Toprol van Piccoli Natrinon! Hou op, of ik begin weer... Films in Leiden (Eind van tijdperk iend en Cadillac': nog altijd frisse humor Zoutarm dieet? rrico „Huilerige" reacties op Love Story Sex en leven Max en de Kruimeldieven, de politiebureaus geopend Prolongaties de kaaskampioen 16 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Darryl Zanuck, de laatste ■an de grote bazen uit Holly- roods glorietijd, is afgetre- lin als topman van 20th %ntury-Fox. Zijn opvolger Dennis Stanfill (links). De naatschappij leed al enige jjd zware verliezen. Het is ogisch. dat die verliezen met lanuck in verband werden ^bracht. Zijn beleid heeft de laatste tijd veel kri- iek opgeleverd. PARIJS (GPD) Wat meneer pastoor nu sinds een maand of wat voor de Italiaanse filmma kers is, dat is de „flic" of de poli tieman voor hun Franse vakge noten. Personages die door de ..nieuwe tijd" ook al weer van hun aureolen en taboes werden bevrijd om zo nu dan als schiet schijven te fungeren waarop, in principe, die sociaal-geëngageer de en bewogen filmkunstenaars de gedurende generaties opge kropte ressentimenten en aver sies mogen lossen (of lozen). Nadat eerst de alkoven of gewoon maar de slaapkamers al wijd ge opend waren om de sex van haar laatste windselen te ontdoen, zijn nu dan dus ook de pastorieën, de biechthokjes en. speciaal in Italië en in Frankrijk, zelfs de politiebureaus en hun annexen voor „demystifi catie" vrijgegeven. Of beter: vero verd op de censuur of het establish ment. RIANON "De eend en de Ca- c" is niet meer zo'n piepjonge iuktie van de Franse filmindus- Desondanks is de film een re- enkele jaren ten volle rd omdat de humor nog even inkelend blijkt te zijn als bij eerste kennismaking. Zondei rdrijving kan worden gezegd, "De eend en de Cadillac" lang- lerhand een "cinematografische rgreen" is geworden, oor een zeer belangrijk deel is te danken aan het Franse komi- le duo Louis de Funès en Bour- De laatste ook een uitste- id acteur in het meer serieuze ie is onlangs overleden. Hij het, die samen met Louis de ciès de formule van de Franse mische film bepaalde. Bijvoor - eld in "Samen uit, samen thuis" ook na drie reprises in Leiden >g steeds veel publiek bleef trek- b. En niet te vergeten de films de Franse bekkentrekkende ndarme, Louis de Funès. "De eend en de Cadillac" is het bijna kaalhoofdige en springe- mannetje een bendeleider, die een zeer luxueuze Cadillac he- oine, goud, kostbare juwelen en diamant uit Italië naar Frank- is wil smokkelen. Om de zaak zo Hopvallend te laten verlopen strikt bendeleider droogkomiek Bour- om het zaakje voor hem op te lappen. Hij geeft hem opdracht auto over een afstand van 2500 üometer onbeschadigd naar Bor- feaux te brengen, maar vertelt hem van de kostbare lading die in te auto verborgen is. De rit is een aaneenschakeling 'an de meest dolle en dwaze situa- ook omdat al snel een twee- te bende opduikt, die het eveneens BOURVIL op de kostbaarheden heeft ge munt. De "gouden bumpers" ver dwijnen al heel gauw uit het zicht omdat de nietsvermoedende Bour- vil na de eerste trap op de gas pedaal al een meerpaal ramt. Bui ten medeweten van de bendeleden worden de bumpers vervangen voor nieuwe. De lading heroïne gaat verloren tijdens een schietpartij wanneer de bergplaatsen met kogels doorzeefd worden en de accu met de juwelen wordt door Bourvil in zee gekie perd wanneer hij dienst weigert Er blijft tenslotte een bijzonder waardevolle diamant achter in het stuurwiel van de Cadillac, die Bourvil veilig bij de politie afle vert, maar niet dan nadat hfj de leden van de twee bendes via een listige val heeft uitgeschakeld. ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar REX Sex en leven heet de film. die deze week in Rex draait. Die titel betekent niet alleen, dat Rex ook deze week de gebruikelij ke portie naakt de zaal in slingert, maar ook dat sex een geïntegreerd deel van het menselijk leven vormt. Op bijna aartsvaderlijke wijze wordt dat nog eens onderstreept door een Japanse huisarts, die in zijn praktijk op deze gedachte voortdurend heel wat goed werk kan verrichten. Want al hebben de Japanners de naam het sexuele le ven heel wat hoger te waarderen en meer gecultiveerd te hebben dan westerlingen, de problemen waar mee ze te kampen hebben zijn vrij wel identiek: frigiditeit, impoten tie, exhibitionisme, voyerisme etc De oude dokter uit de film weet er heel wat van, zijn pas als arts afge studeerde zoon minder, maar hij is I ook hard op weg een specialisatie in de sexuele relatie te verwerven, j Samen met zijn vader weet hij een j impotente jongeman weer een waardig lidmaat van de maat- j schappij te maken. Hoewel de film Jaren geleden waarschijnlijk niet door de keuring zou zijn geko men. omdat de camera overal komt, valt er toch niet te spreken over een sexfilm omwille van de verkoopbaarheid. Prikkelend is de film nauwelijks. Veeleer is het een voorlichtingsfilm met commerciële inslag wat echt iets anders is dan de gebruikelijke prikkelfilms met een (zogenaamde) voorlichtende be- j doeling. Jammer, dat de film in Duits weinig overtuigend is nage synchroniseerd. LUXOR Love Story gaat de derde week in. Het onroerende verhaal van het jonge echtpaar, dat uiteen valt door de dood van de jonge vrouw blijft veel publiek trekken. De reclame, de grote ver spreiding van het boek, de publi catie van dit boek in Libelle en on getwijfeld ook de mond-tot-mond- reclame zijn daar debet aan. Het verhaal lijkt opgezet via een oude Amerikaanse formule, die altijd goed is voor volle zalenmooie kleu ren, gedramatiseerde achtergron den, het generatie-conflict en dat alles in het kader van de her nieuwde belangstelling voor de ro mantiek. STUDIO Het „Geval Percy", blijft ook deze week (de vijfde). Het verhaalt over de merkwaardige verwikkelingen van een jongeheer, die na een penis-transplantatie on dergaan te hebben op zoek gaat naar de donor. LIDO De liefhebbers van de 007-cultus kunnen ook deze week nog hun hart ophalen. „In dienst van Hare Majesteit" met als James Bond de inmiddels al weer uitge rangeerde George Lazenby is de tweede week ingegaan. Temidden van alle spektakel ziet u ook de bekende Diana Rigg, die u onge twijfeld nog kent van de televisie serie „De Wrekers" CAMERA Louis de Funès is ook een volhoudertje. Zijn film „Bertrand in ontroerend goed" is ondanks de reprise aan de tweede week begonnen. U ziet de Franse komiek ditmaal als gefortu neerd zakenman in een riante vil la waar allerlei vreemde snuiters ronddartelen. ADVERTENTIE niet vergeten Fricoeten Door Frank Onnen Max et les ferrailleurs („Max en de kruimeldieven") van Claude Sau- tet waarin Michel Piccoli de titelrol speelt en die in Parijs nu al enkele weken de spits van de gezamenlijke bioscooprecettes afbijt, lijkt op het eerste gezicht, na een film als 1 e conde, zich in diezelfde reeks te scharen. In dat licht geplaatst, in deze film een nieuw requisitoir te gen zekere minder frisse politie- methoden, als inspecteur Max per soonlijk een misdaad, een hold-up op een bank, ensceneert, of tenmin ste provoceert, om vervolgens de daders op heterdaad te kunnen be trappen. Een diabolische opzet der halve die hem werd ingegeven als vergelding op de Justitie, nadat even tevoren de rechter een bandiet bij gebrek aan bewijs had vrijgespro ken wiens schuld voor hem, Max, bo ven iedere twijfel verheven was. Een wraakoefening waarvoor Max dan óók nog de vriendschap van 'n vroe gere wapenbroeder uit het leger ver raadt die, onwetend van z'n huidi ge beroepsactiviteiten, hem introdu ceert in het Parijse wereldje van zware jongens en lichte meiden waarin hij met zijn vriendin intus sen is beland. Trottoir En die vriendin (Romy Schneider1 die haar brood op het trottoir, mits gaders in haar bed, verdient, wordt ten overvloede door Max nog om de tuin geleid, als (onbewust) instru ment om de bende uit hun tent en i in het bankgebouw te lokken. Waar ze dan door Max en zijn trawanten natuurlijk vlot worden ingerekend en het snolletje zich bewust wordt, dat ze gelijktijdig in t w e e vallen is gelopen. Omdat de inspecteur die ze altijd voor een bankier had aan gezien, bovendien méér dan en kel een losse klant voor haar was geworden. En als vierde wandaad die hem straks zelf voor het ge recht zal brengen schiet Max, ook nog een collega overhoop, die ach teraf tegen zijn machinatie had dur ven protesteren. Achter dat verhaal dat beslist niet bol staat van waarschijnlijkheid en de soms wat Carné-achtig aange dikte milieubeschrijving van 't rosse leven aan de maatschappelijke zelf kant, ging bij regisseur Claude Sau- tet de bedoeling schuil de diepere motieven van de hoofdpersoon Max te doorgronden en te ontrafelen, die eigenlijk even goed in een heel an dere beroepssituatie had kunnen j verkeren. Op een persvoorstelling 1 waarbij ook Michel Piccoli aanwe zig was heeft regisseur Claude Sau- tet ongeveer veertig Jaar. klein van stuk, sportief en elegant gekleed die bedoelingen completer uit de doeken gedaan. Hij vertelt dat hij al jaren worstelde met de vraag hoe het toch kwam dat mensen in zijn naaste omgeving waaronder soms zijn beste vrienden, met wijdopen ogen hun ongeluk tegemoet gingen, zonder zich van goede raad of waar schuwingen ook maar iets aan te willen trekken. Te k u n n e n trek ken Korter gezegd: waarom het nood lot zijn noodlottige weg dan toch al tijd maar weer vervolgt naar de af grond. Oeroude vraag waarop de ci neast aan de hand van de psycholo gie 'n antwoord zoekt. Een antwoord dat de handelingen van inspecteur Max inderdaad verklaart hij had het recht, zoals hij dat zag, nu eens in eigen handen willen nemen en hem daardoor van zijn subjectieve schuld ontlast, zonder die gedragin gen natuurlijk nog te rechtvaardi gen vanuit de gezichtshoek van de „maatschappij" en, in kleiner ver band. van de menselijke betrekkin gen met zijn onmiddellijke omge ving van collega's, oude en nieuwe vrienden. Claude Sautet had voor die karakterontleding, die met heel veel Romy Schneider en Michel Piccoli. subtiel raffinement werd doorge voerd, de eigen wetten van een po- litiedrama toch geen moment uit 't oog verloren, en met een imposante vakbeheersing heeft hij zijn film 'n grote snelheid en een hoge dosis spanning meegegeven. Gezelschap Daarbij had hij zich met een ge zelschap acteurs omringd die over 't algemeen niet tot de sterren van de eerste orde gerekend worden, maar die wel bijna stuk voor stuk pasten en opgingen in dit wel typisch Franse klimaat, dat ze zo mede be paalden. Een klimaat waarin dan speciaal Michel Piccoli rondwandelt met een onopvallendheid die na alfoop pas opvallend wordt, en waarbij hij zich enkel van de fijn ste nuances bedient 'n wenkbrauw die even beweegt, een lichte versnel ling van de pas, 'n nauwelijks merk bare tic bij de mond om van de gluiperige politiespion Max toch 'n voortdurend menselijk aanvaardba re en bijna sympathieke verschij ning te maken. Toen ik na de voorstelling Michel Piccoli het compliment wilde maken dat hij achter die eenvoud zyn fe nomenale vakmanschap zo knap had weten te verbergen, bleek zijn antwoord helemaal in diezelfde lijn te liggen. Een acteur, vond hij, moet geen exhibitionist zijn, geen num mertje opvoeren, niet in trance ge raken. Niemand heeft hem met enige boodschap belast. Hij is alleen maar onvermijdelijk, om een ander per sonage tot leven te kunnen brengen. Daarvoor is veel souplesse nodig. En misschien ook wel wat bescheiden heid, en zelfs nederigheid. Een belijdenis waarmee Michel Pic coli zichzelf ten voeten uit getekend heeft. Op zijn zeven en veertigste Jaar heeft hij nu al in een vijftig films en in evenzoveel toneelstuk ken gespeeld, om zich voor het bre de publiek met deze laatste rol van Max misschien pas als een acteur van het allereerste plan en van zéér indrukwekkend formaat te ontpop pen: en ook voor die ontdekking mag men Claude Sautet wiens film bin nenkort in Nederland uitkomt, ten slotte nog wel extra erkentelijk zijn. „Wat deed Love Story u?" We stelden de vraag bij het uit gaan van een tweede avondvoorstel ling. Enkele antwoorden: Een 23-jarige secretaresse (ge huwd) „Ik durf er best voor uit te komen, tranen met tuiten. Nou kunnen ze wel zeggen dat het geen intellectuele film is, met vals senti ment enzo. maar dat is onzin, het Het meisje: Ali MacOraw is gewoon een hele mooie film, die me verschrikkelijk heeft ontroerd". Haar vriendin: „Ik ben er niet koud of heet van geworden, zulke films doen mij niets". Waarom zij hun mannen niet bij zich hebben? „Die zijn lekker een western gaan pikken". Haar vriend: „Ik stond er erg sceptisch tegenover, ik dacht wat moet ik bij zo'n melodramatisch filmpje, maar ik moet toegeven, het is een mooie film. die me echt wel iets heeft gedaan. Ik ben er een beetje stil van". Een 25-jarige receptioniste: „Ik begrijp al die bla-bla en poespas niet die ze over Love Story maken, het is gewoon een hele fijne film. Ik weet zeker, dat u hem ook fijn vindt. Wat me wel opgevallen is dat er een heleboel meisjes van zestien zaten te giechelen. Volgens mij wil den zij zich duidelijk niet laten kennen en wat doe je dan: dan be gin je nerveus te lachen". Een 43-Jarige accountant: „Heel veel tieners zaten te lachen op mo menten die eigenlijk erg triest wa ren. maar dat is natuurlijk ook een eactie. een soort houding van laten ve vooral niet tonen dat we emo tioneel zijn. Volgens mij zijn dat meisjes die als ze het boek van Love Story in bed zouden lezen aan De jongen: Ryan O'Neal hun kussensloop niet genoeg zouden hebben". Twee jongens van 16 jaar: „Een hele mooie film". Een 21-jarige boetiekhoudster: „Een klere film". Een 30-jarige huisvrouw: „Ik had voor de zekerheid een zakdoek van m'n man meegenomen, die is groter, maar ik heb 'm niet nodig gehad, voelt u maar, hij is nog droog". Haar vriendin: „Gejaagd door de wind" vond ik veel beter". Een 16-jarige scholiere: „Ik heb me rot gelachen". Een 19-Jarige telefoniste: „Ik kan er niks aan doen .het ging van zelf, op een gegeven moment kreeg ik dat brok in m'n keel en toen be gon het, liters achter elkaar, de tranen liepen gewoon m'n bloesje in. Ik ben nu eenmaal erg gevoelig voor dit soort dingen". Een 16-Jarige verkoopster: ,jk vond het een hele mooie film, maar ik heb niemand zien huilen, mezelf ook niet". Een 34-Jarige huisvrouw: „Hou op of ik begin weer".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21