Hot pants zorgen voor de terugkeer van korte rok WAT KOPEN WE NU EIGENLIJK, MARGARINE OF ROLSCHAATSEN? Grootmoeder ten voeten uit .ATERDAG 1 MEI 1071 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA U mensen en zal daarom dan ook in boetieks worden verkocht Nieuw hierbij zijn de „mannelijke" kleuren van het nieuwe beddegoed van Cardin: Frans blauw, terra, bourbon, tabak en naturel. Men hoopt ook dat de kleuren bij het vrouwelijke geslacht aan zullen slaan. Door de grote slijtweerstand en treksterkte van de verwerkte garens, heeft dit beddegoed volgens de pro ducenten een' langere levensduur dan gewoon beddegoed. De dessins zullen in de loop der tijd ook voor een serie handdoeken-sets worden gebruikt, met bijpassende gastendoekjes, was handjes en last-but-not-least een serie badjassen voor „hem" en „haar" naar ontwerp van het huis Cardin. (Texpress) Freedom schaarde hij zich onder de voorstanders van een soort Ameri kaanse striproman-mode. Een mode in de aloude pop-art stijl. Vandaar dat vooral felle tinten tot de nieu we wintermodekleuren werden uit verkoren zoals oranjerood, oranje, zonnebloemgeel, grasgroen, kobalt blauw en hardroze. Een paar oos terse pasteltinten zijn er ook wel maar die staan toch duidelijk op de tweede plaats. Paars en het weinig flatteuze terracotta, de belangrijkste kleuren van de afgelopen winter, hebben helemaal afgedaan. Aangespoord door de nieuwe pop art-trend zorgden de confectie-fa- brikanten voor alle mogelijke tzari- na-jurkjes van crêpe-stoffen met romantische Duizend-en-Een-Nacht dessins. Bonte applicaties van bloe men, sterren, vruchten, auto's, gangsters en sigaretten rokende vamps zijn de meest favoriete deco raties. Ze sieren zelfs de ceintuurs en de ingezette taillebanden, die de komende winter het middel duide lijk moeten accentueren. En voor de rest is de glorieuze terugkeer van de Schotse ruit te verwachten. Het gaat bij de stoffen dus om rui ten, maar ook om kleurige strepen en figuratieve dessins en interessant is dat doorgestikt gewatteerd katoen zijn intrede als materiaal voor win termantels zal doen. De confectiefa- j brikanten lieten zelfs gewatteerde Jurken showen. Ze stonden de man nequins erg leuk, maar wie ze wil dragen moet wel superslank zijn. Andere opmerkelijke details voor de winter zijn: hoog ingezette lange poffende mouwen, de dubbele pele rinemouw die voor veel mantels werd gebruikt en de terugkeer van het aloude getailleerde mantelpak - jasje. Wie een midi- of maxibontmantel heeft kan daar nu het beste een stukje vanaf laten halen want zelfs Christiaan Dior zorgde, onder in vloed van de mini shorts, voor een i hele serie mini-Jasjes met daar naast mantels met de zoom net één handbreedte over de knie. Alleen de avondcapes waren bij Dior maxi. Voor de liefhebsters zal er de ko mende winter volop mini te koop zijn. Ultra-korte tennisjurkjes zijn onder meer verkrijgbaar bij Real, de Parijse boetiek bij wie Brigitte Bardot al jaren klant is. De bekende Italiaanse couturier markies Pucci, die behalve ski-kam pioen ook democratisch parlements lid is, zei het de vorige week al na afloop van de confectieshows in Florence „de hot pants zijn geen eendagsvlieg, geen ondoordachte modegril, maar voor de vrouw een uitbreiding van haar garderobe, zoals het broekpak dat een paar Jaar geleden ook is geweest". Ie bekende Franse modeont werpei Pierre Cardin beeft als eerste coutuner een serie beddegoed ont- worpei voor de SWA Mech. Baum- woll-Spinnerei und Weberei Augs burg. Het bedddegoed, dat is ver- vaarngd uit een mengweefsel (65 procjnt Trevlra en 35 procent Poly- nosfc), is speciaal bedoeld voon jonge ADVERTENTIE Een short en jasje met ceintuur van jersey courtelle met twee opgestikte zakken. Dit pakje is uitgevoerd in ka- nariéblauw en komt uit de collectie Miss Dij van Renè May. Het broekpak komt deze winter helemaal terug. Op de Parijse modebeurs waren er zeer veel voorbeelden van te zien. Op foto rechts twee v.oorbeelden van een wollen broekpak. Het eerste pak is een pantalon met truitje en vest en het tweede pak is een trui met leuk appeltjes des sin met pantalon. Parijs Mini-koningin Mary Quant, die de afgelopen herfst voorspelde dat de lange rokkenmode nog hooguit één seizoen zou duren, krijgt gelijk. De midi's hebben voor overdag hun langste tijd gehad want op de internationale confec- tiebeurs, die deze week in Parijs wordt gehouden, laten ruim 800 fa brikanten uit alle delen van de we reld aangespoord door het dave rende succes van de mini shorts weer winterjurken met korte rokken zien. De nogal snelle terugkeer van de iets boven, net op of juist onder de knie vallende rokken is overigens niet eens het belangrijkste mode- nieuws. Veel schokkender is het dat de hot pants er zelfs voor de aller- koudste wintermaanden blijven en dat er meer keus uit broekpakken dan ooit tevoren zal zijn. Door Jos Hagers Als de Engelse, Franse en Italiaanse boetiekconfectionairs het voor het zeggen krijgen dan zal de garderobe voor de vrouw in winter '71 voor 40% uit Jurken en mantelpakjes, 40% uit broekpakken en 20% uit hot pants en mini-rokjes bestaan. Midi- en maxi-jurken kunt u voor overdag eigenlijk niet meer gebrui ken, maar voor 's-avonds zijn ze onontbeerlijk. En juist daardoor wacht er ons een winter waarin de vrouw zich zeer gevarieerd kan kle den. Er zijn zelfs verschillende soorten Jassen: korte 3/4 swaggers voor bij laarzen of een lange broek, comfortabele nonchalant met een omgeknoopte ceintuur gesloten mantels met de zoom net op de knie en sportieve midi-trench-coats die de kuit net raken. Op de Parijse beurs blijkt duidelijk dat de confectiefabrikanten over het algemeen diep onder de indruk van de „Pop-Art Look" en de oor logsmode van Yves Saint Laurent zijn. Frankrijks jongste en meest succesvolle couturiear. die op zijn „Forty Look" felle kritiek kreeg, zal er door de medewerking van de confectionairs desondanks in slagen om een nieuw straatbeeld te creë ren. Samen met Mary Quant, de Ameri kaanse mode-ontwerper Rudi Gern- reich, de Romeinse couturier Valen tino, de Londense boetiekeigenaar Henry Lehr die de eerste hot pants van zeemleren lappen maakte en de Britse trendmaker mr. Driehonderdduizend afgeleverde bekers met de eigen namen van de >estellers erop. Dat wil zeggen, elf- luizend verschillende namen, waar- »nder vaak nogal vreemde van bui- enland'se arbeiders. Dit is de ba- hns van een reclame-actie, die Snorr-soepen vorig Jaar van maart tot november in ons land heeft ge louden. De bekers waren voor het publiek verkrijgbaar bij inzending van vier soepmerkjes plus 1,50. Advertenties ondersteunden de actie Door L. Bakker grondig en het hele Knorr-verkoop- corps bewerkte westelijk Nederland een week lang, vanuit een Noord- wijks hotel. In zevenduizend winkels werden op goed in het oog vallende plaat sen Knorr-uitstallingen of folders geplaatst. De eerste actieweek lever de de fabrikant de hoogste omzet op die hij ooit in Nederland had behaald. De publiciteit kostte bijna een half miljoen gulden. De recla me-actie leverde, behalve de ver hoogde omzet, een klantenbinding op die nog bleef nawerken in aan vragen om demonstraties en toezen ding van voorlichtingsmateriaal. Dit is, zeer in het kort, het verhaal van een speciale actie. Acties, die door fabrikanten worden gehanteerd als breekijzers om een grote omzet te krijgen. Uitgeversmaatschappij AE E. Kluwer te Deventer heeft zich het ambitieuze doel gesteld om ervaringen met en ideeën voor der gelijke acties in boekvorm te verza melen. Een uitgave die belooft uniek te worden en niet alleen in teressant voor de betrokkenen uit vakkringen, maar ook voor de con sument, die per slot van rekening vrijwel dagelijks met verkoopacties in aanraking komt. Bij de aankondiging van dit stan daardwerk laat AE. E. Kluwer nog een aantal aardige voorbeeldgeval- len los. Zoals dit: Voordeel Tussen eind september en eind de cember 1969 werden via de Blue Band margarine veertigduizend pa ren rolschaatsen afgezet. Dit was zeventig procent van wat er nor maal in die periode in ons land aan rolschaatsen voor kinderen zou zijn verkocht. Men kon de rolschaatsen krijgen voor vijfentwintig Blue Band-zegels met ƒ12,95 bijbetaling. Eigenlijk, blijkt nu, lag die ƒ12,95 slechts vijfentachtig cent lager dan de prijs van goedkope rolschaatsen in d^ warenhuizen. Maar moge lijk jok tengevolge van de reclame die deze actie ondersteunde ken nelijk waren er mensen die dit toch een buitenkansje vonden, of die in elk geval te weinig prijzenkennis hadden. Bestseller De bestellers waren ook eerlijk. De ƒ12,95 mocht, als uitzondering voor reclame-acties, achteraf worden'be taald, om de verzending van de rol schaatsen zoveel mogelijk vóór Sin terklaas rond te krijgen. Slechts drie op de honderd bestellers bleken achteraf wanbetalers te zijn. Winkelier Als onderdeel val de reclame die deze actie ondffsteunde, werd in vijfenveertighonlerd winkels, waar van een grot/ omzet was te ver wachten, eeü reclame-pop op één rolschaatsne^rgezet. Na drie weken kreeg de winkelier de andere rol schaats van het paar erbij, als „be loning" voor zijn bereidheid om die uitstalling in zijn zaak te hebben. Wat wellicht weinig consumenten zullen weten: winkeliers krijgen in het algemeen cadeautjes bij recla me-acties. Ook bij de langlopende zegelacties. In de dozen, waarin zij hun potjes jam, hun kuipjes mar garine, enz. ontvangen, zitten bon nen bijgesloten die zij zelf weer kunnen sparen. Zij krijgen daarop vaak heel wat royalere cadeaus dan de klant. Bungalowtenten, oomplete serviezen, rubberboten en dergelijke zijn veel voorkomende winkeliers cadeaus. Cadeautjes Tot slot nog een voorbeeld uit Amerika, waaruit blijkt dat de con sument die een cadeautje kan ko men halen, tegelijkertijd door de leverancier moreel in een hoek wordt gedrongen, waaruit hij zelden ontsnapt zonder ook iet» extra's te kopen. Via een plaatselijk radiostation heeft een Amerikaanse schoenwin kel elke ochtend een commerciële uitzending van vijf minuten, waarin de geboorten van de vorige dag worden opgesomd. Ieder nieuw ou derpaar krijgt dan van de schoen winkel een felicitatiekaart, op ver toon waarvan een gratis paar baby schoentjes kan worden afgehaald. Nu blijkt, dat één op de drie ou ders dan ook meteen schoenen ko pen voor een ouder kind. Een kwart komt later nog eens terug om te kopen. De weggegeven babyschoen tjes kosten de winkelier negentig dollarcent inkoop. De omzet ging omhoog met zestig procent. Moraal: een gekregen paard kan Je aardig in Je nek kijken. In ons land zit de Sociaal-Economi sche Raad al lange, lange tijd te studeren op nieuwe regeling van het cadeaustelsel. Die zou er op neer moeten komen dat er alleen maar werkelijk waardeloze dingen gratis mogen worden gegeven, en dat cadeaus-met-bijbetaling ook zonder zegeltjes-sparen voor ieder een te krijgen moeten zijn. Zodat we weer zouden weten wat we kochten, margarine of rolschaatsen. Shubette of London maakte dit grappige grannie-jurkje in bedrukte katoen, natuurlijk met bloemetjes, want dit motief viert hoogtij in de nieuwe zomermode. De halslijn is afgewerkt met elas tiek, zodat voor de variatie de mouwtjes op de bovenarm gedra gen kunnen worden. De kleuren waarin het maxi-japonnetje wordt uitgevoerd zijn wijnrood, marine en bruin.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11