oordelijke verkeersroute fordt een sf alt weg Fusie in katholiek onderwijs Staatssecretaris Haex verdedigde Udinks orde "Regering reageerde te formeel op de bom aanslag in Amsterdam" Aan de weg timmeren Leidse Kunstkring VOOR ALLEN 1 >r éèn baan Jorissteeg al reparatie marktenroute its idee van laatambtenaar" en Pfrommer ;irt voor idse politie ATTENTIE Marcus Bakker in Leiden: Agneslyceum wordt scholengemeenschap e- Premier De Jong dinsdag in Leiden DAG 16 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Het is slecht gesteld met Leidens bodemge steldheid. Geen nieuw feit, maar wel één, waar mee de afdeling bestratingen van Gemeentewer ken elke dag opnieuw wordt geconfronteerd. We gen en straten verzakken en slokken tonnen aan zand en geld op voor reparaties. Door het intensieve verkeer gaan wegdekken verschuiven. „Kruipen" noemt men in vaktaal het schuiven van de stenem waardoor gleuven in het wegdek ontstaan. Hierdoor ontstaat het z.g. tril- effect. Dit is duidelijk te merken op de markten route in de binnenstad, één van Leidens meest bereden straten. Vorig jaar is het wegdek eruit geweest en nu al moeten over grote stukken re paraties worden uitgevoerd. Asfaltering is niet mogelijk, omdat hier onder het wegdek alle leidingen e.d. liggen. Asfaltering van nieuwe wegen, waar de meeste ondergrondse zaken onder de trottoirs liggen, kan wel als de bestrating voldoende is ingeklonken. Dat gebeurt nu op de Willem de Zwijgerlaan, belangrijk on derdeel van de noordelijke verkeersroute om de stad. Geld is er eigenlijk niet voor dit werk, maar door een spits idee van de chef van de afdeling bestratingen wordt het nu toch uitgevoerd. Hoogstwaarschijnlijk zal de Oegstgeesterweg vol gen, waardoor de noordelijke omleidingsroute he lemaal een „gladde baan" wordt. Hierover meer in onderstaand verhaal. „Bestratingen" heeft verder de handen vol aan nieuwe werken. Eén daarvan is de vernieuwing van het wegprofiel en wegdek van de Sint Joris steeg in de noord-zuid-route. Gistermiddag zag het er naar uit, dat de Jorissteeg vandaag over één rijbaan weer in gebruik kan komen. Over een week of drie is deze vernieuwing (asfaltering) helemaal achter de rug. Door Hans Melkert i! EIDEN Chef bestratingen A. Boelens moet altijd schip- ii met een teveel aan straatwerk en een tekort aan geld. i iwe wegen, nieuwe routes vragen door de intensivering het verkeer veel geld aan onderhoud. Neem de noordelijke idingsroute tussen Leiderdorp en Oegstgeest. Een onder ervan: de Willem de Zwijgerlaan. Onderhoudscijfers van atste jaren: in 1966 bijna f 90.000,-, in 1968 bijna f 50.000,-, jaar ruim f 60.000,-. En dit jaar zou het wegdek er hele- uit moeten, wat liefst drie ton vraagt. t straten is een dure zaak. De van de materialen stijgt en het leidsintensief werk. Per vier meter kost herstraten meer i' es gulden. Daarvoor krfjgt men om een paar vaktermen te gebrui ken: inwassen, aftrillen, schrappen, ophogen met tien centimeter zand, biggelzand strooien, napoetsen, in clusief BTW. De steeds drukker wordende ver keersroute moet lange tijd "uit de roulatie" en ieder, die met het Leid se verkeer te maken heeft, weet wat dat betekent. De heer Boelens weet dan nog, dat na de complete herstra- ting geregeld reparaties nodig blij ven. Het verkeer houdt belemmerin gen en ook de overlast en soms schade van het slechte wegdek. Een feit is, dat het wegdek blijft "drijven". De stenen gaan kruipen, zeker op plaatsen, waar ze niet he lemaal liggen opgesloten zoals bij middenbermen en andersoortige be stratingen als zebrapaden. De heer Boelens constateerde, dat het wegdek aardig is ingeklonken en nog maar een centimeter per jaar zakt. Dat is ook het geval op de Oegstgeesterweg, die ook aan her- strating toe is, wat een bedrag vraagt van f 164.000. .Herstrating van Wil- j lem de Zwijgerlaan en Oegstgeester- I weg, de gehele noordelijke omlei- dingsroute dus, zou bijna een half miljoen vergen. Toen is de chef bestratingen gaan rekenen. Uitgangspunt: wat kost as faltering? Voor de Willem de Zwij gerlaan kost asfaltering f 665.000. Het gebeurt in drie jaar. Het eerste jaar wordt tweemaal een laag van Stukken van de Willem de Zwijgerlaan zijn al geasfalteerd (foto zeven centimeter gemaakt, de z.g. boven). In de loop van enkele jaren komen hier nog tioee laden op. fundering. Hierover kan meteen ge- De vrijkomende stenen worden gebruikt voor wegenaanleg in de reden worden. In het tweede jaar Merenwijk (foto onder). LEEN PFROMMER 1IDEN De nationale schaats- Leen Pfrommer zaï zaterdag pril om twee uur op het strand de Zuid-Boulevard in Katwijk startschot lossen voor de be- Oranje-strandloop. e prestatieloop, die dit keer voor de vijfde maal door de B Politie Sportvereniging wordt ?aniseerd gaat over een afstand 5 of 10 km. De jeugd loopt 3,5 tel tijd, waarin men veel praat [het feit. dat we ons te weinig is dit een mooie gelegen- om er daadwerkelijk iets aan oen. rendien steunt men door deel men een zeer goed doel, daar •brengst ten goede komt aan de voor gehandicapten, ore deelnemer die dezt presta- ?P volbrengt ontvangt een spe- ontworpen medaille. Men kan rijven aan het Bureau van Po on eventueel op de dag zelf lie start. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor- deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, norloges. klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant. De neste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. volgt een laag van vier en in het der de tenslotte de toplaag van drie cen timeter. Beschikbaar is voor herbestrating ruim drie ton. Dat is niet genoeg dus, maar asfaltering wordt over enkele jaren uitgestreken en „reparatie- geld", dat volgend jaar nodig zou zijn, kan dus ook worden meegeteld. Dat is nog niet genoeg. Maar bij as faltering blijven stenen over. En daar zit de vondst van de heer Boelens. Hij heeft stenen nodig, mas sa's stenen om wegen aan te leggen in de nieuwe Merenwijk. Die stenen kosten geld, veel geld. In eerste in stantie is een bedrag van bijna een kwart miljoen nodig. Dit bedrag heeft de chef van be stratingen' geteld bij wat hij had voor herstrating en reparatie van de Willem de Zwijgerlaan en zo is hij gekomen aan het totaal, dat nodig is voor asfaltering. Toen heeft hij de knoop doorgehakt en het werk is be gonnen. Stenen zijn reeds wegge haald op gedeelten van de Willem de Zwijgerlaan en vormen reeds nieuwe wegen in de Merenwijk. De openge broken stukken van de verkeersrou te zijn inmiddels geasfalteerd. De asfaltering komt naar je toe, zegt de heer Boelens. Daarmee be doelt hij, dat de onderhoudskosten aan de weg veel lager worden dan bij een wegdek van klinkers. Eens in de zoveel jaar moet de toplaag worden bijgestreken (..geslemd") en dat kost nog geen gulden per vierkante meter <u weet: herstrating kost meer dan f6). Hij heeft ervaring met as faltering op andere wegen (Hooi gracht. Lammenschansweg, Chur- chill-laan) en dichtbij op de oprit van de Zijlbrug aan het eind van de Willem de Zwijgerlaan. Asfalt heeft meer voordelen. Het is prettig voor de verkeersdeelne mers op een gladde baan te rijden. Pijlen, zebrapaden e.d. kunnen ge makkelijk worden aangebracht. As falt heeft ook nadelen, maar niet veel. Het grootste is, dat een asfalt- baan noodt tot verhoging van de snelheid. Dat betekent voor de po litie extra werk, omdat veel gecon troleerd moet worden om de snelheid in toom te houden. Op de Lammen schansweg heeft men daarmee zijn les geleerd. (Foto's Holvast) m •sui Het negatieve geschrijf over de L.K.K. in verscheidene bladen geeft het bestuur aanleiding het volgende op te merken: Dat een recensent meent te moe ten schrijven: „de L.K.K. moet eens propaganda gaan maken" betekent dat de man niet op de hoogte is van het feit, dat de laatste acht jaar vóór het begin van het seizoen 7001 folders naar bedrijven en scholen met begeleidende brief werden ver zonden, dat voorzitter en secretaris vijf maal per jaar een ronde doen om tweehonderd aanplakbiljetten >n Leiden en randgemeenten Voorscho ten. Wassenaar, Katwijk aan Zee Katwijk Binnen, Noordwijk, Oegst geest en Leiderdorp in winkels, V.V.V.'s enz. op te nangen, dit alles met resultaat het teruglopen van het ledental van 812 tot 370. Dat de L.K.K. als een oude, duffe clan wordt beschreven, duidt oo'< erop dat de betreffende recensent onkundig is van het feit, dat de L.K.K. 46 jaar geleden is opgericht als tegenhanger van de Maatschappij voor Toonkunst, juist om muziek voor allen te verzorgen en dat de L.K.K. nog altijd als een der goedkoopste of misschien de goed koopste kunstkring in den lande te boek staat. Dat op het stencil op het laatste concert uitgereikt geen naam en geen gironummer van de penning meester staat vermeld, is inderdaad een verzuim, maar ieder lid-abonne heeft zijn lidmaatschapskaart tevens bewijs van toegang, waarop adres van secretaris en gironummer van de penningmeester staat vermeld. Dc enkele bezitters van een losse kaart op dat concert zullen het ontbreken van deze gegevens inderdaad met onst^eltenis hebben geconstateerd Dat een inzender in het Leidscn Dagblad vindt, dat het bestuur maar heeft beslist zonder inspraak van de concertbezoekers dat er volgend sei zoen slechts drie concerten en nota bene alléén pianorecitals worden ge geven, dat het onbegrijpelijk is dat het reserve-kapitaal is „opgeteerd", doet de L.K.K. alleen maar schade Maar ja, zo goed als we vak-idio ten hebben, hebben we inspraak idioten, die te pas en te onpas over inspraak redekavelen en menen overal ondemocratische werkwijzen U moeten ontdekken. De LKK. is een vereniging, die volgens zijn huishoudelijk reglement elk jaar een algemene vergadering houdt (in mei of juni), waarop hec bestuur rekening en verantwoording aflegt. Alle leden-abonné's krijgen een gedrukte aankondiging met agen da, de nieuwe serie concerten en vaak een verslag van de benarde situatie. Op deze vergadering ver schijnen behalve de negen bestuurs leden enkele ereleden en hooguit één procent van de leden. Alleen toen heC leven van de L.K.K. op het spel stond, toen dus over fusie met de Mij. voor Toonkunst moest wor den beslist, liep dit aantal zelfs on tot 12(ü). Inspraak hebben de leden dus altijd gehad. Er is zelden een bestuurslid te vin den (gelukkige uitzonderingen vor men o.a. mej Dankmefjer en de heer Van der Vorm, die zich vorig jaar als bestuurslid hebben gemeld). De inzender is een bijzonder slecht waarnemer, want hoewel hij meent te moeten constateren dat de con certen nog altijd even goed worden bezocht, moet het bestuur melden dat elk concert door minstens 200 bezoekers minder wordt bezocht Immers: het aantal leden-abonné's is het laatste jaar met 180 afgeno men en ook de verkoop van losse kaarten is zeer teruggelopen. Vandaar ook het wegslinken van het reserve-kapitaal De L.K.K. heeft het leven alleen kunnen be houden door een flinke subsidie van de gemeente Leiden en het bestuur is verplicht bijzonder goed te over leggen hoe het de eindjes aan el kaar zal knopen, wat een voortdu rende zorg is. De begroting voor volgend jaar met vijf concerten toont een tekort van f 9000.Waarvandaan dat geld te halen? Een onoplosbare puzzel. Het bestuur doet dus maar niet raak, doch het kan niet anders en is al blij met de drie pianorecitals die dank zij de medewerking van concertbureau Koning, dat 45 Jaar zijn bemiddeling heeft verleend, kun nen worden georganiseerd (overi gens ook nog met een tekort van f 2500)Daaromwie vóór 1 juli a.s op gironummer 81022 ten name van de penningmeester van de L.K.K „Voor Allen" een bedrag van f 13.50 (voor jongeren f 9.overmaakt, helpt de Leidse Kunstkring „Voor Allen" overleven. J. DE NOBEL. Voorzitter W. F. HARMSEN, secretaris LEIDEN De Nederlandse rege ring heeft volgens het communisti sche kamerlid M. Bakker „te formeel' gereageerd op de bomaanslag in Am sterdam. Uit die reactie had zijns in ziens meer bewogenheid moeten spre ken. Hijzelf noemde de gebeurtenis sen bij de Russische handelslegatie een provocatie, gericht op verscher ping van de verhoudingen in Euro pa. Uit het gebeuren spreekt vol gens hem een grondige minachting, voor mensenlevens. Hij leverde gisteravond in Leiden LEIDEN Staatssecretaris Haex heeft gisteravond in een vergadering van de afdeling Leiden van de CHU ervoor ge waarschuwd, dat het na de verkiezingen wel eens maanden zou kunnen duren voordat er een nieuw kabinet gevormd zal zijn. „Door allerlei subtiele verschillen tussen de partijen zal het moeilijk zijn een kabinet te formeren", aldus staatssecreta ris Haex, die eigenlijk uit kwam leggen wat de „recht en orde van Udink" precies inhoudt. BDEN De stichting RK Scho ts Leiden en de stichting St. Ag- ïreum hebben besloten een fu- «sö te gaan. De nieuwe bestuurs- treedt in augustus van dit jaar *erking onder de naam „stich- Katholiek Onderwijs Leiden", te van deze samensmelting is het verkrijgen van een effi- ht<re bestuursstructuur. Het be- ttn van een school vereist tegen- fdig zoveel kennis van zaken en tot zoveel tijd in beslag, dat bun- *"8 van de krachten dringend ge- te is. Afstemmen &t onderbrengen van verschillen- teiooltypen in één stichting biedt toaast voordelen op onderwijskun- terrein. De scholen Öie onder 't aetr van de nieuwe overkoepelen de stichting komen te staan, kunnen hun leerprogramma nu beter op el kaar afstemmen. Wat dat betreft is reeds een eer ste winstpunt geboekt, in de vorm van een uitbreiding van het St. Ag neslyceum. Door bijtekking van de Mariaschool (mavo) wordt het ly ceum een scholengemeenschap voor atheneum, havo en mavo. In deze scholengemeenschap zal de gymna siumopleiding aflopend verdwijnen, maar het atheneum krijgt het vak Latijn erbij. In feite is het dus al leen het Grieks dat verdwijnt, aldus het nieuwe schoolbestuur. De volgende scholen vallen thans onder de stichting Katholiek Onder wijs Leiden: scholengemeenschap St. Ag nes (atheneum, havo en mavo). Paulusscholengemeenschap voor mavo en leao. 9 Scholen voor katholiek basis onderwijs: Bizetpad 1, Boshuizerka- de 18a, Damlaan 22, Doinizettilaan la, Franchimontlaan 20. Ter Haar- kade 1, Haarlemmerstraat 32, Lust hoflaan 2, Oppenheimerstraat 8, Ti- morstraat 15. scholen voor katholiek kleuter onderwijs: Beijerincklaan 15a, Bo- nairestraat 2. Donizettilaan la, Dui kerstraat 3a, Haarlemmerstraat 30, Lusthoflaan 2a, Oppenheimstraat 6, Potgieterlaan 7, Telderskade 2a. C. Franckstraat 3. LOM-school aan het Rapen burg. Het onder voorzitterschap van drs. G. J. Bergen staande nieuwe stich- tinsgbestuur is van plan een deel van de taken over te dragen aan be stuurscommissies, die zullen worden ingesteld voor elk van de vijf boven genoemde scholengroepen. De mede werking van ouders en docenten in de ze commissies worden belangrijk ge acht. Verstevigen De stichting Katholiek Onderwijs zal in de toekomst ook trachten de contacten met de rest van het ka tholieke onderwijs in Leiden (te we ten de stichting Cunera, Bonaventu- ra en het r.k. beroepsonderwijs) te verstevigen. De opzet hiervan is een bestuurs- of overlegvorm te vinden waarin het hele katholieke onderwijs in Leiden is ondergebracht, opdat de onderwijsvernieuwing althans niet door bestuurlijke problemen wordt opgehouden. De verdachtmakingen over kolo nelsbewind en politieel optreden hebben er niets mee te maken, ver zekerde de staatssecretaris, die zich afvroeg wat er volgens sommigen nu zo slecht aan de "recht en orde"- wens van Udink is. "Is het misschien niet gevaarlijk als iemand voor on wettelijk en wanorde is", vroeg hij zich af. "Udink wil niets anders dan een welvaartsbeleid voeren", begon de staatssecretaris zijn zeer schematisch verhaal. "Een welvaartsbeleid valt uiteen in drie begrippen: de eerlij ke verdeling, de groei van de wel vaart en de beveiliging van de wel vaart. De aandacht van de CHU richt zich op al deze drie elementen. Het derde punt heeft nogal wat reactie opgeworpen. Het veiligheidsbeleid is echter onafscheidelijk van de rest". Vervolgens legde de heer Haex uit, dat het veiligheidsbeleid zowel inter ne als externe kanten heeft. Intern betekent dat rechtshandhaving ("Hebben we iets aan welvaart als het recht niet meer belangrijk is? Er zijn minstens tien steden in Ne derland waar u 's avonds niet meer alleen op' straat kunt lopen me vrouw"), zorg voor volksgezondheid, zowel geestelijk als lichamelijk ("geen pornografie en drugs"), stre ven naar veiliger verkeer en het schoon houden van het water. Ex tern veiligheidsbeleid betekent vol gens de staatssecretaris het onder houden van goede contacten met het buitenland (buitenlandse zaken) en het goed organiseren van het leger (defensie). "Hiermee kan «e", meende d< Hij stelde uitdrukkelijk, dat geen van de drie aspecten van het wel vaartsbeleid meer aandacht mag krijgen dan een ander. "Als men een van de drie overtrekt dan loopt de leefbaarheid achteruit". De te ver- op een verkiezingsbijeenkomst felle kritiek op de verkiezingsactie van an dere partijen, die volgens hem 'n ge heel geïmporteerd Amerikaans ka rakter draagt. Hij uitte met name bezwaren tegen de lijsttrekkers Ve- ringa, Den Uyl, Biesheuvel en Udink Hij verweet hen niet te beseffen dat hun optreden en hun methoden als circusartiesten en als belofte-doeners bij het overgrote deel van het wer kende Nederlandse volk de strot uit komt. De huidige verkiezingsactie noem de de heer Bakker een genootschaD tot wering van met verstand begaaf den van de stembus, een derde rangscircus waarbij men zich, naar zijn mening, schuldig maakt aan de meest walgelijke speculatie op de achterlijke gevoelens van de kie zer. De heer Bakker verweet de lijsttrekkers een grote misrekening te hebben gemaakt. Zij gaan, zo zei hij, uit van een volk dat niet bestaat, van een soort op apegapend liggend volk. Dat passieve domme volk be- staat zijns inziens niet Er is een strijdend volk Een gegroeide ac tie van alle lagen van de werkende bevolking tegen de regering De Jong. De CPN, aldus Marcus Bakker, zal zich niet schuldig maken aan dit soort Amerikaanse verkiezingen met repen, ballpoints, sportschoenen en stroop wafels. Wij behoeven geen ballpoints uit te delen. Hij uitte voorts onder iedere partij in meer op wat hij noemde het gegoochel met belastingcijfers waar staatssecretaris. aan zijns inziens nauwelijks nog een touw is vast te knopen. Hij sprak zich uit tegen een verhoging van de bewapeningsuitgaven. Bij de rond vraag zei hij zich ernstige zorgen te maken over de Westdultse bewape ning. Een Westdultse militaire be dreiging noemde hij reëel mogelijk. wachten loonexplosie zou volgens de staatssecretaris wel eens erge con sequenties kunnen hebben. Daarmee zou het welvaartsbeleid uit zijn even wicht worden getrokken. Dat mag niet en daarin zit nu Juist de orde van Udink". De staatssecretaris sprak als zijn verwachting uit, dat bij de verkie zingen wel eens een zelfde aantal mensen verstek kon laten gaan als op de vergadering van gisteravond in de Zuiderkerk aan de Lammen schansweg. "Ik hoop dat het niet waar is", zei hij, "want dan wint bij de verkiezingen degene, die de grootste politieke discipline op kan brengen". LEIDEN Minister-president De Jong komt a s. dinsdag naar Lei den om op 'n verkiezingsbijeenkomst van de afdeling Leiden van de K.V.P. het woord te voeren. In deze verga dering, die om acht uur in de koffie kamer van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, zal ook mevr. M. H .Gar- deniers-Berendsen spreken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3