Duinrand trefpunt voor paarde sportliefhebbers SGP-raadslid bezorgd over druggebruik ZOAVO is tevreden over zaak Indo-China Tricotbest ontslaat 200 man Bouwbond van N.V.V. huldigt jubilarissen In de Mini kan dat niet Maanstof naar Noordwijk Boerderijtje omgetoverd j in fraai restaurant Wandelkaart van Katwijks duingebied Lloyds scheepsbouw over het hoogtepunt BRIDGEN IN LEIDERDORP Ds. De Vries vertrekt naar Heerde AKZO-prijs uitgereikt aan dr. Hoyer Dodenherdenking KON. ZILVER VOOR B. MARK Kantongerecht Doorgereden na aanrijding kost f. 200.- boete fDERDAG 29 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 r Restaurant De Duinrand met iarden voor de ingang. NOORDWIJK/NOORDWIJKER- [OUT Het Duindamse- en angevelder Slag zijn geliefde ilaatsen voor de recreatie-zoe- ende stedeling en voor de paar- lesportliefhebbers. Er liggen aar in het beboste duingebied nieke wandel-, fiets- en ruiter- aden. Ze worden alle drie heel [ruk gebruikt. Vooral tijdens de reekeinden. Voor de wandelaars het altijd weer een beziens als groepjes ruiters amazones stapvoets of in galop En wanneer ze onverhoopt in de omgeving van „De Duinrand" aan de prig jaar geopende Duinweg zijn hebben ze volop gelegenheid de fraaie paarden te bewonderen Dat wordt dan ook veel gedaan. „De Duinrand", waarin Arie Zon neveld (38) de scepter zwaait, is niet illeen een trefpunt van de duin randelaars, maar ook van de paar- Itesportliefhebbers Vroeger kon men gelegenheid per auto alleen bereiken via Noordwijkerhout doch na de opening van de Duin weg is dit trefpunt in het centrum Tan een onwaarschijnlijk mooie toe- ristische route komen te liggen Klein Arie Zonneveld: „Het was hier tot 1933 een klein onaanzienlijk boerde rijtje aan de voet van de duinen en pal bij de bollenvelden. Mijn vader Cornelis Zonneveld, tuinierde wat en verkocht daarbij aan de wandelaars en fietsers, die het duingebied gin gen bezichtigen, een ijsje of een flesje limonade. Uiteraard hoofdza kelijk tijdens de weekeinden, want door-de-weeks was er weinig te doen behalve dan in de vakanties, die in die tijd maar kort waren. Hij had ook een rijwielstalling. Al met al bracht dat in de zomermaanden een aardig zakcentje op". Door Cees Combee Foto's Holvast Cornelis Zonneveld zag wel wat in bet verkopen van dranken aan wan delaars, dat misschien wel eens een goede boterham zou kunnen opleve ren. Daarom rijpte bij hem het plan van z'n boerderijtje een herberg te maken, waar men naast ijs en limo nade ook een kopje thee of koffie en een sterker drankje kon bemach tigen. Hij liet er in 1933 een voor stuk aanbouwen, waarin het cat* werd gevestigd. Zoon Arie kwam in de zaak toen hij de school had door lopen en dat was het begin van het bloeiende bedrijf van thans. In 1957 kwamen er een keuken en groter® zaal bij en naast het pand werden boxen voor paarden gebouwd, want de toen nog schaarse ruiters hadden •De Duinrand" spoedig ontdekt als een unieke gelegenheid, waar zij een drankje konden gebruiken en een hartig hapje eten. Allemaal Zoon Arie heerser in de keu ken kon goed met die paarde mannen en -vrouwen opschieteD Voor iedereen heeft hij een goed woord en als het niet al te druk is neemt hij er een half uurtje van af om te babbelen, waarbij talrijke sterke verhalen over vroeger worden verteld. Ze komen er nu allemaal. De manegehouders: de Meeuwenoords en Barnhoorris uit Noordwijk aan Zee. de Jonkers uit Xatwijk aan Zc* en noem ze maar op Er komen ook veel individuele paardesportbeoefe- naars Er zijn dagen, vooral tijdens ne\ weekeinde in het voor- en najaai I en in de zomer dat er zo'n veertij? I vijftig man zitten. Na een rit van een klein uur over het strand en door de duinen genieten ze in „i)e Duinrand' van een half uurtje rust en een gezellig babbeltje. Arie Zonneveld: „Het ls opvallend hoe het aantal beoefenaren van de Paardesport ae laatste jaren ls toe genomen. Vroeger kwamen er een i stuk of drie, vier. Meestal menser I met een boel centen Nu is dat alle maal anders. Het paardrijden is po- pulair geworden. Zo populair, dal ook mensen met een minder welge vulde beurs deze gezonde tak van sport kunnen beoefenen Opvallend is het hoeveel jongens en meisjet tegenwoordig een rit maken. Ik zit altijd graag tussen deze mensen Dat doe ik echter ook bij de wandelaars Iedereen, die dit fraaie duingebied mint iseen vriend van me. 'k Praat graag over dit gebied. Hoe kan het ook anders. Ik ben er in opge groeid". Daar zijn ze Zonneveld heeft nog maar net deze woorden gesproken of Arie Meeu wenoord en z'n zoon Nico en in structeur Klaas Walenkamp Komen met wel zeventien, achttien ruiters binnen. Ze zyn van Noordwijk aan Zee, waar achter de Koningin Wil- helmina Boulevard de manege staat, over het strand en door de duinen naar „De Duinrand" gekomen. Arie met de geoefende ruiters en zoon Nico en Klaas met beginnelingen Er zijn Duitsers uit Hamburg bi) die nog nooit van hun leven op een paard hebben gezeten en er is ook een Amsterdammer onder, die nu al elf lessen heeft gehad, maar die z'n zit nog niet heeft. Deze man op leef tijd zegt: „Tc Weet niet wat het ls Dol ben ik op paarden en paard rijden, maar als we in galop gaan, krijg ik steeds weer zo'n eng gevoel in m*n maag. Ik zou dan zo willen afstappen. Dat doe ik echter niet Aan mijn lichaam merk ik, dat paardrijden goed voor me is. Eens zal die vrees wel overgaan". Arie Meeuwenoord: .Doorzetten, meneer. Het went wel. Uw zit is goed. Als u geen aanleg had om paardrijden te leren, zou ik het u eerlijk zeggen en u aanraden er mee te stoppen" Een collega-paardrijder: „Ik heb die angst in het begin ook gehad. Doorzetten en als je hier bent een cognacje drinken. Ober geef die meneer van mij een dub bele Dan gaat het wel beter" Dat zijn zo van die plagerijtjes, die men voor lief moet nemen En men neemt ze Ook die dame uit Leiden, die nog maar een paar les sen heeft gehad en tijdens het ga lopperen op het strand met haar been uit de oeugel schoot Ze voelde zioh bij aankomst in „De Duinrand" zo lamlendig, dat ze het liefst ln de auto zou zijn gestapt om naar de Sleutelstad terug te rijden Commen taar van een vriendin: „Doe niet zo mal In het oegin hebben we alle maal wel iets gehad Je gaat met ons terug Samen uit, samen thuis In Noordwijk nemen we er een er dan is alles vergeten". Duinrand-exploitant Zonneveld luistert toe. Hij geeft geen commen taar op al die sterke en minder ster ke verhalen. Als het halfuurtje om is zet hij de doos met suikerklontjes op tafel. Hij zegt: „Neem er alle maal een paar mee voor de paarden en tot volgende week maar weer Vriendelijk klopt hij de wat teleur - gestelden op de schouders: „Morgen gaat het beter, mevrouw, meneer. KATWIJK De V.V.V. "Katwijk" heeft een wandelkaart uitgegeven voor het zuidelijk duingebied: de Pan van Persijn en de duinen van de Leidsche Waterleiding. Het is een zeer overzichtelijke kaart geworden. Enige bejaarde Katwijkers, die het duingebied op en top kennen, hebben leuke routes uitgestippeld, die de wandelaars onder meer voeren langs duinmeertjes, in de omgeving waar van men allerlei vogels kan aantref fen. Zo'n kaart ontbrak nog. Daarom is het goed, dat V.V.V.-directeur Chris Verplancke er voor heeft gezorgd, dat er een kwam. Deze kaart mag in geen enkel Katwijks gezin, dat in de zomermaanden gasten ontvangt, ontbreken. Wanneer het weer niet geschikt is om op het strand te ver toeven kunnen de gasten zich in de duinen vermaken. Ook is de kaart een uitstekende wegwijzer voor allen, die van het maken van duinwande lingen houden. Men vindt er vele leuke plekjes op uitgestippeld. Wel moet er rekening worden ge houden met het feit, dat men voor deze twee duingebieden verschillen de toegangskaarten nodig heeft: die voor "Pan van Persijn" zijn te ver krijgen bij de opzichter aan de in gang Katwijkerweg en die voor het gebied van de L.D.M. bij de politie. Het is Jammer, dat gemeentebe stuur en L.D.M. nog geen pogingen hebben aangewend om toegang tot deze duingebieden op een kaart mo gelijk te maken. De stallen naast het restau rant. 'k Heb er hier meer gehad zoals u Nu zijn ze enthousiast en trekken er helemaal alleen op het paard op uit. Urenlang". LONDEN (Reuter) De minis terraad van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie (ZOAVO) heeft de ontwikkeling van de militaire toe stand in Indo-China bemoedigend, genoemd. Dit gebeurde in een com muniqué dat werd uitgegeven aan het einde van een conferentie van twee dagen in Londen, die werd bij gewoond door vertegenwoordigers vn Engeland, Amerika, Australië, Nieuw Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Pakistan. Pakistan weigerde ech ter het communiqué te ondertekenen. Frankrijk, het achtste lid van de organisatie, had geen afgevaardigde gestuurd. In het communiqué werd het Ame rikaanse standpunt onderschreven dat Noord-Vietnam de totstand koming van vrede verhindert door „onrealistische voorwaarden" te stel len. Voorts werd de autoriteiten in Hanoi verweten, dat zij militaire ac ties ondernemen in Laos en Cambod ja en steun verlenen aan opstan delingen in Thailand. Pakistan, dat vriendschappelijke re laties onderhoudt met Peking, staat gereserveerd tegenover de ZOAVO. NOORDWIJK De Europese or ganisatie voor ruimte-onderzoek ESRO zal van de NASA bodemmon sters van de maan ontvangen voor wetenschappelijk onderzoek. De eer ste drie monsters, afkomstig van de Apollo 12 en 14 expedities, zullen verpakt in luchtledige capsules in juni bij het technisch centrum ESTEC van de organisatie in Noordwijk arriveren. De groep die het maanstof in Noordwijk zal onderzoeken bestaat uit de natuurkundigen Fltton. An- deregg, Feuerbacher, Loude, Willis. Grard en Haensel. Het onderzoek zal zich concentereren op het verschijn sel dat het maanoppervlak aan de zonverllchte kant een dun schild van elektronen vormt als gevolg van een bombardement van ultra violette straling en geladen deeltjes van de zon. Het elektronenschild boven het maanoppervlak vormt elektrische velden, die storend kunnen werken op sommige instrumenten die op het maanoppervlak worden geplaatst. Het onderzoek zal waarschijnlijk an derhalf Jaar in beslag nemen. ESRO zal ook bodemmonsters ont vangen die door de volgende maan- expedities naar de aarde worden ge bracht. UTRECHT De produktie-afde- ling van de NV Tricotbest in Best zal binnenkort worden opgeheven. Daar door worden 200 mensen overbodig. De overige 140 werknemers kunnen te werk worden gesteld in het bedrijf in Tilburg als zij bereid zijn te*gaan pendelen. De kantoren in Best (on geveer 100 man personeel, inclusief de buitendienst) blijven gehand haafd. Voor de 200 overbodige perso neelsleden zal een ontslagvergunning worden aangevraagd. Dit hebben de vakbondsvertegen woordigers gisteren bij Tricotbest vernomen. Er is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling, die evenwel nog door de bewindvoer der moet worden goedgekeurd. De heer Th. Hijnen van de Katholieke Textielbond „St Lambertus" zei over het resultaat van de afvloeiingsrege ling: „Het is moeilijk veren te pluk ken van een kikker". Een filiaal van Tricotbest in het Belgische Neerpelt wordt (compleet met personeel) ver kocht. LONDEN De sterke opleving in de wereldscheepsbouw van de af gelopen twintig Jaar zal dit Jaar haar hoogtepunt bereiken en daar ver zwakken. Dit wordt in het gisteren gepubliceerde jaarverslagf van Lloyds register of Shipping voorspeld. Het eerst zal de bouw van tankers wor den getroffen. Sinds de Tweede We reldoorlog hebben de Japanse scheeps werven op dit gebied nagenoeg een monpolie gehad en zijn zij tot onge kende welvaart gekomen. Het zal echter nog wel twee Jaar duren voor dat er in deze situatie verandering komt. In het Jaarverslag wordt ook ge zegd dat de markt voor container schepen een punt van verzadiging zal bereiken. Na een grote produk- tie in het komende Jaar zullen de afleveringen in 1973 vermoedelijk een sterke vermindering te zien geven. LEIDEN De afdelingen Lelden te lijn van de bond. want verjuiatog en Oegstgeest van de Bouwbond van het NW hebben in Den Burcht een groot aantal leden gehuldigd voor hun langdurig lidmaatschap van de bond. Voorzitter Coster (Leiden) en voor zitter Iterson (Oegstgeest) brach ten hulde aan 25 leden, die een 25- Jarig lidmaatschap bereikten, 10 zijn dit 40 jaar en 6 50 jaar. Zeer bijzondere hulde bracht hij aan 2 leden die een 60 Jarig en aan 2 leden die zelfs een 65 Jarig lidmaatschap bereikten. Spreker trok een vergelij king tussen de sedert die tijd ver streken Jaren en de, huidige tijd. Hij wees erop. dat het 60-65 Jaar geleden aan alles ontbrak, dat men bij oud worden van de kinderen en de bede ling afhankelijk was. Er was daar bij bepaald moed voor nodig om lid LINCOLN (AP) De Britse mevrouw Jean Coleman (27) beschuldigd Victor Speed ervan haar misbruikt te hebben voor in een Morris Minor. De jury van 10 mannen en 2 vrouwen dacht een kwartier na of dit wel mogelijk zou zyn in ao'n klein autootje. Haar oordeel was dat Speed „niet schuldig" was. LEIDERDORP De Leiderdorpse bridgeclub speelde de tweede ron de in de viertallencompetitie. De stand is nu: Groep Rood: heren Bos—Van Leeuwen 1, heren De JongVan den Kommer 2, familie De Vrind 3, heren Blom-Schippers, heren Le- naersSchutte 3, dames Jansvan Zonneveld, mevrouw Schutteheer Jans 4, echtpaar Wessels 5, heren Tijssen—De Winter 5, echtpaar Danz heren Van Kins—Rebel 6, echtpaar Middelburg, heren De HaasPouw 7, heren Van der BijlSijpesteyn, heren Karstens Jr.—Karstens Jr. 8. Groep Groen: echtpaar Ver duin, echtpaar Zwanenburg 1, da mes Kengen—Van Wel, heren Ech- horn—De Jong 2, echtpaar Kruts. heren SlegtenhorstWeideman 3, echtpaar Bezemer, echtpaar Hollan der 4, dames Van GelderDe Jong, mevrouw Hansonheer Schölvinck 5, echtpaar Van Klaveren, echtpaar Tijssen 6, echtpaar Van der Pool, heren Karstens—Pieters 7, dames Bos—Van der Bijl, echtpaar Den Hartog 8. Groep Zwart: heren BlansJaar- Pul, heren HoogervorstVan der Vliet 1, dames Cunneus—Van den Kommer, mevrouw Van den Brink —heer Noorman 2, mejuffrouw La- tourheer Hermans, heren Van Wezel—Van Wezel 3, heren Van Berge Henegouwen—Helversteyn, heren De Koning—Van Zonneveld 4, dames BloemenVeeren, heren Bloemen—Veeren 5, echtpaar Raap, heren HansonVan Scheldel 6, me vrouw Van Schendelheer Stokhuy- zen, echtpaar Swart 7, dames De Haas—Pouw, heren Veldhuyzen— Van Vliet 8. RIJNSBURG Zondagavond 2 mei zal ds. G. de Vries, die de chr. Geref. kerk van Rijnsburg ruim 5% Jaar heeft gediend, afscheid nemen in een kerkdienst, die om 7 uur be- gint. 's-Morgens heeft het afscheid I plaats van de kerk in Aarlanderveen, I waaraan de predikant eenzelfde tijd was verbonden als consulent. Op don- der dagavond 13 mei zal ds. de Vries i zich verbinden aan de kerk van Heer- de op de Veluwe, waartoe ook kerk leden behoren woonachtig in Epe, Ernst, 't Harde, Wapenveld en Wezep. Ds. De Vries wordt de eerste pre dikant van deze snelgroeiende Ve- luwse kerk, die ongeveer 2 Jaar ge leden een nieuwgebouwd en ruim kerkgebouw ln gebruik kon ne<»en. Ds de Vries redigeert o.m. een eigen kerkelijk orgaan „Toerusting", pu bliceerde ook in andere bladen en tijdschriften en is een bekend radio spreker van de Evangelische Omroep tot oprichting waarvan hy mede ie stoot heeft gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense S.G.P.-raadslid Joh. van der Lee maakt zich bezorgd over het druggebruik onder de jongeren. In verband hiermee heeft hy burgemees ter en wethouders een aantal vragen gesteld: Is het bekend dat by de sociëteit Zappa door druggebruik veront rustende gevolgen hebben plaat- gehad? Is het bekend of de sluitingstyden van deze sociëteit, overeenkomstig uw voorschift, in acht genomen worden? f Zo ja, bent u bereid maatregelen te nemen om dit zedenverwoes- tende en God onterende kwaad te bestryden? B. en W. hebben hierop als volgt geantwoord: Het is ons bekend, dat zeer on langs op de openbare weg een Jongeman is aangetroffen - waar van bekend is dat hy van tyd tot tyd de sociëteit Zappa bezoekt - wiens gedragingen het vermoeden wekten, dat hy onder de invloed van het gebruik van verdovende middelen verkeerde. Uit de dagrapporten van de korps chef van politie aan de burge meester biykt niet, dat de voorge schreven sluitingstyden van de sociëteit Zappa niet in acht ge nomen worden. De burgemeester en het college treffen by voortduring die maat regelen, welke aan de strekking van deze vraag beantwoorden. en uitsluiting trad in de plaats van brood op de plank. Vervolgens memoreerde hij de gruwlijke crisisjaren. Thans leven we in een tijd waarin niet alles ls be reikt en er nog vele wensen zijn. Al die verbeteringen in de CAO'S, de soc. verzekeringswetten, een duidelijk meetellen van de werknemer, kort om een zeer aanzienlijk welvaarts verbetering, werden in een Jaren lange strijd bereikt. Wij zeggen al tijd: Door de bond, maar in werke lijkheid door u Jubilarissen. Want u bent de bond en daarom hulde en dank voor uw Jarenlange trouw aan onze bond en aan onze strijd. Een strijd, die wordt voortgezet. We staan aan de vooravond van een gevecht, met de werkgevers in de bouw. Na het uitreiken der insignes en attenties volgde een gezellig samen zijn o.l.v. conferencier Bas Pitt en muziek van The Accordidrums. ARNHEM In een van de ge bouwen van de AKZO is vandaag de AKZO-prijs van f 10.000 voor weten schappelijk onderzoek uitgereikt aan dr. D. A. Hoyer uit Oegstgeest. De ze prijs wordt toegekend door de Hollandsche Maatschappij van We tenschappen voor wetenschappelijk onderzoek gedurende ten minste tien Jaar verricht. Dr. Hoyer is verbon den aan het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Lelden. HIJ heeft belangwekkende onderzoeken ln de paleontologie, met name in Zuid-Oost-Azië op zijn naam staan. LEIDEN In de Marekerk zal ook nu a.s. dinsdag een dodenher denking worden gehouden, met aan sluitend een stille tocht langs het mo nument bij molen "De Valk". Dit maal zal het woord worden gevoerd door pastoor J. M. E. Keet. Solisti sche medewerking verlenen Either Hillinga (sopraan), Henny Ravestein (viool) en Jan van der Meer (orgel). De loco-burgemeester, wethouder Menken zal een inleidend woord spreken. LEIDEN Wethouder Harm sen heeft vanmiddag in het gebouw van het bureau Huisvesting de zilveren ere-medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer B. Mark, die gisteren het feit herdacht, dat hy voor veer tig Jaar bij de Gem. Reinigings dienst in dienst trad. Met ingang van 1 Januari 1957 werd hij aangesteld als kampwach ter van het Regionaal Woonwagen kamp te Leiden. Per 15 Juli 1960 werd hij bevorderd tot kamphoofd in de rang van adj.-administratief ambtenaar. Op 1 Januari 1963 volgde zijn bevordering tot adj.-administra tief ambtenaar A. Sedert 1 Juli 1965 is hij als administratief medewer ker werkzaam bij het Oemeentelljk Bureau voor Huisvesting. LEIDEN Bij KB. is met in gang van 1 september a.s. eervol ontslag verleend aan mr. R. de Bruijn, kantonrechter in Leiden. Een gelijkluidend ontslag is met in gang van 1 Juli verleend aan mr. H. R. Goudsmit, kantonrechter plaatsvervanger. Mr. J. Fruytier, eveneens kantonrechter-plaatsver- vanger, heeft dit ontslag reeds met ingang van 1 april JJ. ontvangen. ..Nou", sprak de Haagse politie rechter „het is een lange weg en daar bent u dan weer". En dat waj zo. De ondoorgrondelijke Juridische dwaalwegen hadden een 25-Jarige re clameman reeds eerder voor de rech ter gebracht, hetgeen hem toen f200 boete en vier maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid had op geleverd. In hoger beroep, werd de dagvaar ding nietig verklaard door het Hof hetgeen een nieuwe dagvaarding tot gevolg had, zodat verdachte een hernieuwd bezoek afstak. Het ging allemaal om een aanrijding welke hij in Lelden op de Schubertlaan met de door hem bestuurde auto had veroorzaakt. Daar was het niet bij gebleven, want verdachte reed door De feiten le verden geen problemen op. De Otfl- cler wilde wel rekening houden met het feit dat het allemaal zo tang heeft geduurd en ontnemen van het rijbewijs heel wat narigheid voor verdachte met zich zou brengen. Daar om wilde hij volstaan met f200,- boete en voorwaardelijk de vier maanden Intrekking van het rijbe wijs. „Dan bent u in elk geval dat er mee opgeschoten"v contateerde de rechter, die overeenkomstig de els veroordeelde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11