\Ieesterzet van v. Hoeven: onservatieven schaakmat „Na crisisjaren is de Kooi niet meer aan bod gekomen" FROMMELEN EN ZUCHTEN Stampvolle publieke tribune in Benthuizen Andere beheerders in het dierenasiel JE INVENTARISATIE VAN EEN VERGETEN STADSWIJK Kosters willen betere inspraak Voorgangers nu zonder huis rOENSDAG 28 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 BENTHUIZEN ,,Op het land waar het leven zo goed zo luidt het begin van een bekende slagzin. Maar dit ad gisteravond zeker geen betrekking op de gemeente lenthuizen. Vele manieren werden door de raadsleden ge- ruikt om elkaar het-politieke-leven zo zuur mogelijk te laken. Na drie-en-een-half uur vergaderen maakte burge- ïeester Keijzer met een forse hamerslag een eind aan het teekspel. Een steekspel, dat in een duidelijke zege was ge- indigd voor het AR/VVD/PvdA-blok. Hun manoeuvres zorgden ervoor it de VVD-er Rensink en het AR- adslid Van Hoeven op de wethou- erszetels kwamen. En naar het zich at aanzien zullen zij deze plaat- vermoedelijk langer bezetten dan iin voorgangers. De confessionele partyen (CHU en GP slikken deze nederlaag echter let zonder meer. In een beroep op Kroon zullen zij vernietiging vra- van het raadsbesluit, dat een nde maakte aan het wethouder- :hap van Gommerse. Het zag er in het begin van de ethoudersverkiezingen helemaal iet naar uit, dat er felle debatten juden worden geleverd. In de va- iture Hartman, waarvoor Rensink erd gekozen, was men nog erg lief oor elkaar. Alle zeven stembriefjes ermeldden zyn naam. Na de schor ing van de vergadering (twintig ïinuten) begonen de moeilijkheden, oor die tyd was Gommerse reeds an het toneel verdwenen. Na deze onderbreking, waarin de cheuring van het confessionele blok en feit werd, (Van Hoeven weigerde an het handje mee te wandelen) telden de CHU en de SGP toch eer Gommerse kandidaat voor de ethouderszetel waarvoor hij even te voren was ontslagen. Zowel Leune (SGP) als Van Noort (CHU) voelden er niets voor om de opengevallen plaats in te nemen. Eerste stemming De eerste stemming bracht geen oplossing. Ex-wethouder Gommerse, evenals Van Hoeven, verwierf drie stemmen. De zevende stem (van Van Hoeven?) ging naar het VVD-raads- lid mevrouw Lalleman. Onder doodse stilte maakte burgemeester Keizer de uitslag bekend. De tweede stemming bracht te ontknoping en de neder laag voor de confessionele partijen. Van Hoeven kreeg nu vier stemmen en Gommerse slechts drie. Met de opmerking „mijn stoel is nog erg warm" stond Gommerse zijn plaats achter de collegetafel aan Van Hoe ven af. Ondanks het minder pretti ge verloop van de vergadering bood Gommerse spontaan Van Hoeven zijn gelukwensen met zijn verkiezing aan. Het door PvdA en WD gevraagde ontslag van wethouder Gommerse nam nogal wat tijd in beslag. Eerst kreeg de ex-wethouder de gelegen heid om de tegen hem aangevoerde argumenten te ontzenuwen. De Het nieuwe college van bur gemeester en wethouders. Links wethouder Van Hoeven en rechts de heer Rensink (Foto Dijkman) raadsleden waren hiervan niet zo onder de indruk want zy hadden deze verhalen al eens vaker gehoord. Ook fractie-genoot Leune en CHU- afgevaardigde Van Noort vertelden dat Gommerse moest blijven. Rensink, mevrouw Lalleman en PvdA-er Seijbel onderstreepten nog eens hun voorstel, dat tot het ontslag van Gommerse zou moeten leiden. Na de replieken van Leune en Van Noort verklaarde Van Hoeven, dat hij niet wenste deel te nemen aan de stemming over dit voorstel. Hiervoor verzocht hy onze foto graaf de politie te waarschuwen om rond zijn huis te patrouilleren, uit angst voor wat er met zijn alleen thuis zijnde vrouw zou kunnen ge beuren. Verontwaardigd over dit gebrek aan medewerking van Van Hoeven, verlieten Gommerse en Van Noort de raadszaal. Dat gaf de latere wethou der gelegenheid zijn „meesterzet" te doen. „Om de stemming niet ongeldig te laten zijn", verklaarde Van Hoe ven, „stem ik tegen het voorstel tot ontslag". Hierdoor mislukte het con fessionele plan, de stemming geen doorgang te laten vinden. En dat be tekende ook het einde voor Gommer se als wethouder. De overige agendapunten leverden weinig gespreksstof op. Uitzondering daarop was de ingekomen medede ling van de Provinciale Entcommis sie voor Zuid-Holland, waaruit bleek dat er in Benthuizen nog 194 Jonge ren niet zijn ingeënt tegen kinder verlamming. Rensink vroeg hiervoor speciale aandacht van het college. „We moeten maatregelen nemen om hierin verbetering aan te brengen. Het is best mogelijk om iets te orga- I niseren zodat deze inenting alsnog j kan plaatsvinden". Burgemeester Keijzer: Iedere mo-1 gelijkheid om hieraan wat te doen zal worden aangegrepen. Maar het blijft in eerste instantie een zaak die de ouders aangaat". LEIDEN Bijna 54% van de ewoners van de Kooi staat posi- ief tegenover deze wijk als woon- ebied. Ruim 32% maakt het f iets uit en bijna 15% heeft er raten negatief oordeel over. Dit is een van de resultaten van enquete, die de Stichting laatschappelijk contact Orgaan a ieiden (een sociaal-cultureel 3 lanbureau) in samenwerking net het Voorlopig Wijkcomité de ïooi in maart van dit jaar heeft (ehouden. Er werden bijna 600 personen voor geënqueteerd. In de Kooi wonen bijna 8.000 nensen, dat is ongeveer 8% van le totale Leidse bevolking. Het onderzoek is ingesteld om te urnen tot een inventarisatie van al le problemen en wensen, die er bij de Kooibewoners leven. De wijk, die üch uitstrekt van de Kooilaan/He- ensingel in het westen, de Lage Rijndijk in het zuiden en de Zijl in iet oosten, bevindt zich wat leefkli maat betreft in grote moeilijkheden. De mogelijkheden op sociaal-cultu- 'eel gebied, de recreatie voor de ïugd, de gezondheidszorg (in de £ooi woont geen enkele arts, wat 'ooral voor de vele bejaarden een frnstige handicap is) en de groen- speelvoorzieningen laten zeer veel te wensen over of zijn minimaal. De 'ijk voelt zich sterk achtergesteld bij wdere wijken. De socioloog drs. J. H. van Gelder, die de enquete heeft uitgewerkt, vat zijn oordeel over de 'oude) Kooi als volgt samen: "Glo- taal gezien is het een wijk die sinds Ie crisisjaren niet meer aan bod is leweest. De VPRO heeft onlangs 'n focumentaire uitgezonden over de Ja- fen 1920—1930. De opnamen daarvoor tad men zó in de Kooi kunnen ma- tan, met dat oude badhuis en zo, «onder dat iemand in de gaten zou tabben gehad dat de film in 1971 gemaakt. Het welzijnspakket is onvoldoende". „Eigenheid" Hoezeer de bewoners ook van oor deel zijn dat er veel aan de wijk moet gebeuren, hoeveel klachten men ook heeft, toch staat ruim de helft van de bevolking nog positief tegenover de wijk als woongebied. Daarbij zal ongetwijfeld de "eigenheid" van de Kooi een rol spelen. Maar om de cij fers wat meer diepte te geven, is wel een onderverdeling van de wijk in Oude en Nieuwe Kooi (resp. ten zui den en ten noorden van de Timor - straat) noodzakelijk. De Oude Kool (5300 inwoners) is sterk vergrijsd, 18,5 procent van de bewoners zijn bejaarden. De Nieuwe Kooi (2653 in woners) heeft een veel jeugdiger be volking, het aantal bejaarden is hier slechts 3%. Het onderscheid Oude— Nieuwe Kooi heeft voornamelijk be trekking op de ouderdom van de wo ningen. De Oude Kooi is vrijwel ge heel voor de tweede wereldoorlog tot stand gekomen. Hoe waarderen nu de mensen van de Oude Kooi de wijk als woongebied? Eenenzestig procent beantwoord deze vraag in gunstige zin, 28% staat er onverschillig tegen over en 11% negatief. De cijfers voor de Nieuwe Kooi, waar veel hoogbouw is, zijn ongunsti ger: 41% positief, 39% onverschillig 20% negatief. Bfj de enquete is de 600 Kooibewo- ners gevraagd wat zij bij het heffen van voorzieningen voorop zouden zet ten. 102 personen gaven als eer ste vereiste het treffen van voorzie ningen voor peuters/kleuters aan (crèches, peuterspeelzalen e.d.) 99 vonden sport- en spelvoor- zieningen het belangrijkst (voetbal velden, trapveldjes, zwembad e.a.). 93 achtten "binnen" voorzie ningen voor de Jeugd van 615 Jaar het meest urgent (Jongerenclubs, so ciëteit, hobbyruimte). 87 bejaardenvoorzieningen (zo wel in de recreatie-sector als in de hulpverlening). 81 "buiten-voorzieningen voor de jeugd van 6-15 jaar, zie sport en spel. 53 plaatsten het verbeteren van de woning voorop. 27 achten het schoonhouden van de Kool een eerste vereiste. 14 gaven een grotere groen voorziening als eerste keus aan. Conclusies Uit de reeksen gegevens die zijn verkregen kan men tot de vol gende conclusies komen: Van het grootste belang is. dat in de Kooi een "trefcentrum" wordt gecreëerd dat de gehele wijk als ach terland heeft. Deze accommodatie zou de ontwikkeling en de uitbouw mogelijk maken van bestaande acti viteiten die zich hoofdzakelijk con centreren rondom de (overvolle Jeugdhonken van pater De Ponti, clubhuis De Mirt, de speeltuin Oos terkwartier en enkele kerkelijke or ganisaties. Het trefcentrum zou ver der een aantal nieuwe activiteiten en 'n stuk dienstverlening mogelijk ma ken (voorzieningen voor peuters en kleuters; in zeer belangrijk mate voor het bejaardenwerk en voor het Jongerenwerk). Vijfentachtig procent van de inwoners is sterk voor de ves tiging van een dergelijk centrum. De spel- en sportvoorziening zou al aanzienlijk worden verbeterd als de nu braak liggende gronden bij de Corantijnstraat (langs de Willem de Zwijgerlaan), het stuk veengrond, dat tegen zwembad De Zijl aanligt, en het grote stuk grond bij Timor - straat/Sumatrastraat goed geëgali seerd en dus speelklaar zouden worden gemaakt. In het welzijnspak ket behoort ook de verbetering van zwembad De Zijl en de uitbreiding van het veldencomplex van de voet balvereniging Roodenburg, wier ac commodatie volstrekt onvoldoende is om de jeugd van de Kooi in vol doende mate op te vangen. Een wat groenere aankleding van de wijk is zeker als men het aanpalende Leiderdorp vergelijkt geen overdreven wens. De verkeerssituatie in de Kooi dient verbeterd te worden. In de en quete zijn daarover zeer veel klach ten geuit (170). Gepleit wordt om de Lage Rijndijk tot voorrangsweg te maken (zij wordt toch al als zoda nig gebruikt). Men wil het zware verkeer uit de wijk weren en voorts de instelling van eenrichtingsverkeer. De buslijnen zijn voor verbe tering vatbaar. Vooral rechtstreekse verbindingen met plaatsen als Kat wijk en Noordwijk zouden op prijs worden gesteld. Er zou wat meer politietoe zicht moeten komen in verband met de baldadigheid van de Jeugd, met name bij het Kooipark. De ouders dienen overigens meer op het doen en laten van him kinderen te lettep. Gisteravond werd in de zaal van de Petrakerk een bijeenkomst gehou den van het voorlopig wijkcomité De Kooi en een aantal buurtbewoners, met het doel te komen tot een defi nitief comité, dat de acties van de wijk moet gaan bundelen. Dr. J H Kamphuis van het Maatschappelijk Contact Orgaan gaf daarbij een kor te toelichting op het wijkwerk. In het definitieve Wijkcomité De Kooi namen zitting: de heer P. van Westbraak, (de in het voorlopige co mité al veel baanbrekend werk heeft verricht) als voorzitter, verder de da mes L. Boere, W. Veilbrief, C. Kref- fer, M. C. Dreef, M. Boom, I. Mei man en de heren G. Spijker (secr.), J. Hagedooren, H. Radema, E. P. Arts, W. Witteman, A. Welling, J. C. Koster en De Wit. Als adviseurs zul len optreden: pater De Ponti en mej. E. G. Kooien. LEIDEN In veel gevallen blijkt de communicatie tussen kerkbe stuur en kosters nog gebrekkig te zijn. Dit geluid was te beluisteren tijdens een ledenvergadering van de afdeling Leiden van de prot. chr. vereniging van kosters. In verband hiermee vond men het verheugend van één van de leden te horen, dat hij sinds kort volledig in spraak heeft bij zijn kerkeraad. Dit betekent dat hij op kerkeraadsver- gaderingen wordt uitgenodigd om mee te praten, als er zaken aan de orde komen waar hij nauw bij be trokken is. Na een verkiezing ziet het bestuur van de Leidse afdeling er thkns als volgt uit: W. v. d. Werf voorzitter. P. van Diggelen eerste secretaris, mej. C. M. van Duyn tweede secre taris. W. Schrijver penningmeester en A. van Poelgeest lid. (door Pieter Taffijn) De klok wees nauwelijks kwart over zeven toen de eerste belangstellenden samenstroomden voor Benthuizens raads vergadering. Deels uit politieke belangstelling, deels zeker ook om het persoonlijke steekspel dat de grootste attractie schijnt te vormen in het leuke gemeentehuis. Toen het klokje met een lieflijk wijsje liet horen dat het acht uur was, open de burgemeester Keijzer de vergadering met het ambtsgebed. Een volle zaal ook in de commissiekamer hadden wat toe schouwers een plaats gevonden wachtte gespannen af op de dingen die zouden gaan komen PvdA'er Seijbel was de eerste die de degen opnam. Hij kruiste zijn wapen met Leune met als inzet de blote vrouw op het PSP-affiche. Deze SGP-afgevaardigde vond dat nog maar niets en wist gemeenten die het hadden verboden. Vol gens Seijbel natuurlijk ten onrechte. Het publiek was maar nauwelijks geïnteresseerd in dit voorpostengevecht, mijn achterbuurman ritselde nog driftig met de beurspagina van zijn meegebrachte krant. Mevrouw Lalleman, charmante VVD-noot in dit mannengezelschap, zorgde voor wat vuur werk door de handelswijze van Van Noort (CHU) in discussie te brengen ?iog steeds aan de hand van de ingekomen stukken. Met krachtige termen als gebrek aan logisch denk vermogen en visie ging zij dit raadslid te lijf. Deze blikte als Arendsoog in het rond en haakte meteen in om te zeggen dat hij het maar raadselen vond. In een hip corduroy pak gestoken, compleet met felrode trui en grijzende baard, sneed Seijbel ook nog eens het bezoek aan de minister aan van Van Noort. Dat leverde weer een paar flitsende ogenblikken op, met als conclusie van het PvdA-raadslid,,De gemeenschap zou er mee gebaat zijn als Van Noort aftrad". Deze nam dit natuurlijk niet en repli ceerde met een oude spreuk: ,.En toch moet Carthago ver woest worden, maar met mij zal dat niet lukkenM. Na enig souffleren kon hij ook nog mededelen dat deze uitspraak van ene Cicero was. Goed recht zitten Aan het publiek was het te merken dat het nu pas eigen lijk gaed begon. Zenuwachtig voetgeschuifel. nog snel even kuchen, de krant opvouwen, goed recht zitten om vooral niet ste missen. Op verzoek van Gommerse werd nog eens voorgelezen waarom men nu zo tegen hem was. Gehuld in een keurig grijs pak met streepjes én vest was het daarna de beurt aan deze wethouder voor zijn verweer in keurig zinnen, kenne lijk het werk van fractiegenoot Leune. Deze zei nog eens hetzelfdeeen enkeling op de publieke tribune dacht aan een sigaretje. Maar roken is er niet bij in de raadszaal van Bent huizen. Ook Van Noort, gezellig met de ellebogen op tafel leunend en rondspiedend met zijn kraaloogjes, af en toe de handen ineengeslagen, kwam met een netjes uitgetypt verhaal. Bij de woorden „dit is alles" ging iedereeen weer rechtop zitten, maar zakte even snel weer onderuit. Het was alles van het eerste blaadje. Commentaar kwam er ook van Rensink (VVD) met driftige handgebaren mevrouw Lalleman voor wat opleving zorgend omdat de geluidsinstallatie ging zin gen Seijbel Lelietjes van Dale en een mooie preek op zondag verbeteren de wereld niet Nog was de koek niet op. In tweede instantie kwam de zaak-Gommerse weer aan de orde. Bij de woorden van Leune hief mevrouw Lalleman de blik vertwijfeld omhoog, ook Van Noort vond weinig waardering bij VVD en PvdA. Burgemees ter Keizer vervolgde met het voorlezen van een gedeelte van het verslag over een bezoek aan de waarnemend Commissaris der Koningin. Op zijn vraag „Zal ik verder gaan" bood Gom merse onder algemene vreugde vriendelijk aan, wel even over de schouder mee te lezen. Van Hoeven zei dat hij niet wenste te stemmen. „Arends oog" Van Noort en zijn blanke vriend Gommerse ontstaken in woede en verlieten de zaal. Dat gaf Van Hoeven gelegenheid voor zijn tactische ingreep Van Noort was exit. Ook dit le verde weer wat leuke momentjes op. Burgemeester Keijzer toonde zich duidelijk ontstemd over het aankondigen (door Van Noort) van een beroep op de Kroon. De CHU-afgevaar- digde wist niet wat er dan moest gebeuren en kreeg te horen dat de raadszaal geen hobbytentoonstelling is. Na een moei lijke zin verzuchtte de voorzitter: Lekker moeilijk". Zilveren trommeltje Het was bijna tien uur toen zevenmaal de naam van Ren sink uit het fraaie zilveren trommeltje kwam. Tijd voor kof fie werd er beslist. De bode had zo zijn eigen zorgen. ,Je gaat er alleen maar laat door naar bed". Tot grote verbazing van de aanwezigen kwam Van Noort om kwart over tien met Gommerse als tegenkandidaat. „Blijf zitten waar je zit en verroer je niet?' was het oordeel van Seijbel om deze wethouder te handhaven. Voor mevrouw Lal leman betekende dit het citeren van een gebed van (de Ame rikaanse) dominee Peter Marshall. De tekst hiervan was kennelijk bedoeld voor Van Noort, die met trillende handen een papiertje tot propje verfrommelde. Van Hoeven hoorde dit in gepeins verzonken aan van hem zou het gaan af hangen. Na een eerste stemming zonder resultaat kwam dan om even over half elf de verlossende uitslag: Van Hoeven werd Benthuizens tweede wethouder. Dat betekende voor flink wat mensen het einde zij spoedden zich naar huis door een druilerig regentje. Burgemeester Keijzer hoopte dat het nu goed zou gaan, Rensink sprak over de waardige wijze waarop Gommerse de vele kritiek opving. Dat leverde verbaasd neusgesnuif op van Van Noort. De belangstelling was nu wel heel duidelijk ta nende. Burgemeester Keijzer maande met een klap tot stilte, even later ging het mis. Na een aangenomen voorstel ha merde de voorzitter opnieuw, maar riep geschrokken uit: „ho, mijn pen". Ook de raadsleden vonden het nu eigenlijk wel genoeg. Van Noort tekende wat raadspapieren. Van Hoeven hield zich bezig met een opgevouwen papiertje, burgemeester Keijzer slaakte een nauwelijks verholen zucht, Rensink telde zijn vingers na, Seijbel bestudeerde het plafond, mevrouw Lalleman poetste haar ring op, Gommerse bleef keurig net jes rechtop zitten terwijl Leune een verhaal vertelde over de christelijke school. Om tien voor half twaalf hakte secretaris Rensink de knoop door en vroeg de bode om een asbak. Voordat er een sigaret kan worden aangestoken was de vermoeiende vergade ring echter al gesloten. LEIDEN Het Nieuw Leids Die renasiel aan de Besjeslaan heeft an dere beheerders gekregen. De heer Bos en mevrouw Bos hebben de zorg voor de dieren overgenomen van de familie Baars. Zij nemen hun taken zolang waar in een kaal zijvertrek van het asiel, omdat het gezin Baars nog in de naast gelegen dienstwo ning verblijft, maar deze moeten er op 1 mei uit van het stichtingsbe stuur van het asiel. Een somber toe komstbeeld voor de familie Baars, omdat pas over enkele maanden een ander huls vrij komt. Aan deze huisvestigingskwestle ls een voorgeschiedenis verbonden, waarin over en weer beschuldiglneen zijn geuit. Mevrouw Baars meent dat er altijd goed voor de dieren ls ge zorgd, penningmeester Eikerbout van de stichting Nieuw Leidse Dierenasiel beweert daarentegen, dat het admi nistratief een Janboel was. De stichting zegde het geztn Baars per brief van 11 februari ont slag aan, ingaande op 27 februari. Op die datum moest ook de dienstwo ning zijn ontruimd. De heer en mevrouw Baars lieten zioh z(j het met bloedend hart, De heer en mevrouw Baars lieten het niet zover komen, maar trokken zich izj het met bloedend hart, aldus mevrouw Baars eigener be weging terug. Door tussenkomst van de rechter werd de ontruimingsperio de verlengd tot 1 mei. aanstaande zaterdag. Die dag komt nader, zonder uit zicht op een (tijdelijk) ander huis voor de familie Baars. Zij hopen, dat zich algnog iemand aanbiedt met een oplossing voor hun woningpro bleem.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11