Volkssterrenwacht n Leiden? I INTIEM LEVEN VAN EEN SPAR Middel tegen verkoudheid Ach, vader, niet weer.. P B Medewerkers aan de T arzan-experimenten Voorlichting over wetenschap nodig PAGINA 22 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 APRIL 1971 Als het aan Ben Apeldoorn ligt, wordt er morgen een aanvang gemaakt met de bouw van een volkssterrenwacht in de om geving van Leiden. Deze in de Leidse Ja cob Catslaan wonende administratieve ambtenaar van de Marine Electronische Bedrijven in Oegstgeest heeft de zaak al vrij grondig uitgedokterd. Zijn plannen worden gedragen door zijn onblusbare nieuwsgierigheid naar de wonderen van de sterrenhemel en door een bij alle amateur-astronomen duidelijk aan wezige behoefte, zoveel mogelijk anderen in de boeiende schoonheid van de nachte lijke hemel te doen delen. Een belangrijk punt in zijn overwegingen is echter, dat de vele amateur-astronomen in de randstad eigenlijk voor de voortzetting van hun (ook wetenschappelijk niet onbelangrijke) werk een centrum nodig hebben buiten de voor waarnemingen steeds ongunstiger wordende stadsgebieden, waar luchtvervui ling en lichtuitstraling een steeds grotere hindernis gaan vormen. Dat Ben Apeldoorn in het grote legioen van amateur-astronomen zijn mannetje staat en goede apparatuur weet te hante ren, hebben trouwe lezers van het Leidsch Dagblad onlangs kunnen zien, toen wij een door hem gemaakte foto publiceerden van de gedeeltelijke zonsverduistering op 23 fe bruari. Die foto toonde ondermeer duide lijk enkele forse zonnevlekken en de ge bergten langs de rand van de maanschijf, die zwart afstaken tegen de lichtende zon neschijf. Ben Apeldoorn heeft overigens vooral interesse voor verschijnselen, die zich .dichter bij huis" afspelen. Hij is ac tief lid van de Werkgroep Meteoren van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Wetenschap en technologie Redactie? P. Bot Veel amateur-astronomen dragen zoals gezegd in niet onbelangrijke mate bij tot het wetenschapppelijk onderzoek van hemel en hemellicha men. Er zijn bijvoorbeeld vele ko meten naar amateurs vernoemd, dat wil zeggen dat die door deze amateurs zijn ontdekt. Een „Nederlandse" ko meet is daar overigens nog niet bij. Anderen bestuderen bij voorkeur zonnevlekken, registreren meteoren het kosmisch gruis dat in de dampkring stort en daar lichtende streken achterlaat die ten onrechte de naam vallende sterren hebben ge kregen en weer andere richten hun aandacht voornamelijk op de maan of op de planeten en hun sa tellieten. Veelal beschikken zij over een behoorlijk instrumentarium, niet zelden zelf in elkaar geknutseld met een hoge graad van perfectie. De sterrenhemel is zo rijk en ge varieerd. dat de „officiële" weten schap er nog eeuwen in kan grasdui nen zonder in herhaling van waar nemingen te vervallen. Bij keuze van goede projecten is er daardoor voor amateurs altijd wel waarne- mingswerk te doen. dat wetenschap pelijk van waarde kan zijn. Maar bo vendien: waarom zou ook op dit we tenschappelijk terrein alleen het wer ken van bollebozen waarde hebben? Hoezeer het werk van amateur-as tronomen wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit dat het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA ten tijde van de bemande maanvluchten een beroep op amateurs over de gehele wereld heeft gedaan om bepaalde maangebieden tijdens de vluchten extra in de gaten te houden, bv. met betrekking tot mogelijke vulkanische activiteiten, gas-erupties en dergelij ke. Zo n verzoek bereikte indertijd ook de volkssterrenwacht in Oudenbosch, de later naar Hoeven in Noord-Bra bant verplaatste volkssterrewacht Simon Stevin. Deze volkssterrenwacht was jaren geleden ook al het resultaat van een van de meest kenmerkende gemeen schappelijke eigenschappen van amateur-astronomen, hun behoefte om anderen in de schoonheid van de sterrenhemel te laten delen' Hun er varing is. dat veel Jongeren door die schoonheid gegrepen worden, wan neer ze er eens al of niet toevallig figuurlijk met de neus worden opge drukt. Leken, die wel eens iets meer wil len zien van de sterrenhemel, het fascinerende spel van het licht over het ruige maanlandschap, de ontzag wekkende, bruisende activiteiten op peild naar de mogelijkheden in de omgeving van Leiden. Tussen Leiden en Alphen zijn nog wel terreinen die nu geschikt zijn en die in de naaste toekomst niet worden bedreigd door uitbreidingsplannen, projecten voor wegen, industrieën en dergelijke Want daar moet natuurlijk goed re kening worden gehouden. Zo'n volks sterrenwacht kost een schep geld en het zou natuurlijk niet verantwoord de zon, en de speelse dans van de zijn om het geval na een paar jaar planeten en hun satellieten, kunnen eigenlijk nergens gelegenheid vinden, hun nieuwsgierigheid te bevredigen. De zuiver wetenschappelijke observa toria kunnen slechts nu en dan kor te tijd hun instrumentarium ter be schikking stellen Alleen instellingen als volkssterrenwachten bieden de belangstellende leek soulaas. In Hoeven is tot dusver het enige Ne derlandse centrum van deze aard. In Frankrijk. Zwitserland en Duitsland zijn er al vele van dergelijke insti- tituten, waaronder wereldberoemde als het observatorium in Bochum. dat zich een grote naam op het gebied van de ruimtevaart heeft verworven. ..Di Winterswijk heeft men ook plailnen voor zo'n centrum", vertelt Ben Apeldoorn. „Maar dat is voor de randstad weer wat ver. Het is wel een prachtig gebied, zonder veel storin gen door bevolkingsconcentraties. In dat opzicht zou Drente ideaal weer eens te gaan verplaatsen". Ben Apeldoorn zegt, dat er minstens 500 vierkante meter grond voor nodig is, waarop een gebouwtje moet worden opgericht waarin kijkers kunnen worden geplaatst, ruimte is voor le zingen en een bibliotheek en opslag van instrumenten. Voorts zal de i stroom- en watervoorziening nog wel kostbaar worden, omdat het gebouw zo ver mogelijk van de bewonings- kernen moet worden geplaatst. „Maar ik heb goede hoop dat het in orde komt. Binnen afzienbare tijd". Het voornaamste waarnemingsin- strument van het centrum moet een i kijker worden met een parabolische spiegel van 40 centimeter diameter, het is nog niet bekend van welk type. De kijker moet rusten op een zwaar gefundeerde parallactische op stelling en voorzien zijn van tal van accessoires teneinde zoveel mogelijk ZATI 31 zijn. Maar ook in de randstad zijn j soorten waarnemingen te kunnen ver nog wel mogelijkheden" j richten. De opstelling moet geschie den in een koepel of onder een afrol- De moeilijkheid is. dat lichtuitstra- baar dak. ling van stadsgebieden en van sterk Tot de uitrusting van het observa- verlichte grote wegen en luchtveront- torium moeten voorts twee 30-cm- reiniging door fabriekscomplexen en i spiegel telescopen met korte brand- intensief autoverkeer funest zijn voor puntsafstand behoren, die door hun astronomische waarnemingen. Ama- grote lichtsterkte en groot beeldveld teur-astronomen kunnen hun hobby uitermate geschikt zijn b.v. voor het vrijwel niet meer zoals vroeger uitoe- zoeken naar kometen. In een ander fenen op daken en balkons van hun gebouwtje moeten apparaturen wor- Tijdens een symposium, gewijd woningen wanneer die in of direct bij den opgesteld voor het fotograferen aan de popularisering van natuur de stad staat. Er zouden twee vlie- van meteoren. Ook hierbij komt een wetenschap en techniek dat de A uitgebreide nevenapparatuur goed Raad Van Europa deze week in van pas. Straatsburg had belegd, is aange- Ben Apeldoorn is er van overtuigd, drongen op het grote belang, om we- dat in veel kringen, o.a. bij de in- tenschappelijke vorderingen onder dustrie ten behoeven van het instru- de aandacht van 't publiek te bren- mentarium, steun te vinden zal zijn gen en het publiek meer vertrouwd gen met één klap gevangen worden, wanneer een volkssterrenwacht te vens waarnemingscentrum voor de astronomen zou kunnen worden, die nu nauwelijks meer weten waar ze het zoeken moeten. „We hebben al eens voorzichtig ge- voor zijn plannen. Wandelend door de bossen komt steld. Vanuit dit glazen huis lopen gassen tussen de planten en hun om- te maken met wetenschappelijk werk en de doeleinden daarvan. Men kwam evenwel aan het slot niet tot gemeenschappelijke conclu sies of aanbevelingen. De discussies liepen stuk op de opvatting van en- kele sociologen, die de popularisatie van de wetenschap niet als een ob- j ject van de natuurwetenschap za- gen maar als een onderdeel van de 1 algemene informatiespreiding en derhalve als een maatschappelijk probleem. Een van de Nederlandse deelne mers, de Leidse oud-hoogleraar prof. dr. D. J. Kuenen, thans di recteur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, was teleurgesteld Ben Apeldoorn „in actiebij het waarnemen van meteoren van de Perseidenzwerm, die jaar lijks in augustus vele amateur astronomen in het geweer brengt. Hij is omringd door een uitge breid instrumentarium met een complete elektronische bedienings apparatuur. Deskundigen zullen vele van de instrumenten her kennen. Onder meer links een K-37-camera met sector (ritmi sche afscherming waardoor snel heid van een meteoor bepaald kan wordenen geheel rechts een tot spectograaf omgebouwde ca mera. De medische wetenschap heeft, ondanks verbluffende vorderingen op allerlei terrein en stuntwerk zoals hart-transplantaties, tot dusver te vergeefs gezocht naar een geneesmid- Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart NASA heef* ter voorbe reiding van het onderzoek met onbe mande ruimtevaartuigen van de bui tenplaneten (het „Tarzan-project" ver deze afloop. Hij was niettemin waarvoer wij enige weken geleden verheugd, dat het probleem over 't schreven» in totaal 108 geleerden uit men overal ln de wereld, waar bos- kabels naar een houten hut op de geving. Verreweg het meeste draagt »*e™en n|^ entho^t'Ïver het zle^en°TeM-lSlSa*ndfn^Dene-' wwrWurende^rg worden, torens met ET' j de drie werkgroepen, die I marken aangewezen. Z« zijn gese- hutten of primitievere platforms 1 Het gaat hier om een wetenschap- maar om velerlei redenen is de zuur- tegen. Meestal zijn dat uitkijkposten pelijk proefstation van het bos-bota- 1 stof voorziening door de landplanten voor brandwachten soms schuilplaat- I nisch instuut van de universiteit van sen voor Jachtopzieners of jagers. München. waar men de plantaardi- die het wlldbestand controleren of ge stofwisseling bestudeert in zo na- reguleren om het labiele evenwicht in tuurlijk mogelijke omstandigheden, het natuurlijke milieu te handhaven. Het wetenschappelijk team past In het Ebersbergerbos vlakbij ïfltin- hierbij nieuwe meetmethoden toe. die chen ontwaart die wandelaar de laat- door het instituut ontwikkeld zijn en ste tijd echter een toren van watin het researchcentrum van Siemens uitzonderlijker constructie. Langs te Erlangen in instrumenten zijn be- een statige spar verrijst eer; tot in de 1 lichaamd. I toch ook van eminent belang Met behulp van zonlicht en chlo- rophyl (de groene kleurstof in de plantecellen) splitsen zij het in de lucht aanwezige kooldioxyde om de koolstof langs fotosynthetische weg om te zetten in organischeverbin dingen. terwijl de zuurstof weer aan de atmosfeer wordt vrijgegeven. Grondige kennis van al deze pro kruin reikende stalen steiger, die een 1 Het grootste deel van de door de cessen stelt de mens in staat, gevolg gesproken hebben over de mogelijk- lecteerd uit 500 deskundigen, die met heid om een programma op te stel- voorstellen antwoordden op een uit- len voor popularisering van de eco- nodiging van NASA vorig jaar okto- logie. of milieu-leer. I ber. De uitverkorenen zijn verdeeld in dertien groepen, die verschillende ex perimenten voorbereiden, zoals het onderzoek van energierijke deeltjes, fotopolarimetrie, plasmaonderzoek. onderzoek van meteorieten en mag netische velden etc. Zij zullen ook een stem hebben in de constructieplannen voor de beno digde ruimtevaartuigen en de vast stelling van hun meest doeltreffende banen langs Jupiter. Saturnus, Ura nus. Neptunus en Pluto. del tegen de meest verbreide en hii derlijke aandoening: de doodgewoi huis-tuin-en- keuken- verkoudhei Nu schijnt daar dan toch iets op vonden te zün. Dr. Paul Gordon van de mediscl hogeschool te Chicago, zegt tenmin te dat het door hem ontwikkelde g< neesmiddel, dat voorlopig de onm< gelijke benaming NPT-10381 hee gekregen, de gewone verkoudhei binnen 24 uur geneest. Dr. Eric Brown, hoofd van de afdeling micn biologie van genoemde hogeschoo zei dat dit anti-virusmiddel ook doel treffend gebruikt kan worden ti gen een groot aantal andere ziekte van mens en dier, waaronder grie en waterpokken. Het middel wordt thans beproefi in Amerika, Argentinië waar het in middels al voor algemeen gebruik i vrijgegeven), Mexico en Duitsla» Vele honderden personen schijna het al met succes te hebben toege past. ook als bestrijding van hoofd pijn. Daarbij en bij duizenden dier experimenten, is niets gebleken vu toxische en andere onaanvaardbare nevenverschijnselen. glazen huisje schraagt waarin Inge- 1 mens benodigde zuurstof is het pro- j trekkingen te maken over de beïn- wikkelde apparaturen staan opge- j dukt van een uitwisselingsproces van vloeding, die de vegetatie ondergaat door wijziging in het natuurlijk mi lieu. bv. door verontreiniging van de lucht, veranderingen in de grondwa terstand, de waterkwaliteit etc. Deze kennis is ook van belang voor de op voering van de plantaardige voe- dingsmiddelenproduktie. In de „klimaatkamer", die om een spar in het Esbergerbos is ge bouwd. worden thans temperatuur, vochtgehalte van de lucht, straling en lichtinval, de temperatuur van takken,en naalden, de mate van ab sorptie van kooldioxyde en water damp en de mate van afgifte van zuurstof gemeten met geheel nieuwe apparatuur, opgesteld in een ruimte waarin zich takken van de boom be vinden die hermetisch van de buiten wereld zijn afgesloten. Voorwaarde is. dat de omstandigheden „binnen" precies gelijk zijn aan die van „bui ten" Het vergt een verfijnd instru mentarium. om de schommelingen in het milieu buiten voortdurend bin nen te imiteren. Er zullen Jaren voor nodig zijn, voor men het project kan afsluiten. Het onderzoek is niet enig in zijn soort. Soortgelijke proefnemingen worden verricht op de 2248 meter ho ge Patscherkofel ten zuiden van Innsbruck en ook in de Negeb-woes- tijn in Israël. In dat laatste ge bied is men vooral geïnteresseerd in de mogelijkheden, door meitselij- ke ingreep in de natuurlijke proces sen een onvruchtbaar woestijnge bied in cultuur te brengen. Op de foto twee medewerkers van bet Münchener instituut bij een van dé instrumenten in de glazen kooi. die het intieme leven van een boom kruin registreren. Van een bock, dat voorlich ting pretendeert te geven, mag verwacht worden dat het de leek met behulp van betrouw bare wegwijzers de mogelijke routes toont door een doolhof van gegevens en overwegingen. Voorlichting is niet het opdrin gen van die éne route, waar aan de schrijver voorkeur geeft. Toeristische voorlichting over het oosten van het land is heel wat anders dan de be schrijving van de Salland-rou- te van de ANWB, hoe mooi die ook is. Aan deze elementaire voor waarde voldoet het onlangs ver schenen boekje „Jeugd onder drug", met medewerking van een aantal verontruste artsen samengesteld door dr. D. Gra naat en Theo J. van der Wal heel beslist niet, hoewel de pre tentie niet ontbreekthet is voor „iedere belangstellende, die on partijdige voorlichting wenst", zo luidt het in de inleiding. Het boekje is door het volle dige onbegrip voor de wezenlij ke kenmerken van voorlichting eerder gevaarlijk dan dienstig aan het overigens naar de leke- mening van uw recent prij zenswaardige doel: een rem zetten op de introductie van een nieuw genotsmiddel na alcohol en tabak, die nu eenmaal zo zijn ingeburgerd dat de maat schappij er niet meer af kan. De samenstellers gaan zeer nadrukkelijk van een premis se uit, ondanks herhaalde ver zekeringen dat zij een „objec tief oordeel" geven. Uit iedere pagina blijkt, dat zij deze bele den objectiviteit alleen hanteren wanneer daarvoor in het sub jectieve gedachtepatroon speel ruimte is. De serieuze lezer zal daardoor die zogenaamde objec tiviteit al heel gauw aan zijn laars lappen en alleen maar met belangstelling lezen, hoe uitgesproken tegenstanders van drugs hun oordeel motive ren. En dan blijkt dat ook op dit geheel andere niveau de waard van et boekje uiterma te twijfelachtig is. Over het al gemeen missen de argumenten en redeneringen een duidelijke wetenschappelijke grond. Er wordt gegoocheld met termen al „het kan dat", en „het moet worden aangenomen dat", etc., terwijl argumenten van des kundigen. die andere opvattin gen huldigen, bestreden worden met de opmerking, dat onom stotelijke wetenschappelijke fei ten voor beweringen ontbreken! Zelden hebben wij het „pot verwijt de ketelzo duide lijk gedemonstreerd gezien. Het boekje wemelt voorts van drogredenen die zo doorzichtig zijn, dat de lezer zich voortdu rend afvraagt of hij elders mogelijk moeilijker te herken nen drogredenen wellicht over het hoofd heeft gezien, waar door twijfel aan de waarde van vrijwel alle pertinente bewerin gen ontstaat. Een heel enkel treffend voorbeeld mogen wij u niet onthouden. „Drugs zijn verwerpelijk, omdat het gebruik ervan clan-vorming met de be kende meedoen-of-uitgestoten- worden-mentaliteit bevordert". Men zou met evenveel recht kunnen zeggen, dat voetbal verwerpelijk is, omdat het beoefenen ervan clan-vor ming met de bekende meedoen- of- uitgestoten- worden- men taliteit bevordert. Wat wil Je? Van ene actief lid van een voetbalvereniging mag toch zeker verwacht worden dat hij meedoet? Gaat men uit van het standpunt, dat drugs gevaar lijk zijn, dan is het bijver schijnsel van de clan-vorming een bijkomend gevaar, maar het is niet de oorzaak van het gevaar van drugs! Zouden drugs ongevaarlijk zijn. dat is er niets tegen clanvormintt. net zomin als dit bij voetbal het geval is. Van dit soort kromme redeneringen wemelt het boek je van begin tot einde. Op zichzelf zou dit allemaal niet zo erg zijn. Het is dan ge woon het zoveelste slechte boek. Maar het wordt bepaald ge vaarlijk nu "het boek zich richt tot de Jeugd en ouderen aan wie stof voor gesprekken met de Jeugd aangeboden wordt. Het boekje heeft namelijk geen zin voor hen. die afwij zend tegenover drugs staan, al leen voor de twijfelaars en voor hen, die de drempel al zijn overgestoken. Deze groepen zul len, juist in hun gemoedstoe stand, al heel snel door de drog redenen en de zwakke argu mentatie heen zien en Juist daaruit de overtuiging putten, dat de geleerden het er zelf blijkbaar niet over eens zijn, dat het „eerst maar een bewe zen moet worden", dat het alle maal niet zo'n vaart zal lopen, en dat zij dus voorlopig met een gerustgesteld geweten kun nen beginnen of doorgaan met gebruik en later misbruik van drugs. Stijl en tekst doen voorts zo onweerstaanbaar denken aan het „ach vader niet meer" te gen de alcohol en de vermanen de gruwelverhalen over de el lendige lichamelijke gevolgen van ontucht in vroeger tijden, dat van een byna beledigende miskenning van het oordeels vermogen van de moderne mens ken kan worden. Neen, voorlichting van deze aard kunnen we missen als kies pijn endrugs. Nogmaals. het is een gevaarlijk boek, Juist omdat het alles is wat het niet wil zijn en in niets is, wat het pretendeert en bedoelt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 22