£AAN Tussen China en VS alleen een rivier 1 3 bestuurders verbrandden Rogers positief over kansen Midden-Oosten [r. Van der Stoel: S voor keuze hun Ibases of sympathie an de bevolking Vuurzee op auto weg in Boodschap van Edgar Snow: de wereld is te klein voor isolement J EBDAG 24 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 4 JAAR ruL- Vier jaar geleden besloot een groep kolonels de macht Griekenland te grijpen. Om de democratie te redden, zo reerde zij later. Een communistische machtsovername s op handen, aldus de kolonels. p de 21ste maart 1967 sloegen zij slag. Duizenden mensen ver- nen uit het openbare leven. Niet communisten of vermeen- imunisten, maar ook aanhan- van de na een tegencoup naar uitgeweken koning Constan- (Tal van monarchistische offi- werden „gezuiverd", verban- of gevangen gezet) i). Timmers (e grondwet werd opgeschort en |r vervangen door een nog ds niet geheel in werking getre- aangepaste grondwet, de, ïjen moesten verdwijnen even- rk1 het parlement, de pers kwam er censuur, militaire rechtbanken ordeelden „politieke misdadigers' ens het plaatsen van bommen, verspreiden van pamfletten of lelige geruchten (ook dat is straf- r) tot zware gevangenisstraffen, ïkenland maakte, niet voor het, weer eens kennis met de dic- lur. !r kwamen rapporten over mis- ideling van politieke gevange lover langdurige gevangenschap- i en verbanningen zonder enige in van proces en over optreden te- ■jkranten die kritiek op de Junta ijlden te oefenen. Niet veel het buitenland ijverden iekse ballingen zoals de onder ernationale druk vrijgelaten com- Mikis Theodorakis voor yes tegen het bewind in Athene, feel gebeurde er niet op dat ter- Een van de wel met succes hoonde acties was die binnen de ad van Europa om Griekenland te torsen als lid. Vlak voordat de bij Raad aangesloten landen hun stem eden uitbrengen en zeker Grie- Bland zouden schorsen hield, m yene de eer aan zichzelf door zich nig te trekken als lid. - Een zeer belangrijk aandeel daarin d onze landgenoot mr. M van der rapporteur van de politieke omissie van de Raad van Europa, i verscheidene keren de Raad in- htte over het verloren gaan van democratie in Griekenland. Vier Jaar lang volgt hij nauwlet- de gang van zaken in dictato- Ml Griekenland. Is de vrijlating, een groot deel van de politieke tenen naar zijn mening een be dijk keerpunt? Ongedaan _.Tot duver zijn eigenlijk alle con- ssies geweest dat formeel een stap de goede richting werd gedaan ar dat die langs andere weg on- üaan werd gemaakt. Dat zie Je nu k met de vrijlating van die gevan- oen. Heel wat mensen zeggen: dat beurt toch maar; is dat niet het i?in van terugkeer naar democrati ze verhoudingen. Maar men ver st dat wel tegelijkhertijd er nog 'n -r- a vijfhonderd mensen op politie- L' gronden gevangen of gedeporteerd J]n en dat er nog steeds arrestaties toden verricht. Ook vergeet men wat ik de stille toeur zou willen noemen. De men- die uit hun baan worden gejaagd k van hun functie en hun brood 'orden beroofd omdat het regime ze fct vertrouwt of omdat ze tegen het toind zijn. In de Verenigde Staten, waar ze zo toten over het strategisch belang "o Griekenland is het bijvoorbeeld ^voldoende bekend dat ongelooflijk "d officieren zijn weggewerkt om- men ze niet vertrouwt. Nee, als je bekijkt wat er in vier tor eigenlijk is gebeurd, dan is het dat allerlei toezeggingen van li- torialisatie keer op keer niet zijn na- Weefd. Ik heb wel eens een beeld ge buikt van een vulkaan die ook Ja- "n ln slaap kan blijven totdat vrij ^verwacht althans voor de bui- is- Yler tenstaanders de eruptie komt. Ik vrees dat dat 't geval zal zijn in Grie kenland. En dat brengt me er toe om veel van m'n tijd te gebruiken om samen met andere gelijkgezinden in Europa te proberen in Amerika be grip te wekken dat hun beleid een uitermate schadelijk beleid is. Het ls noodzakelijk dat Amerika dat beleid ombuigt en zich tot taak stelt veel concretere druk op Athene uit te oe fenen. ook inzake het houden van verkiezingen. Zelfs de verkiezing van een voorzitter van een voetbalclub is in Griekenland niet toegestaan uit angst dat een het regime niet wel gezind persoon wordt gekozen". Afhankelijk Dat streven naar een wijziging van het Amerikaanse beleid zal mr. Van der Stoel, schaduvpninister in het alternatieve kabinet van de drie progressieve partijen, ook voortzet- zouden moeten begrijpen dath un po- ten als hij het na de verkiezingen tot minister zou brengen. Waarom hamert hij zo op de Amerikaanse houding? „Kijk, de Griekse strijdkrachten zijn voor de bevoorrading en de uit rusting volledig afhankelijk van Amerika. Nu geloof ik niet dat als Amerika plotseling van koers zou veranderen morgen Papadopoulos zou zijn verdwenen, maar ik ben er wel van overtuigd dat die druk van bui ten samen met de oppositie van bin nen voor het regime een zodanige slag zou zijn, dat die het niet meer zou kunnen houden. Wat dat betreft betreur ik 't dat de Nederlandse re gering niet wat actiever is geweest. Een gezamenlijk optreden met de veel resoluter handelende Scandi navische landen Denemarken en Noorwegen en Zweden zou bepaald in Washington veel meer indruk ma ken". „Griekenland is, als Je op de kaart kijkt, natuurlijk strategisch belang rijk. Maar ik stel daar tegenover dat Amerika tot het inzicht moet komen nog afgezien van het feit dat de NAVO bedoeld is als bondgenoot schap van democratische landen dat ook het eigen belang de Amerika nen ertoe moet brengen een andere houding aan te nemen. Want als ge volg van hun huidige houding neemt het Anti-Amerikanisme hand over hand toe. Wat is het waard als Je strategisch belangrijke bases omge ven zijn door een in toenemende mate vijandige bevolking? Ik vind het typisch een beleid op kort zicht wat de Amerikanen nu doen. Tenslotte heeft meneer Papa dopoulos niet het eeuwige leven en ze litiek op korte termijn mis schien moeilijkheden voorkomt maar op lange termijn alleen grote re problemen veroorzaakt. Dat in zicht is nog onvoldoende in Washing ton doorgekomen, doorgekomen. Griekenland heeft duidelijk ge profiteerd van de toegenomen span ning in het oosten van de Middel landse Zee. De crisis in het Midden- Oosten. de spanning in Turkije en het verlies van de Amerikaanse bases in Libië hebben de Amerikaanse nei ging versterkt om Griekenland te zien als een land dat je vooral niet te hard moet aanpakken om die ba ses daar niet te verliezen. En boven dien zet Griekenland van tijd tot tijd een flirt op met de oostbloksta- ten om aan de Amerikaanse druk te ontkomen. Daar is Athene aardig in geslaagd. Ik hoop dat de Amerikanen dat nu eens beginnen te doorzien". Is er een kans dat al spoedig de situatie in Griekenland zal verande ren? „Op korte termijn zie ik geen val van het regime. Maar ik vind het te- een ingrijpen dat ons wellicht in ee derde wereldoorlog zou hebben ge stort, terwijl Griekenland deel uit maakt van het westen en de mo gelijkheden dus veel groter zijn om, een eind te maken aan de ellen digheden daar. Ik geloof dat wij voor wat betreft Oost-Europa nage noeg machteloos staan terwijl we bij Griekenland wel bepaalde mogelijk heden hebben". Besmettelijk (Van onze correspondent) BRUSSEL Drie doden, bezweken aan hun brand wonden, een gelijk aantal zwaar gewonden voor wier leven men gisteravond vreesde en drie licht gewonden zijn de slachtoffers van een ongelukkige samenloop van omstandigheden op de afrit van de E-3 autosnelweg bij Heusden in de buurt van Gent. Negen auto's waaronder vier vrachtwagens zijn volledig uitgebrand. Het verkeer is nog steeds op de plaats waar het ongeluk gebeurde niet mogelijk omdat het wegdek, lantaarns en verkeers borden door het vuur zijn aangetast. Omstreeks kwart voor tien gisterochtend sloeg een trailer met oplegger die een tank met een vloeibaar gas, isobutyleen, dat wordt gebruikt bij de fabri cage van plastic, vervoerde de afrit in van de E-3 weg die naar het Gentse havengebied leidt. Men heeft nog steeds niet kun nen na gaan wat er precies is gebeurd want op een gegeven ogenblik zijn beide voertuigen los van elkaar geraakt, van de weg afgeschoten en daarbij is de wagen met de tank gekanteld. De vloeistof heeft zich verspreid er ontstond een nevel die belet te de aankomende auto's het rij den omdat door gebrek aan zuur stof de motoren stopten. Bij het opnieuw starten hebben vonken waarschijnlijk die dampen in brand gezet en het gevolg was een helse vuurhaard die onge veer 500 vierkante meter opper vlakte besloeg. De vlammen schoten tot naar schatting zeven tig meter omhoog. Gevolg: pa niek van de automobilisten, zo wel bij hen wier auto's begon nen te branden, als bij hen die nog tijdig konden stoppen. Allen zijn erin geslaagd de auto's te verlaten. Zeven van hen liepen daarbij brandwonden op maar enigen zo ernstig dat zU later in een Gents ziekenhuis aan de gevolgen zijn overleden. Tot hen behoort George Leburton, een broer van de voorzitter van de Belgische socialistische partij. Er is snel groot alarm gege ven. De brandweer van Gent en de ziekenauto's ondervon den echter moeilijkheden bij 't bereiken van de plaats van de ramp. De vuurhaard was te fel. Die ramp zal overigens nog wel een nasleep zal hebben om dat men zeker zal willen uitzoe ken hoe het zit met de verant woordelijkheid voor het gevaar lijke vervoer in kwestie. Het schijnt dat de reglementering ervan in België onder vier mi nisteries ressorteert. tenlandse Zaken William Rogers zal de eerste week van mei een aantal landen van het Midden-Oosten be zoeken. Na overleg in Londen en Pa rijs zal Rogers naar Egypte, Jorda- nië, Libanon, Saoedi-Arabië en Is- rechts op die zeggen: moeten we ook raë, „lMn 0p een persconferentie niet deze kant op. Kortom, dan dreigt RoR„s dat h„ d„ tiJdstjp vpor er die kettingreactie van recht- zj,n r(,]s heeft gekozen omdat "het Laten we ook niet vergeten, dat er van zo'n Griekse affaire een zekere besmetting uit gaat. Als Griekenland lang een dictautur blijft, dan gaan er ook in Italië b.v. stemmen van WASHINGTON (Reuter, AFP) bruik maken. "Het klimaat voor de De Amerikaanse minister van Bui- onderhandelingen onder leiding van Gunnar Jarring zal nooit beter zijn", aldus Rogers. Hij wilde niet zeggen of de Verenigde Staten stappen zou den willen doen om de Egyptische en Israëlische standpunten dichter bij elkaar te brengen. Hij herhaalde dat de Verenigde Staten bereid blijven deel te nemen aan een vredesmacht of een waarnemerskorps. Overigens se putches die we ook in de jaren i klimaat voor het maken van vooruit- verwacht hij geen dramatische ont- dertig hebben gezien. En dat vind ik I gang bij het herstel van de vrede in wikkelingen als gevolg van zijn be- een aspect dat we niet uit het oog mogen verliezen. Als ergens in het westen de democratie ten onder gaat doet dat tegelijk afbreuk aan de de mocratie als geheel. We moeten er een beetje zuinig mee gelijkertijd een uiterst zorgelijke zijn te zeggen dat dictatuur een zui delijk verschijnsel is, zeker als we denken aan Duitsland na 1933. De mocratie is niet alleen veilig gesteld als die in eigen land is verzekerd, democratie kan van buitenaf wor den bedreigd. Tegen die achtergrond gezien vind ik uitbreiding van de EEG met 2 Scandinavische lan den en Engeland landen met een zeer sterke democratische ach tergrond —bijzonder plezierig". zaak voor 't hele democratische wes ten en voor iedereen die de mocratisch denkt. Er klinkt wel eens het bezwaar dat we met selec tieve verontwaardiging bezig zijn. Ik ben net zo verontwaardigd over dic- tatuurstaten in Oost-Europa. Maar ik vind dat men dan volkomen uit het oog verliest dat bijvoorbeeld de ontwikkeling in Tsjecholsowakije al leen zou kunnen zijn veranderd door gang bij 1 het Midden-Oosten nu gunstiger is dan ooit". Tijdens gesprekken in het Midden- Oosten wil de Amerikaanse minis ter duidelijk laten uitkomen dat de Verenigde Staten grote waarde hech ten aan diplomatieke pogingen om 'n blijvende vredesregeling te bereiken ln overeenstemming met de princi pes van de resolutie van de Veilig heidsraad. „Al negen maanden is er niet ge schoten in het Midden-Oosten. De mensen in het gebied hebben daar door enige reden tot hoop gekregen, terwijl daar eerder weinig of geen re den toe was". Van deze "uitzonderlij ke gelegenheid" wil Rogers nu ge- met de twee partijen, ln de hoop het wederzijds begrip te doen toene men". Daarmee willen de Verenig de Staten niet de plaats van Jarring Innemen, maar juist zijn missie steunen. De voorstellen tot herope ning van 't Suez-kanaal zijn volgens Rogers slechts een stap in de rich ting van een definitieve oplossing. Jarring Gunnar Jarring, de VN-bemidde laar in het conflict tussen Israël en de Arabische landen, heeft besloten wikkelingen als gevolg van zijn zoek. De reis van Rogers wordt het eerste bezoek van een Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken deze maand niet naar New York te aan het Midden-Oosten sinds de reis van John Foster Dulles in 1953. Rogers zei dat de Amerikaanse re gering nog geen besluit heeft geno men over aanvullende militaire hulp voor Israël als antwoord op de ver sterking van het militair potentieel van Egypte door leveranties van de Sowjet-ünie. „Tijdens mijn bezoeken aan Egypte en Israël zal ik me niet beperken tot hét overbrengen van voorstellen en tegenvoorstellen over de herope ning van het Suez-kanaal", zo zei Rogers. "We willen diepgaande ge sprekken hebben over deze kwestie gaan, zoals aanvankelijk zijn plan was, maar voorlopig in Moskou te blijven, waar hij Zweeds ambassa deur is. Dit is vrijdag meegedeeld door een woordvoerder van de Volkerenorgani satie in New York. Politieke waarnemers menen uit het besluit van Jarring te kunnen op maken dat hij er op het ogenblik niet veel heil in ziet zijn overleg met Israël en de Arabische landen te hervatten. Wel zal Jarring op 28 april in Ge- nève een onderhoud hebben met sec retaris-generaal Thant van de VN. „Tussen de mensen die deze aar de bewonen zijn geen zeeën meer; er zijn alleen maar rivieren". Aldus besluit de Amerikaanse Journalist en China-deskundige Edgar Snow zijn boek Red China Today (Rood China vandaag). Het is onlangs verschenen als een aanzienlijk aan gevulde en herziene versie van zijn werk „The Other Side of the River". Die titel is nu ondertitel geworden, waarmee ook deband met de bood schap bewaard is gebleven: dat de wereld zo klein is geworden dat Amerika en China zich niet van el kaar kunnen isoleren. Snow, die al in de Jaren twintig naar China toog waar hij lang voor zowel Engelstalige Chinese als voor Amerikaanse kranten heeft gewerkt, smaakt het genoegen persoonlijk een rol te kunnen spelen in het huidige toenaderingsproces. Wat niet wil zeggen dat hij zoete brood jes bakt die later bitter blijken te smaken. Integendeel: uit het inter view dat hij onlangs met de Chine se premier Tsjoe En-lai heeft gehad doemt duidelijk de hindernis op die al sinds de uitroeping van de com munistische republiek in 1949 een normalisatie van de betrekkingen in de weg staat: de kwestie Taiwan (Formosa). Tsjoe wekte niet de in druk dat hij op dat punt van een compromis wil weten. Het is een onjuiste zaak dat Tsjang Kai-sjeks Formosa als erfgenaam van het oude China de Chinese zetel in de Veiligheidsraad bezet houdt terwijl het continentale miljoenenrijk van Mao Tse-toeng buiten de Verenigde Naties blijft. Maar China eist voor zijn eventuele intrede niet alleen de Chinese zetel in de Veiligheidsraad op, maar verlangt bovendien de uit zetting van de volgelingen van Tsjang Kai-sjek uit de volkerenor ganisatie. En die laatste eis zullen de Amerikanen, min of meer gebon den door allerlei betuigingen van solidariteit met nationalistisch Chi na, niet licht kunnen inwilligen. Maar wie weet, wint op een of an dere manier de politieke vinding rijkheid het en komt het werkelijk binnen afzienbare tijd zover dat de erkende en de nog onerkende reus elkaar „over de rivier heen" de hand kunnen reiken. Snow betoogt in het nieuwe voor woord tot zijn boek (een Pelican van Penguin Books, Engeland) dat de voornaamste reden tot volledige internationale erkenning van China ln de Jaren zeventig is gelegen in de kernwapenrace. „Zonder China's deelneming aan onderhandelingen over beperking en bedwinging van het nucleaire Monster van Fran kenstein, kan geen enkele overeen komst dwingend voor de hele we reld worden opgelegd. Dat is ten overvloede gedemonstreerd toen China in 1970 een grote aardsateliet lanceerde". Het boek van deze globetrotter, die de Koningin der Aarde ook in veel andere landen heeft gediend maar zich op China bleef specialiseren, is bijzonder lezenswaard, vooral omdat het inzicht geeft in de koortsachti ge opbouw van een land, dat on danks al zijn activiteiten ook vol gens „een Zeer Hoge Autoriteit" (met hoofdletters) toch nog steeds achter is gebleven. Toen Snow des gevraagd bij zijn bezoek in 1960 de vooruitgang in materiële en culture le ontwikkelingen prees, was het antwoord van die Chinese autoriteit (Mao zelf?) dat hij zich vergiste. „Onze grote kans ligt in het volk. Ik geloof dat het fundamenteel ten goede is veranderd. Maar als we over vooruitgang spreken, kunnen we alleen zeggen dat China de grondslagen heeft gelegd voor een fundamentele verandering. We zul len enorme moeilijkheden moeten overwinnen voor we ons een ont wikkeld land kunnen noemen". Men volgt de schrijver niet alleen op "zijn reizen maar ook bij zijn vroegere moeizame pogingen om on danks allerlei belemmeringen van het reisverkeer, zowel van Chinese als van Amerikaanse kant getroffen, eindelijk terug te keren naar het land waarvan hij steeds wil weten „of de dictatoriale macht er ge bruikt wordt voor meer verlichte doeleinden en resultaten dan de dictatuur die het omver wierp". Een vraag waarop hij tenslotte, zoals uit het vorengaande blijkt, een vrij po sitief antwoord kan geven maar in zeer genuanceerde zin, rekening houdend zowel met sprongen voor- als achteruit en met de eigen om standigheden van China, waar hij het optreden van Mao en de zijnen ziet als een reactie op de verneae- ringen die de Chinezen tevoren zo wel van hun eigen leiders als van de grote mogendheden hadden on dergaan. Nu het ernaar uitziet dat behalve de tafeltennis- ook de andere sport- contacten en reizen van Journalis ten en zakenlieden vergemakkelijkt zullen worden, zal Snow zeker reden vinden tot verdere onafhankelijke exploratie van een land dat al te zeer ten prijs is aan vooroordelen. Vooroordelen die anderen over Chi na koesteren, en dito's die China koestert over „de andere kant van de rivier".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11