'Heelhoudenvoor Leidse equipe belangrijker dan overwinnen Natrinon! Filmsterren wonen nu niet meer in paleizen Zoutarm dieet? Dodelijk honkbal ongeval Ajax biedt Cruijff vorstelijk salaris "Ld, VOLGENDE WEEK IN TULPEN RALLYE TOERTOCHT Veteranenloop van AV Holland om Van Es-wisselbeker Anderlecht wil doelman Ruiter van Volendam SCHAAKTITEL U krijgt méér mogelijkheden met le Grote Winkler Prins ijdelijk met twee voordelen 1 2 DTS bokst in l ijf Meihal 'AG 23 APRIL 1971 PAGINA 2T LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN „Heelhouden". Dat is de (gedwongen) leus, waar- aee Marinus Beekman en Pim Ziegelaar volgende week van start gaan in de tweede editie van de Tulpenrallye Toertocht. Vertelt Ziegelaar, als kaartle- ler óók de woordvoerder van de Leidse équipe, begrijpelijk: „Onze slogan is: we komen heel thuis. Wij èn de auto. Want de volgende dag moeten wij weer gewoon werken en daarbij heb ben we de auto nodig". Voor de toertocht van de Tul penrallye, die in tegenstelling tot de „echte" sterrit (afgelast wegens onvoldoende financie ring/sponsoring) dit Jaar wel normaal doorgang vindt, be schouwen Pim Ziegelaar (30 jaar, navigator/co-equiper) en Martinus Beekman (28 jaar, driver) zich dan ook geenszins sis favoriet. Als zij 29 april, na drie dagen „toeren" door Neder land, België, Luxemburg en Frankrijk (keerpunt Trois Epis in de Vogezen) schadevrij en ronder al teveel strafpunten in Rotterdam terugkomen, vinden rij dat reeds een verdienstelij ke prestatie. Door Cees Onvlee Verklaart kaartlezer Ziegelaar: „Wij zweven in onze klasse net onder de top. Wat ergens ook wel logisch is. Want als je hoog wilt grijpen, moet Je eenvoudig tot de elite behoren. In de au tosport speelt materiaal (is geld) nu eenmaal een bijzonder belangrijke rol. Als Je veel geld hebt of een goede sponsor ach ter je, kun Je in een goede wa gen rijden. Niet dat dót sportief gezien het einde is, maar het is natuurlijk wèl de manier om san de top te komen. Ik ken knapen, die zelfs voor een toer- tocht-rallye rustig kunnen zeg gen: als we finishen mag de wa gen total loss zijn. Kijk, die lui kunnen dan bepaalde risico's nemen, die wij ons eenvoudig niet kimnen permitteren. Voor al in de speciale étappes: rij- vaardigheidsproeven en klasse mentsproeven". Reclame Voor chauffeur Marinus Beek- lllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Voor de traditio neel zwaarbeladen prijstafel voor de tweede editie van de Tulpenrallye Toertocht heeft de gemeente Leiden twee legpen ningen beschikbaar gesteld. De algemeen winnaars van de rij- vaardigheidsproeven zullen de legpenningen van de Stad Lei den in ontvangst kunnen ne men. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll man (in het dagelijks leven werkzaam in een drogisterij zegt privé Jaarlijks een slordige dertigduizend kilometer te ma ken) geeft die amateuristische aanpak echter toch wel vol doende bevrediging. „Met ons kleine budget houden wij af- en-toe in onze klasse sommige beter geoutilleerde équipes ach- ter ons. Wij hebben het zelfs een paar jaar geleden op de Vlasakkers bij Amersfoort een keer zo goed gedaan, dat de daar aanwezige DAF-mensen dachten dat wij ook een fa- briekswagen reden. Tussen twee klassementsproeven in hebben zij toen ook reclame op onze wagen aangebracht. Maar daar 'ïebben wij later nooit ee wagen aangebracht. Maar daar hebben wij later nooit een cent voor gezien Dankzij hun steeds beter wor dende prestaties vorig Jaar in de eerste internationale Tulpen rallye Toertocht een vijfde plaats in het overigens officieu ze eindklassement hebben de Leidenaars toch hun hoop ge vestigd op enige financiële steun. Daartoe hebben zij in de afge lopen weken enkele sponsors be naderd om de onkosten enigs zins te kunnen dekken. Ziege laar: „Wij willen dit jaar ook deelnemen aan het nationale kampioenschap. Maar daarvoor ben Je verplicht vijf ritten te rijden. Alleen het inschrijfgeld voor de SLS-rallye kost drie honderd gulden en daarbij kan je dan nog eens alle directe en indirecte onkosten tellen: per slot van rekening heb je elk sei zoen nieuwe speciale banden no dig en ga zo maar door. Dat loopt toch aardig in de papie ren". De équipe -van- twee-buur mannen beschikt tegenwoordig over een Renault 16 TS (van Marinus Beekman)Daarvoor reed het Leidse duo in een Daf 55. waarmee vorig jaar novem ber tijdens de Herfsttocht op Zoiets levert straks straf punten op: de Leidse équipe voor de Tulpenrallye Toer tocht poseert op verboden terrein in het plantsoen: in de auto kaartlezer Pim Zie gelaar, bij de motorkap be stuurder Marinus Beekman. (Foto Holvast) een dijkje in de buurt van Zaltbommel het tot nog toe eni ge „schadegeval" werd gemaakt. Bestuurder Beekman: „Toch is rallye-rijden een betrekkelijk veilige sport. En een spannende al heb je zo weinig met direc te tegenstanders te maken. Het gaat om het evenement-op-zlch èn de sfeer. Dat boeit mij: Je rijdt op tijd met altijd het risi co om ergens fout te gaan. Dat kost tijd en dus weer punten. Maar als bestuurder ga Je vaak zo in het rijden op dat Je meest al niet eens weet waar Je ergens zit of geweest bent Samenspel Rallye-rijden is volgens vlot- pratende Pim Ziegelaar („Wij hebben een keer gewisseld: ik sturen en hij kaartlezen, maar dat was gewoon mijn werk niet") een kwestie van samen spel. „Ik heb vroeger met ver scheidene anderen gereden. Maar dat was het toch niet he lemaal. Je moet durven, op el kaar aan kunnen. Dat klopt precies bij ons. Ik zeg nooit iets en hij zelft nooit iets te rug tijdens het rijden. Soms ko men we wel eens aan een moei lijk punt. Dan zeg ik: stop. Al heb ik dan vijf minuten nodig om alles precies uit te puzzelen, dan kan ik dat rustig doen. Andere chauffeurs zeggen dan al na één minuut: nou en?' Vult Beekman aan: „Ik haal hem nooit uit zijn concentratie en hij mij nooit. Dat is ideaal. Onderweg denk ik niet veel. Het enige, waarvoor ik wel eens bang ben is dat hij verkeerd' leest". Ziegelaar verder: „De grootste bevrediging is altijd als je met z'n tienen achter elkaar rijdt. En als de negen wagens vóór je bijvoorbeeld rechtdoor gaan en jij linksaf. En dat jij dan goed zit". Geen risico Dat hoopt de Leidse équipe volgende week (van 26 tot en met 29 april) in de tweede in ternationale Tulpenrallye Toer tocht en dat wensen zij hun „tweede team" «Reinier Mey- boom/Peter Stolk met Simca Rallye) eveneens toe. En dat zij bovenal heelhuids in Rotter dam terugkeren. Beweert de graag in het wat exclusieve „au to-wereldje" verkerende Ma rinus Beekman („Mensen, die vaak rallies rijden, gedragen zich in het normale verkeer juist beter en passen zich on opvallend aan die stoerlingen met een batterij lampen en zo zijn allemaal pseudo-rallye-rij- ders") met de nodige nadruk: „Wij kunnen het ons niet per mitteren om te winnen. Dat zou ons gewoon teveel geld kosten. De risico's, die er nodig zijn om te winnen, kunnen wij een voudig niet nemen". „Heelhouden" is belangrijker dan overwinnen. Die variant op de Olympische leuze van Pier re Baron de Coubertin beschou wen Pim Ziegelaar en Marinus Beekman als hun voornaamste gedragsregel. Als pure amateurs vinden zij het deelnemen aan allerlei rallies belangrijker dan het overwinnen. Maar een prijs je of een sponsor willen zij toch graag in-hun-tank steken. ADVERTENTIE wdevol moderne Informatie. Rijk en doelmatig geïllustreerd. onderwerp in een exacte, afgeronde vorm. Alfabetisch ge schikt. Alles in een handomdraai te vinden. 'grootste Nederlandse encyclopedie: 100.000 onderwerpen; tóo bladzijden in 20 luxe banden. De tweede oplage gaat Mijnen. Teken nu in! vóórintekenprijs: beslis mei, verdien honderd gulden |i«dere boekhandel kan men u er alles over vertellen, óók het aantrekkelijke betaalsysteem. Een uitvoerig model jaar ligt ter inzage. HOLLYWOOD (AP) De schen king door wijlen Harold Lloyd van zijn grote herenhuis in Beverley Hills ten algemenen nutte zal de Amerikanen de mogelijkheid ver schaffen kennis te nemen van de weelderige stijl, waarin filmgroothe den leefden. Het huis van Lloyd is een Frans renaissancepaleis. In zijn glansperio de waren er 30 bedienden. Het is omgeven door zes hectaren aange legd terrein waarop de belangstel ling van de komiek tot uiting komt: een golfbaan van negen holes, een handbalveld, een waterval van 34 meter, een zwembad van Olympi sche afmetingen en een kanobaan van 300 meter. De filmsterren wedijverden vroe ger met elkaar in grootsheid van hun woonverblijven, maar nu niet meer. Burt Lancaster is daar een voor beeld van. „Ik ben rijk. Ik zou de eerst vol gende tien Jaar zeer comfortabel kunnen leven zonder te werken," zegt hij. „Maar in tijden zoals deze, waarin het zo slecht gesteld is met de filmindustrie, krijg Je het gevoel, dat je Je uitgaven moet beperken. „Daarom verkocht ik mijn grote huis en woon nu in een huurhuis aan het strand. Het is niet goedkoop 3.000 dollar per maand maar ik heb genoeg aan één bediende." Lancaster is de enige niet. Kay Spreckel Gable, de weduwe van Clark Gable, heeft haar land goed te koop aangeboden. Het is een waardevol eigendom 2,8 hectaren temidden van dure hulzen in Encino en zij hoopt een koper te vinden, die het niet zal versnipperen. Het landgoed, vroeger de paardenfokke rij van Clark Gable, is nu te groot voor haar. Dick van Dyke heeft zijn landgoed in Encino verkocht en is naar een ranch in Phoenix, Arizona verhuisd, waar hij zijn nieuwe tv-serie zal fil men. Bill Cosby ontdoet zich van zijn huis in Beverly Hills om naar Mas sachusetts te verhuizen, waar hij een studie voor leraar wil voortzet ten. Merle Oberon heeft kort geleden haar grote herenhuis in Beverly Hills verkocht voor 670.000 dollar. Zij had het maar zelden gebruikt en is nu voornemens het grootste ge deelte van haar tijd door te brengen Burt Lancaster in Acapulco, waar zij en haar echt genoot, de financier Bruno Pagliai, een groot huis hebben. „Sommige sterren verkopen hun huizen en kopen apartementen zoals die in de nieuwe uitbreiding van Ho tel Wilshire in Beverley Hills," zegt de makelaar in vaste goederen Mike Silverman. „De meesten zijn veel op reis en voelen zich veel veiliger als zij de sleutels van een flat kunnen omdraaien en wegwandelen. Het ho tel lost ook het bediendenprobleem voor hen op." Voetbal Helmut Halier, de I middenveldspeler van Juventus die j in de laatste competitiewedstrijd te- gen Milan AC van het veld werd ge zonden. komt er met een lichte straf af. Hij krijgt slechts een schor sing van één wedstrijd zodat Haller in de return-wedstrijd tegen FC Köln voor de Runnersupcup weer kan aantreden. Voetbal Voetbalkeizer Pe- le heeft een rol in de film "A Mar- cha" geaccepteerd. Deze rolprent be handelt de bevrijding van de sla ven in Brazilië. Pele zal de rol ver vullen van "Chico Bondada", een le gendarische figuur in deze bevrij- dingsstrijd, die ruim 100 jaar gele den van Angola naar Brazilië vertrok en daar de leiding op zich nam van de slaven in hun strijd tegen de over heersers. Boksen Cassius Clay wil, na de nederlaag tegen Frazier, zijn rentree in de ring vieren tegen de vroegere bEisketbalster Wilt Cham berlain, die hiermee zijn debuut als profbokser zal maken. Beide bok sers zou een miljoen dollar voor het gevecht geboden zijn. Het gevecht zou in Houston, waar 75.000 mensen de strijd kunnen volgen, worden ge houden. Schaatsen Heerlen gaat de volgende maand beginnen met de bouw van een kunstijsstadion met een volledig overdekte baan van dertig bij zestig meter. De kosten bedragen een miljoen. Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben goedkeuring verleend voor de aanleg van het stadion. ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar r Gistermiddag heeft Toon i van Pieters Graafland bestegen Hermans in Rotterdam de sport- zowel Eddy als Toon een homj- artikelenzaak van Eddy Pieters trainer om gezamenlijk een eind- Graafland officieel geopend. On- je 'weg te fietsen', der het toeziend oog van de zoon LEIDEN De Leidse atletiekver- eniging AV Holland organiseert zon dag in en om het park "De Leidse Hout" voor de vierde maal z'n Jaar lijkse internationale veteranenloop. Het parcours, dat uit wandelpaden grasvelden en de sintelbaan bestaat, voert over een afstand van 10 kilo meter .Gelopen wordt in drie leef tijdsklassen, t.d. klasse I (40 t/m 49 Jaan. klasse n (50 t/m 59 jaar) eD klasse III (60 jaar en ouder). Voor dit evenement hebben zich de sterk ste Nederlandse veteranen aange- VOLENDAM - De nieuwe Ander- lecht-voorzitter (en geldschieter) Constant Vanden Stock heeft gis teravond in Volendam onderhande lingen gevoerd met het Volendam- bestuur over doelman Jan Ruiter. „Het vervelende voor Anderlecht is echter", aldus voorzitter Pé Muhren, „dat Ruiter vorige week voor twee Jaar heeft bijgetekend". In het contract heeft de doelman echter een clausule op laten nemen, die het hem mogelijk maakt toch te vertrekken als hij zich royaal kan verbeteren. Muhren: „Daarom acht ik het niet uitgesloten, dat wij èn Jan Ruiter met Anderlecht tot overeenstemming komen. Maar dat zal de Belgen wel veel geld kosten". DEN HAAG (ANP) Na 26 Jaar heeft de schaakclub Utrecht het Nederlands clubkampioenschap ver overd. De partij tussen Ver- holt (Utrecht) en Boehm (Rotter dam) eindigde na de tweede voort zetting in remise, waardoor Utrecht het noodzakelijke halve punt be haalde om Rotterdam in de compe- titiewedstrijl met 5%4% te ver slaan. Utrecht is nu in de hoofd klasse als eerste geëindigd met 11 punten uit zeven wedstrijden en Rotterdam werd tweede met tien punten. LEIDEN Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan organiseert de boksvereniging D.T.S. (Leiden) op 7 mei a.s., aanvang 20.00 uur, een boksgala in de Vijf Meihal meld terwijl ook atleten uit Duits land, België en Engeland aan de start zullen verschijnen. Naast de ve le herinneringsprijzen en prijzen in natura ontvangt de vereniging met de drie best geklasseerde atleten de "Jan Deyn-wisselbeker", momen teel in het bezit van de AV Holland. De eerstaankomende Nederlander ontvangt de "Rinus van Es-wisselbe ker" die op het ogenblik in bezit is van Piet Bleeker. Start en finish van deze loop vinden plaats op de sintelbaan in de Leidse Hout. De klassen II en m startan zondagmiddag tegelijk om 13.00 uur, de klasse I gaat om 14.00 uur van start. DEN HAAG Aan de vooravond van de nieuwe competitie werd de honkbalsport getroffen door een on geval met dodelijke afloop. Tijdens een woensdag in Haarlem gehouden centrale training werd een speler van Neptunes, Ferry Vo gel door een bal zodanig aan het hoofd getroffen dat hij, ondanks operatief ingrijpen, donderdagoch tend aan de gevolgen daarvan over leed. De wedstrijd van Neptunus werd uitgesteld. Maandag zal de teraar debestelling van het slachtoffer plaatsvinden. AMSTERDAM Ajax heeft Johan Cruyff een jaarsalaris geboden van 225.000 gulden en tevens voorgesteld het contract, dat op 1 Juni afloopt, met drie jaar te verlengen. Aldus meldt „De Volkskrant". Crufjfl is er (nog) niet op ingegaan. Als hij naar een andere club zou willen vraagt Ajax een transferbedrag van onge veer 2 miljoen. Het afgelopen seizoen had de ster-aanval Ier een vast sala ris van 125.000 gulden, ongeveer 10 percent van zfjn transferwaarde. die nu kennelijk aanzienlijk hoger is ko* komen te liggen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27