Haarlemmerstraatwanneer? Regionaal centrum voor hartonderzoek geopend Samen raad naar de gewest- ja gezellig! We moeten gezinnen liefst klein honden Stemmige huisvlijt SAMENWERKING ZEEHOSPITIUM, LEIDSE UNIVERSITEIT EN ACADEMISCH ZIEKENHUIS Beroepingswerk Directrice R.K. Vakschool gaat jubileren DREES IN LEIDEN: Bij botsing om leven gekomen DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. ATTENTIE VRIJDAG 23 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 heeft van de week 's-Hertogenbosch 'n groot deel van de binnenstad voor het verkeer afgesloten. Ter gelegenheid daarvan is de brochure ..'s-Hertogenbosch voetgan gersparadijs" verschenen. Het ge meentebestuur roept de voetganger 'n welkom toe op het „Stadserf" om te wandelen en te winkelen in 'n oase van rust. De brochure schetst bij wijze van spreken de Leidse situatie in deze volzinnen: Meer en meer verstikt 't verkeer de binnenstadskern. Het drijft wandelaars samen op trottoirs en zebrapaden. Het eist ruimte op voor wegverbredingen, kruispunten en parkeervlakten. Het ontsiert het stadsgezicht met verkeersborden kalkstrepen. pijlen en stoplichten En anderzyds loopt het verkeer zo vast als in een fuik. Automobilisten staan meer stil dan ze rijden, draai en kwartieren rondjes op zoek naar parkeerplaatsen. De Bossche flaneerstraten dragen nu nog de verkeersporen, maar wor den gemeubileerd met sierplaveisel, banken, bloemen en sfeerverlichting Het stratenplan rondom het voet gangersdomein i6 effectief benut voor de bereikbaarheid en een lo gische planning van aan- en afvoer- wegen. Er is een speciale (brom»- fietsroute met stallingsterreinen vlak bij de winkels. De stadsbussen komen tot in het hart van het Stads- verf. Verzorgingsverkeer is van 's a- vonds kwart over zes tot de volgende middag 12 uur toegestaan in 't voet gangersgebied. Tenslotte in deze rubriek enkele uitspraken van NS-president-dirëc- teur mr. De Bruin, gisteren ge daan op een bijeenkomst van 't Ne derlands Vervoer-wetenschappelijk Instituut. ..De capaciteit van rljks- en provinciale wegen is in verhou ding groter dan die, waarover de ste den beschikken. Het zonder meer te gemoet komen aan de groei van het gemotoriseerde verkeer zou in de steden grote verkeersdoorbraken vergen, die de structuur en het ka rakter tot in de grond zouden ver anderen. Gevolg: aantasting van cultuurbezit en spreiding van ste delijke functies in de wijde omtrek. Dit zou leiden tot een uniform stede lijk milieu, dat zich uitstrekt over 't gehele westen". LEIDEN Foto's van de Haarlem merstraat, nu gewoon, straks pro menade? Vergeet het maar. De win keliers hebben beslist: onze straat wordt promenade, maar de gemeen te heeft de straat nog niet eens af- 'gesloten. waarop het Leids City Cen trum heeft aangedrongen, laat staan dat er al plannen zijn voor „stoffe ring" met siertegels, vitrines en groen. Haarlemmerstraat, wanneer zie je er zo uit als op de foto rechts? Wanneer is het achter de rug. dat Je er zo uitziet als op de foto links? Het kan zo gezellig worden, want de foto's zijn van een apdere straat Ze komen uit Roermond, waar de Steenweg is veranderd in een prome nade. De Leidse familie van Ingen Schenau was zó getroffen door de gelijkenis met de Haarlemmerstraat dat ze ook een foto van de oude Steenweg heeft gezocht en gevon den. Er zijn meer steden in het zui den. die op promenade-gebied ver der zijn dan Leiden, overigens niet zo gek, omdat we hier nog niet ver der zijn gekomen dan een eenvoudi ge straatafsluiting op zaterdag. Zo Binnenstad onder de loep door Hans Melkert LEIDEN/KATWIJK Staatssecretaris Kruisinga van Socia le Zaken en Volksgezondheid heeft vanmorgen de opening ver richt van een centrum voor hartonderzoek en revalidatie in het Rotterdamse Zeehospitium in Katwijk. Dit centrum voor hart onderzoek en revalidatie is het eerste centrum in Nederland, dat zich richt op de beperkte doelstelling van hartrevalidatie, dit langs poliklinische wijze nastreeft en een losstaande, zelf standige eenheid'vormt. Het is geen onderdeel van een cardio logische afdeling. Wel is er een goede samenwerking tussen het centrum en de „Leidse cardiologie", doordat het centrum tot stand is gekomen in samenwerking tussen de stichting Rotter dams Zeehospitium, de rijksuniversiteit van Leiden (faculteit der geneeskunde) en het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Fi nanciële steun werd middels de Hartstichting verleend door het preventie-fonds. Het centrum zal een hoofdzakelijk regionale functie hebben voor een groot deel van Zuid-Holland en een klein deel van Noord-Holland, voor wat betreft de revalidatie van voor namelijk hartinfarctpatiënten, maar- ook van angina pectoris patiënten en cardio-chirurgische patiënten. Het ligt in het voornemen jaar lijks 200 patiënten te revalideren. Te zelfdertijd zal wetenschappelijk on derzoek plaatsvinden met betrekking tot het effect van deze revalidatie op het sterfte- en ziektecijfer en de re- integratie in de maatschappij van de hartpatiënt. lueerd en omstreeks 100 gerecondio- j neerd zijn. Gezien de resultaten j unet name verbetering van het li chamelijk prestatievermogen), werd besloten .tot „schaalvergroting." Dit bleek binnen de capaciteit van het Academisch Ziekenhuis niet moge lijk, waardoor plannen ontwikkeld werden voor de oprichting van een poliklinisch centrum in het Zeehospi tium in Katwijk. Philipsen van het sociologisch insti tuut van de Leidse universiteit. Experiment Ook zal het onderzoek gericht zijn op het ontwikkelen van meetmetho den, met name op het psycho-socia- le vlak, onder meer ten aanzien van het onderkennen van angst en ten aanzien van de motivering van de patiënt om weer te gaan werken. Hiertoe bestaat samenwerking met drs. J. G. J. E. Josten van de afd. geestelijke gezondheid van het Ne derlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde, en met prof. dr. H. ADVERTENTIF Aan de oprichting van het centrum is een experiment met hartrevalida tie voorafgegaan op de afdeling car diologie van het Academisch Zieken huis in Leiden, waar sinds 1966 om streeks 250 hartpatiënten geëva- NED. HERK. KERK Beroepen te Heteren: D, J. Cupe rus te Aalst (Gld). Bedankt voor Neerlangbroek: A. Baars te Papendreohtvoor Utrecnt en Katwijk: A. van Brummelen fe Hier den. GEREF. KERKEN Aangenomen naai- Utrecht: drs. H A. L. van der Linden te Bunnik. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Urk en Nagelen: R T. Urban te Ferwerd-Hollum: te Hoogkerk:,D. Nieuwenhuis te Ha».- lingen. BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Delfzijl: R. Reiling I te Leiden. LEIDEN De directie van de R. K. Vakschool voor meisjes aan het Galgewater, mevrouw Th. W. Noord man-van Mechelen. gaat dinsdag ju bileren. Zij herdenkt dan 't feit. dat zij 25 jaar bij het nijverheidsonder wijs werkzaam is en 1214 jaar aan 't hoofd staat van de Leidse Vakschool. Mevrouw Noordman begon haar onderwijsloopbaan aan de R. K. Huishoudscholen te Rotterdam en Dordrecht; zij was van 1 september 1946 tot 1 augustus 1952 aan de Rot terdamse Huishoudschool, Graaf Florisstraat, waar zij was opgeleid, verbonden. Van 1 mei 1949 tot 1 au gustus 1955 was zij docente aan de j leraresopleiding N XII en tot 1 ja nuari 1958 stafdocente voor deze op leiding. Na een directriceschap van 1 Ja nuari tot 1 november 1958 aan de R. Kath. Huishoudschool, Witte Hert straat te Rotterdam, volgde haar be noeming tot directrice van de Leid se Vakschool. In de kring van de scholengemeen schap zal 't jubileum van mevrouw Noordman a.s. dinsdagmiddag in de Schouwburg worden gevierd. Er zal dan o.a. een musical ..Adieu Paris" worden opgevoerd. verrassing van de week Herenpull polo.Wash and Wear.100°/o nylon. Kleuren: beige, donkergroen, bordeaux, lichtblauw en marine. bijna halve n 75 "iD. LEIDEN: Haarlemmerstraat I LEIDEN „Het bevolkingsvraag stuk weegt in Nederland op dit mo ment het zwaarst. Vele andere pro blemen vloeien daaruit voort. Over dit probleem moet meer voorlichting gegeven worden. Bijna agressieve voorlichting om jonge mensen ertoe te brengen tot niet al te grote ge zinnen te komen", aldus dr. W. Drees, lijsttrekker van DS'70 in een gister avond gehouden bijeenkomst van de afdelingen Leiden en Leiderdorp van die partij in de Stadsgehoorzaal. Drees verweet het huidige kabi net daarover geen goede ideeën naar voren te hebben gebracht. De hele toekomstvisie van dit kabinet vond hij gering. Hij had de indruk, dat het kabint het openbaar vervoer sterk verwaarloost en hij verweet de regering-De Jong de achteruitgang van het woonmilieu. De linkse combinatie richt zich volgens Drees te veel op de belan gen van het individu. „Zelfs in ex treme mate, ook als dat schade aan gaat doen aan het individu". Als voorbeelden noemde hij de visie van de linkse drie op de handel in ma rihuana en het bestuur van de uni versiteit. Drees is tegen de legalise ring van de handel in marihuana en vindt, dat de universiteit niet alleen is van de studenten en we tenschapsmensen, maar van ieder die haar betaalt. Abortus is volgens de heer Drees een uiterste middel. Hij is voorstan der van een goede verkrijgbaarheid van voorbehoedsmidden. De artsen moeten volgens hem meer vrijheid krijgen inzake abortus. De belastingverlaging die DS'70 voor staat zal niet voor 1974 ge- effectueerd kunnen worden ver klaarde de lijsttrekker. De situatie op financieel gebied is in Nederland daarvoor nu te slecht. Daarbij zul len plannen voor het lager-onder- wijs, de verbetering van de sociale voorzieningen en het openbaar ver voer veel kosten. Daarna zou echter een verlaging van de tarieven te ver wachten zijn. De belastingvrije voet zou daarbij verhoogd moeten wor den tot het netto-minimumloon voor gehuwden zonder kinderen. „Uit het oogpunt van bevolkingspolitiek het mooiste wat Je kunt hebben". I Medisch hoofd van het centrum is 1 de cardioloog H. W. H. Weeda. ver bonden aan de afdeling cardiologie j van het Academisch Ziekenhuis, i Prof. dr. H. A. Snellen, tot voor kort hoogleraar van deze afdeling, heeft j een belangrijke rol gespeeld in de I tot stand koming. Prof. dr. E. Var- j nauskas, thans hoofd van deze afde- I ling, was één van de eersten die zich heeft beziggehouden met het onder- I zoek op het gebied van de hartreva- I lidatle. Bij de opening voerden behalve de staatssecretaris het woord dokter I Weeda en prof. Snellen. De eerste gaf een overzicht van de werkwijze en vertelde over revalidatie en nabe handeling. Prof. Snellen roerde de stroomversnelling aan. waarin de cardiologie na de oorlog is gekomen en die nog steeds toeneemt. ADVERTENTIE OIRSCHOTSE KARAKTERMEUBELEN. Kom ze zien in Nieuwkoop waar de showroom van Meeuwis uit Oirschot gevestigd is. U vindt er alle typen bijeen. Goed en degelijk meubelmakerswerk. LEIDEN STOMPWIJK Bij een frontale botsing is de 23-jarige in Stompwijk wonende en bij Phi lips in Leiden werkzame heer J. J Oliehoek om het leven gekomen. Hij botste tegen een uit de file ko mende tegenligger. ■k Sommige mensen betrachten ware huisvlijt met verkiezingsbil jetten. Een kapper van het Leidse Bevrijdingsplein heeft in zijn eta lage een collage gemaakt van alle verkiezingsbiljetten onder de leus. dat middenstanders van alle wal len moeten eten. Hij heeft er één aan toegevoegd: Kiest Alexander, nummer 1 van de lijst Oranje. Met de plaatsing van een foto van het slaapkamerraam van een inwoner van Oegstgeest maken we radikaal een einde aan de privé-verkiezingsstrijd, die is ge voerd tussen hem en de samen steller van de LD-rubriek „Mini- nieuws ui+ maxi-Leiden"onze mini-maxi~ -mixer zo te zeggen. De Oegstgeestenaar heeft zijn slaapkamer dichtgeplakt, met verkiezingsbiljetten en kranten, verkiezingskranten uiteraard. (Foto's Holvast) LEIDEN Toen het gisteravond in een vergadering van de gewestraad.1 in het Leidse stadhuis op stemmen aankwam. constateerde waar nemend voorzitter Vermeulen, bur gemeester van Katwijk, dat er twee ..verstekelingen" in de zaal zaten. Wat was het geval? Een meneer en een mevrouw, die geen lid zijn van de raad, waren binnengeko- komen, hadden zich aan de tafel geschaard en zich de koffie goed laten smaken. Ze zaten gewoon op de verkeêrüé plaats. Als leden van de gemeen- teraad in hun plaats van inwo- 1 ning hadden ze de stukken ont- j vangen, maar zonder uitnodiging. Ze waren welkom, maar als toe- j schouwer. Dat bleven ze ook nu. al mochten ze op de officiële stoelen ADVERTENTIE Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks irr de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. blijven zitten. Samen naar de ge westraadja gezellig! Of ze er nu zo over denken is de vraag. De vergadering was weinig boeiend en opnieuw bleek welk „los orgaan" de gewestraad is. Er wordt steeds gesproken over zwaardere regelingen en grotere samenwerking maar in de raad blijkt daarvan nog weinig. Het dagelijks bestuur, j somde een aantal zaken op, die in j behandeling ztfn. en stelde, dat meer mankracht nodig zal zijn. Andere gewesten hebben veel meer personeel. Het gewest krijgt nu een full-time secretaris als opvolger van partti mer mr. H. C. Blokhuis. Drs. C. C. Beelaerts van Emmichoven werd met 28 stemmen gekozen. Vijf le den stemden blanco. Geprobeerd werd de secretaris aan te stellen voor de resterende 2'i Jaar van de proefperiode van het gewest, maar het bestuur was tegen. Als het ge west zou ophouden te bestaan, gaat de secretaris over in dienst van de gemeente Leiden. Zijn rang werd vastgesteld op referendaris, zijn, salaris op f 2442 per maand. Ook een ander voorstel van PvdA- er van Aken haalde het niet. Hij had 't stuk van het bestuur over de instelling van 'n planologische ad viescommissie in de vorm van een voorstel gegoten, maar dat was niet de bedoeling. Het schrijven van het bestuur werd wel aanvaard, waar door er zo'n commissie komt, die incidenteel een keer of vier per Jaar vergadert. Bijzonderheid: de planologen met hun bureau's op de achtergrond kosten dan f 80 per uur. Het eerste deel van het sociaal-we tenschappelijk onderzoek in het ge west naar de maatschappelijke ont wikkeling en bestuurlijke vormge ving kwam in behandeling: de deel nota met sociaal-economische en demografische aspecten. Er werd weinig over gezegd, mede door de korte tijd van voorbereiding. Het bestuur nam een motie van Van Aken over om aan de gemeenten commentaar te vragen en dit in de ■volgende gewestraadsvergadering te behandelen. Parkeergelegenheid heeft U bi) ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude RUn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standlng als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. briljant De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3