Ceylon: het dilemma van de linkse uitersten Boekman de Maand: HM IS mei 890 ADVIES AAN NIXON VOOR POLITIEK VAN TWEE CHINA'S Soldaten uit VS vechten in Vietcong (daarna1790) PREMIER BANDARANAIKES LAVEREN TUSSEN KAPITALISME EN SOCIALISME I an presidentiële commissie rSDAG 27 APRIL 1971 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 11 ADVERTENTIE Linkse opstandelingen bestrijden een links regime; een anti-Wester ee regering vraagt wapenhulp aan het Westen; een kabinet dat het woord democratie in zijn vaandel heeft staan dreigt de dictatuur uit te roepen; leiders die een verkie- ling hebben gewonnen mede door ïich af te zetten tegen het leger, leunen zwaar op de strijdkrachten. Dat gebeurt in Ceylon, het eiland-rijk Sri Lanka voor de kust ran India, waar welvaart wordt be loofd terwijl de armoede steeds groter wordt. Aanvankelijk werd aangenomen dat premier Bandaranaike opzette lijk het gevaar van de guerrilla en de omvang van de opstand overdreef om zodoende gemakkelijk hulp te krijgen van de buitenlandse mo gendheden, en om de aandacht af te leiden van de slechte economi sche toestand van het land. Ook werd gefluisterd dat Bandaranaike de crisis zou aangrijpen om de op positie monddood te maken door de Eerste Kamer (waarin deze een meerderheid bezit) op te heffen en om geruisloos het rijstrantsoen te halveren. IVoor de verkiezingen van vorig Jaar sloot Bandaranaike een mon sterverbond met de pro-Moskou communisten en de trotskisten. Dit volksfront behaalde ook al omdat nog steeds de economische toe stand niet was verbeterd een tweederde meerderheid. De weg naar een socialistische toekomst werd vastbesloten inge zet. Het doel was een democrati sche vorm van socialisme, die wel vaart zou brengen aan de bevolking. In de verkiezingscampagne had Bandaranaike deze welvaart be loofd. "Werk voor iedereen, gratis maaltijden voor schoolkinderen en goedkope woningen, prijsdalingen, nationaliseringen van plantages en fabrieken, landhervormingen en verhoging van het rijstrantsoen waren de leuzen waarmee het Volks front de verkiezingen inging en 'n overwinning behaalde. Onmiddellijk nadat de guerrilla •grote vormen had aangenomen en de rebellen enkele gevoelige slagen hadden uitgedeeld, vroeg de rege- ring-Bandaranaike hulp. India, het buurland, stuurde oorlogsschepen en mariniers .De Verenigde Staten en Engeland, toch niet de vrien den van de Ceylonese regering, le verden op verzoek helikopters en lichte wapens. Rusland heeft met opmerkelijke snelheid op de noodkreet van Cey lon gereageerd. Het heeft reeds Migs en helikopters gezonden, be geleid door een team van zestig on- derhouds-monteurs die nadrukkelijk in burger gekleed in Colombo aan kwamen. De hulp die nu zo snel door alle partijen wordt gegeven in vorm van militair materiaal en die nooit als economische steun is verleend, houdt echter ernstige gevaren in. De situatie op het eiland wordt door deze "bewapeningsslag" niet verbeterd. De verstrengeling van re gering en leger (terwijl het Volks front van Bandaranaike vorig Jaar nog sprak van een militair kom- plot, gericht tegen de democratie), het voortbestaan van de noodtoe stand (met noodwetten tegen het guerrilla-gevaar) vertonen dictato riale trekken. Bovendien bestaat de kans dat Ceylon, als basis voor de Russi sche vloot op de Indische Oceaan aantrekkelijk, een rol gaat spelen in de politieke, strategische oorlog tus sen "Oost" en "West". Dat zou het faillissement beteke nen voor Bandaranaikes experi ment, voor haar poging een onaf hankelijke linkse koers te varen. De nieuwe Haitiaanse dicta tor Jean Claude Duvalier inspec teerde gisteren de erfenis van zijn vader de 5500 man van het Hai tiaanse leger. Zijn bewind steunt daarnaast op een andere pijler, die van de gevreesde geheime po litie (Tontons-Macoutes) waar. van het aantal op 5000 man ge schat wordt. Westerse vertegenwoordigers in Port au Prince wisten gisteren niet wat hen overkwam toen voor het eerst sinds mensenheugenis het bastion van „Papa Doe" Du valier, die vorige week overleed, bezichtigd mocht worden. De ver slaggevers konden ongedwongen spreken met ministers en militai re leiders, weliswaar bevonden zich onder de persmensen vele zwaar bewapende militairen. Een buitenlandse journalist die bijna 20 jaar de gebeurtenissen op Haiti versloeg kon zijn ogen niet geloven. „Ik heb zoveel over deze mensen geschreven, maar ik had ze nog nooit gezienzo zei hij! Op de foto: playboy-president Jean Claude Duvalier voorafge gaan door generaal Garcia Jacques die een volautomatisch machinepistool draagt en een ge woon pistool. WASHINGTON De „ping-pong"-diploraatie tussen Pe king en Washington werd gisteren gebolsterd door het rapport van een verleden jaar juli door president Nixon in het leven geroepen commissie ter bestudering van de Verenigde Natie», waarin de toelating van Communistisch China tot de Verenig de Naties wordt geadviseerd, maar zonder dat dit betekent dat Taiwan zijn zetel in de V.N. zou verliezen. Verwacht wordt dat president Nixon dit advies zal opvolgen wanneer de kwestie van de toelating van Rood- China tot de VN in de herfst weer aan de orde komt. Maar in de kringen van de Ver. Naties wordt deze ontwikkeling nauwelijks een stap in de goede richting be schouwd, omdat men er daar van uit gaat dat „twee China's" in de VN in wezen „geen China" bete kent. Door Mr. H. L. Leffelaar Het is bekend in Washington dat het tot Nixons ambities behoort om de eerste Amerikaanse president te zijn die er niet alleen in zou sla gen om de bevroren contacten met het vasteland van China te ont dooien. maar ook om persoonlijke contakten te leggen met de Chi nese leiders. Gezien het doorwroch te anti-communistische verleden, van Nixon is deze ommekeer in zijn ambities vermoedelijk voor een goed deel toe te schrijven aan zijn verlangen een „historische daad" te verrichten, en minder aan de werkelijkheid van de relaties tussen Washington en Peking. Niettemin heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deze snelle opeenvolging, van contacten en uitlatingen aange grepen om de nadruk te leggen op het belang van de dan-weer-wel en dan-weer-niet besprekingen tussen de Verenigde Staten en Pe- king-China die in de afgelopen ja ren in Warschau zijn gevoerd. Deze besprekingen werden veertien maanden geleden gestaakt, en het ministerie heeft de hoop geuit dat ze nu weer op gang gebracht kun nen worden. President Nixon over weegt al geruime tijd de mogelijk heid van het heropenen van direc te diplomatieke betrekkingen met China, maar verwacht wordt dat deze stap nog lange ttyd op «Icto zal laten wachten. Het grootste struikelblok ln de ver houding tussen beide landen bhjft het volharden van Washington in de visie dat generaal Tsjang Kai- sjek recht heeft op zijn aanspraak als de enig ware leider van alle Chinezen, en hem daadwerkelijk steunt, met aanzienlijke economi sche en militaire middelen. Het rapport van de VN-commissie, die onde leiding stond van de voorma lige Amerikaanse ambassadeur btj de Ver. Naties Henry Cabot Lodge, maakte geen gewag van het Tai- wan-vraagstuk. Het zei alleen dat iedere regering die metterdaad ge zag uitoefent over een grondgebied, vertegenwoordigt behoort te zijn in de Verenigde Naties. Senator William Fulbright, die lid was van deze VN-commissie, teken de bij 't rapport echter aan dat t rapport dus per implicatie ook een twee-Duitslanden, twee-Korea's en twee-Vietnams voorstaat. Hij no teerde verder dat het rapport op openhartiger wijze melding had kunnen maken van het feit dat er maar 2 miljoen Chinezen zijn op Taiwan, vergeleken met de rest van de bevolking van 12 miljoen Taiwanezen die zo goed als geen zeggenschap hebben in het regime, van generaal Tsjang Kai-sjek, dat, er 700 miljoen Chinezen zijn op het vasteland van China, en dat het niet aanging onl (zoals het ropport doet) te stellen dat de 14 miljoen op Taiwan een bevolking vertegen woordigen die meer is dan twee derde van de bij de VN aangesloten landen. Taiwan heeft op het ogenblik een ze tel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het is even on denkbaar dat er twee China's in dit lichaam vertegenwoordigd zou den kunnen zijn, als dat de Chine se regering er in toe zou stemmen, om naast Taiwan lid te worden van de Verenigde Naties. )oor lob van Opzeeland Chaos en ongerijmdheid beheer sen dit land, dat zoveel Nederland se namen in zijn telefoongidsen set. Ceylon is een Jonge staat met een korte democratische traditie Voor het in 1948 onafhankelijk werd heersten er de Britten, de Neder landers en de Portugezen. Wat te denken van de namen: WIJemanne, Pieter Keunemann. Ro han Wijeweera, Verdouck Huffena- gal (Verdonck Hoefnagel?), Jansz, Tennekoom, Timmerman, Johan na Nestor? Er spreekt een brok historie uit, een stuk koloniaal ver leden. Evenzeer geldt dit voor de veel voorkomende namen Da Sil- va. Da Costa, en Pereira. De Por tugezen (zestiende eeuw) en de Hol landers (zeventiende eeuw) heb ben in het plantagerijke Ceylon hun sporen achtergelaten. Geen voorspoed Onafhankelijkheid heeft het eiland geen voorspoed gebracht. I Van de opbrengsten van de uitge- I breide plantages, in handen van of E gerund door buitenlanders zag het volk van Ceylon weinig of niets. Bo- j vendien zakten de prijzen op de we reldmarkt voor thee, copra, rubber II en specerijen, terwijl de industrie- produkten uit het westen steeds duurder werden. De droom van premier Bandara naike om uit deze vicieuze cirkel te ontsnappen is tot dusverre niet uitgekomen. Integendeel. Ceylon is op het ogenblik niet alleen ten prooi aan verwarring en geweldda dig verzet. De economie van het land heeft er bovendien nog nooit zo belabberd voorgestaan. Het land van "Tea and Sympathy" dreigt te worden doodgedrukt tussen de grootmachten. Verstoken van eco- E nomische hulp van "West" zowel als "Oost" is het 't afgelopen Jaar bergafwaarts gegaan met het "rijke" Ceylon. In 1948 werd Ceylon, ongeveer tweemaal zo groot als Nederland, een onafhankelijk dominion in het Gemenebest. Vanaf die tijd zijn er pogingen in het werk gesteld om via de weg der democratie de ko loniale structuur van Ceylons eco nomie te veranderen. Er werd wat dit betreft door de opeenvolgende regeringen geen principieel beleid gevoerd, opportunisme vierde hoog tij. In 1956 leek hierin verandering te komen. Premier Bandaranaike 'de echtgenoot van de tegenwoordige eerste minister) kwam als oprich ter van de socialistische Vrijheids partij aan de macht. Drie Jaar la ter werd hij door een boeddhisti sche monnik vermoord bij gods dienst-ongeregeldheden. Zijn weduwe volgde hem op als premier en werd de eerste vrou welijke regeringsleider ter wereld. Zij zette zijn politiek voort. Wes terse oliebelangen werden beperkt, buitenlandse kapitaalbezittingen genationaliseerd. Het gevolg was, dat het Westen zijn kapitaalstroom voor investeringen in de plantages van het winstgevende eiland in damde. De welvaart voor het volk, die mevrouw Bandaranaike voor ogen stond en die door de socialis ten was beloofd, bleef uit. De eco nomische toestand verslechterde. BIJ de verkiezginen in 1965 koos het volk eieren voor zijn geld. De liberale, pro-Westrse Verenigde Nationale Partij van Senanayake won en vormde een coalitiekabinet waarin overigens ook de socialis ten zitting hadden. ben gekregen van China mi Noord- Kor ea. In verband hiermee is de staf van de Noordkoreaanse ambassade uit gewezen. De betrekkingen met dit land zijn evenwel niet verbroken. Over China, dat, zoals in Colombo officieus wordt toegegeven, de op standelingen steunt, wordt officieel niets dan goeds gezegt. "Ceylon on derhoudt vriendschappelijke rela ties met Peking". Guerrilla De slecht bewapende Ceylonese troepen (25.000 man) leveren strijd met een guerrilla-eenheid van vol gens de regering 80.000 man (een getal dat, oo kals rekening wordt gehouden met zware overdrijving, toch nog aanzienlijk is te noemen). U hoeft echt geen doorgewinterd doe-het-zelver te zijn om uw huis speelser, vrolijker en leefbaarder te maken. Met een beetje fantasie kunt u al wonderen doen. Een boek als „Uw huis vol ideeën" maakt dat heel duidelijk. Op 160 pagina's vol kiene tips en ludieke invallen over onderwerpen als woninginrichting, tuinaanleg en knutselen met kinderen. Geïllustreerd met een schat aan kleurenfoto's en verhelderend» tekeningen. Haal uw huis uit de sleur. Ga vandaag naar uw boekhandelaar om deze kleurrijke ideeënbus te kopen. Want nu krijgt u 'm nog voor de helft van de prijs en de voorraad is beperkt. Maar de hevigheid van de ge vechten van de afgelopen tijd doet vermoeden dat de opstandelingen inderdaad een reëel gevaar vormen en vrü talrijk zijn. De guerrilla strijders zijn goed bewapend. Zij namen op vele plaatsen wapens van burgers in beslag, overvielen politieposten en zouden wapens heb- Mevrouw Bandaranaike Schulden De nieuwe regering van premier Bandaranaike kwam haar beloften niet nr Zij zag zich geplaatst te genover internationale schulden, een begrotingstekort jen gebrek aan buitenlandse steun. Het Westen werd uitgerangeerd, geweerd en weggejaagd door nationaliseringen. De communistische wereld keek met belangstelling naar het avon tuur in Ceylon, maar wachtte af en weigerde eveneens te helpen. De enorme werkloosheid nam nog gigantischer vormen aan. De ontevredenheid van de arbeiders hebben de huidige guerrill van de groep "Che Guevaristen" mogelijk gemaakt. De opstandelingen zijn voornamelijk gerecruteerd uit de massa werklozen en worden geleid door de talrijke afgestudeerde stu denten die na hun studie gedwon gen waren in de WW te lopen. De opstand kwam, ondanks de on rust in het land, toch nog als een verrassing. Vooral omdat de "Che Guevaristen" goed georganiseerd bleken te zijn en op steun konden rekenen van een groot deel van de plattelandsbevolking. Wie zijn de rebellen? Verschei dene extremistische groeperingen zijn bij de opstand betrokken. De belangrijkste is wel de Janata Vi- mukthi Peramuna (de volksbevrij dingsbeweging) van de in de ge vangenis verblijvende Rohan Wije weera (26), een pro-communisti sche voorstander van een revolu tie naar Cubaans model. Deze groepering boycotte de laat ste verkiezingen en vindt de linkse regering niet links genoeg en te- voorzichtig. Haar leden haalt de "JVP" hoofdzakelijk uit de kring van werkloze academici, studenten en communistische plattelandsjon geren. Er zouden zelf' veertien tot vijf tienjarigen onder de JVP-vlag mee doen aan de gewapende, buiten parlementaire actie om de rege ring omver te werpen. Over het aantal opstandelingen dat zich voornamelijk ophoudt in de omgeving van de uitgestrekte bos gebieden en de plantages is weinig met zekerheid te zeggen. PARIJS (AFP) Een zeker aan tal Amerikaanse militairen strijdt op het ogenblik in Vietnam aan de zij de van de Vietcong tegen de Ameri kaanse strijdkrachten. Dit heeft een woordvoerder van de voorlopige Re volutionaire regering van Zuid-Viet- nam gisteren op een persconferentie in Parijs gezegd. Een veel groter aantal Amerikaan se deserteurs zou zich momenteel achter de Vietcong-linies bevinden, maar niet deelnemen aan de strijd tegen de Amerikanen. Deze soldaten houden zich verscho len in de steden van Zuid-Vietnam een gelegenheid afwachten naar hun vaderland of naar een neutraal land te kunnen vertrekken. Precieze cijfers over het aantal Amerikaanse deserteurs en soldaten die zich verscholen houden, kon de woordvoerder niet geven. In welke functies de Amerikanen in het Viet- cong-leger vechten kon hij ook niet zeggen. Als voorbeeld haalde hij het geval aan van segeant John M. Sweeney van het negende regiment van de derde Amerikaanse mariniers divi sie die op 22 februari deserteerde naar de Vietcong. Sweeney is in september naar de Verenigde Staten teruggekeerd waar hij vervolgens in staat van beschul diging is gesteld wegens hoogverraad en het spreken voor de radio van de Vietcong Over een eerder deze dag versche nen bekendmaking van de Vietcong van soortgelijke strekking; zei de woordvoerder, dat men deze moest zien in het licht van "de huidige si tuatie", namelijk het groeiend aan tal Amerikaanse officieren en solda ten in Zuid-Vietnam dat zich tegen de oorlog keert.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11