er waren renner- Mes die behalve de medaille ook nog verschillende geldstukken verheugd in de knuist konden drukken. Want het publiek was gul met het beschik baar stellen van "knaken" als extra premie. Meest succesvol was de Haagse vereniging Sparta die een winnaar had bij de C-jeugd (van 8 tot 9 jaar) en bij de B-jeugd (10—11 jaar). Uitslagen D-jeugd (7 Jaar en Jonger) 10 ron den: j 1. T. Ludwich (Hollandia), 2. E. v. Kuyen (Spartaan), 3. T. v. Weeren (Swift), 4. P. Bekooy (Swift), 5. F. Zuur (Sparta). 1 C-jeugd (8-9 jaar) 12 ronden: 1. ivi. v. Rees i Spar ca i. z. '1'. Mul ders (Sparta), 3. R. Boer (Sparta), 4. W. Hogendijk (Sparta), 5. G. Pols (Avanti). B-jeugd (10—11 jaar) 20 ronden: 1. R. v. Herwerten iSparta), 2. R. Robino (Sparta), 3. R. Hoogkamer (Swift), 4. W. v. Rijswijk (Sparta), 5. A. Goossen (Swift). A-Jeugd (12—13 jaar) 25 ronden: 1. L. Jansen (Avanti), 2. N. Spij kers (Sparta), 3. J. Aertssen (Swift), 4. L. v Velzen (Swift), 5. C. Jansen I «Swift). Veel bekijks trok gistermid dag de „wapenschouw" van de brandweer, die aan het water bij de Turfmarkt de beschikbare brandbestrijdingsmiddelen de monstreerde. De rijen dik opgestelde Leide- naren genoten vooral van het moment dat een auto het water in werd gereden, waarna kikvors mannen in volle bepakking te wa ter gingen om de „bestuurder" aan wal te brengen, naar de ge reed staande ambulancewagen. (Deze en andere foto's: Holvast) Tjeerd Scheffer Bond voor Poplui): festival geslaagd. Vinnig streden bijna 60 ren nertjes om spritsen, worsten en knakendie in Zuidwest te ver dienen waren. In verscheidene wijken werd een kinderoptocht gehouden. In de Burgemeesterswijk reed een Jan Plezier. LEIDEN De theateractivitei ten in Leiden zullen in het ko mend seizoen moeizamer dan tot nog toe het geval is geweest tot ontplooiing komen Tot die con clusie moet men wel komen na het lezen van de door de sectie theater van de Leidse Culturele Raad opgestelde nota over het gebruik van de remonstrantse kerk als theater en ontmoetings- j. centrum. Deze nota werd gister- avond onder niet al te woeste be- langstelling in het openbaar ter discussie gesteld tijdens een hoor- ziting in de Leidse Schouwburg. Het stokoude theatertje aan de Oude Vest gaat over enkele weken dicht en de restauratie ervan zal zeker Jaren duren. Wie ooit de hoop mocht hebben gekoesterd dat het alternatieve theater aan de Hoog landse Kerkgracht nog diit Jaar zijn deuren voor het Leidse toneelmin- nende publiek zal openen komt be- drogen uit. Het kerktheatertje, waarvan de aankoop en de verbou wing door de gemeente Leiden nog door Gedeputeerde Staten moet worden goedgekeurd, gaat op zijn vroegst in september 1972 open Teneinde het Leidse theaterleven in het seizoen 1971'72 zoveel moge lijk draaiende te houden zullen noodoplossingen worden gezocht in de Stadsgehoorzaal, in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest en in het binnenkort open te stellen theatertje van het Leids Academisch Kunstcentrum aan het Levendaal. Van de gelegenheid om kritiek te leveren op de nota van de theater sectie van de Culturele Raad werd maar sporadisch gebruik gemaakt. De nota werd in feite meer toege licht dan serieus bekritiseerd. Het waren met name de PAK-raadsle- den Roel in 't Veld en Theo Dirks, die zich voor de zoveelste keer af- LEIDEN In het gemeen- landshuis aan de Breestraat heeft dr. H. van der Linden donderdag middag afscheid genomen als se cretaris-rentmeester van Rijn land. Eén van de velen die hem de hand kwamen drukken was burgemeester Eysinga van Oegstgeest (links op foto Hol vast). Dr. Van der Linden gaat Lei den verlaten in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. vroegen of en in hoeverre er ten aanzien van deze nieuwe theaterop- zet in Leiden een behoeftepeiling is geweest. Een vraagstelling die één van de andere aanwezigen onder luide bijval deed opmerken dat je in een onderneming als deze eigen lijk alleen maar moet geloven. De PAK-kameraden konden het oo'.« maar moeilijk verwerken dat de mogelijkheden die er z*jn om het kerktheatertje te gebruiken als oefenruimte voor harmoniekorpsen en popgroepen ondergeschikt zullen moeten worden gemaakt aan de the° terprogrammering. Een span nend momentje brak aan toen Theo Dirks tijdens het stellen van een laatste vraag de aan architect Sj. Schamhart de figuur van de even tueel aan te trekken cultuurpedagoog, vergeleek met een politie-agent. De architect maakte zich hierover zo kwaad dat hij de nieuwsgierigheid van het raadslid niet langer wenste te bevredigen. „Met mensen die mij niet willen begrijpen weiger ik ge woon te discussiëren", zei hij tot Theo Dirks, die op dat moment even van kleur verschoot zij hpt niet in politiek opzicht. Wat de aanstelling van de cultuurpedagoog betreft, merkte sectievoorzitter W. Hogen - doorn nog op, dat deze een brug zou kunnen slaan tussen het beroeps- werk en het amateurwerk, tussen stad en theater. Dat het flexibele theater frequent gebruikt zal wor den met name ook door het Leidse amateurtoneel daaraan twijfelde hij niet. Met het „theaterloze" tijdperk in het vooruitzicht treft ook de Leidse Volksuniversiteit allerlei noodvoor zieningen. In het pasverschenen maandblad van K en O biedt deze culturele instelling haar in schrijvers namelijk toneelseries aan in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en in de Stadsschouw burg in Haarlem en wel tegen ge- j reduceerde prijzen. Eveneens tegen gereduceerde prijzen zal het vervoer voor diegenen die daar gebruik van willen maken via K en O geregeld kunnen worden. Besprekingen hier over tussen K en O en de NZH 'hebben al plaats gehad. Als bloemenmeisje mee in de optocht. ADVERTENTIE LEIDEN Leldens nieuwe bur gemeester Vis heeft donderdagavono in het stadhuis kennis gemaakt me1: de leden van het wethouderscollege en hun echtgenoten. Ook mevrouw Vis was bij deze ontmoeting aan wezig. De heer Vis zet zijn kennisma- kingstocht maandag voort. Dan ont moet hij in de middaguren de voor- .zitters van de fracties in de Leidse raad. Op foto Holvast een beeld van de ontmoeting van donderdag. Rechts het echtpaar Vis. Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude RUn, Kaasmarkt Twee minuten Hooigr (Ir Driessenstraat i Oude Vest en Langegracht Lichtfabrieken i. Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. 7nPT1?B\XFflTTT~»I? rio raniS van Hacrpn 7Alrpr mannppr mpn Hp7p af- sfrppfriilam (c nadnlH r.r\ i c-nnfrxm 1 ZOETERWOUDE De raad van liggen, zeker wanneer men deze af- streefdatum is gesteld op 1 septem- Zoeterwoude heeft zich donderdag avond welbewust in zwijgen gehuld na de kritiek uit de Leidse raad over gebrek aan gewestelijke samenwer king op het punt van de Heineken- vestiging in Zoeterwoude. Dr. Pley van de Vrije Lijst erkende, dat de gemaakte verwijten „niet gering" zijn en „een aanslag op het zelfres pect." „Maar elk woord hier ge sproken lokt een weerwoord uit," al dus de heer Pley, die er derhalve onder het motto „één moet de wijs te zijn" verder maar het zwijgen toedeed. Van de andere raadsleden voelde ook niemand behoefte om het woord over deze zaak te voeren. Het voorstel tot aankoop van Leidse grond in de Barrepolder en tot door verkoop daarvan aan Heineken. werd zonder meer aangenomen. Hoewel er enige op- en aanmer kingen waren, gaf de raad even eens zijn fiat aan de bouw van een nieuwe burgemeesterswoning. Men vond de kosten aan de hoge kant zet tegen prioriteiten als een zwem bad en een tunnel aan de Hoge Rijn dijk (dr. Pley). Ambtswoning Wethouder Hofwegen stelde, dat een nieuwe ambtswoning niet ten koste zou gaan van het zwembad en de tunnel, voor welke plannen reeds goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten is verkregen. Nadat burgemees ter Det ners had gewezen op het ge brek aan een spreek- en wachtka mer, verklaarde de raad zich ak koord. De heer Sies zei ingenomen te zijn met de verplaatsing van de stop lichten van de Meerburgkerk naar de Oranjelaan. Content was hij ook te horen, dat aan de Ommeschedyk te zijner tijd lichten worden ge plaatst. Voorgesteld werd, de lichten langer te la ten branden. De burgemeester deelde mee dat haast wordt gemaakt met de tennis banen aan de Nieuweweg. De ber dit Jaar. Op de banen kan ook 's winters worden gespeeld, als er geen sneeuw ligt. De subsidie van de r.-k. sportver eniging SJZ ging niet door. De heer Pley zag liever een verruiming op de garantie. Hetzelfde standpunt werd ingenomen ten aanzien van de damesgymnastiek. De stichting Jeugdwerk te Leiderdorp krijgt voorlopig een startbijdrage van 460 gulden. Eigen kring Bij de rondvraag kwam de heer Engelkes nog even terug op de ge westelijke samenwerking. Hij zou deze zaak liever in eigen kring be sproken zien Aan de Bonifacius- straat en de Schoutenbrug wil het gemeentebestuur beelden plaatsen. De burgemeester zei te hopen op suggesties vanuit de bevolking over meer beelden in het dorp. 1 ADVERTENTIE Nieuwe Fiunse schoener (W vd <leren icon,moeder en dochter 10 taeurlrombinaties Leer met nuftuct Afn3stêer m et leep TE GEK, IferkijjtaaeW' CONTESSA' excl. schoenen en lederwaren DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3