Doodvonnis bevestigd tegen groep-Manson 4J5 AGNEW KRITISEERT CHINA-BEZOEK Kissinger de knapste jongen van de klas (I) HOE WERKT HET WITTE HUIS Zeven zinloze moorden overgebleven" Bevrijdingsleger in Oost-Pakistan geeft strijd nog niet op Kale feit Geen stamrecht zegt Ceylon Peking in sommige commentaren opgehemeld PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 APRIL LOS ANGELES (DPA, Reuter) Rechter Charles Older heeft gisteren hippieleider Charles Manson en zijn drie vrouwelijke volgelingen, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins en Leslie van Hou ten ter dood veroordeeld. Hij volgde hiermee de conclusie van de jury, die op 30 maart deze straf aanbeval. Het viertal is schuldig bevonden aan de moor den op de actrice Sharon Tate en vier van haar vrienden in augus tus 1969 en de kort daarna ge pleegde moorden op het echtpaar La Bianca. Voordat Manson het vonnis vernam reageerde hij met: „Ik aanvaard deze rechtbank als mijn vader en ik aanvaard het von nis". n Met zijn uitspraak zag rechter Ol der van zijn recht af de straf te wij zigen in levenslange opsluiting. „Na een proces van negeneneen- halve maand is slechts het kale feit van zeven zinloze moorden overgeble ven, zeven mensen wier leven is uit geblazen door volslagen vreemden met motieven die vermoedelijk slechts voor hun duidelijk zullen blijven", aldus de rechter. De voltrekking van het vonnis dient volgens het Californische recht door middel van de gaskamer plaats te vinden, doch het is in deze staat gebruikelijk dat ter dood veroordeel den automatisch in beroep kunnen gaan. Zelfs officier van justitie Vin cent Bugliosi rekent erop, dat de pro cedure zich tot bij het Amerikaanse federale hof in Washington zal voort zetten. Daardoor kan het nog jaren duren voordat het vonnis defini tief wordt. Terwijl de 36-jarige Char les Manson, een hakenkruis in de huid van zijn voorhoofd gekerfd, na de uitspraak van de rechter boven- gïoemde woorden sprak, bleken de drie volledig kaalgeschoren vrouwen (op de foto van rechts naar links de 22-jarige Susan Atkins, de 23-jarige Patricia Krenwinkel en de 21-jarige Leslie van Houten» geen behoefte te hebben iets te zeggen ADVERTENTIE Mansons vrouwelijke volgelingen extra grote inhoud Betaalde vakantie De Noorse boeren en vissers, ook de zelfstandi ge ondernemers, krijgen recht op een vakantiegeld van duizend kroon. Blijkens een gisteren gepubliceerde wet hebben zij recht op 24 vakan tiedagen per jaar. Tot nu toe waren boeren en vissers uitgesloten van de staatsvakantieregeling. Voor zover bekend is dit de eerste regeling in haar soort in de Westelijke wereld. NIEUW DELHI (Reuter) Het Oost- Bengaalse „bevrijdingsleger" heeft het strategisch belangrijke vliegveld Sjaloetikor, in de buurt van de stad Sylhet (in de noordoostelijke hoek van Oost-Pakistan) veroverd, aldus het Indiase persbureau PTI, dat ook meldt, dat Sylhet zelf reeds in han den van de Bengalezen is. Het gehe le gebied zou thans nagenoeg van Pakistaanse regeringstroepen ge zuiverd zijn, die daarbij zwarè ver liezen geleden hadden. Radio-Pakistan meldt, dat de Paki staanse regering maandag krachtig, heeft geprotesteerd naar aanleiding van een „aanval van gewapende In diase manschappen op een grenspost in Oost-Pakistan". Deze aanval was vrijdag uitgevoerd en was on dersteund door artillerievuur vanuit India. PTI maakt verder gewag van hevige gevechten om Meherpoer, slechts vijf kilometer van de Indiase grens in het westen van Oost-Paki- j stan. Ook uit Brahmanbari en Quas- 1 sa, in 't gebied van Comilla, ten zui- den van Sylhet en uit Kaligatsja en Tangail, in de streek rondom Dac ca, worden gevechten gemeld. Van officiële Indiase zijde zijn de berich ten tegengesproken, dat het kabinet, van „Bangla Desj" (Bengaalse na tie) vanuit Indisch gebied optreedt, en zijn zetel in Calcutta heeft. De Westbengaalse commissaris voor vluchtelingenzaken Mondal, heeft gisteravond in Calcutta verklaard, dat het aantal vluchtelingen uit Oost-Pakistan in de afgelopen 72 uur tot circa 200.000 is opgelopen. COLOMBO (AFP) Een officiële regeringswoordvoerder in Colom bo heeft gisteren ontkend dat ge vangengenomen opstandelingen op Ceylon door het leger zijn gefusi- leerd. De regering had daarentegen juist een speciale „rehabilitatie-commissie' in het leven geroepen ten behoeve van de gevangenen. Volgens het mi nisterie van Defensie beheersen de opstandelingen nog slechts enkele gebieden en mijden ze het contact met het Ceylonese leger. De regering-Bandaranaike heeft gis teren ook een verklaring uitgegeven waarin de nadruk wordt gelegd op de goede betrekkingen tussen Colom bo en Peking. Enkele dagen na de uitwijzing van Noordkoreaanse di plomaten schijnt de Ceylonese rege ring duidelijk te willen maken, dat China niet bij de opstandige bewe ging betrokken is. zwart/grijze bus: normale versteviging groen/grijze bus: extra versteviging let op de roos ST. LOUIS (Reuter, AFP) De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft zich negatief uitgelaten over het recente bezoek van een Amerikaanse tafeltennisploeg aan China. Met de huidige politiek van toenadering, zoals Nixon die voor staat. is hij het blijkens aan hem toegeschreven uitlatingen allerminst eens. Tijdens een lunch met Republi keinse gouverneurs in Williamsburg en later in een gesprek met journa listen in zyn hotelkamer, verklaarde Agnew dat de pers teveel ophef heeft gemaakt van het bezoek der tafelten nissers aan de Chinese Volksrepu bliek. Hij wees erop, dat Amerika nog altijd verplichtingen heeft ten aan zien van Formosa. Volgens een gou verneur klaagde Agnew er o.a. over dat China in sommige commentaren was opgehemeld. Als voorbeeld noem de hij dat een vertrek van 4,5 bij 4,5 meter waarin een Chinese familie huisde, als appartement was betiteld, terwijl men in de Verenigde Staten van een „krot" zou spreken. Naar het oordeel van Agnew scheen boven dien een der leden van de tafelten nisploeg. die hij niet met name noemde ,naar het communisme te zijn overgestapt. De „Post-Dispatch" uit St. Louis meldde gisteren, dat de ADVERTENTIE Een draaitop stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v,a.f!73.— vioe-president had onderstreept dat een en ander zijn persoonlijke me ning was en dat hij daarover niet met Nixon had gesproken. Intussen maakt aldus bericht Associated Press uit Londen en Parijs de Europese zakenwereld zich op om de handel met communistisch- China aanzienlijk uit te breiden voordat de Amerikaanse grote bedrij ven, nu de deur daartoe door presi dent Nixon op een kier is gezet, op de Chinese markt zullen verschijnen. De huidige dooi in de betrekkin gen met China met de kapitalistische landen is wat Engeland betreft reeds in 1969, na de jaren van de culturele revolutie, begonnen. Sindsdien is de Engels-Chinese handel gestadig ge groeid. In enkele Parijse warenhuizen zijn „Chinese weken" georganiseerd met medewerking van de Chinse ambas sade. Maar Franse diplomaten weten te vertellen dat Couve de Murville, de vroegere minister van Buitenland se Zaken die op 27 april 1964 Lucien Payé tot ambassadeur in Peking be noemde, vorig jaar tijdens zijn be zoek aan China slechts een koele ontvangst heeft gekregen. West-Duitsland heeft geen officiële betrekkingen met Peking, niettemin volgt Bonn de ontwikkelingen met grote belangstelling, aldus regerings woordvoerder Von Wechmar. West- Duitsland streeft naar uitbreiding van de handel met China, maar zal geen stappen buiten de handelsbe trekkingen zetten, indien China daartoe niet het intiatief neemt, al dus Von Wechmar. Het Witte Huis, als centrum van het in ternationale beleid van de Verenigde Sta ten, intrigeert niet alleen politici en diplo maten in Amerika zelf, maar ook de hele wereld. Wie deelt er de lakens uit, waarom kan senator zo-en-zo wel bij de president terecht, en minister zo-en-zo niet, hoe func tioneert het? Deze vragen worden door onze correspondent in Washington, mr. L. Leffelaar, belicht in enkele artikel Het eerste gaat over de rol van dr. Hen Alfred Kissinger, president Nixons ad seur voor de buitenlandse politiek, en naj de president één van de invloedrijk mannen in Washington. WASHINGTON Omstreeks tien uur elke ochtend wandelt dr. Henry Alfred Kissinger van zijn onlangs nieuw opgeknapte kantoor in het Witte Huis naar het ovale werkverblijf van pre sident Nixon. Gedurende een half uur tot drie kwartier be spreken zij de laatste politieke ontwikkelingen aan de hand van de in de voorgaande nacht bin nengekomen rapporten en ge gevens van de buitenlandse in lichtingendienst. In de loop van de dag zijn er nog meer van dergelijke besprekingen. Dr. Kissinger is de enige die dage lijks voor een totaal van onge veer anderhalf uur exclusief het oor van de president heeft. Wanneer president NLxon bui tenlandse staatshoofden of be langrijke diplomaten ontmoet, is dr. Kissinger onveranderlijk aanwezig. Hij is het, die de ant woorden opstelt op de te ver wachten vragen van journalis ten wanneer de president een persconferentie houdt. Uit zijn kantoor met een staf van 36 me dewerkers (en met een begro ting van ongeveer 7 miljoen gulden per jaar) kwamen de „troonrede's," waarin Nixon jaarlijks een overzicht gaf van het buitenlandse beleid van de Verenigde Staten. Geen rapport over de buitenlandse politiek, of Door mr. H. L. Leffelaar over de nationale veiligheid be reikt de president voordat dr. Kissinger het heeft gezien. Hij kan dan ook met recht de scha duw van de president genoemd worden. Wachten Kissingers positie is zo mach tig dat hij, zoals gebeurd is, buitenlandse topdiplomaten an derhalf uur op een afspraak met hem kan laten wachten zonder dat er zelfs maar dis creet geprotesteerd wordt. Am bassades in Washington slaan zijn invloed en macht zo hoog aan, dat wanneer dr. Kissinger inderdaad aan een uitnodiging gehoor geeft en op één van de talrijke diplomatieke cocktails en recepties verschijnt, concur rerende diplomaten verbleken. Zelfs de aanwezigheid van een van Kissingers medewerkers bij een buitenlandse diplomatieke aangelegenheid wordt een eer geacht. Wie is deze man, die onlangs werd aangevallen door senator Stuart Symington, omdat hij de minister van Buitenlandse Za ken William Rogers van zijn plaats zou hebben gedrongen en die anderen „de supermof" of de „Raspoetin" van het Witte Huis noemen? Hij is ir. elk ge val iemand die, wanneer men hem op straat zou tegenkomen, nooit versleten zou kunnen wor den voor een machine-bankwer ker of voor een atleet. Kissin ger is het prototype van een in tellectueel. Hij werd in 1923 in het Duitse plaatsje Fürth geboren, als zoon van een leraar aan de middelbare school. Vijftien Jaar later, nadat Hitier aan de macht was gekomen en zijn va der, omdat hij een Jood was, werd ontslagen terwijl de Jonge Kissinger om dezelfde reden geen toegang had tot openbare scholen, emigreerde het gezin Kissinger (met nog een tweede zoon, Walter) naar New York. Als een briljante leerling deed Kissinger eindexamen in 1941, diende vervolgens met de 84-ste infanteriedivisie in de Tweede Wereldoorlog, gaf als sergeant les aan officieren in geschiede nis, deed zijn kandidaatsexa men summa cum laude aan Harvard in 1950, deed twee Jaar later zijn doctoraal en promo veerde tenslotte in 1954. Drie jaar later, toen Kissinger nauwelijks 34 jaar was. publi ceerde hij een boek dat niet al leen de aandacht zou trekken van politici en topdiplomaten, maar hij kreeg ook een bewon derende brief van zijn huidige werkgever, ppresident Nixon, toen nog vice-president onder president Eisenhower. Het boek, „Kernwapens en buitenlandse politiek" (één van de vijf die hij heeft geschreven), was een van de eerste pogingen om de bui tenlandse politiek van een grote mogendheid in het licht te zien van het nucleaire tijdperk, een tijdperk, waarin het, schreef Kissinger, „tegen de tijd dat een dreiging onomstotelijk vast staat, te laat kan zijn haar te kunnen weerstaan." Kissinger ontpopte zich niet alleen als wetenschappelijk poli ticus, maar ook als vooraan staand historicus (hij schreef '%l HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll een alom geprezen studie over Metternich). Deze kwaliteiten brachten hem in aanraking met gouverneur Rockefeller van New York, die hem aanstelde als directeur van een serie spe ciale studies, bekostigd door de Rockefeller-stichting. Kissinger bleef Rockefeller trouw, ook tij dens diens mislukte campagne in 1968 om Nixon op weg naar het Witte Huis de pas af te snijden. Op het Republikeinse partijcongres in dat Jaar was Kissinger één van de Rockefel- ler-medewerkers die er in slaagden om het Republikeinse "haviken"-standpunt ten aan zien van Vietnam om te buigen in een flexibeler houding. Dr. Kissinger is niet iemand die mensen voor zich inneemt. Sommigen van zijn oud-colle ga's aan Harvard university, waar hij professor was voor Nixon hem aantrok, beschrij ven hem als "ongeduldig, arro gant". Het is een indruk die ook anderen na een ontmoeting met hem overhouden. Op een recen te bijeenkomst met journalisten ergerden sommigen zich aan zijn zelfvoldaanheid bij het ove rigens briljant pareren van moeilijke vragen. Hij is een man die onder welke omstan digheid dan ook, nooit aan zich zelf schijnt te twijfelen en niet nalaat daarvan blijk te geven. „Kissinger" zei een Journalist na afloop, „heeft nog steeds 't syndroom van de knapste Jon gen van de klas". En omdat de knapsten van de klas doorgaans niet de vlotsten zijn. verbaasde het velen toen dr. Kissinger (in 1964 geschei den, 2 kinderen) zich in de twee afgelopen jaren als Nixons pri vé-intellectueel scheen te inte resseren voor het gezelschap van aantrekkelijke (en min of meer bekende) jonge vrouwen, zoals de filmsterretjes Jill St. John en Mario Thomas. Gast vrouwen die hem voor haar so- ciety-feestjes kunnen strikken zijn verzekerd van publiciteit in de dagbladen en Kissinger zelf doet weinig om deze image als "intellectuele Joolbroek" te gen te gaan. Eén hunner Nixon en Kissinger kenden el kaar nauwelijks (minder dan een Jaar en dan nog vrij opper vlakkig), toen de president hem na zijn verkiezing in 1968 ver zocht als zijn adviseur op te treden. Zij ontmoetten elkaar voor het eerst op een party in het kerstseizoen, gegeven door mevr. Clare Booth Luce, de echtgenote van wijlen Henry Booth, de uitgever-eigenaar van de Time/Life-publikaties. Hoe wel Nixons keuze velen verbaas de, was men in universitaire kringen toen ingenomen omdat men het gevoel had, dat "een hunner" zijn vinger in de natio nale buitenlandse politieke pap zou hebben, de academische ge meenschap ook meer invloed en zeggenschap zou hebben in het nationale beleid. In deze verwachtingen zijn Kissingers voormalige colle ga's aan de universiteiten teleur gesteld. Hij blijft ook voor hen even onbereikbaar te zijn als voor de talrijken in diploma tieke en politieke kringen die tot hem trachten door te drin gen. Afgezien daarvan dreigt dr. Kissinger het zelfde lot bescho ren te worden als Walt Rostow. Rostow, ook een voormalige hoogleraar van Harvard, be kleedde onder president John son dezelfde functie (maar met minder uitgebreide bevoegdhe den) die Kissinger onder Nixon vervult, en werd voornamelijk om zijn krachtige verdediging van Johnsons beleid ten aan zien van Vietnam uit Harvard geweerd toen hij er na 't aftre den van Johnson weer een voet aan de grond probeerde te krij gen. Rostow is nu een zo goed als anonieme hooggeleerde aan de University of Texas in Aus tin. Het leidt geen twijfel dat Kis singer een zeer groot aandeel heeft in het Vietnam-beleid van president NLxon. Hij wordt over het algemeen beschouwd als de ontwerper van de opera ties in Laos in Cambodja en van het geleidelijke terugtrek ken van de Amerikaanse troe pen zonder Noord-Vietnam te gemoet te komen in het vast stellen van een definitieve da tum daarvoor. In hoeverre zijn academische positie hierdoor ge schaad zou zijn hangt, evenals' de herverkiezing van president Nixon, vooral af van de vraag, in hoeverre het huidige Viet nam-beleid tegen 1972 de resul taten zal hebben afgeworpen die de regering het Amerikaan- t se volk voorspiegelt. In 1968 schreef Kissinger, toen nog geen adviseur van de president, dat het beste wat de Verenigde Staten na de te rugtrekking van zijn troepen zou kunnen verwachten, het voort bestaan zou zijn van het regi me in Saigon gedurende "een fatsoenlijke periode" onge veer 2 of 3 Jaar, voordat het ten val gebracht zou worden door 't communistische noorden. Dat schijnt ook nu nog de kern van Nixons beleid te zijn. Wat Kissingers wetenschap pelijke collega's in hun kritiek over het hoofd zien, is wellicht hun eigen afgunst. Want er zul len weinig wetenschappelijk ge schoolden in de internationale politiek zijn die de verleiding zullen kunnen weerstaan door middel van een super-invloed rijke positie hun eigen theorieën aan de praktijk te toetsen. Het staat nog te bezien in hoeverre Kissinger het zal betreuren aan die verleiding weerstand te heb ben geboden. Om te beginnen is hij er de man niet naar om zoveel te betreuren, en tenslot te zou men zich ook nog kunnen afvragen wat het beleid van de regering-Nixon geweest zou zijn zonder deze overigens door Nixon zelf aangetrokken be gaafde adviseur.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8