Is'kaas uit het vuistje' links of rechts? legering De Jong komt met wee nieuwe milieuwetten HBS nog een dag in de strijd INDUSTRIE BOND N.V.V. IN DE MAAK EbasPanateila „Beroepsleger in 2 jaar op poten Stuurgroep gaat milieu-uitgaven bekijken Vandaag beslissing „We voelen ons welvarender dan ooit tevoren Lekker lang. Lang lekker. Morgen uitspraak in zaak Den Dolder tegen Kruisinga Kikkert (CHU) in nota: Kleuter kreeg oproep voor verkiezingen V) JNDERDAG 22 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLADPAGINA 7 Nou kijk, dat zit zo. Van oorsprong is kaas uit "t vuistje duidelijk links. Je zag eerder Troelstra met een brok kaas in de vuist dan Thorbecke. Maar de doorbraak is gelukkig gelukt: ook de liberalen steken de vuist nu omhoog - al is 't niet hoger dan de mond. Kaas uit't vuistje staat voor nationale smaak-verbroedering! SN HAAG Nog juist voor het einde van de kabinets- )de hebben ministers van de regering De Jong een aantal ngrijke maatregelen aangekondigd in de strijd tegen de ^verontreiniging: de Bestrijdingsmiddelenwet wordt gewijzigd en gaat de ongelimiteerde hoeveelheden aan banden leggen; bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat regels stelt ter voorkoming en beperking van de bodem verontreiniging; er zal een stuurgroep worden ingesteld die het Centraal Planbureau gaat assisteren bij het maken van prognoses over uitgaven voor milieuverbetering. Gisteren waren alleen de hbs-kan- didaten nog in het strijdperk De a-kandidaten hebben het langste schriftelijke programma; zij zullen ook morgen nog in de weer zijn. Woensdagmorgen was hun tyd be stemd voor de Franse brief. Een Parijs gezin, waarvan zowel de man als vrouw journalist zijn. zoekt een meisje als aide familiale om voor een kind van drie jaar te zorgen. Het feit dat de advertentie geplaatst was in de Figaro duidt erop dat men niet per sé dacht aan een ouitenlandse hulp Een Arnhems meisje van 17 jaar. dat op de ad vertentie schrijft, wordt aangeno men ondanks de pittige eisen die zij durft te stellen: twee middagen I en de gehele zondag vry. Boven dien overvloedig theaterbezoek en sportbeoefening. De opgave luidde: de sollicitatie brief van het meisje plus het ant woord van de Paryse mevrouw te schryven waarin zy wordt aange nomen met. inwilliging van al haai eisen plus honderd frank in de week en vrye kost en inwoning Een niet helemaal realistische voorstelling van zaken moet men vrezen, maar het ts weer eens een jasje van nieuwe snit van het oude bekende laken dat men toch hoog nodig eens uit de produktie moet gaan nemen. Scheikunde De kandidaten hbs-b kregen schei- kunde-opgaven te verwerken. De opgaven A hadden hoofdzakeiyk een theoreiisohe achtergrond, en waren modern van opzet en peil den naar mzioht m de bouw va a stoffen. Als geheel werd meer naai verklaringen gepeild dan naar lou tere feitenkennis. In de opgaven B daarentegen, moest men reacties van de stoffen beschryven waar voor veel Kennis van feiten nodig was. Interessant daarby vooral was de opgave 5 die geheel in het teken stone van de luchtverontrei niging. Gevraagd werd hoe men de zwaveinioxyde in onze lucht kan aantonen en verder een vraag rondom de toenemende verzuring van onze lucht. Bij de orgaische scheikunde-opga- ven de vragen C Kon men triezen tussen een groep gemakkehjke en een groep moeilijke opgaven. Deze laatste met name zyn opgenomen met het oog op de zogenaamde ex- perimenteerscholen Maar alle leer lingen waren vry in de keuze van de groep vragen. Deze C- vragen veronderstelde ook de nodige fei tenkennis; by alles moesten struc tuurformules worden aangegeven By de vragen D tenslotte (tradi tioneel de vraagstukken) waarvan de eerste vroeg om het aantal kilocalorieën te berekenen gepro duceerd door verbranding van 1.000 liter aardgas. Praktischer en ac tueler kan het haast niet. De middagarbeid op de gehele hbs bestond uit het schryven van een opstel Nederlands waarvoor twee en een hall uur werd toegestaan Het ïykt ons toe dat van de op gegeven titels een groot aantal niet onmiddellijk tot de verbeelding der kandiaaten heeft gesproken Hier en daar zal lang geaarzeld zyn by het maken van de keuze en dan nog wel zeer schoorvoe tend. Oordeelt u zelf over alle tien de titels: Het huis waarin ik woon. Vluch ten. De rol van de politie in onze samenleving Oude stadskernen en historische bouwwerken in gevaar? Overpeinzingen van een examen kandidaat!! Verstikkende wel vaart. De gastarbeider. Bach, Beat of beide? Heiligt het doei de middelen? kapen, ontvoeren, kra ken) „Het is moellyk om temaua die een afwykende mening is toe gedaan voor een verstandig mens te houden" (C. Buddingh'). werd gisteren bekend dat ederlandse regering overweegt lgemene maatregel van bestuur kondigen, waardoor het lozen chemische afvalstoffen op de Izee aan banden zal worden ge- Er zal onder meer een centra- worden ingesteld voor een toelichting op het ontwerp van de Bestrijdings- zeggen minister Lardi- en staatssecretaris Kruisinga a insectenbestrijdingsmiddelen, a het huishouden worden ge il teveel werkzame chemsiche in zijn verwerkt. Te hoog neiging hogere gehaltes van stoffen toe te passen dan gestelde doel vereist is, valt e bespeuren bij desinfectantia nettingsmiddelen) en vliegen- Jdingsmiddelen voor stallen. In etsontwerp wordt de mogelijk- 5eopend dergelijke gehaltes aan te onderwerpen, behoefte aan een betere wet ontstaan naarmate meer stoffen in het milieu zijn die na Jaren in tal levende organismen blijken voor men. Dit is met name het geval «chloreerde koolwaterstoffen die t omvangrijke vis- en vogel sterf- ibten geleid. et wetsontwerp tegen de bodem- worden vooral maat- beoogd in verband met de van het grondwater. Zo wider meer voorzien in de ver- van afvalstoffen. "In de rast", aldus het ontwerp, zal In elk geval tot regionale combi 's moeten komen voor de ver ering van huisvuil. Voor andere zal de samenwer- zelfs op landelijke schaal moe- aan dit ontwerp ligt ten grond- h(t beginsel van "de vervuiler air, dat wil zeggen dat dege- db bodemverontreiniging kan oiaken. de kosten in verband het voorkomen of beperken ran zal moeten dragen, ihet voor-ontwerp van de wet lilde totale hoeveelheid stedelij- ^Valstoffen in 1970 geraamd op freer 3,5 miljoen ton, terwijl jaar 2.000 ongeveer 9 mil- ton per Jaar wordt verwacht, boeveelheid industrieafval be- 4 ongeveer 2,4 miljoen ton per r, waarvan ongeveer een/derde brandbaar kan worden aange- rkt Aangenomen kan worden, dat ie als gevolg van de industriële de hoeveelheid van de- dvalstoffen sneller toeneemt dan van de stedelijke afvalstoffen, korte termijn zal minister R. (Economische Zaken) een iffgroep instellen die het Centraal u-Bureau moet gaan assisteren bet maken van prognoses over Eodzakelijke op milieuverbetering uitgaven. nota "Economische contou- voor een kabinetsperiode 1972 5' werd log geen rekening ge- Ben met ten hogere dan de trend- toeneming van de uitgaven 'tehoeve /an het milieu, feministe: vindt dat een inzicht in ®vang vin deze uitgaven niet bui ten beschouwing kan blijven. De voorzitter van het comité N '70, prof. dr. K. H. Voous, heeft gisteren een eindrapport overhandigd aan staatssecretaris mr. H. J. van de Poel van CRM. Naar de mening van het comité moet er meer geld beschikbaar ke rnen voor de aankoop van staatsna- tuurreservaten. CRM moet daarbij meer inspraak krijgen om te voor komen dat prioriteiten van beste ding door activiteiten van buiten dit ministerie worden bepaald. Voorts zullen ecologische onderzoe kingen moeten worden verricht vóór dat waterstaatkundige, cultuurteohni sche en andere ingrepen worden aangevangen. Het beleid ten aan zien van de "smeerpijp" van de Veenkoloniën naar het Eems-Dol- lard-bekken noemt het Comité N 70 een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. (Van onze sociale redactie) DEN HAAG De in het ko mende najaar op te richten indus triebond NVV wordt met rond 175.000 leden de grootste vakbond van ons land. Vandaag zijn de drie NVV-bon- den, de Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale (46.000 leden), dc me- taalbedrijfsbond NVV (113.000 le den) en de algemene bedrijfsbond textiel en kleding (15.000 leden), die samen de nieuwe organisatie zullen vormen, bijeen om te beslissen over de fusie. Op het driedaags congres van de metaalbedrijfsbond in Den Haag zei vanmorgen algemeen secretaris C. de Hay dat deze fusie van drie bonden mogelijk op langere termijn kan lei den tot volledige integratie van alle NW-bonden. Eendergelyke integra tie, ideaal van de vorige NVV-voor- zitter A. H. Kloos, kon enkele Jaren geleden niet doorgaan omdat er te veel weerstanden bij sommige bon den waren. De heer De Hay zei voorts dat de fusie van de drie bonden van groot belang is, vooral nu de concentraties in de wereld van de ondernemers steeds sterker worden. Bovendien krygen de vakbondsleden steeds meer interesse voor de persoonlyke dienst verlening, waaraan vooral de kleinere bonden niet voldoende tegemoet kun- n enkomen. De bondsraad van de NVV-me- taolbedrijfsbond maande gisteren het NVV tot spoed bij de opstelling van een beleidsstudie voor een nieuwe maatschappijvisie. De vooruitstre- vende metaalbond meent dat zelfbe stuur voor ondernemingen tot de mogelijkheden moet behoren. Ook meent de NVV-metaalbedryfs- bond dat minimumeisen moeten wor den gesteld aan 'n aantal onderdelen van het scociaal beleid in de on dernemingen. Zo nodig kan daarvoor naast de c.a.o. een sociaal onderne mingscontract met controleerbare stelregels voor het sociaal beleid worden afgesloten. De heer A. Groenevelt (43) waarne mend voorzitter van de bond werd benoemd tot voorzitter in de vaca ture, ontstaan door het overlijden, van de heer M. Zondervan. UTRECHT (ANP) De voorzit ter van het ambtenarengerecht in Utrecht mr. D. L. Rang zal morgen ochtend uitspraak doen in de door de geneeskundig inspecteur voor Noord-Holland en Utrecht, dr. W. L. Meijering, tegen staatssecretaris Kruisinga ingediende klacht. Dr. Meijering meent dat de door staatssecretaris Kruisinga in verband met de moeilijkheden in de Willem Arntszstichting in Den Dolder tegen hem genomen maatregelen in strijd zijn met de wet. Zoals bekend moest dr. Meijering zijn werkzaamheden in de Willem Arntszstichting staken. De geneeskundig inspecteur vindt dat een verkapte schorsing en bo vendien meent hij dat een schorsing schriftelijk moet gebeuren en niet te lefonisch, zoals is geschied. Dr. Meijering vroeg de ambtena renrechter om een voorlopige voor ziening. Mr. Rang heeft de zaak woensdag in raadkamer (zoals de wet voorschrijft) behandeld. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag het eerste Ne derlandse trimstation voor weggebruikers geopend. De plaats waar zij al gymnastie- kend nieuwe energie kunnen opdoen, ligt bij de parkeer plaats op de grens Drieber- gen-Maarn aan de autosnel weg Oudenrijn-Arnhem. In hemdsmouwen werkte minister Bakker op aanwij zingen van de voorzitter van de Nederlandse Sportfedera tie, jhr. Feith, de drie trim- toestellen af. Het trimstation kwam tot stand door samenwerking tussen de NSFhet Staats bosbeheer, Rijkswaterstaat, het Verbond voor Veilig Ver keer en een benzinemaat schappij. In de omgeving van Dor drecht zal binnenkort een ADVERTENTIE Nieuw. Ebas Panatella. Anders dan anders. Ongewoon lang. En ongewoon lekker. Gemaakt van de beste tabakken, zoals lichte Sumatra. En toch heel gewoon bij uw sigarenman te koop. Voor drie gulden de tien. UTTECHT (ANP) De Ne derlanders voelen zióh welva render aan ooit, al is de sty- ?lng van het welvaartsgevoeJ Toonamelyk te bespeuren by de teter gesitueerden. Vooral de inlwmensgroep tot 12.500 meent er iorig jaar niet veel beter van tc lijn geworden. Dit is gebleken uit een recent onlerzoek van het Nederlands Coitruni voor Marketing Ana- tees in Amsterdam. Het onder- exsk berust op een represents- 'eve steekproef onder 3040 Ne- lerlandse huisvrouwen, die in Januari jl aan de tand werden gevoeld over hun financiële po- sitie, welvaartsbeleving en toe- feomstvei waohting in de Neder- kndse gezinnen Het Amster damse marketingbureau hee'1 het verleden ook soortgelykp Verzoekingen gedaan. Van '965 af tot januari van dit jaar blykt het percentage huisvrouwen dat van mening is dat er welvaart in het eigen gezin oestaa/t te schommelen tussen 62 (in 1965) en 68 pro cent (jan. '71). Uit de cyfers bbjkt, dat de styging van het percentage huisvrouwen dat opgeeft wel varend te zyn zyn, alleen is toe te rekenen aan gezinnen in cle bovenste helft van de inkomens verdeling Dat percentage is niet gestegen onder gezinnen in de onderste helft. Nader uitgewerkt naai* be roepsgroep, blykt in 92 procent van de gezinnen van academie en andere hogere leidinggeven de functionarissen naar eigen zeggen welvaart te bestaan Voor de agrariërs bedraagt het percentage 67, voor de arbeider.* 60 en voor de gepensioneer den 53. tweede autotrimstation wor den geopend. In Duitsland is gebleken, dat vooral vracht wagenchauffeurs van de ge legenheid tot trimmen ge bruik maken. HOOFDDORP (ANP) De 3-Ja- rige Raymond Harting uit Hoofd dorp heeft van de gemeente Haar lemmermeer een oproep ontvangen om op 28 april zijn stem uit te brengen. De vader van de kleuter: „reken maar dat ik hem meeneem". (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Het christelijk-his- torische Tweede-Kamerlid H. Kik kert meent dat het mogelijk is om binnen ongeveer twee Jaar de dienstplicht af te schaffen en over te schakelen op een vrijwilligersleger met een beroepskern. Voqrwaarde is dan wel dat men er in zou slagen per jaar 12.000 man te werven. Kikkert heeft zijn voorkeur voor een kader-vrijwilligersleger al eerder In de Kamer geuit, maar heeft zijn gedachten daarover nu uitgewerkt in een nota die hij gisteren heeft aan geboden aan de ministerraad, pre mier De Jong en aan minister Den Toom van defensie. In deze nota schrijft Kikkert dat de gevechtswaarde van vrijwilligers en beroepsmilitairen groter is dan die van dienstplichtigen. Omdat met minder mensen kan worden volstaan zullen vrijwilligers volgens zijn be rekening niet duurder of misschian zelfs goedkoper zijn dan dienstplich tigen. Hij voegt daarbij dat de las ten van de dienstplicht thans on- eerlyk zyn verdeeld omdat slechts vier van de tien dienstplichtigen in werkelijke dienst moeten. Volgens Kikkerts berekening zijn er voor een paraat leger ongeveer 45.000 man nodig. De huidige be roepskern stelt hy op 7.350 man en het aantal kort-verbandvrijwilligers vrijwillig nadienenden en technisch specialisten tezamen op 3.700 man. Conclusie: om het eerste legerkorps goed te laten marcheren zijn min stens 35.000 vrywllligers nodig. Kikkert laat hierbij de opleidinga- eenheden, de eenheden voor bevoor rading, herstel van materieel en be veiliging van het achterland buiten beschouwing. Voor een goed functioneren van 't vrijwilligerssysteem zal een verband moeten worden gesloten van vijf Jaar met daarna nog een aantal Ja ren reserve-plicht. Het werven zal moeten gebeuren in de leeftijdsgroep van 17 t/m 20 Jaar. Het minimum- salaris van een gewoon soldaat zal op hetzelfde peil moeten liggen als dat van zijn leeftijdgenoot in een burgerbetrekking. De vrijwilliger zou verder jaarlijks een bedrag moeten krijgen tussen de duizend en vijftienhonderd gulden als vergoe ding voor het feit dat hij na zijn af zwaaien nog gedurende zes Jaar kan worden opgeroepen als reservist. (ware grootte)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7