Alphen brak Leidse Groenoordhal af J Pfrommer kon niet schieten Men moet ook in de Kerk vechten voor de waarheid STEMT V.V.D. LIJST 3 1SSELBEKER OPNIEUW VOOR ZESKAMPPLOEG i ."fta AZ voert gesprek met hen die ontslag nemen Een partij voor gewone mensen ATTENTIE STEM DAN OOK VVD!!! STRANDLOPERS GINGEN TOCH OP TIJD VAN START MAANDAG 26 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Dat een slechte ge nerale maar al te vaak voorafgaat aan een uitstekende uitvoe ring, heeft de Alphense zeskampploeg onder leiding van Ad van Ommen zaterdag in de Leidse Groenoordhal in de strijd om de vorig jaar door Alphen op Aalten veroverde wisselbeker duidelijk bewezen. Eén van de leden van de ploeg uit Drachten, die met Linne een poging moest doen om Alphen de wisselbe ker te ontfutselen, Dick Valkenburg (thans werkzaam als gym- nastiekonderwijzer in Drachten en voordien vier jaar als zo danig in Boskoop) kon niet begrijpen wat Alphen voor een ploeg is: ,,'s Middags bij de generale lopen ze maar wat te rot zooien en in de feitelijke wedstrijd komen zij overdonderend uit de bus". Een paar duizend Alphenaren on- I Alpheus supporter sschaaY was weer in de Groenoordhal aanwe zig. der wie de jarige burgemeester Gal- las en rond de vier miljoen kij kers aan de beeldbuis hebben het za- i terdagavond met eigen ogen kunnen 1 aanschouwen. „Het was in één woord fantastisch", aldus de Jarige burger vader na afloop, die zei er graag j zijn verjaarsfeest een dag voor te hebben uitgesteld. Tekst en foto's van Will Dijkman In een razend tempo brengen i vers en Jlm Koster als volleerde v.r.n.l. Kees Veenswijk, Jan Rij- kelners hun blikjes naar de over- I kant. LEIDEN Is het experiment Kerk mislukt? Deze vraag itelde dr. K. E. H. Oppenheimer gisterochtend in de stampvolle n, Vredeskerk centraal toen hij in verband met zijn afscheid als jei Leids universiteitspredikant vanwege de N.H. Kerk sprak over „De toekomst van Kerk en christendom". Dr. Oppenheimer begon met een eenvoudige taakomschrijving der lerk. Het is de taak der Kerk, aan Jezus te herinneren. Mensen verge- ii( ten. Herinneren betekent bewust naken, wat weggeduwd is uit het C bewustzijn, de vergeten waarheid. De Kerk is een fundamentele factor in het proces der bewustmaking van to de mens inzake zijn eigen wezen. Op vele punten heeft de Kerk ge lald. Vaak was zij een hindernis w op de weg naar de waarheid. Vaak to heeft zij zich blind vastgelegd op 1het bestaande. Zij was niet de stem der verdrukten, die niet kun- tien spreken. De kritiek op de Kerk vergeet, dat ook haar grote theologen en hei- ?ri :igen heeft. In onze tijd: Paus Jo- hannes XXIII. Barth, Bonhoeffer. Martin Luther King, Helder Cama- ra, Camillo Torres. Er is bovendien een natuurlijke spanning tussen jldee en werkelijkheid. Men moet voor de waarheid vechten, ook in de Kerk. Het niet meer acht slaan op |de idee (de zaak. waar het om be gonnen is) is het allerergste. Het is |de voorbode van het cynisme, de op komst van het triviale/gemeene. 'het einde aller dingen. Bij het transporteren van flessen bij de generale maakten de Alphen se meisjes Riet Heemskerk, Pinie de Jong, Ria Rietveld en Mariene Spek er niets van. In de wed strijd 's avonds werden de Alphense dames met ruim verschil eerste. Bij de serveerwedstrijd van hetzelf de laken een «kelners» pak: de Al phenaren met Jim Koster, Ed Ges man. Jan Rijvers en Kees Veenswijk brachten niet minder dan 157 blik jes naar de overkant. Ook bij de z.g. kikkerproef drie punten voor Al phen, waarvoor Gerard van Brand wijk, Ed Gesman. Kees Veenswijk en Jos Vriesekoop zorgden. Riet Heems kerk had r ok haar deel aan deze ze ge geleverd. Met elkaar op weg Men kan voor de naaste toekomst voorspellen een verdere polarisatie, verscherping der tegenstellingen. Het zou beter zijn, met elkaar op weg te gaan en naar de waarheid te zoeken, maar soms zijn grote spanningen en conflicten noodzakelijk. Zij bren gen de waarheid aan het licht. In de conflictsituatie stijgen mensen bo ven zich zelf uit. Zij riskeren iets. De theologisch-wetenschappelijke verklaring der Schrift zal zich ge stadig doorzetten, de letterlijke ver vangen. Men kan zijn verstand niet bij de koster afgeven, als men de kerk binnenkomt. Het verantwoor delijkheidsgevoel. de politisering of beter ethisering der Kerk (verant woordelijkheid voor de vrijheid, de waarde van de mens, de gerechtig heid) zal toenemen. De geestverwanten in alle Kerken zullen elkaar vinden. Het zal blij ken, dat de grenzen der Kerk heel anders liggen. Kleine basisgroepen zullen het christendom verdedigen door hun moed en eerlijkheid. De mensen uit de „latente kerk" (de van Kerk en Christendom vervreem den) zulllen de toegang tot het ge loof weer gemakkelijker vinden. Dat alles is mogelijk binnen afzienbare tijd. Het is al realiteit in bepaalde sectoren der Kerk, b.v. bij de pries ters en theologen van Septuagint, de studentenecclesia, de AKV (Algeme ne Kerkvergadering), de revolutio naire priesters en theologen in Spanje, Latijns-Amerika enz. Het is bijna onmogelijk, iets meer te zeggen over de verdere toekomst. Wij zullen leven in een gesaecula- riseerde cultuur, een technisch-we- tenschappelijk geplande wereld. Voor het eerst zal de Kerk zich bevin den in een minderheidspositie. In een pluralistische wereld, waarin men tonen moet, wat men waard is. Maar waarom zou de Kerk, zo uitgedaagd en teruggeworpen op haar begin, be vrijd van vele bijkomstigheden, tra dities uit het verleden, niet ook weer haar identiteit, haar ware wezen kunnen hervinden? Dr. Oppenheimer voelt het meest, voor wat Bonhoeffer zegt over de toekomst der Kerk. In een brief aan zijn neef bij gelegenheid van zijn doop, schrijft hij in de gevangenis: „Als jij groot bent geworden, zal de gestalte der Kerk zich zeer ver- ik* Maak ons nog sterker als U ook zo denkt, en wordt lid: V.V.D., Koninginnegracht 61. Den Haag. tel. 070—604803. We hebben niet met kermisbussen rondgereden, hebben niet gedrumd, Geertsema heeft geen duiven ge voerd of op markten gestaan. In deze krant heeft U wel kunnen lezen waarom een boerin, een onderwijzeres, een middenstander en een man uit de haven V.V.D. stemmen. Dat doen ze omdat de V V D. een sociaal, maar zuinig be leid voert, omdat het een partij is, die niet achter de waan van de dag aanholt, niet onderling kift, voor alle doodgewone mensen op komt zonder warrig gebabbel of cij fers die niet kloppen zonder kermis achtige shows, die eigenlijk een be lediging zijn voor de intelligentie van de kiezer. De V.V.D. zegt gewoon waar het op staat. anderd hebben. Het omsmeltingspro- ces is nog niet ten einde en iedere poging, om haar voortijdig aan een nieuwe organisatorische machtsont plooiing te helpen (de restauratie tendens) zal slechts een vertraging zijn van haar omkeer en koutering. Maar de dag zal komen, waarop weer mensen geroepen worden, het woord Gods zo te spreken, dat de wereld daardoor veranderd en ver nieuwd wordt. Het zal een nieuwe taal zyn .misschien heel onreligieus, maar bevrijdend, zoals de taal van Jezus, zodat de mensen over haar ontzet zullen zijn en door haar macht overweldigd worden". Door het opkomende atheis- me wordt het geloof gedwongen, over zichzelf na te denken. Zo wordt het gezuiverd. De geschiedenis verloopt in tegenstellingen. Het getij kan dus weer zeer snel veranderen. Het ge zuiverde geloof is dan het bijzon dere, attraktieve, vruchtbaar en heil zaam. Het geloof heeft dan weer z(jn provocerend en cotesterend karakter. Zoals bij Jezus en de pro feten. Men verlaat de Kerk niet, maar blijft in de Kerk „desondanks" «zo Heinrich Böll en Günther Grass), omdat men hoopt en reden heeft om te hopen. Dr. Oppenheimer zei: „Ik droom de droom van een Kerk, dié Kerk is, een voorhoede op zijn minst, gevolgd door velen. Een Kerk die weet dat het dilemma tussen traditie en aanpassing aan onze tijd een vals dilemma is, maar dat het gaat om de vrijmaking van het Evangelie, de kern en substantie er van, van vele verstarde vormen, for muleringen en interpretaties, die zelf tijdgebonden, aanpassing aan een bepaalde tijd of cultuurpatroon zijn of waren. Een Kerk ook, die be grijpt, dat het in onze tijd op een zeer speciale wijze om de navolging van Jezus gaat, concreet, zichtbaar, terwille van de geloofwaardigheid der verkondiging. Met de voorvechter van vrijheid en waarachtigheid in zijn Kerk, de r.k. dogmaticus Hans Küng: „Er is behoefte, niet aan een angstige, zwakke Kerk, die blinde gehoor zaamheid en fanatieke aanhangers eist, niét aan een Kerk, gevangen in haar eigen verleden, niet aan een Kerk, die antikritisch is en vij andig tegenover de wetenschap, die blind is voor problemen, niet aan een Kerk, die zich afsluit voor de werkelijkheid". De predikant eindigde met de woorden„Ik geloof in Jezus, zijn absolute betekenis. Ik geloof in de Geest, welke was in Jezus Chris tus. Ik geloof in de Heilige Geest, één Heilige. Algemene, Christelijke Kerk de gemeenschap der Heiligen. Ik geloof dat is een geloof, een hoop, een verwachting, een postu laat dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen". Aan het einde van de dienst, die o.m. werd bijgewoond door de rec- tor-magnificus, prof. dr. C. Soete- man, vele professoren en stafleden, tal van predikanten en wethouder Kret namens het gemeentebestuur, werd de scheidende predikant Psalm 121:4 toegezongen. Op donderdag 27 mei volgt in 't Gemeentecentrum in Oegstgeest nog een afscheidssamen- komst. Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rtfn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste ^er ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den Doet er üw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. Oorloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. briljant. De beste merken, de ruimste Keuze. Juwelier - Horloger v d WATER Haarlemmer raat 181. Ondanks tweede en derde plaatsen bij enkele proeven, werd het intussen wel duidelijk, dat Alphen hoge ogen ging gooien. Ook bij de denkproef, deed Alphen het met de bekende Gerrit Blaauw en mevrouw J. M. v Klink niet slecht. Alphen was reeds vóór de laatste manche van de proef Ridder en Jonkvrouw winnaar. Uit slag: 18 punten voor Alphen, 12 voor Linne en 11 voor Drachten. Honderden enthousiaste Aplhena- ren stroomden van de tribune's om hun favorieten en in het bijzonder Ad van Ommen met zijn coaches C. Boonstra, A. Siereveld en C. Boer te huldigen. Alphen brak bij wijze van spreken de Groenoordhal af. Alphen heeft met succes de beker verdedigd en zal nu op 7 Juli a.s. in Rotterdam deelnemen aan „Het spel zonder grenzen" om daar zoveel, mogelijk punten te verzamelen om als hoogst geplaatste Nederland se ploeg opnieuw te kunnen deelne men aan de finale die op 15 septem ber wordt gehouden in het Duitse Es sen. Rest nog te vermelden, dat de Al phense muziekvereniging Crescendo, met majorettes en drumband voor een uitstekende show zorgde. Tijdens het in een afgeschoten gedeelte van de Groenoordëal gehouden slotfeest, hebben, de leiders van de Alphense ploeg zich er over beraden of men ook na de wedstrijden in Rotterdam en eventueel Essen nog moet door gaan. Men wil zich intern ernstig hierover gaan beraden. Dick van Bommel sprak er tegenover ons zijn twijfel over uit of de NCRV deze toch altijd nog vrij kostbare pro- duktie zal kunnen handhaven'. De van hogerhand aangekondigde bezui nigingen konden wel eens de nekslag geven aan dit door vele miljoenen kijkers zo gewaardeerde program ma aldus Van Bommel. LEIDEN De Leidse fysioloog dr. A. Versprille, verbonden aan het kli- nischfysiologisch laboratorium van de afdelingen Kindergeneeskunde en Verloskunde van het Academisch Ziekenhuis is door het "Izaak Korte- weg en Anna Ida Overwaterfonds uit Strijen" een onderscheiding toege kend vanwege zijn onderzoek od het gebied van de perinatale fysiologie. Deze onderscheiding, bestaande uit een oorkonde en een geldprijs, wordt eens in de vijf Jaar uitgereikt aan "twee dergenen die zich in Neder land het meest, hetzij door een uit vinding of anderszins op geneeskun dig gebied hebben onderschelden, en aan degene die zich op landbouwge bied in Nederland het meest heeft on derscheiden". Een verheugde Ad van Ommen met krans en beker op het ere podium, met rechts de captain van Linne en links die van Drachten, terwijl presentator Dick Passchier Alphens jarige burgemeester Gal las feliciteert. Rechts Tiny van Maaren, de vrouw van spelleider Tom van Maaren, die Van Ommen de krans omhing. LEIDEN Bij het Academisch Ziekenhuis start men begin mei met het zogenaamde exit-interview. Dat betekent, dat alle personeelsleden, die op welke reden dan ook hun ont slag hebben genomen, uitgenodigd zullen worden voor een afscheidsge sprek. Dat meldt het Jongste num mer van Centrum, het informatie blad van het universitair medisch centrum. Het gesprek zal worden gehouden in de week vóór het ontslag van het personeelslid; het wordt gevoerd door één van de medewerkers van de sectie werving en selectie van de afdeling Personeelszaken. Het ge sprek, dat gebaseerd is op vrijwil ligheid zal voornamelijk gaan over de redenen van ontslag. Allerlei ge gevens uit een groot aantal gesprek ken zullen volgens het blad een uit gangspunt vormen voor verbeteringen in het personeelsbeleid van het zie kenhuis. Deze verbeteringen zouden op de eerste plaats betrekking kunnen heb ben op het werk van de afdeling per soneelszaken zelf. "Te denken valt aan verbeteringen in de inhoud van de advertenties, de werving, de in troductie van nieuwe personeelsle den, de interne overplaatsingen, de bevorderingen, de salariëring en der gelijke. Ook zal een inzicht kunnen worden verkregen in de meningen over de werksfeer in het AZL", al dus Centrum. Men hoopt dat als men een inzicht heeft gekregen in de verschillende redenen van ontslag door verbeterin gen in het personeelsbeleid het ver loop van personeel kan worden inge damd. ADVERTENTIE ALS U VOOR EEN REGERING MET DE VVD BENT KATWIJK Ongeduldig trappe lend keken zaterdagmiddag om even voor tweeën ruim twaalfhonderd deelnemers aan de Oranje-strand- loop op het Katwijkse strand naar 't schavotje, vanwaar de Nederlandse schaatscoach Leen Pfrommer het startschot zou lossen. De grote man achter onze topschaatsenrijders was echter in de verkeerschaos rond het bloemencorso terecht gekomen en kon daardoor niet tijdig aanwezig zijn. Daar het een goede gewoonte is geworden dat de start van de Oran je-strandloop correct en op tijd ver loopt. nam organisator Joop West broek het startpistool en liet om pre cies twee uur 't bontgekleurde deel nemersveld vertrekken. Bij deze, reeds voor de vijfde maal door de Leidse politie Sportvereni ging georganiseerde strandloop over 5 en 10 km, (de jeugd liep 3,5 km), gaat het niet in de eerste plaats om de gemaakte tijd. Er waren natuurlijk ook nu weer atleten van professie, die bijvoor beeld de 5 km. royaal binnen de 20 minuten liepen. Conditie Wel van belang was het feit, dat in het algemeen de lichamelijke condi tie van de deelnemers wat beter leek. In een tijd, waarin wel veel wordt gepraat over het belang van bewe gen, zijn velen nu daadwerkelijk in beweging gekomen. En ze waren uit vele delen van ons land. zoals om. uit Den Bosch, Venlo, Enschede, Zaandam, Haren (Gr.) en voorts uit duin-, bollen- en Rijnstreek. Een 56—Jarige man uit Vught zei o.m. „Ik houd van de zee en loop nog graag enkele kilometers in een ste vig tempo. Bovendien zijn de baten voor de gehandicapten, hetgeen ik zeer sympathiek vind. Verder is het hier leuk en de organisatie goed". Van de vele Trim-groepen was de Leidse groep die zaterdagochtends in de Leidse Hout oefent, bijna voltal lig vertegenwoordigd. Joop West broek was tevreden over de deelne ming: „Ondanks het minder goede weer en concurrentie van andere lo pen. hebben zich toch ongeveer tweehonderd deelnemers meer dan vorig Jaar gemeld. Dit levert ook nu weer een leuk bedrag voor de gehan dicapten op". "Het was vooral voor de Jeugd een attractie, dat de later verschenen Leen Pfrommer zijn handtekening wilde zetten op de startkaarten, het geen hij honderden keren opgewekt deed. L.P.S.V.-voorzitter Verzijden maakte na afloop bekend, dat Leen Pfrommer de LP.S.V.-speld van verdienste kreeg uitgereikt, als waardering voor het vele werk, dat hij in het belang van de sport in het algemeen en de schaatssport in het bijzonder, heeft verricht. Ruiterkamp Het bestuur van de Leidse Politie Sportvereniging heeft besloten om dit keer de opbrengst beschikbaar te Omdat schaatscoach Leen Pfrommer in de drukte rond het bloemencorso vast zat, nam Joop Westbroek het startpistool ter hand. (Foto Van Duyn) stellen aan de paardensport ten be hoeve van gehandicapte kinderen. Hierdoor is het mogelijk, dat enkele gehandicapte kinderen voor 'n week worden uitgezonden naar een ruiter kamp.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3