Personeel krijgt na fusie de geëiste inspraak niet Kruisinga wil verdere concentratie van waterleidingbedrijven Biesheuvel: "PvdA en VVD gaan steeds meer op elkaar lijken" Commissie-Winsemius over Rijn-Schelde-Verolme: Bloemenmeisjes willen geen 'hot pants" Artsen tekenen toch verklaring Verolme straks helemaal buitenspel Tweevoudige moordpoging op tuinman een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei VVD-kritiek op ontijdig formatiespel „PROGRAMMA FINANCIEEL REDELIJK EN HAALBAAR" Grapperhaus: Moeil ijkheden met de V. V.D. Mr. Geertsema wijst schaduw kabinet af Daarom kijkt Veringa omhoog „.iJDAG 16 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG De duizenden werknemers van de fu- jonerende Rijn-Schelde Groep en het concern Verolme rijgen op geen stukken na de invloed op het beleid die zij jdens de hoorzittingen van de commissie-Winsemius heb- ien geëist. sarissen van Rijn-Schelde-Verolme door een waarnemer laten vertegen woordigen. Pak papier Het uiteindelijke advies aan de mi nister is een veel dikker pak papier geworden dan het concept-advies, omdat in het definitieve stuk een zestigtal punten tijdens de hoor zittingen ter sprake gebracht in het oorspronkelijke voorstel is ver werkt. Volgens dr. Winsemius is het uit gesloten dat scheepsbouwer Verolme de fusie nog kan tegenhouden door op korte termijn zijn schulden aan de Staat terug te betalen. "Hij heeft het geld gewoon niet. haar unanieme advies aan jnister Nelissen Economische iken) voor fusie van beide heepsbouw- en reparatiebedrij- n heeft de commissie slechts ii gedeelte van het eisenpakket het personeel in genuanceer- vorm overgenomen. De personeelsleden worden betrok- en bij het overleg over de benoe- van de raad van commissaris- n, die uit maximaal twaalf perso- 1 bestaan. De ontwerp-voor- 3|»cht komt op tafel bij de centra ondernemingsraad van Rijn-Schel- en de beleidscommissie van Verol- K Dat betekent echter niet, dat "Inspraak" van de personeels- jtegenwoordiging bindend is voor samenstelling van de raad. De op- dlers van de voordracht hebben de verplichting rekening te naden met de eisen van de werk- aners. Nieuwe wet Commissie-voorzitter dr. A. Winse- vindt dat deze "formule" voor tloopt op de nieuwe wet vennoot- hapsrecht die inmiddels de Twee- Kamer heeft gepasseerd. "Het is m van de belangrijkste winstpunten ✓j^nde hoorzittingen", meent hij. Het personeel krijgt wel een be- ngrijke stem in het herstructure- ogsplan, dat na de fusie van beide heepsbouwconcerns wordt ge lakt. Daarvoor is, aldus de com- issieWinsemius de instemming idig van de centrale ondernemings- sd van de gefusioneerde bedrijven. Ij gaat zelfs zover door te stellen t een herstructureringsbeleid niet slagen als het de instemming id de werknemers niet heeft. Sociaal grondplan De commissie is het ook eens met "sociale grondplan" dat het per ceel op tafel heeft gelegd: in het drijf van Rijn-Schelde-Verolme llen de hoofdlijnen van het perso- elsbeleid de goedkeuring van de otrale ondernemingsraad moeten ibben. De werknemers hebben geen ge- lor gevonden voor hun eis voor me- beslissingsrecht en voor hun voor- el een dusdanig deel van de ver- agensinbreng in het nieuwe con- m als werknemersaandeel te kwa- flceren dat het gelijk staat met een rde van het aandelenkapitaal. Zolang de Staat een financieel be ug heeft in het concern-Verolme, zij zich in de raad van commis- I Prinses Margriet bezichtigde Weren op het vliegveld Twenthe militaire vliegtuigen. Zoals if de foto blijkt is zij bijzonder linteresseerd in de technische (tails die een van de piloten aar vertelt. HAARLEM - Volgens B en W van Haarlem zien de Haarlemse bloe menmeisjes geen been in hot pants. Dat schrijven zij in antwoord op vragen van twee raadsleden van D' 66, die zich hadden afgevraagd waarom de meisjes er zo ouderwets en folkloristisoh bijlopen en bij voorbeeld geen hot pants dragen. B en W zeggen dit bedekte verwijt ten aanzien van hun kortzichtigheid niet te willen wegschuiven, maar toch „verder te zien dan de hot pants van de beide raadsleden lang zijn". „De bloemenmeisjes vervullen hun creatie op allercharmantste wijze: zij presenteren Haarlem uitsluitend door middel van bloemen". AMERSFOORT Gisteren heb ben alle artsen van de Juliana v. Sto.i- i bergkazerne de bereidverklaring tot i het afleggen van de officierseed om j administratieve redenen getekend Nog deze week zal door de artsen een brief worden opgesteld o.m. voor de minister van Defensie waarin de problematiek aan de orde wordt ge steld en waarin gevraagd zal worden om een verklaring, inhoudend dat de i artseneed prevaleert boven de offi- i cierseed. De artsen zeggen zich het recht voor te behouden om, wanneer j er geen bevredigendantwoord komt op i het gestelde, alsnog op 17 mei a s. de i officierseed c.q. belofte te weigeren Zoals bekend weigerden de militai re artsen eerder deze week de ver klaring te ndertekenen. DEN HAAG De rol van scheepsbouwer Cornells Verol me, stichter van een wereldcon cern, is uitgespeeld als binnen kort de fusie tussen zijn bedrijf en de Rijn-Schelde Groep een feit wordt. In haar advies heeft de com missie-Winsemius vastgesteld, dat de "leeftijdsgrens van com missarissen zodanig zal zijn, dat deze uiterlijk aftreden op het einde van het boekjaar waarin zij de zeventigjarige leeftijd heb ben bereikt". Verolme is begin september vorig jaar zeventig geworden. Ter gelegenheid hier van heeft hij toen zijn inmiddels veelbesproken memoires ten doop gehouden. De commissie is voorts "una niem van oordeel, dat voor de duur van het leven van de heer C. Verolme en van diens echt genote een financiële jaarrege ling wordt getroffen door Rijn- Schelde-Verolme". ADVERTENTIE -w Jc-jhïison De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hg een JOHNSON. Jachtwerf .Poelgeest' OEGSTGEEST, Haarlemmertrekvaart 16a, tel. 0171054054 (weekends open». Bekroond als de beste dealer van het jaar 1970. Prins Maurits, de zoon van i jaar. Deze foto ter gelegenheid Prinses Margriet en mr. P. van i van zijn verjaardag werd ge- Vollenhoven wordt morgen drie maakt door zijn vader. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse recherche heeft gistermid dag de 48-jarige gemeente-arbeider bij de plantsoenendienst G. N. aan gehouden op verdenking van een tweevoudige poging tot moord op zijn chef. de 43-jarige voorman- hoofdtuinman J. Jordaan. De verdachte, die een zware sui kerpatiënt is. trachtte woensdagmid dag tot tweemaal toe zijn chef met 'n auto dood te rijden. De eerste maal miste hij Jordaan, die met een an dere man juist de straat overstak op weg naar de schaftkeet, op een haar. Hij stopte en zei tegen Jordaan: „Nu heb ik je gemist. De volgende keer rijd ik Je kapot". Enige minuten la ter herhaalde zich dezelfde scène, toen Jordaan terug naar zijn werk liep Hierna deed deze aangifte. De reden van de moordpogingen van N. was het naar huis sturen van N. door Jordaan, omdat collega's N te gevaarlijk vonden worden. Ver dachte raakte nl. op zijn werk vaak in coma als gevolg van zijn ziekte en bleef dan enige uren buiten bewust zijn. Indien hij dan weer bij zijn positieven kwam, werd hij zeer agressief en was met geen vier man te houden. Om die reden hadden col lega's geklaagd bij de chef en had den ook hun angst aan N. kenbaar gemaakt. Bosbrand In enkele hectaren moeilijk toegangelijk bos in het na tionale park 'De Veluwezoom' heeft gisteren brand gewoed. De brand, waar van de politiie vermoedt dat deze is gesticht omdat op drie ver schillende plaatsen vuurhaarden werden ontdekt, verwoestte ander half tot twee ha. bos Metro Het Amsterdamse ge meen tevervoersbedrijf heeft bij de Westduitse firma Linke Hofmann- Busch vier metro-treinstellen be steld, elk bestaand uit twee wagens. In januari moeten deze eerste trein stellen (totale kosten: ruim 4,1 mil joen gulden) gaan proefrijden in de Bijlmermeer. De baan krijgt een lengte van twee kilometer. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Kruisinga (volksgezondheid) wil de waterleidingwet zo wijzigen, dat een snellere concentratie van de waterleidingbedrijven wordt bevor derd. Hij heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van die strekking ingediend. Ondanks een "redelijke mate van concentratie op vrijwillige basis" van de waterleidingbedrijven vindt de heer Kruisinga het nodig "een kader te scheppen waarbinnen die concentratie zich in het noodza kelijke tempo en de nodige omvang kan voltrekken". ADVERTENTIE (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inliohtingen. Koop uw 65+kaart nu! De manier waarop de reorganisa tie zal gebeuren wordt in de eerste plaats aan het beleid van de provin ciebesturen overgelaten. Het wets ontwerp voorziet voorlopig het minis terie van Volksgezondheid in een ruime mate van inspraak voor de be langhebbende gemeentebesturen en eigenaren van waterleidingbedrijven. Deze hebben ook het recht om be roep tegen de plannen aan te teke nen. Dr. Kruisinga wil deze wetswijzi ging laten volgen door een wetsvoor stel over de basisplannen voor de toekomstige drinkwatervoorziening De basisplannen hebben betrekking op de winning, de opslag en het transport van water dat voor drink waterbereiding wordt gebruikt. Er zijn thans 120 leidingwater dis tribuerende waterleidingbedrijven in Nederland. Zoals bekend spraken de waterleidingbedrijven eind maart 11. hun ernstige ongerustheid uit over het ontbreken van een centraal wa terbeleid in Nederland .dat zowel de kwaliteit als de kwantiteit van grond en oppervlaktewater omvat, en dat zich ook uitstrekt over het gebruik van dat water. BERKENWOUDE (ANP) De voorzitter van de WD, mevr. H. van Someren-Downer, heeft gister avond haar sterke afkeuring uitge sproken over wat zij noemde „het ontijdig kabinets-formatiespeldat in confessionele kring zou plaats vinden. Het nu al verdelen van mi nisterszetels noemde zij erg onhof felijk jegens de kiezers. „Wie de kiezers de indruk wil ge ven. dat allee voor de verkiezingen al bekokstoofd is, moet vooral zo han delen", aldus mevrouw Van Some ren. De VVD weigert aan dit spel mee te doen en wenst eerst van de kiezers te horen hoe de krachtsver houding in een nieuwe rege ring moet zijn, of men bijvoorbeeld wenst dat de VVD aan een nieuwe j regering deelneemt. DEN HAAG 'Tk beweer niet dat Partij van de Arbeid en WD op korte termijn zullen samensmelten. Ik bespeur wel dat deze partijen in de praktijk steeds meer op el kaar gaan lijken". Lijsttrekker Biesheuvel zei dit gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Den Haag. Hij ondersteunde deze visie met drie voorbeelden De WD is altijd de grote voor vechter van bezuinigingen op over heidsuitgaven geweest. Maar met de liberale minister Witte veen op Financiën zijn de overheidsuitga ven in vier Jaar gestegen van acht tien naar drieëndertig miljard gul den: De Partij van de Arbeid wil met D '66 en de PPR komen tot een grote volkspartij. De socialisti sche stokpaardjes komen daarin niet meer voor DS '70 ontstaan uit de PvdA legt zo de nadruk op bezuiniging, dat het er op lijkt dat deze partij zich gaat ontwikkelen tot een WD met socialistische trekjes. Biesheu vel vroeg zich in dit verband af of DS '70 niet beter politiek onderdak had kunnen zoeken bij de VVD. In tegenstelling tot CHU-lijsttrek- ker Udink liet Biesheuvel zich laat dunkend uit over DS '70. "Deze par tij is niet de draagster van een vi sie waarmee wij de vele en inge wikkelde problemen van vandaag, en morgen te lijf kunnen. In de grond van de zaak is het een ar me partij". Biesheuvel sprak voor de onge veer driehonderd belangstellenden zijn teleurstelling uit over het be sluit van zijn partijgenoot prof. J. Verkuljl om op de PPR te stem men. Verkuijl is het niet eens met het AR-standpunt over de atoom- Oppositie: DEN HAAG De drie samen werkende oppositie-partüen (PvdA. D'66 en PPR) hebben gisteren een nadere toelichting gepubliceerd op de financiële paragraaf van het ge zamenlijk programma van deze drie partijen. In de toelichting wordt de christe lijke partijen, de WD en DS'70 ..politieke onduidelijkheid" verwe ten door enerzijds wel een aantal wenselijkheden, dia niet via de rijks begroting lopen maar wel van be lang zijn voor de toeneming van het reëel besteedbaar inkomen, in hun programma's te noemen, maar de financiële consequenties daarvan onduidelijk te presenteren of zelfs geheel te vergeten. PvdA, PPR en D'66 noemen hun gezamenlijk regeringsprogram „fi nancieel redelijk en haalbaar". In de toelichting wordt in dit verband gewezen op de noodzaak daarvoor van de medewerking van het be drijfsleven. niet in het minst van de vakbeweging. Het voornaamste ver schil tussen de oppositie partijen en de conf essionele partijen ligt volgens de oppositiepartijen niet in de om vang van de stijging van de over heidsuitgaven (2900 miljoen extra in 1975 voor PvdA, D'66 en PPR te genover 2625 miljoen extra in 1975 voor KVP, ARP en CHU), maar in de besteding daarvan. Tegenover aanzienlijke grotere uitgaven voor Defensie, welke gewenst worder» door de oonf essionele partijen, staan aanzienlijke grotere uitga voor woningbouw, onderwijs en milieubeheer voor de progressieve partijen. AMERSFOORT Staatssecreta ris F. H. M. Grapperhaus (Finan ciën) heeft de indruk dat er ern stige moeilijkheden tussen de drie christendemocratische partijen en de WD zijn gerezen. Op een verkiezingsbijeenkomst van de KVP in Amersfoort zei hij gisteravond dat de drie confessione le partijen aan de huidige opstelling van de WD voorbij zullen gaan. Die opstelling betekent, naar zijn in zicht, een relatieve achteruitgang in het voorzieningenniveau van de af gelopen Jaren op een aantal terrei nen. Twee onderdelen lichtte dr. Grap perhaus in dit verband uit 't WD- program: geen werkelijke verrui ming van de belastingmiddelen en het brengen van de jaarlijkse huur verhoging van 7 op 10 procent. „De ze punten zijn voor de christende mocratische partijen volstrekt on aanvaardbaar. Ik zou tot Geertse- ma en Van Someren willen zeggen: deze visie is te liberaal, te libe raal met een tintje". BIESHEUVEL bewapening. "Verkuijl doet onze partij onrecht aan", zei Biesheu vel. Hij vindt het ieders goed recht om zelf uit te maken op welke partij Je stemt, maar keurde af dat Verkuijl een stemadvies heeft gegeven nu hij persoonlijk in gewe tensnood verkeert. "Verkuijl ver speelt hiermee", zei de AR-lijst- trekker "het recht zich straks weer te mengen in de discussies over dit onderwerp in onze partij". DORDRECHT „Wil men een goede opkomst op 28 april bereiken, dan zal men ook de kiezer het ge voel moeten geven, dat er voor hem nog wat te beslissen over is", aldus mr. W. J. Geertsema, de lijsttrek ker voor de WD bij de verkiezin gen, op een verkiezingsavond in Dordrecht. Mr. Geertsema, die opmerkte dat er nog te weinig werkelijke inspraak van de kiezers is, maakte dit in ka der bezwaar tegen het uitgewerkte regeer-akkoord van de drie oppo sitiepartijen (PvdA, PPR en D'66) en hun schaduw-kabinet. Hij zei zich ook niet te kunnen indenken als zouden de confessionele par tijen reeds bezig zijn met een ka binetsformatie. „De WD is in ie der geval niet bereid aan dit soort gesprekken deel te nemen voor de verkiezingen", aldus de heer Geert sema. VERINGA ALKMAAR Dr. G. H. Veringa heeft gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst in Alkmaar de vraag van de PvdA-Ujsttrekker drj J. den Uyl, beantwoord waarom hij op de aanplakbiljetten toch om hoog kijkt. „Dan zie ik", aldus de heer Veringa, „al die dingen die de PvdA in de afgelopen vier Jaar In de lucht heeft laten hangen". Overi gens verklaarde hij na de verkiezin gen weer recht voor zich uit te zul len kijken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7