jeweld van West-Pakistan Rogers positief aalt op den duur niets uit ro1 van China in Azië Gruwelijke folteringen in Vietnam Israel lijkt wat soepeler opening pour elle voorschoten evecht ussen ïidi ia en yakistan ngla Desj nog gruwelijk onderduikt maar al vrij naar de geest Bij opening ZOAVO-conferentie GETUIGENVERKLARINGEN VOOR VS CONGRESCOMMISSIE: Voorstraat 59, Voorschoten pour elle [SDAG 28 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DELHI (AP, Reuter) Paki- inse troepen zijn gisteren de In- te grens overschreden en wor- daar geconfronteerd met In- se veiligheidstroepen, ou gebeurd zijn op een punt n 100 kilometer ten noordoosten Calcutta. lit grensincident, het ernstigste nu toe sinds de korte oorlog tus- de twee landen in 1965, zouden ersonen zijn gedood, onder wie e vrouwen, veel mensen zijn ge ld en een aantal huizen zijn ver- tigd. uren later keerde de Pakistaan eenheid terug en begon te vu- op de Indiase grenspost te Ha- laspoer, een plaats waar in de tste weken veel vluchtelingen, Oost-Pakistan India zijn bin- mgegaan. euw zou dan de Indiase (epen het vuur hebben beant- x>rd en de Pakistanen zijn terug trokken. ens vage berichten zouden er bij Pakistaanse aanval op een In- tse enclave bij KoetsJ Behar, dat geveer 450 kilometer ten noord sten van Calcutta ligt, 25 Indiërs n gedood. Door de slechte ver- idingen kon de overheid hier i bevestiging van deze beric'o- verkrijgen. io riep gisteren om dat Pakistaan troepen twee Indiase militairen vangen hadden genomen en er g 300 uitgeschakeld die Oost-Pa stan waren binnengedrongen. Ge- ngenen zouden bij hun verhoor, zegd hebben dat zij 22 april uit ui basis Agartala naar Oost-Pa- stan waren gedirigeerd. In de uit- nding werd gezegd dat de Paki- lanse troepen „geweldige hoeveel- den" wapens en munitie had- buitgemaakt, tödels is het diplomatiek overleg eer op gang gekomen over de testte van de repatriëring van de if van de diplomatieke missies. 1 Calcutta en Dacca. Indiase ministerie van Buiten- adse zaken maakte bekend dat et hoofd van de afdeling Pakistan LK. Ray gesproken heeft met de ikistaanse Hoge Commissaris over 2 kwestie. Maandag worden de loge Commissariate in Dacca en Calcutta gesloten maar 't probleem teef de repatriëring van de staf. a Dacca verblijven ongeveer 100 indiase diplomaten. Zij zijn prak- isch geïnterneerd in hun wonin- en en sinds maandag niet meer uiten geweest. In Calcutta wor- a ongev. 30 Westpakistaanse cfi- lomaten van het Hoge Commissa- iaat scherp bewaakt om te voorko len dat zij zonder toestemming ian de regering India verlaten. VToegere Hoge Commissaris van Pakistan in Calcutta Hoessein Alt "ergelopen met een groot deel, ;an zijn staf naar de Bangla DesJ- ieweging. Pakistan heeft de missie U Calcutta gesloten toen India, teigerde Hoessein Ali uit te leveren De missie is nu het hoofdkwartier ;an de Oost Pakistaanse onafhan kelijkheidsbeweging. hoewel Ali staande houdt dat er altijd nog lei ders van voorlopige regering van Bangla Desj in Oost-Pakistan zijn. t Oost-Pakistan komen slechts schaarse berichten over gevech ten tussen de aanhangers van Sjeik Moedjiboer en het leger. Vol- ?ens een Indiaas persbureau zou ten vliegtuigen van de Pakistaan se luchtmacht raketten hebben ifgeschoten die terechtkwamen op Hechts 100 meter voor de grens met India bij Agartala, de hoofdstad van de staat Tripoera. (Van een speciale verslaggever) .TSJI Op het vliegveld bij Karatsji, de hoofdstad fet-Pakistan, vindt direct een minitieuze controle plaats ille literatuur. Alles, waarin het woord Pakistan voorkomt, ten, weekbladen of boeken wordt zonder meer geconfis- rd. Alle literatuur, bijvoorbeeld in het Cinees of Japans dezelfde weg. Soms wordt volstaan met het uitscheuren Ie bladzijden uit krant of blad. ;sten stoten op de weigering te verstrekken en telegram- ïoeten in het Engels worden Pogingen naar het buiten- telefoneren lopen op niets Engelstalige bladen Town en News bevatten hoofdzake- 'ertenties, bioscoopreclame en aanvallen op de regering van plus een groot aantal propa- itische berichten over hoe goed yen in Oost-Pakistan weer is, redding" (Twn) door het fede- festpakistaanse leger. •dag schreef dit blad in een •tikel dat India te vergelijken Door Henk Ruyssenaars is met nazi-Duitsland en dat pre mier Indira Ghandi erger is dan Goebbels, de minister van Propagan da van Hitier. Geen wonder dat de diplomatieke relaties tussen beide landen steeds verder verslechteren, temeer daar de gevechten in Oost- Pakistan steeds dichter bij India's grondgebied plaatsvinden. Vluchte lingenkampen werden op zondag met granaatvuur bestookt en oogge tuigen uit Oost-Pakistan, die ik in Karatsji trof gaven onomwonden toe dat de vrijheidsdroom van Bangla Desj (vrij Bengalen) in bloed is ge smoord. Duidelijk is ook dat de militair feo dale krachten in West-Pakistan mo menteel alles in het werk stellen om verdere onlusten in dit gebied te voorkomen. Dit, nu men er blijkbaar in is geslaagd de meeste tegenstan ders uit te moorden. In Karatsji zijn enkele honderden mensen de afgelo pen weken gearresteerd en vond op zaterdag een grote demonstratie plaats van enkele honderden Be- loetsjanen en Pathanen, minderheids groepen in West-Pakistan die sym pathiseren met het Vrije Bengalen of wat er nu nog van over is. Bloedbad Een Amerikaanse Journalist, die te vergeefs vanuit Karatsji probeerde berichten en fotomateriaal naar het buitenland te verzenden, beschikte over fotomateriaal dat bewees hoe omvangrijk het bloedbad in Oost- Pakistan is geweest. In de straten lagen de lijken van mannen, vrou wen en kinderen opeen gehoopt en de honden en gieren zwermden er overheen, vertelde hij. Ze schoten iedereen en alles neer wat bewoog en voor hun lopen kwam. Ze dwongen bijvoorbeeld iemand in een straat „Joi Bangla" („Zege voor Bengalen') te roepen en schoten dan iedereen neer die uit de huizen kwam. Ze heb ben zonder meer de halve universi teit van Dacca met machinegeweren schoongeveegd en op straat de men sen die zich daar bevonden zoveel mogelijk afgemaakt. Een West-Pakistaanse majoor in de bar van Hotel Pallas in Karatsji: „dat begrijpen Jullie westerlingen niet. Ze zijn met ruim 70 miljoen mensen veel te gevaarlijk en het e- nige wat we kunnen doen is er met dergelijke uitroeiingsacties zoveel mogelijk schrik injagen, zodat ze er nog weieens over zullen nadenken, weer zoiets te beginnen". De Oost-Pakistanen, die zich na de verkiezingen, waarbij Sjeik Moed jiboer Rachman eensgezind werd gekozen, sterker voelden dan ooit. slaagden er niet in het, wat ze noem den, West-Pakistaanse Juk af te werpen. Het Juk drukt nu blijkbaar zwaarder dan ooit, maar nu op bloe dende schouders. Dat de toestand in Oost-Pakis tan weer genormaliseerd zou zijn kan gerust worden ontkend. In Ka ratsji wemelt het in de haven van buitenlandse schepen, die eigenlijk naar Tsjittagong zouden moeten va ren. Alle lading en lossing vindt nu plaats in de haven van de West-Pa kistaanse hoofdstad. Pogingen om van regeringswoordvoerders in Ka ratsji een officieel commentaar op de gang van zaken te krijgen, liepen op niets uit. In enkele gevallen werd zonder enig commentaar de hoorn op de haak gesmeten. Hard nodig De scherpe censuur in Karatsji is hard nodig, zo vertelde een woord voerder van het ministerie van In formatie, om te voorkomen dat de in Karatsji levende Oostpaklstanen door de Westpakistanen worden af gemaakt. Wanneer de mensen er na melijk achterkomen dat de Oostpa- kistanen duizenden mensen hebben vermoord gaat hier hetzelfde gebeu ren. De officiële interpretatie van de moordpartijen in Oost-Pakistan wordt dagelijks gegeven door de Engelstalige pers. De Oostpakista- ners zijn oproerkraaiers die er al leen op uit zijn om te moorden, te stelen en onrust te zaaien. Dafikzij de hulp van het Westpakistaanse le ger kon dit grotendeels worden voor komen. aldus Morning News in Ka ratsji op zaterdag. De beschuldigingen van het Britse Labour-parlementslid Bruce Douglas Mann werden op zondag in Karatsji door de pers afgedaan als een on derdeel van de haatcampagne die de Engelse- en Idiase pers de afgelo pen weken heeft gevoerd. Maar alle ooggetuigen weten te berichten dat er inderdaad op grote schaal een blinde campagne van moord en ter reur heeft plaatsgevonden. Geen pardon De vrijheidsdroom van Bengalen werd geëxecuteerd zonder vorm van pardon. Het is verschrikkelijk om te zien. De honden en de gieren eten de mensenlijken en de mensen wa gen zich amper op straat in Dacca. De berichten in Karatsji, dat alles weer normaal is. zijn gelogen, ver telde een Amerikaanse matroos die aan boord van een Amerikaans schip werkte, dat Jute zou hebben moeten laden in Tsjittagong. „Nu moesten we na twee dagen wachten zonder lading vertrekken naar Karatsji. De moordbeschuldigingen, gericht aan het adres van het Westpakistaanse leger, kunnen dan ook als volledig terecht worden beschouwd," zei hij, „want de opgezwollen lijken drijven nog steeds in de haven van Tsjitta gong." De onafhankelijkheidsdroom is vervlogen. De vraag of een onaf hankelijk Bengalen als zelfstandige natie zou hebben kunnen bestaan, moet onbeantwoord blijven. Econo misch zou het misschien hebben ge kund, het feit in aanmerking nemen de dat deze vleugel van het land de helft van de exportwinst opleverde. Dat er in werkelijkheid slechts een kleine 30 procent hiervan weer ten goede kwam aan de mensen die het hadden verdiend is een andere zaak, meent men in Karatsji. De Awami-beweging, meer geba seerd op een ongecontroleerd natio nalisme dan economische objectieve overwegingen had tot nog toe één doel voor ogen: het onafhankelijke Bengalen, een zaak die van tevoren Oostpakistaanse vluchtelin gen op weg naar India. In kam pen langs de grens zitten naar re cente schattingen meer dan een half miljoen van deze mensen voornamelijk kinderen, vrouwen en ouderen. Voor de Indiase rege ring vormen zij een groot pro bleem niet alleen vanwege de da gelijkse voeding maar ook door dat de kampen waar cholera en andere besmettelijke ziekten zijn uitgebroken een infectiehaard vormen. reeds verloren lijkt. Maar het leven dat de bevolking van Oost-Pakistan op het ogenblik leidt, maakt op een buitenstaander een dergelijk nega tieve indruk dat men geneigd is aan te nemen dat elke verandering al leen maar ten goede zou kunnen zijn. Oost-Pakistan is een gebroken na tie, overgeleverd aan het willekeuri ge geweld van de federale troepen, maar zijn probleem kan niet opge lost worden met bruut geweld. In verschillende steden, zoals Dacca. Tsittagong en Khoelna, geldt nog steeds een uitgaansverbod. Het ge vaar voor een explosie bestaat, nog steeds, meent een Westers diplomaat in Karatsji en het wachten is op de vonk in het kruitvat. LONDEN (AP. Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William P. Rogers, heeft verklaard dat de Verenigde Staten willen aanmoedigen dat Chi na een gTotere opbouwende rol in Azië gaai spelen. De mening van Rogers over Chi na. welke hij gaf bij de opening van de conferentie van de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie <ZOAVO) stond in scherpe tegenstelling tot de Amerikaanse opvatting over Peking toen Washington hielp bij de op richting van dit defensiepact als een bolwerk tegen "communistische agressie" in dat gebied. Bij de oprichting van de ZOAVO in 1955 wilden de Amerikanen voor komen dat China niet-communisti- sche buurstaten zou gaan domine ren. Rogers zei dat de jongste ge beurtenissen zouden kunnen leiden tot een nieuw hoofdstuk in de be trekkingen tussen Washington en Pe king. "Wij geloven dat voor de Volksre publiek China een steeds grotere rol in Azië is weggelegd. Het doel van ons beleid is het niet deze rol te ont houden, maar China daarbij aan te moedigen aan te moedigen dat dit een constructieve in plaats van een verstorende rol zal zijn. "Het Ameri kaanse beleid tegenover China moet "zorgvuldig en realistisch" worden uitgevoerd, omdat dit op de lange duur het beste vooruizicht biedt op een Azië zoals de ZOAVO bondgeno ten het willen, en waarin plaats is voor verschillende politieke syste men", aldus Rogers. Vietnam Regers vertelde ook de bondgenoten van zijn land in Zuidoost-Azië dat de VS zich uit de Vietnamese oorlog terugtrekken. "Wij bevinden ons nu in de laatste etappe van die reis", zo drukte hij het uit. "De VS", zo vervolgde hij, "over wegen nu maatregelen voor de econo mische ontwikkeling van Zuid-Viet- nam op lange termijn en hij drong er bij andere landen op aan daarbij daaraan mee te werken. Op de eerste besloten bijeenkomst HOUSTON (AP) Deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben berekend, dat de Russische on bemande satelliet Saljoet, het ruim testation waarmee de SoJoez-10 kop pelde, nog zes weken om de aarde zal draaien. Zonder baan-correctie zal de kunstmaan dan zozeer zijn af geremd door de resten van de at mosfeer, dat zij in een lagere baan in de atmosfeer verbrandt. Aanvan kelijk was de Saljoet door de Ameri kanen een levensduur van twee we ken voorspeld, maar sindsdien is de baan iets verhoogd. van de ZOAVO-conferentie in Londen is dinsdag met bezorgdheid gespro ken over groeiende ondermijnende activiteit in bepaalde leden-landen, zoals Thailand en de Phillippijnen. Uitvoerig werd over China gespro* ken. Deelnemers aan de conferentie hadden de indruk gekregen dat men in de ZOAVO een voorzichtige en af wachtende houding aanneemt ten aanzien van de Jongste Chinese oog merken. De kwestie van toelating van China tot de VN kwam niet ter sprake. JERUZALEM (AP, Reuter) De Israëliërs hebben hun houding ten aanzien van een mogelijke vredesre geling en een heropening van het Suezkanaal wat versoepeld. Op een persconferentie gisteren in Jeruza lem maakte de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban duidelijk dat Israël van Egypte niet langer een verklaring eist dat het de staat van oorlog wil beëindigen maar het wil liever een ongelimiteerd be stand. Dit omdat het laatste van meer betekenis is. Of een dergelijk bestand In een formele overeenkomst moet worden geregeld of dat het stilzwijgend kan worden aanvaard zou tijdens onder handelingen moeten worden gere geld. Ten aanzien van het Suezkanaal lijkt men in Tel Aviv In het aange zicht van een bezoek van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers die juist over deze kwestie komt onderhandelen ook be reid te zijn tot meer concessies. An ders dan de laatste tijd sprak minis ter Abba Eban gisteren over hergroe pering van de Israëlische strijd krachten langs het kanaal om een opening mogeüjk te maken. Eban zei ook dat Israël goede ga ranties wil by 'n dergelijke hergroe pering. Zo moet het er op kunnen re kenen dat de gevechten niet her opend zullen worden. Voorts meende Eban dat de meningsverschillen met de Verenigde Staten niet zo ver gingen als wat gezegd wordt. Opmerkelijk was de toon waarin Eban dit zei. Tot nu toe spraken de Israëliërs steeds over terugtrekking, hetgeen in het land altijd weerstand opwekt. De term hergroepering zou positiever kunnen worden geïnterpreteerd. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter, AP) By de ondervraging van Zuidvietname- se burgers door de Amerikaanse in lichtingendienst is het gebruik van extreme methoden, zoals foltering door elektrische schokken, een rou tinezaak, zo hebben twee ex-officie ren van de inlichtingendienst ver klaard voor een commissie van het Amerikaanse Congres. Ex-luitenant Michael Yhl zei dat voor dat doel doorgaans veldtele foons werden gebruikt Zelf was hij getuige geweest van de ondervra ging van een Zuidvietnamees meis je, dat een schok kreeg toegediend bij ieder ontwijkend antwoord, als de martelingen niet het gewenste re sultaat opleverden werden de gevan genen vermoord of bewusteloos ge slagen, aldus Yhl. Reden Hij zei dat soms ook folteringen werden toegepast als er geen reden was de gevangene te verdenken van Vietcong-sympathieën. Beide getui gen verklaarden de wrede behande ling door de frustratie van Amerl kaanse soldaten, die geconfronteerd worden met een koppige bevolking, die diepe wrok koesterde tegen de Amerikanen. Tijdens de opleiding, zo zeiden ze, krtfgen de soldaten te ho ren dat de Zuidvietnamezen de Ame rikaanse aanwezigheid steunen. „Door deze indoctrinatie weet hij niet meer tegen wie hij vecht, en hij wreekt dat op het Zuidvietna- mese volk. Zonder enige twijfel zijn we betrokken bij illegale acties in Vietnam. Iedereen die geneigd is de Vietnamezen hoe dan ook kwaad te doen. heeft daarvoor een vrijbrief en maakt daar dan ook ruimschoots gebruik van, aldus ex-inlichtingen specialist Kenneth Osborn. De ad-hoc Congres-commissie voor Amerikaanse oorlogsmisdaden is in gesteld nadat de commissie voor de strijdkrachten van het huis van af gevaardigden weigerde openbare zit tingen over deze kwestie te houden. Zwaargewonde Noordvietnamezen of Vietcongstrijders worden niet on middellijk voor een medische behan deling in een hospitaal opgenomen maar lang genoeg in leven gehou den voor ondervraging „om ze daar na te laten sterven". Voor het tellen van het aantal krijgsgevangenen zou als een van de effectieve manieren het afsnijden van de oren veelvuldig toepassing vinden. Dit laatste als uitvloeisel van het onderricht op de militaire school. Deze onthulling werd gedaan door de vroegere legerarts majoor Gordon Livingston. In een geval, zei de majoor, had generaal Geor ge Patton hem als bevelvoerend offi cier opdracht gegeven twee zwaar gewonde gevangenen lang genoeg in leven te houden om hen te onder vragen. Hy haalde een citaat van ge neraal Patton-zoón van de opperbe velhebber van het derde Amerikaanse leger in Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog aan dat luidde: „Houdt de Vietcongstrijders maar 'n paar minuten in leven totdat ze wil len praten en laat hen daarna maar doodgaan". Bij een andere gelegen- ADVERTENTIE PSOg>pgDe>p§0e>*>§O«>P§Öi>P§O«>iPSlD8>i3SOÉMO&Qg>iO§G>S>£>SO«>P§O8>£4D^^ De zaak voor de modebewuste vrouw, nu ook voor TIENERS en TWENS. Hierbij nodigen wij u uit tot een bezoek aan onze nieuwe zaak „waar mode en ambacht samengaan". Leidsehendam - Damlaan 67d, telefoon 3946 Voorschoten, Johan Vermeerplantsoen 5, telefoon 4680 Voorstraat 59 - Telefoon 6750 heid zou volgens majoor Livingston een medisch officier van het Ameri kaanse opperbevel in Vietnam heb ben gezegd dat hij graag een zenuw- verlammend verdovend middel aan gevangenen zou toedienen in plaat» van het gebruikelijke waarheidsse rum om hen aan het praten te krij gen. Hij zei te denken aan succinyl- chlorine, een middel dat de spieren verlamt. „Bij mijn weten is het nooit gebruikt maar het voornaamste punt is, geloof ik, dat het door een arts werd voorgesteld en het geeft 'n duidelijke aanwijzing dat er van ver- dierlijking sprake was", aldus majoor Livingston. De 27-Jarige Fred Laughlin, een vroegere kapitein in Vietnam zei de commissie dat de Amerikaanse mi litairen onderricht kregen in het af snijden van de oren van de gevange nen als een van de effectieve midde len om de krijgsgevangenen te tel len. Het onderricht werd naar zijn zeggen gegeven op een militaire school in de jungle. In 1959 kreeg de huidige presi dent Richard Nixon van z'n oude col lege, het Whittier College in Cali- fornië het eredoctoraat in de rechten. De studentenraad is thans bezig dit doctoraat in te trekken gezien het beleid van de president ten aanzien van Vietnam.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9