DAGJE NAAR „KEUKENHOF" „Rode" drie willen volk uiteenscheuren Lissenaren weten niet hoe naam van de bloemen tuin is ontstaan Drs. Udink (CH) sprak in Alphen Bulgaarse premier gaat heen SCHOOL AAN APOLLOLAAN Heempark gaat weer open Kledingbeurs UW - Oegstgeest Sagara Satry'as openen feestelijk nieuwe terrein 20 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Even op de „kiek" Genieten van de bloemenpracht i komt de naam Keukenhof in? Ijkt een domme vraag, maar er een aantal Lissenaren ver- de schouders ophaalt en zegt iet te weten, dan wordt het it we het u weer eens gaan len. Ie Keukenhof wordt de groen- bedoeld waarin Jacoba van d In de middeleeuwen speciale 0 teelde die in de hapjes van gasten werden verwerkt. Nou tuin achter de keuken, van- Toen in 1949 tien bollenko- 1 tot de oprichting van de fcnshow besloten was er aan- nog al wat verzet tegen omdat men vreesde dat bezoekers moeilijkhe- aet de uitspraak zouden on- iden. moeilijkheden zijn inderdaad litgebleven, maar juist daarom „Koikenhoof" mede een begrip den. Hele volkstammen zitten en aan te hikken, maar in de eken durende bloeiperiode van nds schoonste bloementuin die volkstammen de weg Lisse te vinden. Pasen was het een gekken- legt de ober. Het is elf uur morgen en hij heeft wel even oor een babbeltje. Wij hebben n gebakje geconsumeerd en ƒ135 voor betaald. Voor zulke d mag Je wel enige service tóten, maar de ober die wij s !K na een vermoeiende zwerf tocht in het vizier krijgen en vijf maal om belet vragen, heeft daar kennelijk nog nooit van gehoord. Hij behoort tot dat legertje onver schillige plurken, waarmee de Ne derlandse Horecaf de laatste jaren wordt verziekt. Ongeduldig Waar wij beleefd om vragen is een ijscoupe. „IJs?" zegt de man, „dat heb ik niet. Als ik daar aan moet beginnen kan ik een uur in de keu ken staan wachten". Wanneer wij dan niet zo snel een andere bestel ling weten, krijgt zijn gezicht een ongeduldige uitdrukking. „Cola", zeggen we snel en zien ver baasd hoe zijn collega's met vrach ten ijs over het terras zwermen. Als vervolgens de cola niet wordt ge bracht en wij nog altijd beleefd vragen naar de reden van het eventuele misverstand, volgt er dit antwoord: „Ik lever niet meer aan mensen die niet weten wat ze be stellen moeten". „Wie heeft er na zo'n opmerking nog behoefte aan discussie? Trouwens, de opmerking wordt ge- gemaakt in het voorbijgaan, tege een van zijn collega's, dus in feite zijn we er niet eens bij betrokken. We zoeken daarom een plaats in het gras en dat kan in „De Keu kenhof. „Er zijn gazons waar geen bordje bij staat, waar niemand je wegjaagt waar je wordt aangeraakt door zo'n sfeer van opperste blijheid dat je bereid bent ieder incident daarvoor of daarna te vergeten. Volmaakter nog zou het zijn wanneer Je alleen koïi zijn met de immense bloemen weelde, die terecht de hele wereld doet ..erstaunen". Bhealve de me neer uit Düsseldorf, die op ons bankje komt zitten en de andere familieleden beduidt het front ver der zonder hem te verkennen. „Bein kaput", zegt hij, daarbij ferm tegen het zere been klappend, dat hij waarschijnlijk sinds Smolensk hinderlijk meezeult. Als wij hem vragen waarom hij desondanks geen vreugde uitstraalt, antwoordt hij „Lieber Herr, zu Haus hab ich auch solche, schone Blumen in meinem Garten. Ich mach's fiir die Kinder." Een dagje Keukenhof. Als het weer goed blijft halen ze in vijf weken de kosten er wel uit. De entree kost drie gulden en twee stappen verder vragen de als Jacoba van Beieren verklede dames of u prijs stelt op het bezit van boekje met kleurenfo to's van de Keukenhof. U koopt dat boekje voor ƒ2,50, want achterin is een plattegrondje van het park be vestigd. En als de nood hoog is, dan moet u weer een greep doen in uw portemonnee, want de toiletjuf frouw wil betaling vooruit. Verkijken Enfin, u gaat koffie drinken, u luncht, u stuurt wat kaarten weg, u treft het misschien 's middags als u een ijsje wilt en als dat weer een fikse dorst oplevert, dan neemt u tenslotte nog een koel drankje. Wat wij willen aantonen is dat men zich financieel op zo'n dagje uit ver kijkt." Het kost dat het barst", zegt een hijgende matrone uit het Noordhol landse Schellinkhout, maar het klinkt niet als een verwijt aan de directie van Keukenhof. Attracties zijn nu eenmaal duur, al worden bij de bollenkoningen iedere dag honderden winstgevende bestellin gen gedaan. In de optelsom ontbreken nog de filmrolletjes. Er wordt dagelijks een adembenemend aantal foto's van de Keukenhof genomen. De bezeten heid waarmee dit gebeurt doet de vraag rijzen of die hele klikklak kende menigte' werkelijk van de schoonheid geniet of alleen koort sachtig objecten wil vastleggen om thuis te kunnen zeggen: We zijn er geweest, we hebben het gezien." De meeste gesprekken gaan ook over belichting, zonnekappen, diafragma, groothoeklensen en kleurenfilter. Veel fotografische aandacht krijgen ook de Jacob's van Beieren bij de ingang. En wie zal dan beseffen dat een van die dames Paulette Stub bing heet en dat zij in Nieuw-Zee- land woont? Paulette is een onder nemend meisje, driëntwintig jaar, receptioniste van beroep, dat vorig Jaar de oversteek maakte voor een verkenningstocht door Europa. „Ik ben in Rome begonnen als au pair bij een markiezin. Na drie maanden ben ik in een hotel gaan werken. Ik kwam toen een Holland se jongen tegen die vertelde dat er genoeg werk was in Nederland. Daarom ben ik nu hier. Ik heb al leen maar te zeggen ƒ2,50 in vier talen dus dat is niet zo moeilijk. Na de Keukenhof ga ik waarschijn lijk bij het Amerikaanse leger in Heidelberg werken. Ik blijf nooit ergens lang, want ik wil alle landen van Europa bezoeken, weten hoe de mensen in die landen leven en wat ze denken. Wanneer ik terugga weet ik nog niet. We zullen wel zien." Er gaan de laatste Jaren steeds meer ondernemende tantes op pad omdat vroeg trouwen, kindertjes krijgen en de waarborg van een ei gen huisje en een man met een „goeie betrekking" kennelijk niet meer tot de zaligmakende vreugden van de Jonge generatie behoren. Een dagje Keukenhof. Met bussen vol worden ze weer aangevoerd. Tienduizenden „bloemetjesjurken", die u de komende dagen ook kunt terugvinden op de Afsluitdijk, Schiphol, de Alkmaarse kaasmarktl de Echoput, Marken en op het Leidseplein. Geen haast Ga in het gras zitten en laat de stroom bezoekers aan u voorbijgaan. De liefhebber, de kenner haalt u er zo tussenuit. Hij heeft geen haast, kan lange tijd dromerig verwijlen bij een bloem, boekje met techni sche beschrijving bij de hand. De meesten hebben al na een half uur voldoende genoten. Zij kunnen geen schoonheid meer opnemen en sjokken voort omdat ze nu eenmaal deel uitmak envan een file. Hun gesprekken hebben niets van doen met de wonderen der natuur. Som migen hebben alles bij zich voor een uitgebreide picknick. Belegde broodjes, flessen lauwe limonade, zacht fruit, zuurtjes en papieren servetjes. De zeven miljoen bollen die ieder Jaar in de Keukenhof worden geplaatst vormen voor hen slechts entourage en geen object voor nadere bestudering. Een uitzondering daarop vormen de drie warenhuizen, waarin zeshon derd soorten tulpen van een onver gelijkelijke schoonheid de bezoeker bijna tot gedempt spreken dwingen. Daar heeft de bloem haar hoogste vorm van noblesse bereikt en de bezoeker gaat er met een zeker eer betoon aan voorbij. De Keukenhof ls een oase in vel oepzichten. De natuur is hier zo voornaam dat niemand zich laat verleiden tot luidruchtig gedrag. Transistors zijn uitgebannen, gita ren worden er door het Jonge volk niet meegenomen. Voor verliefden is er weinig gelegenheid zich af te zonderen. Maar wie in die omstan digheden haakt naar een tedere omhelzing weet altijd wel een be schut plekje te vinden. Zo ook de Jonge dochter, die met moeder en vriendje op een terras is neergestreken. Moeder houdt er kennelijk van het temperament van haar spruit onder controle te hou den. Maar zij is vergeten dat hei melijke afspraken het grote talent van de liefde zijn. Foto's maken Het vriendje zegt: „Ik ga nog wat foto's maken in die warenhuizen". „Dat is goed", Zegt moeder, „maar mijn dochter blijft hier". De Jonge man verdwijnt tussen het struweel, terwijl het meisje hem glimlachend nakijkt. Zij is een bolwerkje van kalmte en zekerheid. Haar raffine ment zal direct toeslaan. De mededeling komt na drie minu ten. „Moeder, ik ga een ijsje halen". .Dat is goed kind". Moeder kijkt haar dochter niet na, terwijl die als een hinde voortijlt naar de afge sproken plek. Daar vinden vier ar men elkaar, daar steekt de toe schouwende hovenier zijn hoofd dieper tussen de geurende bloemen omdat de Keukenhof al tweeën twintig Jaar bestaat en omdat hij dus weet. Moeder blijft lange tijd alleen. Want dochter zoekt het hele terrein af en kan nergens een ijscoman vinden. Dochter weet dat er geen ijscoman op Keukenhof bestaat. LJS is er alleen in de keuken van het restaurant. Maar wie wil daar een uur wachten tot de bestelling doorkomt? IfHEN AAN DEN RIJN In de grote de Opstandingskerk, die geheel bezet -sprak gisteravond voor de leden van de lerknng Leiden van de Chr. Historische B. J. Udink, minister van Ontwik- Dgshulp en lijsttrekker van de CHU. sheer Udink constateerde, dat, nu de ver togen in zicht komen, het wat roeriger !CHU ls tegen de opdeling van Dik in groepen, naar stand, ras name de „rode" drie willen Dik uiteenscheuren. Dat noemt ®et een deling in twee kam- ®aar met alle bezwaren tegen *1 wat te ver doorgevoerde ver- tertng, mogen we toch dank en voor de rijke schakeringen 18 volksleven, die een opdeling ons volk in twee kampen on- maken. In die gedachten- ^n de twee stromingen pasten «wel de gekozen kabinetsfor- en de gekozen minis*?r-pre- J Maar de CHU zal zich te al- ojde verzetten tegen een ver b's ln deze zin. De Ka- de „rode" drie in dit ver- dan ook geen kns gesteven, dit verlangen is mislukt, is een ander konijn uit de ïekomen, n.l. die van het scha- wordt en met name tegen de CH wordt nogal geschetterd, waarbij de argumentatie niet steeds fraai is. Het kan ons allemaal niet zo veel schelen. We treden voor ons volk als een beginselpartij. Drs. Udink wilde aan de hand van het beginselprogram, dat men gemeen schappelijk heeft met AR en KVP, aandacht vragen voor wat er op het spel staat, waar we naar toe gaan. duwkabinet. Ook dit heeft geen ande re mogelijkheden dan dat de scha- duwministers later in hun memoires kunnen opnemen, dat ze van 1971- 1795 deel uitmaakten van het nooit opgetreden schaduwkabinet Den Uyl. In dit schaduwkabinet hebben de mensen van de PvdA de sociale, fis cale en economiche portefeuilles en ze kunnen daarni al him wensen uit leven. Maar daar ga ik dan niet mee akkoord, heeft de heer Van Mier- lo gezegd, zodat dit een schaduwka binet is met een ingebouwde kabinets crisis. Na zo met de rode drie wat ge- stoeidte hebben stelde drs. Udink, dat de drie christelijke partijen een mooi programma hebben, dat echter alleen uitgevoerd kan worden, als een zekere matiging betracht wordt Daar bij deed hij een beroep op de vak beweging tot een goede samenwerking waartoe o.a. behoort dat men genoe gen neemt de komende Jaren met een reële inkomensverbetering van 2 pet. per Jaar. Van andere zijde moet dan ook matiging worden be tracht bij het doen van investeringen etc. en er moet worden gestreefd, naar een redelijk prijspeil. Alleen zó zal het mogelijk zijn in de komende Jaren wat extra's te doen voor de landbouwers, de klei ne zelfstandigen, de bejaarden (AOW optrekken tot het minimumloon en verhoging belastingvrije voet), voor gehandicapten het onderwijs, de wer kende Jeugd en ontwikkelingshulp. Twee procent is een wel wat te zwa re opgaaf maar anderhalf procent, van de begroting moet toch wel reëel worden geacht. Maar bij dit alles herhaalde drs. Udink met na druk, dat er alleen wat to bereiken is als de inflatie met kracht wordt be streden dus de eigen verlangens ge matigd. Drs. Udink toonde aan, dat het woningbouwprogramma van het ka binet De Jong, in 1967 vastgesteld vrijwel werd gerealiseerd. Het is be slist geen fiasco geworden, zoals van de zijde van de „rode" drie wordt be weerd. Aan de vervulling van onze wensen moet echter nog een voor waarde verbonden worden: er moet orde en regel zijn. In dit verband po neerde hij zijn bekende standpunt over de handhaving van de vrij heid, maar ook van het gezag. De drie christelijke partijen willen met elkaar een krachtig modern en open beleid voeren. LEIDEN B. en W. zijn voorne mens aan de raad voor te stellen een bouwterrein aan de Apollolaan in Zuidwest te verkopen aan de Ver eniging voor chr. voortgezet onder wijs, die hier een scholencomplex wil stichten. Hedendaagse muziek in „De Lakenhal" LEIDEN Aanstaande donder dag (8.00 uur) zal in de Lakenhal 't derde en laatste concert plaats vin den in de serie „Hedendaagse Mu ziek" onder auspiciën van K en O. De avond wordt volledig verzorgd door de hoboïst Evert van Tright, die wordt bijgestaan door vier assisten ten, die de elektro-akoestische appa ratuur bedienen. Het programma biedt precies wat de titel aangeeft: het oudste werk dateert uit 1964!. Er zijn twee stukken voor solo-hobo met terugkoppeling, dat wil zeggen, dat het geluid van de hobo niet zo zeer door de geluidsapparatuur wordt vervormd, dan wel dat er een extra dimensie aan wordt gegeven doordat de assistenten steeds met microfoon-opstellingen ln de weer zijn. Op dit principe zijn de werken van Karlhelnz Stockhausen en Jo van den Boorn gebouwd, die worden uitgevoerd. Verder hoort u van An- drzej Dobrowolski een stuk voor ho bo en geluidsband, van Wlodzimier Kotonski een werk getiteld Monoch- romia, en van Louis Andriessen Flowersong no. 2. Evert van Tright was reeds op 17—Jarige leeftijd solo-hoboïst van het Brabants Orkest. Hij heeft toer- nees door de hele wereld gemaakt en aan verschillende festivals in bin nen- en buitenland deelgenomen. De vier assistenten begeleiden hem als vaste groep. LEIDEN Met ingang van zater dag 1 mei gaat het Heempark weer open. Vanaf die datum is het park t.e.m. 30 september op werkdagen geopend van 8 tot 5 uur en op zater dag. zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. OEGSTGEEST De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling Oegstgeest organiseert 27 en 28 april weer een kledingbeurs in het Pa tronaatsgebouw achter de r.-k. kerk. Dinsdagmiddag van een tot vier uur wordt kinderkleding die te koop wordt aangeboden ingenomen en ge taxeerd. De verkoop begint op 28 april 's morgens om half elf en ein digt om half drie. OEGSTGEEST De Stichting Sa gara Satrya's opent 8 mei officieel het terrein en de haven in Oegst geest, ook zal men dan de tewater lating van een nieuwe lelievlet vie ren. Het wordt een feestelijke zater dag die om half drie 's middags be gint. Een uurtje later zal de sleep boot met ere-gasten onder wie na tuurlijk Oegstgeests eerste burger Jhr. Van Eyssinga de haven ontslui ten. Mevrouw Stapel-Chardon zal daarna de nieuwe lelievlet tewater- laten. De dag wordt besloten met de monstraties in het botenhuis. Arrestaties in Navarra Zeven entwintig personen, onder wie een priester en twee oud-seminaristen, ztfn de afgelopen weken in de Spaan se provincie Navarra gearresteerd, zo hebben de autoriteiten in Pamplo na gisteren bekendgemaakt Met die arrestaties is een einde gemaakt aan de activiteit van een aantal klandes- tiene arbeiderscomite's. (Van onze correspondent) SOFIA (GPD) Todor SJiwkow, eerste secretaris van de Bulgaarse communistische partij en tevens mi nister-president. zal deze zomer hoogst waarschijnlijk door het par lement worden benoemd als voorzit ter van de nieuw te creëren staats raad en tegelijkertijd aftreden als premier. Dat is vanochtend bij de opening van het tiende partijcongres van de Bulgaarse communistische partij in Sofia onofficieel bekend ge worden. Als voorzitter van de staatsraad bekleedt SJiwkow de hoogste rang in het land en neemt daarmee in feite het presidentschap over van de 73- Jarige Traikow, die als parlements voorzitter tot nu toe de eerste plaats Innam. Als nieuwe minister-president, die vermoedelijk ln de herfst zal worden benoemd, wordt SJiwkow ge noemd, die tot nu toe eerste plaats vervangende minister-president was en die ondanks de overeenkomstige achternaam geen familie is van To dor SJiwkow. Als leider van het eco nomische coördinatiecomité heeft de ze Jurist een beslissend aandeel ge had aan het tot stand komen van al le economische plannen van de laat ste Jaren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9