'Toename gebruik hasjiesj bp de middelbare scholen' EN WAT ZEGT DE RECTOR? Open trok dag in KO-lab vooral jeugd Eerste voertuig op gedempte Trekvliet Receptie koninginnedag Leidse hoofdinspecteur van politie Oudman: Motie gemeenteraad is niet van invloed Ping zei de klok bij de Timdelerclub Bloot bij de verkiezingen (3) I BC-onderzoek GEMEENTE LETDEN 1} ATERDAG 24 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Sinds de laatste maanden verschillende Leidse s gebruikers van LSD in een psychiatrische inrichting opgeno men moesten worden lijkt het gebruik van LSD enigszins te üjn afgenomen in de stad. Het wijst erop, dat deze gevallen snel genoeg bekend zijn geworden in de kring van gebruikers. Het gebruik van marihuana en hasjiesj daarentegen is de laat ste tijd sterk toegenbmen. Vooral op de middelbare scholen Dat vertelt de Leidse hoofdinspecteur van politie, de heer H. Oudman. In de afgelopen Jaren zijn er te- jen gebruikers, bezitters en hande- iiars 33 processen-verbaal opge- naakt. waarbij 62 verdachten be trokken waren. Deze gevallen zUn ille opgespoord door 'n speciale bri gade van 2 man, die door de gebrui- ters wel de „stuff-brigade" wordt jfnoemd. In bepaalde gevallen wor den zij terzijde gestaan door en We indere politie-ambtenaren. Zij heben een behoorlijke hoeveelheid iteratuur betrekking hebbende oo terdovende middelen ter beschikking Het inbeslaggenomen materiaal en artikelen, die betrokken werden van het Gerechtelijke Laboratorium te i-Gravenhage, hebben zij 'n ver- lameling van de gangbare midde len aangelegd. Door Hans Ludo van Mierlo Met deze literatuur en de kennis tan deze middelen proberen zy o- vertreders van de Opiumwet op te sporen. Een werk dat niet a-ltijd ge makkelijk is. „WJi treden op als wij jegronde vermoedens hebben dat ergens middelen verhandeld of ge bruikt worden. Wij weten wel dat er op scholen hasjiesj gebruik wordt, maar we moeten de bron vinden, de mensen die het spul voorhanden hebben. Die hebben vaak kleine hoe veelheden en dat is moeilijk aan te tonen. Wij hebben onze voelhorens In de ouderwetse flat van lady Beatrice, een lieve lady op finan cieel retour door haar onverant woordelijke financiële uitspattingen, üjn vele betalende gasten. Plus een huishoudelijke hulp, die in het ver leden. toen zij nog kostbare bontjas sen naaide, té vaak in verleiding was gebracht voor deze vrachtenpracht en daarom door de staat wat jaartjes uit de maatschappelijke roulatie was genomen. Tóch bestreedt zy ten be hoeve van haar meesteres, nog één maal het kwade pad, door voor haar een bontstola uit de overvloedig be hangen garderobe van buurvrouw te ontvreemden. De opwinding, die van lady en haar gasten bezitneemt wanneer zij dit corpus delicti weei «onder kleerscheuren op de rechte plaats moeten brengen, blijkt een Terboden, maar heerlijk-zoet goed te üjn. Zij besluiten, zich hieraan over dadig én misdadig te goed te gaan doen en daarmee de noodlijdende medemens geldelijke bijstand te ver ehaffen. Een prima gegeven voor een blij spel (van Peter Coke) wat door de Men van "De Timdelerclub" soms wat al te kluchtig werd uitgevoerd, omdat enkele figuren wat al te ge ëxalteerd geregisseerd leken te zijn. Z owas de zenuwachtige Elisabeth Hatfield (Jeanette Nleuwenstein), die zonder twijfel acteertalent bezig de, tot een superhysterische juf- to-iw uitgegroeid, en ook de vooral wat mimiek en gebaren betreft uit wekend spelende kolonel Albert Ray- ne (Nico van Leeuwen) bleef niet altijd binnen de blijspel-perken. Het natuurlijkste spel werd wel geleverd door het dienstmeisje Lily (Gina Hebly-Zuidema) en door Nanette Parry (Agnes Ouwerkerk-v. d. Blij) Ook "hospita" lady Beatrice (Riet Krispijn-de Wolf) was een geloof waardige doorluchtige en luchtharti ge lady, in wier nabijheid haar doch ter lady Wilier (Wil den Heeten) zich even toneelwaardig wist te gedra gen. Gezegd mag worden, dat snelle 7oop-en-draaf"-scènes die gezien de aard van het stuk nogal dikwyis voor kwamen heel gesmeerd verliepen Kortom, de Timdelerclub bracht to neel met ups én downs waarbij het Plezier van het publiek én de spe lers de positieve doorslag mocht ge ven. T.P. steeds uit voor informatie. Zo gauw wij weten dat er ergens iets aan de hand is stappen wij er in. Dat ge beurt meermalen zonder resultaat We moeten met ingrijpen steedi voorzichtig zijn. Verschillende ma len hebben wij met een man of tien een inval gedaan in bepaalde gele genheden waar middelen gebruikt worden of waarvan wij wisten dat er Juist een partij binnen was Dat was ook lang niet altijd met resul taat. Grote hoeveelheden werden niet vaak aangetroffen". Nep-stuf Hoe moeilijk het werk soms i s geeft de hoofdinspecteur aan als hij zegt: „Als wij een gelegenheid bin nengaan waar b.v. zestig bezoekers zijn, dan moeten wij eigenlijk ook met 'n zeer groot aantal manschap pen zijn. Stel dat men LSD heeft. Dat zijn vaak minuscule tabletjes, soms slechts driemaal een spelde- knop. Zij worden gauw van hand tot hand doorgegeven. Bij het zoe ken in een woning zijn zulke tablet jes niet eenvoudig te vinden en dan zyn er sommige soorten stuff, die zo veel overeenkomst hebben met an dere niet verboden middelen, dat 't verschil in bepaalde gevallen moei lijk te zien is." Met dat laatste hebben de gebrul- "zeró óckrijven Achter het beetje speelsheid en fantasie van „apostel" Spinalta in .Lezers schrijven" van 20 april schuilt een berg van aandachtvrage-» rij, dat als steun van de geraffineer de PSP-plaat dient en als zodanig zeker succes zal oogsten. Bij verkie zingen behoort echter het bloot niet het verstand te verdringen. Mensen met een redelijk denkvermogen zul len zich zeker niet door dergelijke onzin laten misleiden, afgezien nog van het feit van „Goede wijn behoeft geen krans, zeker geen bloot." G. Stipdonk Leiden. kers van verdovende middelen vaak ook te kampen. Er is behalve de normale waar ook „nep" in de han del, spul van generlei waarde dat door gretige gebruikers tegen volle prijs gekocht wordt. De politie heeft daar ook monsters van. Merk waardig is dat de handelaars van dit spul dat niet altijd zullen toege ven. Liever worden zij vervolgd dan te zeggen dat ze „nep" verkochten. „Dat is hun eer te na", meent de hoofdinspecteur. Over het algemeen kan de politie in het algemeen in haar vervolgingsbe leid ge rekening houden met de mo tie. waarin de Leidse gemeenteraad zich uitspreek voor legalisering van de soft-drugs. ..De motie van de raad is voor de politie niet doorslaggevend" verklaart de heer Oudman. „Wij hebben te maken met de Opiumwet, die het gebruik, bezit en verhande len van deze middelen strafbaar stelt. Dat wordt als een strafbaar feit aan gemerkt en dat sporen wij op". Nieuwsgierigheid Persoonlijk vindt de hoofd-in- specteur het onderscheid tussen soft drugs en hard drugs ook niet zo be langrijk. „Ik ben de mening toege daan. dat deze beide strafbaar gesteld moeten biyven. Als iemand uit nieuwsgierigheid één keer een kleine hoeveelheid hasjiesj gebruikt om er eens kennis mee te maken, dan vind ik dat. op zich niet zo heel ernstig Maar het is Juist deze nieuwsgierig heid. die de mensen verder brengt De eerste keer merken ze vaak van de uitwerking niets of heel weinig. Dan willen zij het nog eens een twee de of derde keer proberen om te we ten welke reacties daarop volgen en dat is het grote gevaar daarvan. Hier door kan verslaving of gewenning ontstaan. Thans bestaat de tendens, dat ook de deskundigen, die enige ja ren geleden soft-drugs ongevaarlijk vonden nu op hun opvattingen van toen terugkomen". Wat onevenredig vindt de hoofd inspecteur het dat iemand wegens het bezit van een gram drugs in ver zekering kan worden gesteld, hetgeen naar zijn mening Juist is. terwijl ie mand. die doorrijdt na het veroorza ken van een dodelijk ongeval na het verhoor naar huis gestuurd wordt. Volgens hem zou bij het doorrijden na een aanrijding een zelfde ge dragslijn moeten worden gevolgd. Dit is echter voor de politie niet uitvoer baar, omdat de politie gebonden is aan de bevoegdheden neergelegd in de desbetreffende wetsbepalingen. Beide feiten zijn misdrijven echter met een afwijkende strafbepaling. Het komt toch wel voor dat de po litie na verhoor een overtreder van de Opiumwet heenzendt. Dit hangt af van verschillende factoren o m. I van de hoeveelheid en de omstandig- I heden waaronder het feit werd ge- pleegd. Vooral jeugd Wie nu juist dit soort verboden middelen gebruiken?" Het zijn men sen uit alle milieus. Daar is weinig lijn in te ontdekken Wel valt te zeg gen, dat het vooral gaat om de leef tijdsgroep van vijftien tot vijfentwin tig Jaar. De gebruikers van narcotica treffen wij aan zowel onder de wer kende jeugd als onder studenten en scholieren. Dat is althans onze erva ring. De handelaars kunnen wel eens ouder zijn". „Het gebruik van verdovende mid delen geschiedt veelal in groepsver band. Als verontrustend bijverschijn sel in dit verband kan worden ge steld, dat de studie wordt verwaar loosd, een arbeidsschuwheid ontstaat en men het met de hygiëne en ze- i delijkheidsopvatting in bepaalde krin Dit is het verdovende-midde- i len-archief van de Leidse politie. Een koffertje met buisjes, die de meest uiteenlopende middelen be vatten. Opgespaard en ook wel i verkregen door bijdragen van het gerechtelijk laboratorium. (Foto Holvast) gen van die gebruikers hef niet meer i zo nauw neemt", aldus de hoofd-in- specteur. Wat merken de rectoren van de Leidse middelbare scholen nu van het hasjiesj-gebruik door hun leer- lingen? Dr. J. Blom van de Rembrandt- scholengemeenschap„Je ziet soms. dat de leerlingen wat suffig zyn. Het is wel een onrustbarende zaak. De goedwillende leerlingen hebben zo langzamerhand wel in de gaten dat het gebruiken van hasjiesj niet zo'n onschuldige zaak is We hebben, net als de Louise de Coligny-scholenge- meenschap. voorlichtingsbyeenkom- sten georganiseerd voor onze leer lingen uit alle klassen. Daarvoor hebben we prof. Noach gevraagd. Als we merken dat iemand kennelijk hasjiesj gebruikt dan spreken we met hem en proberen we hem te waar schuwen. Zo'n gesprek lukt niet al- tyd. Het is niet zo dat we dan meteen de ouders waarschuwen". Drs. H. van Mierlo, rector van het Rynlands Lyceum: „Wy hebben op onze school uitgebreide voorlichting gegeven. Dat ging in drie fasen. Eerst aan de docenten, toen aan de ouders en daarna met hun goedvinden aan de leerlingen. Dat was op basis van vrywilligheid. Drugs zyn in de school niet toegestaan, die zie je er ook niet Voor het gebruik van middelen wordt een leerling niet verwyderd. Dat is tot nu toe in ieder geval nog niet gebeurd. By ons in de school zyn een aantal "praatpalen" waar de leerlingen kunnen komen met hun incidentele moeilykheden. Er is een vertrouwenssituatie tussen docenten en leerlingen. Eeriyk gezegd heb ik de indruk dat het gebruik op onze school niet toeneemt". J. W. Rotteveel, rector van de Chr. Scholengemeenschap „Zuid - West": Op school merken we er weinig van Je merkt het wel op feestjes die de leerlingen bakken. Ik ben er zeker van dat er dan wel stiekum wordt gerookt. Hard-drugs worden by ons op school niet of nauweiyks gebruikt. Aan voorlichting hebben we tot nu toe niet gedaan. Wie moeten we daarvoor vragen? Het is een uiter mate moeilyke materie en de des kundigen spreken elkaar tegen". Pater drs. A. P. T. Overeem van het R.K. Bonaventuracollege: „Myn standpunt is dat leerlingen die in moeilykheden zyn. patiënt zyn, en nooit van school verwyderd mogen worden. Meestal is wel iets aan de hand als ze hasjiesj gaan gebruiken. Als ik echte handelaars zou tegen komen. mensen die het goedje ver spreiden, dan gaan ze wel van school. Wy hebben op school voorlichtings avonden voor leerlingen met hun ouders gehouden. De opkomst was redelyk. maar niet geweldig. Je merkt niet dagelyks dat er iets ge bruikt wordt door sommigen maar soms zeg je wel eens: daar is iets aan de hand. Eenlingen merk je niet makkelyk op, groepjes wel. Daar praten we wel eens mee We hebben zelfs voor een groepje eens een deskundige laten komen om met ze te praten". Drs. J. J. A. Zonneveld, rector van de R.K Scholengemeenschap 'St Ag nes': „Wy hebben op twee manieren gemerkt, dat er op onze school has jiesj wordt gebruikt. Op de eerste plaats door de politie, die ons er op attent maakte dat leerlingen van ons betrokken waren by het verkopen van middelen in de Alberts Corner en op de tweede plaats op feestjes van de school. Maar hun aantal is zeer. zeer beperkt. Voor de ouders hebben wy een voorlichtingsavond gehouden, de leerlingen hebben bro chures gekregen, die waarschuwden tegen het gebruik van verdovende middelen. Een scheikundeleraar en leraar biologie van ons maken nu samen een brochure ten behoeve van de leerlingen. We hebben voor het gebruik van hasjiesj nooit leerlingen van school gestuurd en dat zullen we ook niet doen". Con-rector A Middeldorp van het christelijk lyceum .Dr. W. A Visser 't Hooft": Het aantal gebruikers op onze school neemt nu duideiyk af. Het is erger geweest. We hebben al- tyd goede contacten gehad met de leerlingen die het gebruiken, wy gaan er van uit dat je met een ge sprek over de achtergronden meer lfunt bereiken, wy zijn geen voor stander van grootscheepse voorlich- ting, omdat dat de nieuwsgierigheid I zou kunnen prikkelen. I Drs A. M Coebergh van den Braak 'stedeiyk Gymnasium: „Ik merk op myn school niets van het gebruik van hasjiesj. Dat wil overigens niet zeggen, dat het niet gebruikt wordt Ook wel via anderen heb ik gehoord dat er mensen ztfn op myn school die iets gebruiken. Ik heb de indruk dat het dan op zeer beperkte schaal voorkomt We hebben wel eens een spreker van buiten gehad, die later in de klassen nadiscussieerde met de leerlingen. Ik geloof niet dat ik een I leerling, die ik betrap op het gebruik van verdovende middelen van school I zou verwyderen". 111, ft I Enige honderden, vooral Jongere belangstellenden hebben gisteren een I bezoek gebracht aan het Leidse Ka- merlingh Onnes Laboratorium, waar 1 zij kennis maakten met het werk, dat in dit wereldberoemde natuurkundige centrum wordt bedreven. Deze j „open dag" was georganiseerd in het kader van het halve eeuwfeest van 1 de Ned. Natuurkundige Vereniging en het 25-jarig bestaan van de Stich ting Fundamenteel Onderzoek van de Materie. Vrijwel alle natuurkundige laboratoria van universiteit, hoge scholen en de genoemde stichting houden zo'n open dag om de leek, die uiteindelijk toch de gelden moet opbrengen om dit wetenschappelijk werk in stand te houden en te ont plooien, een beter begrip bij te bren gen voor wat er in deze centra wordt gedaan Het KO Laboratorium had een ploeg van deskundigen samenge steld, die de bezoekers wegwijs maak ten in de grote verscheidenheid van instrumenten, hun werking en het doel van de velerlei onderzoekingen. Onder de belangstellenden bevonden zich vele groepen, ondermeer van scholen. Waarschijnlijk wordt in mei nogmaals een soortgelijke voorlich ting gegeven, en wel aan groepen die om verschillende redenen gisteren niet present konden zijn. Op de foto (LD/Holvast) een aan dachtig groepje Jongeren in de afde ling voor extreem lage temperaturen, het gebied waarop het laboratorium in het begin van deze eeuw wereld vermaardheid heeft gekregen. OTjjl* T*- v,3,. LEIDEN Ineens stond-ie er gistermiddag op het „drijfzand", waarmee het eerste stuk van de Trekvliet is volgespoten. De nog wat blubberige massa golfde mee onder het gewicht van de dragline, die de zandlaag kwam gladstrijken Nu kan het „zandkanon" worden verlengd om een volgend gedeelte te dempen (Foto Holvast). LEIDEN Begin maart werd reeds bericht, dat als gevolg van technische storingen bij de levering van het benodigde materiaal het on derzoekprogramma moest worden i gewijzigd en dat die wijziging een afwijking betekent van het op de achterzijde van de oproepkaarten opgenomen totale onderzoekpro- j gramma. Deze wijziging betekent in hoofd zaak de periode waarin de bewoners van Leiden Zuid-West worden onder zocht in de hal van de Bevrijdings kerk; dat zal geschieden vanaf dins dag 27 april 's middags tot en met woensdag 5 mei 's morgens. Op woensdag zal er in verband met verplaatsing van de apparatuur 's middags geen onderzoek zijn. I Eveneens zal er om dezelfde reden op maandag 26 april in het Paro chiehuis Maria Gijzensteeg i naast de Overdekte Zweminrichting, Haar- lemmerstraat) geen onderzoek zijn. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M de Koningin zal de Burgemeester van Leiden op vrijdag 30 april a s. te 12.00 uur voor de burgerij recipiëren in de Burgerzaal van het Stadhuis (ingang bordes, zijde Breestraat). Voor de receptie worden in het bijzonder ook uitgenodigd vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen, instellin gen en organisaties, alsmede van het bedrijfsleven

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3