llphensgemeentesecretaris jaar in overheidsdienst Golfclub Noordwijk bouwt accommodatie aan puike Laat de bollenstreek toch bloeiend zien JOZEFSCHOOL IS TE KOOP TOERISTENWERVER JAN STRIJKERS Project einde van dit jaar gereed: kosten twee miljoen gulden 116 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD j£N AAN DEN RIJN Alphens gemeente- t.mr. H. van der Top (56), is vandaag veertig jaar in de overheid, waarvan zes jaar in de gemeente dit jubileum viert. Als volontair in de gemeente ge begonnen, heeft hij zich in deze vier decennia ioge maatschappelijke positie opgewerkt. der Top heeft een lange lienst. Hij was nog geen toen hij zijn mulo-di- zjjn zak had. Geld om te 5 er niet het gezin had ai) dus ging hij op zoek itje. Zijn eerste werkgever deL.T.B. aan de Kaiser- iden. Maar zijn moeder bekking toch niet al- haar zoon liever werk- lj de overheid. Mr. Van ht en vond zijn eerste lp Woubrugge. Na twee- |aar ruilde hij dit dorp oude. Hier werd hij aan- de dag dat in Leiden [afbrandde. lij in militaire dienst hij hier. In de periode zag hij ook kans om het >ente Administratie I iter slaagde hij voor G.A. a Gemeente finan- militaire dienst was hij i maandag in dienst van ment van Binnenlandse j na werkte hij nog in de Groenlo, Baarn, Beunin- j hij tot loco-secretaris emd) en Veghel. Zijn tot secretaris kreeg hij waar hij na de nog waarnemend burge- eweest. Maar na verloop hij het hier ook „zat" naar Borne waar hij ook Studeren ar of drie ging hij weer 0 deed hy in Ny- 1 doctoraal examen rech- beurde allemaal in de ide. Hij zwoer toen nooit een examen voor af te precies een half Jaar hij rij-examen doen. 's- half zeven. Diezelfde er ook een raadsvergade hjj de burgemeester ver- j rij-examen moest doen t vind alles best als Je I voor de vergadering En in april 1965 werd m als gemeentesecretaris zegt mr. Van der Top: looit spijt van gehad dat hen ben gekomen. Het is de gemeente waar altijd Een gemeente die ii straal van 32 kilome- verse grote steden die ge il snel bereikbaar zijn. jaar dat ik hier nu ben behoorlijk gegroeid. In 965 waren er dertigdui- ers en op het ogenblik lag de 35.000ste worden We zitten er als het ichten Dat betekent per groei met zo'n duizend planning voor over tien er in Alphen 55.000 men- wonen. Als de bouwerij eti op gang is, moet dit Wegen tang is vanzelfsprekend goedig mogelijk de nood den worden gerealiseerd, lieuwe rijksweg 11 en ook »le weg 6 zijn super-be- Toen ik hier kwam was iAlphen Noord tnu Rid- het bouwen. De Meer- wm net uit de grond. Het maar een paar stompjes otte kies die boven de ttaken. Meer was h'et sas nog maar aan de eers- rtoe" m 1957 heel wat moed om midden in de polder laten bouwen. Maar nu is tameenschap Er is heel bin al die jaren. Met het- zal Eidderveld II ter ten worden genomen. Het tin als de gemeenten niet top goedkeuringen voor de tan grond zouden moeten maar zelf 'n schatkist had- zij zouden kunnen put- onderbreekt het gesprek. Even later stapt de bode binnen, die een aantal mappen neerlegt waarin de uitgaan de post zich bevindt. Als de man weer verdwenen is, zegt de heer Van der Top dat studeren zijn liefste hobby is. „En als hommage aan mijn vrouw winkel ik nog graag ook. Als ik op een vrijdagavond in de Van Man- dersloostraat loop, kan ik me best vermaken. Wat ik ook graag doe is autorijden". Naast zijn drukke Job als gemeen tesecretaris vervult de heer Van der Top ook nog enkele verenigingsfunc ties. „Ik heb echt geen behoefte om bijvoorbeeld nog eens lid van een postzegelclub te worden, want ik heb met al deze functies al voldoende hooi op mijn vork". HAZERSWOUDE Nu de St Jozefschool in de buurtschap de Groenendijk op 1 januari jongst leden voor gebruik werd gesloten. I omdat er te enen male niet vol- doende leerlingen waren om én de Pius X- én de St. Jozefschool vol- gens de huidige eisen te doen bevol- ken. bleef slechts één vraag de Groe nendijkers beheersen: wat gaat er met de school gebeuren? Welnu, het college van burgemeester en wethou ders heeft in een plaatselijke adver tentieblad een advertentie geplaatst, waarin de school met bijbehorende speelplaats te koop of te hum- wordt aangebodenHet zeven lo kalen omvattende schoolgebouw 525 vierkante meter is direct te aanvaar den. BOLLENSTREEK Nationaal Bureau voor Toerisme-directeur Jan Strijkers deed vorig jaar tijdens de opening van het bolbloe- menseizoen door de burgemees ters van de Bollenstreekgemeenten in Keukenhof een dringend beroep, op de kwekers om niet te snel over te gaan op het koppen van de bloe men, maar deze indien moge lijk, vooral tijdens de weekeinden ui hun kleurige pracht op de velden te laten staan. Het had er tijdens de paasdagen alle schijn van, dat de kwekers deze noodkreet van Ne derlands toeristenwerver had begre pen, want overal in de streek waren bloeiende narcis-, vroege tulpen- en zelfs hyadntenvelden te zien. Door Cees Combee Dat had tot gevolg, dat de vele tienduizenden toeristen bin nen- en buitenlandse volop heb ben kunnen profiteren van deze im mense kleurenpracht, die men ner gens anders aantreft dan in Neder land. Die bolbloemen zijn een grote attractie. Ze oefenen een magische aantrekkingskracht uit op de buiten landers en zorgen er met de Keu kenhof voor, dat deze streek zo hoog staat genoteerd op de toeristische ladder. 't Is te hopen, dat de bloembollen kwekers ook gedurende het 24 april- weekeinde als het Bollenstreekcorso van Haarlem naar Sassenheim rijdt en tijdens het 1 mei-weekein de, waarop weer een stroom buiten landse toeristen wordt verwacht, wat spaarzaam zullen zijn met het kop pen van de bloemen. Dat verhoogt de attractie en daardoor wordt mede bewerkstelligd, dat de buitenlanders in steeds grotere aantallen blijven komen. Rekensommetje Mr. H. van der Top (Foto Dijkman) NTB-directeur Strijkers heeft een aardig rekensommetje: Ruim de helft van het aantal bezoekers aan Keu kenhof bestaat uit buitenlanders. Ze komen uit de „hogere" sociale groe pen en de gemiddelde verblijfsduur, is drie tot vier dagen. Ongeveer een kwart van deze gasten logeert in hotels en de uitgaven van deze bui tenlandse bollenstreekbezoekers (de ideële export van onze bollen) moe ten tenminste f 60 miljoen bedragen. De chartervluchten nemen steeds toe. zodat in de toekomst nog meer buitenlanders kunnen worden ver wacht. Nu komen ze bijna uitslui tend nog uit Engeland. Uitgesloten is echter niet, dat in de toekomst ook vanuit Duitsland. Zwitserland en Frankrijk zulke vluchten zullen wor den georganiseerd. Mogelijk zelfs over enige Jaren uit Amerika als de gro te straalvliegtuigen dat charter- vervoer op zich gaan nemen. Strijkers is een man van gezag in de toeristische wereld. Dat is sinds hij het Nationaal Bureau voor Toersime leidt wel duidelijk geworden. Waar hij maar kan propageert hij Nederland als vakantieland bij uitnemendheid. Natuurlijk in de allereerste plaats in West-Duitsland. Daar komen nu eenmaal de meeste vakantiegangers vandaan en het ligt ten opzichte van ons land bijzonder gunstig Zijn blik gaat echter ook uit naar de Scandinavische landen, naar En geland en naar Franrkijk om er maar enkele te noemen. Is het daarom begrijpelijk, dat hij voorstan der is van zoveel mogelijk toeristische attractisch in alle delen van het land? Een van die attracties en zeker niet de minst belangrijke ls de Bol lenstreek. Het voornaamste is, dat deze valt in het voorseizoen, zodat In de kuststreek een stroom van gas ten kan worden opgevangen. Keuken hof is het centrum van deze toe ristische „magneet" en daarbij ko men dan de bollenvelden, als ze ten minste kleur vertonen, en de zee, het strand en de duinen. Een mooi dou ceurtje dus voor allen, die in deze streek bij de vreemdelingenindustrie betrokken zijn. Zijn wens is, dat ook in het voor- en naseizoen een be langrijk percentage van de beschik bare bedden bezet is. Onbeslapen zijn kost geld. Veel geld, want de ex ploitanten moeten toch de voorzie ningen treffen hun gasten zo aan genaam en goed mogelijk te ontvan gen. Dat betekent ondermeer perso neel voor de keuken, de bediening, en het schoonhouden in dienst ne men voor het hele seizoen van april tot eind september. Bekocht I zich door dal en I onvoorstelbaar mooie duingebied' De heer Wenckebach kent vele I banen in het buitenland. Hij be- i strijdt het, dat golf alleen maar een I tak van sport is voor degenen met een goed gevulde beurs en die over zeëen van vrije tijd beschikken. ,.Dat is een verkeerde voorstelling. Golf- I spelers komen uit alle rangen en I standen. Er is in ons land gelukkig i een kentering merkbaar. Dat komt i mede door de jongeren. Tegen een betaalbare contributie kan men golf beoefenen. De N.G.C. telt nu zo'n 600 aantal staat op de wachtlijst". De verkeerde image van het golf- leden, maar minstens een even groot lende grassoorten. We hebben een fijn ploegje mensen. Over een paar maanden zijn we klaar. In oktober moeten we de oude banen verlaten. Het is echter te hopen, dat de leden daar nog tot volgend Jaar op mogen spelen. Dan kunnen de banen hier nog „sterker worden. planologisch ruimten reserveert voor Jaap Smit gaat weer met in man- de >anleg van 20genaamde pubilc. nen aan het werk. Onder het rijden roursPS die voor een ieder, die zich naar Nora-Radio vertelt de heer spel houdt de popularisering hiervan, zoals ook met het tennisspel la ge beurd. tegen. Het is daarom te ho pen. dat de overheid, bij voorbeeld Jan Strijkers ziet het zo: Voor de Bollenstreek zal het van groot be lang zijn, wanneer de kwekers op strategische punten de bolbloemen, heuveltop ln dit speciaal voor de toeristen langer in -.-.„a.. I bloei te laten staan, aangezien velen, die niet op het Juiste tijdstip komen, zich vaak enigszins beknocht voe len. Dit te vermijden is niet alleen van belang voor het voorjaarsbezoek het tweede seizoen, dat zoveel perspectieven biedt aan de hotellerie in de grote steden en de centrale badplaatsen als Scheveningen. Kat wijk, Noordwijk en Zandvoort maar ook voor het algemene „imga- ge" van Nederland, waarin de tulpen toeristisch gezien, een belangrijke rol spelen. Ook de bollenkwekers, die het heus niet zo heel erg gemakkelijk hebben de laatste Jaren, moeten begrijpen, dat door deze bloeiende bollenvelden een belangrijke goodwill wordt ge- Kweekt voor de bol en de bolbloem in het buitenland en dat dit de, Wenckebach, dat Smit de vertrou- Door Cees Combee Hier wordt de nieuwe zes ki- heb vanzelfsprekend veel was veel volgzamer. Hij lelijk verschil tussen die 1915 en de huidige. Een ij was veel volgzamer Hij &toen alleen de voorstel en W maar. Nu wil de turen Men wil alterna- r J. inspraak hebben en pen. Hij wil een brug bou- P de bevolking en het over- k Ik heb wel eens een Nering meegemaakt waar- Mslid vroeg of hij de no- r een voorgaande vergade- f mogen inzien. Maar daar Nvan in. De burgemeester F niet voor". hier in Alphen kwam was ranste zaak van de wereld. F dat ik in die beginperiode petje vreemd hiertegen zat f&en. Maar ik heb me hier opgepast". rp heeft de heer Van der P twee burgemeesters ge heten burgemeester Bruins r huidige eerste burger mr. por beiden heeft hij veel NOORDWIJK Wanneer men van Noordwijk over de vo- rig jaar geopende Duinweg naar het Langevelder slag rijdt lometer lange goitbaan ,,s holes ziet men, even voorbij de S-bocht bij restaurant „De Duinrand", j links een bord staan met het opschrift „Nieuwbouw N.C.G.". {aangelegd. I Een buitenstaander begriiot daar weinig van en denkt „Daar komt een sanatorium of iets dergelijks". Maar zo is het niet. Wanneer men dat duinpad inslaat het heeft de naam Wei- deweg komt men bij het nieuwe terrein van de Noordwijkse Golfclub ter vervanging van het oude vertrouwde aan de Bos weg, dat naar het noorden moest verhuizen, omdat de ge meente Noordwijk een gedeelte van deze grond nodig had voor het bouwen van het chr. bejaardencentrum 'Groot Hoogwaeck' en woningen. Node verlaat de Noordwijkse Golf- club dit terrein. Maarhet krijgt er een veel fraaier en groter voor terug, dan de vooroorlogse 18 holes langs de „Quarles". Een baan in een prachtige natuurlijke omgeving met daarin zelf een bos. In dit 68 hectare grote gebied bij de Nora-radio ls al het bestaande hout gespaard. Dat was met Staatsbosbeheer overeenge komen en de makers van de baan zijn daar uitermate goed ingeslaagd. Men krijgt er bovendien een uit drie etages bestaand clubhuis, dat uitzicht biedt op alle banen en bovendien op zee. Wanneer het gehele project klaar is eind van dit jaar zal het zo'n f 2 miljoen hebben gevergd Buizerd Met N.G.C.-secretaris H. J ckebach hebben we een bezoek ge De heer Wenckebach kent het ter rein op z'n duimpje. Hij heeft er nu Wen- I al zo'n twee Jaar de leiding bij de aanleg enhij heeft de paden er (Foto Holvast) zen" zes reëen. er zijn broedplaatsen van vogels, er verblijft een buizerd en er zijn schelpenbanken van meer dan een halve meter diepte en bo vendien leemlagen. Bijzonder boei end om met de heer Wenckebach in de auto zo'n tocht te maken door dit gebied met veel stuifduinen en bepaald geen beste grond. De eerste die we ontmoeten was Jaap Smit <58. greenkeeper en bij na 25 Jaar in vaste dienst van de N.G.C.) „Ha. die Jaap. Hoe gaat het", roept de heer Wenckebach. „Uitstekend meneer. We hebben dat stukje maar omgehaald en opnieuw ingezaaid", antwoordt Jaap. Hij ver telt: „We zijn hier al twee jaar met acht mensen bezig met het aanleggen van de banen. Daarvan zijn er zes in vaste dienst en twee „gehuurd" van een aannemer in grondwerken. Dui zenden kubieke meters klei- en veen grond hebben we over het duinzand moeten verspreiden, want anders zou het een stuifboel van Jewelste zijn geworden. Voor het mïaken van de banen hebben we 30 tot 35 cm com post door het zand moeten fraisen. Op deze nieuw ontstane eenheid zijn we gras gaan zaaien, waarbij we ge wensman van het bestuur is. Hij speelt zelf ook golf en kent daar door de moeilijkheden, die zich bij dat spel voordoen op een prikje. Ook wat betreft de banen. Aan hem heeft men veel steun gehad. Eerst op de oude banen en nu hier. waar men bij de aanleg op talrijke bijna on oplosbare moeilijkheden is gestuit. N.G.C.-secretaris Wenckebach: „We zijn nu al 12 jaar bezig met het plan van deze nieuwe banen. In 1958-1959 werd al bekend, dat we waarschijnlijk uit Noordwijk moes ten verdwijnen. De gemeente had de grond nodig. Van Staatsbosbeheer hadden we de toezegging, dat we niet ver van de oude banen vandaan de nieuwe zouden mogen aanleggen Er gingen heel wat besprekingen aan vooraf. Vooral op het financiële vlak 't Valt niet mee om zo'n bedrag bij elkaar te krijgen, temeer niet omdat de gemeente ons uitbetaalde op basis van de in 1962 geldende prijzen. Twee Jaar geleden zijn we met de aanleg begonnen. We hebben er ze ven kilometer waterleiding Ingelegd om de banen te kunnen besproeien Maar we krijgen nu de mooiste ba nen. die we maar denken kunnen. Banen, waarop straks de wereldkam pioenschappen kunnen worden ver speeld. Wie alle 18 holes uitspeelt heeft een afstand van niet minder dan zes kilometer afgelegd. Die prachtig groene fair ways slingeren in de groenstroken langs de steden «erkoop ten goede kan komen. Men moet maar eens door Duitsland rij den. Daar ziet men in de tuinen thans veel meer bolbloemen aan, dan enige Jaren geleden en ook in Engeland staan thans volop narcissen en vroe ge tulpen in bloei in de tuinen rond de huizen en in de parken. Voor een Nederlander een fantastisch gezicht. Het is daarom te hopen, dat Strij kers noodkreet inderdaad een ge hoorde zal zijn. Iets daarvan consta teerden we 'gelukkig) de laatste da gen op onze tochen door de streek. De buitenlanders waren er „weg" van. Dat bleek duidelijk. courses, die voor een ieder, die zich in de golfsport wil bekwamen, toe gankelijk worden Er zou nog veel meer te vertellen zijn over dit complex, dat straks met trots de naam van Nationaal Golf centrum zal dragen, wat onder meer Inhoudt, dat er instructeurs zullen worden opgeleid en dat er door veel belovende jongeren getraind zal kun nen worden. Een banencomplex, dat zijn weerga in ons land niet kent en dat ongetwijfeld vele buitenland se golfspelers naar Noordwijk zal Golfer in actie Bejaardensociëteit heeft honderd leden KATWIJK AAN DEN RIJN De Katwykse bejaardensociëteit heeft honderd ieden. Het was mevrouw J. M. Gordyn-De Groot, inwoonster van huize Callao. die door de voor zitter van de sociëteit, de hr. C. Ver maas als honderdste werd verwel komd. Bloemen werden aangeboden en de 80 aanwezigen ontvingen kof- ,w< oeiaen heeft hil veel cxeoacn neooeu we een umucr pc- ...j io - i •tag Een klop op de deur I bracht aan deze Iraaie nieuwe banen. I zeil ingereden met een Jeep. Er „hul- bruik hebben gemaakt van verschil- i He met gebak en de heren een sigaar

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13