Installatie dr. A. J. Vis op 10 mei OPKOMST BIJ VERKIEZING LIJKT GROTER vandaag Barcelona ontkent Prinses Armgard overleden Stakingen in Italië breiden zich uit Nieuwe burgemeester Leiden nu benoemd Leerling-verpleegster werd vrijgesproken Prognose: ruim 70 pet. Buien en wind De zaak-Cruijff Niet schuldig aan dood patiënt Wijziging sluitingstijden advertenties Jaarverslag (§uc/ Qite leitivs ^gericht maart 1860 WOENSDAG 28 APRIL 1971 No. 33386 EIDSCH recteur: G. Koopman jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bi) vooruitbetaling;), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) LEIDEN Vandaag is het koninklijk besluit afgekomen. Wat het Leidsch Dag blad enige weken geleden al meldde, is gebeurd: met ingang van 10 mei is be noemd tot burgemeester van Leiden dr. A. J. Vis uit Bussum, lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland en oud-wethouder in zijn huidige woonplaats. De opvolger van mr. G. C. van der Willigen wordt op de dag van zijn benoeming, maandag 10 mei, geïnstalleerd. Morgenavond komt hij in het stadhuis kennis maken met het Leidse college van B. en W. Dr. Vis is 50 jaar en actief lid van de VVD. De nieuwe bur gemeester van Leiden is in 1920 in Leens in de provincie Gronin gen geboren. Na zijn schoolop leiding studeerde hij aan de Amsterdamse gemeente-univer siteit geschiedenis en Ne derlands. In 1946 werd hij leraar geschiedenis aan het Willem de Zwijgerlyceum in Bussum. Drie jaar later kwam hij voor de VVD in de gemeenteraad van zijn woonplaats. Weer een Jaar later behaalde hij de doctorsti tel. Vanaf 1954 tot 1970 was hij wethouder van Bussum. Vorig jaar werd dr. Vis voor de VVD gedeputeerde bij de Staten van Noord-Holland. Hier houdt hij zich onder meer bezig met streekplannen, personeelszaken natuur en recreatie. Ook in de VVD heeft dr. Vis zich actief be toond. Hij was jarenlang lid van het hoofdbestuur en van het da gelijks bestuur van de liberale partij. De heer Vis woont met zijn vrouw in Bussum. Het echtpaar heeft geen kinderen. Duidelijk opgelucht kon dr. Vis gisteravond aan zijn vrouw zeggen, dat het lang verwachte bericht er was. De commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land. mr. Klaassesz, had hem telefonisch meegedeeld, dat zijn benoeming in Leiden rond was. Dr. Vis: „Bijna een maand ge leden leek de zaak al rond. Ik was eerder gepolst. Er waren al besprekingen geweest met minis ter Beernink en zijn ambtena ren. Ik was ook al op bezoek ge weest bij de heer Van der Willi gen. Er waren vorige maand ook al voorzieningen getroffen in verband met mijn opvolging in het college van Gedepu teerde Staten in Noord-Hol land." En op een volgende vraag antwoordt hij: „Ja het bericht in het Leidsch Dagblad over mijn spoedige benoeming en de daarna volgende stroom van pu bliciteit heeft de benoeming wel wat vertraagd Overigens tilt dr. Vis niet al te zwaar aan het feit, dat het bericht over zyn benoeming voor tijdig uitlekte. Wel wat beduusd heeft hij de kritiek op de pro cedure, die met zijn benoeming, gepaard ging, over zich heen laten gaan. „Maar", meent hij, „als het niet was uitgelekt, had ik dat waarschijnlijk toch ook wel te verduren gekregen, alleen wat later". Dr. Vis is er zich van bewust, dat de Leidse problemen talrijk, zijn en diep insnijden in het le ven van de stadsgemeen schap. Ook weet dr. Vis, dat het veel van hem zal vergen om zich in die problemen in te werken. Hij ontveinst zich niet, dat hij te maken zal krijgen met moei lijk liggende verhoudingen in de Leidse raad. Desondanks hoopt hij erin te slagen om een rede lijke relatie op te bouwen met de fractie van de PAK-parti>- en. Veel zal afhangen van de steun en de adviezen die hij krijgt vanuit het stadhuis. Op 't moment dat wy dr. Vis spra ken, kwam juist loco-burgemees ter Menken bij hem op bezoek. Een begin van een oriëntatie is er dus. Want dr. Vis kent Lei den niet, en heeft wat dat betreft een achterstand op zijn voorgan gers, die in Leiden hebben gestu deerd. De komende dagen zal de nieuwe Leidse burgemeester ove rigens weinig tijd hebben om zich te verdiepen in de vraagstukken die hem te wach ten staan. Aangezien zijn colle ga-gedeputeerde mr. Roelse plot seling ziek is geworden, moet dr. Vis donderdag voor de Provin ciale Staten van Noord-Holland diens beleid verdedigen. heidens loco-burgemees- ter (links) was gisteravond al op bezoek in de Bussumse woning van dr. en mevr. Vis. De heer Vis wist toen sinds kort, dat hij burgemeester wordt van Leiden. LEIDEN De opkomst bij de kamerverkiezingen lijkt vol- ens de eerste berichten in de meeste plaatsen hoger te lig- en dan bij de voorgaande verkiezingen. Een steekproef bij een antal stembureaus in Leiden leerde dat vanochtend omstreeks if uur reeds twintig procent van de kiezers zijn stem uitge- racht had. In vergelijking met de vorige verkiezingen is dat an vrij hoog percentage- Een voorzichtige conclusie van het intraal Stembureau rond het mid- iguur: een opkomst van tachtig ocent. Aanmerkelijk meer dan de 6m zestig procent van vorig jaar. Rotterdam, Utrecht, Groningen J Amsterdam was men op de stem- ffeaus over het algemeen tevreden *er de opkomst. Een schatting van de Groninger «nbureaus rond het middaguur ftrde een percentage van ongeveer 'op. Optimistische stemmen kwa- *n vanochtend ook uit het oosten u het land. in Enschede zag men stemlustigen in de lokalen dan *ig jaar. Een aanwijzing voor een lelijk opkomstpercentage zag men het feit dat ongeveer tweemaal "eel mensen by volmacht hun stem brengen. In Amsterdam verwachtte men dat indaag iets meer dan 70% van' de ezers hun stem zullen uitbrengen, de gemeenteraadsverkiezingen dit 61 procent. Een geheel ander geluid kwam uit faegen. De indruk by de verschil de stembureaus in het stadscen- di was dat de opkomst ondanks vrij goede weer „niet denderend" Om negen uur 's morgens waren er op het hoofdstembureau in het stadhuis slechts 40 mensen geweest. In vergelyking met de vorige keer, toen velen hun stem kwamen uit brengen voordat zy naar hun werk gingen, is dat zeer weinig. In midden-Zeeland wordt goed ge stemd zo luidden de berichten rond het middaguur. De opkomst is aan- merkelyk groter dan by de gemeen teraadsverkiezingen. Ook daar wordt in tegenstelling tot het vorige jaar veel van de mogelykheid om te stem men by volmacht gebruik gemaakt. De Bilt verwacht van vanavond S morgenavond: ?eel bewolking met af en toe bul- L Matige tot krachtige, in het Wad- h&ebied tijdelijk harde wind, aan- "teelijk westelijk, morgen ruimend noordwest tot noord. Minima fceveer 3 graden. Maxima om- reeks 8 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) op: 5.16 uur; onder 20.00 uur. op: 7.45 uur; onder: 0.56 uur. °ogwater te Katwijk te 5.55 en 18.25 3 laagwater te 1.45 en 14.12 uur. BARCELONA (AP) Voorzitter Agustin Montal van FC Barcelona heeft vandaag tegengesproken dat zijn club belangstelling heeft voor Johan Cruyff „Het is volkomen en absoluut onjuist dat Barcelona weer belangstelling voor de Nederlandse speler heeft." Volgens berichten hier zou Barce lona een delegatie naar Amsterdam gestuurd hebben om Cruijff te con tracteren. „Er is geen Barcelona-delegatie naar Amsterdam gegaan voor over leg met Cruijff of functionarissen van Ajax," zo verklaarde Montal met nadruk. Op de sportpagina een interview met Real Madrid-trainer Munoz, die denkt dat Barcelona Cruijff wèl zal kopen. Nadat minister-president De Jong vanochtend in Den Haag zijn stem had uitgebracht ging hij een kijkje nemen in een ander lokaal van de school, waar leer lingen ook een verkiezing op touw hadden gezet. De strijd om de klassevertegenwoordigers werd compleet met spandoeken uitge vochten. ADVERTENTIE SIKK5NS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. i DEN HAAG (ANP) Het ge rechtshof in Den Haag heeft van morgen de 19-Jarige leerling-ver pleegster uit Rotterdam conform de els van de advocaat-generaal vryge- sproken van het haar ten laste ge legde, dat zij schuldig zou zijn aan de dood van een 68-Jarige patiënt in het Sint-Fransiscusgasthuis in Rot terdam in Juli 1970. Zij had de pa tiënt. die pas geopereerd was en een bloedtransfusie kreeg, bloed ge geven van een verkeerde bloedgroep. Tegen de voorschriften had zij de zak bloed niet gecontroleerd op de Juiste naam en verzuimd de zak bloed ter controle te tonen aan een hoofdverpleegster. Samen met de hoofdverpleegster had zij de zorg voor twaalf ernstige patiënten. Het gerechtshof achtte met name niet bewezen, dat zij onder de gege ven omstandigheden roekeloos, al thans onachtzaam en onvoorzichtig heeft gehandeld. De advocaat-generaal bij het hof had vrijspraak gevorderd, omdat er zijns inziens geen sprake is geweest van grove schuld. Hij had daarbij in aanmerking renomen, dat de leer ling-verpleegster op het beslissende moment niet kon terugvallen op de hoofdverpleegster, omdat die druk bezig was met een operatiepatiënt. De rechtbank in Rotterdam had haar in december wegens dood door schuld veroordeeld tot één week voorwaardelijke hechtenis, nadat de officier van Justitie een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den had geëist. DIEPENHEIM Op 87-Jarige leeftijd is gisteren in Diepenheim Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, overleden. Prinses Armgard is geruime tijd ziek ge weest. Zij heeft ruim twintig Jaar op het kasteel Warmelo in Diepen heim (Ov.) gewoond. Koningin Ju liana, Prins Bernhard, Prins Asch- win van Lippe Biesterfield zoon van Prinses Armgard en zijn echt genote waren op kasteel Warmelo aanwezig. Het hof zal geen rouw in acht nemen in verband met het overlij den. De dood van de prinses zal, af gezien van het reeds eerder afgelas te bloemendéfilé voor Paleis Soest- dijk, verder geen invloed hebben op de viering van de verjaardag van Koningin Juliana vrijdag a.s. Ook van de rijks- en andere openbare gebouwen zal als gewoonlijk worden gevlagd. ROME (DPA) In Italië heb ben de stakingen zich vandaag uit gebreid tot de winkeliers en café- en restauranthouders. Bij de spoor wegen zijn de baanwachters voor 24 uur in staking gegaan. Hun actie wordt gesteund door het overige spoorwegpersoneel, dat in de loop van de dag driemaal een half uur het werk neerlegt. Ook de autoveren naar Sardinië en andere eilanden zijn door een staking buiten werking ADVERTENTIE Op Koninginnedag, vrijdag 30 april 1971, zal het Leidsch Dagblad niet verschijnen. Onze kantoren zullen die dag gesloten zijn. In verband hiermede zyn de sluitingsdata voor de krant van zaterdag 1 mei gewijzigd. RUBRIEK ONROEREND GOED RUBRIEK PERSONEEL SLEUTELTJES FAMILIEBERICHTEN OVERIGE ADVERTENTIES woensdag 28/4 - 15.30 uur woensdag 28/4 - 15.30 urn- donderdag 29/4 - 15.00 uur zaterdag 1/5 - 9.00 uur donderdag 29/4 - 15.00 uur OP de dag voor de verkiezingen is het jaarverslag van de pre sident van de Nederlandse Bank verschenen. De traditie wil dat dit gewichtig stuk het komt immers van één van de belangrykste autori teiten op financieel terrein ver- schynt op de laatste dinsdag van april. Die datum kwam ditmaal mis schien wat ongelukkig uit, maar dr. Zylstra heeft uitdrukkeiyk gezegd dat hy hiermee buiten de politiek wil biyven. Dat is toch niet helemaal gelukt. Het alternatieve kabinet Den Uyl neemt het verslag als bewys voor het falen van het kabinet-De Jong. De christen-democratische partyen zien er een veroordeling in van het pro gramma van het alternatieve kabinet. De VVD noemt Zyistra's verslag een duidelyke onderstreping voor de li berale stelling, dat belastingbezwa- ring de inflatie zal bevorderen. zylstra ziet zich dus in de positie van de profeet wiens brood gretig wordt gegeten. Dat neemt allemaal niet weg, dat zijn waarschuwing ern stig moet worden genomen. En dat een dergelyk geluid op de valreep voor de verkiezingen nog eens be klemtoont, dat lastenverzwaring en een verdere uitbreiding van de ge meenschapsvoorzieningen geen zaken zyn, die tot in het oneindige kunnen worden voortgezet. Op woensdag 5 mei zal het Leidsch Dagblad normaal verschijnen. Onze kantoren zUn die dag de gehele dag geopend. 24 PAGINA'S De bestuurscrisis in Benthuizen ia (voorlopig?) voorby. Door de ver kiezing van 2 nieuwe wethouders kwam 'n eind aan het bewind van SGP'er Gommerse (foto). Het heeft gisteren overigens weer flink gestormd in de kleine stampvolle raadszaal. De Leiderdorpse groep „Popkorn" maakt zijn debuut PAGINA 5 De politieke uitsmijter, die de AVRO-televisie gisteravond dacht te geven ging de mist in PAGINA 7 Geweld haalt veelal niets uit. Dat blykt weer in Oost-Pakistan PAGINA 9 Uit het Leidsch Dagblad van 29 April 1871: (Advertentie) Cubicala Er wordt gezocht voor twee studenten tegen primo Sep tember twee zit- en twee slaapkamers, niet boven de f 200 (per jaar), liefst In een huis met tuin. Franco brieven bij den boekhande laar P. Engels. Wij vernemen dat hei Z.KH. Prins Hendrik dei Nederlanden behaagd heeti tot de oprichting van een monument voor Boerhaavt eene geldelijke bijdrage te verstrekken van driehonderd gulden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1