|r moet wat gedaan worden Profiteer rui nog van de hoge rente bij de ABN Spanning tussen India en Pakistan gegroeid Sojoez onverwacht terug Christen-democraten behaalden gisteren absolute meerderheid in Sleeswijk-Holstein Hanoi wil GI'S vrijlaten na datum VS vertrek JalJ miljoen bij anti-Nixon demonstratie 7% 7-71/2% 71/4% 71/2% Veel scepsis in over reis Rogers Midden-Oosten Na korte vlucht en dubieuze koppeling Algemene Bank Nederland Moeilijkheden over evacuatie diplomaten Congresleden: [G 26 APRIL 1972 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 P (Van onze correspondent) SHINGTON Zeker een half miljoen Amerikanen pro- f rden zaterdag tegen het Vietnam-beleid van president jj in massale bijeenkomsten in San Francisco en in Wash- i zelf. De opkomst verrastte zowel de organisatoren als Dgsfunctionarissen, die gerekend hadden op minder dan i Ift van het aantal demonstranten. De bijeenkomst in J Ington, voor het Congresgebouw, werd georganiseerd de nieuw opgerichte „Volkscoalitie voor vrede en recht", „Nationale Vredes Aktie-coalitie" en werd althans in gesteund door een tiental senatoren en tenminste 29 le- toJan het Huis van Afgevaardigden, ook meer dan bij vorige ostraties het geval was. President Nixon was vrijdag voor eekeinde vertrokken naar het buitenverblijf Camp David, buiten de hoofdstad. prekers (onder wie de weduwe iminee Martin Luther King, opvolger dominee Ralph Aber- [q senator Vance Hartke, het ilig Congres-lid Allard Lowen- en andere Congres-leden) wa- laniem in de eis om de oorlog q „nu" te beëindigen. Pre- Nixons beleid van geleidelijke rekking van de troepen, gekop- jj® an het aanhouden van een X van 50.000man „totdat Hanoi merikaanse krijgsgevangenen vrijgelaten", werd aangevallen realistisch. „Wie heeft ooit ge- van een oorlog waarin de evangenen worden vrijgelaten it beide partijen een vredes- okomst hebben getroffen?", David Dellinger zich af. (Del- was één van de organisatoren h i demonstraties in Chicago ten L. Leffelaar 'ran het Democratische partij- s in 1968. en stond daarvoor •kjmet zeven anderen terecht), tegenstelling tot vorige anti demonstraties leek de massale in Washington anders unenstelling, ernstiger, en doel- Ier. Er waren dit keer geen i „hippie-muziek-korpsen", rich met gezang vermakende jes tijdens de redevoeringen jverigens bijna vier uur duur- j Hoewel de massa nog steeds egend jong en hip was (onder was de aanwezigheid opval- jl van mannen en vrouwen van >lbai-e leeftijd, kalend en grij- ,r gekleed in conventionele cos- Niet thuis ier hen was een 40-jarige ma- in effecten, gestoken in een ukeld pak na een lange busreis Uassachusets naar Washington, el wat velen van zijn groep en jd dachten: „Nee, ik voel me 3 deze jongeren niet thuis. Ik me schutterig en ik wil er hele- nk„ bijhoren. Maar ik kan niet thuisblijven. Er moet wat ge worden. Er is iets mis met het wanneer mensen zoals ik voe- lat ze aan demonstraties mee :n doen". Voor hen, en voor tal anderen, was het de eerste keer y aan een anti-oorlogsbetoging am. de voet van de overigens ge- cadeerde) trappen van het Con- gebouw, onder één van de vele jf mde bomen waarin vier hippies zich een beter uitzicht verworven hadden, stond een oudere man in een grijs zomerpak. Zijn nerveuze vingers draaiden zonder ophouden aan de rand van zijn verfomfaaide hoed Zijn gezicht stond bezorgd en ge spannen, geconcentreerd op de spre ker van wie op de paar honderd me ter afstand alleen een klein hoofd zichtbaar was boven een eindeloze massa van hoofden. Zo bevonden zich de meeste ouderen in de massa: geïsoleerd, bijna vervreemd van de Jongeren om hen heen, maar met een diepe bezorgdheid over de toekomst van hun land en het leiderschap van hun president. Zij waren de „zwij gende meerderheid" waar Nixon het eens over had, en voor hen was de tijd van zwijgen kennelijk voorbij. Vakbonden Nieuw was ook de aanwezigheid van officiële delegaties van een aan tal vakbonden, het (nog steeds gerin ge) aantal negers, zakenlieden, non nen en priesters, leraren, en Viet- nam-oorlogsveteranen die zelf net een week van protesten in Washing ton hadden beëindigd. Deze elemen ten gaven de demonstratie een basis in het Amerikaanse volk die bij de vorige betogingen ontbrak, en die er op duiden dat er meer met .Ameri ka „mis" was dan de oorlog in Viet nam. Als er een rode draad te vinden was in de motiveringen die de deel nemers van heinde en ver naar Washington bracht, dan was het dat men het vertrouwen in president Nixon had verloren. Dat het niet alleen meer om de oorlog ging, kwam tot uiting in de toespraak van mevrouw Coretta King: „Terwijl we miljaren hebben uitgegeven aan tanks, vliegtuigen, landmijnen, sterven onze bankroete steden, onze universiteiten zijn ge vangenissen geworden, en de levens van miljoenen Amerikanen worden bespioneerd zoals in ee~< politiestaat". De aanwezigheid van vakbondsdele gaties maakten ernstig ongenoegen over het nationale economische be leid van de regering en de zeer aan zienlijke werkloosheid duidelijk waar door honderden universitair opgelei den, zoals in de jaren van de malaise van 1930, nu gedwongen zijn te wer ken als bordenwassers, conciërges, schoonmakers, of keukenpersoneel. Ook het optreden van de Nixon-re- gering tegen de Zwarte Panters, en Angela Davis, en de priester-broers Berrigan (in de gevangenis beschul digd van een complot om Nixons adviseur dr. Kissinger te ontvoeren), speelde een rol in de demonstratie en werd door zowel mevrouw King, als dominee Ralph Abernathy in hun redevoeringen aangehaald. Verschil lende sprekers duiden op deze uit breiding van het anti-oorlogsprotest tot urgente nationale kwesties» als ook de nieuwe naam van de orga- nisati, „Volkscoalitie voor vrede en recht" met opzet gekozen te zijn om het momenten van de anti-oorlogs beweging over te brengen op een toe komstige beweging, die naarmate de oorlog ten einde loopt, zich zou kun nen inzetten voor andere sociale doeleinden (armoede, de dubieuze be rechting van negergroepen als de Panters, de prioriteit van de natio nale economie) Aandacht De verrasende opkomst van 400.000 demonstranten, de koele felheid van hun aanvallen op de Nixon-regering, de grotere steun van leden van het Congres, de grotere verscheidenheid van de betogers, hebben van deze massademonstratie een factor ge maakt waaraan president Nixon en zijn adviseurs grotere aandacht zul len moeten besteden, dan zij tot nog toe hebben gedaan. Met een officiële 73 procent van de Amerikaanse be volking tegen Nixons oorlogsbeleid gekant, zullen zij zich niet meer kun nen bedienen van zulke foefjes als de creatie van een „zwijgende meerder heid" om hun beleid te rechtvaardi gen. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de president nu gedwongen zal worden om zijn beleid van de gelei delijke terugtrekking van de troepen te herzien. In het Congres zijn ver schillende anti-oorlogsmoties in de maak die de steun lijken te hebben van niet alleen Democraten, maar ook van Nixons eigen Republikeinen. Maar ook wanneer de president buig zaam genoeg blijkt te zijn om ztyn tot nog toe met veel verve verkondigde standpunt te wijzigen, blyft het de vraag in hoeverre hij niet sl zoveel aan geloofwaardigheid heeft ingeboet ADVERTENTIE spaardeposito - twee jaar opzegging spaardeposito met oplopende rente - twee tot vijf jaar vast spaardeposito - drie jaar vast spaardeposito - vier of vijf jaar vast Uw geld floreert ook bij kortere opzegtermijnen: de rente bedraagt dan 4'/2 tot 6% bij de ABN. dat zijn herverkiezing in 1972 aller minst verzekerd is. De demonstraties in Washington worden deze week voortgezet, onder meer met acties in regeringsgebou wen om het werk lam te leggen. Op 8 mei kan Washington dan weer uit zien naar een tegen-demonstratie Honderdduizend betogers voor het Capitool in Washington. van de aarts-reactionarie dominee Mclntyre, die de vrijlating eist van luitenant Calley en een voortzetting van dt oorlog totdat de „algehele overwinning" bereikt is. Weer verkiezingsnederlaag SPD (Van onze correspondent) BONN De CDU heeft gisteren, bij verkiezingen voor de landdag van Sleeswijk-Holstein, de absolute meerderheid der stemmen behaald. Ze eindigde met een voorsprong van ruim 10 procent op de SPD. De li berale FDP slaagde er niet in de "drempel" van vijf procent der stemmen te overschrijden, hetgeen voor opneming in de Landdag (het deelstaatparlement) vereist is. Ook de rechts-radicale NPD keert niet in de landdag terug. Het succes van de christen-demo craten is groter dan lijsttrekker Ger hard Stoltenberg had durven ho pen. "Op een meerderheid van stem men had ik niet gerekend, dit is voor het eerst in de geschiedenis van de CDU", verklaarde hij gisteravond. Stoltenberg zal, als opvolger van zijn partijgenoot Lemke de regering van Sleeswijk-Holstein in Keil gaan leiden Groot is de teleurstelling voor de so ciaal-democraten. Opinie-peilingen hadden de indruk gewekt dat de SPD er, onder leiding van Jochen Steffen. wellicht in zou slagen de CDU na twintig jaar uit het rege ringszadel te wippen. Steffen zou kunnen rekenen op de medewerking van de FDP, die tot dusver met de CDU samenging, om een coalitie naar het Bonner voorbeeld te vor men. De CDU, die om het gevaar Stef- NIEUW DELHI (Reuter, AP) De spanning tussen India en Paki stan is het afgelopen weekeinde aan zienlijk toegenomen. India heeft gisteravond van de Pakistaanse regering geëist dat zij voor vanochtend zeven uur de verze kering heeft dat India alle onder de conventie van Wenen vallende facili teiten kri/gt om in staat te zyn het plaatsvervangende Indiase Hoge Commissariaat in Dacca te sluiten en het personeel te evacueren. Het door India genoemde tijdstip valt een half uur voordat de Indiase tnissie in Dacca en het Pakistaanse plaatsvervangende Hoge Commissa riaat in Calcutta volgens de Pakis taanse eis gesloten moet zijn. Het Indiase persbureau PTI heeft gemeld, dat Westpakistaanse troepen met zware artillerie over de Indiase grens hebben geschoten. Er waren granaten terecht gekomen bij de douanepost te Petrapole, op 65 km ten noordoosten van Calcutta. Reuter-correspondent Ram Soersj meldde zaterdag uit Petrapole, dat Indiase militairen daar oog in oog staan met Pakistaanse troepen, die de grenspost Benapole aan de Oostpa- kistaanse kant van de grens onder dekking van mortiervuur hebben ver- zwermd „om de weinige overgebleven, geïsoleerde verzetshaarden van in filtranten en staatsvfjandige elemen ten te vernietigen", aldus de Paki staanse radio. Pakistan meldde dat zijn troepen bij benapole een „bende Indiase in filtranten" hadden omsingeld en ver nietigd, en wapens, minutie, andere uitrustig en een dieseltruck hadden buitgemaakt. De Indiase regering heeft Pakistan in een nota gewaarschuwd dat het de „algehele verantwoordelijkheid" draagt voor onuitgelokte incidenten aan de grens. India behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen. Veel manschappen van het „Bevrij dingsleger van Bang la Desj" zijn bij de nadering van de Westpakistaanse troepen India binnengevlucht. Er was slechts een kort vuurgevecht tussen de „vrijheidsstrijders" en de Pakis taanse militairen. Volgens Indiase grensbeambten is er niet geschoten tussen Indiërs en Pakistanen. In Dacca is meegedeeld dat het Pakistaanse leger nu het hele grens gebied met India beheerst, en daar mee de routes voor verdere Indiase Infiltratie heeft geblokkeerd. Na af sluiting van de grens zijn deeenhs- den in diverse richtingen uitge- BEIROET (AP, Reuter) De Li- i „Het zou werkelijk slechts tijdverlies bische vice-premier Abdel Sallam J zijn indien de heer Rogers alleen Jalloed heeft voorspeld dat het ko- naar het Midden-Oosten kwam om mende bezoek van de Amerikaanse te vernemen hoe de standpunten minister van Buitenlandse Zaken liggen". William Rogers tot mislukking is ge- Ds Israëlische pers reageerde gis- doemd. I teren lauw op de aankondiging van Rogers bezoek. De meeste kranten Jalloed, de tweede man van het zijn het er over eens dat men geea Libische revolutionaire regime, ver- I grote doorbraken moet verwachten klaarde dat Rogers niets zou berei- bij de vredespogingen in het Mid- fen het hoofd te bieden Stoltenberg (economisch deskundige van de par tij en plaatsvervangend partijvoor zitter) naar het noorden had gezon den, zegevierde volledig. Omdat FDP (3,8 procent) en NPD (13 procent) uit de Landdag verdwijnen, heeft ze voor het verdelen van de zetels slechts met de SPD (11,0) te maken. De CDU (51,9) zal met een grote meerderheid (40 tegen 32 zetels) kunnen regeren. Een zetel wordt, gewoontegetrouw, bezet door een vertegenwoordiger van de Deense minderheid in Sleeswijk-Holstein. Po litiek is dat echter van geen enkele betekenis. Door de CDU-overwinning heeft de oppositie voorts haar meerderheid van een stem in de Bondsraad, de eerste kamer, in Bonn kunnen behou den. Voorts past de uitslag in Slees wijk-Holstein in het algemene pa troon van Landdagverkiezingen, sinds het aan de macht komen van de regering Brandt: de grootste winst boekt de oppositie. Aangezien Ger hard Stoltenberg zijn campagne dui delijk op de Bondspolitiek orienteer- de, en de linkse sociaal-democraat Steffen in de partijpolitiek ook bo- ven-regionale betekenis had gekre gen, is het resultaat in het noorden als een volgende tegenslag voor de regering-Brandt te beschouwen. ken omdat de Israëlisohe agressie voortduurt en de Verenigde Staten dit steunen. Ook Syrië sprak zater dag vain een mislukking van de ko mende reis van Rogers. Egyptische regeringsfunctionaris sen verklaarden te hopen dat Ro gers met welomlijnde standpunten met betrekking tot een oplossing van het Arabisch-Israëlische geschil zal komen. „Wij hebben onze positie duidelijk PARIJS (Reuter) Twee Ameri kaanse Congres-leden hebben zater dag in Parijs verklaard, van Noord- vietnamese afgevaardigden naar de vredesconferentie de verzekering te hebben gekregen dat alle krijgsge vangenen In vrijheid zullen worden gesteld zodra president Nixon een da tum vaststelt voor de volledige te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. De Democraten Rosenthal en Wolff uit het Huis van Afgevaardigden hebben twee uur gesproken met de plaatsvervangend leider van de Noordvietnamese delegatie, Ngoejen Minh Vy, en andere functionarissen uit Hanoi. Vy had meegedeeld dat Nixon "de Noordvietnamezen een voudig niet kan dwingen tot vrijla ting van de Amerikaanse krijgsge vangenen door bombardementen". De Amerikaanse Congres-leden had den op hun beurt de Noordvietname- zen gezegd dat als zij "de ruim 300 Amerikaanse gevangenen aan boord van een Boeing 747 brengen en naar huis sturen, het Congres binnen twee weken een resolutie zal goedkeuren dat de oorlog tegen december van dit jaar beëindigd moet zijn en dat de volledige terugtrekking voor 31 de cember 1972 moet zijn voltooid". Maar de Noordvietnamese vertegen woordigers hielden er aan vast dat "president Nixon, en Nixon alleen, het eerst kan en moet handelen door den-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban van Israël verklaarde zaterdag dat hij verwacht dat Ro gers voorstellen zal doen teneinde de heropening van het Suezkanaal te bereiken. Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf het afgelopen een datum voor volledige terugtrek- weekeinde een verklaring uit waarin gezegd wordt dat een regeling voor de heropening van het Suezkanaal uiteengezet en hebben daar niets j een onscheidbaar onderdeel moet meer aan toe te voegen", aldus een vormen van een algenele vredesrege hoge regeringsfunctionaris in Cairo I ling. king vast te stellen", aldus Rosen thal. Zjjn collega Wolff merkte op: "Als Nixon binnen het komende half jaar niets doet, is één ding zeker: dan zal het Congres voor Nixon een terugtrekkingsdatum vaststellen". (Van onze redacteur ruimtevaart) De vlucht van de Sojoez-10 is in de nacht van zaterdag op zon dag om 0.40 uur Ned. tijd geëin digd met een landing in Kazak stan. Tijdens de vlucht werd door de drie kosmonauten slechts één koppeling uitgevoerd met het op 19 april gelanceerde ruimtesta tion Saljoet. De vlucht van de So joez heeft 47 uur en 46 minuten geduurd. Hoewel de Russen na de lan ding hebben verklaard dat de missie volkomen is geslaagd en dat de voorgenomen wetenschap pelijke en navigatie-opdrachten zijn uitgevoerd, betwijfelt men of er niet ergens een kink in de ka bel is gekomen. De Saljoet is rondjes om de aarde blijven draaien. De koppeling met de Saljoet vond zaterdagochtend vroeg om 2.47 uur Nederlandse tijd plaats. De twee ruim teschepen bleven ongeveer vyfeneen- half uur met elkaar verbonden, waar na zy weer ontkoppelden. De Russen hebben in het geheel niet medegedeeld, of tydens de ge koppelde vlucht materiaal tussen de beide ruimteschepen is uitgewisseld en of een of meer kosmonauten naai de Saljoet zyn overgestapt en weer teruggekeerd. Zou dit laatste wel het geval zyn geweest, dan zou vrywel zeker van een dergeiyke operatie mel ding zijn gemaakt. Op grond hiervan moet aangenomen worden, dat uit sluitend de enteringsmanoeuvre en de ontkoppeling zyn uitgevoerd. Het ïykt onwaarschyniyk, dat dit het uit sluitende doel van de tweelingvlucht is geweest. Daarvoor waren in leder geval geen drie kosmonauten nodig. Bovendien wordt in herinnering ge roepen, dat Jelisjejew in januari 1969 wel is overgestapt van de Sojoez 5 naar de Sojoez-4 en dat hy waar- schynlyk juist met zyn ervaring voor een dergeiyke operatie meegestuurd is met de Sojoez-10. Koppelingsmanoeuvres zyn door de Russen reeds enkele malen, maar door de Amerikanen veel meer uit gevoerd, zowel tussen bemande en on bemande als tussen twee bemande ruimtevaartuigen De Sojoez-10, die vrydagochtend om 0.54 uur was gelanceerd, maakte nog geen twee etmalen later zondagoch tend om 0.40 uur een zachte landing in Kazakstan, 130 km van de stad Karaganda. De duur van de zeven tiende Russische vlucht was opmer keiyk kort. Kortere vluchten waren slechts die van Komarow, die na een reis van 26 uur in de SoJoez-1 in april 1967 by de landing om het leven kwam, die van Beljajew en Leonow in de Woshod-2 in maart 1965, waar bij Leonow het eerste ruimte-uit stapje maakte, de driemanslucht in de Woshod-1 in oktober 1964, de vlucht van Titow in de Wostok-2 in augustus 1961 en de eerste bemande ruimtevlucht van Gagarin in de Wo- stok-1 in april 1961, tien jaar geleden. Opmerkeiyk Is voorts dat geen te levisiebeelden zyn getoond van de koppeling met de Saljoet, wel van de ontkoppeling, d.wz. alleen het uit el kaar dryven van de ruimtevaartuigen, niet het losmaken zelf. Er is daar door twyfel ontstaan of de koppeling inderdaad is gelukt. Bovendien is het opvallend, dat de Russen na aanvan- kelyke fanfares over Saljoet en So joez later opmerkeiyk sober in hun berichtgeving zyn gebleven. In de Russische pers en televisie werd er na zaterdag vrywel geen aandacht meer aan besteed.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13