A VRO-uitzending ging door grote partijen de mist in Prinses Armgard vond rust in Diepen lieini Drum h Tli's en hts-en samenvoegen tot u.c.-verci rag drie technische universiteiten Zevert partijen tegen opzet Wibo v. d. Linde Verkiezingskoorts99 in de Eerste Kamer Uitbreiding Raad van State hm/C fap IjQ Commissie Schlösser Acacl. examens 'Geef prof. Smits weer een plaats in N.H.-kerk' goedgekeurd Beroepingswerk Drie doden bij auto-ongeluk Weer boete geeist tegen Kabouters WOENSDAG 28 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM AVRO's politiek supervoorlichtingspro gramma aan de vooravond van de verkiezingen, „Vandaag vra gen Morgen kiezen" is na tachtig minuten schielijk van de beeldbuis van Nederland 1 verdwenen. Reden: een weigering te elfder ure van de grote politieke partijen aan de beoogde en aangekondigde „telefonische vragenbeantwoording" deel te ne men. En omdat hoofdredacteur Wibo van der Linde met alle 28 lijsttrekkers in zee wilde of met niemand draaide het uit op niemand en vervolgens op een inderhaast ingeschoven Tom Jones. Gistermiddag 3 uur liet een PvdA-woordvoerder namens de gro te politieke partijen weten, dat zij los van de kleine, al of niet in de Kamer vertegenwoordigde partijen, wensten op te treden, en gevrij waard voor interrupties en reacties van de anderen. Na het optreden van Tom Jones heeft een grimmige Wibo van de Linden de kijkers van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Oor spronkelijk plan (op 15 april al in een brief aan alle gegadigden ont vouwd) was het doorgeven van vra gen van kijkers aan de lijsttrekkers, met 'een voorzichtig gehanteerde mogelijkheid van interruptie en reactie. De PvdA-vertegenwoordiger ver langde namens de grote partijen een indeling in drie blokken: eerst vragen aan de lijsttrekkers van de niet in de Kamer vertegenwoordigde partijen, vervolgens aan die van de kleine partijen, die wel deel uitmaken van de Kamer en ten slotte aan de lijsttrekkers der grote partijen, en zonder interrupties en reacties. Met de rug tegen de muur heeft Van de Linde onderhandeld. Om 4 uur kwam hij met een compromis aan: indeling in drie blokken, maar met alle lijsttrekkers op de tribune en met mogelijkheid van interruptie en reactie onder zorgvuldige selec tie. Tweedelig Een uur later bood Van de Linde aan de mogelijkheid van interruptie te laten vervallen. De „groten" wensten echter eveneens de moge lijkheid van reacties van anderen uit te sluiten, ondanks de garantie van de redactie van Televizier-Ma- gazine, dat dosering van die reac ties door uitschakelbare microfoons mogelijk was. De derde AVRO-concessie volgde om 6 uur: splitsing in twee groe pen. eerst de „nieuwe" vervolgens de wel in de Kamer vertegenwoor digde partijen. Bij de aankondiging van het programma (8.20 uur) lag de zaak volgens Van de Linde nog open, maar de „groten" (waartoe ook D'66 en PPR gerekend moesten worden) hielden aan hun eisen vast. Televizier weigerde „een door de grote partijen gedicteerde opzet". Het programma, dat vijf kwartier had moeten duren, verdween na twintig minuten uit de ether. Slechts enkele filmpjes van lijst trekkers waren toen vertoond, met kritisch commentaar van Ameri kaanse deskundigen. Commentaar In een gezamenlijk commentaar van de zeven grote politieke partij er (PvdA, D'66, PPR, KVP, ARP. CHU en WD) werd grote teleurstelling uitgesproken over de gang van zaken rondom het afgelasten van de AVRO- tv-uitzending. De zeven grote partijen vergeleken de opzet met een „groot politiek cir cus" en noemden de gedachtenorga- nisatie ongelukkig en in oorspron kelijke opzet volstrekt verwerpelijk Deze opzet zou volgens de partijen niet kunnen bijdragen tot de nage streefde politieke duidelijkheid. De politiek zou met deze opzet, op de opvatting van de zeven grote par tijen, niet zijn gebaat en de poli tieke duideUjkheir' 'ou in deze op vatting niet woi - .u gediend. Men vreesde een heilloze verwarring en een averechtse uitwerking van de uitzending. DEN HAAG (ANP) De minis ters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justititie) hebben de Tweede Kamer voorgesteld om het ledental van de Raad van State met vier leden uit te breiden en te bren gen op 24. Een en ander houdt verband met het voornemen om over te gaan tot de instelling van een afdeling recht spraak van de Raad van State. Een ontwerp van wet hiertoe werd dins dag bij de Tweede Kamer ingediend. (M/t/d/4/ 0~tTKs héle beste halve zware. ZWOLLE Op de te Zwolle ge houden jaarvergadering van de Zwingli-Bond zei de voorzitter, ds. A. J. Roodzant. dat men de vrijzin nigen van deze bond geen lauwheid kan verwijten, want ze zijn blijven strijden voor de vrijheid. Dit in te genstelling tot die vrijzinnige leiders, die het een en ander van Barth heb ben overgenomen en daardoor op othodoxe zienswijzen zijn teruggeval len. Een winstpunt in de veranderde tijd geest noemde ds. Roodzant de grote re openheid en eerlijkheid, maar hij zag toch ook veel onverschilligheid. In de laatste jaren treedt het door werken van de vrijzinnige denkbeel den steeds meer aan de dag. Onder de schrijvers vertolkte Robinson op populaire wijze de inzichten van Til- lich en Bonhoeffer. waardoor het ontstaan van betere geloofsvoorstel lingen werd bevorderd. Deze zijn wel in onze iyn, maar nog niet gehee! vrijzinnig, aldus ds. Roodzant. Bij het hoopgevende van de algemene kerkvergadering is vooral de benoe ming van de commissie, die de zaak Smits uit het slop moet helpen van belang. Hetz ou een stap in de goede richting zijn wanneer prof. Smits zijn emeritaatsrechten herkreeg en de Hervormde Kerk daarmede een plaats zou inruimen voor de echt- vrijzinnige opvattingen over de ver zoeningsleer en hetg ebed. Ds. Rood zant zei de liefdeprediking als het hoofdthema van het christendom te beschouwen en hy achtte de onder linge broederschap van hoger orde dan de leerstellige verschillen. Het steeds groter wordende tekort aan, bekwame geestelijke leidslieden is een dreigend gevaar. Anderzijds stellen degenen die de kerk verlaten, voor haar zo ontzettend weinig in de plats. Ook laat men elkander in de kou staan en er wordt niet aan geestelij ke opbouw gedacht. De heersende geestelijke en morele lauwheid dient met een nieuw elan krachtig bestre den te worden, aldus ds. Roodzant. LEIDEN Aan de rijksuniversi teit van Leiden slaagden voor het doet. ex. geneeskunde Mevr. B. H. v. d. Meijden-de Boer (Leiderdorp) de heren J. Hoefman (Goudswaard), F. S. G. M. Knuvelder (Zandvoort) B. A. E. v. d. Lande (Veghel), C. F. A. Milders (Zeist) H. W. J. Mostert (Den Haag) Mej. C. van Oei (Delft) M. E. P. Rutges (Voorburg» K. H. Tan (Leiden) R. G. Tordoir (.Den Haag). Voor het artsexamen slaagden: Mej. TH. E. van Seenus (Den Haag) de heren J. Donkersloot (Den Haag) .R. A. van Dijk (Den Haag) B. L. Hogewind (Den Haagi P H. Hoog land (Voorburg) P. J. G. Jörning te (Rijswijk) G. Olijhoek (Den Haag), D. Sewing (Leiden) J. R. Wouters (Apeldoorn). De heer S. Kr ikke (Oldewerkoop) slaagde voor het doctoraal examen godgeleerdheid. C. Zieleman slaagd* cum laude voor het doctoraal exa men Nederlandse taal- en letterkun de. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Twee incidentjes in de Eerste Kamer brachten gistermid dag aan het licht hoezeer de verkie zingen van vandaag de politici licha melijk en geestelijk onder spanning hebben gezet. De PSP-er Lankhorst slaagde er 's ochtends niet in om zijn betoog over de huurharmonisatie af te maken. Tot twee keer toe vroeg hij de voorzitter om een korte on derbreking omdat hij zich niet goed voelde, maar keerde tenslotte niet meer terug in de broeierige vergader zaal. Kort daarna barstte de socialists mevrouw Vorrink plotseling tijdens haar rede over ondernemingsraden in snikken uit. Minister Polak van Justitie had haar tot twee keer toe een tikje plagerig in de rede gevallen, waarbij hij onder andere iets op merkte in de trant van ..uit uw toe spraak kunnen we wel merken dat we niet ver van de verkiezingen af zijn". Mevrouw Vorrink bleek dit als een regelrechte aantijging op te vat ten. Zij verliet de zaal. maar was even later weer terug op haar zitplaats. Haar fractiegenoot Kloos kwam haar troosten en ook minister Polak schoof er bij om de zaak recht te praten. Mevrouw Vorrink droogde daarop haar tranen en stapte weer naar de microfoon om haar betoog rustig af te maken. De teleurgestelde kleinere partijen in de Amsterdamse stu dio Bellevue. DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag ak koord verklaard met de overeenkomst tussen Nederland. West-Duitsland en Engeland inzake het ultra-centrifu ge project voor de produktie van ver rijkt uranium. Alleen de PSP stemde tegen Staatssecretaris De Koster (buiten landse Zaken) noemde de goedkeu ring door de senaat van groot belang, aangezien de installaties in Almelo en Capenhurst (Sngeland) al volgend jaar zullen gaan produceren. DEN HAAG (ANP) De drie technische hogescholen en de 28 ho gere technische scholen in ons land moeten tot drie onderwijsgemeen - schappen worden samengevoegd met de naam technische universiteit. Daarvoor moet er één nieuwe wet komen, waarin zowel het hoger technisch onderwijs (HTO) als het I technisch wetenschappelijk ondei - Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen. M. H. Boo- gert te Hellendoorn. Bedankt voor Vlissingen H. P. Swets te Lunteren, voor Zwolle Kooien te Werkendam. Gerf. Kerken Beroepen te Rotterdam-centrum voor geestelijke verzorging in het ziekenhuis "Eudokia" R. D. Beuke- ma te Rotterdam die dit beroep heeft aangenomen. Gerf. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hamilto. (Ontario, Canada) drs. D. Deddens te Leeuw arden. Bedankt voor Scheveningen, Uit huizen eh Zevenbergen, R. Koolstra te Driebergen. Gerf. Kerken (buiten verband) Bedankt voor Ede F. van Deursen te Haarlem Chr. Gerf. Kerken Bedankt voor Deventer H. van de Schaaf te Dordrecht, voor RoCter- Beroepen te Hamelton, (Ontorio, rio-Canada), Voor Barendrecht P. d. Butter te Bunschoten. Vrije Evang. Gemeente Beroepen te Zwolle J. H. Jansen Klomp te Oude Blldtzijl. ENSCHEDE (GPD) Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, is in haar kasteeltje, Huize Warmelo te Die- penheim overleden. Zij is 87 jaar geworden. In het bevolkings register staat zij ingeschreven met de namen Armgard Kuni- gunde Agnes Olga, Prinses zur Lippe Biesterfeld, geboren Von Cramm. Ze is geboren op het landgoed Driburg in Westfalen, welk land goed sedert 1782 in het bezit is van de familie Von Cramm, op 18 de cember 1883. In 1909 trad de prin ses in het huwelijk met Prins Bern hard zur Lippe. Veertig Jaar ongeveer heeft zij ge woond op haar landgoed Woynowo in Oost-Duitsland. Hier heeft zy met Prins Bernhard zur Lippe en de bei de kinderen, Prins Bernhard en Prins Aschwin een gelukkige tyd ge had. Tn 1934 overleed Prins Bernhard zur Lippe. Er brak voor Prinses Armgard met de komst van de nazi's een moeiiyke tyd aan. De Poolse naam Woyono werd verboden en varvangen door de Duitse naam Reckenwalde. Gedurende de eerste oorlogsjaren heeft de prinses nog voortdurend schaarser wordende contacten kunnen onderhouden met het Nederlandse koninkhjke gezin in Engeland en in Canada. (Later wer den alle contacten verbroken. De prinses kreeg inkwartiering van na zi's in Reckenwalde. In 1944 werd het huis gevorderd door de S.S.: een wagon met antieke meubelen kon nog worden gered. Hij kwam nage noeg onbeschadigd op het familiebe zit in Westfalen aan, waarheen MAASBRACHT Drie Duitsers zyn gisteravond vrijwel op slag ge dood toen zij op de ryksweg bü Maasbracht in Limburg in een auto met grote snelheid tegen een boom opvlogen. Zjj raakten by een inhaal manoeuvre in een slip. De slachtoffers zyn de de 28-jarige Horst Niehuess uit Emmerik, de 35- jarige Heinrich Verhoeven uit Win- nikendonk en de 30-jarige Peter Illig uit Kevelaar. Prinses Armgard kort daarvoor was vertrokken. Pantchouliclzwew Het was een kras staaltje, dat voor een belangrijk deel te danken was aan de huisgenoot kolonel Pan- choulidzwew, die door de nazi's, om dat hy een vreemdeling was. by de spoorwegen was te werk gesteld. Ko lonel Pantchoulidzwew reisde met prinses Armgard mee naar Westfa len Hy was na de Russische revolu tie uit Rusland gevlucht en had een goed tehuis gevonden in Woynowo waar hy samen met Prins Bernhard zur Li pp? het landgoed beheerde. Ook Victor Kaczmarek, de zoon van de koetsier, die In Dicpenheim o.a. de auto van de prinses bestuurde, reisde mee. De kolonel is inmiddels In huize Warmelo overleden. Paardensport In 1952 vestigde Prinses Armgard zich op Huize Warmelo te Diepen- heim. Het kasteel was daartoe door haar zoon Prins Bernhard aange kocht. Prinses Armgard had een grote liefde voor planten en dieren, zy was ook een liefhebster van de paardensport. Vele Jachttrofeeën in Huize Warmelo, o.a. een paar mach tige olifantstanden, getuigen van de grote belangstelling voor de Jacht van Prins Bernhard zur Lippe. in het by zonder op groot wild. Prinses Armgard is op latere leeftyd over gegaan tot het r.-k. geloof, een overgang die de uitsluitend pro testantse adel in de omgeving van Ditpenheim in het begin een beetje moeilijk kon verteren. De verstand houding wac de laatste tijd echter prima. In Diepenheim zelf vertoonde de prinses zich niet veel. Wel nodigde zy elk lustrumjaar alle Diepenheim se leveranciers uit in huiz Warmelo waar dan een prettig en ongedwon gen feest was. wijs (TWO) worden geregeld alt. deel van het tertiair onderwijs. In beide takken moet een positieve propedeuse worden ingevoerd voor wederzijdse doorstroming. De afge studeerde hts-er moet de titel inge nieur krygen en zal evenals de two- ingenieur tot promotie kunnen wor den toegelaten. Dit zyn de belangrykste aanbeve lingen. die de studiecommissie coör dinatie two-hto tde commissie Schlösser geeft in een discussierap port. De drie technische universiteiten zullen rond de drie bestaande th's Schlösser) geeft in een discussierap- als voorwaarde voor de onderwijs kundige herstructurering. Er mogen geen nieuwe hts-en mee worden ge bouwd. Onderwüskundige beslissin gen in de technische universiteiten moeten in gemeenschappeiyk overleg worden genomen. De commissie geeft drie fasen aan vood de vorming van de technische universiteiten en voor ineenschake ling van de bestuurs- en beheersor ganen. Einddoel is. dat in zaken van onderwijs het bestuur ligt in handen van het gemeenschappeiyk korps van two- en hto-decenten, volgens geleding naar vakgroepen. In elk geval van de drie technische universiteiten voert één college van bestuur het algemeen beheer. Het tertiair onderw-ys moet. vol gens de commissie in één nieuwe i wet op het universitair onderw-ys 1 worden geregeld. In afwachting I hiervan zal onmiddeliyk tussentydse wetgeving moeten worden ontworpen. De commissie Schlösser stelt een eenjarige selectieve propedeuse voor in beide takken van onderwijs. Daar na moet de student kunnen over stappen van het eerste Jaar hto naar het eerste Jaar two of omgekeerd. Deze gestuurde horizontale door stroming dient volgens de oommis sie mede om de studentenstop te vermyden. Ook overleg over de if- zonderlyke onderwysprogramma's is naast coördinatie van de propedeu tische examens noodzakeiyk Aan de beide diploma's moet niet alleen de titel van ingenieur zyn ver bonden. er moeten ook gehjkwaar- dige bewyzen van bekwaamheid tot het geven van onderwys aan kunnen worden verbonden AMSTERDAM De procureur- generaal by het Amsterdamse ge rechtshof heeft gisteren tegen Frans van Bommel en Connie Bos. oud- Kabouterraadsleden in de hoofdstad, vyftig gulden boete geeist omdat zy in september van vorig jaar in de gemeenteraad een hasjiesj-sigaret hadden gerookt. De rechtbank had dezelfde straf opgelegd. De Kabouters wasen in hoger be roep gegaan omdat zy zich gediscri mineerd voelden en dachten, dat zy niet waren vervolgd omdat zy een „stickie" hadden gerookt maar omdat zy dit als gemeenteraadslid hadden gedaan. Tegen het roken van een kleine hoeveelheid hasj wordt allang niet meer opgetreden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7