Onderwijzers r.k. scholen willen geen stom gewandel Meer aandacht voor de „65-plussers Grens wij ziging W armond - Leiden Verzet tegen viering Koninginnedag in Sassenheim l MINl-nieuws Schaduw-minister Van Lier in Oegstgeest 99 luit j MAXI-Leiden RAAD 27 APRIL BIJEEN PAODfA I LErogCH DAGBLAD DONDERDAG 22 APRIL 1 Donderdag (Van onze streekredactie) SASSENHEIM In Sassenheim is ver iet gerezen tegen de al jarenlang vastge roeste programmapunten van de viering van koninginnedag. De onderwijzers van de roomskatholie- ke basisscholen hebben hun medewerking bij de optocht van de lagere schooljeugd met daarop aansluitend de aubade voor het gemeentehuis geweigerd. „Wij hebben te gen deze vorm van feestvieren al jarenlang geageerd, we hebben gesprekken gevoerd In een huis-aan-huis verspreid advertentieblad liet het bestuur gisteren zelfs de volgende oproep plaatsen: 'Op Koninginnedag zal ook dit jaar in Sassenheim weer een optocht gehouden worden voor de schoolgaande jeugd. Parkschool. Kompasschool en Openbare School zullen als ge bruikelijk onder leiding van het önderwijzend personeel deelne men. De onderwijzers van de r.k. jongens- en meisjesschool hebben echter besloten niet aan de op tocht deel te nemen. De Oranjevereniging acht het op zijn plaats een dringend be roep te doen op de ouders van de kinderen van deze beide scholen om de plaats van de onderwijzers in te nemen, opdat deze kinderen de optocht plus de daarop aan sluitende aubade niet behoeven te missen. Ouders, die bereid zijn de kin deren te begeleiden, worden ver zocht zich aan te melden vóór 27 april a s. bij de heer N. Dofferhof, die de werkzaamheden zal trach ten te organiseren. Bedoelde kin deren worden in ieder geval ver zocht op 30 april 's morgens om 8.00 uur op hun schoolplein aan wezig te zijn'. Van der Drift, die het schoolhoofd Beckers al sinds vorig jaar vervangt en met ingang van 't nieuwe cur susjaar als leraar geschiedenis aan het college Hageveld in Heemstede verbonden („ik heb mijn studie ge schiedenis m.o. afgerond"i heeft, evenals zijn collega Vermeulen van de St. Anna-school, stelling geno men tegen de Oranjevereniging. Al le leerlingen hebben vandaag een aan hun ouders gericht schrijven meegekregen, waarin de onderwij zers hun standpunt uiteenzetten. Een verhelderend standpunt, dat te gelijk een directe aanval op de „muf fe" feestviering in Sassenheim in houdt. Van der Drift: „In de vijf tien. zestien jaar dat ik dit allemaal heb meegemaakt is er in feite niets veranderd. De heer Beckers heeft er bij de Oranjevereniging al herhaal delijk op aangedrongen dat het an ders moest. Dat de optocht en de au bade het echt niet meer was. Wij zien het als onderwijzers zelf ook steeds. Uit de hogere klassen komen er maar enkelen In totaal vanaf de derde klasse nog niet de helft. De eersteklassers komen wel Maar daar ligt de zaak vaak anders. Daar komt men voor de juffrouw of omdat men nu op de grote school zit en mee mag doen". Het is niet bij deze constatering alleen gebleven. Van der Drift: „Al weer bijna twee jaar geleden is door ons als onderwijzers om een onder houd met het bestuur van de Oran jevereniging gevraagd. Vorig Jaar februari vond dat gesprek dan plaats. We kregen als antwoord: het is nu februari en voor april kunnen we dat niet meer veranderen. Maar voor het volgende jaar zullen we het wel eens j bekijken. Het is toegezegd, maar niet i gebeurd. Pas in oktober kwam I het vervolg. Wij zochten het in het creatieve vlak. Je moet de kin- I deren gelegenheid geven in tenten of 1 bollenschuren of weet ik waar (maar niet in school, daar moet het buiten worden gehouden want het is een vrije dag» wat te presteren. Althans iets beters dan dat stomme gewan del". met het bestuur van de Oranjevereniging, maar steeds komt er weer hetzelfde uit. Voor ons is het nu wel voldoende ge weest aldus L. A. van der Drift, waar nemend hoofd van de St.-Antoniusschool. De Sassenheimse Oranjevereniging is zeer tevreden over het sinds jaren gehan teerde programmabeleid van de feestvierin gen in het al lang niet meer dorpse Sassen heim, en voelt niet voor wijzigingen die 't karakter van het feest aantasten. Zelfs de weigering van de roomskatholieke onder wijzers doet daar niets aan af. I dan ook niet meer op de borrel en of 1 Oranje-borrel Dat stomme gewandel echter wordt door velen, vaak autochtone in woners, vaak nog erg prachtig gevon den. Van der Drift: ..Je hoort wel j eens van andere oudere collega's: Ik heb een prachtige dag gehad. Ik heb met mijn schoolkinderen als I een vorst door het dorp gewandeld, j Het bestuur van de Oranjevereniging j vindt het ook zo mooi. Dat gaat di- reet na afloop van de aubade met de burgemeester en wethouders de traditionele Oranje- borrelts) drin ken. Het onderwijzend personeel, wat eigenlijk steeds in de weer was voor de organisatie, mag dan daarna wel om elf uur komen. Maar als je van buiten Sassenheim komt. wacht je daar niet op. Erg veel kwamen er Een tot de nok toe gevulde Warmondse sportzaal heeft gis teravond een aantrekkelijk vol leybalduel gezien tussen Kange- roes en HML/CLV. Kangeroes gaf de ere-divisieclub goed partij en heeft zelfs even op ivinst gestaan. Maar uiteindelijk gaf de wat gro tere kracht van de HML-ers de doorslag, zij wonnen met 32. Setstanden 9—15, 15—13, 15—11. 915, 515. Daarvoor was WVC 1 tegen Valken binnen de lijnen ge weest, een ontmoeting die in een 1—2 nederlaag voor de Warmon- ders eindigde. Op de foto Holvast een spelmo ment uit de wedstrijd Kangeroes- HML. koffie". En verder: „De sfeer bij die op- tocht en aubade is ook iets verschrik kelijks. Het is geen zingen meer maar kwelen. Van aangepast reper toire wilde de Oranjevereniging ook niets weten". De onderwijzers van de St. Anto- niusschool (12 in totaal), die het felst tegen de gehele duffe gang van za ken ageerden, kregen in oktober plot seling steun van hun collega's van de andere r.k. basischool. St. Anna. dertien in totaal. Ook zij zagen het feest niet meer zo zitten en wilden graag wat anders. Van der Drift: „Tijdens die bijeenkomst was toege zegd dat de Oranjevereniging het al lemaal weer eens zou gaan bekijken. We hebben tot 'n poosje terug ech ter niets meer gehoord. Toen kwam een brief: of we 't schoolplein maar wilden openstellen en 't aantal leer lingen voor de tractatie wilden opge ven. Pastoor Ook alweer een reactie van ons te gen het zere Oranje-been. Wij voeren op onze scholen al sinds het einde van het vorige Jaar een actie tegen het snoepen. Het zouden de traditio nele lolly's en zuurstokken worden. I Ik heb daar afwijzend op gerea- geerd. Men is daarna zelfs naar de 1 pastoor geweest om ons standpunt te doen veranderen. Maar de pastoor l heeft gezegd dat die tijd nu echt wel voorbij was. Het bestuur van de O- 1 ranjevereniging heeft daarna contact met een tandarts gezocht om een verantwoorder pakket samen te stel- i len. Het is chocolade-drop-kauw- gum geworden, inderdaad minder schadelijk, maar toch nog steeds een grote zak snoep. Ik vind dat sub sidiegeld van de gemeente gebruiken om bij de schooljeugd rotte kiezen te kweken. Wil kregen door dat al les inmiddels de naam van donder jagers. van mensen die alleen maar tegen de draad ingaan. We hebben voor deze keer ondanks onze bezwaren nog meegedaan, maar niet van harte". De weigering voor optocht en au bade bleef. Ook wanneer de Oranje vereniging eventueel na afloop daar van iets creatiefs op zou zetten. De ze zaak is Jarenlang slepend geweest. Wij hebben er nu een punt achter gezet. In onze brief aan de ouders zeggen wij overigens niet: u moet uw kinderen niet mee laten lopen. Dat moet straks iedereen voor zichzelf uitmaken. Wij stellen alleen ons schoolplein niet beschikbaar en blij ven als onderwijzers gewoon thuis". De heer Van der Drift en met hem de overige onderwijzers houden niet zo maar voor de aardigheid aan hun „creativiteit" vast. De St. Antonius- basisschool stelt zich ook naar bin nen uit „progressief" op. Van der Drift: „Wij lopen wellicht wat op de basis-wet vooruit. Wij rouleren al klasse voor de creatieve vakken. On ze leerlingen zouden aan dit soort evenementen dan ook zeker meedoen Zij kunnen iets met een kwast, met boetseerklei enzovoort". En als kri tiek op de gemeenteraad: „Ons ver- Maria Gljzensteeg 1 Bevolkingson derzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 2 4.30 uur nam. I Stadsgehoorzaal K en O Filmlezing I 'Vierluik Afghanistan" 8 uur nam. Levendaal 101 Sociëteit voor gehan dicapten 7.30 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehandl- capten 7.30 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 10 uur nam. Nieuw Minerva VVD Sprekers mr. F. Porthelne, mej, mr. A. Kappeye, v. d. Coppello en dhr. L. M. de Beer !8 uur nam. Stadsgehoorzaal DS '70 Spr. prof. dr. W. Drees Jr. 8 uur nam. VOORSCHOTEN Feestavond alg bond voor bejaarden. Cultureel Cen trum, 8 uur. Vrijdag Maria Gijzensteeg 1 Bevolkingson derzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59J kla verjassen 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam Stadsgehoorzaal Ned. Middenstands- partij 8 uur nam. Eigenzorg (Stationsweg) Jaarver gadering Selskip Frijslan 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Feestavond Persver SLF 8 uur nam. LHJ-gebouw (Levendaal 101) Lelds Vredeskontakt Film „Het volk en zijn geweren" 8 uur nam. Schouwburg De Tlmdelerclub met 1 „Ping zei de klok" 8.15 uur nam Den Burcht Concert Chr. Muzlekver. Concordia 8 uur nam. I Stadsgehoorzaal Jaarvergadering afd. Lelden Ned Bond van Gepensioneer den 2.30 uur nam. Zaterdag Kon. zoek om een nieuwe methode voor verkeersonderwijs aan te schaffen, is afgewezen. We moeten het maar met een magnetisch bord doen. We heb ben er dagenlang over gesproken, methodes vergeleken en dan domweg het briefje: de inspecteur heeft af wijzend geadviseerd. Alsof er bij het verkeersonderwijs geen methode ge- Waarnemend schoolhoofd L. A. van der Drift„Voor ons is het nu wel voldoende geweest". 'Foto Holvast) volgd behoeft te worden en Je klas sen <40 leerlingen) een uur zoet kunt houden met wat geschuif op zo'n bord". Stadsgehoorzaal Feestavond Ned Grofsmederij 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk Adventkerk Bijbelstudie 10 uur voorm predi king dhr. C. Berger 11 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak- sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nam. Voorschoten Zanguitvoering van Lenteklokjes en Alouettes 8.00 uur n. (Cultureel Centrum). VOORSCHOTEN Raadsvergadering Raadhuis 8 00 na. Voorschoten (Cultureel Centrum) Ouderavond ds Fortgensschool 8 uur nam. Avond- en nachtdienst apotheken te Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest en Voor schoten. Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Rellst. Steenstr. 35. tel. I20136 De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van de apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door Apotheek Re ijst en Apotheek Voorschoten. De avonddienst na 18 uur. de nacht dienst en de zondagdienst van de Oegstgeestse Apotheek wordt waarge nomen door Apotheek Reijst. OEGSTGEEST De kandidaat minister uit het schaduwkabinet mr. Van Lier was gisteravond naar Oegstgeest gekomen om te spreken over: Anders ouder worden. Dit is volgens Van Lier een onderwerp waarover in het verleden te weinig aandacht is besteed. Het toenemend aantal bejaarden (ook procentsgewij- ze) verlangt in de eerste plaats dat 65-plussers volwaardige leden van de samenleving moeten zijn. Het zou nuttig zijn als er een raad voor be jaardenbeleid zou komen en ook een staatssecretaris. Het schaduwkabi net heeft hiervoor het oog op Marcel van Dam laten vallen. Het beleid moet erop gericht zijn dat bejaar denorganisaties meer inspraak krij gen. Wat de gezondheidszorg betreft wil Van Lier in de ziekenhuizen spe ciale afdelingen voor bejaardenziek- ten en een periodiek gezondheidson derzoek. Een algemene ziektekos tenverzekering zou het onderscheid Lussen ziekenfondspatiënten en parti- culier verzekerden wegnemen. Er is een schreeuwend gebrek aan i verpleeghuizen, deze moeten dus snel worden gebouwd. De werving van bejaardenhelpsters en de oplei- i ding daarvoor moet met spoed ter hand worden genomen. Er is plaats voor veel part-time-werk. Er kunnen ook nog heel wat bejaardenoorden bij. maar de regering remt dit af wegens de hoge kosten (bijstands wet). Die kosten zouden sterk ver minderen wanneer meer gedaan werd aan bouw van bejaardenwonin gen. een soort woningen, die ook ge schikt zouden zijn voor alleenstaan den en gehandicapten. Er zou ge spreid moeten worden in verschillen de wijken, liefst dicht bij winkelcen tra of dienstverleningscentra. Noodzakelijk is de aow spoedig op te trekken tot het netto-minimum loon. Hij besprak, mede naar aan leiding van de krantenberichten, de algehele pensioenregeling volgens de voorstellen van de Stichting v. d. arbeid. Zo mogelijk moeten de pen sioenen welvaartsvast worden. Mr. Van Lier wees tenslotte nog op de ongewenste toestand dat iemand tot 65 jaar normaal werkt, daarna is het meteen afgelopen «de motor wordt stop gezet- Er moet dan ook een bezem door de leeftijdsgrenzen. Er moet reeds in de bedrijven systema tisch rekening gehouden worden dat er door hen, die ouder worden an ders wordt gewerkt, meer aangepast b.v. na 60 jaar een week extra va kantie. Er moet bij bejaarden een andere mentaliteit komen. event, bereidheid tot studie en bijscholing Na de pauze was er gedachtenwisse- ling en beantwoording van vragen. Onze „privé verkiezingsstrijd* Oegstgeest is in het stadium huisvlijt gekomen. Net als onze dikale overbuurman hebben verkiezingsbiljet op onze slag- merruit geplakt, het biljet, da: het tuinhekje zat. Het was telijke plakkerij en daarbij ij omgekeerd terecht gekomen. Teg actie van overbuurman: hij,, vanmorgen zijn slaapkamer hi maal dichtgeplakt, met radikale hetten en kranten, stukken uit LD. 0 Feest. Ook vtffjj bestaansfeesten worden' gevj Zondag viert clubhuis 't Honk met een voetbalwedstrijd, die kwart vóór één op sportpark Vliet begint. En morgen is eerste lustrumfeest in de chij. terschool Meerhof in Zuidwest kleuters verkleden zich, eten school en vieren er kermis. elk wat wils Zondag volksdjj in het Leidse Volkshuis, van u 4 uur onder leidindg van Mar: Korpel, voor leden en niet-le van de Nederlandse Volksdansverj||t< ging. Het programma zal best uit Roemeens-Israëlische dansen. Kappen en dansen. Maandag 31 in „Den Burcht" een kapsho* mes en heren met een dansden strate van academie Wielenga Tot woensdag 12 mei in het tr penhuis van het Academiegel* een tentoonstelling van metalen pl tieken van Paul de Regt en Wil V hey. Harmonie Excelsior g vrijdagavond een concert in Wassenaarse Jeroenhuis. In Voorschotense #scholencon| Noord-Hofland (bij de Vink) dag een beatavond met medewert van deggroep 1850 uit Den Haaj Op 4 mei wordt in de sociëteit! nerva een film vertoond over de vrijding van het concentratieks Dachan. Mr. De Loos, president het Nederlands Dachan Comité g een toelichting. Bericht van Leids Dienstencentrum aan alle plussers: weet u, dat er een die tencentrum is in „Huis over t H Gerecht 10?. Weet u dat u d m maandag t/m vrijdag naar toe h komen tussen 9-12 uur, om te zen, een spelletje te doen, een ko koffie te drinken of gezellig met kaar te praten? Het diensten* trum geeft ook de mogelijkhe tot: op maandag van 11 tot 1 uur bejaardengymnastiek f 2 maand inclusief koffie; op dins van 10 tot 12 uur handenarb f 0.50 per keer incl. materiaal en fie; op woensdag vanaf 10 bloemschikken f 2,50 per 3 lessen clusief materiaal en koffie; op d derdag van 11.15 uur-12.15 uur men zingen f 1 per maand, i koffie: op vrijdag spelochtend ks ten. biljarten, sjoelen, dammen koffie f 0,35 per kopje. Tussen middag is er gelegenheid een wai maaltijd te gebruiken, die ter pis se is bereid. Voor een maaltijd soep of toetje betaalt men f 3 voor een maaltijd met soep en tos f 4.20. Samen uit, ja gezellig, deden vanochtend de jongens meisjes van de openbare kleuti school „De Zandtaart" aan de Di laan. Het was niet zo maar uitje. Hoe jong ze ook waren, gingen aan de studie en zocht u daarvoor de boerderij van de hi Uitdenbogaard aan de Lage Mo weg uit. Het bezoek hield verba met een studie—object, dat zij de school gaan uitwerken. Als „1» ren en boerinnetjes" stelden op de hoogte van de dagelijkse ga op de boerderij (op foto Holvast). I WARMOND In verband met de realisering van de Zwanburger- i polder zal de grens WarmondLei- den gewijzigd moeten worden. De gemeente Warmond zal op basis van vrijwilligheid medewerken aan de I grenscorrectie tussen beide gemeen ten. J Vooruitlopende op de grenscorrec tie kan door de gemeente Leiden wor den overgegaan tot het verwerven en bouwrijpmaken van de gronden bin nen het gebied van Warmond, voor zover deze gronden gelegen zijn ten zuiden van het huidige door de pro vincie geprojecteerde wegtracé van' de provinciale weg no. 6 en ten oosten van de spoorlijn Haarlem— Leiden De gemeente Warmond verklaart zich bereid de Groote Sloot te ver breden. Warmond zal waar nodife en mo gelijk bevorderen, dat de gronden, ge legen tussen de toekomstige provin ciale weg no. 6 en de Groote Sloot zullen worden opgenomen in het re creatiegebied van de ..Kagerzoom". Zodra het trace van de provinciale I weg no. 6 definitief is vastgsteld zal voor zoveel in de dan gegeven situa- tie nodig en voor Warmond binnen het raam van haar overheidstaak mogelijk is, medewerking worden verleend om de afronding van de Me- renwijk veilig te stellen. Voor de verdere uitvoering van het bestemmingsplan „Zwanburg" moet de gemeente een perceel grasland. I van 2.000.000 ha. kopen. I De deskundige van de gemeente J heeft met de eigenaar van dit per ceel op basis van f 25.000,- per ha. overeenstemming over de aankoop bereikt. Deze overeenstemming met de daaraan verbonden voorwaarden zijn in een op 12/15 maart 1971 ge sloten voorlopige koopakte vastge legd. De prijs en de voorwaarden vindt het college aanvaardbaar Verder zal In de raadsvergadering van 27 april aan de orde komen: 41 Voorstel tot vaststelling van: de „Verordening op de heffing van op centen op de personele belasting in i de gemeente Warmond"; de „Ver ordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der grondbelas ting in de gemeente Warmond". wijziging van de „Legesverorde- nine Warmond 1969". afwijzing van het verzoek van Mw. A. A Wassenaar- Kouwenho- ven. inzake toekenning van een door stromingspremie. afwijzing van het verzoek van de heer P. L. v. d. Kerkhof, inzake toekenning van een doorstromings premie. beschikbaarstelling van een kre diet voor het plaatsen van (verlichte» verkeersborden ter beveiliging van de voetgangersoversteekplaatsen 24e suppletoire begroting 1971). instelling van een Commissie voor de Bezwaarschriften ingevolge de Algemene Bijstandswet en tot wij ziging van de „Verordening voor de gemeente Warmond tot uitvoering van de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bijstandswet, betreffende de behandeling van aanvragen om bijstand en de behandeling van be zwaarschriften". benoeming leden der Commissie voor de Bezwaarschriften verlening van een aanvullende subsidie aan de Werkgroep „Gymnas tiek voor Ouderen". beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de uitbrei ding van de overdekte rijwielstalling van de School met de Bijbel. aankoop van een perceel wei land, gelegen in de Zwanburgerpol- der, eigendom van de heer K Bree- dijk. aankoop gronden van de ge meente Leiden, gelegen in de Zwan- burger polder. verlenen van medewerking aan de pachtoverdracht van de boerderij Burgemeester Ketelaarstraat 25 mei bijbehorende landerijen. O het aangaan van de gemeen schappelijke regeling „Centrum voor Automatisering Midden-West Neder land". tot vaststelling van de 23e sup pletoire begroting 1971. voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aansluiting van de molenaarswoning Zwanbur- gerpolder 3 op het waterleidingnet. Het Vormingscentrum Oud-B* geest organiseert 3 meditatie ends, op 8-9 mei. 29-30 mei en 20 juni. Thema's resp.: Wat 1 het Oosten ons „geven?" Vanuit d Eenheid tussen Oost en West", „Wat heeft het Westen ons geleerd? Medewerkenden: Stefan Lubien^ Bruno Mertens, B. v. d. Meer, P1 ter Romaeus van Leuven, Wesseling, René Kres, Kwee S« Trudie Lindeboom en Theo de Bos Op 1 mei zal in het huis f de Witte Rozenstraat, waarin de w tuurkundige prof. dr. P. Ehrenfó heeft gewoond, een gedenktew voor deze geleerde worden ontlui De politie van Leiden heeft teravond twee vaten bier en flessen alcoholica in beslag genontf in een illegaal café aan de Ho straat. De tapperij was gehuisvest een loods achter de hulzenriM kleine groep stamgasten zal vow taan elders een heenkomen i®* zoeken. Vanmorgen vroeg is steen gegooid door de ruit van R' Westrik aan de Geversstraat Oegsgeest. Er verdween een telet toestel.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2