[usical „Hair" deed Leiden ven aan a hoe... Meer dan 7000 staalarbeiders in Engeland straat op Kidnapper krijgt geen vrijgeleide ,Stem net als prof. erkuyl progressief' Brazilië en de imnhoop TOT ARJOS: Prof. Heertje naar DS'70 lokvorming tt goed voor idelijkheid Aandacht voor geluidshinder Weigeraars uit Vledder naar schaduwkabinet Verdachte van "hum-moord" gearresteerd Muziek van de Balkan in Leiden □□□□□□□□□□□□□□DG Beroepingswerk BOUWBONDEN BESLISSEN MAANDAG OVER STAKINGEN BOSBRANDEN IN BRABANT Moeilijkheden rond Indiaas ambassade personeel ERDAG 22 APRIL 197U LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 12 Eindelijk heeft dan het gevogelte van „Hair" ook aangedaan, al was dat dan van zeer korte duur: twee jngen op één avond/ nacht Leidse Schouwburg. Over de mis, het hoe en waarom van jünerican tribal love-rock iT is in de loop der jaren al geschreven dat daar niet al bij hoeft te worden stilge- je breuk met de maatschap als zij nu functioneert, met liaat en nijd, haar nimmer- lende oorlogen, haar huichela ar Normen en Waardenbepa- die de mens tot een dwang- unnen zijn en haar valse ze len. Daarvoor in de plaats een anders getinte we- een nieuw tijdperk („Aqua- plaatsbiedend aan een onbe- rde menselijke ontplooiing. !t op met het maken van du- handeltjes, houdt op met esmakerij. Houdt op met het van bommen, doodt elkaar inger. Leef, jongen, leef. Wij Ie acrobaten van God. Loopt door de straat, met zakken dichtenSluit je ogen en overal naar toe gaan", al le makers Ragni en Rado. Het is de wereld van de hippies en de bloemenkinderen. Hair is In de eerste plaats de ui ting van een bepaalde mentali teit. Wie die niet kan aanvoelen en doorgronden, wie door niet in kan wortelen, moet met deze mu sical wel ellendige uren meemaken Want er wordt natuurlijk wel het een en ander overhoop gehaald, dat de Van Dissen en Houtmannen on der ons te vuur en te zwaard zou den willen bestrijden. Maar voor wie niet met betonnen standaard zekerheden is uitgerust, werkt Hair even heel bevrijdend, als een fascinerende bedwelming. Het stuk geeft veel te denken en daarmee, doel ik niet op de uiterlijke ver schijnselen. Hair draait al heel lang ook in Nederland. Maar het is een van die frappante scheppingen, die Je twee, drie keer kunt gaan zien zon der dat de impuls ook maar iets aar. kracht verliest. Wat verder opva/ Is dat de songs, die toch al lang van alle hitlijsten zijn verdwenen, in het stuk zelf nog vrijwel geen slijtage vertonen. Hair zoals giste ren in de Leidse Schouwburg ver toond was weer verrukkelijk en hartveroverend. RUUD PAAUW ZURICH (Reuter) De Zwitserse autoriteiten weigeren een kidnapper toestemming te geven ongehinderd naar Frankrijk te gaan. De 48-jarige Fernand Müller, die om een gerech telijk onderzoek te ontgaan, de 59- jarige secretaresse van een Oosten rijkse handelslegatie heeft ontvoerd, heeft zich met haar als gijzelares op- gesloten in zijn flat. Daar beschikt hij over een geweer en explosieven. De man heeft zijn eis tot vrijgeleide kracht willen bijzetten, door te drei gen de vrouw geen eten meer te ge ven. De politie, die de buurt heeft afgezet, wist hem echter te bewegen, ln elk geval tot zaterdag, niets tegen haar te ondernemen. Müller wil dat een hoge Franse di plomaat en de Zwitserse verslaggever Jurg Zbinden zijn vrouw en zijn twee kinderen van vier en acht jaar naar Frankrijk overbrengen. Daarna zou den zij hem moeten komen ophalen. De masseur, die vindt dat h{j sinds zyn jeugd door de autoriteiten is ach tervolgd, achteruit gesteld en belas terd, dreigde gisteren zelfmoord te plegen als hy niet met zijn gezin werd herenigd. ITERDAM Het bestuur van angelische Solidariteits Partij heeft aan het bestuur van RJOS geschreven dat het be- dat deze op prof. dr. J. Ver leeft gedaan om niet progres- maar toch AR te stemmen, lek laatste is dat de ESP van IRJOS had verwacht. "Er is jr-voor uw organisatie alle re- het voorbeeld van prof. Ver te volgen". Ter toelichting jftde ESP o.m.: e ARJOS heeft zich steeds af- Qd opgesteld tegenover een re- gssamenwerking van de con- nele partijen met de WD. hierin heeft het AR-bestuur ARJOS laten vallen. Nu de geling (GPV): Jongeling (GPV) HDDELBURG De heer P. ftling, lijsttrekker van het Ge smeerd Politiek Verbond, heeft een verkiezingsbijeenkomst in Helburg verklaard, dat de blok- ®tng zowel van links als van de fctelilke partijen de politieke (lelijkheid, in Nederland niet ten zal komen. Er zal z.i. een ®me slag om de kiezer ontstaan. 3e heer Jongeling vindt het droe- dat er tegenwoordig blote meis- en ministers achter drumstellen «Hg zijn om de kiezer te pressen at de stembus te gaan. Waar is dankbaarheid van de Nederlan ds voor de politiek gebleven, zo *g hij zich af. ie GPV-lijsttrekker veroordeelde "soms slappe" optreden van de «held tegen overtredingen van Ppenbare orde. "Gezag moet er- M worden. Het is door God in- Meld. Gezag ls dan ook niet, zo- tegenwoordig vaak gezegd wordt, stukje onzindelijk denken, maar ls gewoon nodig." confessionele partijen 'afspraken vooraf' met de progressieve concen tratie hebben geweigerd, betekent elke stem op de KVP, AR en CHU mede een stem op de WD, omdat het deze party is, waarmee de con fessionele partijen na 28 april een regering zullen samenstellen, indien de kiezers deze vier partijen weer de meerderheid geven. Uit alles blijkt, dat al uw ver nieuwingspogingen en die van an deren volkomen hebben gefaald. De veelbelovende 'Berghuis-periode' is geheel voorbij en kan alleen buiten de KVP, AR en CHU worden voort gezet. „De opmerkingen van de ARJOS dat prof. Verkuyl cs kiezen voor partijen, die het bestaansrecht van de christelijke partijen ontkennen, is onjuist. De PPR wil een gewe tensfunctie tegenover de christe lijke partijen vervullen zonder hun bestaansrecht te ontkennen. Dit be staansrecht van de christelijke par tijen wordt verbonden aan een po litiek, die weigert een duidelijk neen tegen de kernwapenstrategie uit te spreken". Aldus de ondertekenaars van de stemverklaring van prof. dr. J. Ver kuyl cs in een reactie op uitlatingen van de ARJOS. Zoals bekend riepen vorige week prof. Verkuyl en een negental anderen (onder wie F. Boersma, oud-voorzitter van de CHJO en oud-vice-voorzitter van het CNV A. Borstlap) de kiezers van confessionele partijen op ditmaal PPR te stemmen. PSP over Schiphol DEN HAAG De geluidshinder rondom Schiphol heeft reeds lang onaanvaardbare vormen aangeno men en moet derhalve drastisch worden verminderd. Aldus een gistermiddag uitgege ven verklaring van het partybureau van de PSP en van de PSP-fractie uit de Tweede Kamer. In deze ver klaring wordt gezegd, dat de wijze waarop tot nu toe is gesold met normen niets te maken heeft met een verantwoord milieuhygiënisch beleid. Er zullen medisch en sociaal verantwoorde grenswaarden moeten worden gesteld, die dan ook worden nageleefd. Dat houdt in, aldus de PSP-verklaring, dat niet alleen elke uitbreiding van de luchthaven wordt afgewezen, maar dat alles moet worden gedaan om de verkeersin tensiteit op de luchthaven te ver minderen, onder meer door het spreiden van daarvoor in aanmer king komend verkeer over de klei nere luchthavens in ons land. Te vens zal de vierde baan zo moeten worden gedraaid, dat Zwanenburg wordt bevrijd van overmatige over last. Prof. Heertje DEN HAAG Prof. A. Heertje uit Naarden heeft zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid opge zegd en zich aangesloten bij Demo cratisch Socialisten '70". In zyn motivering voor deze stap zegt prof. Heertje, dat de uitvoering van het door de PvdA ontworpen program ma een prijsstijging met zich mee brengt die de huidige verhoging van het prijsniveau nog in de schaduw stelt. Bovendien, aldus de heer Heertje, treft men in het program ma van de PvdA niet een zodanige bezinning op de toekomst aan dat men van een geconcretiseerde lange- termijn-visie kan spreken. Naar de mening van prof. Heer tje dient de noodzakelijke vernieu wing van het politieke bestel te zijn gericht op de oplossing van en kele fundamentele vraagstakken als de huisvesting, het onderwijs, een evenwichtige technische ontwikke ling en het beteugelen van de in flatoire prijsstijging. DEN HAAG De dienstweige raars uit Vledder, die sinds maan dag in werkstaking zyn, zyn van daag naar Den Haag gegaan voor een gesprek met leden van het "schaduwkabinet". Een delegatie zou in het tweede kamergebouw aan leden van het schaduwkabinet een uitspraak vra gen over hun eisen. Zij wensen een aaneengesloten periode van tewerk stelling en willen duidelijkheid over de plannen voor het Kamp Vledder. Vanmiddag om twee uur zou de groep in Den Haag tewerkgestelden by de afdeling Gewetensbezwaarden van het ministerie van Defensie een brief overhandigen, waarin zy zich solidair verklaren met de actie in Vledder. AMSTERDAM (ANP) De moord brigade van de Amsterdamse politie heeft woensdagmiddag in een woning in de Pontanusstraat in de tOofdstad de 60-jarige Jan v. d. V. gearresteerd die ervan wordt verdacht de Ita liaanse restaurateur Romano Mazzil- li (38) zondagnacht in zijn bed met een pistool te hebben doodgeschoten na daartoe te zijn „gehuurd" door de vrouw van de restsüranteigenaar. De verdachte, recidivist, heeft niet bekend en zei tegen de recherche van niets te weten. Het pistool waarmee de moord moet zijn gepleegd is nog niet gevonden. Dinsdagnacht was de recherche de man al op het spoor toen hij in een taxi in Amsterdam-oost reed maar men slaagde er toen niet in hem te arresteren. Békend was dat hij een contactadres had in de Albert Cuyp- straat, dat door rechercheurs in het oog werd gehouden. Toen de contactpersoon, door Van der V. daarheen gestuurd, woensdag morgen verscheen, werd hij aange houden. Deze bracht de politie toen naar het huis in de Pontanusstraat, waar Van der V. zonder moeilykhe- den kon worden gearresteerd. LEIDEN A.s. vrydag zal het ensemble Calcya in Leiden optreden en wel in het Vormingscentrum Troef. Deze groep musici is uniek in samenstelling en in het streven van het brengen van levende muziek van de Balkan, waarby gebruik gemaakt van autentieke instrumenten w.o. de gad ja, een Macedonische doedel zak en ook de nai, een Roemeense pansfluit. Op de Balkan wordt in de volks muziek ook gebruik gemaakt van instrumenten die ook hier in' het westen bekend zyn waaronder de viool, accordeqn en de klarinet. Deze groep volksmusici staat o.l.v. de enhunomusicoloog Wouter Swets. Het repertoire is uigebreid en bevat volks muziek uit Griekenland, Albanië, Macedonië, Roemenië, Turkye en Bulgarye. Dit alles valt te beluisteren op de Hogewoerd 57, aanvang 8 uur. Fragment uit Hair. (Foto Holvast) NED. HERV. KERK Beroepen te Appelscha, H. Faas te Hemelen, te Veen A. van Brumme- len te Wierden. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Hoogeloon en Eersel, J. Gerritsen Jr. Emeritus predikant te IJmuiden. Bedankt voor Dordrecht, D. v. d. Berg te Huizen, voor Haarlem W. Dorresteyn te Maarssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam H. Lljesen te Noordwijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam H. Lich tenberg te Genemuiden. UTRECHT Het mislukken van de ondérhandelingen over de bouw- cao is volledig te wyten' aan de hou ding van de werkgevers, die in geen enkel opzicht enige goede wil hebben getoond om tot bruikbare resultaten van de onderhandelingen te komen. Dit heeft de Centrale Commissie Bouwnyverheid, waarin de 3 bouw vakbonden samenwerken, gisteravond verklaard. In de verklaring wordt herinnnerd aan het aanbod van de werkgevers die met ingang van 1 juli de lonen wilden verhogen met ten hoogste 4,5 procent, terwyl zy reeds eerder een verhoging van 6 procent per 1 juli hadden voorgesteld, het geen toen door de drie bouwvak bonden werd afgewezen'. Het laatste voorstel van de werk geversorganisatie zou naar het oor deel van de Centrale Commissie Bouwnijverheid in feite een duide- lyke achteruitgang van het reële in komen van de bouwvakarbeiders over het jaar 1971 betekenen, in plaats van de door de gehele vakbeweging verlangde gematigde verbetering. De drie bouwbonden hebben hun wetgevende organen in spoedverga dering byeengeroepen (aanstaande maandag in Utrecht) teneinde deze het onderhandelingsresultaat voor te leggen en verdere gedragslijnen Ée bepalen. Ook zal op korte termyn contact worden opgenomen met de drie vak centrales (NKV, NW en CNV). LONDEN Terwijl de Britse werk loosheidssituatie reeds grimmiger is dan ooit ruim 800.000 werkzoe kenden, een recordgetal sinds 1940 kwam gisteren de jobstijding dat tussen nu en midden 1973 door de sluiting van tien hoogovens ruim 7200 staalarbeiders zullen moeten worden ontslagen en dat het mo gelijk is dat in toUal 10 tot 12.000 man de straat zullen opgaan. Spe ciaal de ontwikkelingsgebieden van Noordoost- en Noordwest-Engeland en Wales zijn hierdoor ernstig ge troffen. Sinds de nationalisering van de Britse staalindustrie vier Jaar gele den is het personeel reeds met 9000 man verminderd. De verwachting is dat tegen 1975 't aantal arbeiders met 40.000 zal zijn ingekrompen wanneer nog een aantal verouderde fabrie ken zal zijn gesloten. De Britse staalcorporatie, welke de genationaliseerde staalindustrie be heert. zat namelijk van het begin af opgescheept met een aantal ver ouderde bedrijven die volkomen on economisch zijn. Sluiting daarvan was onvermijdelijk als onderdeel, van de algemene stroomiyning en rationalisering van het Britse hoog- ovenbedrijf dat grote moeite heeft om zich op de wereldmarkt tegen Japan, de VS. en andere lan den staande te houden. Het doel is eenzelfde hoeveelheid staal te fabri ceren als thans met minder mensen, omdat de kosten te hoog zijn gewor den. De staalcorporatie verliest op het ogenblik wekelijks één miljoen pond (ongeveer negen miljoen gul den). EINDHOVEN (ANP) Gister avond zyn in zuid-oost Brabant en kele bos- en heidebranden uitgebro ken. Tussen Leende en de Achelse Kluis is meer dan honderd hectare heide, behorende tot het natuurre servaat in dit gebied achter de staatsbossen, uitgebrand. De brand weerkorpsen van Eindhoven, Leende, Valkenswaard, Maarheeze en Heeze werden ingeschakeld by het blussen. Te zelfder tyd brak een bos- en heidebrand uit, minstens honderd hectaren omvattend, tussen Neerkant en Helenaveen in de Brabantse Peel. In Pakistan NIEUW DELHI (Reuter) India heeft de Pakistaanse regering ge vraagd of het een vliegtuig naar de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca mag sturen om de gezinnen van Indiase diplomaten daar op te ha len. Officiële kringen in Nieuw Del hi deelden mee dat het verzoek drie dagen geleden was gedaan, maar Pa kistaanse functionarissen zeggen van niets te weten. Wat de burgeroorlog in Oost-Pa- kistan betreft, meldde het Indiase persbureau PTI dat het Westpaki- staanse leger zich heeft teruggetrok ken uit de stad Koesjtia, bij de grens met West-Bengalen, na 500 I burgers te hebben gedood en win- kels en huizen te hebben vernield. Volgens officiële kringen in Nieuw Delhi zijn de laatste dagen ln ze- j ker vier Westpakistaanse steden be- I togingen gehouden tegen Ali Bhoet- to, leider van de linkse volkspartij I in West-Pakistan. Twee van die de- monstraties volgden op mededelin- j gen over verliezen onder de West- pakistaanse troepen in de oostelijke provincie. De leiding van de Britse staalcor poratie zegt dat de thans aangekon digde ontslagen niets te maken heb ben met de weigering van de Britse regering om de door de corporatie gewenste prijsverhoging van 14 pro cent te halveren. Maar intussen betekent de aan kondiging van de komende ontsla gen in vele plaatsen een ramp voor de bevolking, vooral ook omdat daar door de economische achteruitgang vaak geen andere werkgelegenheid bestaat. In de staalcentra heerst dan ook algemene verslagenheid. Dit geldt vooral voor het staalstadje Irlam bij Manchester dat geheel van gespe cialiseerde staalfabricage leeft en dat tot nu toe praktisch geen werke loosheid heeft gekend. In Irlam, een plaats van 20.000 inwoners, komen 4400 arbeiders zonder werk. Dit be tekent dat één op de vijf inwoners werkloos wordt. Lulu, het zangeresje met steeds meer naam, is gisteren met haar man Maurice Gibb van Lon den naar Spanje vertrokken. Daar zal het echtpaar besprekin gen voeren over een nieuwe film, die Gibb gaat maken. In verscheidene Zuidamerikaan- se landen worden er de laatste tijd pogingen onderaomzn het gewone volk meer te laten delen in voor- èn tegenspoed van het land. Tot- dusver was het maar al te gebrui- kelijk dat de onderlaag van de be volking slechts te maken had met de tegenspoed. Nog steeds is twee derde van de bevolking van dit continent ondervoed, kunnen onge veer evenveel mensen niet lezen of schrijven en bezitten zo'n 90 mil joen boeren geen eigen land. De duidelijkste voorbeelden van landen waar iets ondernomen wordt ter verbetering van deze situatie zijn Peru en Bolivia (beide met duideiyk naar links neigende mili taire regimes) en Chili (met zijn langs democratische weg tot stand gekomen regering-Allende). Een ander voorbeeld is ook Ar gentinië. Daar wordt, zij het op schuchtere wijze, aan een herstel van de democratie gewerkt. De sterke man. generaal Lanusse, heeft beloofd binnen drie Jaar de Argen tijnen naar de stembus te zullen noden en hij heelt ook laten weten bereid te zyn tot overleg met de nog altijd zeer populaire ex-presi dent Peron, die in Madrid als bal ling leeft. Wellicht kan er van de 75-jarige Peron nog een vernieu wende invloed uitgaan. Tussen deze landen die moeizaam proberen verder te komen op de lange weg naar een eerlijker verde ling van d« welvaart en vooral een toename daarvan voor iedereen staat vooral één land pal voor het behoud van de huidige situatie: Brazilië. Duizenden tegenstanders van de junta zitten gevangen (vaak na on menselijk te zijn gemarteld), be rechting van hen als het daar al van komt heeft weinig met recht te maken en elke vorm van protest wordt door politie en leger de kop lngerdukt. Het perspectief is hier weinig be moedigend. De twee partijen die de Junta heeft toegestaan genieten weinig vertrouwen. Bij de laatste verkiezingen, in november 1970, kwam eenderde van de stemgerech tigden niet op. Van de stemmers in Rio de Janeiro en Sao Paulo maak te bovendien nog meer dan eender de de stembiljetten ongeldig of le verde die blanco in. Een paar weken geleden is er nog een derde partij opgericht („onno dig", oordeelde minister Buzaid) door ex-vice-president Pedro Aleizo. Of van hem het verlossende woord moet komen is zeer de vraag: Alei zo diende onder de vorige president Costa e Silva tot 31 augustus 1960, dus al lang na de militaire staats greep van 64 die zowel de basis legde voor het bewind van Costa als voor dat van Medici. Een man als Miguel Arraes, de vToegere gouverneur van de Brazi liaanse staat Pernambuvo die nu als balling in het buitenland leeft, ziet nog maar één mogelijkheid voor zijn land: gewapende volksop stand. Zelfs ln kringen van de rooms-katholleke kerk. lange tijd dé steunpilaar van de gevestigde macht, ontstaat steeds meer begrip' voor dit standpunt. Maar als dit de weg is die tot een oplossing kan leiden, dan ls het wel een uiterst lange. Om de macht te veroveren in dit land zo groot als de Verenigde Staten en met bij na evenveel Inwoners als de rest j van Zuid-Amerika is een zo hechte I organisatie en een zo goede finan ciering en uitrusting nodig, dat dit in het huidige Brazilië met zyn I hard terugslaande regime nauwe- I lijks mogelijk lijkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13