Lenteparade 1971 op weg Vlucht van intellect uit neemt nu wat af MINISTER NELISSEN ONDERTEKENDE HET RAPPORT-WINSEMIUS Programma kleine drie duurder zegt Witte veen Van Rappard bepleit censuur radio en tv DS 70 is voorstander van planbureau voor het hoger onderwijs lecord aantal ooningen is lu in aanbouw Overleden na verkrachting MOORD OP RINIE (12) NA 14 MAANDEN OPGEHELDERD Verolme blijft bij bezwaren Aarden PPR 'ontvoerd' GEEN BLOOT Kabinet De Jong volgende week demissionair JDAG 24 APRIL 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAoi HAARLEM Het Bollenstreek- corso is onderweg. Voorafgegaan door zes Haarlemse politieruiters en de Ko ninklijke Harmonie 's Hertogenbosch vertrok de kleurrijke stoet vanmorgen om kwart over tien van de Nassau- laan in Haarlem voor de ruim twintig kilometer lange tocht door de Bollen streek. In Haarlem stonden tienduizenden toeschouwers rijen dik langs de stra ten van het stadscentrum toen de twee en een halve kilometer lange bloemenslinger met daar tussenin ze ven muziekkorpsen zich door de vaak zeer nauwe en bochtige wegen naar de Grote Markt begaf. Een select ge zelschap sloeg van het bordes van het fraaie raadhuis en de tribune af het voorbijrijden van het corso gade. On der hen waren alle burgemeesters van de Bollenstreekgemeenten en een de legatie van de Engelse vissers- en badplaats Lowestoft, die een drie daags bezoek aan de zustergemeente Katwijk brengt. Corso-ontwerper Jos van Driel ('k hou niet van dat officiële gedoe) en Een van de lieftallige figu rantes (Foto's Holvast) zijn zoon Kees stonden eigens langs de route tussen het publiek naar „hun schepping" te kijken. Begrijpelijk was, dat de kijkers langs de route „weg" waren van de praalwagen „Sneeuwwitje en de dwergen" van de Bond van Bloembol- lenveilingen in Haarlem. Een speels bloemenpronkstuk met markante fi guren, waarvoor alle hyacintenkleu- ren gebruikt waren, die er maar te vinden zijn en die gesierd was met veelkleurige boeketten. Dat deze wa gen door de jury werd uitgeroepen als de meest humoristische is beslist verdiend. „Sneeuwwitje" was de „Vermake lijke topper", van Lenteparade 1971. De Zilkers verbraken daarmee de he gemonie van de markt- en straathan delaren, die dit predicaat tot twee maal (1969 en 1970) toe meekregen en nu met de vijftig meter lange en uit vier wagens bestaande „Op de markt en op de straatniet verder reikten dan een zeer eervolle eerste prijs. Toeschouwera met een meer kunst zinnige aanleg roemden terecht „De gelaarsde kat" van de Groep Bloem bollenkwekers c.s. De Zilk, die uit muntte door het tot in de perfectie uitgevoerde bind- en steekwerk en de kleurencombinatie en de zeer stijlvolle „Coronation" van Keukenhof. „De ge laarsde kat" werd bekroond met de titel mooiste wagen van het corso. Er heerste deze dag in de Bollen streek een ongekende drukte. In de dorpen was er een gezellige sfeer. Mu zikanten en draaiorgels bekortten het wachten en de horecabedrijven, broodjes-, patat- en visverkopers maakten goede zaken. De 600 man rijks- en gemeente politie hadden druk werk. Door een perfecte organisatie en door het „oog in de lucht" kon de immense ver keersstroom in goede banen worden geleid. CEES COMBEE Sneeuwwitje en de dwergen" werd door de jury bekroond met een eerste prijs en kreeg als pre dikaat mee „meest humoristische wagen van het corso". (Foto Holvast) Wanneer alle in Nederland afgestudeerde studenten naar hun land zouden terugkeren, dan er voor hen geen werk zijn. Niettemin zal men echter f de vlucht van het intellect er rekening mee moeten len dat er een tekort aan afgestudeerden in Suriname zal bestaan. Dit constateert mevrouw B. Sedoc-Dahlberg proefschrift „Surinaamse studenten in Nederland", zij gistermiddag promoveerde tot doctor in de sociale aan de universiteit van Amsterdam. Meer kritische studenten ur het proefschrift heeft zij van 16 in Nederland studerende Su- er 457 ondervraagd. Hieruit ander ondere dat 55 procent [naar Suriname terug te zullen dat wil zeggen het plan heeft enig te keren. Het was verras dat de motieven die werden ge- 1 voor het blyven in Nederland het algemeen geen negatieve ten opzichte van Suriname vrouw Sedoc-Dahlbërg zegt het i onwaarschijnlijk te achten dat •ebrek aan plaatsingsmogeiykhe- in Suriname in de toekomst een is dat door de Surinaamse als reëel ervaren wordt, de zogenaamde vlucht van het tegen te gaan zal de Suri- ïse regering, zo stelt mevrouw c-Dahlberg, niet alleen andere regelen moeten nemen met be- jig tot het verplichten van bur- terug te keren naar hun eigen maar vooral het werk- en leef- at aldaar algeheel dienen te teren. Want in tegenstelling tot iternationale hoger onderwijs in rland, is het Nederlandse weten- ipelyke onderwijs er niet op ge- om afgestudeerden te motive- lederland te verlaten. Dit heeft levolg dat Surinamers, die in land hebben gestudeerd niet gestimuleerd naar hun eigen terug te keren. DEN HAAG (ANP) Dit jaar 157.270 woningen in aanbouw ge in, een aantal dat nooit tevo- hoog is geweest. Premier De deelde dit cijfer vrijdag mee liet slot van de wekelijkse kabi- Bijeenkomst, tijdens welke bouw- Schut de CBS-cijfers over eerste kwartaal van 1971 bekend gemaakt. tt aantal voltooide woningen gaf deze periode, ten opzichte van eerste kwartaal van vorig jaar, toename met 4400 eenheden te et tekort van ca. 10.000 wonin- over de gehele kabinetsperiode is i met 4400 verminderd, aldus de indsman. Marktberichten 1JNSBÜRG. 23 april Bloemen- Anjers: witte Sim 20-30, rode -■35, roze Sim 21-31, Crowley Sim 3. Ousty Sim 23-33, Arthur Sim 7, Gy Sim 18-29, Keever Sim 24- ta Rève 25-36. Freesia: Golden 100-165, White Swan 125-210, ta 150-240. Ballerina 200-320. Di en: Anthurium 90-250, Gerbera 18- fczen 11-39. Orchideën 60-95, Iris- 15-270, Anemonen 50-85, Chrysan- 110-355. Tulpen lang: Lustige Wit- 110-135. Aueldoorn 100-140, Sweet Sony 125-180, Aladip 150-185, Blen- 125-160. Bonanza 100-150, Oxford Tulpen kort: 50-90, Tulpen een- <140-70. Narcissen 50-80. tOSKOOP, 23 april Bloemenvei- Clematis in pot. rood 60. idem fö, Idem blauw 70 per st. Rhodo Wblense 30, idem kort 14, Idem W90 p. st. Rhodo elegans 17. idem 10, Idem Pink Pearl bleek 23. tal 14 p. krop. Jap. Azalea rose 'Wem kleiner 270. idem in soorten 15 95. ttrWlJK AA NDE NRIJN, 23 april Groenteveiling: waspeen AI 12,60- All 370-12.70, BI 850-17,50. Bil 'Cl 640-680, CII 60-420, prinsesse- fn 760, tomaten AI 15,00, All 12,20. 13,10-13.80. CCI 11,70, witlof I 59- 'ttlderij 12-17, uien 80-190, rabar- '29-43. sla I 14. prei Hl 24-28. All Wttaelle 13-25. radijs 16-31, spina- 20-21. raapstelen 11. postlein 121- andijvie 78. Aanvoer waspeen JOO kg. De positieve houding van vele Ne derlandse jongeren, met name in de studentenmilieus, t.o.v. ontwikkelings gebieden, welke houding zich uit door daar te gaan meehelpen aan de op bouw van deze gebieden, zal volgens mevrouw Sedoc-Dahlberg by de Su rinaamse studenten de behoefte in het leven geroepen hebben zich te bezinnen op dit onderwerp. Zij zegt dan ook de indruk te hebben, dat na de val van het Kabinet-Pengel het aantal kritische studenten vermeer derd is, maar tegelijkertijd ook het aantal studenten dat terug wil na de beëindiging van de studie. Zij wijst er overigens ook op dat de meeste studenten na 't afsluiten van hun studie nog te weinig praktijk ervaring hebben. Indien het wense lijk geacht wordt dat na de studie een stage volgt, dan zou de overheid zich af moeten vragen of dit in eigen land (Suriname) of een ander land mogelijk is. Vooral in de sociaal-eco nomische sector zouden stagiaires in andere landen van de derde wereld hun inzicht en kennis aanzienlijk kunnen verdiepen. Volgens mevrouw Sedoc-Dahlberg zou trouwens de kans op terugkeer naar Suriname na een stage-periode aldaar vergroot wor den, omdat allerlei voordelen die de Westerse wereld in de ogen van de afgestudeerden te bieden heeft (so ciale voorzieningen, betere salarië ring), door dergelijke landen niet ge boden kunnen worden. Vooral linkse Studenten die zich associëren met een socialistische maatschappijvisie oriënteren zich meer dan de anderen op Suriname, zo wordt in het proef schrift geconstateerd. Het opvallende is dat juist deze links-georiënteerde studenten de Surinaamse maatschap pij, waarnaar zij willen terugkeren, niet in haar huidige politieke, sociale en economische structuur accepteren. Arnhem De moord op de twaalfjarige Rinie YVielhcesen is op gelost: ruim veertien maanden na dat het meisje werd gevonden in de bossen van Gaanderen bij Doet in- chem heeft de negentienjarige op perman Bc-rnard S. uit Westendorp bekend zich op 5 februari van het vorige jaar te. hebben vergrepen aan Rinie Wielheesen met een voor kind fatale afloop. „Het is een verkrachting met do delijke afloop", zei vanmorgen rech- tër-commissaris bij de Arnhemse rechtbank mr. B. J. Asscher. .„Van moord mag je niet spreken". Dat laatste maakt de vervolging van de gearresteerde opperman niet een voudig. De opperman werd door mr. Asscher gekenschetst als een sexueel verknipt figuur. Hij heeft op veer tienjarige leeftijd eveneens een aanranding gepleegd die voor het slachtoffer goed afliep omdat een buurman ingreep. Het is een tip van de vader Wiel heesen geweest welke heeft geleid tot de aanhouding van de negen tienjarige B. S. Hij had vorig jaar de dader langs zijn huis zien fiet sen, waarbij de opperman zo opval lend naar de plaats van de moord enkele tientallen meters van de ouderlijke boerderij van het meisje keek dat zijn argwaan werd ge wekt. Tot een half jaar geleden werd de 23-jarige leraarszoon Jan S. uit Doetinchem van de moord verdacht door zijn bekentenissen, totdat ten slotte bleek dat hij de dader niet kon zijn. Verder noemt mevrouw Sedoc-Dahl berg het verrassend dat een groot aantal Surinaamse studenten, die niet in een vereniging zitten, zich toch duidelijk links opstellen, althans kozen voor een socialistisch systeem als ideaal voor Suriname. Van Riel (VVD): Confessionalisme is in ontbinding SOEST (ANP) „Het ontbin dingsproces binnen 't confessiona lisme in Nederland schrijdt voort'', zo stelde gisteravond VVD-sena- tor mr. H. van Riel vast tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Soest Naar zijn mening is in vijftig jaa*- het aantal stemmers op christelijke partijen teruggelopen van eenderde tot eenvijfae van het Nederlandse volk. Met deze opmerking pareer de de heer Van Riel een uitlating van KVP-lijsttrekker Veringa, die over een eerder in deze zin door mr. Van Riel opgezette stelling had gezegd: „Van Riel zegt wel meer dingen waar ik het niet mep eens ben". Overigens vond mr. Van Riel het een gelukkiger verschijnsel dat het socialisme in Nederland geen ter rein heeft gewonnen: in 1918 22 procent en nu weinig of niets meer Mr. Van Riel raadde DS'70 aan er vooral voor te zorgen een aan vaardbaar eigen standpunt op pa- pie gereed te hebben tegen dat de besprekingen over de kabinetsfor matie beginnen. Hij voegde daar aan toe: „Laat prof. Drees afstap pen van zijn eerstgenoemde, in de parlementaire praktijk veel te hoog gegrepen bedragen wat mogelijke bezuinigingen aangaat en. terugval len op de bestaande 650 miljoen in vier jaar van het rapport van het katholiek staatkundig centrum" Hij noemde de namen van prof. Drees en de heer Berger „in mi nisterieel verband" De heer Van Riel vergeleek D'66-lijsttrekker Van Mierlo met een specht, „een bonte specht die met zijn scherpe snavel hamert op het roomse vurenhout. De larven van de roze boktorren, ultra linkse kapelaans en leraren, kruipen naar buiten en dienen tot voeding van D'66". DEN HAAG (ANP) De ministei van economische zaken, mr. R. J. Ne- lissen heeft gistermiddag na overleg met het kabinet, zijn handtekening gezet onder het rapport dat de Com missie Winsemius over de integra tie van het Rijn-Schelde concern en het Verolme concern. De minister verklaarde dat hem niet is gebleken dat de beleidscom missie van Verolme of de centrale ondernemingsraad ad hoc van het Rijn-Schelde Concern bezwaren heb ben tegen het rapport der commissie. Voorzover hem tot op deze middag bekend hebben deze beide perso neelsvertegenwoordigingen zich in principe verenigd met de inhoud van het rapport. Op uitnodiging van de minister heeft de heer C. Verolme, vergezeld door deskundigen, vrijdagmorgen een be spreking gehad met de minister. In dat gesprek heeft de heer Verolme, gesecondeerd waar nodig door zijn adviseurs, herhaald dat de Commis sie zich niet heeft gehouden aan haar taak en^bevoegdheden. Bij monde "van de heer Hofstra heeft de heer Verolme in deze be spreking met de minister laten ver klaren dat de commissie bij de fi nanciële regeling van de positie van de heer Verolme en van de Stichting Verolme Trust onvoldoende recht heeft doen wedervaren aan de be langen van de heer Verolme en van Verolme Trust. In de bespreking van vrijdagoch tend is ook nog ter sprake gekomen de Juridische stap die de heer Ver olme zou overwegen. Het was de mi nister niet bekend of deze door gaat. De minister heeft donderdag het college van burgemeester en wet houders van Amsterdam in gehoor- ontvangen. Dat college had een ge sprek met de bewindsman gevraagd, naar aanleiding van vragen die uit de gemeenteraad van Amsterdam over de voorstellen der Commissie- Winsemius tot het college zijn gé- richt. De minister zag geen vrijheid op de persconferentie van gisteren, mededelingen over de inhoud van dat gesprek te doen. Dat ligt op de weg van B. en W. van Amsterdam, meende hij. RIDDERKERK (ANP) Een aantal Ridderkerkse raadsleden van de PvdA hebben vrijdagavond de heer Aarden (PPR) „ontvoerd". Bij het voorstellen van het alter natieve kabinet in Rotterdam, ge organiseerd door D'66, was de heer Aarden aanwezig als altérnatieve minister van Binnenlandse Zaken. Tijdens het voorstellen werd de heer Aarden naar buiten geloodst. Hij ging vrijwillig mee in de auto die daar klaar stond en bracht de rest van de avond door in een po litiek café in Ridderkerk, waar verschillende politieke partijen ver tegenwoordigd waren. DEN HAAG (ANP) DS'70 is van mening dat de enorme expansie van het hoger onderwijs volstrekt on voldoende beheerst wordt. Wil het hoger onderwijs een breed palet van mogelijkheden bieden dan is de inte gratie van hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs in één, van vele „doorgangspaden" voorzien, systeem een noodzaak. Aldus een vrijdag verschenen rapport van DS'70. DS'70 stelt als hoogste prioriteit in het hoger onderwijsbeleid dat een door deskundigen bepleit sy steem van nationale planning voor het hoger onderwijs op zo kort mo gelijke termijn wordt ingevoerd, waartoe de instelling van twee or ganen wordt verlangd: een onafhankelijk nationaal planbureau voor hoger onderwijs (vergelijkbaar met het centraal planbureau), dat studies van de onderwijsontwikkeling in binnen- en buitenland verricht, en een nationale hoger onderwijs beleidsgroep, die op basis van ge noemde studies openbare beleids adviezen op lange termijn opstelt t.b.v. de minister van onderwijs en wetenschappen. Alhoewel overtuigd van de nood zaak van het verrichten van we tenschappelijk onderzoek door in stellingen van hoger onderwijs stelt DS'70 dat het huidige wetenschaps beleid onvoldoende gecoördineerd is eh onvoldoende ruimte geeft aan de zeer begaafde onderzoekers. DS'70 acht het daarom noodzakelijk dat het wetenschapsbeleid wordt om gebouwd ten gunste van de pro ject research methode. Tenslotte meent deze party dat extra aandacht geschonken moet worden aan de mogelijkheden van de vrouw in het hoger onderwijs. ALPHEN AAN DEN RIJN Volgens minister Witteveen (Finan ciën) zal de uitvoering van het programma van PvdA, D'66 en PPR 4175 miljoen gulden kosten De drie progressieve partijen schat ten zelf de kosten op 2900 miljoen gulden. Minister Witteveen zei dit vrijdagavond tijdens een verkie- NOOTDORP Burgemeester mr. F. Winkel van Nootdorp bij Den Haag heeft de PSP verbo den om in zijn gemeente het ver kiezingsaffiche met de koe en de naakte vrouw aan te plakken. Hij is van mening dat de afbeelding aanstootgevend zou kunnen zijn voor de bewoners van het tuin- bouwdorp. De heer Winkel heeft weinig waardering voor het illustratieve deel van het affiche. „De PSP had keuze genoeg uit andere mogelijk heden", merkte hij op. Ook de burgemeester van Bun schoten heeft het aanplakken van het blote PSP-verkiezingsmeisje verboden. DEN HAAG (ANP) Minister president De Jong zal dinsdag 27 april het ontslag van zijn kabinet aan koningin Juliana aanbieden Dit betekent dat het kabinet-De Jong met ingang van 28 april de missionair zal zijn. Premier De Jong sprak gisteren, na afloop van de ministerraad, de verwachting uit dat de koningin zich na de verkiezingen in brede kring zal oriënteren over de dan ontstane politieke landkaart Hij verwacht dat de koningin met de aanwijzing van een kabinetsforma teur zal wachten tot zij het advies van de Tweede Kamer zal hebben ontvangen. De kamer komt daar toe, overeenkomstig de onlangs aanvaarde motie-Kolfschoten, be gin mei bijeen. zingsbijeenkomst in Alphen aan den Ryn. De minister gaf het volgende overzicht van de bedragen die vol gens de drie partijen met de uit voering van hun programma zijn gemoeid en de bedragen die in zijn visie ten laste van de rijksbegro ting zullen komen: Visie Visie drie min. part. v. fin. Woningbouw 1050 1105 Onderwijs 1600 1960 Ontwikkelingshulp 600 750 Bestrijding milieuverv. 200 200 Regionale ontwikkeling 200 200 Landbouw en middenst. 100 100 Sociale maatregelen 100 810 Bezuinigingen door be leidsombuigingen (OA. defensie, wetenschap pelijk onderwijs, ruil- 3850 5125 950 950 Totaal via rijksbegroting 2900 5175 De raming van de claims in de sfeer van de sociale verzekeringen, die in het progressieve program ma op 1800 miljoen wordt gesteld, zou een verhoging van de premie druk meebrengen van 3 procent, terwijl het progressief program vedinoedelijk slechts rekening houdt met .2 procent, zo zei minister Wite teveen. Indien de progressieve combina tie haar voornemens onverkort uit voert, dan zal, zo concludeerde de minister, de stijging van het vrij beschikbaar inkomen verder wor den teruggebracht van 2 2,5 pro cent naar 1 a 1,5 procent. Hierbij is dan nog geen rekening gehou den met de prijsverhogingen die zullen voortvloeien uit de heffingen op milieuvervuilende produktie. De stijging van het vrij besteed bare inkomen met 2 1,5 procent, zoals de progressieve combinatie zich voorstelt, is alleen te verwe zenlijken als men ongeveer de helft van deze eisen (rijksbegroting en sociale verzekeringen) laat val len, aldus minister Witteveen. BREDA (ANP) Mr. L. Ridder van Rappard. lijsttrekker van Ne derlands Appèl, heeft gisteravond voor zeker 200 toehoorders in Breda gezegd dat z.i. preventieve over- heidscensuur voor radio en tv no dig is. Hij veroordeelde de omroep organisaties in uiterst scherpe be woordingen. Ridder van Rappard sprak van „indoctrinatie door ten dentieuze stellingen voor iedere keer weer een miljoenen publiek' en van „radio- en televisie-com mentatoren die vooraanstaande en belangrijke Nederlanders als schuld- apen in de hoek zetten". „U weet daardoor niet meer wie uw werke lijke leiders zijn. Die passen wel om zich daar door volstrekt onderont wikkelde snotneuzen te laten af slachten" De heilige koe van de vrijheid van meningsuitdrukking, zoals Rid der van Rappard het uitdrukte heeft in zyn ogen meer recht In de dag- en weekbladen. De pre ventieve overheidscensuur mag voor die media nooit worden ingevoerd, voor radio en bv zeker wel. De maatschappij karakteriseerde hij als een resultante van laster, hoon. verachting, verdachtmakin gen, terreur tendentieuze voorlich ting, provocatie, intimidatie en ont luistering. De NVSH noemde hij de vereni ging ter bevordering van publieke ontucht en het rode boekje van de scholieren is volgens hem een goor en onmenswaardig produkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9