Meer activiteiten voor de jeugd tussen 16-20 jaar Fraai basketbal in sportzaal Warmond agenda Evert van Tright met moderne hobo-muziek Buurman mishandeld \mini- "OPEN HUIS' VAN JEUGDWERK AAN HOGE RIJNDIJK nieuws luit IMAXI-Leiden Celstraf voor ontvoering van zoon Tot directeur benoemd PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 APRIL 1971 ZOETERWOUDE „De Hoge Rijndijk zit, om het maar eens ronduit te zeggen in het „ver domhoekje", dit deel van Zoeter- woude hangt er maar een beetje bij". Een uitspraak van Jos Valk, een man die met een kleine groep enthousiastelingen het jeugd werk aan de Rijndijk op poten wil zetten. Voor de jeugd aan de Rijndijk is er bijna niets te doen. Er is een voetbalvereniging en een drumband en daar houdt het dan wel zo'n beetje mee op. Vooral voor de wat oudere Jeugd, zo tussen 15 en 20 jaar, is er maar weinig te beleven. De Jongelui hebben enige tijd geleden een handtekeningenac tie gehouden voor meer jongerenac tiviteiten aan de Rijndijk. Ruim 200 jongelui wilden toen dat er iets voor hen werd georganiseerd. Mede door deze zeer positeive uitspraak van de Jongeren zelf. is de afdeling Zoe- terwoude van de Stichting Jeugd werk Leiderdorp, gaan denken aan iets gezelligs voor de ouderen. Het idee is eigenlijk gegroeid uit de hob byclub. Sinds twee jaar kent men de hobbyclub voor de jeugd van di verse leeftijden. Al meteen zaten de clubs mudvol, en de wachtlijsten groeien ng steeds want niemand wil die gezellige uurtjes van creatieve arbeid missen. Uit gesprekken met de oudere Jeugdleden bleek dat men mede door de creatieve lessen op school, weieens iets anders wilde. Toen kwam men aan creatief toneel, film, een discobar en andere gezellige zaken, die ruimschoots de gelegen heid laten om fijn met elkaar van gedachten te wisselen. Met die plan nen is men nu hard bezig. De afdeling Zoeterwoude van de Stichting Jeugdwerk Leiderdorp is sinds een week aan het werk in het VOORSCHOTEN Gister- li avond waande men zich op kasteel Duivenvoorde ruim een eeuw in de tijd terugge- i zet. Bij het zachte schijnsel van de kaarsen weerkaatst in de metershoge spiegels -jjj gleden de crinolines over de dansvloer onder de zoete to nen van een gavotte. De Utrechtse studenten- groep De Kamer van de Dans Terpsichore gaf een uitvoering van 17e, 18e en 19e eeuwse hofdansen. Reeds bij de eerste dans een wals was het duidelijk dat hier iets unieks gebeurde. Er werd gedanst zoals de oude hof- dansmeesters de dansen heb ben beschreven. De perfecte j beheersing, de timing, de ex- I pressie maakte het geheel tot j een puur kijkgenoegen. De dansen werden met een korte uitleg ingeleid. Voor j vele oudere bezoekers bleek jil die inleiding niet nodig. Ze t hadden de dansen soms zelf i I nog gedanst. Dat was duide- j lijk aan de reactie hoorbaar jh j toen de quadrille werd inge- ;j' I zet. De vier danseressen had den hun costuums zelf ver- I vaardigd, aan de hand van j patronen naar de mode van rond 1860. Daarbij werden ze geholpen door een costuum- historicus. De heren van het gezelschap hebben de crino- j lines gemaakt. Ongetwijfeld I geen gemakkelijke opgave. Toen de walsen, gavottes, passe-pieds, quadrilles, me- j nuettten en veleta's voor het voetlicht waren gebracht, dankten de aanwezigen met een donderend applaus. Van- 1 avond treedt De Kamer van de Dans Terpsichore ten ,,j tweede male op kasteel Dui- |f| venvoorde op. Een hoekje van de tentoon- der deel vormt van het activitei- stelling, die maar een klein on- tenpakket van morgen. i Fnt.r (Foto Holvast) oude rectorshuis aan de Rijndijk, naast de Meerburgkerk. De afdeling heeft in dit pand twee kamers "kun nen huren, die door de jongelui en leiding „bewoonbaar" zijn gemaakt. Wü stapten er een avondje binnen en tussen de verfpotten en pas in de menie gezetten vloer, troffen we twee bestuursleden: de heer Valk en mevrouw Van Beek. Zij zijn enorm blij met het pandje aan de Hoge Rijndijk, waar iedereen zijn crea- tieviteit helemaal kan botvieren. Het is die avond hard werken geblazen want morgen, wanneer van 2-5 uur 's middags een „open huis" wordt j gehouden, moet alles er piekfijn uit- j gezien. Dit „open huis" moet vooral i de jongeren aan de Rijndijk inspi- LEIDEN Om het vrij talrijke is een bes en voor de rest is de so- reren om eens langs te komen, te «„hiipfc pnieszins voor te herpiden llSt l3etrekkeliik vriJ- Andrzej Do- praten over ideeën die er bestaan. publiek emgszins voor breiden browolski s Music for magnetic tape maar ook de ouderen moeten met op wat komen moest begon Evert and oboe-solo maakt voor de bege- hun neus op de feiten worden ge drukt: er is ruimte nodig waar de jeugd de vrije tijd kan doorbren- treden in de Lakenhal met drie van Tright gisteravond zijn op- Ber- gen. er zijn mensen nodig die dit moeten leiden en ook materialen landelljke mimaturen van voor de verscheidene hobby's moe- nard van den Sigtenhorst Meyer, ten aangevoerd worden. Dat kost veel geld. Tot nu toe parasiteert de afdeling Zoeterwoude op de subsi- die die Leiderdorp wil geven. Dat is net zoveel als alle andere club is Leiderdorp krijgen. Maar eigenlijk is dat niet juist. De subsidie voor l het jeugdwerk aan de Rijndijk zou j van de gemeente Zoeterwoude moe ten komen. Men heeft een begroting ingediend, die binnenkort in de raad komt en men hoopt nu maar dat deze de steun van alle raadsleden zal krijgen want als men vasthoudt aan de oude regeling van 1 10 per lici 1 zal het moeilijk zijn de clubs voort te zetten. „.Het jeugdwerk moet uit i de sfeer van liefdadigheid", zegt Jos Valk. Het opzetten van een jeugd- 1 centrum kost natuurlijk veel geld, maar als het echt goed wordt ge daan levert het geen verlies op. De open huis-actie van de afde ling Zoeterwoude wil iedereen be kend maken met het werk van de afdeling. Er wordt een tentoonstelling I gehouden van enkele hobbytechnie ken, er is een milkshake-bar, een ballengooitent. Ook zal er een i leuke film voor de jeugd worden j gedraaid. De opbrengst, als die er is, komt nog niet ten goede aan de af deling zelf maar zal worden afge- drage aan de Unesco, omdat zegt j Jos Valk. de jeugd ook vooruit moet I leren kijken. die in de eerste plaats bekend was als Sweelinck-specialist. Toch heeft hij wel degelijk als componist baanbrekend werk ver richt, wat uit deze arcadische stuk jes voldoende bleek. Werkelijk hedendaags was de rest van het programma. Monochromia van Wlodzimierz Kotonski «1964» liet zien wat er allemaal uit een hobo te halen is; de titel is misleidend, want in feite is elk werk voor hobo-solo monochromatisch in de zin van slechts één klankkleur tegelijk. Veel verder gaat Karlheinz Stockhausen, die dank zij de elektronica de solist kan laten reageren op wat hij daar voor heeft gespeeld en via de recor der opnieuw hoort. Hetzelfde princi pe van de terugkoppeling is toege past door Jo van den Booren, die echter als extra het gebruik van modulatoren voorschrijft. Al deze in gewikkelde technische foefjes wer ken wel in de hand, dat de toehoor der zich reeds na een minuut gaat vervelen, daar het verrassingsarse naal snel is uitgeput. Heel wat interessanter was A flower song II van Louis Andriessen. De hoboïst moet hier over een groot gevoel voor tijd beschikken: de partituur telt 197 centimeter mu ziek en iedere centimeter staat ge lijk aan een seconde; de beginnoot leiding gebruik van geluidsband, waarop de noot A «legato, triller en tremolo» langs elektronische weg vervormd is tot geluiden die deden denken aan een verstopte gootsteen, het doortrekken van een w.c. en der gelijke. De solistenpartij is vrij con servatief en ook hier heeft men het na korte tijd wel gehoord. De heden daagse muziek heeft in Evert van Tright een goed pleitbezorger; pas over een halve eeuw kunnen we zeg gen of ze is geschreven door ge nieën of idioten. R G. HARMS DEN HAAG Een goede buur is stuur ging dat niet door. Maar het beter dan een verre vriend, citeerde j bleef wrokken, totdat de ontlading de Haagse procureur generaal bij 't j kwam. De twee broers, waren we- gerechtshof het bekend gezegde; dit gens mishandeling en huisvrede- lijnrecht tegenover de gedragingen breuk, door de politierechter veroor- van twee dwaze huurlieden uit Zoe- deeld tot resp. 3 en 6 weken gevan- terwoude. j genisstraf. Zij gingen tegen 't von- Zij hadden de buurman zo afge tuigd, dat deze een maand in 't zie kenhuis terecht kwam. Verder wer den allerlei vernielingen aangericht aan huis en erf. Toch verklaarden de broers, dat zij graag met ieder een in vrede leven inbegrepen de buurman. Het was echt uit de hand gelopen als climax van een reeds lang be staande onenigheid. Die was begon nen. toen de buurman een tijdelijke huisvesting wilde bouwen, waarvan de broers hinder zouden ondervinden Door ingrijpen van het gemeentebe- Vrijdag Maria Gijzensteeg 1 Bevolkingson derzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) kla verjassen 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Stadsgehoorzaal Ned. Middenstands- partij 8 uur nam. Eigenzorg (Stationsweg) Jaarver gadering Selskip Frljslan 8 uur nam Stadsgehoorzaal Feestavond Persver SLF 8 uur nam. LHJ-gebouw (Levendaal 101) Leids Vredeskontakt Film „Het volk en zijn geweren" 8 uur nam Schouwburg De Timdelerclub met ..Ping zei de klok" 8 15 uur nam. Den Burcht Concert Chr. Muziekver. Concordia 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Jaarvergadering afd. Leiden Ned Bond van Gepensioneer den 2.30 uur nam. Jazz-zolder Hot House (Rapenburg 24) Kwintet Rob Agerbeek 10 uur nam. -3 uur voorm. Lidwinahuis (Lammenschansweg) De Jaarvergadering oudervereniging van 'Voor het zorgenkind" 8.15 uur nam. Zaterdag Stadsgehoorzaal Feestavond Kon. Ned Grofsmederij 8 uur nam Doopsgezinde Kerk Adventkerk Bijbelstudie 10 uur voorm. predi king dhr. C Berger 11 uur voorm Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nam. Den Burcht Verkiezingsmanifestatie. PvdA, D'66 en PPR 1.30 uur nam. Voorschoten Zanguitvoering van Lenteklokjes en Alouettes 8.00 uur n. (Cultureel Centrum). Zondag Spr. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum dhr J. Zijlstra 10 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel ivoor kamerbewoners en alleenstaanden». 912 uur nam Hogewoerd 175 Jehova Getuigen 2.30 en 5.15 uur nam Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Gem voor oorspronkelijk christendom, afd Oegstgeest. Spr. evang. N. v. cl Brug ge 7.30 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84) Hum Verbond Spr. dr. J. Cohen 10.15 uur nam. Vredeskerk Afscheid dr. Oppenheimer als universitair predikant 10 uur voor middag Gerecht 10 Soefi Beweging Spr. dhr. S G. Lange over "Het doel van het leven" 11.15 uur voorm. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Spr. ds. A. H. Agtereek 3 uur nam Leids Volkshuls Ned. Volksdansver eniging 11 uur voorm4 uur nam. nis in hoger beroep. Het was tijdens vieren van 'n brui loft. dat de mededeling werd gedaan, dat buurman in kwestie bezig was een scheidingsheg te slopen. De broers hadden zich reeds eerder bereid verklaard dat indien nodig zij dat zelf zouden doen. Ziedend van toorn begaf het tweetal zich huiswaarts, ramden het keukenraam In de woning van buurman in elkaar, mishandelden buurman zo fors. dat deze naar het ziekenhuis moest. Buurman had tevoren ook al een te gelpad opgebroken. Verdachten gaven toe ver over de schreef te zijn gegaan. „En dat voor kerels van rond 20 jaar tegen een veel oudere man", verweet de presi dent van het Hof. Er was een schade van f 2000 veroorzaakt en verdachten verklaar den zich bereid die te vergoeden. Er waren ook weer nieuwe moeilijkhe den over een pad, maar door ingrij pen van de burgemeester, is dat weer geregeld, zo kon de verdediger Mr. Van Alphen meedelen. De pro cureur generaal gaf toe, dat de buur man ook niet tactisch heeft gehan deld. maar verdachten zijn ver over de schreef gegaan en de opgelegde straf is juist, zodat de proc. generaal bevestiging eiste van het vonnis. De verdediger vond het alles een onge lukkige samenloop van omstan digheden en de spanningen die be stonden. Verdachten staan gunstig bekend en pl. verzocht te volstaan met een voorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. WEEKEIXDEDIENST HUISARTSEN Lelden Tot zaterdagochtend tien uur raadplege men de eigen hulsarts, daarna tot zondagnacht 12 uur uit sluitend voor spoedgevallen de dokters telefoon 22222. Voorschoten Dokter J E. James. Leidseweg 51, tel. 2520 (wijkverpleging Wijngaardenlaan Oegstgeest Dokter J. B Hugen- hol.tz, Wilhelminapark 2. Tel. 51390 Wassenaar Doktoren R S. ten Cate. Burchtlaan 9. tel. 3027 en H S. Boogaart. Storm van 's-Gravensande- weg 1, Tel. 4466. Leiderdorp Dokter P van "t Woud, Hoofdstraat 40. Tel. 30070 (wijkzruster S. v d. Leer, B. G. Cortslaan 34. Tel 23109). Warmond Dokter H. Walenkamp, tel 2220 (wijkzuster T. Meijessen, Ver meerstraat 2, Voorhout, tel. 11796). Avond- en nachtdienst apotheken te Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza Apotheek, Doezastraat 31. Tel. 21313. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 42947 en de Oegstgeestse Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. Telef. 53274. De dienst van Apotheek Voor schoten wordt op zondag 25 april van 8 tot 22 uur waargenomen door de Doe za Apotheek. Dit is de zevenjarige Mohammei A/Hamid Musa, één van de dri kinderen, die gistermiddag op Schip hol arriveerden om in ons land worden behandeld voor hun verwoa dingen, die zij opliepen tijdens oorlog in het midden-Oosten. Mo hammed gaat naar het Acade misoh Ziekenhuis in Leiden. Folk songs in Scarabee, Pieterskerkchoot steeg 24. Zaterdag en zondag tred! Will en Gert Aldershoff en Zimmerman op. Zaterdagavon is er om half negen in de Vliethon in Voorschoten een modeshow vi verscheidene zaken. J. Vink en de Jong uit Zoeterwoude zijn aan chr. lagere tuinbouwschool in B( koop geslaagd voor het eindexi men. Gisternacht is ingebroki in het Leidse zwembad De Vliet. D daders namen van alles mee om et aardig feestje te bouwen: flesa sherry en port en sigaretten Zei! op het trottoir ben je als voetgu ger niet veilig. Dat was gisteren ervaring van een 65-jarige Leidj die werd aangereden door één vi de twee auto's, die betrokken wan bij een botsing in de Korevaarstra Ze liep kneuzingen op en verwoa dingen aan haar scheenbena De EHD bracht haar naar het Am demisch Ziekenhuis. De achttie maanden oude Erwin Blanswaal gistermiddag door een leerling vi de Detailhandelschool, Walti van Kuiken, uit het water bij Splinterlaan in Leiderdorp gere Een negenjarige meisje wandeli met de baby in de wagen langs h water toen 'n wiel van de wandelt 'e gen afliep. Daardoor raakte het kü ric te water. De jongen die het zag R0 beuren sprong uit de bank. snel door het plantsoen en haalde de bt by uit het water. Knap werk. WARMOND In het kader van de sportweek, ter gelegenheid van de opening van de sportzaal ..Klim Op" in Warmond, hebben 2 Bona Stars teams een fraaie basketbal-demon stratie verzorgd. Door het ontbreken van Pieter van Tuyll en Paul Ruy- senaars. die met het Nederlands team in Frankrijk vertoeven, bleven er maar 5 vaste eerste team spelers over. die het met Cees Pleij opnamen tegen het tweede team. dat door bles sures ook 2 man moest missen maar eveneens 2 spelers van het derde ge leend had. Ad van Slingerland en Rob Wallaart hadden verkozen om in het tweede te spelen, met de ge dachte dat hun team dit verzwakte eerste team wel zouden kunnen klop pen Maar binnen een paar minuten waren zij daar al van terug geko men. eenmaal aan de zaal gewend nam Bona Stars 1 snel het initiatief in handen en met enkele snelle breaks zorgde Ben van Cleef voor 'n 8—0 voorsprong, die langzaam maar zeker uitgebreid zou worden. Omdat ook Cees Pleij speelde, als was hij 'n vaste eerste team speler, als vanouds draaide hij mee, en Jaap Maassen zich heer en meester onder de bas ket wist. was de wedstrijd in feite snel bekeken. Met een goed sluiten de man tot man verdediging en op 't eind van de eerste helft een pres sing tegenover zich was het voor Bo na Stars bijzonder moeilijk om er doorheen te komen en gaf het een ruststand van 4517 te zien. Na in de pauze de verscheidene facetten van het basketbal nader gedemon streerd te hebben, begonnen de ploe gen uiterst serieus aan de tweede helft. Bona Stars 2 had de moed nog lang niet opgegeven en liet dat ook duidelijk merken. Het juiste wapen tegen de pressing werd ineens gevon den en de snelle Hans Kaper en Piet Kleiss verkleinden de nadelige mar ge. Jaap Maassen achtte nu de tijd gekomen om 'n ware one-man-show te beginnen. Hij lapte alles aan zfjn laars, vond dat hij telkens vrij stond en liet zich door niemand tegenhou den. Het eerste team. dat inmid dels overgeschakeld was op een ge wone man tot man verdediging, liep dan ook zienderogen uit en het was Weinig ruimte vandaag voor deze ru briek. Wel voor een plaatje van hi feest in de chr. kleuterschool Meer hof in Zuidwest, die vandaag vijl jaar bestaat. De kleuters kwam» verkleed op school, zoals de foto (Ho vast) laat zien. DEN HAAG (ANP» De recht bank in Den Haag heeft gisteren ta 43-jarige bedrijfsleider uit Voorscho ten wegens ontcoering van zijn eigec zoon veroordeeld tot een gevangenis-j straf van twintig weken, waarna zeventien voorwaardelijk. De dr> weken die de bedrijfsleider na b ontvoering al in voorlopige hechte nis heeft gezeten, zullen van de straf worden afgetrokken. De straf is con form de eis van de officier van Jus titie. De 13-jarige jongen, die een aan tal malen van huis was weggelopen, werd vorig jaar zonder volledig me deweten van de ouders toevertrouwd aan de raad van de kinderbescher ming in Den Haag. De ouders wer den uit de ouderlijke macht ge schorst. De vader haalde zijn zooi in september weg bij een tehuis wan.' de jongen door de raad was onder gebracht Wegens dit onttrekken van de jongen aan het wettig I werd de vader veroordeeld. Zijn werd na maanden pas gevonden toen hij op zijn onderduikadres Duitsland niet de vereiste papW® kon tonen. De jongen werd, terug i° Nederland, door de raad van kinderbescherming naar een plaat* gebracht die niet aan de ouder! werd meegedeeld. LEIDEN Drs. A J. F G0?el<» is met ingang van 1 mei benoemd tot directeur van het Rijksmuseum kwam tenslotte het einde aan de- meren en Henk van Haasteren 2. Op voor de geschiedenis der natuur*** ze zeer geslaagde basketbal-demon- de foto Holvast: spelmoment uit het j tenschappen in Leiden. Hij i» al140 stratie. boeiende duel. I het museum verbonden. alleen nog maar de vraag of de hon derd punten bereikt zouden worden. Terwijl alleen nog Rob Wallaart en Ad van Slingerland incidenteel een gaatje wisten te vinden om te sco- Scores: Jaap Maassen 40 (1426), Peter de Jong 24 (420), Cees Pleij 16 (11—5), Ben van Cleef 16 (124), Har Stol 8 (26), André de Jong 2. BS 2: Rob Wallaart 18 (6—12), Ad ren was het Har Stol, die in de ne- i van Slingerland 12 (48), Hans gentiende minuut het honderdste Kaper 8 <26». Piet Kleiss 4 «04», punt liet aantekenen. Met 108—49 Elco Rosario 3 «1—2». Hans van Ma

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2