lil sepvice FLEVOHOF EEN SUPERBOERDERIJ Betuwebloei op hoogtepunt Interessante en leerzame toeristische attractie in Flevopolder RESTORAMA DONDERDAG 29 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 In het Gelders Rivierenge bied (Betuwe, Land van Maas, en Waal en Bommeler- waard staan dezer dagen de pe ren-. pruimen- en kersenbomen in bloei. Het hoogtepunt van de bloei van deze bomen wordt rond Koninginnedag en het 1 Mei-weekend verwacht. Om streeks 10 mei a.s. kan de bloei van de appelbomen tegemoet worden gezien. Het ziet er naar uit, dat de roze appelbloesem, mooier en rijker zal zijn dan in voorgaande Jaren. In de afgelopen maanden zijn er in de pers tal van berich ten geweest omtrent het op gro te schaal teruglopen van het vruchtbomenbestand in het Gel ders Rivierengebied. Voor de toerist zal deze rooi- campagne echter nauwelijks be- j speurbaar zijn. Het kappen van I de vruchtbomen is namelijk ver spreid over een zeer groot ge bied, terwijl daarnaast ook de Jonge vruchtbomenaanplant, welke in de afgelopen Jaren nog heeft plaats gehad, alom bloe- sem zal vertonen. Het Gelders i Rivierengebied is nog steeds de „Fruittuin van Nederland". Af- I gezien van de bloesem valt er in het Gelders Rivierengebied bo- I vendien zoveel te zien en te ge- j nieten, dat een tocht naar dit historierijke en wijdse rivieren- I land vooral in het voorjaar ten zeerste is aan te bevelen. De vier pemanente toeris tische routes, zijn voor een der gelijke tocht bijzonder geschikt. Zij voeren u langs de mooiste, plekjes van het gebied. De appelroute (140 km) be strijkt het gebied van de Over- en Middenbetuwe, te we ten van Doornenburg tot de weg Ochten-Kesteren. De kersen route (125 km) loopt van de weg Ochten-Kesteren tot Go- rinchem en bestrijkt het gebied van de West-Betuwe. De peren route (85 km) is uitgezet in het Land van Maas en Waal. De aardbeienroute (65 km) tenslot te loopt door de Bommelerwaard Vanaf morgen tot en met 31 mei wordt in het Centraal Museum in Utrecht een tentoon- stelling gehouden onder de titel: Werken van Tsjechoslowaakse grafici en kwam tot stand in samenwerking met dr. Arsèn Pohribny uit Milaan en met het genootschap Amici Italianl, del Arte Grafica in Padua. De Nederlandse Operastichting, begint vandaag in het Circus theater in Schevenlngen een se rie van 6 voorstellingen van „De Fliegende Hollander" van Ri chard Wagner. De muzikale lei ding is in handen van de eer ste dirigent van de Weense volksopera. prof. Franz Bauer- Theussi, terwijl de direkteur van de Opera in Wuppertal, Kurt Horres, de regie voert, i Het begeleidend orkest is het Radio Filharmonisch Orkest en de koorfragmenten worden ver zorgd door het Nederlands Operakoor van Cor Olthuis De Hollander wordt afwisselend ge zongen door Hubert Hofmann en Bert Bijnen Senta door Ursula Schroeder-Feinen en Mizzi van der Lanz. Daland door Peter Lagger en Pieter van den Berg en Erik door Werner Goetz. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt morgen de. tentoonstelling .Lucht-Kunst' ge houden. James Harithas. die de expositie heeft samengesteld presenteert elf kunstenaars met projecten en objecten, waarbij lucht het belangrijkste bestand deel is. Jean Dupuy maakt luchtmuziek uit stofdeeltjes en statische elektriciteit. Hans Haacke registreert het weer, maakt het zichtbaar als 'n ge waarwording of bootst het langs mechanische weg na met behulp van 'n windkamer. Ju an Dow ney haalt energie-vochtigheid, stralen, adem uit de lucht en transformeert die tot geluid en beweging. Jean Linder maakt va uumvormen van plastische ritu.ie structuren en blaast die op. Arturo Cuetara produceert luchtstromingen, met behulp van 'n apparaat, dat op 'n reu- zenhand lijkt, die hard op een tafel neerkomt. Vera Simons demonstreert vluchtvormen. De muren van Bruce Nauman ademen, en zijn besloten ruim te produceert het geluid van onzichtbare luch tstromingen Susan Lewis Williams blaast stilte op in antropomorfe' zuilen van cirkelvormen. Gerald Hayes geeft vorm aan luchtvo lumes. Alan Sonfist maakt na tuurlijk-geologische of micro biologische luchtprocessen. Charles Frazier blaast imaginai re structuren op en geeft ze een eigen leven. De tentoonstelling, tot stand ge komen met medewerking van Philip Morris Europe, sluit zondag 6 juni. In Den Haag. waar jaarlijks honderdduizenden de straat op gaan voor de viering van konin ginnedag. zal morgen naast de gebruikelijke attracties als Ko ninginnedagconcert in de Hout- rusthallen. vuurwerk op het Ma lieveld en taptoe op het Binnen hof een optreden te zien zijn van de federatie van Noord- brabantse schuttersgilden. De 60 schutters trekken 's middags door de stad van het stadhuis, naar het plein. Vendelgèbed, ko- ningschieten, acrobatisch ven- deeln en een défilé zijn daar onderdelen van het pro gramma. Van vrijdag 30 april t/m zondag 2 mei wordt in de Ko ningszaal in Artis te Amsterdam een grote antiek- en curiosa- beurs gehouden. Een uitgebreide, collectie antiek, variërend van stijlmeubelen en porselein aar dewerk tot glaswerk, klokken, en andere antiquiteiten zijn, voor deze beurs door veertig an tiquairs uit het gehele land bij eengebracht. Er is ojn. een col lectie vroeg-achttiende-eeuwse. Engelse horloges. Charisma, een van de En gelse progressieve labels, gaat in mei een omvangrijke kontinen- tale toernee maken, waarvan de première in Nederland, om 3 van zijn prominentste groepen te presenteren: Van der Graaf, generator. Every Which Way (met ex-Nice drummer Brian Davison) en Jackon Heigths (met ex-Nice bassist Lee Jack son); bovendien is er een Ame rikaanse lichtshow. Er is een eenheids-entreeprijs van 6 gul den. en de concerten worden in Nederland georganiseerd in De Doelen te Rotterdam (vrijdag 30 april) en het Concertgebouw te Amsterdam (zaterdag 1 mei) in belde zalen aanvangende om middernacht. deeld over twee „legbatterijen" be staat hun taak uit niets anders dan kakelen en eieren leggen; volgens deskundigen overigens een bewijs dat de kippen het er ondanks de vrij beperkte ruimte toch wel naar hun zin hebben. Eieren Eieren rapen is op de Flevohof o- verbodig. Via een lopende band wor den ze keurig netjes aangevoerd en in een machine op grootte geslec- teerd. Zonder dat er één mensen hand aan te pas komt komen ze kant en klaar in rekken uit het ap paraat. En als u nog niet overtuigd bent van de technische vooruitgang en automatisering in de landbouw en veeteelt kunt u altijd nog een kijkje nemen in een andere hal, waar veeteelt om maar iets te noemen nog de nieuwste „combines" te zien zijn Er is een ding dat ontbreekt op de Flevohof. Dat zijn de bordjes „ver boden toegang". U zult ze nergens aantreffen. De bezoekers kunnen wanneer het weer dat tenminste toelaat lekker uitrusten in een weiland waar de koeien, varkens en schapen vrij rondlopen. Omdat ove- al aan gedacht is er een speciale kin dercrèche ingericht waar babies en peuters de hele dag gratis worden zoetgehouden door deskundige lei ding. Kinderhulp En voor de wat ouderen is 't kin derdorp een waar dorado. Om de a- grarische stijl te blijven is het over grote deel van dat dorp opgebouwd uit boerderijtjes, hooibergen en schaapskooien. Zo is er een station waar men kaartjes kan krijgen voor een treintje dat door de Jeugd zelf bestuurd wordt. Er is een bioscoop, er kunnen koekjes en eieren gebak ken worden. Bovendien is er 'n po ny baan en een kinderboerderij. En om eens lekker te kunnen ra votten is er ook een Indianendorp waar de Jongens zelf hun wigwam kunnen bouwen, waar ze een glaas je kunnen drinken in de .saloon" en waar ze zandheuvels kunnen be klimmen. De meeste van deze at tracties zijn bij de kinderentreeprijs van een gulden vijftig inbegrepen. Volwassenen betalen voor 'n dagje vertier op de Flevohof drie gulden. Nog voor de opening is er reeds 'n bijzonder grote belangstelling van de zijde van de scholen. De afstand met de auto vanuit Leiden is onge veer 160 kilometer. Op 21 mei zal 't nationale recreatiepark dat 'n slor dige vijftien miljoen gulden heeft gekost officieel geopend worden door Prinses Beatrix en Prins Claus. Het wordt die dag wel 'n vroegertje voor 't prinselijk paar. De Flevohof blijft helemaal in „boerenstljl" met een openingsceremonie 's ochtends om half zeven. Nederland heeft er zaterdag a.s. een unieke toeristische attractie bij. Precies om 9 uur die ochtend werden voor de eerste maal de poorten geopend van de Flevohof, een permanente landbouwmanifestatie op een 140 hectare groot terrein in Oostelijk Flevoland. Een soort super-model boerderij, waar de bezoeker de nieuwste ontwikkelingen op landbouw-, tuinbouw- en veeteeltgebied kan bewonde ren. Maar er is meer, want wanneer de bezoeker overtuigd is, dat de Nederlandse boer meer kan dan alleen protesteren tegen de lage EEG-prijzen, zijn er legio moge lijkheden om zich te ontspannen. Flevohof is namelijk geen dorre tentoonstelling, maar een voor Nederland nog ongekende combi natie van educatie en recreatie. I Het idee om de steeds meer ver stedelijkte Nederlander in staat te stellen een dagje „all-round-boer" te zijn is eigenlijk al zo'n tien Jaar oud. De plannen ontstonden in het brein van de huidige Flevohof-di- recteur Eshuis. Hij wilde in de buurt Tekst en samenstelling Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman van Wageningen een dergelijk pro ject opzetten. Voor de studenten van de Landbouw Hogeschool zou het 'n prachtige mogelijkheid zijn om de lessen in praktijk te brengen en te gelijkertijd zouden de bezoekers hun kennis over het agrarisch bedrijf eens kunnen opfrissen. Geen grond Dat de Flevohof tenslotte 'n plaats- Je kreeg in Oostelijk Flevoland kwam doordat er rond Wageningen niet voldoende grond beschikbaar was. Die ruimte was er wel in de polder, waar de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders een terrein van 140 hectare in erfpacht uitgaf. On geveer drie Jaar geleden verschenen de eerste draglines op het vlakke ter rein en nauwelijks drie Jaar later is 'n uniek recreatiepark verrezen met duizend parkeerplaatsen voor auto's en nog eens 100 voor bussen. Wie vanuit Harderwijk de polder binnen rijdt en zich verbaast over de gro te aantallen fazanten en broeiende zwanen, ziet al na enkele kilometers een heuvel opdoemen met Expo-ach- tige paviljoens. Een wat vreemde gewaarwording in 'n uitgestrekte polder, waar zelfs een molshoop zou opvallen. Links boven: het stervormige restaurant met de vijver-partijen. Rechts boven: de kinderboerderij Midden: de hypermoderne koeien stal Links onder: een Indianendorp speciaal voor de jeugd. een heuvel met wandelpaden van waaruit men een imponerend over zicht heeft over een deel van de Fle vohof. Vanuit dit paviljoen loopt een over dekte wandelgang van achthonderd meter lengte, die de meeste pavil joens met elkaar verbindt. Een bij zonder attractief punt in de Flevo hof zijn de hypermoderne kassen, met een oppervlakte van niet min der dan 6000 m2. De bezoeker hoeft alles niet vanachter glas te bekij ken. De wandelgang loopt dwars door de kassen en op enkele meters afstand kan men zien hoe anjers, ro zen en vaste potplanten worden ge kweekt. Ook kopen Alles wat in de kassen te zien is is bovendien te koop tegen veilingprij- zen. En wie niet de hele dag met planten wil Tijven zeulen kan ze in 'n speciale tas stoppen met z'n naam erop en ze worden bij de uitgang keurig afgeleverd. Voor de liefheb bers van rozen is er nog iets bijzon ders: bij de kassen is een „rosa rium" ingericht met niet minder dan achtentachtig soorten rozen. Behalve de bloemen en vaste planten zijn er ook kassen met groenten zoals sla, tomaten, kom kommers en snijbonen. De nieuw ste snufjes bij de kasteelt zijn toe gepast bijvoorbeeld automatische sproei en verwarmingsinstallaties, en ramen die zich bij bepaalde tem peraturen automatisch openen. Ook hier kan de bezoeker kijken en ko pen; wat niet verkocht wordt gaat naar de veilingen. Even verderop is 'n complete cham pignonkwekerij. In zes kassen zijn het hele Jaar door de verschillende kweekfasen van deze smakelijke paddestoeltjes te zien. Na de kweke rijen volgt het akkerbouwpaviljoen waar de nadruk is gelegd op de ver werking van graan. Er worden di versen soorten broden gebakken en wie geïnteresseerd is kan 'n hand- Je helpen. Er is zelfs ruimte gere serveerd voor een minibrouwerij. Wandelgang Wie de vele indrukken even wil ver werken kan een plaatsje zoeken op een van de tientallen banken, die in de wandelgang staan en die uitzicht bieden over het parklandschap. In wandelgangen kan men zich bo vendien op de hoogte stellen van al lerlei oude beroepen zoals rietvlech- ters en pottenbakkers. En mochten de magen beginnen te knagen dan is er altijd nog het vleespaviljoen. Daar zijn barbecues waar vlees ge roosterd kan worden en wie kip pre fereert zoekt een plaatsje bij een van de vele grills. Geeft u de voorkeur aan 'n kant en klaar-maaltijd? Dat kan hier ook Aan de oever van een grote vijvers met watervogels en vissen ligt een stervormig zelfbedieningsrestaurant En 't gekochte hapje of drankje kan genuttigd worden onder de pa rasols op een van de vrijwel wind vrije patio's rond de vijver Ter loops kunt u dan nog uw blikken la ten gaan over de plantsoenen waar bijvoorbeeld alle heidesoorten, die in Nederland voorkomen een plaatsje krijgen. De „wandelring" wordt gecomple teerd met een paviljoen over de ver schillende zuivelprodukten en een hal voor de bedrijven die landbouw- produkten verwerken zoals de sui kerfabrieken. Veeteelt Er is ook nog een aantal paviljoens, dat niet rechtstreeks via de wandel- promenade bereikbaar is. Daartoe behoort onder meer het veeteeltpa viljoen, dat zonder twijfel een van de grootste trekpleisters op de Fle vohof zal worden. De levende have van dit paviljoen bestaat uit hon derd koeien. 36 fokzeugen met hun biggen en niet minder dan 5000 kip pen. Wat die koeienstal betreft: het is een Hilton-hotel voor het rood- en zwartbonte vee. Iedere koe heeft z'n eigen ligplaats en de uitwerpselen worden enkele malen per dag door 'n automatische schuiver verwijderd Hypermodern is hier ook de zoge naamde visgraatvoeder -en- melk stal. Tien koeien in de formatie van een visgraat kunnen uit voe derbakken eten en worden tegelij kertijd elektrisch gemolken. Zelfs 'n eventuele „vreugdevolle gebeurte nis" blijft voor de bezoekers niet verborgen. Boven de stal is 'n wan delgang en in de kraamkamer staat een camera die is aangesloten op het gesloten televisie-circuit, zodat ie dere bezoeker de gang van zaken van dichtbij kan bekijken. Voor de varkens is het van het zelfde laken een pak. Minder goed bedeeld met de ruimte lijken de vijf duizend kippen op de Flevohof. Ver Rijksstraatweg 324 Wassenaar - Telef. 2500 Wie zoals wij vorige week de oprijlaan van Flevohof oprijdt be seft niet. dat hier straks jaarlijks zo'n 650.000 dagjesmensen zullen ko men. En dan vergeten we nog de duizenden, die alleen maar even een hapje komen eten in het wegres taurant op het terrein van de Fle vohof. ADVERTENTIE grill-bar Dagschotels v.a. f 4,25 Speciaal aanbevolen chef kok C. Taal. De entree tot de Flevohof wordt gevormd door een brede promena de met tientallen vlaggen die leidi naar het hoofdpaviljoen van de Fle vohof. Een architectonisch bijzon der fraai gebouw waar de landbouw globaal in beeld wordt gebracht en waar wordt verteld wat de Flevohol verder te bieden heeft. Het hoofd- paviljoen geeft een prachtig uitzicht op het centrale punt van Flevohof, Entree

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27