Prijzen stijgen angstig snel ora, baggeraars weer aan werk )nderzoek van CBS-cijfers toont aan Inflatie een allemanszonde Venijn zat in de staart Alternatief kabinet: voor openbaar vervoer Werkgevers: staking eigenlijk onnodig BIESHEUVEL: De Galan komt met actieprogram De Goede ook in ploeg Den Uyl VERINGA LIEP SPITSROEDEN SCHRIFTELIJKE EINDEXAMENS Bejaarde man overlijdt na redding kind aann KOREVAARGARAGEnv Telegraaf-enquéte: verdubbeling D"66 Ds. Dorsman zei niets over polio - tMJDAG 23 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Bï HAAG Het bekend wor- 1 van het laatste duurte-cijfer ''•nogal wat commentaar opgele- l Volgens het ministerie van nomische Zaken is de duurte to het begin van dit jaar toege- met 3.2 procent. Dus zou er I wel wat ruimte over zijn binnen verwachte 6.5 procent stijging f het hele jaar. Het Consumen- 1 Contact Orgaan heeft echter be- ADVERTENTIE 10OO m1. meubelen van klassiek tot let allermodernste DIHEltlH LIIDSCHCNOAH maandags gesloten. •Ik* donderdag koopavond rekend dat de eerste drie maanden van dit Jaar al reeds 6.64 procent duurder waren dan het eerste kwar taal van het vorig Jaar. Zodat Je zou mogen vrezen dat het goed fout gaat, temeer omdat het ef fect van huurverhogingen nog in cij fers van dit jaar moet worden ver werkt en omdat niemand nog weet wat er kan gebeuren met kosten- doorberekeningen na loonsverhogin gen half dit Jaar. Wat is er allemaal met de prijzen gebeurd, sedert begin vorig Jaar? Zonder te willen beweren dat hier mee alle wijsheid wordt gezegd, heb ben wij in de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gespeurd naar prijsverhogin gen die zo fors zouden zijn aangeko men, dat de consumentenorganisatie gelijk zou krijgen met zijn dringende oproep tot voorzichtigheid. Of onge lijk, als het met de verhogingen nog al zou meevallen. Wij hebben de thans tot en met fe bruari bijgewerkte cijfers van het CBS vergeleken met die van vorig Jaar februari. Het kan zijn dat er nog een enkele fout in zit, omdat de nieuwste cijfers van dit Jaar nog on gecorrigeerd zijn, maar wij kunnen toch wel een redelijk kloppende op somming geven van prijsstijgingen in een tijdsverloop van twaalf maan den. Wij laten de artikelen, waarvoor wij prijsstijgingen vonden van meer dan 10 procent en dat is toch wel wat hieronder volgen. Wij hebben ze ingedeeld in groepen van afgeron de percentages. De oogst lijkt ons nogal benauwend groot. Tussen 10 en 15 procent Pindakaas, koffie, pijpjes bier, zakje frites, vleeskroket, rookworst, zoute haring, slaolie, smeerkaas, houten plank voor de doe-het-zelver, eetkamertafel, bankstel. lakens, booschappentas, wasknijpers, bloem pot, huur gasgeiser, lucifers, heren- pullover, jongensoverhemd, Jongens colbert, jongenspyjama, Jongenssok ken. damesjumper, Jasschort, step- in. meisjessokken, meisjesondergoed, meisjesrok, naaigaren en borduur- zijde, knippatroon, herenschoenen, damespumps, watergolf. huis houdzeep, medische verzorging, mu ziekles. studieboek, badmintonspel, 6igaren, autoreparatie, onderhoud en wegenbelasting, benzine, glasverze kering. Tussen 1 5 en 20 procent Plantenmargarine, ruit inzetten, divanbed, kokosloper, hamer, heren ondergoed, herensokken, damesrok, herenlaarzen, damesschoenen. Jon gens-, meisjes- en kleuterschoe nen, reparatie damesschoenen was serij, huidcreme, toiletzeep, heren kapper. geïllustreerd weekblad, abonnement omroep, fiets per trein verzenden, fietsenreparatie, lich te bromfiets. Tussen 20 en 25 procent Rijst, margorine, behangselDapier en de behanger, bergmeubel, toilet papier, senoritas-sigaren, dagblad Tussen 25 en 35 procent Cigarillos-sigaren, reparatie centri fuge, stropdas. Bijna 10 procent Voorts zijn nog prijsstijgingen van niet ver onder de tien procent gere gistreerd voor gebak, huishoudjam, slasaus, vermouth, zalm in blik, Edammer kaas. slaapkamerkast, kinderwagen, wollen dekens, wollen tapijt, drinkglas, petroleum, heren kostuum. colbert, overhemd, panties, luiers, babyhemdjes en -truitjes, re paratie herenschoenen, scheerappa- raat, autorijles, huur zomerhuisje, prentbriefkaart, hondebrood, kinder- step, tarief streekbus, fiets, auto huur. auto- en fietsbanden. Voor het overige zijn sinds een Jaar geleden vrijwel alle door het CBS ge controleerde artikelen in prijs geste gen. Prijsdalingen: zijn zeldzaam en ook stabiel gebleven prijzen zijn er niet veel. Nog een paar aparte opmerkingen over enkele artikelen: De prijzen van rundvlees en vleeswaren blijven licht stijgen Ste viger zijn de stijgingen van kalfs vlees en paardebiefstuk. Er zijn lich te dalingen in de prijzen van var kensvlees. Gas (voor verwarming) is ge lijk gebleven in prijs. Velen zijn nu wel de kolen ontwend. Voor hen een bekend geluid uit het verleden: de prijzen van kleine nootjes zijn weer tussen de 15 en 20 procent omhoog gegaan. Nieuwe auto's zijn 10 tot 15 pro cent duurder dan een jaar geleden. De tweedehandsauto's zijn wat min der in prijs gestegen: 7 procent. Maar de prijzen zyn dit jaar. na de traditioneel goedkope maanden no vember, december en Januari, wel uitzonderlijk scherp omhoog gegaan. Oppassen Wie tussen al deze percentages prijsstijgingen ziet, die afwijken van wat hij zelf ervaart, moet wel beden ken dat zij een gemiddelde zijn van wat het CBS in enkele honderden plaatsen in het hele land registreert. En wie wil aanvoeren dat er voor een aantal prijsverhogingen onont koombare oorzaken waren, heeft óók gelijk. De prijsstijgingen van een massa artikelen hebben echter zo hard aangetikt, dat de verantwoor delijke regeerders de rest van het Jaar een zéér straf prijsbeleid zullen i moeten voeren, wil de duurte ons niet overspoelen. 1 UTRECHT «ANP) Mr. B. W. Biesheuvel, vindt het koud en har teloos om te besnoeien op wezen lijke overheidstaken. Hij zei dit gisteravond in Utrecht. Over de bestrijding van de infla tie door hem een „allemanszon de" genoemd zei mr. Blesheuvel het volstrekt noodzakelijk te achten om geldverspilling met alle macht tegen te gaan. In een druk-bezochte verkiezings bijeenkomst kwam mr. Biesheuvel tot o.m. de volgende uitspraken: mits positief gericht hebben buiten-parlementaire acties een goede invloed gehad, nagegaan moet worden of de parlementaire democratie niet hier en daar moet worden bijgestuurd de oproep van dr. J. Verkuyl en anderen om als AR-leden te stem men op de PPR is zelfs niet meer in schijn te handhaven de komende regeringsperiode vraagt een sterke regering en dat is wat anders dan een schaduw kabinet Laten we proberen op het ter- DEN HAAG (ANP) De stij ging van de overheidsuitgaven, als wordt voorzien in het ontwerp- regeringsprogramma van de pro gressieve oppositie-partijen «PvdA, D'66 en PPR) en die oploopt tot bijna drie miljard gulden in 1975, zal pas worden uitgevoerd als de financiering verzekerd is. Dat heeft dr. C. de Galan, minister van Economische Zaken in het schaduw-kabinet Den Uyl gis teren verklaard. De financiering zal worden gevon den in een reële belastingprogressie, in een verhoging van de vermo gensbelasting. van de successierech ten en van de vennootschapsbelas ting en in laatste instantie in een verhoging van de btw. Kandidaat-minoster Oe Galan ont vouwde een program van actie ter bestrijding van de inflatie. Enkele punten uit dit programma zijn: herstel van het centraal overleg tussen regering, werkgevers en werknemers, het ontwerpen van een inkomenspolitiek, met voeren van een actief mededingingsbeleid, de afkondiging van een tijdelijke al gemene prijsstop en het voeren van een selectief investeringsbeleid. D'66 heeft nu ook zijn man in de financieel- sociaal- economi sche driehoek van het alternatieve kabinetDen UylVan Mierlo. Het is D'66-Kamerlid A. de Goede, die optreedt als staatssecretaris voor financiën. Premier Den Uyl deelde mee. dat De Goede zich in het bij zonder zal bezighouden met de be waking van de begroting en de be vordering van de doelmatigheid van de rijksdiensten. De Goede herinnerde in dit ver band aan een D'66-initiatief om de Algemene Rekenkamer eens te la ten uitzoeken wat er elk Jaar ge beurt met de vijfhonderd miljoen gulden die de regering beschik baar stelt voor wetenschappelijk onderzoek. rein van de zondagsheiliging niet schijnheilig te zijn en waken tegen de hantering van een verkrampt zondagsbegrip. AMSTERDAM Tussen het ho- sannah van zijn medestanders en het kruisigt hem van evenzovele anders gezinden heeft KVP-liJst- trekker Veringa gisteren in Kras- napolski de zwaarste spitsroeden- loop van zijn verkiezingstoernee volbracht. Attributen in zijn slag met een ongetelde schare lastige Amsterdammers: een krampachtig overeind gehouden goed humeur en een op topsterkte gedraaide mi- krofoon. Bedolven onder boe-geroep heeft hij zich verstout te zeggen, dat de Partij v. d. Arbeid, D'66 en de Po litieke Partij Radicalen het even min tot een meerderheid kunnen brengen als de confessionele drie KVP, ARP en CHU. Hij mengde deze nauwelijks verstaanbare op merking aan met een flinke scheut droefheid. Wat zou het toch mooi geweest zijn als die linkse drie wel tot een programmatische vergelij king en een groot regeerakkoord hadden willen komen. Stem uit de zaal: „Jullie hebbeb ze bewust laten barsten. Dat is de kiezer belazeren". Stem van de voorzitter: „Het is verdomd duidelijk, dat hier een oaar mensen hun smoel moeten houden". Dwaalster van de avond was po- pulariteitsridder Hofman, corpulent aanvoerder in Hadjememaar-stijl van de „Vrije SekspartiJ", die op een gegeven ogenblik dreigde zijn broek te laten zakken (zijn hemdje was toen al zichtbaar). Stem van de voorzitter: „Niet doen. er zijn mooiere mannen in Amsterdam". DEN HAAG Drs. Ed van Thijn, schaduw-minister van verkeer en waterstaat heeft het gisteravond in Pulchri Studio onomwonden ge zegd: het alternatieve kabinet heeft gekozen voor het openbaar vervoer. Als antwoord op de klachten, dat de automobilist steeds maar zwaar der belast wordt zei hij dat naar zijn mening de automobilisten nog te weinig, de passagiers van het openbaar vervoer daarentegen nog altijd te veel betalen. Hij kreeg er appluas voor in de grote zaal van Pulchri Studio. Maar dat was niet zo'n wonder, want D'66 had de bijeenkomst georganiseerd en Van Thijn, zijn schaduw-colle- ga van sociale zaken en mede-PvdA -Kamerlid mr. Th. van Lier en niet te vergeten mr. Hans van Mierlo zelf speelden dus een thuiswed strijd. KVP-voorzitter Van der Stee had het heel wat moeilijker. Het meren deel van het gehoor was kennelijk niet bereid hem te volgen bij zijn uiteenzettingen ove rhet abortus vraagstuk.' Om van zijn verdediging van de wat ongelukkige uitspraak van Veringa over het ln gevaar brengen van het christelijk denken in ons land als het alternatieve kabinet zou gaan regeren, helemaal maar niet te spreken. Forumvoor zitter mr. A. C. A. Dake moest er herhaaldelijk tussen komen om de bereidwillig achter de tafel plaats genomen hebbende vertegenwoordi gers van de confessionele drie niet helemaal aan de fel interrumperen de progressieve meute over te leve ren. Enigszins in het nauw gebracht door vragen over de al dan niet gemaakte afspraken met de VVD riep Van der Stee tenslotte uit: „Maar wie zegt toch, dat wij straks weer met de VVD zullen gaan re geren". Het verschil tussen ons en de WD is nog altijd zo'n 2 mil jard. Natuurlijk zijn er dan com promissen nodig om toch tot elkaar te komen, maar wij zijn niet bereid belangrijke punten uit ons geza menlijke programma daarvoor op te geven. Daaraan houden wij onver kort vast". ïrma L. WESTERDUIN Maarmansteeg 8, Leiden Telefoon 01710-2 06 85 UEDRECHT De baggerstaking behoort maandag zeer irschijnlijk tot het verleden. Na twee dagen onderhandelen werkgevers en werknemers tot een akkoord gekomen. De (gaties hebben goede hoop dat de stakers het bereikte pak- rullen accepteren. Daarover wordt vandaag nog overleg leegd. Nee, dan de middaguren: organi satie en techniek van de handel en handelsrekenen deel 2. Een ervaren docent had deze week al eerder ge waarschuwd: het venijn zal in de j staart zitten. Het begon nog rustig en geruststellend: een factuur samen stellen van een importeur van spijs oliën en vetten aan de n.v. de Bo- terbol in Gouda voor geïmporteerde goederen. Bovendien moest de nota van 't veembedrijf worden opgesteld voor omzetbelasting, invoerrechten, transportkosten en dergelijke. De opgave werd als gemakkelijk aange duid. Het tweede gedeelte van opgave 1 betrof de afrekening van een export transactie door de bovengenoemde Boterbol naar Duitsland met de daar bij behorende valuta-problemen. Wat zouden met name de consequen ties geweest zijn als voor de verval dag revaluatie van de D-mark zou hebben plaatsgevonden. Zelfs wordt er in de opgave over een mogelijke herwaardering van de gulden van 6 procent gesproken! Een opgave die duidelijk dateert van voor de verkiezingsstrijd. Sommige kandi daten hadden een verwijtend woord na afloop: hoe kunnen ze nu zo'n moeilijke en gecompliceerde opgave tot het allerlaatste bewaren? De op gave betrof het gehele complex van leningen, aflossingen, interest-beta lingen, het aanvullen van exploitatie tekorten e.d. van een nieuw gebouwd overdekt zwembad. Na enkele Jaren draagt de gemeente het zwembad over aan een stichting, vervolgens koopt zij de jaarlijks toegezegde bij drage af met een som ineens. Na een paar jaar gaat het zwembad natuur lijk uitbreiden, natuurlijk weer met een nieuwe lening die met jaarlijkse annuïteiten moet worden afgelost. Maar liefst vijf verschillende vra gen moesten worden beantwoord, respectievelijk berekend. Het was een lijvig geval dat naar het oordeel van een docent veel een voudiger gesteld had kunnen zijn Routine-kennis was hier niet toerei kend, men moest met veel inzicht het gehele vraagstuk over- en door zien en zich niet op dwaalsporen la ten leiden. Maar dat is hier en daar natuurlijk gebeurd. "Loei moeilijk" werd er door sommige leerlingen ge zegd na afloop. De derde verkiezingsenquéte van deze week. Na algemeen Dagblad en Brandpunt, publiceert vandaag de Telegraaf de uitslag van een verkie- zingsonderzoek dat het buerau Veld kamp uitvoerde. Uitslag van dit on derzoek zou de volgende zetelverde ling in de Kamer opleveren: KVP 33 (verlies 6), PPR 2 (-1), PvdA 33 (-1), DS'70 7 (+4), VVD 18 1). ARP 14 (-1), CHU 10 (-2). D'66 14 (+7). CPN 6 (+1). PSP 4 «gelijk), SGP 3 (gelyk). GPV 2 (+1) Boeren partij 2 (-1). Kabouters 1 en NMP (middenstanderspartij) 1. Tussen haakjes: verlies of winst t.o.v. de huidige zetelverdeling in de Kamer. ADVERTENTIE OOSTERHOUT De 75-jarige oud-gemeente-ontvanger van Oos terhout J. J. Maas is gisteren over leden nadat hij door mond op mond beademing het leven van een kind had gered dat in het Wilhelm ina- kanaal in Oosterhout was gevallen. De heer Maas, die hartpatiënt was, zag het kind in het water val len en haastte zich naar een nabij gelegen huis om hulp te halen' Toen hij terug kwam was het kind inmid dels door een vrouw uit het water gehaald. Het kind vas bewusteloos, maar de heer Maas bracht na lang durige mond op mond-beademing de levensgeesten terug Kort daarna zakte hij ineen en overleed in een ziekenhuis. FIAT 850 of 850 Special Sportiviteit op gezins formaat Veiligheid tot in de kleinste details Royale zit achter het stuur Fraai en luxueus interieur <r vanaf f5130,— incl. BTW. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden. Tel. 01710—42146* m is het eens geworden over een ire tweejarige cao. De werkge- waren al eerder tegemoet geko- aan de eis van de vakbonden: jaarlijkse verbetering van het !e besteedbare inkomen met procent. 11 oktober a.6. wordt het loon oogd met het percentage waar de prijzen tussen april en okto- i(jn geklommen. Bovendien krij- de werknemers dan nog 'n geschat entage van de prijsverhogingen het daarna komende halfjaar erwachten zijn. Per 1 april 1972 a de lonen dan weer met drie cent omhoog. 5 werknemers kregen ook hun zin tea aantal secundaire punten, wordt het wachtgeld in de week- verhoogd van f 125 tot f 170, ntkering bij vorst wordt ver- jd, evenals het bedrag als het i ip stilligt. Een aantal andere pun- moet nog worden uitgewerkt. De ing heeft aan de vakbonden ruim lljoen gekost. werkgeversonderhandelaar ir ijjevelt van Hemert, noemde de ren bereikte overeenstemming 'n antwoord" akkoord. Hij meende ie overeenstemming geen aanzet, jor een loonexplosie in Neder- ,Wy zyn als werkgevers met tojikkoord meer dan tevreden. We de plicht om een loonexplo- le voorkomen en wy zyn daar- olledig geslaagd". feens de werkgeversonderhande- heeft de staking, die drie weken geduurd, voor de gezamenlijke erbedrijven een schade van vele xnen opgeleverd, met name het stilliggen van bagger- srieel ter waarde van 450 gulden. heer Van Hemert was gister- na het bereiken van het ak- van oordeel dat de staking was geweest en dat de ac- beide partijen eigenlijk niets opgeleverd. „Dit akkoord had actie bereikt kunnen wor de heer Van Hemert. d« besprekingen na de toe maandag J1 van de werkge- de 3 procent reëele loons- toch nog twee dagen geduurd, is volgens de heer ADVERTENTIE De laatste loodjes waren licht en zwaar voor de HBS-A kandidaten. Zy hebben van alle scholen het langste programma afgewerkt sinds vorige week woensdag. Het lichte deel vond 's-morgens plaats: schriftelijk Duits stelde als opgave een verslag van 'n Jongen uit Harderwijk die met me de-leerlingen en docenten heeft gehol pen bij het wederopbouwproject in Joegoslavië na een aardbeving. Zul ke opgaven zijn altijd in een zo uit gebreide telegramstijl gesteld dat Je begint te denken: als er nu hier en daar nog een woordje bij gezet was, had Je een compleet stuk gehad, klaar voor vertaling in het Duits. Maar nee, grammaticale construc ties moeten nog zelf worden gevon den, en het woordenboek mag in de aanslag gereedgehouden worden, 't Resultaat is maar zelden heel fraai. l Bij de rondgang probeerde hij een elektrisch bedienbaar hoog/laag ledikant uit. Van Hemert te wijten geweest aan het feit, dat door de stakingsactie het wantrouwen tussen beide par tijen sterk ls gegroeid. Door de tus senkomst van Sliedrechts burgemee ster van Hoffwegen, kwamen de par tijen gisteren wel tot elkaar. VRIEZENVEEN (ANP) Ds P. J. Dorsman uit Staphorst heeft gisteravond in een verkiezings toespraak van de sgp in Vriezen- veen tegen veler verwachting in met geen woord gerept over de recente polio-epidemie in Staphorst Een overvolle zaal van het chris telijk verenigingsgebouw hoorde een twee uur lang durende toe spraak, waarin ds. Dorsman de zonden van deze tijd opsomde. „Men spreekt over vrijheid maar het is losbandigheid. De zondag wordt niet meer geheiligd. Sport en spel viert hoogtij. Communicatie middelen zoals pers, radio en tv worden gebruikt voor het uitleven van de mens. De crematie ziet men als de gewoonste zaak van de we reld". Staatssecretaris Kruisinga heeft gisteren de internationale tentoonstelling voor ziekenhuizen Medica '71 in Utrecht geopend.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7