Joop Zoetemelk test zich dramatische Waalse Pijl China stapt uit tennisfederatie Koerstips Gekleurde sportlieden mogen Zuid-Afrika in Toertocht ook in Leiden Lentekorting op Bruynzeel Keukens 100.- tot 750.- gulden De Schoenmaeker nog te braaf voor dit metier een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Berg blijft nog jaar bij ADO TENNISSEN Leids KNVB-team tegen Haarlem Ook de fiscus „pakt" Herrera Roet in sportief geflirt Pellenaars stelt geen prijs meer op Daan Holst DE SPARTAAN KAN DERDE TITEL WINNEN Essor kan degradatie nog ontlopen RECTIFICATIE Competitieduel van Atletico niet vervroegd n@r VRIJDAG 23 APRIL 1971 PAGINA 25 LEIDSCH DAGBLAD. - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD MARCINELLE Vijfhonderd meter voor de finish in Mar- cinelle waande Jos de Schoenmaeker zich nog winnaar, leek de Waalse Pijl ondanks de afwezigheid van de ziek thuis ge bleven Merckx (maagklachten) toch voor Molteni. De Schoenmaeker bespeurde, angstig achterom kijkend, geen achtervolger. Maar juist vóór hij zich triomfantelijk kon oprichten voor zijn eerste klassieke zege, raasden twee vinnige langs het 23-jarige talent uit Rijmenam (bij Meche- Roger de Vlaeminck en Frans Verbeeck. Een sensationele ontknoping van een dramatische en tegelijk helse finale. De versloeg Verbeeck met klein verschil, De Schoen maeker kwam zes seconden later binnen. En toen brak de hel nog eens los. Stijlvol Driessens, die voor de zo veelste keer dit seizoen een „troost incasseerde (wat hem met van Looy, in diens goede tijd, ook eens bijna een Jaar lang ls overkomen), vloekte op alles en ledereen. Hij schold op de ontgoo chelde De Schoenmaeker, op De Vlaeminck en Verbeeck, op de volg- wagens vooral. „Die twee zaten bij na in de auto's, ze werden gewoon vooruit getrokken. Als ik zo moest winnen, zou ik me schamen", schimpte Molteni's ploegbaas. En tegen zijn Jonge pupil: „Je zat steeds om te kijken, maar je had moeten rijden." Waarop De Schoen maeker: „Ik keek, maar ik zag geen coureur. Vijfhonderd meter voor de meet nog niet." Wat Lomme Dries sens normaal vond. Want: „Ze za ten uit de wind tussen de wagens. Die reden hen zo naar je toe. Je had het zover niet moeten laten komen. Maar ach, ge zijt ook nog veel te braaf voor dit metier." Door Ger Bestebreurtje Intussen had ook Frans Verbeeck zijn zegje gezegd. De sterke rouleur uit Leuven was ziedend op Roger de Vlaeminck: „Hij kwam nooit op kop, de lafaard. Ik heb al het werk in de achtervolging moeten doen. Zo kan ik ook de sprint winnen." De winnaar hoorde de beschuldiging zwijgend aan. En gaf geen com mentaar .Hij was alleen bereid zijn ploegmakker Joop Zoetemelk, die eenzaam als vierde finishte op ruim een minuut, in de hulde te laten delen. En terecht. Want Zoetemelk was niet alleen, zestig kilometer na de start in Luik, de initiatiefnemer van de beslissende ontsnapping (hij demarreerde uit een toen al gefor meerde kopgroep van 18 man om puntenwinst te boeken op de Col d'Ereffe), de Nederlander verzette daarna ook bergen werk om Roger de Vlaeminck zo fris mogelijk aan de finish te brengen. „En óók", be kende Zoetemelk, „om mezelf te testen. In Parijs—Roubaix reed ik al erg goed, was ik zeker bij de eersten geëindigd als ik geen tegen slag had gehad. Maar hoe ver reikt de vorm op dit moment dat wil de ik weten. Daarom heb ik van daag erg aanvallend gereden en veel werk gedaan. En ik ben tevre den. Toen Verbeeck op het laatst demarreerde met De Vlaeminck heb lk niet meer aangedrongen. Ik wist genoeg." Initiatief Joop Zoetemelk, die vroeger in vorm is dan vorig jaar en zich he lemaal richt op de étappe-wedstrij den, heeft zelden zoveel initiatief genomen. Toen de Waalse Pijl nog maar nauwelijks op gang was en Rini Wagtmans, met Josef Bruyère in het wiel, in de afdaling van de Muur d'Amay (er wachtten nog veertien lastige, soms met keien be dekte klimmetjes) voor de eerste afscheiding zorgde, was hij er al bij. Weinigen geloofden uiteraard in een vroege vlucht door de Ardennen, bij constante tegenwind. Maar vedetten als Gimondi, Motta en Jan Janssen vergisten zich toch. Want toen Zoe temelk na zestig kilometer eenzaam omhoog ging, betekende d&t het be gin van de beslissende ontsnapping. Uit een eerste groepje sprongen-Ro ger de Vlaeminck. Van Springel, Mintjens, Verbeeck en Godefroot mee en even later overbrugden vanuit een tweede pelotonnetje Jos de Schoenmaeker en de Luxem burger Edy Schutz (ploegmaat van Zoetemelk en De Vlaeminck) de snel groter wordende kloof. Jan Janssen: „Toen ik voorin kwam. hoorde ik. dat ze al vier mi nuten vooruit zaten. Ze moeten als een trein hebben gereden." En Ger- ben Karstens over dat deel van de koers: „De Molteni's Wagtmans en Bruyère lieten een gat vallen toen het net bergop ging en ik in de wind reed. Ik kwam er niet meer bij." Nee, de kopgroep van acht (drie Mars-Flandria's. drie Molteni's, een Peugeot- en een Watney-coureur) stond geen aanvulling meer toe. In eendrachtige samenwerking en in hoog tempo zonder demarrages werd de marge tot zeven en zelfs elf minuten opgevoerd. Zelfs de be ruchte Citadel van Namen dreef geen wig in de vluchtgroep. Maar de leiders beleefden wèl een boeien de finale. ADVERTENTIE (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 654-kaart nu! DEN HAAG De Noorse voetbal ler Harald Berg blijft bij ADO. Hij heeft een dezer dagen, tot genoegen van Eddie Hartman c.s., zijxr con tract met een jaar verlengd. ADVERTENTIE in Katwijk is nog plaats. Tel. 01718—13282 .Lflii ..h\J 1 Op 30 kilometer van de aankomst ontsnapte de stijlvolle De Schoen maeker, die Roger de Vlaeminck meekreeg. In een ommezien grepen zij een minuut winst. Wat niet naar de zin was van Lomme Dries- sens, ploegleider van De Schoen maeker. „Rijd maar niet meer, je wordt toch door hem geklopt", schreeuwde hij zijn tempobeul toe Maar op dat moment reed De Vlae minck lek en moest De Schoenmae ker wel doorgaan. Waarna hij vlot tot een minuut 45 seconden uitliep. Intussen was er achter de rug van de koploper heel wat gebeurd. Edy Schutz werd gelost, Walter Gode- root viel hard tegen de keien en Frans Mintjens en Herman van Springel stonden hulpeloos met een lekke band: omdat Driessens met zijn materiaalwagen De Schoen maeker volgde. Alleen Zoetemelk, Verbeeck en de teruggevallen De Vlaeminck konden daardoor de achtervolging inzetten Die, zoals gemeld, toch nog verras sende gevolgen had. En het eerste deel van het Ardeense Weekend (zondag volgt Luik-Bastenaken- Luik) een boeiend slot bezorgde. De uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Bel.), 224 km in 5 uur, 55 min. 0 sec., 2. Verbeeck (Bel.) z.t., 3. De Schoenmaeker (Bel.) op 6 sec., 4 Zoetemelk (Ned.) op 1.13,5, 5. Gode froot (Bel.) op 4.45, 6. Van Springel (Bel.) op 5.31, 7. Schutz (Lx.) op 6.28, 8. Karstens (Ned.) op 11.25, 9 Callens (Bel.) z.t., 10. Motta (It.) z.t., 11. Eyers (Bel.) z.t., 12. Van Schil (Bel.) z.t., 13. Bracke (Bel.) z.t., 14. Spruyt (Bel.) op 11.40, 15 Schleck (Lux) z.t., 17. Krekel? (Ned.) op 23.05, 19. Steevens (Ned.i Z.t., 22. G. Harings (Ned.) z.t., 23 Janssen (Ned.) z.t., 24. Scheper? (Ned.) z.t., 39. Prinsen (Ned.) z.t. 41. Van Katwijk (Ned.) z.t., 58. Ta bak (Ned.) op 24.00. De Belg Mintjens, die als zevend over de finish kwam, werd gedis kwalificeerd omdat hij een wiel hat aangenomen van een „vreemde" ploegleider. Joop Zoetemelk won het bergklassement. Roger de Vlaeminck gaat in Marcinelle winnend over de eind streep, vóór Frans Verbeeck. NOOTDORP, 24 APRIL - 7 UUR Raalteprüs, 1ste afd.: Jacojoke N, Inus Carbonari, James Hagheweyde, Jerolimo - Idem, 2de afd.: Inge N, Jupiter P, Joyce, Ino Victoria - ReeuwijkprijsInalco Leron. Jacob R, Ivo D, Inoare Trix - Renkum- prjjs: Jacoous van A, Iliza, Iwan Mac H, Handsome Mac - Reusel- prjjs: Irma van Double, Gids, Fury Spencer, Ivon Buitenzorg - Roer- mondprijs: Extase, Gehade Hollan- dia, Barbarossa W. Flevo - Roden- prfjs: Goldfmger, Fléöhe, Eros Kin- ley. Gravin Rita W - Reuverprijs: Grietje, Hélène H, Hermance, Hul labaloo. LEIDEN —Op vrijdag 30 april (Koninginnedag) wordt een wed strijd gespeeld tussen de vertegen woordigende elftallen van de afde lingen Leiden en Haarlem op het ter rein van L.F.C. aan de Boshuizerka- de. Aanvang: 14.30 uur. De samen stelling van het Leids KNVB-elftal is als volgt: Doel: M. Keereweer (Roodenburg), achter: M. Balkhoven (UVS); C. Pennenburg (Rooden burg); B. Lardé (UVS) en R. de Groot (UVS), midden: A. Koren (UVS); L. Redel (Lugdunum), voor: J. Hannaart (Roodenburg); L. Holl (UVS); C. v. Weerlee (LFC) en W. Gubler (LFC). ROME Helenio Herrera is door de Italiaanse fiscus aan- geslaegn voor een bedrag van ruim 300.000 gulden, maar de voormalige coach van AS Roma is niet in staat te betalen. Deze belastingschuld kwam aan het licht toen Herrera trachtte via de rechtbank zijn salaris van AS Roma los te krijgen. Zoals be kend werd de ex-Argentijn op 8 april op staande voet ont- j slagen. NEW YORK (AP) Het sportieve geflirt tussen China en de V.S. be leefde gisteren een sombere dag toen de Chinezen zich uit de internationa le tennisfederatie terugtrokken we gens "de manipulaties van het Ame rikaanse imperialisme" in de fede ratie. Basil Reay, de secretaris van de in ternationale federatie (I.I.T.F.), zei dat hij een brief van de Chinese sportraad in Peking had ontvangen waarbij de banden werden verbro ken. Als reden werd opgegeven dat de federatie "de tennisbond van Tsjang Kai-Sjek als volwaardig lid tot de federatie had toegelaten, waardoor daarin nu twee China's zijn Reay zei dat over de brief ver slag uitgebracht zal worden aan de in Juni te houden Jaarvergadering. LUIK De Goudsmit-Hoff-for- matie telt één man minder. Kees Pellenaars heeft Daan Holst name lijk verteld, dat hij op zfjn aanwe zigheid geen prijs meer stelt. De ploegleider ergert zich al geruime tijd aan het gedrag van de Amster dammer, vooral voor en na de wed strijd, en toen er gistermorgen in Luik vóór de start weer iets ge beurde. dat Pellenaars niet zinde, mocht Holst niet starten. "Deze week nog krijgt hij een aangetekende brief, waarin staat, dat hij geen deel meer uitmaakt van onze ploeg', ver klaarde Pellenaars. Het is intussen ook zeker, dat Jos van der Vleuten de overstap van Gazelle naar Goudsmit-Hoff niet kan maken. Pellenaars: "De indruk is gewekt, dat wij Jos wilden weg kopen. Dat is niet waar. Ik voel er nu niets meer voor om hem voor ons te laten rijden'. LEIDEN De ploeg van De Spar taan kan morgen in Utrecht de af delingstitel bij de gewichtheffers voor de derde keer veroveren. Daar voor is echter nodig dat de Leidse gewichtheffers zich in het beslis singsduel met Simson/KDO niet ver tillen aan de Haagse opponent. Wordt het duel gewonnen dan moet lands kampioen de Spartaan de titel ver dedigen in de finale. De Spartaan zal vermoedelijk uitkomen met Ar ie de Bruin, Arie Swagers, Hermann Filipo, Theo Sanders. Nico Faas en Dick v. t. Riet. Zondag worden de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland voortgezet met de strijd in de laatste gewichts klassen. Voor de LKV De Spartaan komen nog twee deelnemers in de strijd: Hans van Kampenhout pn Willem Turenhout treden aan in het licht-zwaargowicht. Spartaan-trai ner Brandt is aangewezen als scheidsrechter bij deze wedstrijden. Matiging apartheidspolitiek op sportgebied Roger de Vlaeminck, Frans Verbeeck en Joop Zoetemelk (van rechts naar links) beklimmen de ,Muur van Thuin". KAAPSTAD (ANP) John Vors- ter, de president van Zuid-Afrnka, heeft gisteren in Kaapstad een ver klaring afgelegd waaruit blijkt dat de Zuidafrikaanse regering bereid is de apartheidspolitiek voor wat de sport betreft, wat te matigen. Vorster zei in het parlement: „Wij zijn er niet voor dat Zuid-Afrika in het buitenland vertegenwoordigd wordt door een „gemengde" sport ploeg. Dit geldt echter niet voor een Zuidafrikaanse Olympische ploeg. Wij hebben er ook geen bezwaren tegen wanneer niet-blanke sportlie den uit andere land aan interna tionale wedstrijden in Zuid-Afrika deelnemen". De verklaring van Vorster wordi gezien als een eerste gebaar ten op zichte van het Internationale Olym pische Comité, dat Zuid-Afrika uit sloot van de Olympische Spelen in Mexico en ook in 1972 geen prijs stelt op deelneming van Zuid-Afrika vanwege zijn apartheidspolitiek. Verster zei verder: Sport tussen blanke en niet-blanke ZuidafrikaneD op club-, provinciaal- en nationaal niveau blijft uitdrukkelijk verboden. Er bestaat echter geen bezwaar wan neer een blanke sportploeg uit een ander land in Zuid-Afrika tegen een niet-blanke Zuidafrikaanse verte genwoordiging uitkomt". Door de verklaring van Vorster zal b.v. de Amerikaanse neger-tennisser Athur Ashe, die reeds enkele malen vergeefs een visum voor Zuid-Afrika vroeg, kunnen deelnemen aan de in ternationale Zuidafrikaanse Kam pioenschappen. LEIDEN De Leidse rayonklas- ser basketbal Essor kan de kans om degradatie te ontlopen morgen in eigen hand houden. Dat moet Es sor wel van USS winnen, maar die mogelijkheid is zeker aanwezig. USS speelt zeer wisselvallig en Essor draait de laatste weken steeds be ter. LEIDEN De regionale jeugd wedstrijd tussen UVS en Neptunus. morgenmiddag in de Kikkerpolder vangt niet aan om 4 uur, zoals abu slevelijk vermeld, maar om 14.30 uur. MADRID (ANP) De Spaanse voetbalbond heeft gisteren een ver zoek van Atletico Madrid de wed strijd tegen Oviedo, die voor zondag op het programma staat, naar za terdag te vervroegen, afgewezen. Volgens de bond zijn er niet vol doende redenen aanwezig om de da tum te veranderen. Ook Oviedo was tegen het spelen gekant „wegens zware financiële verliezen die het gevolg zouden zijn". De maatregel heeft grote teleurstelling gewekt bij het bestuur van Atletico Ma drid. Men acht zich benadeeld ten opzichte van Ajax, dat bij de KNVB wel gedaan heeft gekregen de wed strijd tegen NAC te verschuiven. De ploeg van Atletico Madrid, die woensdag in het Olympisch stadion van Amsterdam in de twee de halve finalewedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor landskamDioenen tegen Ajax een voorsprong van 10 moet zien te verdedigen, arriveert maandagmid dag om ongeveer 14.30 uur op de vlieghaven Schiphol. Het staat vast dat de zwaar geblesseerde Garate niet kan spelen. Voetbal Na een vier uur lan ge discussie heeft de gemeenteraad van Apeldoorn besloten om AGOVV, indien het in het betaalde voetbal blijft uitkomen, financiële steun te verlenen. Intussen had het bestuur van de bond hem instructie gegeven Peking te schrijven om "in het belang van internationale tennis" van het be sluit terug te komen. Reay zei dat Peking reeds een Jaar geleden op de hoogte was van het voorstel For mosa toe te laten, maar dat het toen op de Jaarvergadering niet had ge protesteerd. "Als onze vrienden in China niet van gedachten veranderen, dan zal dit betekenen dat Chinese spelers niet in aanmerking xomen voor Wim bledon, Forest Hills, Parijs en an dere officiële kampioenschappen van de federatie, hetgeen buitengewoon betreurenswaardig is op een tijdstip dat op andere terreinen vriend schappelijke sportrelaties met China worden aangeknoopt". De internationale tafeltennisfedera tie erkent slechts één China. De I.L.T.F. wil er twee erkennen. Pe king werd enige jaren na de twee de wereldoorlog tot de IX.TF. toe gelaten. Later werd steeds meer druk uitgeoefend Formosa toe te la ten en dit gebeurde tenslotte met 'n meerderheid van 17253 stemmen. LEIDEN De tweede Tulpenrally Toertocht zal op de vierdaagse 'toe- ristisohe' Ronde door Nederland, Bel gië. frankrijk, Luxemburg en Zwit serland ook Leiden aandoen. Op het terrein achter de Groenoordhal zul len de deelnemende teams meer dan 100 inschrijvingen zyn nu al binnen op donderdag 29 april tussen 11.00 en 16.00 uur een klas sementsproef op een geheim parcours afleggen. Dat is dan één van het tiental 'proeven' dat de deel nemers op het 2000 km lange tra ject moeten afleggen. Daarin zijn begrepen vijf klassementsproeven: in Oud Beierland, in Bergen op Zoom, in het Belgische Weelde (2), in Hil versum en in Leiden, twee snelheids proeven: op het autocircui van Zol der en in Weelde en een aantal re- gelmatigheldsproeven: proeven om de ter plaatse vastgestelde snelheid (bijvoorbeeld 30 of 50 kilometer) zo dioht en regelmatig mogelijk te be naderen. Want het woord rally in Tulpenrally Toertocht zou verwar ring kunnen wekken omtrent de aard van de rit. „Volgend Jaar heet het dan ook Tulpen Toertocht", zegt wedstrijdleider Bas Bastiaans. „Ral ly betekent op snelheid rijden. En dat gebeurt niet, wij rijden zo'n der tig kilometer per uur om ongeluk- ken te voorkomen. Dit is een zuiver toeristische tocht, met op dinsdag- j avond een door de VW van die stad i georganiseerde feestavond in het j Franse Les trois Epis Aan die 'toeristische' tocht neemt behalve het duo Ziegelaar-Beukman I ook het Leidse paar Meyboom-Stolk deel, de combinatie Van Rijn 1 (Lisse), Van Hen <Noordwijk3, het Oegstgeester koppel J. Held en J. J. Held en de Benthuizenaar K. van Houten met partner B. W. Sonne- veld uit Zoetermeer. ADVERTENTIE Zeven lenteweken lang geeft Bruynzeel erg interessante kortingen op haar keukens met ingebouwde apparatuur. De startdatum is 26 maart en de actie loopt tot 15 mei. U bent welkom in de 15 Bruynzeel verkoopfilialen in Nederland, waar u alle Bruynzeel Keukens op uw gemak kunt bekijken (meer dan 1000 combinatie mogelijkheden) en waar u precies kunt horen hoeveel korting u krijgt. Bruynzeel Keukendealer N.V. Houtwerf Nieuwe Rijn 87, Leiden Ja, wij willen wel eens iets meer weten oVer die o\ Lentekorting op Bruynzeel Keukens. Naam:. LD 5 Adres:. Plaats: Telefoonnr.: Sturen aan Bruynzeel Keukens, Postbus 204, Zaandam.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25